Linn Olsson vs Ponnymamman.

Linn Olsson:

loinn

För er som missat vem ”ponnymamman” så heter hon Ulrika Fåhraeus, är journalist och den som bland annat anklagade Tyra för att ha startat en utseendefixering bland barnen i stallet och gjort deras bloggar och sociala medier till rena ”pedofildrömmen”.

Den här gången är det Linn Olsson som får sig en rejäl släng av sleven i det här inlägget  där hon går i svarsmål på det HÄR inlägget av Linn där hon i sin tur bemöter ett gäng äldre mediahöns som diskuterat ”dagens ungdom” där Linn användes som ett exempel: (Hängde ni med?)

Jag såg att jag blev taggad i en tråd i ett forum förut där några äldre mediekvinnor diskuterade hur fruktansvärt det var att de som tar de utbildade journalisterna och PR-personernas platser är ungdomar ifrån sociala medier ”vars enda erfarenhet är att kommersialisera sin själ”. Jag togs såklart upp som exempel, jag personifierar verkligen de där kvinnornas avsky och har gjort så länge jag kan minnas. Jag är för ung, lever på mitt utseende, är för kommersiell och bla bla bla.

Jag menar, den före detta krönikören på Ridsport som i alla år skrivit om att bloggar bara går ut på selfies, att våra instagramkonton är som en pedofildröm och att precis allt vi gör är avskyvärt och tramsigt skriver en text om att hon inte kan åka till Falsterbo på grund av att hon måste sköta sitt katthotell sen mediebranschen blivit ett låglöneträsk. Ungefär samtidigt gick pressreleasen ut om mitt nya jobb och kontrakt med ISILIFE. Jag tänkte; undra vad hon får för reaktioner nu? Såklart inga. Låglöneträsk? Snarare en bransch i rörelse, en rörelse som man missar om man fastnar för länge vid att klippa ihop ett kollage på bloggare i bikini, kanske. Undra vad som skulle hänt om jag drämde tillbaka och triumferade med vad jag kan fakturera varje månad utan att ta hand om katter?//Linn

Ponnymamman är fly förbannad över att bli kallad ”före detta krönikör” när hon faktiskt i detta NU sitter med en krönika som ska lämnas till ”Ridsport” och tycker att Linn förlöjligar henne genom att ta upp det kattpensionat hon och hennes man driver för att få ekonomin att gå ihop.

Och jag har också blivit erbjuden att ligga på de fina portalerna, men villkoren gjorde att jag avböjde direkt. Skylta med grejor jag inte kan stå för vägrar jag, och springa på meningslösa happenings och kindpussas har jag inte tid med.

Linn. Varför gör du det här nu? Är dina siffror lite låga, eller vad är det?

– Hmm, vad ska jag skriva?? Oj, siffrorna har sjunkit, vad ska jag göra… hmm hmm… Jag vet! Jag ger mig på Ponnymamman och Silverbjälke och hoppas att de blir arga och svarar!

Varsågod för dagens siffror, Linn.

//Ponnymamman

Och VAR SÅ GOD för all DIN trafik här ifrån, Ponnymamsen!

Med tanke på hur mycket påhopp och dumheter som kommit från den här ponnymamska kvinnan så måste jag medge att det nästan är lite befriande att se henne gripa efter halmstrån(!) och skriva ett svar på tal-inlägg för en gångs skull.
Dock måste jag erkänna att den här matchen gick till Linn.
Men sån är jag.

Vad tycker ni?

linn

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *