Nicole Falciani:
Tack och lov hittade jag att det finns väldigt många onlinepsykologer som man kan prata med via antingen skype/facetime eller via röstsamatal. Det kändes som att jag hade hittat hem. Kontaktade en av dom jag hittade online och nu har vi pratat i snart 2 månader, en gång varje vecka. Och helt ärligt börjar det kännas lite bättre. Vi pratar om allt mellan himmel och jord. Svartsjuka, mitt kontrollbehov, farfar, mitt jobb, egentligen allt som kretsar i mitt huvud.
En depression är någonting som tar lång tid att bli 100% frisk från. Jag känner fortfarande att jag ibland har perioder som svackar och perioder där jag mår sämre och har många mörka tankar. Tror det kommer ta lång tid tills jag blir samma gamla Nicole, om jag någonsin ens blir det? Låter så tragiskt att skriva så, men å andra sidan vill jag ju bara vara ärlig med er.//Nicole
Nicole öppnar upp och delar med sig av sina erfarenheter av depression och hur hon har fått hjälp med den. Hon har ätit både antidepressiva och tagit hjälp av en terapeut men inte på det ”klassiska viset” – att besöka en mottagning och sitta ögon mot öga med en psykolog utan hon kör via telefon/skype.
Det är egentligen helt fantastiskt. Du kan ”besöka” en läkare via Kryappen och du kan få psykologhjälp via Skype – här måste man verkligen lyfta på hatten för teknologin.
Många av de poddar jag lyssnar på sponsras av ett företag som heter ”Talk Space” (Jag är inte sponsrad) och som är just terapi via telefon eller videosamtal, något jag tror kommer leda till att fler personer får den hjälp man behöver.
Som deprimerad känns allting som att bestiga ett berg och att ens ta sig till en faktiskt mottagning kan vara näst intill omöjligt men att då kunna träffa psykologen i sitt egna hem över telefonen är helt fantastiskt.
Man ska alltid köra på det som funkar för just en själv – alla har olika behov, särskilt när det kommer till ens välbefinnande.
Här hittar du information om hur du kan få hjälp om du är deprimerad.
