Nyheter24

tors 23 maj 2013

TIPSA OSS!
Batmanmassakern i Denver
4 bilder
 
  • Batmanmördaren, James Holmes,  Aurora

    James Holmes misstänks för massakern.

  • Batmanmördaren,  Aurora, James Holmes

    James Holmes i rättssalen under måndagen.

    Foto: Scanpix
  • James Holmes,  Aurora, Batmanmördaren

    Anhöriga till släktingar som sköts i

    Foto: Scanpix
  • Batmanmördaren,  Aurora, James Holmes

    David Sanchez, anhörig till drabbade i incidenten, vill att Holmes döms till dödsstraff.

    Foto: Scanpix

Holmes vägrar samarbeta



På måndagen inleddes förhören med "Batman-mördaren" James Holmes. 24-åringen som riskerar dödsstraff yttrade inte ett ord i rättssalen.

AURORA. Med orangefärgat hår som tydligen ska vara inspirerat av Jokern i Batman, ett orakat ansikte och med tom blick satt James Holmes i förhör under måndagen i Arapahoe County.

Han är anklagad för att ha mördat 12 människor och skadat 58 i fredagens biograf-skjutning i Aurora , Colorado.

Holmes yttrade inte ett enda ord under hela den tid han befann sig i domstolen och fick åtalet uppläst för sig, och inte ens när domaren ställde frågan om han förstod sina rättigheter svarade Holmes. Hans advokater svarade åt honom. Åklagarna som var med i rätten sa efteråt att de inte visste om Holmes gick på mediciner, men klargjorde att han såg "trött ut".

Utanför rättssalen stod David Sanchez, vars gravida dotter undkom mördaren – men hennes man träffades av kulor i huvudet och är en av dem som fortfarande är kritiskt skadade.

– När det handlar om din egen dotter, som undkommer döden med bara några sekunder, så blir man förbannad, sa Sanchez till media på plats.

Hans dotter Katie Medely, 21, och hennes man Caleb, 23 hade sett fram emot den nya Batman-premiären i ett år. På frågan vilket straff Holmes förtjänar svarade Sanchez:

– Dödsstraff. 

Holmes åtalas för mord, grov misshandel och vapenbrott. Dödsstraffet återinfördes i Colorado den 1 januari 1975

Se när James Holmes får åtalet uppläst:


Batmanmördaren, Aurora, James Holmes


Andra har också läst

 
 
/plugin/comments/4015/4015?ESI=1&url=nyheter/utrikes/720693-holmes-vagrar-samarbeta&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
0
Gäst 2012-07-28 21:28 Anmäl

Killen borde få 2x livstid å sen dödsstraff.....