Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s.k. cookies och adblockeridentifiering för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Yared Hagos flyttar vidare

Sport | 20/05/2009 12:58

Efter spel i både HV och SSK den gångna säsongen flyttar Hagos till Skellefteå.

Yared Hagos hittar inte rätt. 26-åringen, som den nyss avslutade säsongen representerade både HV71 och Södertälje, har nu skrivit på för två år med Skellefteå.

– Hagos är en spelare som vi tror på i vårt lag. Efter att han fick avsluta säsongen i Södertälje så tror jag att han känner en stark revanschlust och vill komma tillbaka till den höga nivå som han besitter, säger Skellefteås sportchef Lasse Johansson till klubbens hemsida.

Hagos var som ung en stor talang som spåddes en lysande framtid. 2005 prövade han på spel i Nordamerika, men högre än en plats i AHL-laget Iowa Stars, farmarlag till Dallas i NHL, kom han inte. I Sverige har Hagos spelat för i tur och ordning Bele, AIK, Timrå, Mora, HV71, Södertälje – och nu Skellefteå.

Skrivet av: