Anklagelserna mot Bianca Ingrossos Chanelinlägg

Bildkälla: Stella Pictures // Instagram Bianca Ingrosso

Bianca anklagas för att vara både ytlig och själlös, eftersom hon publicerat ett inlägg som är sprängfyllt av olika Chanelväskor. 
Eftersom jag är dålig på den här typen av dyra väskor och har om möjligt ännu sämre koll på modeller och pris så tog jag hjälp av ChatGPT för att ta reda på vad värdet på dessa dyrgripar kan hamna på, om det nu är så att programmet identifierat de rätta väskorna. Hojta annars, så uppdaterar jag inlägget.
Kritiken handlar om konsumtion och att Bianca framstår som extremt ytlig i sitt inlägg med texten:

It’s been a good couple of days ? Never take that for granted!

Bild 1: Kommentar 1: "Men vet ni. Stöd henne och andra influencers inget mer. Köp inte deras produkter, titta inte på deras program. Mata inte deras ego. Ni själva får bara stå och titta på hur dom kan vältra sig i lyx och flärd. Dom är inget utan följare och stöd av andra människor." Kommentar 2: "Håper du en gang slutter å fokusere på materielle uviktige ting, utseende og merkevarer. Det er ingen tvil om at du er autistisk, så jeg håper du bruker de egenskapene til noe bedre. Kjempe for viktige ting som betyr noe. Du virker smart, og som en dyktig forretningsperson. Akkurat nå, gruer mange seg til jul. Uten mat, uten gaver, kanskje også uten et sted å bo. Mens andre fokuserer på utseende, unødvendige merkevarer og materielle ting..." Bild 2: Kommentar: "Men var är julen? Visa dina väskor, har du ingen jul. Tycker synd om dig och dina dyra väskor." Bild 3: Kommentar: "Yep, medans andra jobbar sönder." Bild 4: Kommentar: "Köp en väska på loppis och skänk därmed pengar till behövande utsatta. Auktionera ut lyxväskor och skänk till behövande. Gör någonting. ?" Bild 5: Kommentar: "Sluta spela könskortet för att försvara någon från att bli ifrågasatt. Det handlar inte om att Bianca är en 'ung kvinna' det handlar om vad man gör med sin makt och plattform..." Bild 6: Kommentar: "En väska för 100k kanske glädjer en person, men samma pengar kan ge mat, värme och trygghet till så många fler. Materiella saker har inget verkligt värde, de är bara till för att imponera för stunden..." Bild 7: Kommentar: "De är så bekymrade alla där på bilderna, hur de ser ut, att de är rätt, att de har rätt kläder, rätt väskor..." Bild 8: Kommentar: "För några år sedan var Biancas största dröm att starta ett hem för hemlösa hundar. Men hon har annat fokus och använder äkta päls..." Bild 9: Kommentar: "Att Bianca tidigare drömde om att starta ett hem för hemlösa hundar visar att hon har både hjärta och potential att göra skillnad. Det är synd att den drömmen verkar ha fått stå åt sidan..." Bild 10: Kommentar: "Man läser då ofta om Biancas ångest och mental ohälsa. Blir hon verkligen lyckligare av att köpa dyra väskor och annat svindyrt? Stackarn, det kommer aldrig att hjälpa."

Man uppmanar även Bianca att sälja en av sina väskor för att skänka pengarna till välgörenhet, och man nuddar även vid Biancas tidigare mål – att öppna ett stall för hemlösa hundar – och en fråga om vad som hänt med det. Hon anklagas även för att bära äkta päls, men pälsen i just det här inlägget verkar vara oäkta från märket Stand Studio.

Men…om vi litar på ChatGPT så föreställer bild nummer 1 följande väskor:

Den beige väskan (förgrund, med topphandtag och kedjerem):
Modell: Chanel Top Handle Flap Bag (en variant av Classic Flap med topphandtag).
Material: Lammskinn (baserat på quiltningen och glansen).
Prisestimat: 70 000–100 000 SEK, beroende på storlek och kollektion.

Den svarta väskan (bakom den beige, med dragkedja):
Modell: Chanel Vanity Case Bag.
Material: Lammskinn eller kalvskinn med quiltning.
Prisestimat: 50 000–80 000 SEK, beroende på storlek.

Den rosa väskan (i bakgrunden):
Modell: Chanel Classic Flap eller en liknande design.
Material: Möjligen lammskinn.
Prisestimat: 70 000–130 000 SEK, beroende på storlek och kollektion.

Den svarta väskan (till vänster med CC-logotyp):
Modell: Chanel Mini Tote Bag (möjligen en nyare eller specialkollektion).
Prisestimat: 50 000–75 000 SEK.

Det sammanlagda priset för de fyra väskorna är uppskattningsvis mellan 240 000 SEK och 385 000 SEK, beroende på deras exakta storlek och kollektion, och jag kan inte låta bli att undra om det finns någon form av excelark som ligger till grund för inlägget eller om det är publicerat helt aningslöst.
Vad tror ni?

147 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Gud fattar noll, det är ju superkul med väskor. Ingenting säger att hon köpte ens någon av väskorna hon KOLLADE på i butiken haha. Så sjukt udda reaktioner.

    Svara

      Alltså jag struntar i hennes chanelväskor. Bianca känns så… irrelevant för 2025. Gäsp ?
      Önskar alla kunde sluta följa och göra någon som är rik ännu rikare.
      Kom med nåt nytt

      Svara

        Tyvärr är de flesta människor blinda ännu. Följer flocken. Sorgligt. Grämer mig!

        Men hoppas en dag, och tror att folk vaknar från detta.

        Tragiskt. Men allt har sin tid.

        Svara

        Vad baserar du det på att hon känns irrelevant? För det lär hon nog inte vara. Hon ska väl bla få ett nytt program på Max, senare på kanal 5, t.ex. Irrelevant dröjer tills hon blir.

        Svara

          Har hon väl bla fått…
          Hon gjorde några live shows från Berns som skulle visas på Max i december. Men har inte sett någon reklam för det. Något annat är inte aktuellt.

          Svara

      Också märkligt när folk blir upprörda för att Bianca som lever på att sälja smink, kläder och smycken köper dyra assessorer. Vilken chock! Ni har ju själva gett henne kapital genom att köpa svindyra kalendrar och kollat på hennes program.

      Svara

        Tror du verkligen att det är samma personer som köper kalendrar och som gnäller?
        Det är ”2 lag” här, det ena är ”dööööör för dig” och det andra är dom som tycker att hon är vidrig, typ.

        Svara

      Kan det vara produktplacering / dold reklam?

      Svara

      Jag håller med. Det är väskor i en butik? Förstår inte riktigt. Vem säger att hon köpt eller äger alla dessa väskor? Mer problematiskt är det med de influencers (Bianca inkluderad) som postar bilder på sina extremt smala kroppar i extremt lite kläder

      Svara

    Jag tänker också på Browfelicia och Hairtalkbyemelie. De börjar verkligen bli för extrema med deras deluxe produkter som är hur dyrt som helst. Duschkrämer som browfelicia tex brukar rekommendera ibland kostar typ 300-400 kr per flaska. Vem köper det ens?

    Svara

      Jag gör faktiskt det. Om jag tycker den luktar gott och är bra för min hud så köper jag gärna.
      Men en handväska som kostar lika mycket som en begagnad, mindre bil. Det skulle jag aldrig göra.

      Och sen detta att hela tiden lägga ut bilder på sina väskor…?! Har svårt att tro att dom som brukar kallas ”old money” gör samma sak.

      Svara

        Fast de smartare att köpa en Chanel väska som behåller / går upp i värde än en bil som tappar värdet på sekunden ?

        Svara

          Om det är smartare beror väl lite på hur man menar. Om man tänker det som en investering och något man vill sälja vidare så absolut. Tänker man mer utifrån vilken nytta och hur beroende man är av den så känns kanske en bil mer smart att lägga pengarna på

          Svara

          Det kan också vara så att de flesta av oss har svårt att komma till jobbet i den lilla väskan. En schysst beg bil är bättre!

          Svara

            Eller åk kommunalt ?
            Just väskor ex Chanel är en smart investering och bara töntigt att det ifrågasätts så här .
            Man kan köpa Chanel och ge pengar till välgörenhet . Man kan va ytlig och djup

            Svara

              Nej men USCH, kommunalt kan man ju inte åka?! Har vi inte lärt oss det från fröken Djerf?

              Svara

              Och man kan vara naiv och korkad.

              Svara

              Fast vill an göra en investering är inte en Chanel väska vad man lägger pengarna på. Den årliga avkastningen är inte speciellt hög.

              Svara

              Ja, såklart, alla i Sverige bor ju i städer och har tillgång till regelbunden kollektivtrafik! Så dumt att tro nåt annat!

              Svara

          Fast du har ju ingen aning om priset går upp. Det märks ju inte förrän du ska sälja den. Och så många som finns i omlopp bland alla flunsor, så blir nog priset lägre.

          Svara

      Inte ens Browfelicia köper dessa produkter kan jag lova. Emelie har inte heller råd det mesta är samarbeten.

      Svara

      Blir alldeles matt av alla produkttips hairtalkbyemelie kommer med dagligen. Nog för att man tycker det är kul med skönhetsprodukter men så mycket behöver man inte i sitt liv.

      Svara

        Pengar måste in på något sätt om man ska ha råd som frisör och snickare att bo i Östermalm.

        Svara

          på Östermalm.

          Svara

      Använder inte duschcreme men shampoo, balsam, handtvål osv betalar jag absolut 300-400kr per flaska för. Kanske därför jag inte har råd med en chanelväska

      Svara

      Jag har precis avföljt just dessa två pga skryt och deras uppenbara problem med överkonsumtion och verklighetsuppfattning.
      Tråkigt att de utvecklats i denna riktning.

      Svara

    Men när ska hon sluta lägga upp dessa bilder på feta såser, potatismos, pommes frites, osv, osv… Det blir bara så löjligt, en 2-åring förstår att hon inte äter så. När ska hon lägga upp en bild på det hon verkligen äter till middag = 3 st salladsblad och en näve blåbär.

    Svara

      Det finns två personer på insta som har ett väldigt skevt förhållande till mat, fast på olika sätt. Båda lägger upp mängder med bilder på mat, den ena (Bianca) för att följare ska tro att hon äter, den andra (A*na B*ok) för att visa hur mycket andra äter medan hon inte äter nåt alls. Samma sjuka besatthet men på olika sätt.

      Svara

      Vad vet du om det?

      Svara

        ???

        Svara

        Man har läst biologi i grundskolan.

        Svara

      Exakt. Revbenen syns ju tydligt på en av bilderna så hon verkar fortfarande vara i sin ätstörning.

      Svara

      Äta kan hon ju, det går ju att spy.

      Svara

    Att man vågar lägga upp såna bilder var det inte någon som blev rånad i sitt hem på Östermalm efter just ett liknande inlägg?

    Svara

      Allt för uppmärksamheten
      Längre än så kan de inte tänka

      Svara

      Känns dock som att Bianca lätt kan vara ett mål för rån osv oavsett vad hon lägger ut. Folk vet att hon har pengar.

      Svara

      Bilden ser ut att vara från en butik.

      Svara

        Men vad har hon på sig? Tomtens rock?

        Svara

    Jag tänker mer på inbrottsrisken. Skulle aldrig våga visa upp dyra saker så där.
    Jag får faktiskt ont i magen.

    Svara

    Är det inte uppenbart att bilden är tagen i butik? Eller står det någonstans att hon köpte alla? Jag tolkar det som hon provar en/köpte en. I vilket fall, jag förstår att det kan provocera men hellre att hon köper ett par väskor som inte kommer slängas på väldigt länge, än att hon lägger samma pengar på Shein och annat waste som snart begraver jorden. Eller?

    Svara

      Helt uppenbart bild från en butik.

      Svara

      Det var det första jag tänkte på, att det är ett foto ifrån en butik. Syns ju jättetydligt.

      Svara

    Jamen, jag tror absolut hon mår bättre av ännu en dyr väska, det tar nog bort den psykiska ohälsan. Lite mer bilder på mat kan man ju konsumera sen när man spyr på kvällen. Alkohol är säkert också ett fint sätt att boosta mental hälsa. Tack för inspo!
    PS. Alltid undrat över dessa influencers som är ätstörda, man kan dricka hur mycket alkohol som helst eller? Det innehåller noll kalorier? Så fascinerad över avocadomackor, detox-dieter, färska bär och att det ska vara raw och gluten- och laktosfritt. Sen häver man i sig alkohol mest varje dag och sprutar i sig fillers och botox?

    Svara

      Maten är för att hålla sig smala, alkoholen för att kunna ha roligt och fillers/botox för att försöka vara snygga.

      Svara

      Många av dem dricker tex vodka-soda med lime eller liknande som är kalorifattigt. Vodkashots är ett annat alternativ, eller tequila. De dricker inte drinkar med grädde, sockrad läsk eller alltför mycket sockerlag. Det behövs heller inte jättemånga drinkar för att så petita människor ska bli på lyset. 🙂

      Svara

        1 Bianca är inte petit. Hon är för lång och inte heller tillräckligt finlemmad.
        2 det är en myt att små människor tål alkohol sämre och blir snabbare fulla.
        3 alkohol i alla de former ger ett ordentligt kaloritillskott. Dessutom blir man hungrig och äter mer av en baksmälla.
        4 att shotta ren sprit är inte kalorisnålt då är det bättre att hålla sig till vitt vin. Ett glas vitt vin innehåller 84 kalorier en 4a vodka innehåller 89.
        Det är inte orimligt att anta att under en krogrunda få i sig 4-5 shots och 2-3 glas vin, och som avslutning en maffig cocktail. Gör man matten kommer man snabbt upp i 900 kalorier vilket är halva dagsintaget.
        Vill man ha lite överkurs om alkoholens påverkan på kroppen kan man googla fettlever och alkohol.

        Svara

          Du verkar vara en rolig person ?

          Svara

            Dom kallar mig Dexter! ?

            Svara

          Jo hon är petite.
          Har sprungit på henne några gånger och hon är liten och ser ut som ett litet barn (med silikonbröst.)

          Svara

            Är man över 1.60 är man för lång att kallas petit. Bianca är längre. Sorry!

            Svara

    Om det infördes 16-års gräns på some, och det efterföljdes, hur många skulle det då vara som, i Biancas kommentarsfält, skulle försvara henne med näbbar o klor?

    Svara

      Inte bara under 16-åringar som står på Biancas sida.

      Svara

        Nä, det fattar jag väl, att inte alla som följer henne är ungdomar under 16.

        Svara

    Det är ju inne i Chanels butik… jaja

    Svara

    Tror du hon köpte alla 4 väskorna?

    Svara

      Haha…jag trodde att det var hemma hos henne. Tittade för snabbt.
      Sorry alla.

      Svara

        Men har inte hon massor av Chanel-väskor ändå? Eller blandar jag bara ihop med hennes mamma, som hade en i varje färg.

        Svara

          Jo, hon har förmodligen massor med fler Chanels och andra märkesväskor och till ett betydligt större värde än detta exempel. Hon kan ju inte gå en runda på stan utan att köpa ännu en blingväska, vad det verkar
          Tror hon är shopoholic som sin mamma, det går ofta hand i hand med andra beroenden eller störningar.

          Svara

        Jag tror att Bloggbevakning också tittade lite för snabbt och drog lite för snabba slutsatser.

        Svara

          Vad är svårt att först? Det syns ju på mils avstånd att hon är i en butik. Men det är liksom inte det som är poängen här. Hon är helt shoppingbesatt liksom sin mamma och ingen kan väl ha missat att mor och dotter var för sig skulle kunna starta en egen Chanelbutik med alla väskor de redan har hemma.

          Svara

    Det är jul och Bianca vill dela med sig av sina tankar om tacksamhet: ”It’s been a good couple of days. Never take that for granted.

    Låt oss hoppas att dessa ”tacksamhetsinfluerare” försvinner
    lika snabbt som de kan köpa fyra Chanel-väskor för drygt 200 000 kr och sälja in konsumtionshetsen som just…tacksamhet.

    Svara

      Tillägg: För mig spelar inte antalet väskor så stor roll, alltså inte fokus på om hon köpte en eller fyra – utan mer om hur hon kopplar ihop tacksamhet med konsumtionshets.

      Hetsen har hon genomgående i hela sitt flöde av bilder. Förutom konsumtion är det fokus och hets kring:

      Mat/snacks/bakverk
      Kropp och utseende
      Fest och alkohol
      Reklam
      Jag, jag, jag

      Finns det något som handlar om något annat?

      Svara

        Ja hon hetsar sina följare till att konsumera hennes överprissatta låg kvalitetsprodukter så att hon själv kan vältra sig i lyxmarkörer. Stackars white trash flicka som gör vad som helst för att verka megarik.

        Svara

          ” Verka ” ??

          Svara

            Haha du tror hon är megarik? Tror du på tomtar också? ?????

            Svara

              Med tanke på vad mega betyder, så ja.
              Tror även på tomten ?

              Svara

                Det kan inte vara lätt att vara du. Lite gulligt att du tror på tomten men det kan ju vara ögontjäneri med tanke på årstiden.

                Svara

                  Tror t om att hon är gigarik.

                  Svara

                    Du verkar tro att du lyckas provocera mig. Kör hårt! ?
                    I det stora hela är Bianca inte särskilt rik. Det är bara att göra maten så fattar även den normalbegåvade hur landet ligger.

                    Svara

      så trött på ’tacksanhet’. känns mer som skryt

      Svara

    Jag undrar varför det är så provocerande att folk som har råd att köpa dyra saker gör det? Tycker det är mer provocerande att folk som inte har pengar tar lån, för att shoppa loss, som de sedan inte kan betala och får skuldsanering så att våra skattepengar får betala deras konsumtion.

    Svara

      De gör ju det för att det är det livet som pushas av flunsorna

      Svara

      Du ser inte något samband mellan de bägge företeelserna månne?

      Svara

        Bra kommentar? Jag menade nog kanske inte de som följer influensers och vill bli som dem utan övriga befolkningen.

        Sedan tycker jag kanske inte att det är influensers ansvar att deras konsumtion skall förändras så att de inte påverkar andra. Men att direkt hetsa med rabattkoder och ”du bara måste skaffa dig en ….” tycker jag inte är lämpligt om följarna är yngre och lättpåverkade.

        Svara

          ”du bara måste skaffa dig en ….” är dock exakt vad alla de influenser som gör reklam skriver. Stora som små. Hetsar gör alla influensers – de är ju det de lever på. Tyvärr.

          Svara

    Hon har så mycket pengar men hennes liv verkar så tomt ? Undrar vart det kommer sluta.

    Svara

      Precis. Hellre familjen Wahlgren Ingrosso är en enda stor offerkofta. Så synd om dem. Benjamin Ingrosso gråter ut i ny dokumentär. Har Bianca Ingrosso en enda äkta vän. Blir bara trött. Stackars rika flicka. Nej. Är inte synd om henne.

      Svara

        Vad gråter han om?

        Svara

          Kolla dokumentären. Benjamin Ingrosso har även han en ätstörning. Klagar på sin barndom. Inte nöjd med sitt utseende. Osv osv. Förstår inte hur hela klanen Ingrosso Wahlgren orkar klaga hur jobbigt de har det. Hela tiden. Även stått i Aftonbladet intervju med B Ingrosso. Andra sociala medier. Så synd om dem. Hela tiden.

          Svara

            Han kanske blir nöjdare med sitt utseende om han börjar tvätta håret någongång…

            Svara

              +1,och slutar följa sin stylists råd att klä sig så att han ser ut som en liten heffaklump med tjocka ”wanna be rap” kedjor runt halsen.

              Svara

                ?

                Svara

              Pernilla tvättar ju inte håret hon heller, han har väl lärt sig dålig hygien från henne. Ser oftast ut som två flotthuvuden båda två. Så ofräscht. Bianca orkar inte tvätta håret men är så rik att hon betalar någon för att tvätta det för henne. Inspirerande familj alltså.

              Svara

            Det är väl inte en ny dokumentär

            Svara

            Han blev riktigt sur på en spelning i Italien när han pratade engelska till publiken och en person frågade varför han pratade engelska när alla i publiken var svenskar.

            Svara

              Ja jävlar vad arg han blev, han verkar så lätt bli stött och kränkt. Fattar inte hur en människa med så dålig självkänsla och självbild har självförtroende nog att vilja synas och höras hela tiden, stå på scen och få bekräftelse och uppmärksamhet helt varje minut som han själv tom är ärlig och uttrycker sig att han vill ha. Känns som en konstig kombo???

              Svara

        Ingen har sagt att du ska.

        Svara

    Jag ber till högre makter att pälsen är fuskpäls. Annars går jag av på mitten.

    Svara

      Den jättefula bagladypälsen?

      Svara

    https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/lwlbLe/matilda-djerf-uttalar-sig-i-di

    Det är helt enkelt deras strategi att påstå att det är deras arbetskultur dom behöver jobba på. Snacka om stoppa huvudet i sanden.
    Matilda är problemet. Antagligen för hennes familj och Rasmus också.

    Svara

      DA och MD gräver sin egen grav djupare och djupare nu. Men ännu viktigare att detta kom fram nu. Hon hade inga som helst planer på att ändra sitt beteende.

      Svara

        Hur vet du om det???????

        Svara

          För att hon inte kommit till insikt ens nu när det kommit ut. Hon lever ju fortfarande i sin egna bubbla och alla ”ursäkter” visar exakt på att hon kommer inte ändra på sig själv inom överskådlig tid.

          Svara

        Svara

          Snacka om passivt aggressiv.

          Svara

      Kan inte läsa artikeln vilket är oerhört korkat av dem, hur många har prenumeration liksom. Däremot kunde jag se intervjun på film där pojkvännen får svara på frågor, inte ett ord säger Mathilda vilket är ytterst konstigt???

      Svara

      Läste just och kan inte förstå varför de håller fast vid den förklaringen? Kan de inte bara erkänna att de betett sig som rövhattar?!
      Be om ursäkt, ordentligt, till dem de berör och kliv åt sidan som företagsledare.

      Svara

        …och svaret gällande privat toalett. Herregud. ”Att jag är frisk är avgörande för bolaget”

        Matilda, du jobbar på ett kontor med vuxna människor. Inte snoriga dagisbarn med bristande hygien.

        Svara

          Så fruktansvärt dålig ursäkt. Tror hon att hon är statsminister? Hon är inte ens VD, aldrig hört om någon på ett kontor oavsett hur högt uppsatt den personen än är ha en egen toalett. Vad skulle hända om hon blev förkyld 2-3 dagar, skulle bolaget krascha? Så fkn pinsam ursäkt.

          Svara

            Världen skulle bara må bättre av att hennes företag gick under, och hon skulle förmodligen bli en bättre, mer ödmjuk person.

            Svara

          Hahaha, herregud, problemet är inte att hon är så himla ung, hon är nästan 30, problemet är att hon är ganska dum och väldigt världsfrånvänd.

          Svara

          Störtlöjlig kommentar! Toaletten i fråga ska tydligen ha ingång via Matildas rum på kontoret. Det hade varit en rimligare förklaring att hon vill hålla den toan privat och undvika spring på hennes rum. Undrar hur hon gör när hon reser och är på plåtning? Har med sig en portabel potta likt ett litet barn?

          Svara

          Vissa fick ju använda den.

          Sån diskriminering. ?

          Svara

          Haha så kul, jag jobbar på ett bolag som omsätter 100 miljarder sek och vår vd delar toa med alla oss andra. 🙂

          Svara

            Ja men din VD är ingen prinsessa

            Svara

              Prinsessan från Borås❤️

              Svara

                ????

                Svara

          Hon behöver en egen toalett för att inte bli sjuk, men enligt hennes pojkvän så åker dom kollektivt. Skulle tro att det är större risk att bli sjuk i kollektivtrafiken än av att dela toalett med några vuxna kollegor.

          Svara

        Kan vi på riktigt göra ett uppror mot alla influencers och avfölja/ ignorera!?
        Vore intressant att se hur snabbt deras maktpositioner skulle försvinna.
        På riktigt..varför startar vi inte en frihetsrörelse mot personer och beroende som förslavar oss…influencers.
        Kom igen nu!! Vi har makt!!!

        Svara

          Agree. Är så jävla trött på hela bunten, världsfrånvända, priviligierade, beter sig som as och gör ingenting vettigt. De ser förmodligen ner på oss idioter som hjälper dem att bada i lyx och pengar, för vad liksom, vad har de gjort för att förtjäna allt som vi ger dem???? Reser 500 ggr om året också för de jobbar SÅ hårt. Helt sinnes.

          Svara

          Följer ingen influencer, klickar aldrig på deras länkar om jag kommer förbi något sånt.
          Tror folk börjar vakna mer och mer, eller jag hoppas det i alla fall. Särskilt nu när det är riktigt tuffa tider ekonomiskt för många.
          Jag hoppas innerligt att influencer världen raserar.

          Svara

      Klart dom är ledsna när deras mångmiljonföretag står spel. Men det är ju bara därför de är ledsna, annars hade hon ju fortsatt betett sig som en rövhatt. Deras ursäkt betyder ingenting

      Svara

      Om hon behöver en egen toalett för att hålla sig frisk, betyder det att de andra toaletterna inte städas regelbundet eller vad?

      Svara

        Den förklaringen håller inte. Hon reser ju jämt.

        Svara

          Plus att hon låter sina favoriter använda dem

          Svara

        Varför skulle man bli sjuk just av att deal toalett med nån som är potentiellt sjuk men inte när de ses på andra ytor på kontoret?
        Och varför är sjuka människor på kontoret? Vågar de inte stanna hemma vid sjukdom?

        Svara

    Tycker det här är lite löjligt. Hon är rik och har råd. Skänker till välgörenhet har hon nog råd att göra ändå. Vi medelklassare borde också hoppa ett inköp här och var och istället skänka till välgörenhet, om man ska vara sån.

    Svara

    Hon har väl inte påstått att hon köpte allihop, tolkar det som hon valde den bild nr 2. Och även hon köpt alla så är det väl upp till henne? Hon är ju inte fattig direkt. Fattar verkligen inte vad folk blir upprörda över.

    Svara

    Det sorgliga i det hela är att de inte fattat att livet pågår medan de jagar fullständigt vansinniga ideal och mår psykiskt dåligt under tiden.
    Strävan efter att vara rätt hela tiden, att imponera, vara rik, vara snygg mm förstör hela deras liv och tyvärr i förlängningen unga kvinnors liv också.
    När de är gamla och ser tillbaka på sitt liv vad ser de då?
    Inte ett glädjefyllt liv precis.
    Utan ett liv fyllt med ängslan över det mesta.
    Jag skulle aldrig vilja byta med dessa sorgliga människor.
    Lever ett enkelt liv i skogen med man och hund, rastar vovven i morgonrock och storstövlar och håret står åt alla håll ganska ofta.
    Men oj vad jag gillar mitt liv.
    Kommer kunna se tillbaka på det med glädje och tacksamhet.

    Svara

      Och vad uppnår de genom att vara snygga ? Biancas högsta dröm var ju familj men hon har ju inte ens kille nu ? Är det så viktigt att vara snygg ? För vem ?

      Svara

        ”snygg” och ”snygg”, tycker mest hon ser ut som en av artisterna i en drag show faktiskt. För mycket av allt blir sällan lyckat.

        Svara

        För att det är det enda hon kan. Hon har opererat och spytt sig till sitt utseende och det är det hon lever på.

        Svara

          Hon lever på att bli konstant bekräftad och det tragiska är att behovet är så enormt att även negativ bekräftelse fyller tomrummet i henne. Har länge tyckt att hela familjen är tragisk men nu börjar deras bekräftelsebehov helt spåra ur. Kan det vara så att Bianca och Pernilla börjar känna att deras glansdagar i solen är över? Det måste skrämma skiten ur dem för det är inte bara uppmärksamheten som sinar utan även pengarna.

          Svara

      Instämmer. Lever ett vanligt liv. Absolut inte rik. Några få men fina goda vänner. Har en kär mamma. Fina syskon som har egna familjer. Delar en stuga med utedass bara bastu under sommaren med min kära familj. Men nöjd.

      Svara

    Hennes pengar, hon får köpa vad hon vill så länge det inte skadar någon annan.
    Folk ska klaga på allt.
    Kungafamiljen har betydligt fler märkesväskor och kläder än Bianca och de får dessutom bidrag varje år för inköpen.
    Och jag är ändå royalist, så det har inget med hat att göra utan så är fakta.
    Bianca har tjänat sina pengar, be my guest.

    Svara

      Tror du får läsa på lite om du tror att dom får bidrag för att köpa väskor.

      Svara

        Vad tror du apanaget går till bland annat?
        Inköp av kläder, skor och väskor som de jobbar i. Suck..

        Svara

      Vilken jämförelse wt Bianca med kungligheter. ????

      Svara

    Skulle inte bry mig om hon så skulle köpa hela Chanelbutiken. Vilket hon skulle kunna göra om hon ville.

    Svara

      ?detta att Bianca är rik verkar vara så viktigt för en del. Eller snarare att försvara att hon verkligen är rik.
      Hon har bra med pengar men rik handlar om att göra bra affärer och få pengarna att växa. Inget som varken Bianca eller Pernilla klarar av. Det är bara att titta på deras fastighetsaffärer och sinnessjuka lyxkonsumtion av statusmarkörer. De uppför sig faktiskt precis så som man kan förvänta sig av wt.

      Svara

    Bryr mig inte om vad hon gör med sina pengar. Något jag däremot blir bestört över är hur hon varje gång jag ser en bild av henne tycks se mer och mer ut som en utomjording. Var och en gör vad de vill med sina utseenden men hon framstår som en skugga av sitt forna jag.

    Svara

    Lika tomt som kalorier i hennes mat.

    Svara

    Bilden är tagen i butik, och det har ju gått bra för henne.
    Jockiboi är väl en hejare på konsumtion men då är det en ”skön östgöte” och en kul kille..

    Precis denna typ av inlägg är det ju som skapar det du skrev i din artikel Camilla, om att du blir anklagad för kvinnohat..

    Svara

      Du är nog halvblind om du inte läst kritiken mot Jocke här, under åren. Har inte sett någon som tycker att han är en ”skön östgöte” så den analysen får du underkänt på.

      Svara

    Men sluta klaga! Är väl fantastiskt att hon kan göra detta om hon vill.
    På två år betalade hennes bolag 65 miljoner i skatt. Varför skriver du inte om det?
    Förstå hur mycket dessa pengar har kommit till användning för oss alla i Sverige.
    Att driva så framgångsrika bolag gynnar oss alla, inte bara att de har en massa anställda som har jobb, utan faktiskt till oss alla och hela välfärden.
    Tack!

    Svara

    Vad är det som säger att Bianca inte gör både och, donerar till välgörande ändamål OCH unnar sig ny Chanel -väska? Hon har råd, om man säger så.

    Nu vet jag att haters gonna hate (vilket står er fritt), där antagandet kommer vara att hon inte donerar pengar alls eller inte tillräckligt med pengar (och hur mycket det skulle kunna vara för att ”alla” ska vara nöjda). Men, faktum är att ingen kan säga med säkerhet att Bianca inte donerar pengar.

    Plus, vad har någon med hennes privatekonomi att göra utöver Bianca själv, hennes revisor och private banker?

    Svara

    Herregud. Låt henne köpa vad hon vill. Hur kan folk störa sig så på det?

    Svara

    Oj så retuscherad Pernilla Wahlgren är på alla nya bilder av henne.

    Svara

      Och Bianca är 3 meter lång.

      Svara

    Bianca är ju bortom all räddning så henne ser jag som förlorad. Blev JÄKLIGT störd däremot av en person som ändå verkar – FORTFARANDE? – ha ett par hjärnceller att tillgå; Fanny – sminkan som ska gå ned i vikt och har podd med Jessica Almenäs – Lager..någonting. Verkar skärpt på en hel del sätt, men helt borta och världsfrånvänd på de flesta andra. Och där är det också dyra väskor hit och dit, baaaara dyra väskor, viktigaste som finns i livet. Sedan skaffade Fanny sig en tror det var Chanel och nu duger inte den heller, hon ska typ Sellpy-bort-den. Att Bianca är helt borta är inga news, men alla dessa hang-arounds… Spyr.

    Svara

    Så opersonligt med en sådan väska. Tycker mest det ser ut som vulgotantorylar. Hon har ju pengar så varför inte satsa på något från en lite mer unik designer på uppgång. Är inte det roligare än att rulla in i gänget å se ut som ”alla” andra? Fast kul om hon gillar dem. Unnar henne det absolut. Hon har ju pengarna så kör på. Däremot fattar jag verkligen inte hur man kan vilja ha en ”standard väska” ur lyx sortimentet. Lite roligare än så kan man väl ha? Om man nu har pengarna att strö runt sig.

    Svara

    Det ÄR synd om dessa tjejer. Jagar perfekta kroppen och materiell lycka.

    Hur lyckliga är de på riktigt?

    Kan väskan krama dem med innerlig kärlek? Läka deras trasiga barndom? Ge dem den uppmärksamhet de ej fått som barn? Deras sönderopererade och botoxade kroppar läka deras självhat?

    Vad coolt de hade varit om de tvärvände.
    Hylla det naturliga. Sluta förbruka och shoppa.

    GE till välgörenhet. Hjälpa folk. Ge kloka råd, prata om vad som är viktigt på riktigt.

    Svara

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *