Vilka vinner?
1 av 5
Vilka vinner? - Foto: Bildbyrån
City får inte fira. Men de har ju semifinalen av Champions League kvar i alla fall.
2 av 5
City får inte fira. Men de har ju semifinalen av Champions League kvar i alla fall. - Foto: Bildbyrån
Leicester får istället fira!
3 av 5
Leicester får istället fira! - Foto: Bildbyrån
Tottenham hinner inte ikapp.
4 av 5
Tottenham hinner inte ikapp. - Foto: Bildbyrån.
Jamie Vardy är avstängd men ändå vinner alltså Leicester.
5 av 5
Jamie Vardy är avstängd men ändå vinner alltså Leicester. - Foto: Bildbyrån

Football Manager har simulerat slutet av Premier League  – här är den oväntade vinnaren

Publicerades: 22 Apr 2016, 11:32

En otroligt oväntad säsong börjar lida mot sitt slut. Kommer Tottenham förbi Leicester? Eller gör City det sjuka och går om? Football Manager har svaret!


Det har varit en minst sagt annorlunda Premier League säsong. Chelsea ligger i mitten och förra årets bottengäng Leicester ligger etta. Det hela har gjort att Football Manager nu har simulerat hur Premier League kommer sluta, skriver Mirror.

Så kommer Leicester plocka hem guldet till slut? Enligt Football Manager blir det faktiskt Leicester som kommer stå med bucklan när säsongen är slut. Spelet har fått fram att Leicester kommer vinna tre av de resterande fyra matcherna och hamnar på 82 poäng.

På en andra plats hamnar Tottenham, medan Arsenal tar den tredje platsen och Manchester United hamnar utanför topp fyra som innebär en plats i Champions League. Den sista platsen tar nämligen det andra Manchester-laget, City.

Vilka åker ut då?

Jo, det gör Newcastle, Norwich, Aston Villa medan Sunderland hänger kvar.

/
/
/
/
FM
Relaterat
Tror ni på Football Manager?
Tack för din röst!
Senaste nytt

Svenske talangens jättesuccé i proffsdebuten

1 timme sedan

Stoppades i Qatar – ölsponsor förlänger med Fifa

2 timmar sedan
Budweiser förlänger sitt avtal med Internationella fotbollsförbundet (Fifa). Det nya avtalet med Ab Inbev, som äger Budweiser, gör att ölmärket blir officiell VM-öl för de två kommande världsmästerskapen: dam-VM i Australien och Nya Zeeland i sommar och herr-VM i Nordamerika 2026.

Micke Leijnegard växte upp utfattig i kritiserad sekt: "Gud skulle försörja pappa"

2 timmar sedan
Micke Leijnegard är en av SVT:s mest folkkära profiler och har varit programledare för Mästarnas mästare och Duellen. Här är allt du vill veta om 58-åringens familj, inkomst och uppväxten i Maranatarörelsen.

Motorsportens dödligaste helg inleds: "Ett h*lvete"

3 timmar sedan
I helgen avgörs motorsportens dödligaste tävlingar. På Isle of Man har en person redan dött, den senaste av totalt 267 dödsfall. – De här människorna är "crazy", säger motorsportskommentatorn Janne Blomqvist.

Doldisen överglänste stjärnorna: "Härlig start"

3 timmar sedan
Annika Sörenstam och Madelene Sagström fick slita under första varvet i Scandinavian Mixed. Då gick det desto bättre för Sagströms gamla gymnasiekompis Elin Arvidsson. En jättehärlig start, säger 30-åringen.

Förbundets Stenson-besked: "Förändrar inget"

idag 13:38
Brytningen mellan Henrik Stenson och Svenska golfförbundet tycks stå fast. Detta trots att att det stora golfbråket mellan PGA och LIV ser ut att vara över. Som jag förstår det har inte det här beslutet ändrat något, säger generalsekreteraren Gunnar Håkansson.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.