28 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Första bidraget – Cazzie Opeia möter Loreen, fast något sämre

      Ja det märks att Opeia varit med och skrivit låten!
      Som Markus Larsson just skrev i Aftonbladet: ”Någon har råkat krympa Loreen i tvätten”

      Jag gillar Nomi väldigt mycket, älskar melodin.

        Sjöng hon falskt på de lägre tonerna eller hörde jag fel?

          Nej falskt och knappt hörbar text tyvärr

        Jahaa det missade jag helt, att hon varit med och skrivit låten

        Haha förlåt men måste rätta mig själv – Opeia har inte alls varit med som låtskrivare till Nomi, mixade ihop med Hammarströms låt där hon varit med, vilket märks. Sorry!

      tyckte klara ville kopiera loren….. dock rätt bra låt… men ja kråmandet på en låda.. ?

    Hoppas på Erik nu!

      Är det inte lite märkligt att det är okej att kalla honom snygg-erik? Att det ska vara ett vedertaget smeknamn. Hade det varit en tjej hade man sagt att det var sexistiskt, helt klart.

    Vilket uselt ljud! Jag vill höra sång och text ordentligt. Har det verkligen varit så här illa förut?

      Jag håller med, känns som rösterna drunknar i musiken

        Ja, ikväll var det uselt sångljud. Men de kanske vill skona publiken från de pinsamna texterna?

          *pinsamma

    Så roligt när artister säger att de har lagt ner hela sin själ och att låten betyder sååååå mycket och så är det bara generisk pop helt utan känsla eller djup.

    Jag förväntar mig inte någon stor musikupplevelse av mello, men säg inte att helt själen ligger i låten haha.

      Ja, så löjligt. Kanske de typ måste intala sig själva att alla de där plattityderna betyder så mycket för att komma in i känslan/låten ordentligt?
      Aja, hursomhelst superlöjligt.

    Happ, tror Klara och Kaliffa tar sig till final och att Fredrik kniper kvalplatsen.

    Tror jag har Nomi som favorit men så har jag också lyssnat på studioversion en x antal gånger så jag har väl vant mig så vid låten.

    Erik var tyvärr en besvikelse, väldigt tråkig.

      Å där sket sig tippningen direkt :’D

    EDVIN ❤️❤️❤️ sjunger såååå bra!!!

      ÄLSKAR EDVIN, ÄLSKAR EDWARD AF SILLÉN!

      Har liksom ingen större relation till Edvin sen innan men jäklar vad han imponerar.

    Hoppas på cowboyen, bäst ikväll ju

    vart är Christer sandelin??

      Han brukar inte vilja visa sig offentligt

      Kolla hans fl*shback-tråd, har väl gått utför senaste åren. Orkar inte gå igenom alla inlägg men vill minnas att han bl.a skar sönder däck på sin grannes bil.

    Inga bra låtar ikväll.

    JAAAA ERIK & KLARA bra låtar i kväll ?

    Jag tror inte någon av kvällens finalister kommer att ha en chans mot förra veckans. Väldigt svag deltävling.

    Pinsamt på efterfesten i den så kallade feedbackgruppen som satt och kommenterade. En riktigt tröttsam tjej, så kallad komiker, hon heter tydligen Assia, satt och avbröt de andra och bredde ut sig, Varför var hon där? Inte var det roligt. Och så hävdade hon att röstarna inte gillar Kalifa för att han inte passar in i mallen. Såna får inte gå till final. Vilket ju är fel, tänk bara på Sean Banan, Panetoz, Medina…

    Dags att minska på deltävlingarna. Bara en massa trötta låtar som ingen minns efteråt. Satsa på några bra låtar i finalen istället. Nu blir det bara tjatigt och upprepning av dåliga låtar. Samma sak alla tävlingar och många artister är med nästan varje år.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *