Peg Parnevik i Oddset-reklam

 

Hej!  Har under de senaste dagarna sett Oddsets (svenska spels) senaste reklam på tv, där Peg Parnevik syns.  Blir helt ärligt äcklad, då Peg utåt ska verka så pk som möjligt.  Är inte pk att medverka i spelreklam.   Varje gång jag ser en ”kändis” i spelreklam blir jag sur och besviken. Bojkottar.   Knyter sig i magen med en sambo som haft tidigare spelmissbruk..  Tycker detta bör uppmärksammas, gör om gör rätt Peg!
Hej! Har under de senaste dagarna sett Oddsets (svenska spels) senaste reklam på tv, där Peg Parnevik syns. Blir helt ärligt äcklad, då Peg utåt ska verka så pk som möjligt. Är inte pk att medverka i spelreklam. Varje gång jag ser en ”kändis” i spelreklam blir jag sur och besviken. Bojkottar. Knyter sig i magen med en sambo som haft tidigare spelmissbruk.. Tycker detta bör uppmärksammas, gör om gör rätt Peg!

Samba, gegenpressing eller tiki-taka? Fotbolls-VM har sparkat igång och nu kan du visa alla vilket lag du kommer att heja på. Ditt fotbollshjärta tillhör kanske vårt blågula landslag, men nu när Sverige inte är med är det friläge att heja fram ditt andralag! // Svenska Spel

Reklamen som avses i mailet är den här ovan, där svenskar uppmuntras att hitta ett annat favoritlag i VM nu när Sverige inte tog sig vidare från kvalet.
Det är utan tvekan en reklam från ett spelföretag, men… jag kan inte se att det finns någon direkt uppmaning till spel i reklamen, vilket inte är helt vanligt med tanke på att det är just ett spelbolag som står bakom.
Kanske tänker de att ett ökat intresse för andra medverkande länder kommer leda till, och kanske är det tillräckligt för att vara otroligt triggande för någon med ett spelmissbruk.

Jag vet att jag har spelannonser på min sida, det är den typen av reklam som tyvärr drar runt majoriteten av alla webbsidor – oavsett innehåll. 
Hade jag kunnat välja bort dem hade jag gjort det, men då hade jag också behövt skaffa mig ett annat jobb eller lägga hela bloggen bakom betalvägg.
Det jag däremot aldrig kommer göra är att använda min person för att aktivt göra reklam för spelbolag. Jag skiljer på aktiv och passiv reklam, vilket banners är.

Vad tycker ni om det här reklamen med Peg Parnevik och hur tänker ni kring upplägget att reklamen faktiskt inte uppmuntrar till direkt spel?
Gör det någon skillnad?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *