Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s.k. cookies och adblockeridentifiering för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Vilken sida av Sverige vinner?

- 26/11/2010, 14:58 -
Vesa Toskala gjorde sin AIK-debut mot sitt forna lag, Färjestad. Han stod för en bra insats men fick till slut släppa in två puckar.
1 av 4

Vesa Toskala gjorde sin AIK-debut mot sitt forna lag, Färjestad. Han stod för en bra insats men fick till slut släppa in två puckar.

LARS HEDELIN/SCANPIX

Ett stort antal AIK-supportrar väntas dyka upp i Scandinavium för att stödja sitt lag.
2 av 4

Ett stort antal AIK-supportrar väntas dyka upp i Scandinavium för att stödja sitt lag.

JANERIK HENRIKSSON/SCANPIX

Nicklas Lasu kvitterade till 4-4 och hade inga problem att visa sina känslor efter målet.
3 av 4

Nicklas Lasu kvitterade till 4-4 och hade inga problem att visa sina känslor efter målet.

FREDRIK SANDBERG/SCANPIX

Frölunda kämpade bra mot Djurgården och fick med sig två poäng.
4 av 4

Frölunda kämpade bra mot Djurgården och fick med sig två poäng.

FREDRIK SANDBERG/SCANPIX

Tabelljumbon Frölunda tar emot överraskningslaget AIK på lördagskvällen.

GÖTEBORG. Frölunda tätade till bottenstriden en smula i och med sin straffvinst borta mot Djurgården i torsdags kväll. Nu har man 27 poäng tillsammans med SSK och endast två poäng upp till en nionde plats.

Efter att ha tagit ledningen med 3-0 en bit in i andra perioden var det säkert många Frölundafans som trodde på tre poäng. Kent Johansson ger sin syn på den svängiga matchen och blickar även framåt mot AIK-matchen:

- I inledningen var vi effektiva för en gångs skull. Visserligen blev det ”bara” två poäng men som matchen blev känns det dock som en riktig seger. Vi är på väg att ge bort matchen på grund av slarviga utvisningar men vi visar moral och kommer igen.

- Nicklas Lasu gör ett riktigt viljemål och Joakim Lundström spelar bra när de pressar oss i slutet. Kan vi ta med oss inledningen och fortsätta bygga på den hemma i Scandinavium på lördag ser det genast mycket bättre ut, säger Johansson till klubbens hemsida.

AIK kommer utvilade till matchen eftersom de var spellediga på torsdagen. Uddamålsförlusten mot Färjestad till trots fortsätter AIK spela riktigt vass hockey.

Så här kommenterar AIK:s Richard Gynge matchen mot Frölunda:

– Frölunda är ett bra lag och får absolut inte underskattas. Det är alltid roligt att spela i Göteborg. Oftast är det bra fart och en "go" stämning på läktarna. Jag är lite förvånad att det går så trögt för dem. På pappret har de ett väldigt bra lag. För oss gäller det att vi fortsätter att spela vårt spel, säger Gynge till klubbens hemsida.