KARLSTAD. Efter 4-1 mot SAIK och hela 7-1 mot SSK ter sig nu Modo som ett topplag, rent spelmässigt. Efter en tung mållös period tidigare i höstas, med fyra matcher på raken utan mål, ser det nu alltså ut att ha lossnat ordenligt.
- På något sätt känns det som om vi nu retroaktivt fått utdelning för det hårda arbete, stundtals bra spel och slit vi lagt ned i matcherna. Att vi hade 1-0 efter första mot Södertälje kändes som flyt för att inte tala om 3-0 efter två, säger Modo-tränaren Challe Berglund till klubbens hemsida.
- Att möta Färjestad borta är alltid en inspirerande uppgift. Vi gjorde en bra match där tidigare i höst när deras målvakt Salak stod på huvudet och vi till sist föll med 1-2.
Färjestad gnetar på och tar, trots ett bekymmersamt skadeläge, poäng efter poäng. De senaste två matcherna har man vunnit på straffar.
För att ens ta matchen till straffavgörande kvitterade Karlstadslaget sent i matchen mot Brynäs och efter en lång rad av sumpade straffar kunde till sist Anders Bastiansen avgöra.
– Jag tänkte skjuta men såg att målvakten kom långt ut. Då provade jag att dra, och det gick ju bra, säger matchvinnaren till Canal Plus.