359 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Solen skiner. Vad ska ni göra i helgen?

      Jag ska klippa gräset och ska även på middag hemma hos en kompis.

        Jag tycker på riktigt det är kul att klippa gräset haha.

          Jag med oftast! Ser det som ett träningspass! Klippa & trimma.

      Jag ska flyttpacka och ta itu med källarförrådet. Hurra…

        Flytt-spackla? Eller flyt-spackla?

          Va?

          Inget av det. Packa inför flytt. Flyttpacka.

      Försöka flyttpacka med min ettåring som hellre vill härja runt och är rädd för dammsugaren ??.

      Njuta av solen.
      Ha picknick och promenera. Bara må bra. Jag blir så glad av värme och sol. ??

      Vätternrundan

      Jag fyller år och ska ha hyffsat stort kalas! Blir nån form av dagsfest imorgon med både bebisar, mormor 90 år och alla åldrar däremellan 🙂

        Grattis på födelsedagen! Ska ni äta någon god mat, tårta osv? ?

      Åka till Norrköping

        Bästa staden!

      Slipa tapetskarvar och grundmåla ett innertak.
      Låter kanske inte så kul men ganska rogivande. Lyssna på musik, drömma om färgsättning och ändra mig efterhand?

        Låter underbart!

      Ingenting. Vila mig.

      Jag ska hälsa på min mormor imorgon, hon bor ute på landet så ska nog gå en promenad i skogen också? Sett att folk har börjat hitta kantareller så ska bli spännande att se om dom ploppat upp där jag brukar plocka.

      Jag måste verkligen handla mat också, inte handlat på två veckor så börjar bli lite tomt ?

      Vad har du för planer, Maria?

      Jag ska iväg på bröllop, det ser jag fram emot.
      Min brorson som gifter sig.
      Jag har en ny väldigt trevlig klänning med en vacker sjal till, så jag hoppas få känna mig lite fin.

      Jag ska döma fotboll. Annars är dagarna väldigt oskrivna.

      Sonen spelar Aroscupen i fotboll. ??

        Okej, men vad ska DU göra?

          Förmodligen titta…?

      Jobba

      Nyss flyttat så ska tillsammans med familjen göra ett tappert försök att komma iordning i trädgården ? om det inte regnar – isåfall ska vi komma iordning inomhus.

      Min man har rest med jobbet i över två veckor och kom hem igår. Så jag ska vila vila vila, läsa nån bok eller kolla på något på tvn. Undertiden han håller liv i cirkusen (våra barn haha)

      Baseball imorgon och eventuellt vara med på en filminspelning på söndag.

    Alltså klädföretag som lägger ut bilder där man knappt ser hur kläderna ser ut. HMs modeller böjer halva kroppen i olika vinklar så man knappt ser vad de har på sig. Eller svartvita bilder. Nu flera inrednings influencers som gör reklam för Ellos (otippat) som skriver hur modiga de är som gör vågar göra reklam för badkläder, så gömmer de ändå halva kroppen i en kaftan?

      Ja och ofta konstiga vinklar. Ser bara dumt ut.

      Skitirriterande!
      Som när man kollar träningslinnen och modellen har långt hår över linnet på ryggen.
      Eller vita kläder på vit bakgrund ?

      Eller en topp som på alla bilder är nedstoppad i byxorna

      Det bästa jag har sett är en jeansjacka från H&M modellen hade på sig den bakochfram utan kläder därunder och visade mest sin bara rygg ?, tror (minns faktiskt inte helt säkert) att jag kollade och alla bilder var likadana, tack för att jag fick se hur den såg ut ?.

      Eller hur!? Man beställer nåt man tror är en enkel svart tshirt så dimper det ner nåt krinklat med tofsar och hål i ryggen…

        Sluta beställ.

          Vaddå sluta beställ? Tror du det ligger ett hm i varje stad i hela Sverige? Bättre åka bil fram och tillbaka 7 mil för att handla en t shirt?

            Beställ från sidor där du ser kläderna då i stället.

      HMs modeller och fotografer är katastrof.

    Ryggläge i utesoffan, ett glas vin och en bra bok ?

      Låter inte helt fel! ? Vilken bok?

        Mord i Falsterbo, den nyaste i serien som precis kommit ut!

    Kommer sakna friidrotten. Varit så spännande att titta på.

      Alltid samma känsla efter ett mästerskap. Liksom ”jahapp, nu då?”.

        EM! Hallå!

          Jag vet, det var bara ett konstaterade hur det känns efter mästerskap.

          Hade hellre haft ett till friidrotts EM än fotboll

            Alla dagar i veckan.

      Är ju os snart ❤️

    Min chef slutade idag och jag känner mig på riktigt helt hjärtekrossad. Vi har haft det så bra och kul, men vi kommer inte umgås utanför jobbet nu när vi inte jobbar ihop tror jag. Så märkligt när man jobbar så tätt ihop och så plötsligt ska man inte ses mer? Kommer sakna honom såå mycket! Och ja, jag har svårt för förändring haha.

      Kan du inte ge honom ett besök i kärlekstunneln? Eller bara ett besök på Grönan?

        Även om jag relaterar till den hej som postat ovan så.. din kommentar ????❤️

        Haha mycket bra avskedspresent!

      Hatar när man mister bra kollegor eller själv säger upp sig. Många kollegor funkar man jättebra med jobbmässigt men man vet att man inte kommer ses privat. Har också haft stor sorg efter vissa kollegor jag mist.

        Kanske lite töntigt men tycker det är svårare när det är en man också, och jag är en gift kvinna. Känns svårare att hålla kontakten även om vi gått på aw och sånt medan vi jobbade ihop. Kvinnliga kollegor är lättare ändå..

          Fast att du skriver så antyder att det inte enbart är rumsrena känslor från ditt håll.

            Jag är en annan hej som inte håller med dig, utan håller med hej ovan. Det känns som samhället ser mer konstigt på det. Också tänkt på samma…

            Det är helt rumsrena känslor från min sida, men jag tror inte min man uppskattat en aw när vi inte var kollegor längre. I grupp med andra självklart, men inte bara vi två.

            Hej skriver ju bara att det är svårare pga att det är en man? Det håller jag med om. Tyvärr. Har varit med om det flera gånger. Två kollegor slutade med ganska kort mellanrum, en manlig och en kvinnlig i min ålder. Den kvinnliga kollegan har jag fortsatt träffa på fika, aw osv. Hon är jättetrevlig, men jag hade egentligen bättre och mer kontakt med den manlige kollegan, mer på samma väglängd, samma humor, pratade mer på jobbet osv. Men det känns svårare att föreslå en öl eller fika med en man (dessutom gift), rädd det ska misstolkas eller att han kanske tycker det känns obekvämt. Den feltolkningspotentialen finns ju inte med en kvinnlig kollega. Hade en annan manlig kollega (också gift) som verkligen blev en god vän och vi försökte hålla kontakten efter att vi slutade men det blev liksom för svårmanövrerat till sist och rann ut i sanden. Tror verkligen det hade med kön att göra, att det hade blivit lättare att ses och bara typ ta en öl nån gång om jag var en killkompis. Sörjer verkligen att det blev så.

              Hör er, känner inte själv så med män kanske därför jag feltolkar henne. Men har alltid haft många manliga vänner så därför kan kanske inte min partner kan klaga, han visste ju om det när vi träffades.

                Hade många killkompisar när jag var ung, det var aldrig några konstigheter att umgås, men tycker nåt hände efter 30-35. Känns svårare och mer laddat på nåt vis, kanske för att folk lever mer inrutade liv utan lika mycket spontant häng, kanske för att folk varit för med om för många skilsmässor och otrohetshistorier, jag vet inte. Men det är synd att det ska vara så.

      Sörjer också gamla kollegor, som varit personer man pratat med varje dag, och dem man berättat roliga småsaker för. Och sen pang bom försvinner allt eftersom man inte är vänner utanför jobbet,

      Var glad att du haft en chef du gillar, det har inte jag. Kanske har du lätt för att skapa bra chef-anställd-relation och kanske lyckas bra med nästa också?
      Se om du kan luska ut om han går ut på några särskilda ställen i staden där ni bor, så kanske ni kan råka på varandra igen.

    Stjärnorna på slottet. Årets tråkigaste skrytprogram. Tittar aldrig.

      Ändå någon millimeter mindre pinsamt än så mycket bättre…

    Typ 28 procent av alla kvinnor mellan 20 och 96?

    80-90-talister, vilket meritvärde hade ni när ni slutade grundskolan? Ni med g-vg-mvg skalan. Jag hade 230 om jag inte minns fel.

      Absolut inte spydigt menat men nyfiken, vad ska du med den informationen till…?

        Men äsch. Det är ett ämne i ÖS som vilket som helst. Ts hade lika gärna kunnat fråga om skostorlek eller tips på middag imorgon.

        Haha, bara kul att veta. Såg nån skola som belönade alla elever med över 300 i meritvärde.

      MVG i alla ämnen utom i hemkunskap där jag fick G, haha. Vet inte vad det blev för poäng dock.

        310 tror jag ? riktigt bra! Jag hade väldigt dålig disciplin med studierna på högstadiet, satt mest av lektionerna, klarade mig ganska bra ändå men fick medelmåttiga betyg givetvis.

          Pluggade inte heller? men har alltid haft lätt för mig i skolan. På gymnasiet hade jag lite färre MVG:n men bara ett G, hade kunnat få högre betyg i de ämnena om jag bara pluggade lite mer till proven. Klarade mig fint ändå även om det tog ett gäng år innan jag pluggade vidare. Så mitt G från gymnasiet var i samhällskunskap, mitt absoluta hatämne. Vad pluggar jag idag? En samhällsinriktad utbildning?

            Jäkligt bra! Jag fick bättre betyg i gymnasiet, då pluggade jag lite bättre iaf ?

      295 🙂

      305

      Trooor 305? Om 320 var Max.

      Minns ej värdet? Men hade MVG i allt förutom matte där jag hade G och idrott som var VG.

      295..var en plugghäst och besviken över att jag inte fick 320 som var max om jag ej minns fel

      Haha, såklart alla här hade typ högsta betyg i allt

        haha men är väl alltid så att de det gick bra för (oavsett ämne) kanske är mer benägna att svara?

        Närå. Inte allt. Ett G.

        Varför skulle man ljuga? Jag gör inte det i alla fall, känns lite meningslöst.

        Hahahhaha jag hade bara U och G typ, 1 VG i bild ? så vi utan högsta betyg finns också!

      Jag va absolut inte så duktig. Minns inte värdet. Hade något enstaka MVG, sen typ hälften vg & g.

      Eller vet ni vad? Jag va fan sjukt duktig när jag nu ser det med vuxna ögon. Jag brottades samtidigt med en kronisk sjukdom & var inne på sjukhus en heldag varannan vecka för medicin = mycket frånvaro. Så med det bagaget så vill jag ge lilla Jen en high five för bra betyg under de förutsättningarna

      Det va inte riktigt on topic ? tänkte bara tillbaka på gymnasietiden pga frågan

        Klokt tänkt! Jag hade inte jättebra (men helt ok) betyg i högstadiet, och kände mig osmart jämfört med mina kompisar. De var också söta och mer framåt medan jag aldrig hade nån kille i den åldern, och det bidrog till känslan av misslyckande.

        Nu när jag ser tillbaka så tycker jag att jag var duktig, för mitt familjeliv var kaos. Det var extrema konflikter och även fysiskt våld förekom. Kunde aldrig bjuda hem nån och hade ständigt ont i magen av oro. Jag var också alltid trött, vilket under gymnasiet visade sig vara symtom på en sjukdom som jag lider av än idag.

        Trots det så skötte jag skolan så gott jag kunde, hade ett extrajobb och tränade sport flera ggr i veckan. Eftersom familjen inte mådde bra så fick jag liksom klara mig själv när det gällde mycket. Så jag följer ditt exempel, Jen, och ger mig själv en klapp på axeln. Jag gjorde så gott jag kunde, utefter mina förutsättningar, fast jag inte såg det då.

          Låter som att du ska ge dig själv mer än en klapp på axeln ❤️ grym du va som löste allt det på egen hand

          ??

          Känner igen mig lite i din histora, kände mig ganska misslyckad i jämförelse andra. Det var inga konflikter hemma men jag hade noll stöd med studierna. Föräldrarna brydde sig inte om mina betyg, bara jag klarade mig. Så får vara nöjd med mina 230. Men önskar ibland man hade haft mer stöttning och uppmuntran.

          Grymt jobbat. Låter som att du hade det tufft och ändå klarade av så mycket själv. Kram

      För att gå emot alla andra som svarat, så hade jag 160 poäng. Ett IG, två VG, resten G. Hatade högstadiet som var väldigt oinspirerande för mig, det gick betydligt bättre på gymnasiet där man fick välja inriktning själv. Och var jobbar jag idag? Jo på skola, högstadium..

        Haha jag känner igen det där, gick ut med liknande betyg i både högstadiet och gymnasiet. Plugg var aldrig för mig. Och vad gör jag idag? Jo, doktorerar..

          Haha alltså varför är det alltid så? jag pluggar det jag hatade på gymnasiet och jag har fokus på vad jag för ett år sen gav upp för att det var ”svårt” och pisstråkigt. Det förvånar mig inte om jag fortsätter den akademiska banan när jag är klar med min kandidat sen bara för att jag sagt att jag inte går en master efter.

        Heja dig!! Hoppas du trivs bättre på högstadiet nu när du jobbar:)

      235. Var så ledsen för att det programmet jag ville gå hade 240 som lägsta antagningspoäng.

      Minns inte alls meritvärdet, men hade nog VG i snitt! Mvh medelmåttan:)

      315 inkl merit

        Oj eller merit var på gymnasiet! Då hade jag 22.25 inkl merit. 315 på högstadiet

      320, men läste två extra ämnen så kunde stryka två vgn (idrott och biologi)

      Förväntas jag komma ihåg vad jag hade för betyg när jag gick ut nian??! ? hur kan ni ens minnas det i detalj?

      Läste om en som hade närmre 300 fast efter gymnasiet… vafan… hur högt kan man ha!?!

        320 var max ?

      Det står inte hur många poäng det gäller på mitt slutbetyg. Gick ut 2006.
      Men jag hade 11 VG, 1 MVG och resten G. De ämnen jag hade G i var teknik, naturorienterande ämnen (Kemi, fysik, biologi) och matematik.

      Vet inte hur man räknar ihop summan för det står ju inte på mitt intyg vad varje betyg är värt… 🙂

    Vem vinner fotbolls em? Motivera!

      Tyskland. Hoppas jag på iaf. Gillar tysk fotboll.

        Hejjar ändå på Skottland nu, vore så kul för dem även om osannolikt 🙂

          Åh fy vilken tackling, vad gör ni Skottland?

      Jag tror Tyskland i år! Mest för att de spelar på hemmaplan med mycket fans och support. Men tror landslaget är i bra form.
      Jag hejar på Spanien för jag tycker Spanien alltid levererar bra fotboll och för att jag bodde i Barcelona som ung haha.
      Så kul med EM trots att vi inte är med!

      Synd att man bara kan se vissa matcher om man inte vill uppgradera TV4 ?

        Livesänds säkert på youtube.

        Värt det imo om man har möjlighet

        Stämmer inte!! Gå in på appen, välj kanaler, välj tv 4, titta!⚽️

      Jag tror Frankrike vinner, de har ett väldigt starkt lag. Eftersom jag har skotskt påbrå håller jag på Skottland och hoppas de kan vinna åtminstone en match ?

        Frankrike har jag satt som finallag, mot Tyskland där tyskarna vinner.

          Hoppas på en skräll och att någon av smånationerna går bra.

      Tror Tyskland men hoppas England.

        England åker i kvarten tror jag.?

    Finns det någon maträtt ni tycker är extra kul att laga?
    Eller matlagning är matlagning bara så inget är tråkigare eller roligare än annat kanske? ?

      Sånt där man behöver hacka så lite som möjligt. Gillar saker man kan lämna i ugnen också.

        Ugnen är typ det bästa som finns om man behöver laga mat men inte orkar.

          Eller airfryer.

            Slow cooker!

      Jag föredrar att baka, men när det gäller matlagning tycker jag nog att grejer som kräver lite mer pyssel är roligt. Flera moment, hacka grejer och röra i såsen samtidigt, koka upp en sak och ta ut en annan ur ugnen och sånt.

        Vad brukar du baka? 🙂

      Matlagning är ett nödvändigt ont? gör dock en fantastiskt god köttfärssås. Och sen lagar jag gärna vodkapasta, helt egengjord lasagne eller en pastarätt med en sås med stekt bacon, röd currypasta, sambal oelek och vitlök.

        Sant? Hade velat hitta lite glädje till att laga mat haha.
        Vad brukar du ha i din köttfärssås? ?
        Allt låter väldigt gott! Följer du något recept till det med stekt bacon eller du har det i huvudet bara?

          Haha ja, jag får dock mer glädje till att laga mat på hösten, när mörkret kommer (jag längtar nästan redan lite, särskilt eftersom jag tror att hösten i det området dit jag flyttat kommer bli fantastiskt vacker), det blir mysigare på något sätt.

          Men i köttfärssåsen har jag egentligen inget speciellt, gillar inte när det är så såsigt så den har mer en krämig konsistens. Har vitlök krossade tomater, ibland med smak (chili eller vitlök och örter), massssa svartpeppar samt chilipulver. Tacosås om det finns över, äter mycket tacos nämligen. Men jag har lyckats hitta den perfekta balansen mellan hetta och peppar, och så ska man kunna ana vitlöken. Den är farlig att ha i kylen sen, den är nämligen jättegod kall så jag brukar norpa med gaffel när suget kommer??

          Och det med bacon var från början en kylskåpsrensning. Lite slattar och nåt som passerat bäst före-datum osv, så jag slängde ihop och chansade och det blev en hit! Oftast kör jag vanlig pasta, men det är faktiskt väldigt gott till färsk pasta som är fylld med spenat också tycker jag?

        Min kommentar fastnade..

      Lasangett. Nu kommer den ju lite färdig och man tillsätter köttfärs m m. Men den är så god. Och ännu godare dagen efter.

        Det är riktigt gott, saker som är godare dagen efter är också ett plus tycker jag:)

        Ursäkta ett pucko men vad är en lasangett?

          Lasagnette är en pastasort som man använder för att göra en snabb lasagne.

            Tack!

            Är inte lasagnette bara ett snyggare namn på trasiga lasagneplattor?

              Det är en egen sorts pasta. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lasagnette

            Nä inte riktigt. Ingen vit sås men har mjölk i I stället och annan pasta.

        Jag tycker aldrig den smakar någonting. Har ni tips??? Om ni talar om den som köps i låda med pulver som blandas med köttfärs etc.

      Just nu alla olika typer av pannkakor. Både jag och min 3-åring älskar att äta det men framförallt för att han kan vara med och laga vilket jag tycker är superkul.

        Pannkakor är gott och något jag absolut borde äta oftare.
        Inte gjort vanliga på jättemånga år för sist hade jag svårt att vända dom så blev avskräckt ?

      Lasagne är alltid trevligt att laga och blir väldigt gott.

        Väldigt gott. Skulle laga det för ett tag sen men den vita såsen blev krångligt så jag gav upp? Gör man den från grunden eller köper man en färdig liksom? Haha

          Det är väl béchamel man har i lasagne? Det är ju typ den lättaste såsen som finns.

          Jag brukar använda Kelda Ostsås istället för bechamélsås, vilket blir gott enligt mig.

          Jag orkar inte alltid göra béchamel, men hittade ett recept från Ica tror jag för nån dag sen. Vänta ska vi se här… https://www.ica.se/recept/snabblasagne-723612/
          Hade dock riven ost på och det blev supergott. Kommer göra den i veckan igen.

      Föredrar också att baka. Men jag gillar att göra lyxigare mat. Gjorde tjälknöl för första gången och serverade med potatisgratäng förra veckan när vi hade gäster. Oj vad det var uppskattat! Så det kanske inte är riktigt vad jag lagar som gör att det är kul utan när andra gillar det ?. Att göra egen leverpastej är också rätt kul ?.

      Men baka är typ alltid kul! Gärna tårtor eller kakor som har lite mer pyssel eller blir lite avancerade ?.

    Vad skriver man på kortet till bröllopsparet?
    Skulle gärna använda någon båtterm om kärlek eller liknande?
    Svårt att ge tips när man själv inte är gift.

      Något att de nu är i samma hamn, eller att de är varandras boj typ? Jag är gift men kan inget om båtar 😛

      Annars räcker typ ”stort grattis och tack för att vi får fira dagen mer er”.

      Grattis! Hoppas att det håller!

        Va ?

      Kära [Brudens namn] och [Brudgummens namn],

      Som två kaptener på ert gemensamma skepp, önskar vi er en livstid av lugna hav, glädjefyllda seglatser och starka vindar som alltid leder er mot nya äventyr. Må er kärlek vara som en fyr i natten, lysande och vägledande, och er resa genom livet fyllas med upptäckter och oändlig lycka. Grattis på er stora dag och må ni alltid segla tillsammans i harmoni och kärlek!

      Med de varmaste lyckönskningar,
      [Ert namn]

        //chatgpt ?

        Hade oh föredragit ett ”grattis”

      Titta på Robban Brobergs text till Båtlåt. (Tror jag den heter)
      Finns flera kopplingar mellan båtar och kärlek där.

      Fråga chatgpt och skruva och ändra i texten tills du blir nöjd

    Jag vill veeeeeta

    En jättekonstig fråga men vet inte vad jag ska göra. Har en väninna som på sistone börjat snacka mycket om att nappa på Ebbas pappas ”kontaktannons” (kort sagt: Pappan till Ebba som tragiskt omkom på Drottninggatan har gjort det till sitt livsprojekt att hitta en ny kvinna som kan bära och föda ett nytt barn åt honom som de sedan ska ha delad vårdnad om). Har förklarat det, i mitt tycke, olämpliga i detta, d.v.s. att ett barn på något sätt ska avlas fram som någon slags överenskommelse, och dessutom ersätta ett annat förlorat barn (även om jag har full respekt för pappans sorg). Min vännina är dessutom inte speciellt barnkär, utan motiverar det med att han verkar ha gott om pengar och kan ta hand om barnet medan hon mest fokuserar på sitt, och att hon på köpet gör en ”god gärning” som uppfyller hans önskan. Jag har påpekat att han dessutom är över 60 och förr eller senare blir det ju hon som kommer att få ta över helt, men hon säger att då har barnet i alla fall fått både pengar och en bra utbildning. Jag uppfattar hennes tankar som seriösa, men mig veterligen har hon inte tagit kontakt med honom utan det är mest funderingar just nu. Är det min sak att lägga mig i eller borde jag bara låta vuxna människor hållas? Tycker att det är omoraliskt på så många sätt. Även om hon inte fullföljer det så får hon ju upp hans hopp i onödan.

      Jag tycker inte du har med saken att göra, du tycker det är omoraliskt men det är ju din moral och delas inte av alla. Sköt dig själv skulle jag säga.

      Folk behöver sluta vara despo efter barn.

        Säger du.

      om hon frågar dig kan du ju säga att du inte tycket det verkar va en bra idé.
      frågar hon inte så låt henne göra vad hon vill.
      personligen låter detta sjukt och en person som fastnat i sin sorg och liksom förtvivlat letar ro.. mkt sorgligt alltihop!

      Vet inte vad du ska göra? Du ska såklart inte göra någonting – det angår inte dig.

      Låter helt sjukt. Både hennes funderingar och hans ”kontaktannons”. Han är väl typ 60 år? Och söker efter en fertil kvinna som kan föda ett barn åt honom? Ja han har gått igenom nåt fruktansvärt som man absolut kan ha empati för. Men om man klarar av att ha två tankar i huvudet samtidigt så inser man också hur märklig han är med detta prat.

      Det är i DITT tycke olämpligt, uppenbarligen håller hon inte med dig. Låt henne leva sitt eget liv, hon verkar ju fullt kapabel att föra ett resonemang och fatta sina egna beslut.

      Saknar ord för hur sjukt det där låter. Ja det är omoraliskt, men jag vet inte vad du kan göra åt saken. Mer än säga till, med starka ord kanske?

      Du har alltså redan sagt vad du tycker? Ja då kan du ju inte göra mer än att försöka acceptera att världen är full med folk som tar dumma beslut och du kan inte kontrollera det.

      Sen tror jag ”Ebbas pappa” fått en massa svar, han har nog varit kräsen, så han väljer säkert bort din väninna.

        Inte enligt honom själv nej, enligt honom nappar ingen, kanske finns en anledning…

          Du låter ohälsosamt intresserad av honom.

            100% Tänker på honom hela min vakna tid…elleeeer så råkade han bara precis vara gäst i en podd jag följer…

        Tror snarare att ingen nappar på hans idé. Och det är ju i så fall bara sunt. Han låter inte frisk nånstans.

      Varför försökte han bara inte skaffa en partner och skaffa barn? Eller gick inte det?
      Brukar inte vara ett problem om man har det gott ställt. Istället för detta konstiga upplägg.

        Han vill bli först och främst ha ett ersättningsbarn, inte leva familjeliv? Särskilt om han är 60, jobbigt med småbarn på heltid.

          Sjukt i så fall, borde låta bli.

      Inte nog med att det ska ersätta Ebba. Han är dessutom ”stolt elitist” (ja, autentiskt citat) som prioriterar höga skolresultat före allt annat. Hela tiden är det snack om ebbas höga betyg och att hon skulle gå på handels osv osv. Han har dessutom bestämt att det nya barnet ska vara en tjej och ha ebbas gamla kläder. Tänk om det kommer ut en liten kille med adhd som inte presterar i skolan?? Nä, säg till på skarpen tycker jag. Då har du iaf försökt

        Ha ebbas kläder alltså wtf?? Heta Emma också säkert, så likt ebba det går typ.

        Sorry men är det snar så låter det som det är bäst att han inte får nåt barn, för barnet skull oavsett kön och pluggkompetens. Dåliga förutsättningar.

      Vad har du med det att göra??? Låt henne vara!!

      Förra året besökte jag Ebbas grav (vi bodde nära, har två barn som går i samma skola som hon gick på och jag ville lägga blommor på hennes grav eftersom det var alla helgon). Träffade pappan då och vi satt vid graven och pratade en god halvtimme. Kan säga att allt det du skriver är befogat.

      Hoppas verkligen att hon inte fullföljer det. Inget barn ska behöva växa upp med en överårig pappa som desperat vill ersätta ett barn som han satt på piedestal.

        Det här är ju det viktigaste att tänka på, det döda barnet kommer alltid vinna, i alla situationer där det nya barnet inte är 100% perfekt kommer Ebba alltid ha varit bättre i hans tankar. Jag tycker absolut du kan ha en konversation med din väninna, ärligt talat kommer hon inte göra honom någon tjänst egentligen, risken är stor att han drar om utfallet inte blir rätt (fel kön, någon form av diagnos) och på riktigt faktiskt elakt mot barnet som ska leva ett liv där hon försöker vara någon annan, någon som var helt perfekt.

          Ja, precis. Hon nådde aldrig åldern där hon kallar pappa för jävla gubbjävel och låser in sig på rummet, eller tycker att det är roligare att festa med kompisar istället för att plugga. Känns som att barnet på något sätt främst ska bekräfta hur lyckad och framgångsrik han är. Dessutom ska det alltid leva med pressen att vara pappas enda mening med livet.

    Jag har funderat på om Egoina är dålig på att uttrycka sig, om jag missuppfattar hennes texter eller om hon bara inte ”kan” något om barn.

    Hon skriver mycket om att hennes bebis sov dåligt, att han som ettåring hade stark vilja och att han nu som tvååring inte kan sitta still och bara vill springa runt och klättra på allt. Exakt som barn är alltså och precis det man kan förvänta sig.

    Jag förstår inte heller riktigt när hon skriver att barnet springer så snabbt att hon inte kan springa ikapp. Han är en toddlare och hon är inte handikappad eller något…

      Toddlare 😀

        Både toddlare och tultare är vedertagna begrepp inom förskolan och pedagogisk litteratur. Plus att det är gulligt som attan!

          Verkligen aldrig hört talas om. Låter ruskigt töntigt i mina öron.

          Inte gulligt alls…

          Jag skulle nog inte säga att begreppen används i förskolan. Det är nog inte så vanligt.

          Finns inte i SAOL så nej inte ett rimligt begrepp. Det är svengelska helt enkelt!

      Men tvååringar kan vara supersnabba! Relaterar då min treåring springer ifrån mig ibland. Tar en stund att springa ikapp om hon har några sek försprång och då får jag kuta så fort jag kan!

        Klart att dom är snabba, men man hinner ju fortfarande ikapp. Dom är som vesslor, men liksom inte maratonlöpare.

          Har du provat springa ifatt en vessla? Betydligt enklare hinna ifatt en maratonlöpare, de springer långt och inte snabbt.

            21 km/h är ju visst snabbt?

            Poängen var att barnen lätt får försprång för att de är små och smidiga, men de springer ju inga distanser eller håller ett högt tempo under en längre tid så att man inte hinner ifatt.

              En vessla springer betydligt snabbare än 21 km/h.

                Min vessla hade PB på 23 km/h

                  Hahaha. Nej men det gör dem 🙂

                Men sluta de-raila diskussionen med ovidkommande trams

                  Det var ju det mest intressanta i hela tråden?

                  En katt kan springa 30 km/h.

        Håller absolut med dig, Ellen! De springer fortare än man tror och har snabb reaktionsförmåga, så man får verkligen jobba för att hinna ikapp. Då är jag ändå man, hade bra kondition på den tiden och fotriktiga skor. ? En kvinna med dålig kondis och högklackat har det förmodligen ännu värre.

      Jag kunde fysiskt inte springa ikapp min treåring när jag var höggravid med hennnes syskon. Usch vad tungt… men jag vet inte vad Egoina har för fysisk hälsa, eller så kanske hon bara brukar ha dåliga skor eller famnen full med packning.

      Den andra delen av ditt inlägg förstår jag inte, tänker du att hon menar att det är en ovanlig egenskap att hennes tvååring har spring i benen?

        Ja, det menar hon. Egoina vill alltid få det att låta som att H är så egen. Å andra sidan söker om bekräftelse om allt. ”Titta på min klänning med prickar, wow, den är så fin” och så är det en vanlig klänning, oftast tantig.

          Hmmm okej jag följer inte henne. Klänning-exemplet förstod jag dock inte alls, det är väl klart hon tycker att kläderna hon köper till sig själv för fina?

            Ja, såklart. Men hon ska alltid få det att låta som att kläderna utmärker sig så väldigt när det är en ordinär klänning.

              Fast då är det ju du som tolkar det så? Jag läser hennes blogg jämt och tolkar det inte alls som att hon höjer sig själv eller sin klänning till skyarna. Då finns det ju minst 15 influencers som är värre i det avseendet, och som dessutom bara använder plagget en gång.

                Jag tycker hon är självgod.

          Ja hon har verkligen tantig klädstil. Allt ser ut att vara från typ Ellos

      Min egen uppfattning är att Egoina är rätt lat, dålig fysisk form och förväntade sig att det skulle vara bara mys i soffan med ett barn. Det jag grundar detta på är att hon säger att hon knappt tränat nån gång i sitt liv, fikar nästan varje dag och klagar konstant på barnets energi.

        Exakt så!

        Fika varje dag = yes ❤️

        Otroligt löjlig sak att störa sig på. Vad har du med hennes kondition att göra? Ta en titt på din egen kropp istället för att kritisera och skambelägga andra. Riktigt vidrigt av dig!

      Förmodligen det sistnämnda.

      Det sistnämnda, hon kan inte mycket om barn.

      Oj uppfattar det inte alls som du skriver! Ja barn är barn men de verkar ju ha fått ett väldigt energiskt barn som inte sitter i vagn, springer överallt och sover lite. Hon har ju skrivit flera gånger om sömnen som varit så dålig att de fått sova typ 3-4h/natt och att barnet har varit vaket och gallskrikit i flera timmar, så pass att de tillslut fått utskrivet melatonin. För mig (som har en 2-åring som sovit hela nätter sen ett år tillbaka) låter det inte riktigt som ”precis vad man kan förvänta sig”

        Precis så! Hennes barn är ju väldigt aktivt. Sen finns så klart fler barn som är aktiva men långt ifrån alla barn är som H. Och har man aldrig haft barn innan är väl alla situationer nya?

        Men precis, barn är olika. Vissa är superlugna, andra megavilda och sedan allt däremellan. Jag tycker själv hennes sov verkar mer energisk än många andra barn. Sömnproblemen där de till och med fått medicin från vården är ju inte ”normala”, just då de fått hjälp från vården. Så jag förstår absolut att det är tuffare med H än många andra barn.

        Att en 2-åring sovit genom nätterna sen ett år tillbaka vill nog jag påstå är ovanligt. Däremot skulle jag säga att Hs energi är helt enligt de allra flesta 2-åringar jag träffat, min inkluderat. Absolut får jag sprinta ifatt honom när han sätter fart, är det trafik eller dylikt får man ju se till att han inte kan få något försprång (tvångshålla i hand eller bära t.ex.), vilket hon ju frågade om råd om och det är ofattbart för mig att man på någotsett tänker sig att en 2-åring skulle kunna gå själv (tillsammans med ett annat barn) utan att springa iväg, för det är min uppfattning av gemene 2-åring, agerar på varenda impuls och har mycket spring i benen.

        (Sorry för lång mening, är svar till både dig och ts samt egen analys över E, håller med om att hon gör en grej av allt H gör, som att han är det mest unika barnet någonsin, liksom hon alltid har slut socialt batteri efter att ha umgåtts med folk precis som att det också skulle vara unikt).

    Det var väl uppenbart att det var NH? Eller fattar jag fel?

      Vad hände mellan Nessa och henne? Dom var vänner, Nessa delade allt om ungen, bråk osv osv, dom träffades någon gång och sådär. Sen för ett tag sen skrev hon något i stil med att dom inte är vänner.

      Trodde också det men fattade det som att personen hade ”kille” stod det ju?

      Uppfatta det också som att det var hon, hon dejtar väl han davide men om de är hennes kille vet jag ej

      Nej de tycker jag inte det var? Tror inte det är NH

    Hör massa goa svenska gamla hits utifrån, Magnus Uggla, lite dansband mm. Uppiggande! Precis vad jag behövde?

    I helgen så umgicks jag med min pojkvän och hans kompis. På midsommar ska vi ses igen, då tillsammans med hans flickvän. I helgen dracks det mycket alkohol och min pojkväns kompis gick och kommenterade (snygga) tjejers utseende samt vad han ville göra med dem. Är ni team ”hålla tyst och sköta mitt” eller berättar man för tjejen vad hennes kille gör när hon inte är med? Jag hade velat veta men är samtidigt rädd att uppfattas som en drama queen

      Du låter som en drama queen?

      berätta för din kille och så snackar ni skit om polaren och kan studerar honom extra på midsommar ?

        Hennes kille var ju med, svårt berätta då?

      Pja, eftersom det är din killes polare har du nu ett hum om hur din kille låter när inte du är med 🙂

        För att en av hans kompisar beter sig illa på fyllan?

        Ja framförallt om hennes kille inte sa något heller. De kan då gav aldrig stå upp för något de sk männen.

      Klart du inte ska berätta det där. Eller jag hade inte gjort det rättare sagt. Det är väl förhoppningsvis mycket snack och lite verkstad.

      Håll tyst och fira midsommar!

      Pinsamt om du gör någon stor affär av det. Låt killen tycka och tänka vad han vill. Det har väl inte du med att göra.

      Hade hon varit din vän ska du absolut berätta. Men nej, i så fall så ska du prata med din kille om att han borde prata med sin vän om sitt beteende. Längre än så ska du inte gå

      Vänta till midsommar, så löser det sig nog av sig självt i ett spritindränkt relationsdrama. Glöm bara inte läsk och popcorn så du har något att mumsa på när du tittar på underhållningen.

    Vad handlar det om?

      Så sjukt rubbat om det är sant

      Enligt den här formuleringen är det ju isf mamman som har kille

    Så gabjoss och mannen ska få en till pojke ”lilla Z”.

    Min bästa gissning är att namnet blir Zion.

      Inte om inte någon av dem är väldigt religiös.

        De är så outbildade så de vet ju inte att Zion är ett väldigt religiöst namn.

          Precis så, om man bara ser namnet och inte ursprunget passar det väl ”bra” med Kenzo.

      Folk stavar ju namn hur som helst, så det kan vara allt från Zeon till Zebastian typ. Zackarias. Zigge. Zpike?

      Några Youtubers har döpt sin son till Koazy, ”för att han är så mysig”. Man vet liksom aldrig hur folk tänker.

        Tänkte att Zpike var förjävligt tills du nämnde Koazy.

      Eller ziggy

      Men hur WT kan man bli? Känns som att hon har hittat en lista där hon försöker ticka av alla boxar…

        Är bokstaven z speciellt wt?

          Ja.

          Alla stavningar som ska vara så speciella, framförallt när man slänger in lite z, h och w för att det är ”coolt”.

            Jag som har ett namn med ett ”tyst e” på slutet..räknas det??? mamma tyckte det var finare än utan e

              Det är ju en himla skillnad på Josefine och Jozephiin. Misstänker att det är så personen menar.

      Kanske Zambia eller Zagreb, finns ju de som döper barn till länder eller städer.

        Jag gissar på Zimbabwe

      Zacharias är fint.

      Hon är så himla jobbig! Herreguuud! Klagar alltid och ja, varför ska de ha en fyra om hon mår så himla dåligt? Sedan kommer hon fettsuga magen, och skriva ” men åh, jag saknar min gamla kropp” snark.

        Ja och detta rövputande. Måste vara jobbigt att alltid hela tiden behöva tänka på att vrida röven mot kameran…fast numer har det väl blivit ett normaltillstånd.

          Scrollade och i farten läste jag ”rövsprutande”?

            Förmodligen sprutande i form av fillers och självfallet det obligatoriska putandet.

      Zeke låter fördjävligt så jag gissar på det.

    ändå mäktigt när skottarna sjunger över hela arena?

      Håller med! Kände mig lite avundsjuk, ville också vara skotte 🙂

        Jag med. En manlig skotte med kilt och säckpipa.

          Så kan man dingla i takt till musiken

            Haha! Exakt! Vilken dröm.

              Min gamla kk brukade göra detta? han var väldigt bekväm naken och stod och svängde med höfterna, både med och utan musik. Och både irl och på snapchat. Man kunde aldrig öppna hans snapar när man umgicks med andra?

    Vad är era favorit influensers?
    Jag gillar speciellt konton med inrikting inredning och trädgård. Jag gillar etc Hannesmauritzson, isabellabislimi, lovisafurubo och snickarglädjen <3

      Elin Brynzér och Linn Ahlborg. Om Linn nu fortfarande är det..?

    Laila Högfeldt. Kan inte bestämma mig för om jag gillar henne eller inte, men följer henne på tiktok. Är det fel på mina öron eller sluddrar hon??

      Hon är från Borås… ?

        Förklarar allt?

    Jag HATAR att köpa jeans

      Köp något annat?

    Någon som pluggat biblioteks- och informationsvetenskap? Isåfall, hur är utbildningen? Är ni nöjda? Vad jobbar ni med idag? Hur ser det ut på arbetsmarknaden?

      Nu var det en del år sedan (på min tid var det fyra år , nu är det tre) men tyckte utbildningen i Borås var sådär. Hade läst på annat lärosäte innan och Borås var verkligen ett nedköp. Inte så bra lärare, extremt dålig handledare när man skrev uppsats, osv.

      Men yrket är helt ok, även om lönerna är usla i förhållande till antal år man pluggar, osv. Däremot känner jag sällan nån koppling mellan det jag pluggade och det jag gör på jobbet.

        Jag har inte haft svårt att få jobb, men då såg jag till att jobba på timmar och få bra referenser, vilket gjorde att jag fick långvik vilket ledde till fast tjänst… beror nog också vad du vill jobba med, det är jättehårt tryck på tex tjänsterna på universitetet har jag hört.

      Lite sent svar, men hoppas att du ser det ändå. Jag är precis nyexaminerad från ABM-masterprogrammet med inriktning biblioteks- och informationsvetenskap i Uppsala. Jag är nöjd med utbildningen och lärarna, även om det kanske blir lite väl teoretiskt ibland och inte så praktiskt användbart.

      Gällande arbetsmarknaden har flera i min klass som tog examen nu i juni redan fått jobb (i Uppsala/Stockholm), b.la. på skolbibliotek, företagsbibliotek och specialbibliotek (vissa av de har ingen erfarenhet av biblioteksarbete sedan tidigare). Jag själv har precis börjat arbeta på ett företagsbibliotek. Enligt våra lärare väntas stora pensionsavgångar framöver så arbetsmarknaden ska se fortsatt ljus ut.

      Lite sent svar, men hoppas att du ser det ändå. Jag är precis nyexaminerad från ABM-masterprogrammet med inriktning biblioteks- och informationsvetenskap i Uppsala. Jag är nöjd med utbildningen och lärarna, även om det kanske blir lite väl teoretiskt ibland och inte så praktiskt användbart.

      Gällande arbetsmarknaden har flera i min klass som tog examen nu i juni redan fått jobb (i Uppsala/Stockholm), b.la. på skolbibliotek, högskolebibliotek och specialbibliotek (vissa av de har ingen erfarenhet av biblioteksarbete sedan tidigare). Jag själv har precis börjat arbeta på ett företagsbibliotek. Enligt våra lärare väntas stora pensionsavgångar framöver så arbetsmarknaden ska se fortsatt ljus ut.

    En partner. Visst bör man lyfta varandra och inte dra ner varandra?

      Det är väl det rimliga, ja.

        Bra. Jag tycker ju det också.

      Nejnej, huvudsyftet med en partner är såklart att ha någon som drar ner en som man kan dra ner tillbaka.

        Hahaha tänkte väl det! I så fall har personen jag oroar mig för verkligen hittat rätt?

      Ja, vinden i ryggen och inte spottet i ansiktet (eller om det var föräldrarollen…).

        Vet inte vad det betyder, men spott i ansiktet är inte trevligt! Vind i ryggen låter bra i alla fall, haha!

          Tänk spotta i motvind, så förstår du uttrycket.

            Aaah smart! Nu känner jag mig dum?

        Haha, det var föräldraskapet och det lät bättre på spanska helt klart:) /Modern family – fantast

      En del skrattar bort det? Hoppas du verkligen har en snäll partner. Annars dumpa.

        Det är inte jag utan en nära person och jag är orolig för utvecklingen jag ser. Person är omöjligt att prata med dock så jag vet inte hur jag ska hantera det här.

    Åh lång fråga men hoppas någon orkar läsa ❤️ träffat en kille kanske var 3/4 månad sedan kanske 1 år tillbaka. Vi är alltså någon konstig form av kk.

    Vi sågs senast för en vecka sedan och jag har efter det börjat tänka på honom på ett helt nytt sätt… jag tror jag fått känslor för honom. Men efter vi legat känns det som att det blir stelt. Han går direkt och duschar och jag klär på mig, sen går jag på toa och sen brukar jag mumla nåt om att det blivit sen och dra hem. Vill egentligen stanna men känns stelt och vill inte att det ska bli ännu stelare eller att han inte ska vilja ha mig där så känns bättre att bara dra. Vet inte hur man ska göra för att det inte ska bli så? Men känns som att det blir så konstigt när vi först haft sån kemi och varit så nära och sen att det bryts….

    Till saken hör att jag såg han på tinder igår (så vi träffades första gången) nu har han fyllt i att han söker seriöst och jag känner väl mest att varför vill han inte ha något seriöst med mig? Varför duger jag bara att ligga med?

      Han kör situationship med dig. In och ut.

      Skit i honom!

      Låter som min kk från förr. Jag blev verkligen kär. Sen hade vi ett samtal. Jag uppfattade det som att det var han och jag… han fick typ kalla fötter.

      Jag är fortfarande glad att jag vågade ha samtalet med honom.

      Och att det inte blev vi… det var ju inte MIG det var fel på, men uppenbarligen var jag inte rätt för honom. Kanske är det samma för er. Eller så får han upp ögonen när du pratar med honom. Våga våga våga! ❤️

      För du har visat att du duger att bara ligga med.
      Respektera dig själv.

        Vad menar du? Att man inte respekterar sig själv och att man signalerar att man endast duger till sex för att man har ett kk-förhållande? Kom ihåg att ”it takes two to tango” – för varje kvinna som ligger med en man så ligger en man med en kvinna. Hoppas då att ditt jävligt oklara resonemang går åt båda håll.

          Det är precis vad jag menar, och det är sant. Det är otroligt vanligt att kvinnor blir sårade i ett kl-förhållande. Den som tutade i kvinnor att de ska ha sex på samma sätt som män gjorde oss en otjänst.
          Och nej, jag tycker inte det är bra för varken män eller kvinnor att ligga runt planlöst och utnyttja varandra och bli utnyttjade.

      Ojj usch. Släpp bums. Avsluta genast. Du är redan sårad.

        Ja. Detta. Hade en kompis vars till- och från-kk sökte seriöst – men inte med henne. Hon fattade nog inte konceptet kk och analyserade exakt allting han gjorde och menade på att man inte gör som han gjorde om man inte var intresserad av mer.

        Håller med, hade han velat ha nåt annat ”innerst inne”c eller vad man nu kan inbilla sig, så hade det märkts dessutom.

      Du kommer inte få mer än så av honom. Take it or leave it.

    Är det någon här inne som gillar true blood?
    Jag älskar tv serien och följde den slaviskt när den kom men har aldrig läst böckerna förrän nu.

    HERREGUD så sjukt dåliga dom är?! Författaren skriver som en tonårstjej som försöker vara vuxen. Och storyn är kass ?

    Jag är i chock över att böckerna är så dåliga att jag måste dela det med någon?

      Jag älskar True Blood ❤️ har sett om den femtioelva gånger. Säsong 1-3 är de bästa och sedan går det utför när Alan Ball lämnar. Finalen är värdelös och alla säsonger fram till de sista är bara sämst. Bill och Sookie är dock ❤️

      True blood älskare här!Jag undrar läste du böckerna på engelska eller översatta?Jag läste på engelska och tyckte böckerna var så galet mycket bättre än serien.Allt det mörka med de mordlystna älvorna som kidnappade Sookie,och tigern Quinn..Så otroligt mycket bättre än tv serien som hade helt annan handling.

      Hade exakt samma upplevelse av böckerna! ? skämskudde fram!

    Lever helt isolerad som sjukpensionär och har ingen sysselsättning. Har ingen familj och inga vänner. För tillfället djupt deprimerad och typ nere på botten i alla avseenden i livet. Har även sociala svårigheter samt ”kronisk” ptsd efter ett ”väldigt tufft liv” sedan uppväxten (andras ord).

    Under de tre kommande åren har jag bestämt mig för att förändra det jag kan och mitt mål är en meningsfull sysselsättning, ett litet socialt nätverk samt försöka träffa en kille.

    Hur skulle ni göra/börja i min sits? Vilka steg kan man börja ta för att få ett ”riktigt” liv?

      Jag skulle börja med sysselsättning först då du breddar ditt kontaktnät där. Finns det någon daglig verksamhet du kan börja delta i? Prata med vc som kanske kan lotsa dig vidare. Lycka till! Jag hejar på dig.

        Tack för din kommentar! Har inget beslut enligt LSS men det kanske finns något liknande ”utanför” LSS, tänkte kolla upp lite olika alternativ. ?

          Kolla upp vilka samordningsföeärbund som finns där du bor. Fråga tex rehabkoordinatorn på din VC eller handläggare på FK. Eller se om du kan googla. Samordningsförbunden har olika typer av insatser/aktiviteter för att bryta isolering, mäta andra, träna upp förmågor på nytt – utifrån ens individuella behov. Lycka till <3

      Heja dig! Djur får en alltid att må bra så du kanske kan börja med lite volontärarbete på till exempel ett hund eller kattstall? Om du inte är allergisk vill säga!

        Tack snälla! ? Älskar djur, kan absolut kolla upp det.

          Tips att kolla på hemsidan Volontär Byrån för olika uppdrag runtom i Sverige

          Jag tror på dig! Du fixar detta! ❤️ Jag vet inte vart du bor men Hundstallet finns till exempel i Stockholm, Skåne och Alingsås!

            Tack ?❤️

      Vilken styrka du ändå har, som vill framåt. Jag vill bara börja med att säga det.
      Om jag vore du hade jag börjat i mina intressen. Vad tycker du är roligt? Intressant? Var finns ditt driv? Vad är du bra på? Börja där och bygg din självkänsla utifrån det: du kan, du vill, du gör. Kanske kan du söka en kurs på universitet/folkhögskola och skapa ett socialt sammanhang där. Sök också professionellt samtalsstöd, t ex hos kurator på VC eller via Mindler. Ventilera kring hur du mår, hur det känns, sätt upp realiserbara mål. Fira dina framgångar! Jag tror på dig!

        Tack snälla ? Jag tycker om att skriva, även vara ute i naturen och fotografi tycker jag är roligt. Är jättebra på att organisera, göra fint och att städa och ville bli lokalvårdare förut ?

        Tack för tipsen, tänkte få ordning på mina basrutinet först och utgå från det. ?

      Vad har du för intressen? Att umgås kring någonting kan underlätta, t ex bokcirkel är ett inkluderande format.

        Tycker om naturen, läsa böcker, att skriva, fotografera (med mobil), andlighet och djur bland annat. Tänkte kanske kolla upp lite skrivarkurser eller liknande.

          Någon bokcirkel kanske? Ibland kan det finnas på biblioteken.

            Det kan jag absolut kolla upp!

      Tycker du om typ handarbete eller måleri eller nåt? Det finns stick-cafeer i de flesta städer och samhällen. Kanske en lättsam kvällskurs i akvarell kan vara något?

        Vet inte, blev faktiskt lite sugen på att lära mig sticka och typ sticka till välgörenhet eller liknande. Akvarell vore roligt, tack för tipset!

      Det finns en rehab-koordinator som kan hjälpa dig på vårdcentralen. De vet vilka vägar du kan ha rätt till med sysselsättning (även utan Lss) och säkert socialt också.

      Behlver du medicinsk hjälp för depression kan de hjälpa till med sånt också. Eller samtalsstöd. Lycka till!

        Tack för tipsen ?

      Heja dig va grym du är!

      Jag hade börjat med det grundläggande:
      – bra sovrutiner där du går och lägger dig och vaknar vid samma tid (varje dag)
      – bra mat för kroppen, försök att hitta näringsrika men enkla recept
      – daglig rörelse och frisk luft, tex promenader (vi är gjorda för att röra på oss)
      – hitta din träningsform och försök få in det till en rutin någon gång i veckan (tips yoga)
      – börja prata med en psykolog/kurator
      – engagera dig i något som du upplever meningsfullt och som ger dig ett sammanhang

      Förövrigt tycker jag Anders Hansen pratar på ett bra sätt om psykisk ohälsa bland annat, finns många bra podavsnitt. Allt det här är saker som fått mig att må bättre. Lycka till.

      Kanske kan en kontaktperson hjälpa dig att komma lite ut till att börja med? Någon att ta en fika med, en promenad, helt enkelt vädra dig, så du kan få lite andra intryck och lyftas lite av det. Man träffar samma person/personer, kanske en gång i veckan. Det är mycket lättare att hänga med någon och dessutom någon som vet, att man inte är på topp. Lycka till! Du söker det via socialtjänsten.

        Glömde skriva det, har redan en kontaktperson ?

      Med tanke på dina intressen tycker jag definitivt att du skall ta mod till dig och anmäla dig till en skrivarkurs. Du kommer att träffa människor som delar dina intressen, kanske till och med en spännande kille.

      Håller tummarna för att allt går bra för dig och avslutar med ett boktips: ”Trollbruden” av Josephine Lindqvist.

      Åh vad fint, stort lycka till med allt!! <3 Om du gillar skrivande finns det massa kul kurser på folkhögskola! Många är nog ansökningarna fulla till i höst, men till våren!! 🙂 Som andra skrivit så tror jag verkligen att det bästa steget är att göra grejer du tycker är kul där andra finns också, kurser, träffar osv! Så kommer det andra på köpet 🙂

        Tack för din kommentar, du har säkert rätt! Små, små steg ?

      Svenska kyrkan har många bra verksamheter med volontärer. Så tips är att kontakta en diakon i din närmsta församling och fråga vad som finns!

        Tack för bra tips, ska kolla upp det! ?

    Vad kan vara orsaken till att man ligger över referensvärden när det gäller B-EVF, Hb och Erytrocyter?
    Mitt hb har höjts successivt sista månaderna vilket är skumt då jag inte äter kött, baljväxter eller tillskott, trodde snarare att jag skulle ha brist på det.
    Min läkare ska såklart höra av sig och jag är noll orolig men däremot nyfiken vad dom testerna ens är. ?

      Ställ inte såna frågor här. Det kan indikera en massa olika saker, både enkla och allvarliga och du vill verkligen inte spekulera i alla potentiella orsaker till provsvar på en blogg, tro mig.

        Som sagt, ren nyfikenhet. Jag är noll orolig och skulle inte tro att det är nåt allvarligt och skulle det vara det så är det väl så. Tänker om det är nåt jag kan påverka själv att få ner värdena. Det är ju inte extremt avvikande.
        Mest fascinerad hur en selektivt ätande vegetarian ens kan ha så högt järnvärde. Ligger över 160. ?

          Jag menar inte det här på ett drygt sätt alls, men man kan få reda på det mesta genom att googla. Och då välja vad man vill klicka på.

            Jag har googlat men blev inte ett dugg klokare. Tvivlar ju på att jag har en ovanlig cancerform liksom. Därför jag tänkte att nån kanske själv haft ”problem” med förhöjda värden på just detta och att det haft en naturlig förklaring.

              Slänger ut hemokromatos och dehydrering!

                Alkoholism, lever/njurskador, leukemi, blodet syresatt för länge i labbet.

                  Kan nog utesluta alkoholism iaf, dricker inte alkohol. 🙂

      Jag hade under en tid galet konstiga värden, inte samma som dina dock. Mitt hb sjönk, mina Trombocyter och Leukocyter stegrades och även en hel del andra värden. Jag är rätt orolig av mig och tänkte faktiskt cancer. Min läkare kliade sig i huvudet, en hematolog blev inkopplad men såg inget uppenbart samband. Det visade sig att jag hade en pågående pankreatit som sedan blev ruskigt akut. Efter operation och en tids vila var alla mina värden normala igen. Har även haft en vän med knäppa värden (bland annat plötsligt högt hb) som fick utmattningssyndrom som diagnos till slut. Kroppen är märklig!

        Kroppen är jättemärklig.
        Får väl se vad det blir av det hela. Läkaren kanske inte alls tycker att det är nåt att kolla upp heller.

      För mig innebar det en allvarlig hjärt/lungsjukdom som heter PAH. Hade givetvis andra symtom som extrem andfåddhet, yrsel, trötthet. Men hade ett Hb på 185 (kvinna) bla. ♥️

        Jag har en hjärtsjukdom i botten. Men symtomen jag sökte för nu var hjärtklappning, yrsel (svimmat en gång), illamående samt frossa utan feber.
        Får se vad det blir av det hela.

    Åker till USA i juli, har ni tips på något speciellt man borde köpa där borta ? När jag var i usa för 12 år sedan skulle man köpa clear eyes, white stripes för tänderna, och ID smink på Sephora ? Vad ska man passa på att köpa nu. Jag förstår att man inte kan tänka att saker är billigare pga hur dollarn står.

      Fortfarande cleareyes eftersom USAs är bättre än dom i Sverige, dom tog väl bort nåt ämne här hemma.
      Annars NyQuil som är dunder vid förkylningar.

        Låter otroligt dumt att köpa narkotikaklassad medicin för att ta med till Sverige.

      Jag hade köpt allt fint från Blogilates/Popflex, men det är ju mer en smaksak eller vad man ska säga 🙂

      Jag handlar godsaker på Walmart ?

      Melatonin 5 mg i storpack.

    Paow på nytt äventyr i Thailand.
    Nya fransar och hämtpizza (fantastiskt god tydligen), film i säng och gos med nyköpt nalle. Har hon kanske en ny kille på g?
    Hennes ”vän” uppdaterade hennes flygbiljett. Schysst vän i alla fall!

    Galen mage. Ont mår illa. När ska man söka läkare? Rädd bli hemskickad med att det är bara stress. Gallan?

      Var gör det ont? Hur ont gör det från 1-10?

      Magkatarr?

    Kanske 7 då jag ätit. Misstänker som sagt gallan. Ni som haft problem med gallan när har ni sökt hjälp?

      Sök hjälp direkt, problem med gallan är inte att leka med. Stå på dig.

      Gick i många år och fick anfall med ojämna mellanrum rekommenderar det inte. Sök.

    Tack! Har dålig erfarenhet av läkare. Som sagt rädd bli avvisad med att det är stress.

      Har du sökt vård? Håller tummarna att allt går bra för dig! ? Är själv inlagd just nu ?

      Stå på dig! Man ska inte gå runt och ha ont, du känner dig själv bäst.

      Har du sökt vård? Hur går det? Håller alla tummar för dig ?

      Särskilt för kvinnor kan ”ont i magen” ha väldigt många olika orsaker. Så sök hjälp.

    Kan folk sluta använda öppet spår som om det vore 1177!!! Dumt och så jävla tråkigt att läsa

      Läs inte då?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *