Är man fattig för att man är ekonomisk?

Dessie:

dessie

Tydligen har Simon flyttat ut nu och Dessie rumsterar nu själv i den stora fyra på Söder som familjen tidigare delat till en kostnad på 14 000 kr/månad i ren hyra men med boendekostnader på 17 000 kr med allting inräknat.
Hon är med andra ord på jakt efter en mindre lägenhet till sig och sin son och får en fråga om hon ”är fattig nu när plånboken flyttat ut”.

Fattig? Bara för att hon inte vill slänga pengar i sjön på en lägenhet med fler rum än hon behöver?
Sist jag kollade kallades det för att vara ekonomisk.

Jag och M pratade faktiskt om just detta igår när vi badade – ja, vi älskar att bada =) – och vi kom båda fram till att det ska till en BETYDLIGT högre lön för oss båda för att vi ens ska tänka tanken på att köpa ett större boende.
Det finns så mycket andra saker vi hellre lägger pengar på innan vi ens tänker tanken på att flytta till större. Vi har allt vi behöver – egentligen mer än så eftersom vi fick vår lägenhet till ett vrakpris men bara för att man HAR pengarna så betyder det ju inte att man vill lägga dem på boende, eller hur?
Att Dessie vill flytta till en mindre och billigare lägenhet för henne varken snål eller fattig – det gör henne ekonomisk och finansiellt smart!

Visst måste det vara ett barn eller någon som fortfarande bor hemma på mammas och pappas bekostnad som skrivit kommentaren?
Hör av dig när du bor själv och betalar hyran för dina egna pengar så kan vi ju snacka om fenomenet ekonomiskt tänkande!
Och kanske att Dessie kan betala av sina skulder hos kronofogden om hon får en billigare hyra. Hur kan detta vara någonting negativt?
”Matilda” borde ju uppmuntra en längre hyra med mer pengar över varje månad men jag antar att hon inte tänkte längre än näsan räcker?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *