Nytt på bokfronten

I brist på en egen bok att skriva om så får jag istället – i egenskap av textmissbrukar –  lyfta fram lite andra böcker som aktualiserat sig i dagarna.
Böcker, böcker, böcker! Älskar böcker!

Moa DeBruin – aka Spiderchick – har släppt boken ”Vera Svansons dagbok för tacoälskare och halloweenfantaster” som är en ungdomsbok.
Enligt hennes blogg så verkar den vara slutsåld på flera ställen, vilket man måste gratulera till!
Inte så kul för de som knallat iväg för att köpa den, men ingen panik – den finns att köpa på nätet – på bland annat Adlibris och Bokus.

”Kollegorna” (mina alltså) på Resume – Julia Lundin och Yasmine Winberg släpper boken ”badfluence : makt, miljoner och halvsanningar i sociala medier” som granskar den här branschens aktörer och är lite som en uppslagsbok för den som vill veta vilka som egentligen huserar i influencerbranschen.
Riktigt bra för den som exempekvis vill ge sig in i influencer marketing men vet noll och ingenting om vem som är vad och vem som är stor och vad de gjort tidigare.
Superkul och i veckan blir det release för författar-duon – utomhus givetvis med begränsad mängd gäster. 🙂
Boken finns att förhandsboka på både Adlibris och Bokus.

Elaine Eksvärd dundrar på och släpper TVÅ böcker!
”Överlevare” är en fortsättning på ”Medan han lever” som är en självbiografisk bok och sedan även  ”Vardagshjältarna och trollkarlen Tyst” som är en barnbok.
Överlevare finns här på Adlibris och här på Bokus.
Vardagshjältarna och trollkarlen Tyst finns här på Adlibris och här på Bokus.

Alex Schulman släpper sin första skönlitterära, fiktiva bok  ”Överlevarna” – med en titel något snarlik Elaines andra självbiografi, men där skulle jag tro att alla likheter upphör.
Så här beskrivs boken på Bokus:
Alex Schulmans ”Överlevarna” är en roman om att återuppleva sin barndom som vuxen.
Den finns även här på Adlibris.

Även Margaux Dietz har skrivit en barnbok – Arnold åker till Sydafrika – som hon hoppas ska få fler vuxna att läsa för sina barn.
Den finns här på Adlibris och här på Bokus.

Happy reading! 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *