Lördag 8 Maj
Stockholm

Modo kickar Horava - Hannu Aravirta ny tränare

1 av 2
2 av 2

Tränaren, Miloslav Horava, får lämna Modo. Hannu Aravirta tar över krisklubben.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

Trots spelare som Markus Näslund och Peter Forsberg så har Modo inte fått de lyft man har hoppats på.

Nu står det klart att tränaren, Miloslav Horava, får sparken och finske föredetta landslagscoachen, Hannu Aravirta, tar över krisklubben med omedelbar verkan.
- Läget i tabellen talar för sig självt - vårt lag presterar just nu inte de resultat vi vill. Milo har deklarerat att han av personliga skäl vill åka hem samtidigt som vi har gjort bedömningen att det behövs en förändring i båset. Hannu Aravirta är en duktig ledare och coach och vi tror att det är precis det laget behöver, säger MODO Hockeys sportchef Fredrik Andersson till lagets officiella hemsida.

Horava kom till Modo inför den här säsongen efter att Harry Rindell fått lämna klubben efter säsongen i fjol.

Men nu är denna resa över för tjecken.
- Vi vill slå fast att Miloslav Horava är en mycket kompetent tränare och tillika en sympatisk person. I en tuff bransch som hockey blir det ibland fel och vi vill önska Milo all lycka i hans fortsatta karriär. Vi har haft en öppen dialog med Milo. Han har varit tydlig på att han vill föreningens bästa och båda parter är överens om att vi nu går vidare med denna lösning säger Fredrik Andersson.

Aravirta kommer till Örnköldsvik redan i morgon och kommer att coacha laget redan mot Timrå på torsdag.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Nästa artikel
Liket Modo lever