På tal om alkohol..

exotiska-drinkar-1

Flera bloggare har på senaste gått ut med att de gärna dricker drinkar men att de inte är ute efter alkoholen utan helst ser att de är helt alkoholfria. 
Både Janni och Angelica har skrivit om det den sista veckan.

Drack lite alkoholfria drinkar också, en raspberry mojito och en ginger/lemon drink. 🙂 Jag gillar mer smaken på drinkar och är inte ute efter alkoholen, så jag kan lika gärna dricka alkoholfritt!//Janni

Första gången på länge som jag är ute och partajar på väldigt längeeeee. Går aldrig ut längre eftersom jag inte riktigt tycker utelivet är roligt längre och inte gillar alkohol så värst 🙂 Jag kan tycke en kall öl en varm sommardag eller ett glas rött till maten är gott, men att dricka massa för att bli full.. nah, inte för mig.//Angelica

Vad handlar det om? Det kan ju helt enkelt vara så att de båda känner så här men det känns ändå som ett försök att förbättra sin image eller liknande… Eller så är jag bara cynisk som tänker att allting på bloggen har en strategi bakom sig?
Tidigare har Angelica inte spottat i glaset och jag har tagit både en och två drinkar med henne och haft det SÅ trevligt. =)
Men alla kan ju ändra sig så klart!

Själv skulle det aldrig falla mig in att beställa en alkoholfri drink men så dricker jag ju varken juice eller sockrad läsk heller för den delen och alkoholfria viner smakar allt annat än gott i min bok så vad finns kvar då? Cola Zero och bubbelvatten? 😉

Vad har ni för alkoholvanor?
Gillar ni alkoholfria alternativ eller känns det bara som onödigt socker att hinka i sig?

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *