Nyheter24
Annons

Zibanejad storspelade – tre mål och två assist

Publicerad: 3 jan. 2026, kl. 05:21
Mika Zibanejad (93) firar ett av sina tre mål under nattens match mot Florida. Foto: Rebecca Blackwell/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Svensken var inblandad i alla lagets mål, i matchen som slutade 5–1. Zibanejad fick in ett mål i varje period, och en assist i den första och tredje perioden.

Det innebär att den 32-årige Zibanejad blir förste spelaren att göra ett hattrick i en utomhusmatch. Han blev också förste svensken att belönas med tv-kanalen TNT:s Cocoa Cup, som delas ut till utomhusmatchens bäste spelare.

— Tackar, jag tar emot den med stolthet, sade Zibanejad när tidigare lagkamraten Henrik Lundqvist hängde medaljen runt hans hals, skriver Expressen.

Zibanejad togs under fredagen också ut till den svenska OS-truppen. Mästerskapet spelas i italienska Milano och Cortina under februari.

— Det är svårt att fatta den här dagen, säger Zibanejad.

— Men absolut, fantastiska 12–16 timmar. Det har varit en kul dag.

Matchen mot Florida utmärktes inte bara av Zibanejads strålande insats, utan den spelades också utomhus i Miami. Det är första gången som en NHL-match spelas utomhus i delstaten Florida, och det är även den sydligaste NHL-matchen som spelats utomhus.

Utomhustemperaturen låg på 17 grader, vilket innebär det näst varmaste NHL-spelet utomhus någonsin efter en match i Denver 2016 då temperaturen var något högre. Floridas tränare Paul Maurice kallar hela arrangemanget ”spektakulärt” och att konstaterade att isen höll för värmen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Zibanejad historisk – först med hattrick utomhus