Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s.k. cookies och adblockeridentifiering för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Zuccarello Aasen stannar i Modo

- 01/03/2009, 20:30 -

Norrmannen Mats Zuccarello Aasen blir kvar i Modo tre säsonger till.

Norrmannen Mats Zuccarello Aasen blir kvar i Modo tre säsonger till. På sina 35 matcher elitseriematcher under den gångna säsongen gjorde han 40 poäng, varav tolv mål.

– Mats har som spelare en härlig potential och har kommit fint in i gänget. Klart vi ser möjligheterna i honom och det vi nu börjat är en plattform för Modo Hockey som stavas revansch, säger klubbens sportchef Erik Holmberg till klubbens hemsida.

Två spelare låg bakom förlängningen, Niklas Sundström och Per-Åge Skröder.

– Två världsspelare, säger Zuccarello. Fantastiskt att spela med dem. Susses passningar har knappt någon motsvarighet i hockeyvärlden, liksom Skröders målskytte. Förhoppningen är förstås att få fortsätta spela med Susse och Skröder.

Skrivet av:

Nästa artikel
Warg lämnar Modo