Nyheter24
Annons

Brink gjorde det igen - ett äkta Vasahattrick

Publicerad: 4 mars 2012, kl. 11:42
Uppdaterad: 4 mars 2012, kl. 15:18
Foto: Scanpix

37-åringen var starkast som vanligt och spurtade hem segern med ett nytt rekord i Vasaloppet: "Ofattbart att det funkade i dag."

MORA. Otroliga 15 800 åkare var registrerade i den svenska klassikern. Men när tävlingen väl skulle avgöras var det idel väntade namn i täten.

I perfekta förhållanden höll stjärnorna ett högt tempo och det tog lång tid innan någon försökte rycka. Ända tills upploppet var de samlade.

Till slut blev det norsken Jörgen Aukland som stack med två mil kvar. Avståndet växte till 18 sekunder men till slut fångades han in av klungan - som med fem kilometer kvar var nio man stor.

Loppet var helt perfekt för veteranen

Åkarna som gjorde upp om segern var svenskarna Daniel Richardsson, Daniel Tynell, Jimmy Johnsson, Jörgen Brink och Jerry Ahrlin.

Annons

Hoten mot den svenska festen var bröderna Aukland, Audun Laugaland och tjecken Stanislav Rezac.

Alla namnkunniga åkare men efter nio mil var 37-åringen Jörgen Brink starkast - som vanligt. För tredje året i rad spurtade Brink hem segern.

– Ofattbart att det funkade i dag, lite överraskad. Det var inte superlätt men det var snabbt före så att alla kunde hänga med, säger Brink till SVT och fortsätter:

– Målet var att hänga med täten och ha krafter till spurten och jag hade krut kvar.

En stund senare sjönk prestationen in och en tårögd Brink fällde ner solglasögonen.

Nytt rekord - av den äldsta segraren

Med segertiden slog Brink ett nytt rekord, 3.38.41 lyder den nya bästa tiden. En putsning av det gamla rekordet från 1998 med 16 sekunder.

Inte så illa av åkaren som i dagarna fyller 38 och därmed är den äldsta segraren i Vasaloppets historia.

Texten uppdateras.

Sista loppet för Brink?

Veteranen har tidigare öppnat upp för att det kan ha varit sista Vasaloppet i karriären - och i segerintervjun med SVT lät det som att det kommer stanna vid tre segrar.

– Nu är jag ganska nöjd. Vore en bra avslutning att sluta så här.

Slutresultatet

1. Brink
2. Tynell
3. Rezac
4. Richardsson
5. Kjölstad
6. Johnsson
7. A Aukland
8. Laugaland
9. Ahrlin
10. J Aukland

Kommentarer

Annons
Annons
Annons