Att Taylor Swift intagit Stockholm kan väl inte ha undgått någon, och många företag har haft lite av ett ”Taylor Swift-tema” för att maximera världsstjärnans besök för egen del.
Caia Cosmetics var ett av dem, och som grädde på moset så tog Bianca, Lovisa och några till en stripe:ad Caia-helikopter till Friends Arena.
Den har samma röda färg och CAIA i vita bokstäver, som den helikopter som användes när Caia hade event i norrbotten?
Jag gissar att även det här är del av Caias PR-planer för helgen, och inte att Bianca Ingrosso nu enbart ska använda helikopter som enda färdmedel.
Helikoptern har används tidigare i Caias reklam, och därför använder man kanske den igen. Är det tramsigt? Onödigt? Flashigt? Ja, kanske och det kan man ju få tycka, så länge man fattar att det är ett PR-trick och inte ett tecken på Biancas nu mycket snäva fordonspreferens.
Fast vem vet? Kanske kommer Bianca ha en egen privat-get i framtiden?
Taylor Swift har en. Minst en. ?

Wow, en egen privat-get, goals ?
Kämpa Camilla ?
Get heter det sen gammalt, bäst du hänger med annars blir du hängd.
Men älskling ??? Svårt det där med ironiska undertoner och stilistiska grepp…
Som sagt vi vanliga dödliga sorterar skräp, återvinner, handlar second hand och dricker ur slajmiga pappersugrör så Bianca kan smutsa ner miljön lite ytterligare (hon hann väl knappt landa från NY innan det blev helikopterfärd).
Det kanske är en el-helikopter?
Eller en pruttohelikopter? Som dr muggs pruttomobil.
Läs igen ?
Darling ??
Ironin dryper ur min kommentar, svårt att lista ut undertoner?12:12
Det heter privatjet på svenska.
Inte på bloggbevakning.
Det verkar så, tydligen försvinner stor bokstav och rätt skiljetecken här också.
Det är ett ”gammalt” uttryck/skämt som hängt med länge på bloggen
Tror Camilla får införa någon slags skämt-tolkning i slutet på sina inlägg?
Nej, cam syftade på att Bianca skulle vallfärda landet runt på en get.
Haha…jag vill inte ha en egen privat-get iallafall…
Whatever floats your goat.
?
Ett PR-trick som uppenbarligen funkar ?
Det återstår att se om det funkar. Skulle snarare kalla det för desperation. De enda som blir imponerade av att Bianca kommer med helikopter till Taylor Swiftkonserten är hennes följare, som redan är sålda och med i sekten så de behöver inte övertygas.
Är inte stora delar av publiken även caias målgrupp?
Hennes svenska målgrupp är mättad, den växer inte så mycket mer. De som skulle imponeras av att Bianca kommer i helikopter de är redan sålda, de beundrar och älskar henne redan. Caia har ingen lågt hängande frukt kvar att plocka i Sverige. Det är också varför Caia satsar så hårt på att växa utomlands. De har en hyffsat stor marknadsandel i Norge och en mindre andel i Finland. Caias styrelseordförande specialplockades från Tyskland och är erkänt duktig på tillväxt i kosmetikabranschen. En av hans uppgifter var att plocka marknadsandelar i Tyskland, hans egen hemmamarknad och det går sådär. Nu satsar Caia på USA och UK, och det är lite sista halmstrået för dem om de ska lyckas med en internationalisering. Ja det är många amerikaner som kommit hit för konsertens skull. Men de kommer knappast att lägga märke till att en lokal influenser kommer inflygande i helikopter.
Om syftet var att skapa affärer för Caia så är det en missriktad insats. Bianca hur älskad hon än må vara av sina fans är inte i samma liga som Taylor Swift. Det är lite som att visa upp kattguld brevis kronjuvelerna och tro att någon kommer att minnas kattguldet.
Reklam handlar inte att imponeras av just händelsen utan att synas, det har legat högst uppe på kvällstidningarnas sidor så det var absolut väl investerade pengar
Med det är ju inte awareness i Sverige de behöver, vilket är vad du skriver att de lyckades med. De behöver nya kunder på nya marknader.
Funkar för vadå? Att visa hur världsfrånvänd denna människa är?
Influenservärlden blir bara äckligare å äckligare. Sååå oimponerad. Bara less. Sr på mej! Se på mig! ?
Det var ju reklam? Reklam är väl liksom lite till för att synas? Annars har man använt en värdelös reklambyrå.
Just den här reklamen var en väldigt bra sådan för verkligen ALLA snackar om det idag.
Gör dom? Det alla snackar om idag är gårdagens konsert. Att Bianca med entourage kom med helikopter kommer ingen att snacka om efter helgen. Detta är varför man har en byrå som kan ge faktabaserade råd på vad som ger mest utväxling för pengarna.
Ja, de flesta tidningarna skrev om det. Vi pratar här och nu om det. På lunchrummet var det snack om det etc. Etc.
Det blev en lyckad reklam
Hur mycket tror du att försäljningen ökar för att Bianca flög med en Caia brandad Helikopter? Hur många fler produkter köpte du själv och hur många fler produkter köpte de i lunchrummet? Hur många nya kunder fick Caia tack vare helikoptern?
Ja Caia och Bianca fick publicitet men hur mycket ökade kassakliret i förhållande till kostnaden? Caia och Bianca behöver inte längre awareness i Sverige. Till och med gammelmormor känner till Bianca och Caia.
Jag håller med dig. Det gav uppmärksamhet och har lyckats.
Och det baserar du på vad, att aftonbladet skriver om det och hennes följare likear på IG?
Jag baserar det på uppmärksamheten det har fått. Jag följer inte henne på Instagram och har ingen aning om vad som gillas där.
Så vilken uppmärksamhet har det fått?
Fattar inte poängen med detta inlägg?
Vad är svårt att förstå?
Uppenbarligen ett väldigt bra pr trick. Många internationella gäster i Stockholm nu och att ha en stjärna som Zara Larsson med på turen gör ju inte saken sämre.
Vad tyckte du Camilla om konserten?
Känns det inte lite töntigt bara? Bianca är ingen världsstjärna och behöver liksom inte anlända i helikopter. Lite som att försöka göra sig till något man verkligen inte är.
Nu var det inte reklam för Bianca ingrosso men för CAIA.
Bianca är fortfarande större än Caia och inte tvärtom, vilket gör att man fortfarande ser henne mer än företaget. Hade hon inte gjort så mycket reklam hade det nog inte gått lika bra.
Men är det något fel med att göra reklam då? Hur tror du andra företag växer och blir stora?
(Alltså menar inget argt utan det är väl vad reklam syftar till..? Oavsett om det är caia eller något annat företag?)
Reklam eller marknadsföring görs med lite olika syften och budskap. Caias kampanjer med Bianca i fokus är ofta genomtänkta och har ofta varit väldigt påkostade, ex julkalendern som producerades i Sydafrika och MTV kampanjen. Dessa kampanjer har haft fokus på produkterna och hur du kan känna om du använder produkterna. Att ha en brandad helikopter och flyga Bianca med vänner till en konsert skapar lite snack men inte så mycket mer. Det skapar inga nya affärer, och det är Caias huvudsakliga fokus.
Kampanjerna du nämner är mest gjorda på det sättet för att visa upp Bianca, mer för hennes egen del/karriär än för att sälja mer av Caia, som MTV-videon och tågresan.
Att anlända i helikopter är ju också ett sätt att verka stor och världskänd typ men det irriterar nog många också så tror inte att Caia direkt säljer mer för det men kanske däremot blir uppmärksammat av flera. Bianca vill ha uppmärksamhet.
Min kommentar här kom inte in men de kampanjerna du nämner var mest tänkt för att visa upp Bianca – mer för hennes egen del/karriär än för Caia.
Nej så är det inte. Det du påstår är helt taget ur luften. Förstår man hur ett företag fungerar och vilken skyldighet man har som ägare att skydda företaget så förstår man att det du påstår är orimligt. Sedan finns det riskkapital bakom Caia. Tror du verkligen att riskkapitalister skulle bekosta dyra kampanjer för att marknadsföra Bianca Ingrossa?
Spelar ingen roll. Ff reklam för CAIA och inte för BI!
Helt rätt ingen Caia utan Bianca.
Bianca tror att hon är Beyonce ? B saknar ju klass på riktigt, tycker fortfarande hon framstår som lite lätt bakom.
Ha, trodde det var Sveriges svar på Kim Kardashian hon var (enligt mamma P) ? Den familjen alltså, efter Benjamins uppträdande i ESC semifinalen, så skrev Pernilla; ”vad är det som häänder Sverige?” Som om vi var med om något extremt och historiskt, för att hennes son sjöng tre låtar…Skiter personligen högaktningsfullt i deras förehavanden, men den hybrisen och egenkärheten alltså, och att mycket vill ha mer, är den familjens mellannamn. De kommer aldrig vara nöjda, dyka upp precis överallt, om det så är i helikopters eller biltvättsreklam. De gör gladeligen reklam för ALLT, precis allt som går att kränga. Spyr på det beteendet. Det finns noll integritet och självaktning där.
?????12:51 – tror du verkligen att Taylor Swift behöver Zara Larsson? Du måste skämta.
Vad har hon med kommentaren att göra? Står inget om Taylor Swift nånstans. Handlar om reklam för Caia.
Hur du nu kan läsa in det i kommentaren säger ju en hel del ???
Var Zara Larsson med i helikoptern?
Bara ett enda stort GÄSP!
Ett MÄÄÄH menar du.
Klart coolare med helikopterreklam än AI reklam
#iamastaragency
Shit vad dåliga platser dom hade.
Långt ifrån scen visserligen men en flådig loge. Jag såg bättre förmodligen men fick ju stå och dansa och svettas med kreti och pleti.
Stackare, kreti och pleti som är så jobbiga typer 😉
Både och, de får PR OCH Bianca får känna sig märkvärdig. Det ska ju vara flådigt och Bianca vill vara superstar. Hon satt i story och kallade Swift för Taylor också som om hon känner henne typ hehe. Löjligt med den där Caia-micken också.
Miljön är inget hon/Caia tänker på heller? Och inte får hon skäll för det?
Taylor Swift, tänker hon på miljön??
Jag skulle nog säga ty det var varken eller. Bara rich stupid people being rich and stupid.
Så löjligt. Och den där logen? De ser ju inget? Mina sittplatser var mycket bättre. ✌️
Alltså den där Ingrossomänniskan! Hon är så jävla dum i huvudet men det spelar ju ingen roll för hon har ju sina hängivna fans som är lika korkade som hon.
Det här kan vara det mest patetiska och oimponerande jag har sett i hela mitt liv.
Inte ens kronprinsessan Victoria beter sig såhär. Pengar har hon kanske (Bianca) men klass kommer hon alltid sakna.
Privat-get…. Skrattar så jag gråter. Så himla kul felskrivning….
Bäääääää! ?
Det är inte en felskrivning, du har helt enkelt inte häng med sen Isabellas tider med ”privat-get”.
Folk snackar om det, så på det sättet funkar det uppenbart ?
Äckligt trött på ”kändisar” som SKITER TOTALT i miljö och klimat.
Fy f??????
Allt var fejk. Det var flygförbud så hon fick landa i Sundbyberg ?. Den enda som fick flyga in var Taylor.