Djurgårdens vd drabbad av bröstcancer – nu startar klubbens supportrar insamling

- 20/10/2016, 17:58 -
Djurgården hockeys vd har fått bröstcancer.
1 av 4

Djurgården hockeys vd har fått bröstcancer.

Bildbyrån

Djurgårdens damlag startade först en insamling.
2 av 4

Djurgårdens damlag startade först en insamling.

BILDBYRN / BILDBYRN

Något som även Djurgårdens supportrar och herrlaget nu har hakat på.
3 av 4

Något som även Djurgårdens supportrar och herrlaget nu har hakat på.

Bildbyrån

4 av 4

Bildbyrån

Järnkaminerna och UCS kommer ha en insamling till Cancerfonden på fredagens match mot Linköping.

Det var under söndagen som Djurgården hockey meddelade på sin hemsida att deras vd Jenny Silfverstrand drabbats av bröstcancer. Klubben skrev att Jenny opererats och att hon nu genomgår en cytostatikabehandling.

Tidigt gick klubbens damlag ut och meddelade att de skulle skänka pengar till bröstcancerforskningen. Nu har även klubbens officiella supporterförening Järnkaminerna tillsammans med ultrasgruppen UCS hakat på.

Bildbyrån

Under torsdagen publicerade Järnkaminerna en text på sin hemsida.

"Jenny är en person som betytt mycket för oss supportrar så länge hon funnits i klubben. Hon har alltid haft dörren öppen och telefonen redo. Vi supportrar känner med henne i den här tuffa perioden och vill även visa vårt stöd."

På hemsidan går de ut med att Järnkaminerna kommer skänka intäkterna från sin souvenirförsäljning på fredagens match mot Linköping. Och USC kommer skänka halva intäkterna från sin försäljning samt skramla ihop pengar med hinkar på Hovets läktare.

Bildbyrån

Även Djurgårdens herrlag har under torsdagen meddelat att de kommer skänka pengar till Cancerfonden genom en gemensam insamling inom laget.

Om du också vill skänka pengar till Cancerfonden kan du göra det här.