Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s.k. cookies och adblockeridentifiering för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Lasse Eriksson tvingas lämna Bajen

Sport | 19/05/2009 20:44

Fotbollschefen det senaste offret för krisen i Hammarby.

Hammarbys fotbollschef, den förre landslagsmålvakten Lasse Eriksson, tvingas sluta. Den sportsliga organisationen ska bantas till följd av klubbens dåliga ekonomi. Fotbollschefstjänsten försvinner och ersätts av en sportchefstjänst. Den ska gå till den nuvarande förhandlingschefen Thomas Andersson.

- Vi har idag två chefer inom den sportsliga organisationen, vilket det inte finns ekonomiskt utrymme för. Vi befinner oss i en utsatt situation och har valt att prioritera de erfarenheter och kunskaper som Thomas Andersson besitter, föklarar VD:n Michael Andersson på Hammarbys hemsida.

Lasse Eriksson själv beklagar att han måste lämna klubben och hoppas nu på ett snabbt avslut.

–Det är klart att det är tråkigt att jag ska lämna Hammarby. Nu måste vi komma överens om hur vi ska avsluta det här och jag hoppas att det inte drar ut på tiden, säger han till klubbens hemsida.

Skrivet av: