522 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Är på jakt efter den perfekta vita skjortan. Tänk ska vara snygg bara som den är men även funka under en typ stickad pullover – Någon som har ett bra tips?

      Part Two har sådana jättefin kvalitet.

        *i

      Ralph Lauren

        Gillar hms slim fit herrskjortor bättre än ralph Lauren.

          Ok. Det gör inte jag.

            Kan ju vara relevant info för ts även om du inte håller med ?

              ?

      Uniqlo!

      Kolla in ”Asket”. Perfekta vita skjortor!

        Arket

    Tips på böcker i stil med Simona Ahrnstedt?

      Kanske Agneta Arnesson Westerdahl? Hon skriver också med ett historiskt perspektiv (men bra mycket längre tillbaka i historien).

      Finns egentligen inga i samma klass men här kommer några jag gillar:

      – Bokhandlen på riverside drive, Frida Skybäck
      – Det slutar med oss, Colleen Hoover

    Kan man sätta 60 stycken tårtljus i en tårta? Eller blir det farligt om dom står så nära varandra? Hinner man tända alla innan det första brunnit ner? ?
    Eller borde man bara ha två ljus som är siffror?

    Sitter och funderar på tårtan jag ska göra till mamma när hon fyller år ?

      Kan du inte köpa siffror istället, en 6 och 0?

        Om inte annat så för brandrisken hade jag kört detta…

          Är lite orolig att det händer något. Får nog bli såna med siffror, fulare och tråkigare bara.

          Inte stor risk att tårtan tar eld.

        Jo får kanske bli det, men tycker vanliga ljus är finare och känns roligare. Men känns lite farligt att ha så många ljus på en tårta kanske.

          Eller så sätter du vanliga ljus i form av 60 🙂

            Det hade ju varit en idé! Då blir det såna ljus jag vill ha också, och så får det plats lite pynt på tårtan också?

            Det tyckte jag var en bra idé, det låter fint!

          Man får baka en jättestor tårta!?

      Det beror ju på hur stor tårtan är, men jag tror att siffror är smidigare. Eller helt enkelt bara sex stycken ljus.

        Ska köpa färdig tårtbotten så den är ju inte så stor. Får kanske inte ens plats.

          Inte 60 ljus på den! Jag hade 30 och den övertände ?

            Men gud? glad jag frågade här, för tänkte köra men tänker inte alltid fullt ut och på vad som kan hända?

              Alltså tårtan brann ju inte men stearinetbörjade brinna så blev en jätte stor låga.

          Det finns lite roligare tårtljus om du googlar, så det blir lite festligare. Jag tror inte du får plats med 60 st, utan då krävs det en bra stor tårta.

            Får googla lite och se vad jag hittar. Annars blir det bara bli några vanliga för att det är fint:) när jag tänker efter kan jag inte ens minnas senast vi hade ljus på våra födelsedagstårtor ?

        Den är 5 kvadratmeter.

      60 tomtebloss blir ett minne för livet.

        Det kör jag fan på!

          Nej det gör du inte,
          För du hinner inte ens tända det tredje innan det första är nere på hälften, trust me.

            Tänker att man tar 60 stycken i handen och tänder på alla samtidigt, sen kör ner i tårtan bara

              Skämtar. Ska inte ha tomtebloss, hade bränt ner allt förmodligen.

                Tror inte att Elin insåg det …

              Kööör! ?

      Kanske 60 ljus men placerade i något större än tårta. Eller kanske rulla 60 st chokladbollar eller något annat gott och ett ljus i varje. Sen kan du ju ha en tårta ändå meden sexa och en nolla.

        Detta är bara tårtan hon ska få på morgonen av mig och känner nu att jag kanske övertänkt och gått lite för mycket all in ?

        Hon ska inte ens fira eller ha fest, annars hade något sånt varit roligt att göra:)

      Äckligt med tårtljus på tårtan!!! Det innebär att någon skall blåsa och med stor sannolikhet sprida sin saliv över hela tårtan. Jag äter aldrig tårta med ljus på!

        Men tack för den insikten…

        Du är inte mycket för kyssar, antar jag?

          Rent instinktivt är tanken på att äta en tårta med min sambos saliv på inte fullt lika frånstötande som om salivet kom från hans gamla faster eller fyraåriga systerson, eller från vem som helst annan heller för den delen.

            Inte för att jag skulle föredra det förstnämnda framför en salivfri tårta, men tanken är inte riktigt lika svårsmält som om salivet kom från någon jag inte har för vana att pussa på munnen.

            Med det sagt har jag aldrig tackat nej till en bit tårta helt oberoende av vem som blåst ut ljusen på den, men då brukar jag inte heller fundera över huruvida den är kontaminerad med saliv eller inte. Men för all del, tack TS för att du med denna upplysning förstört alla framtida tårtkalas för mig. ?

        Du slipper.

        Solstråle. Ät inte tårtan då.

        Förmodligen blir du inte bjuden på tårta heller solstråle ?

      Gjorde en tårta där jag satte i 50 ljus.
      Det var riktigt meckigt. Det blev så varmt så grädden ville smälta. Det första ljuset hade nästan brunnit ner när det sista blev tänt. Och man hinner inte gå in i ett annat rum med ljusen tända.

    Vill läsa Expressen Premium om 6fester. Någon som kan sammanfatta? Eller hittar jag mer på Flashback? Vart söker jag ens?

      Expressen premium kan man testa en vecka gratis. Om du prenumererar på DN ingår en massa olika tidningar och magasin bl a Expressen premium.

      Jag va där, vad undrar du? 🙂

    Är ni bekväma att tex gymma/springa offentligt med bara sportbh? Såklart någon underdel till ? tänker på varma sommardagar så vore det skönt att skippa T-shirt/linne.
    Jag vill kunna det men jag känner mig lite för naken typ? ? hur gör ni?

      Har i så fall ett kort linne över. Vem springer i bara sport-BH?

        Många.

        Jag! ??‍♀️

        Jag ibland ✌?

        Jag när det är varmt ute

          Precis, ska vi behöva se svettiga, håriga mån som springer utan tröja kan jag göra samma sak.

      Det beror på vad man har för
      Sporttopp. En inte för avslöjande så köööör. Jag gör det inte men hade gjort om jag trivdes tillräckligt i min kropp för det.

      Jag gör det, bryr mig noll

      Nej aldrig i livet. Inte ens om jag hade normkroppen för det. Nu tränar jag helst iklädd ett tält.

        Jag gör det om det är riktigt varmt! Tillbringade en sommar i New York och det var så varmt fuktigt att sport-bh var det enda som var svalt nog när jag var ute och sprang. Blev också enklare då många andra som rörde sig på det promenadstråket gick i bara sport-bh. Känner mig dock inte hundra procent bekväm när jag springer så i den stad jag bor nu, så har oftast linne över.

          (Skulle svara på hela tråden men blev visst här) ☺️

      Jag är påklädd. Inte för att jag skäms över min kropp, men jag tycker inte att man springer runt i underkläder utomhus. Dessutom har jag stor byst i förhållande till min kropp och jag är inte sugen på att visa upp hela hyllan.

      På sommaren springer jag helst i långärmat pga solen.

      Nä jag tycker det känns för naket. Ett linne över är ju inte så varmt.

      Jag började springa förra sommaren med just bara sportbh plus shorts. Så jäkla skönt när det är som varmast!

      Undra hur killar resonerar som springer i bar överkropp

        Det är väl ändå inte jättevanligt. Har aldrig stött på under någon av mina löprundor.

          Mötte en igår-inte särskilt vältränad (är ju inte ett måste men…)

          Stötte på en barbröstad vältränad kille när jag var ute och sprang en dag (han med såklart)

          Han skulle ändå ha behövt en sport-bh med tanke på hur mycket hans tuttar flaxade runt…. Värre än mina och då har jag relativt stora bröst…

            Och nej, det var INTE snyggt eller sexigt med att bevittna spektaklet.

            Det tyckte han säkert inte om mig heller, men jag hade åtminstone vett att ha på mig sport-bh.

              Känner personligen att mängden flax inte över huvud taget borde vara en faktor i frågan, vare sig det är män eller kvinnor som diskuteras. Dock anser jag personligen att det är väldigt äckligt med människor som springer runt barbröstade eller med bara sport-bh och/eller sporttrosor (dvs dessa minishorts många använder). Det känns som att den lägsta ribban ändå borde vara att ta på sig i alla fall någorlunda anständiga kläder (i vart fall inte underkläder eller något jämförbart med det) när man tränar på platser där man kan förväntas möta andra människor eller riskerar insyn, vare sig man är man eller kvinna.

            Låter inte som han var så vältränad då?

          Ser dem då och då där jag bor. Det brukar inte behöva vara särskilt varmt för att de ska känna att de behöver ta av tröjan. Alltid de vältränade (gymtränade). Känns alltid pinsamt och obekvämt när de vill visa upp sig.

          Tycker det är jättevanligt så här års. Ser fler män med bar överkropp än kvinnor i BH.

      På gym har jag alltid tröja eller linne. Vid löpning utomhus har jag ibland bara sport-bh om det är varmt. Reflekterar aldrig över vad andra har på sig när de tränar och kan inte bry mig mindre om vad nån tycker om mig. Jag har fokus på min träning och andra på sin.

      Nej. Linne på funkar bra. Tycker det är ett jäkla otyg att folk går runt halvnakna eller extremt slafsigt klädda idag.

        Ändå en viss skillnad på att sitta på en restaurang eller gå i en mataffär mot att ta en löprunda i ett elljusspår.

          Men folk går och köper saker i träningsset hela tiden. ”Byxor” som verkligen sitter som färg på kroppen. Man ser rakt in i röven, speciellt de leggins med skrynklad bak. Sen en top som visat rygg, byst, mage och sitter supertight. Man ser även bröstvårtorna.
          Jag är ingen Heliga Birgitta men det är faktiskt riktigt obehagligt att dessa kläder är såpass normaliserade utanför gymmet.

            Men så länge man har kläder vad gör det om dom är tajta. Inte ett dugg.

            Tyvärr kan ingenting hålla mina brösrvårtor osynliga. Jag har big ol titties, så rejäla sportbar. Tjockt tyg, dubbelmaterial osv. Alltid tröja över, ibland över hoodie. Ändå ser det ut som att jag har tejpat russin på insidan av tröjan. Tycker att det är lite pinsamt, men inget jag kan göra åt.

              Gaffatejp (silvertejp) fixar allt!

              Samma här. Avskyr det och brukar lägga i flera lager toalettpapper i min bh för att dölja skiten, men det syns ändå igenom. Blir skönt med höst snart så man kan dra på sig en jacka. ?

                Prova amningsinlägg? Finns i vanliga mataffärer. Brukar ha det för inte bröstvårtorna ska synas

                  Smart.

              Hahahahahaha tejpat russin

            Jag föredrar ändå det framför grovjobbare som knatar in i mataffärer i sina skitiga arbetskläder. Där kan vi snacka ofräscht!

              För att?

            Ojoj Karen ta inte i så du spricker

            Alltså jag kan inte förstå varför röven ska visas så fruktansvärt mycket nu?! Det är för det första skitfult, och för det andra så tror jag inte ett dugg på att det är för ens egen skull som man har tights och bikinitrosor som går långt in i tarmkanalen. Det är så otroligt fult.

      Skäms över mina armar så nej.

      Har ett kort linne över

      Om gymmet inte har någon klädkod, kör hårt. Jag tränar alltid med enbart sport bh och leggings. Blir ju jättevarmt med sport bh + tröja.

        Jag friidrottade länge i vuxen ålder och det var typ bara på träningsläger utomlands som vi sprang i bara BH. Träningsplagg av kvalité andas ju så att en inte blir särskilt varm av kläderna.

        På gym är min personliga åsikt att både män och kvinnor ska ha kläder på sig, oavsett klädkod. Det ser lite sunkigt ut med bar överkropp eller bara BH. Tycker jag.

      Jag tränar crossfit, vi tar jämt av oss överdelen när det blir lite svettigt ? (its funny because its true)

        Är det verkligen så ”funny” ?

      Tunt linne från Nike gör susen. Och inte springa i värmen eller när solen står som högst.

      Jag brukar köra på sportbh med höga shorts, så då blir det inte så mycket nakenchock. Gärna matchande set

      Folk vill inte se er med bara sport-bh!!!

        Det vill vi visst .

          Ja om du är man kanske.

      Önskar att färre kände sig bekväma med att gå på gymmet i bh utan linne över. Är kanske gammal men tycker att man har kläder på sig.

      Springer absolut i ”bara” sporttopp varma dagar, kunde inte bry mig mindre! Har dock rätt högmidjade shorts till så syns väldigt lite mage.

    Det är ju ändå något som skaver med att ha massa skulder hos kf och välja att göra ett samarbete med en skönhetsklinik. Ett omärkt sådant men jag gissar att det är ett samarbete… Flr det är ju ännu märkligare att välja att lägga pengar på botox när man inga pengar har.

    Pratar om PVL och H allerheim

      Är väl rätt mycket som skaver där.

      Men för mig – allra mest att han struntar i sitt förstfödda barn. Hur kan man vilja ha barn med en sådan ens. Skulle som kvinna aldrig tolerera det, även om jag förstår det som att P är nöjd.

        Ja, det är verkligen i en liga för sig! Så himla mörkt att man kan strunta i sitt eget barn på det sättet. Finns verkligen INGA ursäkter, även om han säkert har några taffliga på lager.

      Att välja att skaffa barn fast man vet att det troligtvis föds för tidigt och det kanske måste kämpa för sitt liv

    Kan man betala av avgiften för CSN per månad istället för per kvartal som det är enligt inbetalningskorten?

      Svar ja.
      Jag betalar av varje månad.

      Ja, gå in på hemsidan och byt till autogiro

      Jag har månadsvis och autogiro.

        Vilken service ?

        Men shit, jag sökte på CSN men hittade inte den där sidan. Blindstyre ??‍♀️ Tack snälla.

      Ja

      Ja, det är inget problem. Det har jag alltid gjort!

      Tack för svar alla. Månadsvis it is ?

    Konstig fråga. Finns det en ny trend där barn, typ 9, 10, 11, 12 år, gillar att skrika allt de kan utomhus? Bara så där, inne i stan, utan förvarning. Hände senast på Drottninggatan i Stockholm, fullt med folk som promenerar, och plötsligt börjar två småtjejer skrika så där galet gällt att man riktigt känner hur tinnituseffekten slår rot i öronen. (De tystnade när jag gav dem väldigt onda ögat.) Händer också på lekplatser utanför stan.

      Jag vet inte men jättemånga barn idag är ju rätt vidriga och tror att man får bete sig hur som helst, så om det inte är en trend så är det säkert såna barn du stött på.

        Som en förälder håller jag med om detta påstående.

        (Inte mina barn såklart ?)

          Haha jag vet ju att det är så föräldrar säger, men jag tror verkligen att barn triggar varandra. Med föräldrar kan de säkert vara som små ljus, men så är det med sina kompisar och vågar mer saker än när föräldrar är med. I alla fall när de närmar sig tonåren alternativt är unga tonåringar.
          Inte alla såklart.

            Haha jo det har du säkert rätt i. Skitungar

        Deras föräldrar berättar inte vad som är rätt eller fel.

      Undrar samma! Har en stor lekplats utanför vår lgh och de där gallskriken skär igenom hjärnan alltså. Inte småbarn utan 10-åringar som nästan tävlar i vem som låter högst.

        Har exakt samma problem.
        Innergård och lekplats (som TACK OCH LOV varit avstängd hela sommaren p.g.a. renovering) precis utanför. Det har eskalerat mer och mer för varje år.
        De är så satans jävla högljudda när de leker, och håller på och okynnesvrålar och skriar så det skär i öronen, och tyvärr så har jag redan tinnitus.

        Pratade med mamma om detta för ett tag sedan, för jag kan inte minnas att barn generellt var så här högljudda för typ 10-15 år sedan, och hon höll med. Barnen idag får inte lära sig att respektera andra helt enkelt. Det är ju egentligen inte deras fel, utan deras jävla idioter till lama föräldrar som inte kan sätta gränser för sina ungar.

      Hoppas att nån upplyser dem om att de kan förstöra rösten av detta.

      Jobbar som lärare och kan bekräfta att detta är ett supervanligt problem vi har i skolan. Barn överlag är mer högljudda idag än för bara 10 år sen vilket givetvis skapar ett stort arbetsmiljöproblem, inte bara för vuxna, men för andra barn som är mer tysta av sig.

      Spelar ingen roll hur många gånger man säger till dem, deras ljudnivå är helt enkelt mycket högre än vad vi är vana vid. Längtar INTE till den nya terminen börjar, har varit så tyst, skönt och lugnt nu under sommaren ?

        Utrusta dem ett hundhalsband som ger en elektrisk chock när volymen stiger. Bra nytt läsårspresent!

        Haha försöker lära min sambo att använda sin inomhusröst… det är tamej tusan omöjligt. Funderar på hur jag ska fostra mina barn att inte gapa när deras pappa gör det…

          Gah. Hade varit skräcken. Hur står du ut? Har han alltid varit sån?

        Då tyckte jag ändå att det var rätt bra liv i klassen när jag gick i grundskolan (på 70- och början av 80-talet). Men det verkar vara en västanfläkt av dagens situation.
        Det som får mig att häpna mest är när mina barn kommer hem och är ledsna för att de inte kunnat prestera sitt bästa på prov, för att det varit sådant skrik och gapande i klassrummet. På ett prov!!! Då höll vi i alla fall käften på min tid.
        Lärarna borde ha rätt att avbryta provet för de som stör, ta ut dem ur klassrummet och ge dem ett F på provet. ?

      Ja det är helt sjukt. Flyttat till ett område med myclet barn. I början sprang jag fram till fönstret för att se om der hänt nåt, ol jag behlvde springa ut och hjälpa nån. Men nej, de bara vrålar rakt ut. Får spel.

      Jag har alltid tänkt att när jag blir gammal vill jag bo nära en skola eller förskola, eftersom jag blir så glad av att höra barn som leker och stojar. Men efter att ha läst den här tråden kanske jag ska tänka om. ?

      Tänkte detsamma häromdagen då några barn tunt 8-10 började skrika just så på stan,de verkade för stora för det beteendet.Småbarn som skriker till ibland kan man kan jag ha förståelse för men detta var bara konstigt.

    Hade så gärna velat veta hur det mottogs av Beijer familjen när 37 åriga Jack Beijer tog med sig 21 åriga Nova Rimer hem. Känns verkligen som två helt skilda världar.

    Menar inget illa alltså, är genuint nyfiken!! (Och lite ganska dömande mot honom pga åldersskillnaden, men inget ont mot henne.)

      Omg är detta på riktigt? Ganska snaskigt skvaller i så fall. Var fick du höra?

      Jag har stött på honom en gång på en restaurang han var skitfull och pratade med alla i toakön

        Han har lagt upp bilder på dom två pussandespå sin story när dom var i Frankrike och såg att han tog med henne på Sandras fest nu. Hon repostade en gruppbild där båda är med!

      Jag med. Samtidigt som Sandra vill verka så himla överklass och intellektuell skriver hon ju ofta om hångel och unga pojkar.

      Jag är 35 och har umgåtts en hel del med 20+ pga studier. Man är absolut inte på samma nivå och jag blir ofta väldigt trött på deras naivitet och barnslighet. Absolut inget ont mot dom givetvis, jag var likadan själv och det är helt naturligt. Men jag har svårt att se varför man som nästan 40-åring skulle vilja vara tillsammans med någon som är 21.

        Hon slutade väl skriva om ”pojkar” och överigick till ”män” för typ 10-15 år sedan? Minns att hon bytte ord för att hon inte tyckte minnen runt henne var några pojkar längre.

      Män älskar unga kvinnor. Män i varenda åldersgrupp valde 22 åringar som deras ideal-kvinna. 15 åriga pojkar och 97 åriga gubbar. Alla valde 22 åringen.
      Har väl med fertilitet, naivitet, brist på erfarenhet och godtrohet att göra. Visst är en 22 åring vackrare än en 40 åring (om alla faktorer förblir desamma) men män kan också kontrollera en ung tjej på ett annat sätt.
      Därför blir jag inte heller chockad när han valde en ung kvinna. Har de möjligheten att få en ung kvinna så tackar de sällan nej.
      (När de tackar nej så är det inte för att hon är ung utan för att hon kan vara mer klänning, behöva mer uppmärksamhet, hon har mer energi, kräver mer spontanitet m.m).

        Hej MAN. Alltid trevligt att möta en man här inne. Män har nämligen alltid så fantastiska saker att säga.

          Bara män kan tyda statistik och studier?

          Förstår verkligen inte hur mitt svar kan tolkas på olika sätt beroende på mitt kön. Säg att jag är en man, vad spelar det för roll när jag presenterar information jag lärt mig genom att läsa på om mäns preferenser?

            Du verkar vilja ha det så?!

              Öhh, du anklagar mig för att vara en man som vill ha en ung kvinna?
              Förstår inte riktigt vad du försöker trigga men oavsett så bevisar du att män vill ha unga kvinnor genom att anklaga mig för att 1. Vara en man och 2. Vilja ha en ung kvinna.

          Är du emot män Amanda eller varför är du så nedlåtande?

          Personen har ju många rätt
          I det den skriver

            Amanda blev triggade för att hon, omedvetet, känner sig bortvald av män pga sin ålder och detta frambringar ångest.
            Hon använder ordet man på ett nedlåtande sätt samtidigt som hon omedvetet erkänner att hennes värsta mardröm är att män ska rata henne. Vill ha kakan och låtsas att den är äcklig.

          Påståendena stämmer bra, män föredrar kvinnor i 20 årsåldern både för sex och för relationer och mönstret går igen i hela världen, inklusive hos urfolk osv.

          Att det skulle bero på att män vill styra kvinnor är ju däremot en spekulation. Tror snarare det beror det väl på att män som haft andra preferenser inte fått lika många barn, helt enkelt.

          Dock är kvinnor generellt sett mer kräsna både när det gäller sex och relationer, dvs kvinnors preferenser styr i praktiken mer än mäns.

          Även när de gäller homosexuella så föredrar lesbiska jämnåriga medan bögar föredrar yngre om de får välja.

          https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10367

            Kvinnor har svårt att höra detta för att just ålder är något vi inte kan kontrollera. Vi kan kontrollera vikt, figur, utseende, intellekt, ekonomi osv men just tiden är något vi omöjligen kan böja till vår fördel.
            Att acceptera att man förfaller i mäns ögon för varje dag som går är svårt för oss då vi påminns om att vårt yttre väger tyngre än vad vi vill erkänna.

            Dessutom har ju kvinnor också preferenser. Kvinnor vägrar dela en medelmåtta man med andra kvinnor men ju rikare en man är, desto mer flexibel är kvinnan att se mellan fingrarna. Vår preferens är pengar över utseende. Pengar är en säkerhet som vi behöver för att vår avkomma ska överleva. Det är genetiskt.
            Ju mer oroligheter vi ser i världen desto mer ser vi att de traditionella könsrollerna gör sig synliga. Kvinnor vill bara vara jämställda i fredstid.

              Hahaha men vad är detta för skitsnack ?

                Lev i din bubbla du.

              Helt normalt (och sunt) både för män och kvinnor att tänka på sig själv som någon typ av utbytbar vara på detta vis. Sjävklart känns det obehagligt, och det är ju bara statistik om generella mönster och inget som man kan överföra direkt in i sitt eget liv.

              Sen i praktiken är det ju kvinnor som tröttnar på sina män och dumpar dem snarare än tvärt om, oavsett vad mannen har för preferenser kring ålder.

                Precis så, vad man vill ha kontra vad man får är helt olika saker. En man vill ha en ung kvinna men får en äldre. En kvinna vill ha en mogen man men får en mansbebis.

              Männen kan ju inte heller stoppa sitt åldrande. Som medelålders kvinna så är risken stor att ingen lägger märke till dig
              Härligt att slippa få oönskad uppmärksamhet

        Hur kommer det då sig att kvinnor 40+, 50+ och 60+ träffar kärleken hela tiden?

          För att få 22 åringar vill ha Jörgen 75 från Falun.
          Om Jörgen fick välja mellan Sandra, 22, eller Gertrud, 72, så är nog valet rätt uppenbart.

          Man tar det bästa man kan få.

          Du hade inte tackat nej till en man med 120 mille på kontot bara för att du är med någon som har 2700 kr på kontot.

            Du menar att du hade lämnat din man om Jörgen med 120 mil på kontot plötsligt kom och uppvaktade dig?

            Kan med en miljard procent säkerhet säga att det hade inte jag. Men är i ett fint kärleksfullt äktenskap som inte är baserat på ekonomi eller utseende.

              Nej menade om samma man hade 120 mille. Du tar det bästa du kan få.

              Jörgen vill ha Sandra men Gertrud är den bästa han kan få.

                Samma man som vem? Den jag redan har? Jävla märkligt resonemang?

            Aha, så när de blir nobbade av 22-åringen så nöjer de sig med Gjertrud, Anita och Kerstin alltså?

            Bra ju, ingen blir utan.

              Jörgen är inte helt senil.ännu, han försöker inte ens bjuda ut Sandra 22.
              Om Jörgen hade 100 miljoner på kontot då hade han nog inte varit lika blyg att bjuda ut Sandra.
              Sandra hade inte heller varit så snabb att nobba Jörgen.

            Eh jo, hade valt den som hade finast personlighet och som jag hade känslor för. Alla män vill heller inte ha en så ung kvinna även om en hel del säkert vill.

              2 exakta kloner. Ena har 100 miljoner och andra är pank. Vem väljer du?

              Varför skulle Jörgen välja en 78 åring över en 22 åring?

              I Jörgens värld är 22 åringen likvärdig 100 miljoner och 78 åringen helt pank.

              Se det ur deras perspektiv, inte ditt eget.

                Men så är ju inte livet, samma person kan inte vara två olika. Jag väljer och valde en person jag tyckte om , han med. Ingen av oss skulle byta.
                Vaddå, tänka som de? Alla är individer.

                Klickade på en artikel på Expressen om en snubbe som sysslade med AI-porr. Han berättade att en stor målgrupp var äldre män som ville se kvinnor i sin egen ålder, inte 20-åringar. Det fanns inte direkt att tillgå i det traditonella utbudet men var lätt att skapa med AI och så blev gubbarna nöjda. Hur passar det in i din tes?
                (Visst, jag fattar att 22-åringen är idealet i undersökningarna, men på individnivå, i verkliga livet, kommer det alltid att göras val utifrån andra kriterier.)

          Många gånger för att dom inte kan få en 22-åring. Andra gånger för att dom begriper att det enligt samhällsnorm kan uppfattas som gubbsjukt att ta en 22-åring om man själv är 40+.
          Ibland för att dom inte vill bryta upp den familj dom redan har.

          Men kvinnor i 20-årsålder är det majoriteten av män dras till och attraheras av allra mest.

            Liksom hur många söker på ”sexy grandmas” vs. ”hot college student”.
            Om utseende vore oväsentligt då hade onlyfans bestått av cammodeller som bor på äldreboenden.

            Men attraheras och vilja vara med är olika saker. Om man redan är tillsammans med nån man älskar vill man inte byta. Sen är 20 och 40 åringar väldigt olika, inte säkert det är vad man söker.

          Det stämmer ju inte, så många som är ofrivilliga singlar

      Varför skulle man reagera på nåt särkilt sätt? Vuxna människor. Inte familjens plats att döma, särskilt om man bjuder in, väldigt otrevligt ju.

      Hur vet folk att de gått hem ihop? Det är väl inget man lägger upp på sociala medier, eller?

      Håller med om att det känns som två helt skilda världar om man tänker på föräldrar o familj men dom jobbar väl ihop med så för bara dom är det nog inte så skilda världar. Personligen så tycker jag att ålderskillnad inte behöver betyda så mkt, så länge alla inblandade är snälla o genuina.

      Åsa Backman har skrivit en bok som heter ”Väninnekören” som handlar om hur män i 50-årsåldern:
      1. Vill tillbaka till sitt 20-åriga jag.
      2. Slutat ställa frågor och bara pratar om sig själv.
      3. Vill ligga med en ung, skrynkelfri kvinna.

      Haha ALLA i klanen Beijer följer Nova på instagram så de verkar tagit det bra.

      De har åtminstone en sak gemensamt, både är nepo babies. Alltid något att prata om!

    Trevligaste kändisen/influncern samt den otrevligaste du stött på?

    Har inget att bidra med men tycker det är kul att läsa om ? förstått att Jonas Gardell ska vara hemsk…

      Väldigt trevlig Tomas Ledin. Inte mött så många kändisar. Ingen otrevlig iallafall.

      Har inte stött på så många men Klara Zimmergren var väldigt trevlig på perrongen när jag kom fram och frågade om jag ficka ta ett kort. Hon svarade ”javisst, men Mia kommer snart om du vill ta på oss båda?”. Detta var 2009 och kvällen innan hade de vunnit Kristallen. Mia var lika trevlig hon!

      Även tjejerna i Shebang var gulliga när jag gick fram och frågade hur det var att vara med i Eva&Adam-filmen.

        Men vad gulligt av henne ?

      Innan han var superkänd iofs, men jag jobbade på ett cafe som Joel Kinnaman ofta besökte. Det här var typ…. 2005-2008 ungefär. Vet inte exakt. Han var ganska tystlåten, blyg och försiktig, men väldigt trevlig och artig.

      Vanja Wikström och Adam Pålsson: jättetrevliga.
      Claudia Galli: dryg och sur.

        Ja Claudia har det nog nämnts om hur otrevlig hon är. Eller om det vara Leila Lindholm ?

          Leila är hemsk ?

      Min nära vän jobbar för en tv-produktion där många kändisar är gäster. Hon tycker alla Wahlgren är supertrevliga och gulliga!

      Booken var missnöjd med det mesta och det slutade med att hon fått blocka hennes nummer.

        Jaså? Jag dejtade en som jobbade med en grej där han behövde träffa en i familjen Wahlgren och han tyckte inte det var särskilt trevligt.

      Patrik Ekwall, väldigt trevlig när vi träffade honom i Båstad.

      Shirley Clamp, supertrevlig

      Träffat Paow och Amir.
      Paow verkade osäker men skämdes inte över att gör bort sig. Hon var väl 16 år då, så väldigt ung.
      Amir är som han verkar. Trevlig, lite kaxig, rolig och allmänt stereotypiskt ”bögig” (flamboyant?) i brist på ett bättre ord. Som på tv där bögar alltid är dryga, rappa i käften, älskar mode, skvallrar om alla, går som på catwalk, bantar konstant, skapar drama, pratar nasalt, måna om sitt utseende osv.

      Inte jag men min kompis har träffat Gardell genom hennes jobb och berättat så många hemska historier om honom. Divig och otrevlig är bara förnamnet (tydligen)…

        Berätta något mer, snälla!

        Ska väll vara riktig hemsk diva?

      Kungen är faktiskt riktigt trevlig!

        Haha, skrev samma sak precis.

      Drottning Silvia och Konungen är trevliga. Och oväntat roliga!

      Prins Carl Philip och Sofia,jätte trevliga!
      Kenza lite stor på sig!
      Micael Bindefeld vääääldigt dryg och otrevlig!

      Jag träffade på Shanti Rooney för en herrans massa år sedan, när jag var med min syster och hennes son på en en lekplats vid Medis, för att han skulle få springa av sig lite. Shanti Rooney antog nog att jag var där med mitt barn för han började snickesnacka lite, och han var verkligen jättetrevlig. Har alltid haft en liten crush på honom så blev lite starstrucked faktiskt, haha.

      Den otrevligaste personen träffade jag inte men pratade med i telefon. Jobbade på Tele2’s kundservice och Rosanna Charles ringde in i något ärende. Detta var innan hon blev ”känd” för den större massan – jag visste vem hon var för att jag läste Jackie Ferms blogg. Hon var iallafall riktigt snäsig och otrevlig, så att det sägs att hon är jävligt oskön IRL är jag inte ett dugg förvånad över.

        Det har jag en känsla av hon är så då stämde det ?

        Har jobbat med Rosanna. Hon var väldigt dominant i sitt beteende men aldrig otrevlig, inte mot oss kollegor iaf. Lite reserverad och kall men jag visste att hon skulle bli känd, hon verkade ambitiös.

      Träffade Anna Lindmarker på Astrid Lindgrens barnsjukhus. Det kan vara den trevligaste människan jag någonsin har träffat, alla kategorier. Hon började prata med mig, och var så genuint intresserad av mig och mitt liv, ställde mycket frågor och var riktigt intresserad av mig. Varför vet jag inte, jag är bara en grå, vanlig person. Det kändes som om hon pratade med Kungen. Har faktiskt aldrig varit med om något liknande i trevlighetsväg tror jag. Sanslöst trevlig människa.

        Jag har sålt en soffa till Anna Lindmarker på blocket för kanske 8 år sen, hon var såååå himla trevlig! (Hon skulle ha soffan till sina hundar?)

      Jag har jobbat på Arlanda taxfree tidigare & mött många kändisar. Har träffat både Pernilla Wahlgren & Sofia Wistam & båda är snäsiga & dryga så in i….. Jonas Gardell är också fruktansvärd, samt Måns Zelmerlöv. Bianca är också ganska dryg/divig. Trevliga är: Timbuktu, Filip& Fredrik, Camilla Läckberg, Emma S, Benjamin Ingrosso och Izabella Scorupco.

      Katrin Zyriomerska var sjukt trevlig, villet gjorde mig förvånad.

        Är det sant!? Hon är ju så fruktansvärd på sociala medier ?

        Nästan så man vill att hon ska vara otrevlig?

          Ja man undrar ju varför man vill framställa sig så… hade vart så nervös typ om jag skulle få henne som gäst när jag jobbar ?

      Liftade med etype en gång. Han var precis så man tror han är.

        Jag vill också träffa E-type?

      Jag hade under flera år varit ett stort fan av Lillasyster/Lok och ett av mina största misstaget var att träffa sångaren Martin Westerstrand. Otroligt otrevlig och även om jag fortfarande lyssnar på bandet idag så lämnar det alltid en dålig eftersmak.

        Det där är ju skräcken, att träffa sin idol och personen är otrevlig. Tror att det är därför många undviker att träffa sina idoler. Själv har jag träffat många jag beundrar, men har ännu inte råkat ut för det du beskriver, tack och lov.

      Mikael Tornving. Supertrevlig (och så jävla snygg)!

        Han ger ett trevligt intryck tycker jag så det var ju kul att det stämmer!

        Och ja, han är snygg?

          Lyllos hans flickvän…. ?

      Jag var på Bad rasten party med Farao Groth för typ 20 år sedan, innan han blev känd. Härlig kille redan då!

        ÄLSKAR Farao!

      Steve Angelo lågmäld och väldigt snäll och artig
      Bindefeld- vidrig på alla sätt, dramatisk och gillar att förnedra servicepersonal

      Måste tänka tillbaka, har jobbat med en hel del kändisar när jag var yngre.

      Dregen – skittrevlig och go, han kändes jävligt down to earth (nu är väl inte han SUPER känd men)
      Loreen – träffat flera gånger,supergullig men ganska lågmäld.
      Swedish House Mafia – helt okej, inget speciellt. Inte diviga på något sätt, men generösa mot alla som jobbade för dem.
      Sanna Bråding – Inledde en konversation med mig i hissen. Trevlig och social.
      Ken Ring – Precis som förväntat. Schysst. Stort plus för att han ringde upp mig på min födelsedag för att säga grattis (jag var typ hans största fan när jag var…15.) Kommer aldrig glömma det.
      Mojje Wahlgren – Grinig och sur mot yngre fans.
      Charlotte Perelli – Vi gick till samma nageltjej. Hyfsad. Antog att alla visste vem hon var..

      En hel drös med influencers:
      Kissie i tonåren – divig och osäker.
      Paow i 20+ års åldern – Dök ej upp till bokade möten/jobb,svarade ej i telefon, hade varit ute och festat hela kvällen innan.
      Dennis Maglic + Partner – Hyfsat trevliga. Hälsade på mig genom att säga ”jag kramar alla mina bloggläsare” och sen kramade mig… Jag läste inte hans blogg.
      Nicole Falciani i tonåren – Inte så mycket att säga. Hon var hyfsad. Vacker. Hade blåmärken över hela kroppen och ont pga barnreumatism.
      Sarah Tjulander i tonåren – Fin ,snäll, social. Lite diva tendenser.
      Kenza när hon var som störst – Festade med Baby J, dom var trevliga och inbjudande.
      Rosanna – Som förväntat. Ganska ”bossig”.

      Det får räcka för nu.

      Ulla Skog jättegullig och verkar genuint snäll.

    Jag letar just nu efter en förlovningsring. Är inne på en klassisk solitärring men är rädd för att den sticker ut för mycket och att jag kommer störa mig på det. Vad är era erfarenheter kring detta? Är en trestensring ett bättre alternativ?

      Jag tycker tre stens ringar är snyggare men har själv en solitär emeraldskuren solitär. Den sticker upp rejält men var bara ovant första veckan. Den är aldrig vägen trotts den höga fattningen. Välj det du tycker är snyggast Säger jag!

        Jag har en trestensring lite för att jag var rädd för att en klassisk solitärring skulle fastna och/eller se för ”prålig” ut på mig. Tycker dock det finns många vackra, och nu när jag har en trestensring märker jag att det ändå inte går att undvika att bebisen dunkar huvudet rätt i den ibland etc.

        Fundera också på vad du vill ha för vigselring till se. En klassisk solitärring är snygg med alliansring, men en trestensring är snyggast med en enkel slät ring som vigselring.

          Jag hade en 3 stensring med en väldigt tunn aliansring det var också fint. Men jätte viktigt att tä ka på vilken vigselring man vill ha till när man väljer ring.

    Am I the asshole here?
    Jag är tillsammans med en person som har väldigt kort stubin och nära till ilska/irritation. Om teknik strular, människor går för långsamt eller inte ser sig för på trottoaren, om han råkar tappa något, ja så fort något strular – då har han ett kort, intensivt raseri där han stönar/svär/gormar. Ibland direkt mot andra människor, typ kallar folk ”kärring”, ”idiot” etc. Om det sker ute bland folk får jag sån freeze fright och bara stänger av tills han är klar. Nyligen tog jag upp med honom att jag tycker att han beter sig aggressivt och önskar att han taggar ner lite. Han svarade att han behövde ladda ur för att inte ha massa uppbyggt, och så verkade det som han tror att alla känner som honom (blir irriterade och stressade över minsta lilla) och det är bättre att släppa ut det på en gång och sedan gå vidare. Jag höll inte med, jag har inte alls lika lätt att bli arg som han, och bad honom ta det jag sa på allvar och ta in det. Det verkade bita. Men senare samma dag när nästa strul uppstod frågade han ”FÅR jag reagera nu?” som att jag tidigare hade försökt sätta munkavle på honom eller förtrycka honom. Det kändes som att han menade att jag bad honom begränsa sig och lägga band på sig på ett negativt sätt.
    Jag vill inte att han ska känna sig förtryckt eller ”kontrollerad” men samtidigt vill jag verkligen att hans utbrott slutar, åtminstone de som sker ute i allmänheten.
    Vad tycker ni? Ber jag om för mycket?

      Man ska uppföra sig som folk. Hälsa honom det från mig.

      Jag tycker du ber om för lite, be honom gå och få hjälp för sina problem. Det finns terapi för aggressionshantering.

      Du ber inte om för mycket. När andra blir lite irriterade skriker vi givetvis inte och gormar. Då hade ju hela stan varit full av svärande dårar jämt. Han får gå i terapi eller typ börja på boxning eller nåt.

      Han är ingen tvååring som kan ha ”temper tantrums” så fort något känns lite jobbigt.

      Det är inte heller ditt ansvar att lugna honom, be om ursäkt till andra eller släta över. Om han inte tar tag i det behöver du fundera på om du vill leva så här.

      Låter som att han tog till sig det du sa och kan kontrollera sina känslor. Är bra tecken. Han kanske inte själv tänkt på att det är något konstigt utan mer att han är van att reagera så ibland.

      Känner igen mig men man säger det ju inte högt så folk hör (även om många förtjänar det). Bra att du tog upp det efteråt, i stunden blir man bara argare. Han visade att han kan kontrollera sig, det är bra och han borde fortsätta med det.

      Usch vad jobbigt. Skulle inte orka med det.

      Var och en får ju stå för sitt men fråga honom om du får reagera så här om du tycker hans vänner beter sigeln idioter. Skulle inte han skämmas för du då? Jag tror jag i längden helst hade undvikit fler o fler situationer då min partner kunde blivit arg.

      Det gör du inte.
      Tycker att du ska lämna honom, om han inte är villig att ändra på sig självmant.

    Angående V.T och hennes svartvita flöde. Tror ni att det bara är för det estetiska i hennes flöde eller får barnen aldrig ha på sig något med färg? Låt säga att de har färgglada kläder och leksaker utanför sociala medier, vad ger det för budskap till barnen? Att man måste se ut på ett visst sätt för att passa in i ett instagramflöde? Och och de inte får ha färg, hur påverkar det? Hur ser ni på saken?

      Vem?

      Vem?

        Ts menar nog Victoria Törnegren.

      Jag undrar varför det så jävla viktigt för andra vuxna att barnen ska ha kläder med färg och figurer på? Vem har sagt att barnen är gladare av det liksom? Otroligt att folk hängt upp sig så på hennes flöde.

      Nu har hon ju också sagt att tjejerna har färgglada kläder till vardags… och färgglada leksaker. Men även om de inte hade haft det så ser inte jag det som ett jätteproblem.

        Alla som vet ens bara pyttelite om barn och dess utveckling.

          Hehe ok. Jag har varit mamma i över sexton år och haft småbarn lika länge. Men jag vet ingenting om barns utveckling.

          Skicka över källor på att barn behöver färgglada kläder för att utvecklas och må bra om du vill så kanske jag ändrar mig. Jag har försökt googla en stund men hittar ingen forskningsstudie eller så. Jag tänker att man lika gärna kan jobba med färger i andra sammanhang om man vill ge barn möjlighet att utforska färger. Matlagning, spel, pussel, måla… gå ut i naturen. Besöka olika platser osv.

          Tycker det är märkligt att så många har bekymmer med just hennes val av flöde när det typ känns självklart att det handlar om hennes estetik och some-strategi. Man kan absolut diskutera exploatering av barn osv. Men just detta klagande på hennes val av kläder till barnen på sina bilder provocerar mig lite.

            Skulle gissa att hon syftar på att många leksaker för spädbarn (skallror, bandyguldet etc) som förr alltid gjordes i färger med skarpa kontraster just eftersom bebisar uppfattar och föredrar detta nu mer ofta görs i dova pastellfärger eftersom det säljer bättre/ passar föräldrarnas inredningsidé bättre.

            Det gäller ju dock väldigt unga barn.

        Alla barn älskar lila och glitter, tills någon vuxen lär dem att det är fel.

          Nej? Det gör verkligen inte alla barn.

        Jag tycker det är sunt föräldraskap att vara nyfiken på vad ens barn är för individ, snarare än att anpassa barnets liv efter vad som är snyggt ingens eget flöde. Men hennes barn kanske älskar svartvitt.

      Haft ju h schönberg med. Svartvit o Chanel o kaffekoppen.

      Jag undrar om det är någon annan som reflekterat över att Victoria och Alexandra inre verkar umgås alls!?
      Har det hänt något mellan dem? Gillar inte varandras bilder/kommenterar osv.

        Tycker synd om deras barn som varit väldigt nära tidigare, att mammorna ska klippa och inte låta barnen ses (går bara efter det som ses på some)

        Är så nyfiken på vad som hänt, dom var ju supernära.

          V gillar inte A’s man, dom kommer inte överens därför umgås de inte längre

            Va? Hur vet du? Berätta mer

    Kan vi prata om satanism i bl.a. Hollywood? Jag tror inte på Satan själv, bör tilläggas, men varför håller de alltid på med ”666” och använder satanistiska symboler, fraser, bilder, poser osv?
    Typ LeBron gör en klassisk ”Hail Satan” innan han spelar.
    Det finns alltid referenser till 666.
    Senast såg jag ett klipp på politiker som gör en Baphomet-gest när ordet Gud nämns.
    Samma med Doja Cat när hon står intill Taylor Swift och gör en ”bön” eller hälsning till Satan när någon säger ”God”.
    Sen är symboliken i alla filmer typ. Många kändisar talar öppet om att det sker ritualer osv bland kändisarna. Ibland talar de i gåtor men man förstår att de har ett slags hemligt språk (typ Kevin Hart när han talar om sjuka fester och dörrar som döljer en annan värld osv). Sen alla referenser till Baal, Osiris öga, Saturnus ringar, Father Time, Anti-Krist osv.

    Hade det varit öppet så hade jag direkt antagit att det rör sig om PR men det görs så diskret. Som en kult.

    Det jag undrar är varför tror ni att de håller på med sådant?
    Är det för att man ska känna tillhörighet till en klubb? Varför just Satanism?
    Tror ni att de tror på det ockulta och faktiskt gör detta av egen vilja?

    Religiösa människor menar självklart att de sålt sin själ men om vi släpper den teorin, vad annars finns det?

      Nej, de ägnar sig inte åt satanism. Det är mer en marknadsföringskrydda, ungefär som långt hår, tatueringar och annat roligt.

        Så det rör sig om PR?
        Jag tror att de alltid motiveras av pengar och kändisskap så det låter inte helt otroligt att de gör saker för att folk ska prata om dem.

          Jag tror inte att de är äkta satanister. Jag tror att det är en anti-kristen-högergrej. Det finns ett samfund som heter Church of satan till exempel, som mest handlar om att jävlas med den kristna högern.

            Vad motiverar så många kändisar att gå med i dessa kulter? Liksom, varför bryr de sig om att irritera och kränka kkristna människor?
            Tror att du har rätt, har bara svårt att begripa varför det är så kul att gå med i just en sådan klubb.

              Vad får dom ut att tro på onska. Hua.

                Vem tror inte på ondska? Existerar ju.

                  Människor kan vara onda. Det innebär inte att Djävulen finns, eller onda andar.

                    Nej nej såklart.

              Jag har bott flera år i Hollywood. Det är inte bara pr. Folk sysslar med sjuka saker. Men varför så många gör det öppet på det sättet kan jag inte förklara.

                Men helt sjukt…Man har hört saker men jag vill inte anklaga folk baserat på skvaller.

                  Folk är så moraliskt korrupta. Så mycket knark, prostituerade, minderåriga tjejer, gruppsexritualer med konstiga ’präster’, organiserad brottslighet, delaktighet i trafficking.. The list goes on.

                    Enligt ”foliehattatna” är mindreåriga verkligen populär. Då menar jag inte 17 åringar. Det ryktas om spädbarn… vill inte tro det. Inte för att jag bryr mig om kändisar öht, men för att jag inte kan göra något för att rädda alla barn.

              Låter jättekul! Känner spontant att jag gärna vill göra saker som irriterar dem ?

          Det går väl trender i allt. Mysticism har funnits sedan våra anfäder ramlade ner från träden på savannen. Modern tid: olika religiösa ceremonier kring soffbordet, seanser, spiritualism, uttråkade tonåringar som vill chockera omvärlden med satanism, andra tror på andevärlden, naturväsen. Något kul ska även kända människor ägna sig åt. En del tror på något som kallas Gud.

            Jag tror också att vissa av dem faktisk har satanism som personlig tro.
            Ser också att fenomenet ”häxa” blivit trendigt. Det snackas om kärlekspotioner, kontakt med andar, tredje ögat, förbannelser, magi, ritualer, healing, örtblandningar osv. Allt som fick kvinnor brända på bålen för 150 år sedan är idag en livsstil folk öppet lever.
            Håller mig själv långt ifrån sånt folk, de verkar vilja manipulera folk till sin vilja genom att använda det ockulta. Även om jag inte tror på det själv så säger det mycket om människan när denne använder rekvisita och mumlar ramsor med hopp om att tvinga människor gå emot sin egen vilja (t.ex. försöka få någon att bli besatt av en person denne inte vill vara med).

              Ja, en del påstår att om Gud finns, så måste även Djävulen finnas (dualism inom religion). Inget för mig. Det enda jag är något så när intresserad av är asatro (nej, alla läsare, jag är inte våldsamt högerreaktionär för det).

                Det är lite det som stör mig, Satan är ond och Gud är god. Varför välja att dyrka den onda?
                Även om Satan inte finns så blir ju människan förgiftad av att konstant associeras med ondska.
                Om man nu ska tro och dyrka något, hur kan man inte välja Gud?

                  Entertainment är inte god. Det är en mörk mörk industri.

                    När man ser det så går det inte att sluta se det. Hittat referenser till hemskheter mot barn, referenser till tortyr, hyllningar till ondska osv i helt vanliga serier och filmer. Även om vi foliehattar är dumma, varför väljer de att aktivt använda rekvisita, tavlor, dolda ord som det undermedvetna kan uppfatta osv i allt som produceras?
                    Såg ett avsnitt av en helt oskyldig serie och pausade för att göra något. När jag skulle tycka på play så ser jag att tavlan som står i bakgrunden ska föreställa en ritual i vilket ett barn offras. Öhh..Varför var den tavlan relevant liksom.

                      Bullshit.

                  Om man läser bibeln (iaf gamla testamentet) så tycker jag inte det är självklart att gud är god? Han säger det, ja. Och han säger åt alla att dyrka honom. Men i många fall visar han motsatsen (tvinga Abraham att nästan mörda sin egen son för att visa att han älskar gud, skicka in syndafloden för att utrota alla människor som inte lyder honom etc. Listan är lång). Medan satan i de flesta fallen i bibeln (där han sällan kallas satan) är den som vill att varje person ska tänka själv. Ät från kunskapens träd, ifrågasätt ifall det du blir tillsagd är sanning osv. Just saying att det knappast är så svartvitt i kristendomens grundtext som kristna vill framhäva. Tycker personligen att en gud som kallar sig allsmäktig, alltigenom god, dyrka mig dyrka mig dyrka mig eller bränn för evigt i skärselden låter totalt psykopatisk. Just my opinion.

              Men sånt är ju bara på låtsas. Finns inga riktiga häxor och djävular. Harmlöst.

      Jag har sjukt svårt att tro på de där ”alla kändisar är satanister”-teorierna. Det är bara så orimligt att tänka att ALLA kändisar skulle dras med i det när de blir stora i Hollywood lol
      Tror mer som någon annan svarade att det är typ vissa trender som uppstår som är ”coola” på samma sätt som tatueringar eller vissa klädmärken. Sedan läser folk in det de vill i det. Jag såg någon skriva att om en kändis poserar på foto med handen över ena ögat så betyder det att de är ”med i Illuminati”… Men alltså det är bara en pose? Som att korsa benen eller ha händerna i midjan osv… VILL man tro på denna konspiration så är det lätt att hitta så kallade bevis.

        Jag håller med om detta, jag tänker mer på specifika gester som inte kan tolkas som annat än satanism. Hand över ögat är väl en pose som ger någon slags effekt, typ att kändisen verkar mystisk eller så.
        Men när de gör riktiga saker (kolla LeBrons hälsning bl.a. Han gör 6 – 6 – 6 med armen och sedan samma pose som bafomet (fingrarna i vädret). Det finns ingen tvekan om att det är satanism.
        Eller samma med Doja Cat på superbowl. När någon säger ”God” så gör hon en hälsning till Satan, ingen tvekan öht.

        Jag tror att vissa av dem tror på detta på riktigt. Precis som att vissa tror på Gud. Det är dock konstigt att tro på något som symboliserar ondska.
        Sen tror jag att vissa gör det för PR. Typ Madonna och Kabbalah.

        Tycker att de är konstiga. De verkar vilja tillhöra en klubb men jag har ingen aning om hur de tänker.

          Tror du behöver läsa på lite om baphomet, och ockultism över lag.

            Några tips på vart jag kan börja?

              Kommer räcka med att du googlar! Tycker till och med wikipedia skriver bra om det. Baphomet är egentligen mest kopplad till thelema, en religion som inte är kopplad till satanism. Alla ockulta symboler finns i flera religioner och trosuppfattningar och har olika betydelser. 666 är till exempel inte heller bara kopplat till satanismen, och är till och med ett änglanummer.

              Dessutom har kristna skapat en otroligt skev bild av satanism. Jag läste på mer om det i gymnasiet pga ett arbete och det är verkligen inte vad man tror öht. Verkligen värt att läsa lite om.

                Hmm, intressant! Har aldrig riktigt varit insatt i det ockulta. Finns så mycket som kan tolkas på olika sätt.

                Men jag tänker att just kändisar verkar hylla det onda i 666 och den onda versionen av Satan.
                Att göra horn när någon säger Gud ger inga kristna vibbar.

                  Var lugn, allt är på låtsas. Inget att oroa sig över.

                  Horn har inte heller bara med satan eller djävulen att göra.

                  Allt ockult har varit trendigt stilmässigt sen minst 20 år tillbaka, att använda sig av ockulta symboler utan att det har någon betydelse mer än estetik är inte något nytt, på samma sätt som mycket från kristendomen används för estetik.

                  Ockultism i sig är inget fuck you till kristendomen, ockultismen fanns faktiskt innan kristendomen till och med. Men eftersom kristendomen gjort allting ockult till sin största fiende (och inte tvärtom) så kommer människor alltid kontra med det.

                    Ur de kristnas perspektiv så fanns djävulen innan Kristus och hans demonavkomma gav upphov till det ockulta. Så ett horn har alltid representerat Satan, den onda, den rebelliska, den mörka. Folk hade inte en religion som förklarade vad Satan har för ursprung och krafter men han fanns och hans följare fanns likaså.

                    Men jag håller med om att det är ett bottenlöst hål. Det ockulta är ingen vetenskap som kan studeras och kartläggas, än mindre faktagranskas. Det är en tro och en inställning. Folk kan erkänna att Satan existerar utan att dyrka honom och v.v.

                    Jag tror att allt är vad man gör det till. 666 kan vara en positivt sak för den som anser att Satan är Gud och därmed den som förtjänar dyrkan. För folk som tror på den riktiga Guden så är 666 något som representerat ondska och profetior.

          Om du tittar på management och skivbolag så är det inte alls speciellt osannolikt.

            Hur menar du? Hört att folk måste genomgå vissa ritualer för att ens få kontrakt.
            Såg ett klipp på rapparen som verkade må dåligt över att skriva på ett skivkontrakt. Han verkligen grät, tvekade, försökte dra sig ur och bad till Gud. Samtidigt stod managern och typ tvingade honom signera.
            De som tror på det ockulta menar att han var tvungen att offra något för att bli känd. Hans son dog mystiskt några dagar senare.
            Kanye säger ju att alla kändisar offrat en familjemedlem för att få kontrakt. Han offrade sin mamma. Han är inte en trovärdig källa direkt men ingen rök utan eld.

              Scientologer och frimurare använder sig också av ritualer, och där finns väldigt många högt uppsatta människor.

                Vår konung bl.a.

                Att man måste bryta de 10 budorden för att nå rank 33 säger allt om frimurare. Sen finns det högre grader än 33, vill inte ens veta vad som krävs för att man ska få klättra på den stegen.

                  Precis! Riktigt sjukt

              Industrin har ju definitivt raserat honom. Titta på Lil Wayne o h Hans kontrakt. Eller på backstreet boys. Alla kändisar utnyttjas och puschas till bristningsgränsen. Amanda Bynes, Kesha, Aron Carter..

                De som gör uppror verkar bli helt galna. Britney Spears verkar ha drivits till vansinne.
                Tror att Avicii blev mördad.
                Kanye verkar ju vara en helt annan människa? Innan hans utseende ändrades (han blev längre?) så sa han att de skulle anklaga honom för att vara labil och sedan byta ut honom.
                Sen kommer han och pratar om att han.älskar alla, inkl. NMazister.

                  Han är väl bipolär? Inget magiskt.

      Fattar inte alls vad du snackar om. Du låter som en foliehatt, läst för mkt på internet?

        Vadå foliehaty? Finns folk som tror på Gud, på heliga kossor, Zeus och solen, varför skulle detta vara så långsökt?
        Jag tror inte själv på Satan men jag är ju inte helt instängd i mitt eget perspektiv och min egen tro, förstår att folk ser och tror på annat.
        Sen skrev jag om två väldigt specifika videor, så du kanske kan kolla och återkomma med dina kloka tankar innan du svarat baserat på känslor och personliga övertygelser?

          För att sånt här snack är det. Tror du på att de offrar barn och dricker blod också? ?

            Varför skulle det vara en omöjlighet? Jag anklagar ingen för något så fruktansvärt utan belägg men att tro att folk inte är villiga att göra hemskheter för egen vinning säger mycket om hur naiv du är. Folk låser in sina döttrar och axlar med dem. Folk fryser sina barn till döds i frysen. Föräldrar filmar ögverpp på sina egna spädbarn och lägger ut på nätet. Folk tortraer djur, gravida, äldre, barn och njuter. Folk åt mumier, på riktigt. Finns människor som vill dö genom att bli uppätna av kannibaler.
            Men neeeeej, att någon sjuk sate inbillat sig att barnblod är något elixir evig ungdom är kooo-koooo.

              Men att det skulle gälla så många, och organiserat, just bland köndisar – nej. Det här är kända konspirationsteorier och det är väldigt obehagligt att folk ute i det fria tror på dem…

                Meeen, om det nu vore så att det finns en sådan marknad, vem skulle vara beställaren?

                Tror att det krävs rätt mycket för att få till en sådan organisation. Det ska finnas offer, det ska finnas sätt att utvinna eöixiret, det ska finnas faciliteter för det hela. Lägg på transport, mutor till diverse politiker, tull och poliser.

                Vem tror du har råd att köpa en sådan produkt? Vem tror du vill ha en sådan produkt?

                Jag har varken råd eller vilja att köpa något sådant.

                Om jag fick välja en grupp som både har råd och behov av att se yngre ut, och som dessutom är ovanför lagen…då låter faktiskt inte kändisar som en helt orimlig kundkrets. Lägg på monarker, atleter, politiker och miljardärer som potentiella kunder.

                De har allt som krävs för att någon ska våga dra igång en sådan organisation. Finns inget vacuum på marknaden som varat förevigt. Någon fyller alltid tomrummet.

                  Och alla de är psycho i huvet? Nä, det håller inte.

                    Veganer ser dig som ett psyko som äter djur. För dig är det normaliserat.
                    Sandra bullocks äger öppet i Ellen att hon använder något serum som utvinns från spädbarns förhud.
                    Är inte det ganska psyko?
                    Avfärda inte saker utifrån dina egna erfarenheter, alla är inte som du.

                      Det är ju inte riktigt samma sak, de dödar inte barnen för det. Nej alla är inte som jag eller varann men att så många skulle va så sjuka i huvet bara för att de är kändisar. Det är ologiskt. Det är inte sunt att tro på sånt.

                      Såå olika är ändå inte människor. Det konspirationsteorierna beskriver är lååångt utanför normen och inget en frisk person med normal empati gör. Det fattar du väl?

        Svar middag
        Kolla exemplen och återkom eller låt bli att diskutera något du inte förstår.

      Detta är väl en uråldrig konspirationsteori? Inget nytt direkt

        Men varför håller de på så? Klassiska konspirationsteorier säger att de sålt sin själ men vad finns det för andra teorier?

          Att de är intresserade av något som inte finns, vill ha litet roligt, verka mystiska. Läs inte in mer i något än vad som finns.

            Gud va läskigt. Vem vill ha onda skuggfigurer härjandes i sina hem?

              Va? Såg du inte vad hen skrev? Det finns ju inte på riktigt såklart. Hur mår du?

                Öhh, tänker INTE riskera det. Vi bor redan trångt, finns inte plats med skuggdemoner.

          Man kan inte sälja sin själ, vad snackar du om? Extremkristen? Lev i verkligheten.

            Vissa (nån?) i den här tråden behöver söka hjälp. En bieffekt av att de stängde massa speciella boenden?

      Gud vad du insinuerar utan att vilja tala klarspråk.

    Har förstått det som att krämprodukter verkar vara de sminkprodukter man ”ska” ha om man vill ha en ”naturlig” sminklook. Om inte annat så vill jag prova ändå.
    Men vilket märke har bra krämbronzer och krämrouge till bra pris?

    Och så undrar jag om man ”måste” använda puderbronzer/rouge ovanpå sen, eller om det räcker med ett transparent(?) puder för att sätta sminket?

      Du behöver inte krämprodukter för att det ska se naturligt ut. Om du bara vill prova rekommenderar jag Makeupmekka, så slipper du tömma hela plånboken bara för att prova. De har flera bra produkter och allt är även veganskt, om sånt är viktigt för dig.

        Nä såklart inte men tycker sminkfolk får krämprodukter att se ”naturligt” ut så jag vill typ testa och se om det blir finare på mig också. Makeupmekka tänkte jag inte ens på! Men det gör många reklam för och det verkar trots allt inte asdåligt. Ska kolla??

        Fast maxfactor och isadora är inte dyra och har bra smink.

          Så de har krämprodukter nu? Eller de kanske haft länge men vet att jag letade en gång men hittade inte där jag var.

      Kräm smälter in på ett helt annat sätt än puder. Vanliga puder lägger sig som en matt hinna och ger hyn en viss textur. Finns puder som lägger sig som en kram också.
      Sen ser väl ”stains” ännu mer naturliga ut om man applicerar dem korrekt.

      Shein har släppt dupes på jelly-blush. Annars är essence och W7 märken som gör
      väldigt bra smink till extremt bra priser.

        Handla absolut inte på Shein. De har inte bara fruktansvärda policys kring arbetsmiljö och miljötänkande, utan struntar även helt i regler kring innehåll och kemikalier i sina produkter.

          Nä har inte tänkt handla där.

        Jag gillar visserligen när det är matt, men det är just strukturen jag inte alltid gillar, den är inte alltid lika illa men Ibland känns det som att jag går runt och bara ser ut som ett enda stort puder själv.

        Ska man sätta med motsvarande produkter i puder, eller räcker det med transparent puder? Tycker det ser ut som att de jag följer tar samma produkter i puderform men förstår inte varför, i mitt huvud känns det som att ett vanligt borde räcka?

          De försöker nog använda sig av flera lager för att ge dimension och lyster inifrån. Dessutom sitter puder längre.

          Tycker att folk som gör tutorials generellt använder alldeles för mycket smink. Det är liksom primer + concealer + foundation + puder + setting spray som bas. Sen tusen lager och produkter som ska skapa olika illusioner.
          Det är snyggt på bild men när man ser folk med brudsminkning ute, speciellt när solen lyser, så ser det ut som en mask.

          Pulver har en tendens att markera ut imperfektioner. På vissa ser det ut som att de har päls på ansiktet när de använder pulver. Även torra partier blir mer synliga. Finnar får mer dimension och syns tydligare.

          Men prova dig fram, finns fördelar med allt 🙂

        Dom innehåller nog mycket dåligt.

      Pixi sheer cheek gel är ett fint rouge som håller bra. jag älskar färgen ”Flushed”. Den ser mörk ut men blir naturlig när man smörjer ut den. ”Natural” tyckte jag var lite för dåligt tryck i, och då är jag ändå blek.

    Om en person säger ”jag kommer hem i veckan, hör av mig då så kan vi ses” en lördag, menar man veckan som kommer eller resten av veckan som är kvar? Alltså söndag ? fast då säger man väl imorgon, kanske. Jag vet inte. Haha

      I veckan = nästa vecka. I alla fall i Norrland, men jag tror inte att det ska skilja sig åt geografiskt. Annars säger man senare den här veckan.

      Jag hade tolkat det som veckan därpå, inte söndagen.

      Skulle tippa på nästa vecka

      Skulle tolka det som nästa vecka, om någon säger det idag.

      Ja man menar i nästa vecka!

      Man menar veckan som kommer ?

        Möjligtvis om man säger det på en måndag-tisdag så kan det gälla samma vecka

          Bara en rolig tanke; när är brytet till vilken vecka man menar? Jag skulle nog säga att säger man ”i veckan” en torsdag eller fredag, då menar man veckan där på. Annars samma vecka.

            Skulle inte mena helgen om jag använde ordet veckan. Veckan = veckodagar. Annars säger man att man är hemma till helgen. Eller?

            Isf kommer man hem till helgen.

      Tack för era svar? Tänkte också att man måste mena veckan som kommer men blev osäker och kunde inte sluta tänka på det fram och tillbaka?

      Kommande vecka

      Vilken rolig fråga! Aldrig tänkt på det men min upplevelse är såhär: Om man säger det i början av veckan (mån-ons) så menar man samma vecka. Men om man säger det under helgen (lör-sön) så menar man veckan därpå…
      Men VAD händer om man säger det en torsdag eller fredag? ?

        Eller hur? Nu blev jag också intresserad av detta. Om man en torsdag eller fredag vill ses ”innevarande” vecka säger man väl vanligtvis ”till helgen”? Jag skulle tolka det som att det är kommande vecka som avses.

    Ska flytta om två månader. Ensamstående med två barn i förskoleåldern. Har inte flyttat sen innan jag fick barn så; bästa tipsen för att det ska gå så smidigt som möjligt med rensning, packning och flytt. (Kommer ha flyttfirma och flyttstädning).

      Släng allt du orkar, tills armarna lossnar. Tvätta allt som går så nära flytten som möjligt. Ofta saknas alla taklampor i nya lägenheten = gå till Clas Ohlson och köp billigaste möjliga taklampsladd (typ en decimeter eller två) + glödlampor.

      I nya lägenheten: börja med att bädda sängarna innan du gör något annat. Då slipper du stå sent på kvällen när alla är trötta, sura och griniga, för leta efter sängkläder i någon av flyttkartongerna. Se till att det finns något att äta till frukost och lunch i kylen.

      Tror flyttfirma och flyttstäd som du redan har är det viktigaste för en smidig flytt. Börja rensa så fort du kan. Packa allt som du inte behöver så fort du kan, det tar längre tid än vad man tror! Sist jag flyttade packade jag ner hela köket typ en vecka innan flytten och åt enkel mat på papperstallrikar, för att slippa stök och disk mitt i flyttstöket. Det är tråkigt att leva i flyttkaos men mitt bästa tips: ju tidigare du börjar ju enklare blir allt.

      Kolla upp om du kommer att ha el i nya lägenheten eller om du behöver teckna elavtal först.

      Hör med flyttfirma om du får packa själv och i egna lådor, eller vad de har för regler.

      Håller med om tidigare tips! Försök även att få till barnvakt under de mest kritiska dagarna, om du har möjlighet. Enklare då att kunna rafsa ihop det sista för att slänga ner i de där lådorna med ”blandad skit som man inte kunde packa förrän i sista minuten”. ☺️

      Se till att det finns mat, dryck och toalettpapper först i nya boendet. Då löser sig resten. Och som nån skrev – bädda sängarna först. Gör det till en mysig hörna för barnen att komma till ro på på kvällen och ägna dig åt tråkiga uppgifter när dom somnat.

        Toalettpapper! Så viktigt. När barnen flyttade hemifrån fick de två dussin rullar i present … (Bland annat.)

      Packa ner barnens favorit leksaker och böcker i en låda som du lätt kan packa upp så de kan underhålla sig.

      Förbered med matlådor, mellanmål och kanske fika så det finns nära till hands.

      Tack snälla för så många bra tips! Bädda sängarna direkt och se till att det finns toapapper skriver jag upp direkt. ?

      -Rensa rensa rensa! Börja redan nu. Sälj av möbler som du vet tex inte passar eller får plats. Börja att rensa ut tex förråd/vind.
      -Packa ner alla viktiga grejer i en väska som du alltid har koll på själv under flytten. Typ mobil, plånbok, alla nycklar, laptop, laddare, snacks/mellis. Du kan göra samma med barnens grejer, typ några ombyten, pyjamas och viktiga leksaker, i en väska så du har allt redo och inte behöver rota i lådor.
      -Om det går att ordna så tyckte jag det var guld värt att ha 1 vecka överlappande med boendena, alltså dubbla boenden 1 vecka.
      -Var beredd när flyttfirman kommer. De är sjukt effektiva, haha! Och märk upp lådorna på ngt bra sätt så du vet exakt vilket rum de ska till sen.
      -Använd resväskor för att packa kläder i.

      Att packa böcker i pappkassar är mycket bättre än i lådor som ofta blir för tunga.

        Ännu bättre om du har: böcker i resväskor som går att rulla (och har du inga såna kanske du kan låna av nån), då slipper du bära.

      Skriv på sidan av lådorna vad som finns i.

        Ja på alla sidor så behöver man inte tänka på att alltid ställa lådorna åt rätt håll.

    Butterfly effect har ju flera olika slut, men är det något liknande med Duke of Hazzard? Såg den för länge sen med några års mellanrum och andra gången var det så mycket som jag inte kände igen ?

      Butterfly effect har väl bara ett slut. Han dör innan födseln.
      Eller menar du något annat?

        Nej det finns fyra slut? googla

          Sju slut finns det väl?

        What !? Slutet jag sett har jag för mig han viskar ngt elakt till tjejen när de är små och aldrig pratar igen.

        Möts de inte på gatan sen och typ tittar på varann innan de går vidare åt varsitt håll? Eller är det nån annan film?

          Det är den filmen, eller det slutet jag också såg då.

    Hur mycket tror ni Sabina Von Essen tar ut i lön varje månad som konstnär?

    Bästa stekpannan? Varje stekpanna jag köper funkar perfekt i början men efter några månader bränner det fast i mitten.

      Jag kör alltid en Jamie Oliver, ca 1000kr. Låter alltid den svalna innan jag diskar den. Har varat i många år.

        Jag har också Jamie Oliver, den är kanon!

      Gjutjärn. Håller för evigt.

      Köp stål eller gjutjärn. Låt bli non-stick, supergiftiga.

      Vi köpte en kolstål från de buyer som jag är nöjd med. Och en i stål till sånt man ej ska ha i kolstål, typ tomat och citron.

    Alzheimer vid 48 års ålder. Fruktansvärt. Att få veta att man är dement när man tror man är utbränd. Går inte att förstå.

      ❤️ gäller det dig? Beklagar verkligen och hoppas att du eller den det gäller får bra hjälp.

        Tack. Gäller inte mej. Men är en fruktansvärd sjukdom. Har inte barn. Måste kännas hemsk ha barn i den situationen. Ja anhörigstöd är bra. Inte lätt för anhöriga heller.

      Alzheimers är diabetes typ 3. Kolla stödgrupper, finns hjälp för den som är villig att höra andras erfarenheter och tips.

      Du eller tänker du på Kim Kärnfalk?

      Oj. Hoppas att du får rätt hjälp och stöd.

      Ja jag läste det. Stackars Kim. 48 år är ju ingen ålder heller. Vad fan är vitsen med livet egentligen om människor ska drabbas såhär.

        Ja drabbar hela familjen. Vi har alzheimer på båda sidorna av släkten. Både min mammas och pappas sida av släkten är drabbade. Är rädd för min egen skull. Men också för mina syskons och kusiners skull. Kommer det inte någon effektiv medicin kommer någon av oss att drabbas. Skrämmande. Sina gener och släkt kan man inte göra något åt.

          Min farmor gick bort i alzheimers och min pappa börjar få försämrat minne. Han har också haft en stroke men jag är väldigt nervös. Varför måste vi åldras det är ju bara en plåga alltsammans.

        Alla drabbas ju inte och det finns mycket fint med livet. Men tja, finns ingen egentlig mening nej, det är en slump att vi finns. Gör det bästa av det.

      Kim Kärnfalk har fått alzheimers vid 49 års ålder läste jag idag. Fy vad hemskt. Det är väl som att bli levande begravd, hjärnan stängs väl ner lite i taget. Man dör väl inom några år bara. Fruktansvärt vid så ung ålder.

      Inget botemedel finns där heller. Hur svårt ska det egentligen vara att förstå sig på kroppen. Jag menar, hur svårt kan det vara. Det finns forskare i alla länder i hela världen, obegränsat med pengar, all kunskap som behövs, år efter år efter år, hur svårt ska det vara?! Det känns ju tvärtom, ganska så enkelt att förstå sig på hur en sjukdom fungerar och sen skapa ett vaccin/botemedel/osv. Samma med cancer, där det inte heller lyckas med något botemedel. Jag förstår inte att de inte lyckas få fram nåt alltså. Så komplicerat kan det inte vara.

        Jag tror jag läste nyligen att USA eller om det var Kanada som hade tagit från en Alzheimers-medicin men den stoppades i Sverige.

        Tror absolut botemedel finns men då hade alla läkemedelsföretag gått i graven. I slutändan handlar mycket om pengar.

          Fast va? Det finns ju inga effektiva läkemedel idag det vill säga inga pengar att tjäna, det läkemedelsföretag som hittar ett botemedel kommer ju tjäna multum. Varför skulle det finnas ett som ingen vill börja sälja och tjäna pengar på?

            Det är diabetes typ 3. Det vill man inte erkänna.

              Va?

              Varför vill man inte det?

                För att det är en överförenklad teori och på inget sätt bevisad än

                Mvh läkare

        Men jättemånga överlever ju cancer? Det finns effektiv medicin som botar vissa typer av cancer. Du kanske själv ska forska fram ngt universal botemedel om det nu är så enkelt?

        Jag botades med en av de gamla arbetshästarna inom cancervården, radioaktivt jod som använts sedan 50-talet. Tyvärr fungerar det endast på vissa former av sköldkörtelcancer. Det finns över 200 sådana här sjukdomar, inte en, och ”ingen är den andra lik”.

        Angående Alzheimer verkar man vara på väg framåt i alla fall men det är svårt.

      Min mamma har alzheimers, hon är inte ens 70 och jag tyckte det var ”ungt”. Men att inte ens var 50 och bli sjuk i en så fruktansvärd sjukdom….. hemskt. ?

    Vikt.

    Jag erkänner att jag har blivit påverkad av alla smala kroppar i mitt flöde. Den senaste tiden har mina kläder känns lite tajta. De går att knäppa och så, men sitter inte som tidigare, så jag tänkte att jag skulle gå ner 2-3 kilo för att slippa byta ut hela min garderob. Jag är inte överviktig. Trots det har tankarna nu krupit iväg och jag tänkte att jag skulle gå ner 5 kilo istället. Sen blev målet 10…
    Jag har alltid varit smal, så nu är det svårt att acceptera att jag är normalviktig, plus att det känns som att ”alla” är smala, tonade, vältränade och superfit.

    Hur gör jag för att inte balla ur?

    (jag har ingen ätstörning. Äter allt utan skuld osv. Jag har nog mest en väldigt självkritisk hjärna och lite skev kroppsbild)

      Sluta följ allt som får dig att må dåligt och tvivla på dig själv.

      Om du inte svälter dig själv kommer du inte gå ner 10 ändå. Ät nyttigt och träna så ramlar 3 kg bort snabbt. Har du ingen ätstörning är det ganska svårt med svält om du är frisk och mår bra mentalt.

      Hej! Jag är lite likadan, ställde mig på vågen och ja, 80 kg. Första gången 80 (förutom graviditet). Brukade väga 70. Men det syns typ inte att jag väger mer, jag är 40+ och ser ut precis som vanligt och mår bra. Poängen här är att inte bry dig så mycket om kg, du skriver 2-3, 5, 10… jag tror ditt fokus snarare ska vara på omväxlande aktiviteter, daglig motion, äta sunt, hälsosamma vanor osv.

      Det där med ”alla”… vad vet man om andra människor egentligen. En del verkar ju må hur dåligt som helst? Nä, fokusera mer på en omväxlande, stimulerande vardag för dig själv i livet, då tror jag inte du ballar ur. Och så det vanliga, mindre alkohol och chips, mycket grönsaker osv.

      Själv måste jag ta en till öl (eller GT) nu, har ca 30 sidor kvar i Skärvorna 🙂

      Hoppas du får en bra höst!

        Precis samma för mig, brukade väga 70-72 men nu 79.. Har samma kläder och sådär och blev först väldigt stressad och tänkte att jag måste gå ner nununu. Mår ju bra och ser normalviktig ut så egentligen är det väl struntsamma..

    Om man inte svarat på en inbjudan med osa, räknar man då med att personerna i fråga inte kommer?

      Osa betyder liksom att svar krävs. Om personen inte hört av sig betyder det att den inte kommer nej. Om personen i fråga är ett asshole och dyker upp ändå kan jag inte svara på.

      Skulle räkna med att de inte kommer…MEN, kan vara värt att dubbelkolla ifall det är så att du misstänker att personen glömt. Inför mitt bröllop dubbelkollade jag med två vänner som inte hade osat pga de brukar vara dåliga på att höra av sig inför event, och mycket riktigt ville de komma på bröllopet men de hade helt glömt bort den lilla detaljen att osa. ?

      Inför vårt bröllop var det en drös som inte osade. Vi jagade ifatt dem och någon hade glömt och någon kom inte och hade inte vett att meddela det ?

        gud så respektlöst av dom!

          Så trött på människor utan vett o h etikett.

      Man kommer inte och man är oartig. Eller har glömt.

        En bekant till oss gick till en fest han inte var bjuden på för ”min inbjudan måste ha försvunnit i posten”

    Jag har en kompis, en tidigare kollega, en man i medelåldern.
    Han har genom åren ätit SSRI medicin då han ansetts vara deprimerad.
    Under de senare åren har han haft uppehåll i sin medicinering och då varit rätt odräglig att ha och göra med.

    Föregående vinter fick jag honom dock att besöka en läkare och på nytt påbörja en annan variant av tabletter och då upplever jag att han blir trevligare och mer stabil i sitt humör.
    Nu har han efter läkarens rekommendation påbörjat en försiktig utfasning av dessa tabletter och jag märker en tydlig skillnad på min kompis.

    Han har nu återigen börjat med sitt odrägliga beteende genom att munhuggas under i stort sett varenda diskussion vi försöker ha med varandra, han talar lite sluddrigt och det är svårt att höra vad han säger, han googlar varenda samtalsämne för att kunna göra en markering mot både mig, sin familj och arbetskollegor (trots att jag/vi har ”på fötterna” vad gäller ämnet vi talar om just då) och kräver ”fakta på det”.
    Detta gör att man går på äggskal och väger sina ord noggrant i närheten utav honom.
    Han kör sin bil sämre och det är lite otäckt att åka med.

    Jag hjälpte honom iväg i vintras och han har tackat mig för det och sagt att han uppskattade att jag var ihärdig med att han behövde ta en läkarkontakt.
    Men den här gången varken orkar eller vill jag det, då han är så bedrövligt ledsam att behöva tillbringa tid med och jag vill minimera umgänget till minsta möjliga.

    Är det någon som har ett gott råd att ge mig?
    Ska jag bara ta avstånd eller vad gör man?

      Öppna munnen och låt prat komma ut. Eller som vi säger i Norrland: tig och lid, eller gör något åt det.

      Anti gen tar du avstånd eller så säger du att du upplever en försämring och uppmuntrar honom att söka vård igen. Hur länge har detta pågått? När man sätter ut SSRI mår man ofta riktigt kasst. Kan ju vara därför beteendet är som det är. Betyder inte att det är så hen kommer vara efter att utsättningssymtomen är över.

      Du har inget ansvar för att dra iväg honom, men om det är en riktig vän så kan du ju ändå säga till honom att du upplever att han blivit sådär igen sedan han börjat trappa ner medicinen. Att du vill att han ska veta om det och att du säger det i all välmening för att du bryr dig om honom. Om du vill markera tydligt så kan du berätta precis som du känner, att han suger energin ur dig med sitt beteende, eller så låter du bli. Sen är det upp till honom. Om han inte tar tag i det så behöver du inte umgås med honom. Det valet är ditt och du ska göra det du mår bra av, inte låta någon annan vuxen människa suga musten ur dig!

      Jag känner att ni har rätt båda två som har svarat mig.
      Jag har svårt att ta upp det med honom, för att han blir på krigsstigen: ”OCH DU DÅ!!!” Och pajkastning på det.
      Det stämmer nog att han faktiskt mår dåligt, som du skrivit.
      Att ta upp sånt här är svårt då jag kan känna en konflikträdsla, det är obekvämt och jag vet hur han har svårt att ta emot det.
      Men samtidigt så kan jag heller inte ”tiga och lida” för det är lika jävligt.

      Så svårt, så svårt…

      Tack för era svar! <3

        Och givetvis tack till er övriga som svarat efter mitt inlägg ovanför, där ni kommer med lika fina och kloka tankar och råd!

        ❤️

      Han är vuxen och får ta ansvar för sitt eget mående. Och det säger jag som själv har varit deprimerad flera gånger.

      Han kanske bara är ett rövhål helt enkelt?

        SSRI botar inte rövhål.

      Nej,ta avstånd om det känns tungt.Du har gjort vad du kunnat.
      (Att fasa ut/avsluta en medicinering för ngt som är kroniskt fungerar inte,det verkar ju som om han behöver medicin alltid för att fungera).

    Dejting: Hade en första dejt för en vecka sedan med en man som jag klickade så sjukt bra med. Vi hade sedan en magisk dejt på måndagen och sågs sedan igen hemma hos mig i tisdags. Dessvärre så hade vi sex då…från att ha hört av sig hela tiden i princip så har det nu varit tvärdött i kommunikationen i ca 1,5 dag. Från början var han en drömprins och jag kände mig som en prinsessa efter sexet så får han mig att känna mig billig och han beter sig som en primitiv kåt grottmänniska…

    Vi ska ses till veckan har han sagt…och jag tänkte ta upp detta då. Men det känns mer som att det kommer rinna ut i sanden. Jag är en ringrostig dejtare och jag klandrar mig själv för att vi låg (så bespara er gärna kommentarer kring detta).

    Kan man rädda detta? Eller gick jag från en madonna till en hora bara så där och nu är jag ingen utmaning längre? Kan det verkligen vända så här snabbt? Eller övertänker jag? Någon som sitter på lite erfarenhet?

      Nej det kan du inte. Det var det han ville ha. Du var tyvärr inte värd mer.

        Faaan ? jag fick dock bekräfta att vi skulle ses igen, annars skulle han inte åka hem…men han kanske bara sa så för att det lät bra ??‍♀️

          Det gjorde han.

      Ska du ”ta upp” att ni hade sex? Varför då? Det vet han väl redan om?

        ?

        Haha, oj då…var jag så otydlig. Sexet vet vi båda har ägt rum så där är vi överens. Men det jag syftade på var mer på hans ändrade beteende efteråt. Jag ville veta om ngn har erfarenhet kring detta, om det är värt att ta upp det eller om man bara ska sortera bort honom.

          Sortera bort. Vad ska han säga, jag ville bara ligga men vi kan fortsätta med det om du vill?

      Men en och en halv dag är ju inte en evighet. Ge honom en chans… Madonna till hora går ju i så fall åt båda hållen. Hade fortsatt ett tag till, vad har du liksom att förlora med att köra på några dagar till och träffa honom. Kan ju ses ute om du är osäker på hur långt du vill gå nästa gång.

        Tack för ditt svar, jag tror jag övertänker, har nämligen svart bälte i det. Jag är svindålig på att dejta så all input tar jag tacksamt emot. Jag vet inte vad som är ”normalt” när man dejtar. Ska man höras dagligen eller kan det vara några dagars uppehåll? Har noll koll…

          Du övertänker inte. Förminska inte dina känslor! Hans beteende fick dig att må dåligt. Hans handlingar ändrades drastiskt efter ni hade sex. Det är inget du inbillar dig.

          Sluta leka ”skön och obrydd tjej”. Han förändrades, du blev ledsen. Stå upp för dig själv!

            Haha, jag leker inte ”skön och obrydd” tjej, hade väl aldrig skrivit om det här då för allmän beskådan…jag har lekt skön och obrydd tjej tidigare, men inte nu längre…

      stackare ? hänt mig. nej tyvärr män är as ibland och nu har han liksom fått det han hade som mål.
      gå vidare- han är skräp!

      Nej, samma hände mig efter att jag skilde mig. Hade sån fruktansvärd ångest. Tänkte att det berodde på honom och släppte det. Men sen hände det med en kille till. Därefter väntade jag länge med sex med varje man jag dejtade. Vill aldrig känna så igen. Idag är jag gift med en man som väntade 6 veckor med att ligga. Han sa att det var jätte bra för han fick verkligen lära känna mig på djupet. Var rädd om dig ❤️

        Ja han sa att han trodde att det skulle dröja länge med sex när han träffade mig, så ja han tänker väl att jag är för lättfotad och billig nu efteråt. Men tycker det är sjukt ändå att man inte kan ligga när man känner för det, utan att det ska vara ett ”spel”.

          Män ser det inte som ett spel, de ser bara tydligare efter ett ligg. Innan ni låg var du en kvinna med okänd potential. Efter ligget viste han vad för potential du faktiskt har.
          Innan ni låg var du både ett ons och en framtida fru, han visste inte vilken. Efter att ni låg så blev bilden tydligare: du var bara ett ligg.
          Post nut clarity kallas det när män inser vad de vill med tjejen efter att de kommit.

          Om han hade fått.lära känna dig mer innan sexet så hade han haft mer att gå på. Han kanske inser att du är hans själsfrände och då spelar det ingen roll vad du gör, du är godkänd i hans ögon. Men om han tvivlar så kan din inställning till sex med främmande män plötsligt väga väldigt tungt. Han kan inte ursäkta ditt beteende för att han inte är helt förblindad av dig som kvinna.

          Du är inget.luder, han var bara inte tillräckligt intresserad.

            Tänker de så är de inget att ha.

              De tänker inte. De går på stenåldersman-autopilot.

        Sex veckor är ju inte så jättelänge heller! Anses det det?? Man lär inte känna bokmål djupet på den tiden heller..

          Bokmål-någon.

        Lära känna nån på djupet på 6 veckor…

      När någon visar vem den är, tro den.
      Han har visat vad han vill, att du ifrågasätter hans beteende kommer bara att få honom att känna sig attackerad och som en dålig människa. Det vill ingen. Därför kommer han att antingen 1. Vara ärlig och säga att han trodde att han ville något mer men att det tydligen bara var sex han ville ha med dig. 2. Att du är lättfotad och att han känner att det är en dålig egenskap i en seriös partner. 3. Han ljuger om att han varit upptagen, ligger med dig en gång till och drar sig tillbaka lite i taget för att inte bli stämplad som en player.

      Han är inte din rätte.

        Jag behöver väl inte ifrågasätta hans beteende…jag kan väl bara lufta min upplevelse av hur relationen förändrades efter sexet. Och kan man inte prata om sånt, ja då är det väl absolut inget att ha ändå om man inte kan prata om känslor och hur man tolkar saker och ting som förändras i en relation. ??‍♀️

          Pandy, jsg tycker du har rätt. Skadar väl inte att fråga. Så slipper du fortfarande på hur det blir med ev nästa dejt/kille. Och känna att man är ett lätt byte, det köper jag inte. Finns väl enormt många förhållande som har inletts med sex tidigt och sedan blir det en jättefin relation. Oavsett hur det går så nej, alla män är inte bara ute efter sex. Retar mig otroligt mycket på att män är många kvinnors hatobjekt. Det finns så många fina omtänksamma killar. Ibland tar det bara ett tag att hitta rätt. Och visst, man tar ju relationen längre med att ha sex oavsett när det sker så killen kanske bara behöver några dagar att hanterades. Vi kan väl i alla fall hoppas på det. Lycka till Pandy och strunta i alla dömande kommentarer. Det finns liksom inget facit när det är läge att ligga mer än när båda vill.

            Tack! Du var då mig en vettig en. ✨ Och jag håller verkligen med dig, vet jättemånga relationer där man haft sex tidigt och det var sådana erfarenheter jag sökte efter, har själv haft en lång sådan relation tidigare där vi började som KK och var sedan tsm i sex år. Jag är en sexuell människa och har inga problem med att vara trogen. Jag kan inte vara ngn annan än mig själv och att gå i flera veckor/månader utan sex med en attraktiv människa som jag klickar extremt bra med i övrigt känns väldigt främmande för mig. Men enl vissa så ska man gå och hålla sig från sexet så långt som möjligt när man dejtar. Tycker det om ngt känns som ett spel.

              Åh Pandy! Tack för den fina kommentaren. Skrev som en kråka i tidigare svar. Fortsätt var den du är och strunta i när i en relation andra har sex. Du kunde dejtat en kille i en evighet och sedan till sist haft sex och det är ändå inte rätt.
              Lycka till från hon den vettiga❤️

          Om något så kommer detta att bli värre. Släpp det bara. Skriver han och förklarats sig, super!
          Ligg inte igen vad du än gör. Låt honom få visa sina avsikter utan att du drar upp känslor och tidigare trauman. Det om något är avskräckande.

          Antingen var han upptagen eller så är han inte intresserad. Det krävs inget snack för att dra en slutsats. Ge det bara lite tid.

            Jo han är upptagen i helgen. Jag kommer inte ta upp några trauman, vi har redan gått igenom våra trauman på andra dejten ?✌? För en otålig människa som mig så är ju det här med tid jobbigt, men det är helt rätt. Tiden får utvisa vad som sker…

              Ojdå. Med det du skriver kanske det är så att du vill mycket och för snabbt? Kan bli lite intensivt.

                Så kan det vara. Jag är en otålig tjej ?

        100% detta.

      Se hur det går och om hon hör av sig, annars kan du göra det, en gång. Är det så att han bara ville ha sex har du inte gjort nåt fel, inget fel på dig. Ser han det på det där sättet är han inget att ha!

        Tack, exakt så. Dejtingresan fortsätter och jag ska fasen börja ta upp det som ett samtalsämne på kommande nya dejter… Hur mannen ställer sig till sex när man dejtar någon. Ska det dröja för att skapa en djupare kontakt eller ska det ske när det sker. Är väldigt för en öppen kommunikation och det bör ju således även mannen kunna vara för att det ska funka.

          Det låter lite konstigt dock.. Inget man pratar om på dejter. Dessutom kan de ju ljuga då.

            Nä men det kanske är något man borde prata om? Konstigt behöver ju inte vara fel, beror väl helt på hur man lägger upp samtalet. Behöver ju inte vara på första eller andra dejten direkt…

              Nja, det händer när det händer, det visar sig. Tycker inte det passar sig att prata om på dejter. Skulle bli obekväm av det.

                Haha ”och så var det det här med sex, hur ser du på det?”

                  Haha ?

            Inget man pratar om på dejter? Det gör man väl som man vill. Panda, lyssna inte på hur man ska göra. Det finns inget sånt.

          Han kommer ju aldrig säga att han är emot sex i ett tidigt stadie.
          Om något så sätter du ut en fälla och faller offer för den själv.
          Börja med att inte ligga bara för att du är upphettsad. Känslan av kontroll är oslagbar. Sen låter du mannen visa vad han har för inställning till sex genom att beröva honom den saken. Om han blir förbannad eller lämnar, då vet du. Om han har tålamod, då håller du ut. Du vill inte ligga med en man som inte är förälskad i dig som person. Så håll ut. Håll tyst. Håll ihop benen.
          Svårare sagt än gjort men det är så det är att vara människa.

            Haha, tack för tips! ? Jag ska verkligen göra mitt yttersta för att inte falla för upphetsningen framöver och verkligen hålla ut och ihop. Kommer bli spännande och se om jag upplever den känslan av kontroll. ??

              Lycka till, och lita på dina instinkter. Börja inte jaga denna man.

            Kanske snarare lättare sagt än gjort?

              Oj! Precis..vart fick jag svårare sagt än gjort?

      Har varit med om detta många gånger. Släpp honom. Det finns inget att ”ta upp” med honom. Han kommer förneka det eller låtsas som ingenting, om ni ens träffas igen. Frågar du mig så har han gjort det ganska tydligt vart han står med hans frånvaro.
      Hade hade varit seg på att höra av sig normal sett hade jag bett dig ta det lugnt men om hans fördröjning kom direkt efter att ni haft sex, så finns det en klart samband.

      Det suger och man känner sig utnyttjad. Jag vet.
      Men det är sån han är, så inget kommer ändra på det, därför lika bra att glömma honom och gå vidare. Han är inte värd mer ändå.

    Benjamin Ingrosso på utsålt Stadion och lika stor hysteri som vid Taylor Swift-konserterna. Helt sjukt. En helt medioker artist, som vilken Melodifestival-artist som helst. Men på grund av namnet och resten av familjens kändisskap nu får såna här möjligheter, och alla hakar på likt en svärm, så som man gör i Sverige, folk hakar liksom bara på, många av hans fans verkar vara Pernillas fans. Det finns så många artister som är tio gånger bättre men som aldrig kommer i närheten av såna chanser eftersom dom inte har rätt namn/kontakter.

      Oj vad missunnsam du låter. Man kan tycka vad man vill om familjen Wahlgren och man kan ha vitt skilda smaker angående vilken musikstil man gillar. Men att tro att all Benjamins framgång beror på hans mamma och inte höra/se hur otroligt musikalisk han är låter bara småsint och bittert.

      förstår inte heller.. dessutom känns han som en gnällig mebis….

      Jag gillar Benjamin helt utan att gilla resten av familjen nåt särskilt…

      Man kan tycka och tänka mycket om den familjen men Benjamin är ändå grym som artist och live. Han har ju sålt slut i hela Sverige i år igen. Han får ju dessutom väldigt mycket beröm i recensioner (av de jag har läst nu i sommar). Recensenter är ju annars väldigt kritiska.

        Tycker du. Många andra tycker inte alls han är grym.

          Haha nej alla får tycka va de vill. Menade mer på att han utöver min egna åsikt även får beröm av kritikerna (se nedan av en annan som citerade senaste recensionen) – vilket är rätt ovanligt

          Smaken är som baken som du kanske vet.

      Oj vad bitter du verkar.

      Ja men alltså såhär har det ju alltid gått till. Nepobabies är ett reellt fenomen och det suger men kommer inte ändras.

      Har inget emot Benjamin dock! Tycker han är driven och talangfull och jobbar hårt! Hade han kommit lika långt utan sin familj och kontakter? Nästan garanterat inte.

      Vet inte om det var lika stor hysteri som Taylor Swift ? hon sålde ut en dubbelt så stor arena tre kvällar i rad. Men visst verkar han populär.

      Håller med Håkan Steen/Aftonbladet
      ”Benjamin Ingrosso slår knock på Way Out West”
      ”Sommarens mest framgångsrika svenska turné invaderar Slottsskogen och bevisar att en multibegåvning som Benjamin Ingrosso sannerligen har vad som krävs för att passa in även bland det coola och hippa.
      Mer party än så här blir det faktiskt inte på Way Out West i år.”
      Tror inte så många av Pernillas fans hänger där ?
      Grym är han!

        Håkan Steen är inte vilken recensent som helst heller. Han har sett och hört en del, om man säger så.

      Håller med, tycker han är otroligt överskattad. Och allt snack om att han är såå musikalisk.. Haha va?

        Vet du ens vad musikalisk betyder??

          Haha ja.

      Skitjobbig röst har han.

      De verkar ha en fin familjesammanhållnimg iallafall. Oavsett åsikt om familjen. Samma saksystrarna Graaf. Vill också ha en familj där vi umgås och gör saker ihop. Systrarna Graaf har varandra och umgås verkar ha kul ihop. Vill ha en sån familj.

      Benjamin Ingrosso är 100 gånger bättre än Taylor Tråkmånsen Swift, så hysterin är befogad!

        Jag tycker Taylor Swift har en behagligare sångröst än Benjamin. Sedan är varken Benjamin eller Taylor så imponerande i mina ögon att jag skulle kolla på någon av dem live.

      Och jag som tänkte igår när jag såg familjens hyllningar till Benjamin att ”ni kan tagga mer nu. Benjamin står på egna ben och behöver inte reklam från er”. Men jag förstår att dom är så stolta!

      Han har inte mkt till röst,men kompenserar det väl med en fantastisk show.

      Om de är 10 gånger bättre, varför skulle de behöva kontakter för att flyga?

    Har ni någon musik eller någon låt som ni gillar men som ni aldrig skulle erkänna pga pinsamt? Min ”pinsam-låt” är Miley Cyrus – Wrecking ball. ?

      Alla hits med Avicii o typ Swedish house maffia

      På min löparlista har jag allt möjligt ”pinsamt”. Där finns Aqua, E-type och massa lökigt.

      Dr bombay…Han spelas för fullt i bilen men aldrig hemma. Bor i lägenhet på landet så musiken dämpas inte av trafiken utanför och jag vet inte hur lyhört det är.
      Gick dock runt på jobbet en dag och diggade till musiken och min chef bara ”vad lyssnar du på”, svaret för mig var så självklart så jag tänkte inte ens på hur det lät, men chefen och en till som var där bröt ihop, det var väl ett oväntat svar. Eller konstigt. I don’t know.?

      Jag kan i hemlighet lyssna på Ultima Thule men där de syftar på invandrare tänker jag istället borgare.

      Jag lyssnar på så otroligt mycket olika typer av artister och låtar, och många av dem anses nog ”pinsamma”. 🙂

    Tips på böcker i stil med Gästen av Emma Cline o Gruppen av Sigge Eklund?

      Babetta av Nina Wähä.

      Babetta av Nina Wähä och Stål av Silvia Avallone. Kanske också Jackie av Anne Swärd.

      Den sista Mrs. Parrish. Läste ut den på två dagar

    har börjar lyssna på ursäkta podden och i feb säger dom nåt om att en gift känd man varit otrogen alla vet utom frun.. (nåt sånt) vem kan det vara??blev nyfiken ?

      Hahah lätt M.Z

    Danmark vill införa gränskontroll för de som kommer från Sverige. Frågor på det?

      Bra att någon tar pro lemen i vårt land på allvar ??‍♀️

        Tråkigt bara att det är ett annat land än Sverige som tar problemen här på allvar.

          Berätta gärna vad du menar. Alla skjutningar och skit som händer i Sverige är väl det enda politikerna pratar om?

            Men inte blir det bättre

      Typ som den som var 2015? Har man pass eller id med sig är det ju lugnt.

      Jag bodde i Skåne tidigare och har släkt i Danmark. Har blivit kontrollerad på både tåg och båt. Ingen big deal.

        Ja de har ju ofta passkontroll vid båten också.

      Bra jobbat av Danmark. Alla länder agerar medan vi fortsätter att vara dumma i huvudet.

      Jag skulle neka alla svenskar under 18 år (utan målsman) inresa i Danmark. Problemet löst.

        Idkontroll mellan Finland och Sverige man ska visa sitt pass. Har inget att dölja känns tryggt.Enkel säkerhetskontroll.

    Bästa silverschampot/kuren? Mitt hår har fått en gul nyans jag inte alls trivs med.. är inte blond-blond så vill heller inte ha vitt hår haha. Inte använt silverschampo på 15 år då jag brukar ha mörkare hårfärg

      Cool cream från Maria Nila är väldigt trevlig och torkar inte ut håret.

    Fy fan vilken värdelös lördag. Efter en arbetsvecka from hell (akutvårdsavdelning med sommarbemanning) så har jag bara legat i sängen och glott. Så matt och slut. Redan stressad över kommande vecka. Fy fan för somrarna i sjukvården, allt är bara piss.

      Sommaren är snart slut

      Jag förstår dig. Min man jobbar dubbla pass som läkare för att kollegor har semester – han har tyckt att det är helt ok för att de ska slippa beordras ut, men nu är han sliten. Sista arbetspasset ikväll (han har jobbat 7 dagar i streck) och sen får han ett par dagars komp. Han var helt grå i ansiktet när han kom hem igår. Tänker på er i alla led i sjukvården som får jobba halvt ihjäl er.

    Om man ska läsa Lucinda Rileys systrar-böcker, är det bättre med svenska eller engelska?

    Tanbyklara! Hennes fodd med mannen, jag vet inte om jag är ensam om det men får en sån klump i magen av att lyssna. Upplever att hon blir helt överkörd och att han ofta förminskar hennes känslor och åsikter. Obehagligt att lyssna på, men jag kanske är lättriggad. Nån annan som tänkt på det?

    Min farmor säger alltid att hon är en 18-åring i sinnet, fast inuti en 97-årings kropp. Vad är er riktiga ålder och vad skulle ni säga att er ”mentala” ålder är? Antar att jag måste börja. Jag är 30 år, men känner mig som… 28?

      Eftersom hela året är en enda lång väntan på sommaren då man kan leva lite så är jag nog fortfarande 12, i längtan efter sommarlovet.

      Fråga min kollega och han säger att jag är 5.

      Själv säger jag nog 22. Är 32.

      Haha 30 men känner dig som 28? Det är ingen större skillnad på de åldrarna?

      Känner mig som 35 men är 50.

      Jag tror det är 47 jag fyller strax men i sinnet är jag 17 och 80 samtidigt.

      Jag tror man har kvar lite av sin personlighet från varje ålder man levt igenom. Ibland är jag 34 och känner mig vuxen, men ganska ofta (som nu när jag är sjuk) känner jag mig som mitt 11-åriga jag, som bara vill se mina favoritfilmer från sent 90-tal och äta trygghetsmat.

      Jag är 29, 30 snart. Jag skulle säga att jag känner mig som 26 🙂 det var en otroligt bra ålder, all min oro började lägga sig och mina drömmar och mål som jag slitit för gav resultat.

    Har verkligen snöat in mig på att jag vill ha ett mobilskal med Tom & Jerry på! Problemet är att jag inte hittar det till min mobil (Samsung Galaxy S21). Får upp länkar till ”designa ditt eget skal”. Men man får väl inte ta en bild från Google på dem och skapa ett skal av?

        Plånboksfodral finns men det vill jag inte ha.

          Nä kanske inte, men det hittade jag på en två minuters googling
          Så du kan ju googla din modell och sen skriva tom & Jerry
          Eller bara designa ditt eget med en bild från Google, det är ju inte precis att du ska sälja vidare så borde inte vara problem

      Kan du inte köpa ett genomskinligt skal och sätta klistermärken på?

        Jo ser så b ut med klistermärken bara

      Förlåt, men jag förstår inte problemet. Det är väl bara att ta vilken bild som helst från Google och designa ditt eget? Det är väl ingen som skulle bry sig.

    Till dig som skrev att du inte hade lyckats få tag på en muminmugg i fredagens öppet spår. Svarade att jag köpte en i Göteborgsbutiken om du fortfarande är intresserad. Kostade 399 kr. Insåg att det inte är öppet köp på just dessa muggar så blir kanske att jag får börja samla på muminmuggar?

    Ingen här som köpt en fejk-dyson (i tron att det var ett riktigt samarbete med Dyson) av Elin Tommysdotter och kan ge en recension?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *