Sånt här gillar jag…

Bloggbevakning/Trendenser:

Bloggen Trendenser är ingen jag bevakar för den här bloggen men ser deras namn ploppa upp då och då hos mina kollegor på Bloggkommentatorerna.
Tydligen finns det en kategori på bloggen som kallas ”Look alikes” eller ”Lika som bär” där hon jämför dyra designprylar med billigare kopior, kopior som är mer eller mindre snarlika originalet trots att det kan diffa ganska många tusenlappar mellan produkterna.

I sitt senaste inlägg – och det BK skrev om – så berättar Frida Ramstedt anledningen varför hon skriver om detta och hur det tas emot av läsare och företag:

Min bloggkategori ”Lika som bär” eller Lookalikes (där jag lyfter fram exempel på liknande produkter) väcker blandade känslor hos er läsare. Några misstolkar inläggen som budgettips medan andra är glada för att jag vågar sticka ut hakan och kritisera kedjorna som härmas. Vissa blir arga och tycker att jag skammar dem som inte har råd med originalen, medan andra tycker det är jättebra att jag synliggör och creddar förlagorna.

 

Företagen blir förstås upprörda när de pekas ut som härmapor, medan formgivarna hör av sig och är tacksamma för att mina inlägg hjälper dem i deras juridiska processer. Det är nämligen lättare att hävda sin rätt om även allmänheten har uppfattat likheterna. Det handlar inte alltid om ren kopiering, men ganska ofta om en medveten snegling på andras idéer och storsäljare. Man kan tycka mycket om det här och man måste inte hålla med – men jag fortsätter ändå. Inte minst eftersom ingen etablerad inredningstidning tycks vilja ta debatten. Istället för att fråga mig varför jag envisas att skriva om lookalikes tycker jag att ni borde fråga chefredaktörerna varför de inte vågar ta i frågan.//Frida Ramstedt
Jag förstår att alla dessa reaktioner existerar och att det kanske kan vara svårt för Frida att förhålla sig till men jag personligen ÄLSKAR sådana här inlägg.
Jag hade ju lite av en ”fulvariant” av den när jag letade upp alla dmRetros plagg på AliExpress ett tag men det kan knappast jämföras då de vara samma skitplagg fast i olika butiker.
Här är det regelrätta kopior som är så pass lika att jag är överraskad att de får finnas kvar till försäljning.Lite kul är det att hon tagit upp alla bloggares favoritpryl – Klongvasen – och den kopia som finns på Mio. Jag stod faktiskt och tittade på en sådan när vi gjorde om i vardagsrummet eftersom det vore lite kul att principfast vägra ha en Klongvas men istället köpa den billigare kopian och ha med den på ALLA bilder.
Men jag lät bli. Kanske kan M få den av mig när han fyller 40 här i vår? Han skulle bli jätteglad tror jag!
Världens största ställ för hans tandborste…
🙂
Här är i alla fall mina ”favoriter” ur hennes kategori.
Håller ni med om att de är extremt lika originalen?
Den här första tar verkligen priset! 5900 kr mot 199 kr!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *