Öppet Spår

Diskutera allt eller inget.
Inga begränsningar, men samma regler som alltid.

418 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Vad har ni för bra tips mot handsvett?
    Absolut torr har ingen som helst effekt på händerna för min del.. mina händer är konstant klibbiga, emellanåt helt blöta, och jag skäms varje gång jag ska ta i hand med någon eller ens ta på något pga lämnar alltid svettiga handavtryck vilket inte är så kul längre.

      Kan det vara hormonellt kanske? Men oavsett så är det bättre att behandla grundproblemet än försöka dämpa symptom.

        Hur gör man det då? ? handsvett pga vilka hormoner? Och hur får man dessa hormoner i balans?

          Besök en vårdcentral??

      Jag slutade klä mig så varmt faktiskt. Jag svettas knappt om kroppen men händerna kan rinna som fan så klädde omedvetet på mig mer än jag behövde. Annars tvätta händerna i varmvatten och använde handsprit, tycker handsprit kyler bra ☺️

        Handsprit är inte bra att använda mer än i absolut nödfall.

        Bättre med typ sanchoolja om man vill ha kylande effekt.

          De är nödfall när man har problem med handsvett. Har du inte haft det så förstår du inte

            Jag tror du missförstår kommentaren.

            Handsprit ska man använda i absoluta nödfall när man behöver bakteriedöda. Det är inte bra, och väldigt dåligt för immunförsvaret. Dessutom är det uttorkande och gör att man lättare får sprickor i huden så bakterier kan leta sig in i blodet och ge infektion.

            Bättre att hitta en annan produkt som är kylande om det är det du söker.

            Men om du säger att läkares och vårdens råd är dåliga, så visst varsågod, använd din handsprit och ge dåliga råd till andra. Det är ju fritt för alla att göra det om vill.

      Kanske babypuder kan funka?

      Hej, alltså detta stämmer exakt in för mig med. Har aldrig sökt hjälp men vågade inte ens söka nytt jobb pga tanken på att behöva ta någon i hand. Det tips jag kan ge är att ge inte upp med absolut torr! Jag brukar innan sänggåendet tvätta händerna med tvål och låta torka. Sen applicerar jag vätskan, låter den torka in och sover sen med tunna tyghandskar (produkten gör fläckar på sängkläderna)
      Det ger verkligen effekt, och jag gör det några gånger i veckan. Hoppas du hittar något som funkar för dig också!

      Det skulle kunna vara hyperhidros, då behöver du kontakta vården för att få rätt vård. Du kan gå via VC men kan flagga för att många läkare aldrig hört om detta. På svettmottagningen jobbar experter!

        Vet en som åkte till Danmark, fick remiss härifrån, Sverige alltså

      Har du hört om hyperhidros? Det är väldigt vanligt med det pratas lite om det pga ”skämmigt”. Man har överaktiva svettkörtlar och då räckerinte absolut torr. Mest effektivt är behandling med mikroinjektioner av botox. Låter extremt med det blir som natt och dag. Håller i ca 3 månader. Jag har gjort behandling i många år och det har varit min räddning.

      Jag har exakt samma problem! Sökte för detta via vårdcentralen som bedömde detta tillräckligt ”handikappande” i min vardag (påverkar mig i mitt jobb och i sociala situationer) att jag fick remiss vidare för botoxbehandling mot svetten. Bästa som hänt mig i livet, nu lever jag precis som vem som helst utan att skämmas för blöta fläckar mm. Kan bara tipsa alla med besvärande handsvett att våga söka för det finns hjälp att få! <3

        Jag måste våga ta tag i detta! Fick konstaterat hyperhindros för 8 år sedan men då fick man åka till Danmark för att göra behandling vilket jag inte hade möjlighet till då. Kan man alltså gå via sin VC nu och få remiss till en svettmottagning? Är så himla rädd att inte bli tagen på allvar. Detta har liksom varit ett hinder för mig sen den dagen jag kom in i puberteten (konstant blöt under armarna).

          Precis, vårdcentralen kan skicka dig vidare till svettmottagning! Sök, bara sök! 🙂

    Har ni tagit fram vårjacka och sneakers. ?Jag har ännu inte gjort det. Men för varmt i dag med vinterkläder. ? måste putsa fönstren med.

      Kallt i skuggan och vinden så nej ?

      Har ingen vårjacka och går i sneakers året runt.

      I malmö var de 17 grader idag så japp

        Har svettats i soliga Hbg idag, i vårjacka och sneakers. Supervarmt. Hade även solkräm, keps och solglasögon, plus käkade glass vid stranden. Verkligen vårigt idag!

          Jaaa helt galet! Älskart! Kommer ju från Göteborg och där regnar de bara ?

            Var 17 grader i Göteborg idag också, och ska vara det hela veckan

              Vänta du bara. Snart kommer regnet ?

      Ja gud. Sneakers året om, men har vissa sneakers jag bara har under vår-höst och köper alltid ett par nya varje säsong. Vårjacka, nja, har köpt en linnekavaj som hänger framme, den är tänkt som jacka men det har varit lite kallt än så länge.

      Men ÄLSKAR att det är vår nu. Brukar bli lite vårdeprimerad men i år har vintern varit så satans lång så nu spritter hela jag av lycka istället?

        Visst är det underbart? Är ute för lite, men måste passa på nu när det är härlig vår.

          Älskar våren. Vintern har känts så lång. Hoppas nu värmen håller i sig. ?

            Nej tack, redan 26 grader i lgh

        Blir ni inte kalla och blöta om fötterna??

          Ska jag vara ute länge under vintern har jag såklart vinterskor.

      Satt i tshirt idag riktigt varmt i skolan ?

      Putsa fönstren med vadå?

      Det är den svåra tiden att klä sig nu. Skrapade rutorna på bilen i morse, men när jag åkte hem var det 17 grader.
      Jag behåller vinterjackan ett tag till och tar den över armen om det är varmt på eftermiddagen.

      Inte vårjacka men ofodrad kappa och sneakers ☺️ äntligen!

      Jag hade capritights på mig i morse och igår struntade jag i vinterjackan fast det var minusgrader. Visste ju att det skulle bli varmt på dagen.

    Ni som röstade höger i valet – är ni nöjda med hur regeringen skött sig hittills? 🙂

      Åh vad ska man göra då? Slänga ut bidrag och öka på inflationen ännu mer så folk konsumerar ännu mer?

        Tycker det finns många saker som är bra. Tycker ändå Elisabeth är i en jävla rävsax. Uffe syns inte till. Ebba hon får nog jobba upp förtroendet. Men de verkar ju vilja göra mycket förändringar som jag tycker är bra. Typ gängkriminalitet ect

        Men vad lägger den nya regeringen pengar på då? Knappast skola och annan välfärd iaf ?

          Hade du läst så hade du noterat att budgeten läggs på kriminalvården, barnfamiljer och försvaret mm.

          Och den andra regeringen löste det bättre tycker du?
          Man måste ju för fan ge dem tid.

      Nej inte helt nöjd. Men jag skulle ändå aldrig rösta på dagens vänster, Örebropartiet undantaget.

        Örebropartiet kan nog tänka sig att hänga med alla partier om de främjar deras politik. Ser dem mer som kommunistmoderater är traditionell vänster haha.

      Ja

      De har knappt varit här länge. Vänta får du se. Hade aldrig kunnat se mig själv i spegeln om jag röstade rött.

        Exakt vad tror du att den här typen av polariserande ordval gör för nytta? Folk måste skärpa sig och inse att de flesta av oss vill både människor och vårt land väl, men har olika uppfattning om hur vi bäst åstadkommer det. Retoriken som vanligt folk använder mot meningsmotståndare nu för tiden är fan skrämmande.

      Ja det får jag säga. De är ändå och ritar i saker och försöker få till ändringar.

        Rotar!

      Nja. Men skulle aldrig rösta åt det andra hållet.

      Jag är nöjd. Vill dock se strukturförändringar för att Sverige ska bli mer konkurrenskraftigt. I högkonjunkturer allokeras pengar och resurser fel vilket måste rättas till i en lågkonjunktur. Så hoppas att även stat, region och kommun ser över sin verksamhet och tex sparkar alla kommunikatörer och andra lufttjänster till förmån för kärnverksamheten.

        Det är inte det som händer dock… På min arbetsplats (skola) ska nu personal från elevhälsa samt resurspersonal tas bort…

        Det har legat sparkrav i många kommuner i åratal. Färre ska göra jobbet, folk blir utbrända och sjukskrivna. Folk som slutar ersätts inte. Nu ska man t.o.m. sparka folk. Tycker synd om eleverna i skolan, de som behöver socialtjänstens stöd mfl.

          Ja, vi larmar och larmar, politiker (från alla läger) säger att de förstår och ska ordna upp det. Men inget händer, det blir bara värre. Nu är det verkligen en smärtgräns och folk flyr yrket. Glad att jag inte har barn som ska behöva gå i skolan…

      Jag är mer nöjd med högern hittills än jag var två mandatperioder med de röda. Äntligen tas invandring och gängkriminalitet upp som en riktig fråga.

        Ja det är helt klart en förbättring. Inget stigma kring det längre.

          Too little, too late.

            Äh det är aldrig försent. Men visst behövs starkare språk och åtgärder.

      Ja!

      Nej. Jag har röstat höger sen jag var 18 år 2006 men hade gjort om denna röst om jag kunnat. Är vansinnigt missnöjd med denna regering och deras påhitt.

        Vad är du missnöjd över? (Genuin fråga)

          Deras klimatpolitik och att främst SD aktivt implementerar saker för att försvåra klimatomställningen och nå klimatmålen. Blir vansinnig i hur de kan låta SD påverka så mycket negativt i en så viktig fråga.

            Jävla tjat om klimatet. Vad sägs om att spendera pengar på att rensa läkemedelsavfall från dricksvatten? Börja där!

      Jaa 🙂

      Nej, men jag var precis lika missnöjd med den röda regeringen. Att välja mellan rött och blått är som att välja mellan pest eller kolera. Sen tycker jag också att de behöver få mer tid innan man verkligen dömer ut dom.

    Here we go again, Vid Din Sida börjar ett drev (på Facebook) och förvränger saker efter att en följare sakligt kritiserat dom. Varför ska dom alltid ta allt så personligt?

      Ju mer man strider desto skyldigare ser man ut.
      Anser jag iaf.
      Ett annat exempel på det är Monas rants i kommentarsfältet när folk skriver

        VDS svänger öht sina skriverier så snabbt efter behov. När de tigger pengar från sina följare så har det gått såååååå mycket pengar åt att renovera gården i Sthlm. När nån ifrågasätter de dyra tapeten och annat på gården så lyder det att de fått det mesta sponsrat. Undrar vilken förklaring de skulle ge för den dyra bilen de äger (en Volvo som kostar över en halvmille).

    Vår/sommarsäsongen har börjat och med den har gårdens jobbigaste jävlar barrikaderat sig på den gemensamma lek/grillplatsen på innergården. Hela helgen och idag har det varit ett jävla liv som hörs in i lägenheten även om man har fönster och balkongdörr stängda. Det är alltså ett par barnfamiljer som i ett par års tid tagit för vana att spendera typ ALL sin lediga tid helger som vardagskvällar där, Deras ungar leker och stojar, men inte på normal ljudnivå utan det vrålas och gapas och skriks i ett. Föräldrarna vrålar på sina barn, och dricker gärna alkohol och ”festar” på kvällarna.
    Det tas liksom noll jävla hänsyn till resterande 90% av oss som bor här, och att vi kanske vill kunna ha fönster öppna, eller sitta på balkongen och ha det gött utan att de stör.

    Varför kan inte folk bara ta lite hänsyn till sin omgivning?

      Känns som det kunde vara min gård för det är typ likadant ? är det i Sthlm?

      Samma här. Trevligt att folk kryper ur sina iden, men de får gärna bete sig och ta hänsyn.

        Hänsyn är ett då omodernt ord verkar det som. Det är bara jag jag jag. Nej, jag är inte 86, men född -86…

          Minns så väl min uppväxt när man fick lära sig att vara tyst och tänka på grannarna när man gick i svalen och nerför trapporna för att det ekar. Idag öppnar föräldrarna dörren och släpper ut sin skrikande hjord för att slippa höra oväsendet själva. Sparkas fotboll och innebandy mot dörrarna på våningsplanen som ekar i hela huset. Noll uppfostran och respekt trots att allt de alltid mässar om är att de kräver respekt.

      Vidrigt.
      Socanmäl om föräldrarna verkar fulla runt barnen (inte för att hämnas oväsendet utan för barnens säkerhet).
      Har ni störningsjour? För festandet tänker jag.

        Förstår din tanke och mitt fördomsfulla jag kan se familjen framför mig.
        Men ska du anmäla alla som är fulla framför sina barn så får du att göra bara du åker till vilken svensk camping som helst under sommaren.

          Får jag tillägga att ALLA barn tar inte illa vid sig när föräldrar dricker heller. Jag och mina syskon har alltid varit med på pappas fester som han haft, för vi har lekt till sent med andra barn och haft skit kul.
          Jag har aldrig sett deras drickande som ett problem faktiskt!

      Typ lite liknande här. Bor få med annat ursprung här på vår lilla gård med endast 5 mindre hyreshuset 80 lägenheter totalt. Lite halvt idylliskt trots endast 800m till Göteborgs innerstad fågelvägen. Bor svenskar, kineser, några från Östeuropa och så 4 familjer från något arabisktalande land/länder. Kanske syrier eller liknande, vad vet jag.
      Vi har i mitten av vårt pyttelilla grönområde där allas våra balkonger och uteplatser ligger mot ett litet sött gemensamhetshus med samlingslokal för 20 personer. Detta hyrs ut för 100kr/dag till de boende om de önskar ha kalas och liknande.
      Jag skämtar inte om jag säger att det förutom 3 kvällar i veckan dessutom hyrs ut till dessa familjer på helgerna som bjuder in hela släkten på stormiddagar/baybyshowers/barnkalas varje helg vilket innebär att det är som om det vore ett tivoli med gap, skratt och skrik mellan 11-22. Tänk 20 vuxna och 35 barn som leker spelar musik och skriker i högan sky 5 meter från din uteplats samt att barn springer och leker jage och tjuter u vild panik och upphetsning. Tre vardagskvällar sitter männen och har grillmöte på uteplatsen till lokalen och tjattrar från 16-22.
      Jag får panik. Jag har en fantastisk stor balkong på våning 2 men orkar på riktigt inte vare sig vistas där eller ha dörren öppen ut då det trots stängd dörr hörs in och när det är som värst övrerröstar tvn inne.
      Barnen är på riktigt som apor som hänger och klänger i buskarna och vrålar. Och ja jag ska flytta till hus på landet men först nästa vår ?

      Men snälla varför bara inte gå och prata med dom, herregud vad är du rädd för?

    Har en igenmurad dörr hemma, där jag skulle vilja sätta hyllor. Har ni tips på var man kan måttbeställa några? Går det att få uppsågade på till exempel Bauhaus eller liknande?
    Bor i Malmö om det är någon som har konkreta tips i området 🙂

      Norrgavel har så du kan måttbeställa hyllplan. Dyrt men snyggt. Hornbach sågar också på beställning i butik så du kan köpa hyllplan och få dem sågade i butik.

      Tipsar också om Hornbach! Vill/kan du inte bygga hyllan själv kan du använda dig av https://www.servicefinder.se/snickare/Malmö för att skapa en förfrågan och få in några offerter av personer som vill utföra arbetet 🙂

    Har ni legat med nån kändis och hur ledde det fram till det? Var det bra eller dåligt? Har så tråkigt efter en värdelös jobbdag så vill höra lite smaskiga historier hehe.

      Ja jag har legat med Brad Pitt! Träffades på Tinder ❤️

      Nej, men jag kan ljuga ihop något smaskigt om du vill?

        Ja gör det! Kan bli intressant

          Okej, här kommer min bästa 100% osanna kändishistoria.

          Det här hände tidigt 2000-tal någon gång. Tror det var runt 2003, men kan inte svära på det. Jason, aka Timbuktu var verkligen poppis och cirka alla tjejer tyckte att han var det gulligaste som någonsin gått i ett par skor. Jag var på Göteborgskalaset och som ung och dum röjde vi runt på alla konserter, dagarna i ända. Vi var dock sjukt pepp på att se Svenska Akademien ute vid Röda sten. Det var en kanonkonstert, fantastiskt sommarväder och bara en riktigt härlig kväll. Till vår stora glädje var Timbuktu typ gästartist den kvällen och körde några låtar tillsammans med Akademien. På något vänster hamnade vi på samma uteställe som Timbak senare och mina kompisar skojade om att vi borde prata med honom. Efter några drinkar gick jag bara fram och efter en stund var vi på väg till hans hotellrum. Vi låg med varandra, men han var helt BESATT av mina knän och typ slickade mina knäskålar flera gånger. I flera veckor efteråt smsade han mig och bad om bilder på mina knän. Helt galet. Har för övrigt högst ordinära knän.

            Det här måste bara vara sant.

              Haha, jag lovar att inget av det är sant! Jag var dessutom bara 14 år 2003. Det enda som är sant är att jag har ordinära knän.

                Är övertygad om att dina knän är något alldeles extra ?✨

      Markoolio raggade upp mig innan han fick barn. Ca 20 år sedan. Preskriberat nu? Alltid skämts lite för det

        Tänker på tråden om honom för några veckor då någon skrev att han var typ ganska dominant och hård ? stämmer det?

      Stordalen för ca 20 år sedan. En gång och det var helt ok.

        Var han gift då?

          Ingen aning, på den tiden var han inte en ”kändis” som han är idag utan bara en lite högljudd exentrisk hotellägare som köpte upp hotellet i kommunen och hade stor fest för de anställda. För mig var han bara en glad flörtig man och ingen speciell alls.

            ??? Right

              Men han var väl inte så känd bland allmänheten för 20 år sedan?

                Nä inte alls, det enda vi visste var att konferenshotellet blivit uppköpt av en kjedja och att det skulle bli en stor påkostad företagsfest med norrmän. En stor Harley Davidsson skulle köras upp och ställas på ett podium och det var massa mat och festligheter.

                  Legat med Kian från Paradise Hotel när jag fortfarande intalade mig själv att jag var straight. Om man ens kan räkna honom som känd ens då. Var svindåligt i alla fall.

      Ja men har ingen smaskig historia direkt. En hockeyspelare som jag träffade genom tinder. Så smaskigt var det.

      Det närmaste kändis jag har varit med är nog ett ligg vars kompis kompis är Lucas från JLC ??

        Hahaha samma här! Tänk om vi legat med samma??

          Hahaha åh herregud, det hade varit kul ? hade varit kul att nämna namnet men det känns fel?

            Hahaha ja det känns inte helt 100 att göra det? vi kan utgå från att det är samma, blir roligare då?

              Hahaha ja ??

                Första bokstaven? ?

              Nej men hallå, ni behöver inte outa namn, ge ledtrådar som inte avslöjar identiteten för oss övriga???? Vi är fler som vill veta om det är samma person eller inte!!! Haha

        Hahahaha. Jag har nog också legat med honom! Hade han microd*ck och brunt hår?

          Brunt hår stämmer iaf ? kommer inte ihåg hur hans utrustning var men jag hade nog kommit ihåg om den var väldigt liten eller stor ?

            Haha du hade nog kommit ihåg för hans var pytte. Denna killen började iaf på bokstaven A

      Ja, en senator i ett annat land – räknas det? Jag kontaktade honom för att jag skulle till senaten och länge tyckt att han var het (vi hade träffats i politiska sammanhang). Han hade liten snorre och juckade på som en duracellkanin. Svettades mycket och hade mycket större framtänder än jag mindes.

        Just det, och en gång en kanadensisk hockeyspelare med en pitt som en colaburk. Det var nice.

      En känd chefsdirigent. inte särskilt spännande.

      Räknas Anton Körberg som kändis? Det var inget minnesvärt.

        Åh honom minns jag sedan min tid på gymmet i Göteborg, han var och är snygg enligt mig. Lång och trevlig ?

        Va sååå kär i honom när han hade ”Pussel”! ? Spelade in typ varje program (på VHS ?). Avis!! ?

      En spansk fotbollspelare i FC Barcelona under deras storhetstid 2012. Han hade en jobbig liten hund som störde under hela akten, haha

      Jan-Emanuel, visste inte vem han var år 2021? Lol levde under en Sten ja? ( pläp )

      Smail ifrån ph ( ja stor snopp )
      Några riktigt vidriga hockeykillar ( inte samtidigt ? ) .. önskar att jag anmält dem för våldtäkt.

      Smaskiga historier om vem folk har haft sex med? Sorgligt. Skaffa dig ett liv.

        Du verkar ju rolig !

        Pryd prydare anonym

    Jag tänker på dagens blogginlägg av Sandra Beijer och kan inte hjälpa att jag känner att hon som en gång verkade uppriktig nu bara försöker få uppmärksamhet och offersympatier? Förstår någon här vad jag menar och känner likadant?

      Känner samma. Känns som hon mest har bloggen för att tjäna pengar nu, och inget känns genuint längre.

      Något skaver med inlägget. Kan ju vara så att hon driver med de som menar att hon dricker för mycket vin och enbart klagar på sin unge men det känns rätt fult med tanke de hundratals läsare som öppnat upp sig i kommentarerna om hur de känner samma…? Om hon då drev från första början.

        Ja exakt. Varför driva med lojala följare så, om det bara är en pik? Det får mig att ifrågasätta allt.

        Tycker det är ett försök att vara lite rolig och göra sig relevant. Vilka är dessa haters? De 4 kärringarna som hänger på Flashback?

          Det är väl klart att det provocerar skitmycket när hon lever så extremt priviligerat och samtidigt sitter och gråter över det.

          Hennes haters, det är nog vi som sitter och skriver om henne nu det.

          Haters=alla som inte rosar allt hon gör.

            Fast alltså njaa, visst älskar vi bloggbevakngingsläsare att störa oss på influencers. Det är inte bara ”rättfärdig kritik”, låt oss vara ärliga med det ändå.

              Men de fick ju rätt? Hon är ju en miserabel mamma.

                Tycker inte alls hon verkar miserabel, vad får dig att säga så?

                Nej det tycker jag inte hon verkar vara.

                En bra mamma tänker jag, Som sätter huvudet på spiken kring hur det är att ha en 1,5 åring. Hur hon tvingas ut och ”bolla” 1000 timmar med honom men egentligen vill göra något annat. Hon beskriver ju vad hon gör trots att hon egentligen längtar efter helt annan semester .

          Och många här inne obviously ?

      Nej tyvärr förstår dig inte alls. Üppfattar du bara Sandra negativt, so go one. Hon om någon är väl ärlig
      .Förstår dig absolut inte. Ha en go dag ändå

        Ha en bra dag du också!

      Jag orkar inte med henne. Sedan den dagen hon födde sin unge har hon gnällt. Hon är så jävla privilegierad men tycker synd om sig själv som måste kasta bollar. Skaffa inte barn då. Ingen har tvingat dig.

        Så du tror inte att hon överdriver för uppmärksamhet? Ja jag vet inte men börjar bli väldigt fundersam över hennes inlägg. Antingen är det ju hemskt och hon behöver seriös hjälp eller så är hon oärlig och lite manipulativ?

          Gör hon verkligen vilket gör mig ännu mer förbannad. Människan är snart 40 år och beter sig som om hon vore femton.

            Alltid det där ”beter sig/tror hon är 15”. Hur visar sig detta menar ni? Man behöver inte bli gammal och tråkig efter 30. Har liknande liv som henne (innan hon fick barn) och det är inte ett tonårsliv..

              Hennes kärlek för ungdomen lyser ju genom typ allt hon skriver? enormt mycket romantisering av tonårsfylla, dricka öl på hemmafest, ung kärlek, att ligga under ett täcke och hångla, ”killfredag”…

                Är det fel då?

                  Jag har väl inte sagt att det är fel?

                Men det är väl inget konstigt att va nostalgisk angående sånt? Det betyder inte att hon är/beter sig som en tonåring. Hon hade ett vuxet, kul liv. Många av de där sakerna kan man också göra och många gör, som vuxna.
                Killfredag – snygga killar, vad är fel med det?

                  Fel och fel men vi talade ju om hon var barnslig eller inte. Killfredag med bilder på män runt tjugo när man själv är 35+ och har familj skulle nog många anse som väldigt barnsligt.

                    Inget barn håller på med då nej, håller inte med. Många äldre än så på hennes listor. Så 30+ får inte gilla bilder på snygga män? Sen att hon gör listor och lägger upp är ju för hon har en blogg, just den delen gör kanske inte privatpersoner.
                    Det var ju innan barnet mkt resor, inredning, mode, restaurangbesök och fester. Inte så tonårigt tycker jag.

                  Tänker också kring att just att hon är nostalgisk kring det visar på att hon ändå omfamnar att det var en tid sen?

              Du kan nog inte läsa hennes blogg på rätt sätt om du har missat hur hon romantiserar allt hela tiden.

                Jaha, det finns bara ett rätt sätt, ok.

        Glöm inte att hon även gnällde under graviditeten också.
        Vad trodde hon att det skulle vara att ha barn egentligen?
        Hon och Björn sover ofta borta på hotell, har date nights, var föräldrarlediga tillsammans – ändå är det ett konstant jävla gnäll.
        Mår hon så dåligt i sin föräldrarroll så är det nog dags att ta tag i det och söka hjälp.

          Eller knipit igen benen och inte skaffat barn.

          Jag personligen har full förståelse för att det kan vara kämpigt. Men i dagens text så uttryckte hon det som att det var inte bara kämpigt utan som att barnet förstört hennes liv vid Medelhavet typ?! Att ingen avlastning hjälper och då delar de ändå upp dagen. Det är ju bra mycket mer allvarligt? Eller?

            Tycker både hon och Björn är bra föräldrar. Ibland har vi alla en jobbig dag. Småbarnsåren är krävande. Tycker en del reagerar så starkt. Men nog lever hon ett bra liv.

              Jo visst men tycker du det bara verkar vara en dålig dag?

                Jo men faktiskt, om man följer henne på instagram osv verkar hon oftast trivas. Tror bara intre hon känner sig särskilt intressant när hon skriver om att det är mysigt med småbarn.

                  Så hon manipulerar alltså innehållet för effekt? Blir lika irriterad över det faktiskt. Speciellt när det är en liten person involverad. Han förtjänar bättre än att vara hennes content.

                    Att välja vad man skriver om och inte är inte att ”manipulera innehållet”. Det är en del av själva grundkonceptet, man måste förså som läsare att man aldrig kan få hela bilden.

                      Väsentlig skillnad på att manipulera följare och att välja vad man ska dela med sig av.

            Tror hon vill festa mer men surar över att det inte går jämt. Hon verkar ju vilja ha 0 ansvar och bara ”chilltid” Och varför delar de upp allt, ist för bara umgås som hel familj, hjälpas åt?
            Nåt känns rätt off när man skriver så här, tycker jag.. Och alla som bara ”sååå kände jag med”.
            Nä att typ ha ångest över att hänga med sitt barn, så ska det inte behöva va…

              Sandras läsare sväljer och idoliserar allt hon skriver. En person kommenterade en gång något i stil med att ”dina ord är lika lenande som yoghurt efter att man ätit stark mat” ??

                Det är ju komedi haha. Hade någon hittat på dialogen hon har med sina följare så hade folk bedömt det som icke trovärdigt.

                Det finns ett fenomen bland de som kommenterar hennes blogg som är att försöka kopiera hennes stilistik i sina kommentarer, problemet är bara att ingen någonsin har träffat rätt ton och det blir fruktansvärt pinsamt att läsa haha. Dock tycker jag det visar att vem som helst inte kan skriva som hon, så credd till henne för det.

                  Exakt så uppfattar jag också vissa kommentarer!!

                  Nja, delvis kanske men sen är det ju för att hon är hon. Småstadsbrudar och förvuxna hipsters som romantiserar hennes liv och önskar de levde som sb, hade hennes pengar och status, ett liv de bara kan drömma om, kommer ju se henne genom det speciella filtret.
                  Hade hon skrivit likadant men varit zandra från flen så skulle ingen jäkel bry sig eller beundra henne. Då skulle det vara ’cringe’ på henne också.

                    Ja alltså väldigt många skulle vilja ha det livet… Mkt pengar, kul jobb, fin lägenhet i innerstan, resor, mkt vänner och kul grejer som händer. Hon hade ett perfekt liv innan barn enligt mig (ej jätteung småstadstjej ?).

                      Haha samma här ! Hälsar innerstadstjejen

                  Haha eller hur! Känns enormt cringe.

            Tycker hon skriver hela tiden om hur fantastisk ungen är och hennes blogg blev jättetråkig efter barn (som alla andras). Så mkt gulligull och tråk så jag behövde avfölja..

          Fast, vad menar du med ”söka hjälp”?

          Varken vårdcentralen eller BUP kommer boka in dig för några stödjande samtal om du ringer och säger att du i grunden mår bra och kan ta hand om ditt barn en ibland gråter av att du saknar att få vara helt ifred.

          Tycker det är så himla talande för vår tid hur många vill ”göra sjukdom” av alla obekväma känslor.

          Sandra känner sådär. Jag fattar 100 % att det provocerar, men hon är inte sjuk för det.

            Du tror väl ändå inte att Sandra går på en vårdcentral?

              Om du menar att hon borde gå i terapi för att gärna i sina känslor så gör hon väl det sen iaf något decennium tillbaka, som alla influencers (och alla kändisar?). Men vet inte riktigt om det är att kategorisera som att ”söka hjälp ” egentligen.

                Finns ju familjerådgivning? Hon verkar ju inte klara av något utan garanterad avlösning från Björn och lite vin.

                  Hon verkar klara sig utmärkt, men däremot inte alltid känna sig så nöjd som en del andra tycker att hon borde. Det är inget man kan söka hjälp för, att man saknar sitt gamla liv.

                  Vad skulle hon ta upp för frågor på familjerådgivning menar du?

                    Skojar du? På vårdcentraler så tar de allvarligt på om en mamma uppvisar depression eller svårt med anknytningen. Finns absolut hjälp att få. Hon säger ju själv rakt ut hur svårt det är och att hon kämpar som tusan. Det skrev hon i kommentarsfältet också.

        Tycker det är skönt med gnäll om ungen! Ja hon är priviligerad men fan va jag hade blivit provocerad om hon beskrivit allt med Didrik som rosaskimrande.
        Hög igenkänning ändå på att inte få ha sådan semester man tänkt sig med 1,5 åring. Värsta åldern absolut !

      Jag tror att föräldraskapet blir olika stor omställning beroende på tex personlighet och intressen. Har själv många intressen som inte alls funkar med ett barn och kan sakna att kunna ägna mig åt det på samma sätt som innan. En skidsemester i barnbacken i sälen är inte riktigt skidåkning för den som är van vid offpist i Chamonix.

      Har även stort behov av egentid. Med barn är tiden hela tiden villkorad och man får vara glad för en timmes egentid här och där. Stor omställning om man är van att kunna läsa och sitta på café en hel ledig dag, eller har stort behov av att vara i sitt eget huvud. Den sortens lediga dagar finns nästan inte efter barn.

      För egen del trodde jag lite naivt att ett barn skulle vara lättare att bara ta med på grejer, mer nöjt med att sitta i sin vagn och kolla på saker eller leka för sig själv med lite olika grejer i gräset medan jag kunde sitta bredvid och dricka kaffe i lugn och ro. Inser idag att det var naivt.

      Sen har vissa en personlighet där man kanske lättare anpassar sig och är nöjd, vilket ju är mycket bättre eftersom det gör allt lättare. Men då måste man ju också vilja anpassa sig och släppa taget om det gamla.

        Vissa barn är ju sådär som du beskriver också. Ligger nöjd på en filt och tittar eller leker själva i timmar. Lite tur och otur (och också perioder såklart). Sen är det väl iofs tur på ett annat vis att inte alla människor i världen har ett stillsamt temperament.

          Tänker också att vissa åldrar är värre än andra. Har ett barn på 6 månader just nu och ett äldre. Längtar så tills att jag får ha min kropp själv igen ( slippa bärstadiet och jaga-runt-efterbarn stadiet)! Är väl där om 2 år typ ..

        Det är (bland annat) därför jag inte vill ha barn! Passar inte med mitt liv, intressen och drömmar. Vill inte offra dessa saker.

          Förnuftigt av dig att inse det.

            Tack tack.

      Jag tyckte hon var rolig faktiskt, uppskattar alltid en twist. Men förstår att man kan tycka annorlunda.

      ”Offersympatier” förstår jag dock inte alls varför du tror att hon är ute efter? Tror du verkligen att man får särskilt mycket sympatier eller att någon tycker att tma .är ett offer när man hänger på Rivieran (eller var det var) dricker vin och gråter för att det är tråkigt att vara med ens barn? Mitt i en tid av ekonomisk kris?

      Näe, hon skrev garanterat inte det där inlägget för att få sympati.

        Jag tänkte med det att hon känner sina följare. Få bloggare har en så stor skara som dagligen ger dem sympatier och medlidande, som hon har. Läser du kommentarsfältet nu så ser du vad jag menar. Hon tar då och då upp något känsligt ämne varpå folk reagerar och hon får uppmärksamhet och relevans. Men det är aldrig en riktig risk hon tar eftersom hennes squad försvarar och tycker synd om henne vad det än är. Det är en win-win för henne helt enkelt.

          Hmm jag uppfattar henne faktiskt inte alls som intresserad av stöd eller pepp från sina följare. Hon är nog en av dem som jag uppfattar som allra mest ointresserad av sånt (och det är väl också en del i att hon kan uppfattas som lite överlägsen och distanserad). Hon är ju dessutom öppen med att hon raderar mängder av negativa kommentarer och bara släpper förbi sådana undantagsvis.

          Tror isf snarare att hon skriver öppet om känslor hon vet provocerar som en del i att vara en intressant skapande person, alltså att det gynnar henne som författare/ kulturperson eftersom det är mer intressant än någon som beter dig mer ”basic” om du förstår vad jag menar.

            Hennes följare är hennes levebröd. Jag går inte på hennes obrydda attityd alls. Vad annars har hon på gång annat än sina samarbeten?

              Åh, nej, då har vi nog väldigt olika bild….. Jag tycker det varit väldigt tydligt att hon ser sina sociala medier huvudsakligen som en språngbräda in i saker hon hellre vill syssla med. T ex fortsätta med teveserier och böcker.

              Jag tror absolut hon bryr sig om sitt läsarantal, men jag tror hon är ointresserad av att följare skickar massa snälla och uppmuntrande (eller dumma…) Kommentarer till henne.

        Har du läst kommentarerna? Enormt mycket sympatier och kommentarer från folk som ”åh jag förstår precis, relaterar, kämpa det kommer gå över <333”

      Jag förstår mig inte alls på senaste inlägget. Jag tolkade det som att hon ville driva med alla fultolkningar (på tex Flashback) och bilden av sig själv som en dålig, bortskämd, uttråkad mamma. Att hon egentligen, såklart, har andra sidor och trivs rätt bra i sin lilla familj. Tycker glädjen och kärleken mellan henne och Didrik (på insta) känns så genuin och fin. Men så läser jag alla kommentarer, ”igenkänning”, ”ingen tycker småbarn är så kul”, ”tack för att du säger sanningen”. Vad pågår?
      Vill man inte bolla en boll i tre timmar, gör nåt annat då! Barnet blir kanske ledset, men sen när är det barnet som bestämmer över en vuxen? Visst att det kan vara jobbigt med barn som leker samma saker, men de upptäcker ju också världen, DET är väl kul?
      Hur jävla jobbiga kommer då inte utbrotten bli, matvägran, overallvägran, ”jag vill inte gå och lägga mig”, ”jag ska göra läxan”, om man gråter för att barnet vill jaga en boll? Om jag ska tolka det så?

        ”Jag ska göra läxan SEN”, såklart..

        Det var min första tanke faktiskt. Hur ska framtiden bli om hon gör allt han vill i all oändlighet. Hur ska hon hantera trotsåldern hos ett supercurlat barn?

          Oh det vet jag för min kompis har en fyraåring som fått bestämma ALLT sen hon var typ ett år. Den fyraåringen är ganska odräglig numera ?

        Jag tror det beror lite på vad man tolkar in i texten. Jag känner absolut inte igen mig i att hon gråter bakom solglasögonen – hon verkar ju leva så himla lyxigt och ha massor av både partis och egentid och uppleva olika länder osv.

        Däremot finns det stunder när jag känner att jag dööör av tristess när jag t ex knuffar på en gunga. Gud, det är så tråkigt. Men vill inte säga nej jämt heller såklart, barnen ska ju få gunga.

        Det där med att göra roligare saker ihop tycker jag blivit mycket enklare med tiden, tyckte nog det var allra svårast kring just 1,5 där barnet är för litet för vad jag själv tycker är kul aktiviter, Men för stor för att svara nöjd med att bara hänga på.

        Med det sagt – nej jag relaterar inte alls till henne. Men jag relaterar till att stundtals känna att något är dödligt tråkigt, och jag skulle tro att det är det folk i kommentarsfältet menar också.

      Tolkade inlägget som att hon på ett humoristiskt sett ”ger upp”, flashbackmorsorna hade rätt, inte ens det mest chill föräldraskapet i hela världen kan få henne att älska att leka med en 1,5-åring i tre timmar (trots att hon älskar 1,5-åringen i fråga). Skillnaden är väl att hennes ”haters” dömer ut henne för det medan hennes följare som tolkar henne välvilligt tycker hon känns ärlig. Tror definitivt hon visste att inlägget skulle uppröra men ibland har hon en stark idgaf-aura som verkligen dök upp här. I mina ögon är nog det hennes mest tonåriga drag, inte minikjolarna och utekvällarna som brukar tas upp som exempel.

        Fast vad är det roliga? Eller vad är liksom grejen? Hänger inte med. Kanske är jag som missat nåt…

        Men upplever det som att det är någon slags trend just nu att vissa influencers ska ha som nisch att skriva om hur mycket de vantrivs i småbarnslivet. Vissa mer än andra såklart, men att det ska vara som en ny ”kroppspositivism” att nu visa att ”det är helt okej att hata småbarnslivet” typ. Och alltid med en parantes ”men jag älskar såklart lille Putte”.

        Visst, så kan man väl känna. Men det är väl enbart supersorgligt? Att ogilla att leka med sina barn så mycket att man gjort långa observationstexter av hur trist det är att kasta en boll? Jag förstår att vissa överdriver för att göra en poäng – men varför? Alltså var i ligger poängen med att fejka i sociala medier att man är less på sitt mammaliv? Särskilt om det inte ens är sant? Vad är det menat att man ska relatera till?

          Tror inte det finns nån egentlig mening. Jag tyckte det var rått och absurditeten i det hela var ”humorn”, ironin i att gnället gick så många varv runt, självmedvetenheten om att det är priveligierat som sjutton men hon kan bara inte tygla de där känslorna.

          Jag tror tvärt om att dessa ideer om att det är ”farligt” när mammor inte är oavbrutet nöjda och lyckliga är destruktiva. Ja, ibland känns livet jobbigt. För barn, för mammor, för barnlösa. Det är sunt att avdramatisera såna känslor genom att kunna nämna dem. Att kalla det ”supersrogligt” är att göra problem att något som inte är problem, . Nästa dag känns det bra igen.

          Jag tror tvärt om att det är typiskt för vår tid att vi är så besatta av att man måste vara lycklig och glad som förälder. Öht får vi ju idag ofta för oss att alla typer av negativa känslor är sjukdomar. Tror ingen för 100 år sedan hade höjt på ögonbrynen om en mamma tyckte det var tråkigt att kasta bollar. På samma vis som vi idag är helt besatta av att beskriva jobbet som ”jättekul”.

          Man måste inte tycka allt är kul jämt för att svara en bra mamma, eller en bra anställd, eller öht ha ett bra liv.

            Har inte sett en enda person kommentera om att man bör vara oavbrutet nöjd som mamma. Fin halmgubbe du byggde där.

        Ja jag håller med dig i stort sett allt förutom att hon faktiskt idag uttryckte något lite mörkare än att inte tycka det är kul att leka med ett litet barn. Hon uttryckte en ovilja att vara mamma.

          Fast det är mörkt att inte tycka det är kul att leka med ett litet barn. Hon är ju fast med det här barnet som kommer kräva lek för att bli en lycklig person och hon vill ge honom det, därför är hon låst. Hade hon varit likgiltig hade hon ju inte behövt bry sig och det är det som är den inre konflikten.

          Har inga barn själv men min närmsta vän har fått barn (som jag hänger med en hel del) och jag kan ärligt säga att just hur tråkigt det är/verkar är något jag aldrig riktigt föreställt mig. De är oerhört begränsade nu och jag vete fan om jag är redo att ge upp SÅ mkt, trodde lite naivt att man kunde köra på ungefär som vanligt bara att man hade ett barn med sig. Har innan tänkt att jag skulle kunna skaffa barn nu, kanske till och med själv då jag är singel, men nu vill jag absolut inte det än på ett långt tag.

            Nej jag tycker inte det är lika mörkt alls. Gnället över hur tråkigt det är har jag inte reagerat alls på eftersom det är en inte helt ovanlig jargong. Men idag skrev hon för första gången tror jag att inte ens att Björn tar halva dagen och hon får vara själv hjälper, eftersom det ändå tar slut någon gång Det är något djupare i det. Hon vill inte tillbaka till mammarollen. Alls.

              Håller med, hon var genuint tveksam till att skaffa barn och nu tror jag att hon landat i att det var fel beslut för just henne (vet inte om hon erkänner det fullt ut för sig själv).

              Hoppas att hon kan stå ut med andra perioder när barnet är äldre bättre, alla har ju sina utmaningar. Hoppas att de kan komma på någon lösning som blir bättre för Didrik, i Sandras fall kanske separation så hon är helt fri varannan vecka, tror det skulle vara mycket bättre för henne.

            Inte mörkt alls. Massa föräldrar ogillar att leka.

        Minikjolarna beror ju på att när hon väl var tonåring så var hon för tjock för att ha dem så hon kompenserar som fan nu när hon äntligen är smal.

          Jag tror hon har Lolita-komplex. Hon går igång på att spela Lolita och hon vårdar den stilen och kroppen ömt.

          Hon har väl aldrig varit tjock!
          Måste man ha vadlång kjol så fort man fyller 30 eller? ?

          Du tänker nog på Elsa Billgren. Sandra har aldrig varit i närheten av tjock.

      Hm. Jag läste texten som utelämnande men med viss överdrift för humoristisk effekt. Typ ”ja, jag är så patetisk att jag TROTS att jag är på franska rivieran gråter för att mitt barn bara vill bolla med en dum boll. och DET om något kommer väl ni som stör er på mig tycka är vansinnigt – varsågoda att spy galla”.

      Dvs hon har självdistans nog att förstå att det är ett rätt fånigt, bortskämt problem men ändock något som hon faktiskt känner.

      Tyckte inte nödvändigtvis att texten var bra, men blev heller inte provocerad och tror inte att hon hatar hela sitt liv. Omställning det innebär att få barn är väl bara extra jobbig för vissa – t ex de som villa leva dekadent och utan ansvar…

        Tror på riktigt att hon verkligen tycker synd om sig själv. Sen fattar hon ju att det inte skulle tas emot väl och försöker då skriva så det uppfattas som att hon har distans och perspektiv. Jag köper det inte.. Har själv barn, kan också få känslan av att bara vilja resa mig upp, gå ut genom dörren och aldrig komma tillbaka igen. Men den där själadödande känslan en kan få är ju aldrig riktigt på riktigt. Någonstans finns vetskapen om att man älskar barnen och att man har ansvaret för dem. Hur jävla trött och sliten och less man än är efter sjuttifjortonde vabdagen i rad utan så mycket som en promenad till brevlådan så är det ändå aldrig på riktigt synd om mig. För Sandra är det på riktigt hemskt och det är på riktigt synd om henne.

      Var tvungen att gå in och läsa. Åh. Ledsamt på riktigt ju. Alltså brasklapp för att jag också kan vara SJUKT trött på att vara förälder (har tre barn tätt) men allt det där hon beskriver som hemskt är bland det bästa som finns med att ha barn ju? Semester, högtider, resor allt sånt där känns liksom upphöjt till 100 med barnen just för att man får vara med om det ”på nytt” genom deras ögon på något sätt. Allt är ju jobbigare men också så mycket härligare många gånger. Särskilt som sagt på typ semester där man ofta är två föräldrar lediga tillsammans med barnen. Tacka vet jag vardag, DÄR kan jag drömma om tiden som singel och barnlös och bara komma hem från jobbet och kunna däcka i soffan och beställa take-away ?

        Det är din upplevelse, måste alla dela den eller?

        Älskar också känslan du beskrkver. Men tror väl kanske att semester/resor uppfattas som lite mer exklusivt om man inte är bortrest så mycket som de är. Det verkar ganska vardagligt för dem.

    Har sett en del kommentarer om att ”kändisar åker på räkmacka”, ”kändisar får gå före inkom till vård” etc. Senast såg jag det i en kommentar under inlägget om Isabellas ätstörning. Tror ni att det ligger något i det? Låter kommun/landsting/staten sig påverkas av vem det är som står i kö eller säker hjälp och ger förtur eller ger bättre stöd? Jag menar såklart inte direkt särbehandling men kanske lättare sätter ärendet som akut eller anstränger sig lite mer. Jag vill så gärna att så inte ska vara fallet men det är ju trots allt ofta mänskliga beslut som tas och ju mer amerikaniserat och kändiskåt samhället blir så väcks ändå tanken.

    Är det någon som har egna erfarenheter av att ha sett särbehandling av kändisar där det inte är okej?

      Dom går väl privat allihop, bara?

      Privat är inte räkmacka.

        Jo nog är det står skillnad att betala privat för vård. Tror dom flesta rika gör så.

          Ja men det är inte att åka räkmacka. Åka räkmacka är när man oförtjänt utan arbete bakom glider fram. Betalar man för vård så är det inte utan arbete eller oförtjänt.

          Behöver knappast vara rik för att gå till privat läkare/tandläkare. Ha en jag gjort senaste 20 åren och jag är städerska ?

            Det finns privat som inte är skattefinansierat om du har missat det.

              Ja precis. Jag går privat och betalar ca 1600 kronor per läkarbesök plus prover när jag är sjuk och behöver läkarvård. Så värt att få en tid samma dag på en tid på dagen som passar mig. Skulle få panik på att sitta i ett väntrum med massa hystande snoriga sjua människor i timmar

      De gör väl som jag och går till privatklinik? Behöver inte kosta mer då flera ofta är sammankopplade till allmänvården. På min klinik finns läkare från 300kr/besök upp till 2300kr/besök beroende på vilket område de är specialiserade inom. Får tex alltid tid inom 48 timmar om jag söker någon av specialisterna inom hud eller öron näsa hals vilka är de jag nyttjat hittills.

        Stockholm?
        Kan någon rekommendera en bra privatklinik i Stockholm?

          Göteborg

      Tror många privata kliniker och vårdcentraler premierar kändisar, men det påverkar ju inte mig särskilt mycket.

      Jag jobbade på privat klinik ett tag och två kändisar kom dit. Vissa i personalen hade hjärtan i ögonen i korridoren när de såg personerna, men annars behandlades de som vem som helst. Kan tilläggas att de gick via privat försäkring så ja de fick tid snabbare än ”vanliga” patienter, men det fanns många icke-kändisar med privat försäkring också.

      Jag har privat sjukvårdsförsäkring via jobbet och det är väldigt smidigt med att få tid snabbt. Går säkert att teckna för alla möjliga arbetsgivare så de har säkert liknande 🙂

      På landstinget får de vänta fint som alla andra.

    Har någon en anhörig som medicinerar med Elvanse/annan adhd-medicin, eller medicinerar själva? Hur är era erfarenheter?

      Har en anhörig som äter Ritalin och mår bra av det. Påverkade aptiten i början och vid höjningar, men det har stabiliserat sig efter några månader. Det jobbigaste är kvällstid när medicinen går ur kroppen vilket är en obehaglig känsla som kan trigga ångest.

      Jag tar Elvanse. Livsomvälvande. Har inga biverkningar, lite torr i munnen kanske. Hetsäter mindre. Är gladare. Och framförallt: Jag klarar av att sköta mitt jobb på jobbet och tar inte med mig något hem på kvällar och helger längre, jag skjuter inte upp och detta har gjort att jag knappt känner stress och ångest över mitt jobb längre.

      Du kan läsa mer om ADHD-mediciner i denna artikel. https://www.svd.se/a/0Qr6gM/professor-felaktigheter-och-myter-kring-adhd

      Några citat
      “-Vi vet i dag att läkemedels­behandling är förknippat med förbättrade utfall på nästan alla de livsområden som är kopplade till negativa utfall vid adhd, säger Lotta Skoglund.
      Det handlar både om direkta adhd-symptom, som en ökad förmåga att fokusera, bättre impulskontroll och lägre hyperaktivitet. Man har också sett samband mellan medicinering och bättre skolresultat(…)”

      Samt

      ” Det finns få, eller inga, psykiatriska läkemedel som i studier visat sig ha så god effekt som just adhd-läkemedel, något som mäts i det som kallas effektstorlek. Det konstaterar Brian D’Onofrio, psykologiprofessor vid Indiana University och tidigare gästprofessor vid Karoliniska Institutet.”

        Hur blir du liksom? Jag har en anhörig som känns snudd på manisk sen han började med elvanse. Han känns liksom MER impulsiv nu än innan. Kan det vara så precis i början och att det går över sen?

          Han ska kontakta sin läkare. Det kan vara så att han behöver prova en annan medicin. När min anhörige började med Ritalin sade läkaren att man skulle höra av sig om man började visa maniska tendenser.

          Det är mest så i början. Har ätit samma dos i ett år och är lugn, kan ta en tupplur mitt på dagen om jag vill, inte alls hetsig, stirrig eller manisk.

      Jag äter elvanse ??‍♀️ och atomoxetin.

      Jag har ätit elvanse sen jag var 15 år och den är fantastisk, funkar jätte bra för mig!

      Jag medicinerar med concerta, är på upptrappning nu då jag började för drygt 2 månader sedan. Jag har noll matlust men mitt största problem är att jag blir så innerligt trött framåt eftermiddagen. Dom säger att nästa höjning kanske hjälper..

    Nu blir det ett långt inlägg.
    Jag är kvinna och har både fått mustasch och skäggväxt sedan puberteten. Har inte pcos men är nog ärftligt då både min mamma och några i släkten har mer behåring än andra. Jag gick på laser första gången när jag var 18-19 år och tog typ 10-12 behandlingar som faktisk funka. Håren var borta i cirka 1-2 år men kom tillbaka. Ökade väl mer och mer men har nog mer blonda/ljusbruna hår nu men dom är tjocka. Har sedan dess typ noppat/vaxat/rakat.
    Är nu 32 år och har väl typ dom senaste 3 åren fått raka varje dag. Går på laser nu med men ser ingen förbättring.
    Mitt stora problem nu är att jag aldrig är len i ansiktet, är liksom alltid lite stickigt och jag har väl varit okej med det så länge det inte syns. Har mått otroligt dåligt genom åren av behåringen men nu är det nästan värst.
    Jag är väldigt nära 2 barn och är också gravid med min första och jag är så rädd att jag ska typ stöta bort närhet av min bebis pga min behåring och stickiga ansikte. Jag är redan nu väldigt obs på när barnen kommer för nära mitt ansikte och dom känner det stickiga och har frågor osv. Jag är liksom alltid obekväm och väldigt uppmärksam när dom är för nära och stöter bort dom. Hatar det men jag är inte heller bekväm med att prata om det med varken dom eller andra vuxna i min närhet. Jag har redan nu sån ångest för hur jag ska hantera mitt eget barns närhet om ni förstår hur jag menar.
    Detta är också en anledning till att jag väntat med barn tidigare men nu så blev jag då gravid.
    Är det någon som varit med om samma? Har tips eller vad som helst. Mår väldigt dåligt.

      Stackars dig. Låter hemskt att lida så för något som är ofarligt. Hoppas du kan bli av med det eller komma över det och inte låta det äga ditt liv. Oavsett vad, var stolt över dig själv och att du har kämpat på. Låter superjobbigt

      Ditt barn kommer uppleva dig som den bästa och mysigaste mamman, för så funkar det!
      I alla fall tills hen är 10-11 år. Då kanske hen jämför med andra.
      Hursomhelst, it is what it is. Du går redan på laser och försöker fixa det.
      IPL kanske vore något? Eller hormonbehandling.
      Raka är ingen hit om du vill undvika sticksighet.
      Återigen: ditt barn kommer att älska dig oavsett!

      Är exakt samma för mig! Har dock pcos, så vetat att det ska bli såhär. Hade mustasch i många år som jag mådde så dåligt över. Körde laser där för 10 år sedan och blev jättenöjd. Och det håret har inte kommit tillbaka. Dock har det på senare år blivit en hel del på hakan vilket inte känns kul alls. Har fått två barn de senaste 4 åren och tyvärr blev det värre efter graviditeterna. Dock bryr jag mig noll och ingenting om att barnen pillar, gosar och myser. Det känns bara naturligt och de vet ju inget annat.
      Har börjat fundera senaste månaderna på att köra laser på hakan snart. Nu ska jag inre ha fler barn så inga fler hormonstormar så det känns som det är dags.

      Vill tipsa om diatermi, enda som verkligen funkar permanent.

      Vaxa är bättre än att raka, håller sig borta längre och blir inte lika stickigt.

        Ja fast det kan orsaka andra problem som HS. Vet flera som vaxat runt fiffi och utvecklat HS i samma region efter några år.

          Vad är HS? Nu snackade vi ju om i ansiktet, inte könet.

      Det här kanske inte känns som ett konstruktivt tips till en början men jag skulle faktiskt rekommendera att följa influencers som dels har mycket kropps/ansiktsbehåring men också bara är positiva kring utseende i allmänhet. Kanske fult tänkt men för mig har det funkat att följa folk som är något längre ifrån normen än en själv. De kör ju på så varför skulle inte jag kunna? Gillar Spencer Barbosa bland annat men för just hårväxt har du @martinadiaz______ till exempel. Börja även fasa ut personer du känner dig nedslagen av att följa. I början kommer det vara ovant men det gör verkligen något med ens undermedvetna!

    Någon här som är med i Vanjas NFT projekt? Pratades om metaverse, kontor och de ena och de andra men inget verkar ju bli som de sagt?

      Nej men skulle nästan vilja göra det bara för att se bedrägeriet på nära håll. Att hon inte är cancellerad efter det här är ett mysterium.

        Är det moraliskt fel vad hon gör eller är det potentiellt olagligheter (obs anklagar ingen) det skulle kunna handla om?

    Så otroligt nyfiken på vad som hände mellan Natascha/elena och gleb. Någon som vet?

      Det verkar ju Iingen ha hänt nåt om man kollar hennes insta. Vet inte om det var en story eller en post men dom var i nya huset/lägenheten och kollade hur bygget går.

        Men vilken konstig mening jag fick till det. Den första skulle vara ”Det verkar ju inte ha hänt nåt….”

    Vad ska Linda-Marie göra i Nice? Jag hatar sånt här lockade och pockande men blir också sjukt nyfiken ?

    Hej.
    Hade sex med min pojkvän i fredags- och lördagskväll. Igår söndag tog jag en cykeltur på eftermiddag.
    Imorse (måndag) vaknade jag vid 06:30 av att jag kände mig kissnödig på ett lurigt sätt precis som vid urinvägsinfektion. Kissade men kände mig lika kissnödig och det sved. Kissade en skvätt 20 minuter senare och sedan ytterligare en skvätt 20 minuter senare. Samma känsla som vid urinvägsinfektion.
    Åkte till jobbet och under dagen kändes det helt okej. Inte alls samma krampande och panikartade känsla som jag har vid urinvägsinfektion.
    Testade med urinsticka efter jobbet som inte gav utslag för bakterier.
    Kan jag andas ut eller kan det ligga en uvi och lura trots allt? Fick inte komma till vc och lämna urin för odling.

      Den kan ha spolats ut, men den kan också vara kvar och då lär du få symptom igen förr eller senare. Men drick mycket vatten och hoppas på det bästa. Kommer det tillbaka måste du få hjälp på vårdcentral (eller typ Kry, de har skrivit ut antibiotika till mig vid urinvägsinfektion utan test).

      Andas ut! Om det var en uvi (en kortvarig sådan!) så kan dom läka ut av sig själva, antibiotika behövs inte alltid (om ej gravid). 🙂

      Kissnödig på ett lurigt sätt! Underbart uttryck – hemsk känsla!

    Är det någon här som testat reiki och hur upplevde ni i så fall behandlingen?

      Härligt. Lite vågor som gick genom kroppen. Någon gång kändes det som om ström gick igenom kroppen. Inte mer än så. Är det något särskilt du undrar?

      Jag skulle vilja gå reikikurs.

      Alltså tror ni på sånt strunt?!

        Förvånar det dig att andra har en andlighet tro? Det har en majoritet av världens befolkning.

          En majoritet av befolkningen har ett iq under 95.

    Tar tacksamt emot tips på barnkalas, mitt barn vill gärna bjuda hela förskolegruppen, 18 barn. Nån som har erfarenhet av att bjuda så många?

      Tvåtimmarskalas, dela in i kvartar (men fikat kan ta längre).

      Hej
      Äta korv med bröd (eller skippa om du har kalas 14-16)
      Lekar typ dansstopp
      Paketöppning ex genom lek som snurra flaskan
      Fika (gärna glassbuffé)
      Kanske dansTopp igen
      Fiskdamm/skattjakt för att få godispåse
      Hej då

      Toppenupplägg tycker jag 😀

      Och bjud alla, vad kul för alla att få bli bjudna!

        Tack så mycket för toppentips, vad smart att planera efter kvartar ☺️

        1,5 h räcker tycker jag. 2 h brukar kännas långt. Var utomhus om ni kan. Eller hyr typ en gympasal!

      Ingen egen erfarenhet av så många gäster, men min bror har nyligen bjudit hela sonens klass och hyrt skolans idrottshall så de kan härja där. Kanske kan vara något? ? Själv håller jag mig till barnens närmsta kompisar (6-7st) och ganska enkelt hemma ?

        Tack för tipset med idrottshall, ska kolla upp det ☺️

      Vi hyrde en gymnastiksal när sonen fyllde 6 och bjöd hela förskolan (18 barn) och alla tackade ja.
      Vi gjorde typ hinderbana och ungarna fick röja bäst dom ville. Hade fikapaus och paketöppning halvvägs in. Hade även en piñata som var väldigt uppskattat!

        Tack för tipset, låter ju smart att boka gympahall☺️ Var det några föräldrar som var kvar under kalaset med tanke på så många barn?

          Förlåt för himla sent svar, hoppas du läser endå!
          Ja alla föräldrar utom en stannade kvar, vi hade kaffe och fika även till föräldrarna.
          Vi är dock en väldigt liten by där alla känner varandra.

    Vem har åkt pendel idag? Var det kaos? Hur länge fick du vänta?

      Skippade pendeltåget och tog buss/tunnelbanan direkt. Tar lite längre tid, men man kommer fram i alla fall.

      Tog bilen, det var också kaos ? vad kul och bra det går att ta sig till jobbet

    Utmattad stackare här, hej hej!
    Jag vet att jag kan googla, men jag orkar inte försöka förstå nåt just nu. Jag överväger att sjukskriva ett tag mig pga helt slutkörd sen en tid tillbaka. Har fast jobb med månadslön (29tkr/mån. Ni som varit sjukskrivna heltid, hur mycket lönebortfall handlar det om per månad?

      Du får 80% av din lön.

      Man får väl 80% av lönen? 0.8*din lön

        Förutom karensdagen/första dagen som man inte får någonting.

    Har vi några härliga jämngamla eller yngre/äldre som hamnat i förklimakteriet? Jag är 42 och har känt besvär sedan ett år tillbaka men ingen gör något förrän mensen uteblivit i sex månader. Märker skillnad i humöret framförallt men också på torra slemhinnor (tranbär hjälper dock bra där).

    Tar tacksamt emot tips ???.

      Kom i klimakteriet innan jag var 30 och mådde skit!!! Var arg, ledsen, impulsiv och galen på samma gång. Äter östrogen nu och mår mkt bättre. Tyvärr inga tips förutom östrogen.

        Åh jag känner verkligen igen allt det där… men hur fick du hjälp? Gyn vägrar för att jag fortfarande har mens….

        Det här är fan genuint intressant. Blir man impulsiv och galen i klimakteriet? Har läst om irritation osv men aldrig detta. Ser fram emot det ☠️

          Det är nog olika beroende på person. Minns att en av mina sju mostrar också blev väldigt arg och på gränsen till galen.

          Ser du verkligen fram emot det? ? Flytta gärna in i min skalle en stund så får du se om du känner likadant efter den stunden ?

            Nej, var ironisk! Vill skära ut min babymaker bara jag tänker på klimakteriet!

      Tranbär är bra. Men finns ett annat gult bär som ska vara bra. Kommer inte ihåg vad det heter. Tänkt prova det. Jag köper tranbär flytande på hälsokost.

        Ja det funkar bra för mig med men jag kör kapslar istället ☺️.

        Tänker du på havtorn?

      Jag har känt besvär i ungefär fem-sex år men ännu ingen utebliven mens. Torra slemhinnor, ingen sexlust, mycket svagare orgasmer, svettvallningar (inte så starka),
      etc. Har inga bra tips på lindring tyvärr, men hoppas på menopaus snart. Blöder mycket mindre än tidigare men skiten fortsätter komma regelbundet. Är 48 år.

        Åh, så länge redan ?. Jag har sökt information på nätet och ser att jag redan gör allt jag kan göra (motion och bra kost bl.a) men jag skulle behöva motionera varannan timme för att hålla framförallt humöret stabilt ???.

      Hur kommer era svettningar? På nätterna mest? Hur är det under dagen? Och har er normala temperaturer stigit konstant under denna tid?

        Jag får vallningar i perioder. Hade en intensiv period i höstas och då kom de mer på dagarna. Men min normaltemperatur har stigit med en grad, från 35,8 till 36,7.

    Vill egentligen bara få skriva av mig. Att det inte blev som vi drömde om barn / syskon.
    Jag har alltid velat ha två år emellan. Men lägenheten tog tid att sälja och husköpet tog tid, och det gjorde att vi väntade med att påbörja syskonförsök. Sen började vi, på tredje försöket gick det och jag blev gravid för en månad sen. Det skulle bli 2 år och 2 månader mellan syskonen då. Men det slutade i missfall v. 6. Jag vet att det i slutändan inte spelar någon roll om det är 2, 2,5 eller 3 år mellan barnen och jag vet att man inte ska ta för givet att få barn. Det gör jag inte heller. Men blir ändå ledsen och stressad över att det inte alls blev som vi tänkte oss.

      ? man får bli ledsen. Men tänk att det barnet som kommer till er kommer vara ert barn, och när det väl kommer så kommer ni vara glada att just den var den som kom ?

      Viktig lärdom i livet. Tyvärr blir få saker som man har tänkt sig.

      Det går inte att kontrollera livet, var tacksam över att du inte fick veta det på mycket värre sätt.

    Hej.
    Hade sex med min pojkvän i fredags- och lördagskväll. Igår söndag tog jag en cykeltur på eftermiddag.
    Imorse (måndag) vaknade jag vid 06:30 av att jag kände mig kissnödig på ett lurigt sätt precis som vid urinvägsinfektion. Kissade men kände mig lika kissnödig och det sved. Kissade en skvätt 20 minuter senare och sedan ytterligare en skvätt 20 minuter senare. Samma känsla som vid urinvägsinfektion.
    Åkte till jobbet och under dagen kändes det helt okej. Inte alls samma krampande och panikartade känsla som jag har vid urinvägsinfektion.
    Testade med urinsticka efter jobbet som inte gav utslag för bakterier.
    Kan jag andas ut eller kan det ligga en uvi och lura trots allt? Fick inte komma till vc och lämna urin för odling.

      För mig kan det kännas så om jag är uttorkad. Testa drick mycket vatten.

      Kan det inte vara svamp då? Eller bakteriell vaginos? Jag har haft UVI en gång, en väldigt lätt form. Då kändes det som svamp.

      Ytterligare en fråga är ifall du kissar efter samlag? För mig är det sjukt viktigt, brukar alltid kissa samt rengöra efter för annars får jag nästan alltid något besvär men det är ju individuellt.

        Luktar ingenting och inget kesoliknade i trosan.
        Är noga med att kissa efter sex då jag är jättenojig över uvi. Duschar också efter sex.

      Fick sådär en gång när vi hade sex då jag redan var lite kissnödig. Blev ingen uvi men minns att det var obehagligt. Drick mycket vatten och försök driva ut det om det skulle ligga någon och lura.

        Känns jättelurigt. Alla gånger jag haft uvi har det varit supertydligt och exploderat i sveda och trängningar.

          Använd kondom.

      Det kan komma smygande tyvärr! Drick massor! Du kanske vill testa på vc men du vet väl att det går att få antibiotika via vårdsidor typ urinkollen.se ifall du är säker på att det är uvi

      Fick alltid något problem tills vi började använda kondom. Då försvann allt obehag efteråt.

      Så där typ kan jag få ändå – sex eller inte – allt från en gång i veckan till en gång i månaden. En kissnödighetskänsla trots tom blåsa. Det enda som fungerar för mig är att dricka MASSOR – fylla blåsan naturligt igen – och då försvinner det och blir en vanlig kissnödighetskänsla typ 20 min senare. Men det är svårt att förklara och är riktigt jobbigt att vänta ut.

    Hej!
    Har ni tips på hur man skaffar vänner?
    Jag gick in i depression i höstas och alla mina kompisar slutade liksom höra av sig, vilket bevisade en skräck jag burit, att det oftast eller endast är jag som upprätthållit relationerna med kontakt. När jag inte mådde bra och hade kraft att höra av mig dog alla relationer.
    Jag börjar må bättre men har nu sorg att jag saknar vänner, vill verkligen skratta igen och kanske kan göra det med någon i solen i vår.
    Jag är 33 och bor i Stockholm

      Via gemensamma intressen! Vad är du intresserad av? Häng med på en kompisresa för tjejer, gå på en kurs (språk, konst, dans mm.), gå på träningsklasser, typ löpargrupp eller crossfit? Kanske är rätt stort hopp att boka en resa helt själv. Jag tog detta helt ur huvudet haha. Men börja smått. Testa något. Våga!

        Tack för att du svarade!
        Mitt problem är nu att mitt mående går väldigt upp och ner, ofta ligger jag hemma och gråter efter jobbet för min ensamhet, vilket är så jävla problematiskt för det isolerar mig bara ännu mer.. jag kan inte riktigt boka upp mig på saker för jag vet att jag inte kommer våga gå, eller ja kanske en gång innan Jag känner mig som en börda.
        Men tack, ska bära med mig dina tips

          Det som hjälpte mig var kbt och att gå i terapi. Jag skaffade också en slags hälsocoach som hjälpte mig att våga mer (jag var rädd för att börja träna t ex men vågade äntligen med coachens hjälp).

          Det är inte lätt att ”bara börja” när man har depression. Så jag skulle säga att börja med terapi, och sen börja långsamt med någon slags aktivitet. T ex att bara gå en gång i månaden på en aktivitet en dag/tid som du vet att du brukar ha mer energi än vanligt.

      Hej!
      Så tråkigt att dina kompisar slutade höra av sig. Känner tyvärr igen situationen alltför väl. Mitt tips är att testa kompisappen GoFrendly eller kolla in Flora Wiströms blogg (sök på kompisdejta så hittar du fler som söker nya vänner). Meetup kan också funka. Finns många olika grupper att välja mellan där. Lycka till! ?

        Tack för stödet, har du också förlorat vänner? Jag har så länge känt mig som en börda som inte är älskad på riktigt, visst jag är rolig att hänga med men någon känsla i mig har ändå varit att de inte riktigt bryr sig hela vägen som jag gjort, och att det sedan bekräftas. Hela världen raseras ju? Jag är inte ens en ond person som går in i konflikter på något sätt, en gång sa jag ifrån för att jag tyckte dom trampat på mig lite väl hårt, sen blev jag dålig och då försvann dom. Jag förstår inte riktigt hur man kan göra så mot människor, de är väl medvetna om att jag lever i ensamhet och förtvivlad men liksom ingen.. pallar sträcka ut handen.

      Hej Miranda, finns det någon möjlighet att få kontakt med dig på något annat ställe för vidare konversation och dela erfarenheter? 🙂 /Hanna, 32, Uppsala

      Gör ett sista försök i hopp om att du ska se detta Miranda, jag skulle så gärna vilja få kontakt med dig för att utbyta erfarenheter (om du skulle önska). Kanske camcam kan hjälpa oss få kontakt via våra mejladresser? Hoppas innerligt, skulle betyda väldigt mycket för mig att få chansen till det då jag är i en liknande situation som dig. Allt gott! /Hanna

    Kom i klimakteriet innan jag var 30 och mådde skit!!! Var arg, ledsen, impulsiv och galen på samma gång. Äter östrogen nu och mår mkt bättre. Tyvärr inga tips förutom östrogen.

      Ja denna skulle vara ett svar längre upp!

    Usch idag ville min 1-åring klappa en hund. Det gick bra. Ägaren (en man) frågade mig om mitt barn kunde få sitta i hans knä och klappade sig nöjt på sitt knä. Blev så äcklad. Nåt med hur han frågade gav mig pedofil-vibbar

      Hoppas du svarade nej! ??

        Ja det gjorde jag!

          Män bör bara helt undvika prata med kvinnor. Ingen ide när kvinnor bara kräker ur sig massa skit helt utan bevis

            Men ge dig.
            Trött på folk som försöker få en att inte lita på sin egen magkänsla och som vill att man ska vara lika gränslös som dem.
            Vi är tänkande kännande människor. Vi har våra instinkter och de är där för att bl.a. varna oss för fara. För att skydda oss och våra avkommor.
            TS barn ska skatta sig lycklig att denne har en bra mamma!

      Håll inte på och klappa andras hundar. Det är inga leksaker.

        Brukar du klappa leksaker? Såklart det är okej att klappa andras hundar, så länge man frågar först och ägaren är okej med det.

          Men vem säger att ägaren är normal…? I dagens samhälle, vågar man lita på vad folk man inte känner säger?

          Det sjukt störigt när det kommer fram 20 ungar under en promenad och frågar om att klappa. Åk till någon vän som har djur så slipper vi hundägare underhålla era ungar?

        ?

      Varför vill man ha andras barn i knät kan man ju undra. Fy ! Förstår att det känns olustigt !

    Någon som hann se vad paow skrev om Josefine på insta?

      Kolla exonphspoiler lr Cluee! Allt finns där.

    Hej.
    Jag har ett problem som börjar vi ganska jobbigt för mig. Och jag är säker på att jag inte är ensam om detta men skulle vilja veta hur andra hanterar det..
    Jag har ett litet barn och har på senare tid blivit oerhört rädd och orolig över att något ska hända barnet. Att det ska bli kidnappat eller utsatt för mobbing eller andra kränkningar. Jag utsätter också mig själv mycket för information kring de saker jag är rädd för. Tex ser klipp där någon undkommer en kidnappning med någon sekund osv. Jag har börjat bygga upp bilden av att världen är en jättehemsk plats och jag har svårt att njuta av dagen utan att tänka på detta. Tex nu när Filippa kidnappades i Danmark så har jag mått nästan fysiskt illa, av tanken att det kan hända oss också. Jag hade gärna gått på KBT men det finns knappt några resurser där vi bor tyvärr. Jag undrar om någon annan känner såhär och hur ni hanterar det.

      Du kan gå KBT via internet, tex på Mindler eller andra liknande appar.

        Har du provat det? Om du har provat det, tycker du att det fungerade?

          Jag har gått kbt liknande behandling på kry. Det var jättebra! Testade två olika psykologer innan jag hittade den jag klickade med och gick kanske 15 gånger (högkostnadsskydd). Ville ha hjälp mot hypokondri.

      Prova MCT istället, metakognitiv terapi. Handlar om hur man bemöter sina tankar. Går även att få online.

      Jag tänker ofta såna tankar. Det som hjälper mig mest är att låta tankarna fortsätta. Att inte avbryta och tänka på något annat.

      Min man skulle åka långt i bil med våra barn. Självklart fick jag för mig att de skulle krocka och dö. Så tänkte jag vidare på det, hur livet skulle bli om han dog och barnen klarade sig. Om han och ett barn dog osv.
      För mig hjälper det även om det kanske låter helt stört.

    I avsnittet Isabella söker sheila där de pratade om injektioner för typ två veckor sedan pratade de om injektioner och som att Isabella inte gjort något. Det tror jag. Vad tror ni? Och att hon inte gjort silikon lät det som

      Jag tror faktiskt inte hon har sillisar men jag tror hon har gjort ett lyft.

        Om man ser på äldre bilder (efter födseln av hennes två barn) och nu så går det inte ihop med ett lyft. Storleken är natt och dag.

          Jag ser dock inga andra tecken på att det ligger silikon i dom. Storlek kan förändras av andra faktorer. Har aldrig sett en tillstymmelse till hårdhet eller kanter på hennes byst.

    Hur kommer det att just personer som ofta tar dig ledigt från familjelivet och reser bort på tu man hand, nästan uteslutande jämt gnäller och är så trötta? Dom tar in på hotell en till flera gånger per månad, käkar och har mysigt på restaurang, men ändå helt slut pga barnen som kräver så ofantligt mycket. Får det inte att gå ihop och blir fan provocerad

      Hmm bra fråga, har noterat detsamma. Följer en amerikansk influencer som har nanny på heltid för sin ca 1-2 åriga dotter och hon bryter ihop helt så fort hon behöver vara en halv dag själv med sitt barn. Känns som att de som har mest avlastning också klagar mest på föräldraskapet.

      Utmattning?

      Grejen är ju att ju mindre du är med dina barn desto jobbigare blir det. Dels för att du inte upparbetar vanan, dels för att dina barn blir lite rörigare när du väl är där om du är borta mycket.

      Har tänkt på samma. De som har all möjlig egentid, avlastning, semester mm och ändå gnäller och gör sig till offer om hur jobbigt och tufft det är. Själv har jag inte haft ett dygn utan barn på två år, är dessutom ensamstående (på heltid) så har ingen avlastning i vardagen heller. Det är inte ett dugg synd om mig. Men visst blir jag provocerad ibland över bortskämda vuxenbebisar.

        Kämpigt att bli ensamstående så ”snabbt” efter barnens födsel och sen inte heller ha någon nära familj som kan avlasta.

        Man klarar ju det man får till sig liksom, man gör det ju bara. Men har svårt för de som är ensamstående och sen alltid ska ifrågasätta om nån som inte är ensamstående tycker att livet är kämpigt ibland.

        Jag valde att vänta tills jag hade ett välbetalt jobb efter en bred och trygg utbildning, tills jag och min man hade varit ihop i många år och kände varandra extremt bra, tills jag hade en bra bostad i ett tryggt område nära min familj, innan jag skaffade barn. Alla har inte valt att göra så. Alla har inte haft möjlighet att göra de valen. Men jag förstår inte varför inte jag skulle få säga att jag är trött ibland? Eller ledsen? Eller less?

      Hur menar du? Vad blir du provocerad av? Att de inte tycker det ”räcker” med ensamtid några gånger per månad, eller att de känner att de behöver den tiden öht?

      Kanske beror på brist av personlig utveckling. Att vara känslomässigt mogen eller inte.

    Kul med öppet spår idag! Men varför är det det? Har dagarna ändrats? ? brukar ju va onsdag, fredag och lördag

      Detta skrev Camilla igår:
      ”Idag, tisdag, torsdag, söndag kommer det redan vid 19.”

      Hon skriver på sin bok så inte lika många inlägg som vanligt så hon slänger in extra ÖS ?

        Aha! Tack för svar ?

    Hur öppna är ni med er chef angående ert mående och så? Vet inte hur jag ska göra?

    Jag är inne i en riktigt tuff period. Sover dåligt, har ångest inför att gå till jobbet för jag vill inte träffa någon, vill inte behöva prata med folk. Gråter flera gånger om dagen, ingen matlust, allt känns hopplöst. Börjar bli riktigt jobbigt och vet inte hur länge till jag orkar gå till jobbet.
    Det är rätt mörkt helt enkelt, om jag ska vara ärlig vill jag inte ens leva för tillfället ?

    Självklart får man ju säga något om man bli sjukskriven eller liknande, men funderar på att flagga för det redan nu. Är liksom på gränsen till att ge upp känns det som, vet inte om jag kommer klara veckan ut ens.. Skulle kännas skönt att berätta för att känna mindre press och kanske få lite förståelse, men vill inte vara en börda och känns lite konstigt att berätta något så personligt.

      Från någon som inte heller mår bra,
      Sök hjälp. Nu direkt om du orkar. Blir orolig för dig om du inte vill leva, kommer sjukskrivning inte isolera dig mer? Klarar du det?
      Jag lever väldigt ensamt och den enda sociala kontakten får jag nu med sjukvården, bara det har gett mig lite livslust, det är inte mycket men det är lite, en liten början bara.

      Jag har i perioder när det varit något mer allvarligt (i mitt fall ett sjukdomstillstånd-ish) varit öppen med min chef. Behövde aldrig vara borta från jobbet, men tyckte att det hjälpte mycket att hon visste vad som hände i fall att.

      ”om jag ska vara ärlig vill jag inte ens leva för tillfället ?” Ursäkta men, hur kommer det roliga i detta in? Från en person som varit suicidal och genomgått suicidförsök kan jag meddela att det är allt annat än ”?”.

      Till din fråga, ta dina symtom på allvar. Prata med chefen om att kanske få anpassade arbetsuppgifter eller gå ner i tid? Och sök vård. Sjukskrivning kan absolut bli aktuellt men troligen behandling också, eftersom enbart sjukskrivning inte kommer göra dig frisk i detta fall. När jag var utmattad var jag mån om att så snabbt som möjligt komma tillbaka till arbete på deltid just för att inte bli isolerad, dock kan heltidssjukskrivning vara nödvändigt initialt.

        Det lät så absurt att jag säger att det är rätt mörkt och samtidigt att jag inte vill leva. Att inte vilja leva är väl botten egentligen, eller det borde vara det. Men jag har inga självmordstankar och planer så kunde varit värre tänker jag. Känner att det är skillnad på att vilja dö och bara inte vilja leva, livet är betydligt ljusare nu än det varit i dom värsta perioderna.
        Det var inte mening att såra någon eller så, det är ingenting att skämta om såklart så ber om ursäkt.

        Tack för ditt svar. Ska prata med min chef och har även en tid bokad till min läkare på psykiatrin nästa månad, borde kanske se om han har en tidigare tid.

          Boka tid direkt till din vårdcentral. De har psykologer och är de som ska hjälpa till om du är deprimerad. Blir di självmordsbenägen är det till specialistpsykiatrin du vänder dig till. Finns jourmottagningar för det.
          Viktigt att söka hjälp i tid!
          Ta hand om dig! ?

        Skrev ett svar men när jag tryckte publicera åkte jag upp längst upp på sidan efter den stått och tänkt ett tag, så osäker om det kommer att komma fram ens.. denna sidan har blivit katastrofal senaste tiden.

      Skickar värme och kärlek till dig ❤️ Jag tror inte att det är fel att flagga för vad som pågår. Vet själv hur det är att inte ha någon kraft kvar, men att behöva hålla upp en fungerande fasad. Det är enormt påfrestande. Genom att dela med dig till din arbetsgivare kan ni hitta en väg framåt som främst och viktigast av allt funkar för dig, antingen genom sjukskrivning eller genom andra anpassningar. Det viktiga är att du tar hand om dig, och det låter som att det är dags att dra i handbromsen nu. ❤️

        Tack för dina fina ord ❤️
        Hålla uppe en fasad är verkligen så påfrestande, vill inte bryta ihop på jobbet och rädslan och pressen på att hålla allt uppe tar energi så risken är större att jag tappar det.

        Jag ska ta och prata med min chef, vet inte riktigt hur öppen jag ska vara men får känna mig fram antar jag. Hoppas vi hittar någon lösning eller något. Räcker kanske med att bara få ur sig det, känns kanske tryggt att veta att hon vet om det.
        Känns som jag skulle behöva sova i en vecka. Helgerna är för korta för återhämtning. Hinner ju inte komma ner i varv ens innan det är dags för ny vecka.

      Min chef vet allt om mig mer eller mindre. Sade dagen efter att jag blev anställd att jag lider av en kronisk sjukdom som gör att jag inte alltid kan jobba.

        Haha wow. Sjysst gjort.

          ? så hen är alltid mån om mig och ser till så jag vilar vid rätt tillfälle och inte tar ut mig.

      Nu vet jag ju inte hur din chef är och vilket förtroende du känner för denne. Jag bröt ihop framför min chef i höstas när jag för första gången var inne i en jobbig period med ångest med mera. Kändes nervöst men var såå skönt och chefen har varit ett helt fantastiskt stöd för mig. Hon sänkte kraven, vi hittade vägar framåt och att gå till jobbet och ha rutiner hjälpte mig må bättre så i just mitt fall blev inte sjukskrivning aktuellt även om jag tänkte att det kanske skulle krävas ❤️

      Med det sagt! Berätta!!!

        Blir så glad när jag läser att du och Mila här under har sån fantastisk chef❤️

        Jag har en ny chef som bara jobbat där några veckor, fått väldigt bra känsla av henne men känns väldigt nervöst.
        Min förra chef var ingen bra chef. Jag berättade för henne hur jag mådde under en svår period och sen varken träffade jag henne eller pratade med henne på 2-3 månader. Möte över teams hela avdelningen men annars pratade hon inte med mig personligen, kände mig så utlämnad efter att berättat och sen hörde hon aldrig hur det var, om jobbet funkade eller något.
        Rädd det blir så igen men denna chefen verkar bättre.

      Jag är generellt rätt privat av mig på jobbet. Men har sedan 3 år en chef som är fantastisk. Förra året gick jag igenom 2 missfall och jag är sådan att jag oftast mår bättre av att jobba när jobbiga saker har hänt. Men jag bröt ihop totalt under sommarsemestern så när jobbet körde igång igen efteråt valde jag att prata med henne om det, för jag kände sorgen påverkade mig på alla sätt. Hon var otroligt förstående och tackade för förtroendet. Kändes jätteskönt att veta att om något skulle hända igen så visste hon och kunde stötta så som man bara kan när man vet vad det rör sig om. Men jag hade inte kunnat berätta något om jag inte hade haft förtroende för chefen och känt att hen är en vettig empatisk person.

    Paow och Josefin-kaoset. Någon som följer det? Paow lever så otroligt destruktivt

      Jaaag. Men missat vad som hänt mellan dom?

        Drama över en norsk pojkvän som är ett as.

    Har någon av er någonsin kommit på er själva med att försöka scrolla neråt med fingret på sidan i en bok för att få fram mer text? Jag känner mig så otroligt drabbad av smartphone-syndromet.

      Nej men jag har försökt att zooma in på saker ibland ? tex bild i en tidning osv

        Haha det är precis lika mycket hjärnsläpp på det som på att scrolla i boken ? När jag har dåligt fokus med studierna och mest pillar på mobilen händer det kanske två ggr om dagen att jag försöker scrolla när jag väl läser i böckerna. ?

      Det har hänt en gång. Har även försökt zooma ? skrattade högt när jag kom på mig själv.

      Det är fick mig att inse att senast jag läste en fysisk bok var i högstadiet eller mellanstadiet. Och då är jag dessutom inne på min sjunde termin på universitetet. Herregud, jag skäms.

      Ja det har hänt ett par gånger.

    Någon som har opererat bort myom i livmodern? Kommer få göra det och är orolig 🙁 har ett barn men vill gärna ha ett till senare.

      Hej! Vet inte om du hinner se detta, men jag kände att jag ville svara ändå eftersom jag nyligen opererat bort ett relativt stort myom från livmodern.
      Dom kommer beroende på myomets storlek/mängden myom göra en titthålsoperation. Med största sannolikhet blir det dock titthålsop.
      Den läkaren som opererade mig sa att myom tenderar att komma tillbaka, men att det kan dröja några år, så planerar du att skaffa barn inom 5 år borde det gå bra. Det var alltså min läkares rekommendation att inte vänta 5-10 år om du planerar ett barn till.
      Om du har fler funderingar är det bara att skriva då jag har allt relativt färskt i minnet!

    Såg att Jossan Qvist ska sälja sin lägenhet ”sin pärla” som hon nästan aldrig bott i. Renoveringen var ju full av samarbeten så jag undrar lite vad företag egentligen får ut av samarbeta med influencers. Jag förstår det när det gäller kläder, smink, proteinpulver och accessoarer typ men byggfirmor, möbelhandlare, färgaffärer osv. Hur många tror ni egentligen slänger ut köket och bygger ett nytt med en firma de sett en flunsa använda? Tänker att även om många kanske vill så är det ju ändå en kostnadsfråga och många följare är så unga att.de inte ens har egna hem att renovera. Inte hittat några uppgifter om det, bara om vad influencers tjänar på samarbeten som någon som har tips på en undersökning om vad företag vinner på samarbeten får gärna länka här. Jag är genuint nyfiken på det faktiskt. 🙂

    Har ni gjort några observationer på senare tid gällande influencers, sociala medier, osv?

    Jag har tänkt på följande:
    * Sanna Guidetti känns sjukt dryg? Gillat henne förr och kan inte sätta fingret på vad det är som skett…
    * Kanske ingen influencer direkt men fått en helt annan bild av Jens Byggmark sen jag såg honom i Mästarnas mästare ? Verkar vara en supergullig kille.
    * Nikki Amini är ju hysteriskt rolig. Skrattar ihjäl mig varje avsnitt av Bäst i test.

      Älskar nikki ?

      Nikki är den gulligaste som finns ??

      +1 på Nikki, så roligt att få se en annan sida av henne än idoljuryn! Hon verkar så otroligt härlig att vara runt och som en genuint fin person.

    Är det någon som kan tipsa om en bra bok om tempelriddare/oak island på svenska? Vanlig bok, ingen ljudbok och den ska passa vuxna. Tack.

      Arn ?

    Sitter ni på några intressanta did you know facts? Jag börjar.

    Det finns en väldigt ovanlig genetisk sjukdom kallas fatal familial insomnia där man successivt förlorar förmågan att somna, och till sist dör av sömnbrist.

      Man andas bara en näsborre åt gången. Tex, du anvisas med höger näsborre i 15 min sen vänster näsborre i 15 min. Jag trodde man andades med båda så blev så chockad när Agnes Wold sa detta. ?

    Jag har GAD och känner igen mig i det du skriver, är hela tiden orolig för att alla nära mig ska råka illa ut, bli sjuka, påkörda, etc etc i all oändlighet. Katastroftankar och olika scenarier som spelar i huvudet konstant. Om du har möjlighet att gå i KBT skulle jag verkligen rekommendera det. Jag har gjort det via vårdcentralen nyligen och har fått med mig dels strategier för hur jag kan tänka och agera annorlunda, men det kanske viktigaste jag tagit med mig är en större förståelse för hur jag funkar och varför.

    Två viktiga grejer som är SKITjobbiga men verkligen funkar i längden är:

    1. Våga möt katastroftankarna ibland. Avsätt gärna en tid för detta, typ max 5-10 minuter om dagen där du avhandlar alla dina ”tänk om”-scenarier. Skriv gärna ner. Gör detta regelbundet. Det ÄR jobbigt i början och kan ge en mer ångest först, men gör man det länge nog kommer situationerna man fruktar till slut inte skrämma en lika mycket.
    2. Undvik s.k. ”tröstetankar”, att försöka tänka tröstande tankar efter en katastroftanke i ett försök att lugna dig själv. Alltså att om du först tänker ”tänk om X dör i en bilolycka” därefter tänka ”nej men det kommer inte hända, det är så låg sannolikhet”. Detta känns ju intuitivt men bollandet mellan katastrof och tröst leder bara i längden till mer ångest och grubblande. Försök istället att om du orkar möta rädslan och känna den utan att tänka tröstande tankar, eller att lägga din uppmärksamhet på någonting helt annat.

    Vill också tipsa om boken ”Sluta grubbla och älta” (minns ej författarens namn nu, men borde gå att hitta om du googlar) som jag tyckte hjälpte mig. Hoppas att du kan få hjälp med din oro, det är verkligen extremt jobbigt att leva med. Kram ❤️

      Suck detta skulle ju vara ett svar

    Är de bara jag som stör mig på laggandet på denna sidan? Kommentarerna kommer inte fram. Kommentarer tas bort. Hänger mer på fb än här numera.

      Håller med. Skitirriterande och Camilla gör ingenting åt det.

        Åh detta med kommentarerna. Man får ju skrolla ihjäl sig.

          Åh detta rensandet bland kommentarer. Jag fattar vissa men inte allt.

        Camilla kan inte fixa det, det är inte som att hon är IT-tekniker eller programmerare på Nyheter24. Det hon kan göra är att rapportera vidare att vi upplever problem, och det har hon säkert gjort.

      dagens ungdom vill ha allt

      på min tid fick vi vänta en minut innan modemet laddat varje hemsida

    Jag har visserligen 30 år kvar till pensionen, men tanken slog mig ändå; när man väl slutar jobba, undra om man då känner att man närmar sig ”slutet”? Liksom att man gjort sitt. Det måste väl vara lätt att bli deprimerad?

      Jag vet ju inte säkert hur jag kommer att känna då, men jag har aldrig sett mitt jobb som ”mitt stora bidrag” utan mer som ett sätt att försörja mig bara. Jag ser oändliga möjligheter att engagera mig ideellt (gör jag redan, men kommer kunna göra det mer som pensionär), att hinna läsa allt jag vill läsa, hinna vara med barn, hinna med att lyssna och stötta yngre personer och förhoppningsvis barnbarn. Jag ser nog pensionen mer som en möjlighet att blomma ut om man får vara någorlunda frisk.

      Men jag kan förstå om man saknar den sociala gemenskapen på jobbet, särskilt om man lever ensam.

    Nån annan som ibland får enstaka små röda prickar på huden? Mkt små röda prickar. Får det ibland lite här och var. Utan orsak.

      Japp. Har på låren som vägrar försvinna och som blir värre under ägglossning och innan mens

      Ja, jag får urtikaria då och då. Ibland finns det en tydlig orsak, men ibland uppträder dom spontant. Eller ja, något orsakar det ju, men ingen orsak som jag är medveten om.

        Det är inte det utan det är mkt små riktigt jordgubbsröda prickar . De sitter inte ihop.

          Nu vet jy jag inte om det är samma vi har, men jag får märken stora som fräknar eller pormaskar, verkligen RÖDA, ljusa, klara. Oftast på bröstet eller på knäna (2 områden där jag har fräknar). Har alltid undrat cad det är men de gör inte ont eller stör på nåt vis så har aldrig bemödat mig med att ta reda på det haha

      Såklart det finns en orsak, det är bara det att du inte listat ut vilken.

      Ja! Enstaka små små illröda prickar här och var på magen och brösten. Har googlat och letat svar på vad det kan vara men har inte kommit fram till något som stämmer in på det…

      Det är hormonellt. Blir oftare pch fler för en del kvinnor runt klimakterie men även under andra faser i livet.

    Vaaaad är det som händer med Paow, hennes kompis och kille? Hänger inte alls med och ingenting står här…

    Är så ny fiken på vad p*aow skrev om J0sefine men hamna r i m0dd hela tiden? ngn som v3t?

      P säger att J har raggat på hennes kille (baconbrännan) och att J ska ha försökt ragga på hennes pojkvänner förr. J säger att baconbrännan bad henne wanka honom men att hon självklart sa nej.

      Typ så.

        Baconbrännan ??
        men så ledsamt. Vet inte hur p själv är men känns sorgligt att alltid vara omgiven av människor som man inte kan lita på.

        Nu vet jag inte om mitt förra svar försvann. Men hur som helst: garv åt baconbrännan? sen känns det otroligt ledsamt att vara omgiven av personer man inte kan lita på, även om jag såklart inte vet hur P själv är. Det verkar vara en toxic värld

          Tror p är den som är mest toxic, eller åtminstone mest paranoid och lättmanipulerad.. j är säkert ingen ängel heller men vill minnas att hon inte är den första p hävdar är på hennes ragg å rester haha. Tror snarare hon dras till sviniga snubbar som gör närmanden mot vännerna och p tror på gossarna över sina vänner. Sorgligt att inte kunna lita på folk, ja.

          Sen kanske snubben i fråga tyckte det var en ok grej att fråga mtp att p och j tydligen delat på hans .. isglass ? i nån video på o.f. ? hon har ju så att säga redan varit där och grävt men då under p’s vaktande ögon

    GVFÖ analys?
    vad säger ni?!

      lite taskigt att hon rödhårig sa ”du luktar svett” till sin man…

    Snälla effektiv huskur som funkar mot nagelvamp. Vill inte äta medicin men börjar tröttna på fotbad och att klippa och fila.

      Tydligen så kan man smörja med vapo rub varje dag i några veckor så försvinner det. Poor mans cow-tips.

        Alltså Vickssalva.

          Jättetack! Ska testa det.

      Man äter väl inte medicin mot nagelsvamp. Det finns salvor och liknande. Ta och googla. Finns många exempel.

        Jodå det finns medicinkurer mot svamp på nagel och fot om den är envis. Min make gick på en.

      Badda med ättiksprit! Sjukt effektivt och typ gratis.

    Tror vi Jelena Meacham blir tillsammans med Marcus igen en sista gång eller är det slut för alltid?

    Dani Pavlica tidigare bästavän till Hanna Friberg hänger med hennes ex som precis dumpat henne på ett otroligt oskönt sätt och måste dessutom skryta om det på Instagram. En person man absolut inte skulle vilja ha som vän!

      Har hon lagt upp ngt nu? Ser inget.. Hanna har haft endel bästisar genom åren som hon inte alls verkar ha kontakt med längre, Ellinor, Dani, tully.. säkert fler

    Om man nu får skriva vad man vill här så vill jag skriva av mig om SeaView Productions AB i Hammarö. Sällan har jag blivit så illa berörd. Har både blivit lurad och hotad av dem. ?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *