Hanna Friberg och Bianca Ingrosso visar upp skidkläder på Instagram och den ena outfiten är ”snajsigare” än den andra.
Jag vet inte hur vanligt det är med lurviga jackor i skidbacken, eller hur pass praktiska de är om man ramlar och får in snö i lurvet, men enligt Hanna så är det här en skidjacka, så då kör vi på det.
Bianca Ingrosso verkar ha mer av en ”vanlig” modell på sin skidjacka, men i brist på lurv så har den ett desto högre pris eftersom den – och skorna – kommer från Prada.
Så vad får man ge för dessa två skid och snö-outfits?
Hannas jacka kommer från Goldberghs och är av modellen Paradiso. Den är slutsåld överallt men kostade här runt 14 600 kr när det begav sig. Kanske kostar den ännu mer nu, på andrahandsmarknaden?
Det är hyfsat mycket pengar, men är ändå ganska billigt om man jämför med Biancas jacka från Prada. Den går nämligen på hela 25 100 kr. Bootsen från samma märke kostar 11 600 kr, så i jämförelse med detta så är ju Hannas kläder lite av en budget-outfit.
Så…Team Elmo eller Team Prada?
