Det kan bli dyrt det här…

Saga Scott/Amir Akrouti:

När det uppdagades att både Saga och Amir undanhållit information från sina följare om att det kostar hela 35 spänn att ställa frågor till den meningslösa tjänst de både gjort reklam för så ställde jag frågan till företaget om hur de såg på det hela.

Det tog längre tid för dem att svara än det kommer ta för min röv att återhämta sig från gårdagens spinningpass men ett svar kom till slut:

Kära Camilla,
All information om AQA 72424 sms tjänst, inklusive tjänstpris och åldersgräns, finns på sidan http://aqa-askanyquestion.se. Nämnda servicemarknadsföring anger tjänstepris och andra relevanta villkor, vilket också kan hittas på vår hemsida.

Vid mindreåriga kunder som använder tjänsten, bjuder vi anmälaren att kontakta vårt kundtjänst via email sweden@mob.support eller via telefon 0840839810 där han/hon kan ordna en återbetalning av debiteringen.

m.v.h.

Nxxxxxx Sxxxxxxxxxx
_____________________________
Kundtjänst

SÅ!!
Alla ni som varit rädda för att få utegångsförbud/mobilförbud mm kan sitta lugna i båten.
Visst, ni kommer fortfarande behöva förklara för era föräldrar varför ni gått på en sådan nit men skyll då bara på att ni är unga och dumma. Det kan funka!

Men ni fattar hur mycket AQA skulle kunna komma att förlora på det här?
Vilken person över 18 år vid sina sinnens fulla bruk skulle använda en sån här tjänst?
Förutom Amir och Saga förstås men de får ju betalt. Alla andra lär ju vara kids.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *