Nyheter24
Annons

Damkronorna stänger träningen – vill stoppa ”spioner” i OS

Publicerad: 4 feb. 2026, kl. 12:18
Maja Nylén Persson, Sofie Lundin och Josefin Bouveng innan Damkronornas stängda träningsdel. Foto: Jessica Gow/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

— Det är ingen kärnfysik det här, men kan man vinna några procent på att motståndarna inte har sett den där formationen i powerplay eller den tekningsvarianten, så vill jag göra det, säger förbundskaptenen Ulf Lundberg.

Mötet med Tyskland på torsdagen ses som en gruppfinal direkt i kampen om förstaplatsen i grupp B i OS. Det är ändå ytterst ovanligt med stängda träningar inom ishockeyn och Lundberg säger att han aldrig gjort det tidigare.

Forwarden Lina Ljungblom:

— Klart man kan scouta hit och dit, vi måste vara anpassningsbara där ute ändå under själva matchen. Men det är väl bra att Tyskland inte ser våra hemliga varianter.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons