Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s.k. cookies och adblockeridentifiering för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Lehtonen lämnar Frölunda

- 21/11/2009, 20:48 -

Lämnar av privata skäl.

Det blir ingen fortsättning i Frölunda - och troligen inte i Elitserien heller - för fjolårets backsuccé Mikko Lehtonen.

Idag blev det klart att han lämnar Frölunda där han bara spelat nio matcher under säsongen.

– Vi har enats om detta i största samförstånd då Mikko dessvärre av personliga skäl inte kan fullfölja kontraktet. Från Frölundas sida beklagar vi detta och känner stor empati med Mikko och hans familj, säger klubbens general manager till klubbens hemsida.

– Vi har också enats om att inte ge ytterligare kommentarer än så här kring Mikkos ”personliga skäl” av hänsyn till hans egen och hans familjs nuvarande situation. Det är vår gemensamma önskan att detta respekteras.

Lehtonen stod för tre mål och en assist under sin korta tid i klubben.

Hockeysverige.se

Skrivet av: