-
bild 1 / 4
Christian Engström guidas av Nils Lundgren.
Foto:
-
bild 2 / 4
Foto: Fredrik Persson / SCANPIX
-
bild 3 / 4
Foto: Fredrik Persson / SCANPIX
-
bild 4 / 4
Foto: Fredrik Persson / SCANPIX
Christian Engström förhandlar i Bryssel
BRYSSEL. Piratpartiets Europaparlamentariker Christian Engström är på plats i Bryssel för att förhandla med olika partigrupper.
Utåt har Engström och partiledaren Rickard Falkvinge mest spekulerat i de gröna och liberala grupperna. Amelia Andersdotter, andranamn och parlamentariker om Lissabonfördraget går igenom, har inte velat utesluta den röda gruppen.
– Vi är det parti som alla grupper borde vilja ha med. För det första är vi fokuserade, vi lägger oss inte i en massa frågor som vi inte begriper oss på. Det tror jag uppskattas, säger Christian Engström till SVT Rapport.
– Sedan har vi faktiskt något att tillföra när det gäller att förstå internet och det nya informationssamhället, fortsätter han.
Under två dagar ska han träffa parlamentets partigrupper. Vid sin sida som guide har han haft Nils Lundgren, junilistans profil och gruppledare i Bryssel. Men han kandiderade inte för omval och partiet blev utan mandat efter succévalet 2004.
Lundgren hjälper Engström med passerkort och att hitta i korridorerna.
– Det är lätt gjort att åka ut, när man har åkt in på det här sättet. Det får han väl också lära sig av för framtiden, säger Nils Lundgren till SVT Rapport.
Skrivet av:
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
-
Piratpartiet plockar mandat i Tyskland
Barnporrmisstänkte Jörg Tauss lämnar socialdemokraterna för piratpartiet. -
Piratpartiet nosar på riksdagsspärren
Rickard Falkvinges pirater får 3,9 procent i ny rekordmätning. Ungmoderater överger Reinfeldt. -
Piratpartiet väljer den gröna gruppen
Christian Engström tar plats i Greens/EFA. -
Så ska Christian Engström vinna i Bryssel
Piratpartiets Europaparlamentariker om strategier, samarbeten och nätaktivism. -
Annika Qarlsson jagas efter piratskymf
Centertopp liknade manliga piratväljare med våldtäktsmän. -
Oscar Swartz siktar på riksdagen
Piratpartiets chefsideolog Oscar Swartz om riksdagsstrategin. -
Andersdotter: "Ingen aning om partigrupp"
Piratpartiets andranamn Amelia Andersdotter får inget observatörsmandat. -
Piratpartiet skrällde i EU-valet
Piratpartiet: Vi har lockat mest ungdomar.
Besökarnas kommentarer
- jag har också Haemolacria. Han gråter blod
- acab! Bussade polishund på 19-årig tjej
-
När det är någon knivskurning i rinkeby de e vanligt SOM DET VAR FÖR 2 DAGAR SEN. Men när det är i kungsängen de gör det till värsta nyheten
STÖRSTA FITTORNA 16-åring knivskuren i halsen - hoppas han får n*ger kuk i röven! Emmas expojkvän dömd för våldtäkt och mordförsök
- Korkat imo. Lånade ut 20 000 - men till vem?
- Aman har tydligen ingen aning om hur en västerländsk demokrati fungerar, eller vad tryck- och yttrandefrihet innebär. Hetsar man upp sig så till den milda grad över en teckning, måste det vara något allvarligt fel i huvudet på en. Skaffa ett liv! Malaysia rasar mot svenska tidningars Vilkspubliceringar
- hellre höger än vänstervridet.... 16-åring knivskuren i halsen
-
Svenskt media gynnar kändis knarkarna. Vad kan det bero på?
It takes one to know one. Plura får fortsätta laga mat - trots knarkskandal - Men du också din mammas fitta är ett kulturellt problem nätnazist 16-åring knivskuren i halsen
- Utmärkt! Hamasledare gripen av Israel
- hmmm kan det vara ett kulturellt problem ?? 16-åring knivskuren i halsen
-
Och hur mkt kan man tro på det som /de/ säger officiellt?
Lr:
Vem ska man tro på
tro på
när det är
tro på
när det är så här
8-/ Nedrustningsvtal mellan USA och Ryssland nära - undefined Utslängd från krogen - för att han haltar
- undefined Utslängd från krogen - för att han haltar
- undefined Utslängd från krogen - för att han haltar
- undefined Utslängd från krogen - för att han haltar
- undefined Utslängd från krogen - för att han haltar
- Är det inte han som spelar huvudrollen i "FARSAN"....? Turkiet kallar hem sin Sverigeambassadör
- ja köper 4,3 kilo för 250 lax . lätt! :-) 92-åring i rullstol gripen – med kokain
- Mamma sa att ärlighet lönar sig i längden. Återlämnade stulen plånbok - 40 år senare
-
WOOOHH!..
Här har Jonas, Marc, och 2a HBTare ngt att kämpa för. Att de inte ska offra en massa löner bara för att de väljer att vara gravida och jämställda, o allt, o sånt där, o...
...>:PpPpPpPpP Bli mamma - torska fyra månadslöner - Kanon! Snart har inte snutarna ingenting att göra. Rumänsk vägskylt varnar för fulla fotgängare
I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!
