Nyheter24
Annons

Tennismålet fixade segern mot HV71

Publicerad: 17 feb. 2011, kl. 21:27
Uppdaterad: 18 feb. 2011, kl. 00:50

STOCKHOLM. Marcus Nilson stod för matchens överlägset snyggaste mål när Djurgården hemmaslog HV71 med 5-3.

I en blixtsnabb kontring ställdes Nilson helt ensam med HV71:s målvakt Daniel Larsson, som desperat försökte rensa undan pucken. I stället flög den upp i luften och med ett tennisslag kunde den forserande DIF-spelaren trycka in 2-0-målet.

Men gästerna vägrade att ge upp.

Och trots att Djurgården aldrig gav bort ledningen var de med i matchen ända in till den sista perioden, då målen till slut började hagla in.

Hela sex mål producerades i de sista 20 minuterna - men till slut kunde Djurgården alltså se till att HV71 tappade serieledningen till Skellefteå.

– Vi är medvetna om hur tabellen ser ut och varenda poäng är viktig. I dag spelar vi så bra att jag tycker att vi förtjänar tre poäng, säger hemmakaptenen Nichlas Falk till Canal Plus direkt efter matchen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons