Lady Dahmer:
Ända sedan några missnöjda feminister startade krig mot Lady Dahmer på Instagram, ett krig där hon skulle krossas och förgöras samt bevisa för alla att hon är rasist och transfob, så har hon hållit en låg profil och även gjort sin Instagram privat – någonting jag aldrig sett henne göra tidigare.
Hon verkar på riktigt alldeles förstörd och av det jag läst verkar tvivla på precis allt. Hur hon är som kvinna, människa, vän, feminist och allting där emellan och på sin blogg – där hon nu publicerat ett inlägg – ställer hon nu frågan:
Men ibland, som nu, så går det lite längre och en grupp människor använder den gamla kritiken mot mig som ett verktyg för att … enligt utsago från personerna denna gång: Bevisa för alla att jag är rasist och transfob, ”krossa” mig. Och ”starta krig”. (deras ord alltså) Och så blossar det upp ordentligt och massvis med folk blir engagerade. Och då reagerar och agerar jag. Mest i affekt men också för att jag känner mig tvungen att mota det i grind. Jag vet inte hur jag ska bemöta det.
[…] Men vad gör jag med det, nu? Vad förväntas av mig?
Jag vet inte.//Lady Dahmer
Hon ska inte lyssna på de här illvilliga människorna som till vilket pris som helst vill förpassa henne till en ståplats i Värtahamnen. Hon ska heller inte lyssna på den uppiskade svans av rabiata människor som slutat se henne som en människa för längesedan och som bara hakat på ett hatiskt tåg som skenar fram på nätet.
De vill inte åstadkomma någonting, de vill inte skapa något, de vill inte ändra något – de vill bara trasa sönder, riva ner, förstöra och göra illa – dessa kvinnor som kallar sig feminister.
Hon ska lyssna på de som känner henne, de som älskar henne och de som vill henne väl och som kan skänka henne lite tröst just nu.
Nothing more, nothing less.
Och vad som förväntas av Lady Dahmer?
Varför skulle vi egentligen förvänta oss någonting alls av henne? Hur kommer det sig att hon inte bara får bryta ihop och bli ledsen utan hela tiden ska prestera som en ”duktig flicka”?
Varför har hon en massa förväntningar på sig som vi inte har på andra kvinnor eller oss själva?Hon har blivit påhoppad och attackerad ända in i sin kärna, ända i till det hon tror på. Den av oss/er som skulle agera 100% rationellt och korrekt om det hände en själv tycker jag kan börja med att kritisera hennes reaktion och agerande eller brist på reaktion och agerande den senaste veckan tycker jag.
