Nyheter24
Annons

Federer vände och vann – efter Fallas chocköppning

Publicerad: 21 juni 2010, kl. 17:43
Uppdaterad: 24 juni 2010, kl. 08:44
Foto: Anja Niedringhaus/AP/SCANPIX
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

WIMBLEDON. Världstvåan Roger Federer fick ingen lätt start på turneringen i Wimbledon. Colombianen Alejandro Falla chocköppnade och vann de två första seten med 7-5 och 6-4. I det tredje var schweizaren illa ute, men lyckades vinna med 6-4.

Även i fjärde set såg det mörkt ut. Falla, som varit rankad som 58 som bäst i världen, hade 5-4 och kunde serva hem matchen, men Federer reste sig och bröt till 5-5. I tiebreak vann han med 7-1. I det avgörande setet var det inget snack om saken. Federer vann med 6-0 och är nu klar för andra omgången.

– Jag fick verkligen kämpa i dag. I år har det varit många matcher som jag borde vunnit men till slut förlorat. Det här var en match jag borde ha förlorat, sa Federer efter matchen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons