WIGAN/LONDON. Skam den som ger sig brukar man säga. Och i det här fallet lönar det sig att ligga i. Efter fyra misslyckade bud blir anfallslöftet Victor Moses en Chelsea-spelare till slut, skriver Wigan på sin hemsida :
"Klubben kan bekräfta att efter fyra misslyckade bud från Chelsea på Victor Moses, så har ett femte bud till slut möt Wigan Athletics köpkrav och blivit accepterat. Spelaren har fått tillåtelse att prata med Chelsea".
Till slut krävdes det omkring 9 miljoner pund för att affären skulle bli av, uppger flera brittiska medier . Nigerianen gjorde sex mål för Wigan den förra säsongen och var med och mötte Chelsea i söndags. Nu blir han klubbkamrat och anfallskonkurrent till bland andra Fernando Torres och Eden Hazard.