Pernilla Wahlgren om Viktväktarna och ätstörningar

Pernilla Wahlgren får en fråga om ätstörningar under ett reklaminlägg om Viktväktarna, som hon ger ett extremt kategoriskt svar på. 
Hon skriver att ”Det handlar inte om nån hård diet eller massa förbud. Man lär sig att äta och tänka rätt , så man slipper ätstörningar.”

Med tanke på att det här är ett reklaminlägg som hon svarar på, så undrar jag om hon ens FÅR uttala sig på det här sättet.
Att man slipper ätstörningar om man köper Viktväktarnas tjänst och använder sig av den. Att säga att en produkt eller ett kosttillskott kan förhindra och förebygga en sjukdom är inte tillåtet, så frågan är om samma sak gäller för en viktminskningstjänst?

Jag gjorde en sökning på ”Viktväktarna + ätstörning” och fick upp ganska många träffar som tydligt motsäger det Pernilla skriver på Instagram.
Mia Skäringer hävdar till och med att Viktväktarna orsakade hennes ätstörning som ung.
Här kommer några exempel på resultat från min sökning.

Kritikerna: De tar emot folk som är normalviktiga Viktväktarna anklagas för att vara ett oseriöst företag. För att tjäna pengar tar de emot smala personer som inte alls behöver gå ner i vikt, menar kritikerna. – Jag har sett hur Viktväktarna fungerat som inkörsport för ätstörningar, säger Madeleine Mesterton på Anorexi/Bulimi-Kontakt.
Skärmdump Aftonbladet

Jag har skadat mitt knä riktigt illa och kan inte göra annat än gå i lugn takt, nu säger min läkare att jag måste gå ner i vikt för att knäet ska hålla hela livet, jag har förut gått ner i vikt med hjälp av viktväktarna men jag blev tyvärr sjuk och utvecklade ätstörningar, de återkommer när jag försöker banta. Vill gärna gå ner i vikt men skulle behöva proffshjälp. Lotta
Skrämdump från Doktorn.com

Jag var ju tjock ända till jag började sjuan, då jag fick gå med i Viktväktarna. Du vet att det var jag som förde in åldersgräns hos Viktväktarna? Detta är dagens sanning. Jag fick stå med de här tanterna som sprang ut och kissade så mycket de kunde innan de skulle upp på vägen.
Det var Mias mamma som tog henne till Viktväktarna. Och intentionerna var bara goda.
[…]

Hon berättar hur maten skulle vägas och mätas på olika sätt. Det var rätt. Men också helt fel. Problemet var ju att hon var ett barn.
Det sjuka var att de hade ett belöningssystem. Hade man gått ner mer än typ ett kilo på en vecka fick man en guldstjärna. Vad triggar detta hos en liten ung flicka? Jag dalade långt ner under min målvikt. Och det var läskigt för ju smalare jag blev desto mer populär blev jag.

Det gick käpprätt åt helvete bokstavligt talat. Jag var riktigt mager ett tag och såg inte frisk ut. Läkaren förbjöd mig att vara med i Viktväktarna. Men då var ju viktraset i gång så det bara fortsatte. // Mia Skäringer i podden Skäringer & Mannheimer, sammanfattat i Elle.


Tack för tips!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *