Jocke och Jonna uppmanar följarna att nominera dem till Kristallen

Tidigare år har Jocke och Jonna Lundell klagat högljutt på exempelvis Guldtuben och kallat den både riggad och korrupt då ingen av parets kanaler nominerats i någon enda kategori. När Joakim gästade ”Breaking news” 2018 gick han till attack mot en av arrangörerna, Splays vd Vigor Sörman.
– Du är en pajas! utbrast han i direktsändning.

Paret tog helt avstånd från galan och fanns inte med bland gästerna när den gick av stapeln 2018 och har inte verkar vara så intresserade av några som helst utnämningar – när de toppat listan över mäktigast på sociala medier har det tagits emot med utnämningen med begränsad entusiasm.
Jag minns Jocke på scen under en livesändning där han mest stod och kritiserade pressen (mainstream media) och visade knappast på någon vidare munterhet över sin placering.

Nu, däremot – när det vankas Kristallen-gala så vill Jocke och Jonna MER än gärna bli nominerade och uppmuntrar sina följare att nominera dem HUR många gånger som helst.
Och ni vet ju vad som händer när paret säger ”hoppa” till sina följare? De svarar ”hur högt”.

Här nedan ser ni Jonnas uppmaning till följarna:

[YouPlaySinglePlayer video=”1411,1847,274704″ ap mute yot ]

Förtjänar paret en nominering för ”Familjen Lundell” tycker ni?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *