DAVOS. Just nu är ländlandslaget i Schweiz och förbereder sig inför världscupen i Davos. Men Ida Ingemarsdotter är inte med.
– Jag är inte är sjuk eller skadad. Det är, precis som för många andra elitidrottare, en period då det inte fungerar som jag vill. Därför behöver jag ta ett omtag. Det är alltså inget dramatiskt med att jag är hemma, skriver Ida Ingemarsdotter på sin hemsida.
Starten på säsongen har varit tung för Ingemarsdotter - nu vill hon ha lugn och ro och underviker därför medierna.
– Intervjuer i teve, radio och tidningar leder bara till spekulationer och negativa vibbar. För det är inget annat fel än dålig form och det ska jag försöka ändra på i min egen takt, skriver Ida Ingemarsdotter.