Nyheter24
Annons

Senegal rasar inför finalen – spelare utsatta för risker

Publicerad: 17 jan. 2026, kl. 10:42
Senegal jublar efter att ha vunnit semifinalen mot Egypten i Afrikanska mästerskapen. Foto: Mohamed Bounaji/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

I ett uttalande kräver Senegal att Afrikanska fotbollsförbundet (CAF) ”omedelbart vidtar alla korrigerande åtgärder för att garantera respekt för principerna om fair play, likabehandling och säkerhet”.

Enligt FSF rådde en ”tydlig brist på adekvata säkerhetsåtgärder” vid lagets ankomst till finalstaden Rabat, vilket ”utsatte spelare och ledarstab för trängsel och risker”.

Förbundet uppger också att man tvingades lämna in ett formellt klagomål för att få ett godtagbart hotellboende.

Även biljettfördelningen kritiseras. Tilldelningen på 2 850 biljetter åt Senegals supportrar i finalen beskrivs som "att det ”straffar den senegalesiska publiken”.

FSF säger att kritiken offentliggörs ”för att försvara landslagets intressen”.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons