Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!
SÖKER ANONYM ?
Söker anonym från förra veckan som hade en kille som tagit lån i ditt namn/varit våldsam.
Hur har det gått för dig? ?❤️?
Jag är här. Men skäms för han tog inte lånet i mitt namn, han sa att vi skulle investera det och är en som kan nörda ner sig i saker så var så trovärdigt när han berättade om vilka fonder vi kunde spendera i och att det typ finns en spärr så man inte kan förlora så mycket, för då tar man automatiskt ut pengarna typ. Och sen var jag medlåntagare på ett lån som tog för typ 3år sen, för hans vän typ blev hotad till döds av kriminella och jag var så naiv. För nu är det jag som hotas med inkasso på det lånet. Så mår verkligen inte bra, men ångrade mitt inlägg i öppet spår och skäms att så många svarade snällt. För har gjort andra naiva saker och testat röka (utblandat med tobak) och en kväll hörde grannarna hur han skrek och var våldsam och ringde polisen. Så vi båda fick böter, mitt mycket större pga jag tjänar mer. Och jag betalade för honom och halva mitt. Och nu har jag halva mitt + skulderna från lånen och jag har ingen lön kvar denna månad och det finns mer att betala nu. Och jag skäms för jag har försatt mig i denna situation. Och nu blir det långt igen, men ni behöver inte tänka på mig för på något sätt hamnade jag här. Det vet så bra innan honom. Jag sparade pengar osv, och nu har jag typ inte mycket sparpengar kvar alls. Har lagt över 200000kr på detta förhållande. Det enda jag vill säga, om ni träffar någon och den ber om lån eller liknade, bara fly innan ni får känslor eller blir fast. Vissa är så bra på att få en dit man vill. Även om man inte trodde man var så lättlurad.
Oj herregud. Det blev mycket text, men ville bara på något sätt förklara. Men kan iallafall säga att jag inte träffat honom på flera dagar nu och försöker fokusera på mig själv.
Låter bra att ni inte träffats. Hoppas ni inte har kontakt heller. Det låter som att du skyller hela händelsen på dig, gör inte det. Detta kan hända vem som helst. Nu blickar du frammåt och gör det bästa av situationen – klipp alla band med honom.
Tack för att du uppdaterade! Har du kontakt/stöd med familj eller vänner? De kommer stötta dig oavsett hur mycket du skäms och det kommer vara så skönt sen när du har berättat allt och slipper känna att du måste dölja saker för dem. Kontakta även kvinnojour, de har stor erfarenhet av att hjälpa personer i din situation och kan säkert råda dig i vad du ska göra i den ekonomiska biten.
Du kan börja med kvinnofridslsinjen: 020-50 50 50, ta hand om dig och uppdatera oss om hur det går <3
Jag vill helst inte berätta för dom. Vet det låter fel men vill inte de ska veta hur han är. Men tror inte kvinnojouren kan hjälpa mig för har en egen lägenhet och bor inte med honom. Jag vill nog bara vare ensam i min egna lägenhet.
Jag har varit volontär på kvinnojour och du kan absolut kontakta dom! Man kan få stödsamtal på plats eller bara prata med någon i telefon för att få lite stöd. Det är alltså inte bara boende❤️ Var rädd om dig!
Tack, jag visste inte det. Tog tid för mig att orka kolla tillbaka här och verkligen läsa. Så du ser nog inte detta. Men tack ❤️
Tror att det lite är skammen som talar när du inte vill prata om det. Det är SÅ hjälpsamt att prata. Att få stöd i att inse att det inte är ditt fel. Blir så ledsen för jag känner ångesten du lever med, har också levt med den. Och jag vet därför också hur fantastiskt livet kan bli även efter en sån här relation. Jag önskar verkligen det för dig. Sekunden du pratar med en psykolog eller samtalsstöd på kvinnojouren så kommer du få veta att du inte behöver skämmas. Sen är det bara uphill from there, jag lovar!
Tack ❤️ om du ser detta så, tack, det tog några dagar att verkligen klara att läsa igenom det här.
Tack för du svarade, har tänkt så mycket på dig. Alla har vi gjort dumma beslut, du har inget att skämmas för! Allt kommer att ordna sig, men snälla se till att lämna förhållandet ❤️?
Jag hoppas det. Men jag har även börjat misskött min egna lägenhet osv (vi bor inte ihop) pga mitt boende så oroar mig både för den och det ekonomiska. Och sen även att han är den enda som som står ut med mig. Jag ser absolut inte lika bra ut som förr. Och andra saker.
Jaa, vi gör alla ”dumma” saker och att röka på är verkligen inte så farligt! Du är inte dålig, du är inte fel, du har bara hamnat med en hemsk person som fått dig att göra saker du egentligen inte vill, med lånet och allt. Han är en våldsam man och det är inte lätt att hantera det!! Så inte heller konstigt att du försummat din egna lägenhet<3 Du har haft så mycket annat att tänka på. Jättebra att ni inte ses! Och LOVAR att det finns MASSOR av personer som skulle "stå ut med dig", du är bara nedbruten av detta förhållande! Du är bra och fin som du är! Jag vet hur det känns att tro att det bara är den som gör en illa som skulle stå ut med en men jag lovar, det är bara hjärntvättningen. Och dessa saker som du tror gör dig dålig, dina misstag, det är OKEJ! <3 Det blir som en del av våldet "jag är så dålig så nu kan jag inte lämna", du är inte dålig, du har bara drabbats av dåliga saker och är bara en helt vanlig person som alla andra, som gör misstag eller inte agerar perfekt hela tiden <3 (jag vet hur det känns att känna sig dålig på det sättet, pga såna grejer, men du har ingenting att skämmas för!) ÄVEN om du skulle ha varit "dålig" så förtjänar du absolut inte att ha det så här!! Du förtjänar ett så mycket bättre liv! <3
Det där är inte sant! Att han skulle vara den enda som står ut med dig pga hur du ser ut, som du skriver. Det är bara din hjärna som säger det där till dig för att den mannen sett till att du inte längre har någon självkänsla!
Det kommer tid men du kommer komma ur detta! Snälla försök bestämma dig för nollkontakt med den mannen. Ju större avstånd du får till honom, desto mer kommer det landa i dig att ditt liv är bättre utan honom och det kommer vara lättare för dig att söka den hjälp och stöd du behöver.
Ta hand om dig!
Du det där med att han är den enda som skulle stå ut med dig har HAN tutat i dig, det är precis det de vill. De vill att man ska känna sig värdelös och tro att ingen annan vill ha en, för då vågar man inte lämna. Det är INTE sant. Folk kommer vilja ha dig, och det kommer kännas svinkonstigt till en början men helt plöstligt kommer du stå där med en man som behandlar dig som du förtjänar, och undra hur du någonsin kunde tro att du inte skulle hitta det.
Det är jag igen, kan inte sova, men önskar det fanns medaljonger för personer som du ❤️ Jag hade verkligen haft en ganska kass dag och trodde ingen tänkte på mig. Vågade knappt tro att du menade mig när jag öppnade öppnat spår.
Jag skrev och frågade efter dig redan förra veckan, och vi är många som tänker på dig! ?
Vill ge dig världens största kram, alla gör fel ibland det är så man lär sig. Jag har hört att kommunen kan ge en ekonomisk rådgivning, tror att det är kostnadsfritt? Kan något att kolla upp.
Du är perfekt precis som du är, gör dig av med ditt skräp till pojkvän som får dig att känna så här. Pengar kommer, pengar går men ditt mående är ovärderlig! Snälla ta han om dig, ring kvinnojouren eller prata med någon anhörig. Jag tror inte du förstår hur många som verkligen bryr sig.
Massa kärlek & pepp! ?
Tack ❤️
❤️❤️❤️ Vi är många som tänkt på dig. Och som finns om du behöver prata med någon. Bara för att vi är okända så är det inte så att vi inte känner med dig.
Du kommer bli stark igen.
Det spelar ingen roll om du rökt på eller annat, hur många har inte gjort sånt. Det viktiga är att du gör dig fri från den där mannen. Du behöver inte vara perfekt, det är inte det det handlar om. Det handlar om att han utnyttjar dig och är dålig för dig.
Det kan hända vem som helst, det är inte ditt fel!
Du behöver inte skämmas.
För tio år sen var jag med om exakt samma i varenda detalj du berättar, med min föredetta. Låt inte skammen påverka dig i flera år som jag lät den göra. Det är inte ditt fel.
Mitt råd är att acceptera att du blev manipulerad, och sen bara gå vidare. Om du inte har några bevis, då kan du stämma honom, och ta hjälp av kronofogden.
Jag ångrar att jag inte gjorde det, men skammen åt upp hela mig så jag orkade inte försöka.
Men skäms för att jag på något sätt forfarande kan tycka synd om honom osv. Jag vågar inte prata om detta med någon som känner honom, för han har fina sidor också. Så där krockar det i mitt huvud. Att försöka acceptera att han manipulerat och lurat mig men samtidigt bryr jag mig. Fast han bryr sig nog inte.
Jag förstår att du skäms, men det behöver du inte göra! Bara vet om att vi är många som har gjort samma misstag, de här männen är så skickliga på att manipulera. Trösta dig med tanken på att vem som helst hade kunnat råka ut för samma sak, du är inte dålig eller dum som blivit offer för en manipulativ man.
Det kommer ordna sig, ställ in dig på några tuffa år men ljuset finns i slutet av tunneln. Jag var där du är för 6 år sedan, idag har jag sparpengar, lever efter mina tillgångar, är gift med en fantastisk man och har en fantastisk liten son. Jag är inte helt skuldfri, men det gör ingenting, jag betalar av lite hela tiden och visst, det sticker lite, men det är helt hanterbart.
Rekommenderar verkligen terapi! Du behöver nog lite hjälp att bygga upp din självkänsla igen kan jag tänka mig, självkänslan behövs för att hjälpa sig själv framåt och känna att man är värd mer. Heja dig! Det här fixar du!
Du, dumma beslut kan vem som helst ta, men det betyder inte att man ska bli behandlad hur som helst för det. Har du haft kontakt med tjejjour eller kvinnojour?
Min sambo och jag åker till Stockholm innan jul och funderar på att gå på Skansens julmarknad, har någon bra erfarenheter av den? Och är det något annat som ni tycker är mysigt att göra i Stockholm i juletider?
Jag bor i Stockholm och har varit på julmarknaden och jag vill bara säga KLÄ ER VARMT!
Skansens julmarknad är på en plats där det är helvetesblåst och om det är en kall dag fryser man ihjäl.
Jag tycker att Rosedals trädgård är väldigt mysigt, åker gärna dit när jag är i Stockholm!
Ja den är mysig.
Julmarknaden alltså.
Jag gillade bättre gamla stans julmarknad föregående år, blåste mycket mindre än Skansen ? och sen en varm choklad på Chokladkoppen ??
Gamla stan skulle jag undvika till varje pris. Totalknökad och hemsk på det viset.
Håller också med om Gamla stan, är mysigare och dessutom kostar det inget att gå dit.
Beroende på vilken helg är Hovstallarna mysigt! Men den är bara en helg per år. Jag personligen älskar Skansen, varit där varje år i över 10 år. Gå en fredag om ni har möjlighet!
Fjärilshuset är ju fint och varmt om man gillar det.
Gamla stans julmarknad är fin.
Julmarknaden i Gamla stan,med glögg och pepparkaka,och har man tur snöar det för extra feeling!
Ok,såg någon redan föreslagit det,inte alls fullknökigt o jobbigt tycker jag.
Johann* Blad* Tror hon att hon är den första kvinnan som fött barn ?? Alla dessa halmstrån hon greppar efter desperat kring att vara en influenser och ensamstående mamma. Patetiskt!
Hon är den enda som någonsin fött barn, den enda som någonsin ammat etc. Och hon kan inte göra NÅGONTING utan att ALLTID få kommentarer på alla hennes val
Hon kryddar en HEL DEL när det gäller kommentarerna hon får.
Singelmamma tom. Har massor med ensamstående föräldrar i min omgivning. Aldrig hört någon kalla sig singelmamma/singelpappa
Ensamstående mamma låter som något man är i förhållande till sitt barn. Singelmamma låter som ”hej, jag är singel och vill ha ett förhållande, men bara så du vet är jag mamma också”.
Jag är ju 100% ensamstående och singel – har aldrig tänkt på att det är så jag borde presentera mig?! ?Så att det blir tydligt liksom. Kanske får en date lättare då ?
Har märkt att många som har barn varannan vecka, och alltså delar vårdnad, kallar sig själva ensamstående föräldrar. Tycker det är märkligt, de delar ju på föräldraskapet med den andra föräldern, då är man inte ensamstående.
Va? Det tycker jag man är. Man lever ju inte med en andra föräldern. Så det används vad jag hört.
Var tvungen att googla det här för ett tag sedan, för jag har också alltid tänkt att det betyder att man har allt eller huvudsakligt ansvar själv för barnen. Men tydligen betyder det bara att man inte lever ihop med en annan vuxen som man delar ansvaret med.
Det är väl hon och Sanna Bråding som älskar att upprepa dagligen att de är singelmammor. Ingen får ju missa det och därmed missa hur speciella och fantastiska de är.
Till och med ensamstående ibland ?
Glömmer aldrig när hon tvångsmatade sin unge i Nyhetsmorgon
Jag såg det på nyhetsmorgon, utan att veta vem hon är, o minns att jag blev så totalt uppfylld av cringe att jag var tvungen att googla henne. O cringe e ordet
Nä, inte var det förplanerat av JB inte. Bebis bara råkade bli absolut vrålhungrig i direktsändning.
Skoja.
Någon mer som har blåsor i munnen/afte väldigt ofta? Vet ni vad det beror på och hur botar man det?
Prova Oralmedic. Funkar bra
Älskade Oralmedic! Det har tyvärr slutat tillverkas ??
Till trådskaparen: jag! Visade sig vara herpes från underliv (snubbens, antar jag) ? kolla upp det hos din vc!
Va?? Har varit hos vc som bara tittade i munnen och sa att det inte var herpes. Men dom kunde inte säga vad det beror på.
Tog du prover etc eller tittade dom bara?
Dem tog prover! Både med tops och blodprov.
yes. jag o min son. grava problem
min son har blåsor året om. max 2 dgr i mån utan en, enda blåsa vilket är ovanlig mkt.
extremt svårt till vård/hjälp. men tråcklat mig igenom till olika tandläkare och läkare. och fått lite tips /råd.
viss mat kan trigga..
tex sura saker syrligt. så äpplen, godis chips kan ha frätande effekt. testa uteslut det.
zendium kan ge liten hjälp, men finns tyvärr lite forskning o kunskap om det.
Be läkaren skriva ut triamcinolon
Jag får blåsor ibland av tomat och kanel. Tänk efter vad du ätit när du får blåsor.
Jag kan få i väldigt stressiga perioder. Har inte hittat hur det behandlas tyvärr.
Jag kommer inte ihåg sist jag var utan blåsor i munnen. Får runt tandköttet, läppar och tunga. Fruktansvärt! Upplever att det kommer vid stress eller när förkylning är på g. Men något som jag tycker har gjort det bättre, även om jag fortfarande har blåsor är L-Lysine 1000mg. Vet inte om det sitter i huvudet eller om det faktiskt funkar. Kanske värt ett försök?
Jag har ibland! Men blivit så mycket bättre sen jag började med zendium tandkräm. Tips!
SLS fri tandkräm
Exakt! Det hjälpte mig! Är helt fri från problemen nu efter att ha bytt tandkräm.
Precis. Zendium kör jag!
Ja finns tub med gelé på apotek och även munskölj. Gelén är jättebra.
Tack för alla era tips ?
Jag läste att det kan vara B-vitaminbrist och testade börja med kosttillskott. Nu har jag typ inte haft en blåsa på flera år efter att ha haft väldiga problem med återkommande.
Jag får det alltid när jag är förkyld. Mitt tips är att dutta vademecum på blåsan. Det svider till som faan men sedan domnar området runt blåsan bort och dagen därpå brukar blåsorna ha krympt rejält.
Min man har stora problem med afte och kör med Zendiumtandkräm och använde Oralmedic (det enda läkemedlet han tycker funkar) men som andra skriver så har det slutat tillverkas. Jag har dock två andra tips från hans 30-åriga aftekarriär och det är kosttillskottet Longovital och att borsta tänderna flera gånger om dagen. Lycka till, vet vilket jäkla lidande det är!
Tack för tips!! ?
Jag har haft jättestora problem med afte, det kunde sätta sig på tungan så hela tungan svullnade och jag kunde knappt prata. Jag försökte kartlägga mina triggers och genom att undvika dem får jag knappt några blåsor längre! Kanske kan hjälpa nån annan med.
– Största boven för mig har varit rå lök! Gäller även i chips, äter jag t.ex grillchips är det kört!
– Surt godis! T.ex cola-nappar som jag brukade ha i min lösgodispåse.
– Att byta tandkräm. Zendium hjälpte mig inte, jag använder colgate whitening men om jag skulle byta till colgate orginal t.ex kommer blåsorna direkt!
Bra tips!!
Hade jättemycket problem med det och fick sedan tips om att byta till tandkrämen ”zendium”, sedan dess har jag väldigt sällan blåsor i munslemhinnan!
Japp, verkar vara ärftligt i mitt fall alternativt vara kopplat till somatiska kroniska sjukdomar. Finns så otroligt lite forskning om just afte!
Finns inget sätt att bota det på och det finns knappt sätt att ens lindra det på? Men har märkt att det ”stoppar” aften en del om jag lägger på Aftamed/Aftaclear så fort jag märker att jag börjar få en blåsa, tycker inte det lindrar ett skit när det väl brutit ut.
Har försökt hitta vad det är som triggar igång utbrotten i flera år men kommer ej fram till något.
Jag har det ofta 🙁 Det som hjälper är att byta till tandkräm som inte löddrar typ zendium
Hade stora problem med afte som yngre men så visade det sig att jag länge hade brist på vitamin B12 och efter att jag fick reda på det och åt kosttillskott har jag i stort sett aldrig blåsor längre. Så boka tid för blodprov på vårdcentralen är mitt tips!
Är tandsköterska på Ftv och en tandläkare med 35 års erfarenhet som jag jobbar med sa till mig att det kan bero på gluten känslighet om man får det regelbundet.
Frågar igen. Nåt mysigt ställe åka till om man inte har så mycket pengar?
Väldigt oklar fråga… Vad vill du göra? Var reser du från?
Var utgår du ifrån, vad är du ute efter och vad är ”inte så mycket pengar”?
Var bor du? Allt beror ju på dig utgångsläge. ? Och vad är du intresserad av för resa? Aktiviteter osv?
Utomlands eller inom Sverige?
Söderköping är väldigt gulligt och mysigt ☀️
Där Hanna Friberg är uppvuxen? Det är inte så ofta man hör om Söderköping, men har hört en hel del positivt.
Älskar Söderköping!!
Vad vill du göra och hur mycket får det kosta ungefär?
I Sverige – någonstans i Dalarna, Tällberg är otroligt i vinterskrud eller under grönskande sommar .
Utomlands – Ärligt , allt kostar just nu. Men hade sagt Belgrad eller Budapest
I Stockholm om du har månadskort kan du ta en dagstur med skärgårdsbåtarna utan att det kostar mer.
För alla som undrar om hur det gått för FD hela tiden (ni som vet ni vet), det kom en liten Frans den 11/9.
Åh hade varit roligt om hon själv uppdaterade något (men förstår såklart att hon inte gör det). Hoppas allt är bra med henne och bebisen.
Sjukt att hennes plan fungerade. Pappan har ”flyttat tillbaka” in igen efter ”separationen” och ingen skriver mer om henne för då säger hon till på skarpen och inläggen tas bort för hon är ju priiiivat nu.
Tror inte det var någon uttänkt ”plan” från början utan ett beslut hon fick ta längs vägen pga hennes sambos agerande.
Jag hade gjort samma.
Hade du också ljugit för dina följare?
Ja?
Men du hade alltså ”hängt ut” en anhörig som du älskar för att vara ärlig mot dina följare (som hatar dig)? Tveksam moral får jag säga.
Va? Nej? Jag hade inte ljugit och sagt att vi separerat om så inte var fallet. Hon hade många följare som skickade stöd och hjärtan ofta, så försök inte få det till hon bara var hatad. Det är ju dem jag menar, de som förtjänade bättre efter allt de gjort för henne.
Men buhu. ”Efter allt dom gjort för henne” lol
Moget.
Men snälla, ”ljugit för följarna” Du är lite naiv. Alla ljuger/hittar på, mer eller mindre i sociala medier.
Det är inte din kompis.
Fast har man valt att hoppa av hela ivf-influencer karusellen samt gjort sitt konto privat tycker jag man har all rätt att ryta ifrån mot skvaller, rykten och elaka spekulationer. Hon är privatperson numera och har noll redovisningsplikt om hur hon lever sitt liv.
Efter att ha tjänat pengar på sina följare och de har stöttat henne i hela sin resa, nej jag tycker faktiskt inte det. Då borde hon avslutat det på ett bättre sätt. Finns så många nu som undrar hur det gick. Hon kunde ge en liten uppdatering, förklaring och ett avslut.
Ni är väl kvitt? Hon tjänade pengar på följare som skvallrade och snackade skit om henne, hon är inte skyldig er något.
Men det är ju inte samma följare som stöttade henne och som snackade skit. Snälla.
Men sluta lägg energi på okända människor ifall ni måste få tillbaks något?
Ge en komplimang för att du vill, inte för att du förväntar dig något i gengäld.
Så hon har någon slags redovisningsplikt menar du? Hon är inte och har aldrig varit någon av er följares kompis. Hur många hjärtan ni än skickat henne genom åren. Hon känner förmodligen absolut inget för sina forna följare och skiter fullständigt i om hon sårat er med att inte uppdatera och/eller sagt hejdå.
Ja men det förstår jag. Så gör ju alla influencer, bara likes och pengar som betyder något. Skönt att ni bekräftar att det var det hon var ute efter.
Men ingen startar ju en blogg/insta för att få vänner/ bli kompis med följarna. Dom gör det ju för att tjäna pengar, få en inkomst, slippa söka jobb ute i verkligheten.
Ni måste fatta det.
Men nu har hon ju valt att säga upp sig från sitt ”influenser”jobb och vi har inte längre något att göra med hennes privatliv. Hon har fått sin bebis och är ihop med barnets pappa, låt henne starta om
Okej!
Men det blev ju inte chans till ett bättre avslut pga anledningarna! Vrf skulle hon sätta ett gäng främlingar framför sin familj?
Sant. Hon valde en kriminell framför sina följare.
Hälsar kassapersonal alltid på er när ni handlar? På typ Ica när ni ska betala?
Får sällan ett ”hej” nu för tiden, det är oftast jag som hälsar först ? (Och jag går inte runt med hörlurar)
Det tycker jag att de gör där jag bor. Tar det också för givet så söker typ alltid ögonkontakt för att just säga hej.
Jag söker också ögonkontakt men ofta tittar de bara ner på rullbandet och blir sen nästan förvånade när man säger hej?
Obs jag ser helt normal ut.
Jag jobbar i kassa på Ica ibland och hejar alltid, tycker det är konstigt med kassapersonal som inte gör det
Jobbar inte på Ica men i annan typ av butik och hälsar alltid på mina kunder! Men upplever att det försvinner mer och mer, återigen inte bara på Ica/mataffären utan i alla kassor.
Bra att du hälsar!
Tycker det är en tråkig utveckling? För vissa är det kanske det enda mänskliga mötet på hela dagen, det gör mycket för psyket att få ögonkontakt och en hälsning. Tänker tex på pensionärer…
Jaa det känns som att mänsklig kontakt försvinner mer och mer, över lag. Jättesorgligt!
Konstigt med tanke på allt snack om psykisk ohälsa och ensamhet.
Finns ju forskning som visar på hur viktiga ”tunna band” är för välmåendet.
Den utvecklingen har jag märkt noll av. Överallt där jag handlar så hejar personalen.
Inte på Ica, men en lite rolig grej hände i veckan. Vi skulle äta på restaurang. Det var helt tomt och bara vi där. När jag möter en ur personalen säger jag givetvis hej, både för att vara trevlig men också för att liksom visa att vi är där. Han tittar på mig uppifrån och ner och svarar ”…eh, okej?” och går. Haha! Underkänt i charmskolan.
(Och ja, han jobbade där. Hade uniform och serverade oss sedan. Så inget missförstånd med att det var en annan gäst)
Inte en chans att den restaurangen hade fått några av mina pengar.
Nej tycker de är väldigt dåligt med trevligt folk i kassan. Sist jag va på Coop satt kassörskan och granska en snusdosa medans jag stod där med varor på bandet. De va ingen kö så tog kassa istället för självscan men tog bort mina varor och gick till självutcheck istället för hon bara satt där.
Jag är alltid trevlig då jag själv jobbat i kassa och vet hur tråkigt de är när folk inte ens tittar på en
Usch vad tråkigt. Kan leda till väldigt negativa tankar om man känner sig låg och har en dålig dag, och personalen inte ens vill titta på en…
ja ica maxi i, Solna. alltid trevliga o hälsa god kväll trevligt helg mm
tyvärr inte så i så många affären.
Hm borde rycka upp sig..
Ja.Alltid,och sen ett ”Ha en trevlig dag!” Tror det ingår i jobbet att man ska säga så, iaf på Hemköp och Coop.
På en ica här i stan är det en jättetrevlig man som har liknande fras, bara att han byter till varje kund. Om personen framför får ”ha en bra dag!”, så kanske jag får ”önskar dig en riktigt trevlig lördagskväll!”, och personen bakom mig får en tredje fras. Han ger verkligen ett trevligt intryck?
Såna människor gör en så glad! ?
Ja de gör ju att man kommer tillbaka❤️
Serviceminded.
Ja alltid!
Inte de som är under 25.
Nej inte som förut. Många verkar trötta på sitt jobb.
Beror på affär. På mitt lokala Lidl sitter kassapersonalen mest och pratar i telefon/airpods. Känns som de ofta inte hör att jag säger hej heller.
Lidl är ju i en klass för sig, när det gäller personal. Och då menar jag inte någon bra klass. Snarare då den sämsta.
På Maxi i Olofström är kassapersonalen alltid trevlig och hälsar och önskar en en trevlig dag, det är väldigt trevligt tycker jag?
Vad har hänt med ankpung (nikolina.thun)? Bytt ut flickvännen mot en äldre gubbe ?
Hm, hade helt glömt bort henne. Men visst dejtade hon en äldre man för några år sedan också? Innan flickvännen alltså.
Ja men inte lixom lastgammal och as gubbig som denna.. han hade kunnat va hennes morfar typ
Jo, dom reste mycket ihop och han typ renoverade hennes hus?
Kände bara bläää när jag såg det
Var tvungen att gå in och kolla, han måste ju vara över 70 år?! Hur gammal är hon?
Över 70? Överdriv mer
Överdriv? Gubben ser äldre ut än tomten
Överdriver inte, kolla när han står i bar överkropp. Hur gammal tror du han är?
Typ 60 men max 65 ?
Jag vill baka något annat än det jag brukar till jul. Jag är kak- och fikaansvarig för sällskapet på ca 16 pers. I vanliga fall gör jag kolasnittar, saffranssnittar, lussekatter, saffranssockerkaka och mjuk pepparkaka. Har ni några roliga recept? Gärna något som är hyfsat lätt att frakta i bil i några timmar, så inte typ tårta. Taaaaack ?
Spana in Brinken bakar på Instagram
Sök på vispade knäcktutor inalicekitchen
Lakritssnittar om ni gillar sånt. Drömmar (kanske saffransdtömmar), ett år gjorde jag kolasnittar men rullade bollar och stoppade in en halv skumtomte i varje (svärmor älskade dom) ?. Vit kladdkaka, kolabrownies med salta pinnar (sjukt gott) https://www.ica.se/recept/kolabrownie-med-salta-kringlor-721307/.
Om du ändå gör lussekatter, kavla ut och gör typ vaniljbullar MEN stoppa i hackad vit choklad, sjukt gott!
Alltså om du vill ha fler tips så kan jag säkert göra en hur lång lista som helst ?.
Tack båda två!
Testade förra året något enkelt recept med pepparkaksdeg och dumle. Riktigt gott!
Beslutsångest vilken väggfärg som blir fin i barnens rum. Vi har ekparkett (ej vitlaserad) och vill ha från Rusta. Vilka väggfärger tycker ni gör sig fina i barnrum? 🙂 Tänk 6-15 år.
Morning Haze är jättefin!
De har väldigt fina gröna färger på Rusta. Men exakt nyans beror ju på det aktuella rummet, väderstreck, möbler, färg på lister osv.
Vi har morning haze från Rusta på både golv och tak i barnens delade sovrum (yngre än ditt spann dock). Har även deras burnt red och den är riktigt snygg!
Ni som har erfarenhet av barn och simskola!
Är det överhuvudtaget möjligt för 6-7 åringar med näst intill noll vattenvana att lära sig simma på 10 stycken 30-minuters simlektioner?
Skulle säga nej om vattenvanan är 0 innan.
Dom kan lära sig hantera kroppen i vatten, typ flyta, hålla andan lite, hoppa från lite höjd. Men att kunna simma? Nej.
Fotmulerade mig dumt. De har självklart badat innan men inte så att de ”kan” något, typ flyta. Vill inte gärna ha vatten i ansiktet, den nivån.
Om de deltar ordentligt så kan de säkert lära dig hjälpligt men känns inte som att det är stor chans att de blir ordentligt simkunniga? Men kan ju vara en bra start iallafall.
Tänker likadant, sen hänger det ju även på övriga elever i gruppen. Tyvärr är det ju så att ibland måste man ge barnen uppmärksamhet av olika anledningar och just vid simning kan ju inte dom okunniga ”köra på” eller vad man ska säga.
Sen beror det ju på barnets inlärningsförmåga och allt sånt också. Skulle dock oroa mig att den typen av press/stress skulle blocka barnet som kanske inte kommer tycka det är roligt eller vill försöka.
Ja grejen är att vi tidigare bott på en mindre ort med typ 4 mil till närmsta badhus, och på grund av ekonomin och diverse har vi inte badat regelbundet. Nu har vi flyttat och ekonomin är en helt annan och jag känner att det verkligen är dags att ta tag i detta.
Mina förväntningar är att de kanske ska kunna få till tekniken och ta ett par simtag, så att de får en grund vi kan bygga på själva sedan. Men jag vet inte om det är att hoppas på för mycket.
Låter lite sådär. Gå två terminer istället.
Tyvärr är det inte säkert att de får plats nästa termin då barn 2019 kommer prioriteras då. Är ett jättekonstigt system där en årskull i taget får förtur.
Men varför inte låta dom gå och lära sig så mycket som möjligt? Varför ha krav eller förväntningar på vad dom bör lära sig?
Simhallen ger förtur till de barn som är eller fyller sex år, alltså detta år barn födda 2018. En termin startar våren och en på hösten. Efter årsskiftet prioriteras alltså barn födda 2019 och om mina barn är alltså äldre än så. Jag hade gärna låtit dem gå 15 gånger om det så krävs, men jag kan inte göra något om platserna fylls av barn födda ”rätt” år.
Detta är jättetrevligt för mig då jag känner att jag gjort fel som inte tagit tag i detta innan, men jag har tagit för givet att man kan få plats i simskola oavsett ålder. Typ först till kvarn. Inte som detta.
Jättestressigt, inte jättetrevligt.
Stressa inte utan låt dem gå i simskola och lära sig så mycket som möjligt. Det är alltid bra och ligger till grund för mer vattenvana senare. Simningen kommer med tiden! ♥️
Menade det inte dömande, jag förstår bara inte ursprungsfrågan. Kan dom lära sig simma på 10×30 min? Ja, nej, kanske. Lät som du inte tänkte låta dom börja om dom inte skulle hinna lära sig. Men allt dom lär sig är ju bra?
Ber om ursäkt om det lät elakt, försökte bara förstå resonemanget.
Det kan det säkert vara med rätt typ av lärare. Fattar däremot inte varför ett så stort barn har noll vattenvana. Varför ser man som förälder inte till att de har introducerats till bad och simning tidigare?
Många små orter har inte ens en simhall.
Med ”näst intill noll vattenvana” menar jag att de såklart sett vatten innan, men inte badat regelbundet. Var kanske dumt formulerat.
Nej skulle jag säga. Minst två terminer men majoriteten behöver fler för att bli simkunniga.
Nej inte med noll vattenvana!
Vatten är en vansesak, ofta är det 8-12 barn i en grupp med 2 simlärare…
Noll vattenvana var fel formulerat av mig men de har inte badat regelbundet. 6 barn med 1 lärare här.
Alltså ta de första simtagen ja. Kanske simma fram någon meter. Simma tio meter? Nä det skulle jag inte säga.
Simkurser fokuserar på så mycket mer för att skapa vattenvana, är min erfarenhet.
Ja jag tänker mer att bara få till tekniken, kunna ta nåt simtag. Bara så man har en grund att öva på sedan?
Bättre om de går två terminer utifrån vad du beskriver. Ni kan självklart öva i badhus och sjöar, men om ni inte själva är simlärare så känner jag att nej, de allra flesta behöver minst två terminer.
Självklart kommer vi kunna söka nästa termin också men systemet här ger förtur till en årskull i taget och nästa termin ges yngre barn förtur. Känns hopplöst då vi försökte även innan sommaren men inte fick plats.
Jag lärde min dotter att simma 10 meter i somras, enbart under sommarveckorna när man kan bada utomhus. Hon är 3,5. Allt går! ?
Frågan är också vad du menar med att kunna simma. Simkunnighet är 200m varav 50m på rygg. Det klarar de inte på 10 ggr. Flyta? Dyka? Ev några simtag under vatten? Det är möjligt.
Flyta, kanske våga doppa huvudet helt, ta ett par ordentliga simtag.
Nej. Min dotter är 6år och har knappt vattenvana. Hon lär behöva minst 1-2 terminer till innan hon kan simma. Dock tycker jag det bara är bra att det går sakta så hon får lära sig i sin egna takt.
Jag skulle gärna låta dem gå fler terminer också eftersom de tycker att det är jätteroligt. Problemet är att efter årsskiftet kommer barn födda 2019 att prioriteras, systemet här är inte först till kvarn utan en årskull i taget ges förtur. Vi kan ju ha tur och få plats ändå men det skapar ändå en stress att det är kört och att vi varit alldeles för sent ute.
Har ni möjlighet att åka simma på egenhand så hjälper det också. Om du får närvara vid undervisningen så observera vad de gör och sedan kör ni på egen hand. Barn lär simma även utan simskola men då handlar det om att vuxna tar dem till badhuset.
Min dotter som är fyra började simskola för ett år sedan. I hennes grupp går det några sexåringar som nu ett år senare börjar kunna simma på ”riktigt”. De hade inte några kunskaper inom simning när de startade januari 2024 och det är först nu som det faktiskt börjat lossna.
Vi bor på västkusten och badar massa på sommaren. Men min sambos barn har jag aldrig sett i vattnet mer än till knäna. Han och mamman till barnet satte honom på intensiv simskola på sommarlovet, var mån-fre i två veckor i sträck. Bästa vi har gjort. Gick intensivkurs på höstlovet och nu kan han simma kanske 50 meter. Vi kör en intensivkurs till under våren. Pratat med andra föräldrar som tycker intensivkurserna ger mycket mer. Han hoppar från kanten, simmar under vattnet osv.
Beror mkt på barn. Min son tog lång tid på sig pga att han är väldigt frusen. Vi simmade även en del själva. Helt simkunnig blev han inte förrän vid 10 och då först efter några lektioner med privatlärare. Hett tips om simskolan inte passar. Man får fullt fokus utifrån egna förutsättningar och slipper stå på konsten och frysa och titta på andra barn.
Låg inkomst haft sjukpenning. Lite billigare boende. Nåt inom Sverige som inte är lika dyrt som Stockholm Göteborg storstad. Borde inte fråga här.
Nu kom kommentaren fel igen. Om resor.
Ok, var bor du? Inte exakt alltså men vilken del av landet. Resan i sig kostar ju en hel del tänker jag.
Mitten av landet. Kanske tips på bra lågpris hotell? Rent och fräsch iallafall. Matställen som inte kostar en förmögenhet? Lite sånt tänkte jag. Åka buss tåg komma iväg hemifrån. Många ställen med mycket folk sänker priserna under lågsäsong. Tex. Skärgården brukar vara billigare under vintern.
Så typ Östersundstrakten?
Blir ju konstigt om man föreslår typ Gränna eller Ystad och så bor du i Umeå och behöver lägga en miljon på tågbiljetter. Du behöver vara lite mer specifik. Är du ute efter kultur och museum, mysiga julmarknader eller kluckande hav?
Vill du bara åka bort för att bo någonstans eller vill du göra något också? Vad i så fall? Och hur tänker du ta dig dit, tex bil, tåg, cykel?
Jag skulle försöka hitta ngt mysigt spahotell i närheten av där jag bor. Brukar finnas bra erbjudanden med mat och relax. ?
Tack! Låter mysigt!
Provar igen utan det moddade ordet.
Jag vill baka något annat än det jag brukar till jul. Jag är kak- och fikaansvarig för sällskapet på ca 16 pers. I vanliga fall gör jag kolasnittar, saffranssnittar, lussekatter, saffranssockerkaka och mjuk pepparkaka. Har ni några roliga r*c*pt? Gärna något som är hyfsat lätt att frakta i bil i några timmar, så inte typ tårta. Taaaaack ?
Jag är ett fan av choklad. Antingen havrekakor doppade i choklad, eller kanske en chokladkaka (som kladdkaka men med mer chokladsmak i typ), eller kanske kokostoppar doppade i choklad.
Och med kladdkaka med mer chokladsmak menar jag också gärna mindre söt, lite mer fast konsistens och att man har i mörk choklad eller kanske blockchoklad i. 🙂 Så att smaken blir mer ”djup”.
Saffransrutor eller kladdkaka med Pepparkakskrydda.
Fredriks fika har recept på båda!
Jag gjorde saffransrutor (Köket.se) förra julen och det blev riktigt gott!
Chokladfudge med nötter och marshmallows,superenkelt att göra och farligt gott!
Kola smaksatt med olika saker som lime, choklad, kardemumma, havssalt… Roy Fares saffransbullar med mandelmassa, eller saffransbullar med vaniljkräm, after eight snittar, finska julstjärnor…
Allting som man kan baka i typ långpanna.
Baka inte tre bakverk med saffran vid samma tillfälle. Det blir tråkigt även om man gillar saffran. Gå endera all-in på långpannekakor (kärleksmums, kokostosca, äppelkaka…) eller satsa på fler småkakor (bondkakor, kokostoppar, nötkakor..). Båda de varianterna brukar vara populära och de är både lättbakade och lätta att transportera.
Tack för alla svar 🙂
Mitt guilty pleasure är definitivt Nicci och hennes mammas podd korten på borden. Någon mer? Vill gärna diskutera vad ni andra isf tycker om Jeanettes tonläge mot Nicci mellan åt? Alltså jag är inget stort fan av Nicci men jag tycker hon mer eller mindre i varje avsnitt ska trycka ner henne på subtila sätt. Typ som senaste när Nicci säger att hon gillar att prata engelska på fyllan och J är snabb med att kommentera: ”Aaah exakt för du tycker att du blir sååå grym på engelska då? Du gör värsta dialekterna eller hur?”
Tycker snarare mamman försöker ta ner Nicci på jorden ibland, eftersom N är en pick me girl.
Det går ju inte att lyssna på dom där 2. Det är så sjukt pinsamt så man tror att dom skämtar. Hur kan en mamma prata så med sin dotter? Hur kan dottern vilja prata så med sin mamma? Klipp navelsträngen för attan.
Har ni sagt upp er pga för svårt jobb?
Är fortfarande relativt ny men nu får jag ingen stöttning längre och arbetsuppgifterna haglar över mig. Förväntas liksom vara självgående men det är jag inte, det är massa deadlines men allt tar längre tid för mig. Känns som kollegor tror att man latar sig fast man bara försöker förstå uppgifterna. ?
Har du pratat med chefen och förklarat problemet och bett om mer stöd?
Nej, men jag ville i början! Fattade absolut ingenting. Första halvåret ville jag bara fly, och jag vet egentligen inte när vändningen kom men plötsligt flöt allt på och nu, 10 år senare är det ju jag som är experten.
Låt det ta tid. Fråga hellre för ofta än tvärtom. Skit i vad folk tror och tycker. Gå runt med anteckningsblock och skriv ned allt du behöver minnas. Det kommer att få fint!
Be att få en mentor! Eller om chefen kan vara mer behjälplig än hen är i dagsläget. Man är ju ny minst ett år på ett nytt jobb brukar man säga, så verkligen helt normalt att du inte kan allt än!!
Tack för era råd, jag har pratat med chefen tidigare men det är allmänt rörigt på jobbet just nu så upplevde ingen förbättring.
Kanske borde lyfta det igen!
Ett år!? Måste väl ändå bero på jobbet, hur avancerat det är? För min del hade jag inte velat ha kvar en nyanställd i vårt team som klassas som ny efter ett år.
Kanske inte är butiksjobb som åsyftas utan yrken som ingenjör, läkare etc?
På mitt jobb ses en som nyanställd i 2 år eftersom det är så svårt och mycket som är unikt för just vår arbetsplats ?
Hur lång tid tar det att bli självgående ungefär? Förstår att man inte är fullärd på en vecka men behöver man vägledning och sådär i 2 år?
Tänk på att du ändå räknas som ny på arbetet i ett år. Stå på dig så du inte knäcker dig själv med för mycket jobb
Tack Jen ?
Saknar Fayme på instagram!
Har hon slutat?
Ja, hon slutade för två månader sedan.
Hon har nu istället ett privat konto som bara är till för familj/vänner.
Ett fint och moget beslut! Men jag saknar henne i mitt flöde, tycker att hon verkar vara en genuin person. Hoppas verkligen att hon lyckas med studierna och sitt yrkesval (sjuksköterska).
Har hon börjat att studera till sjuksköterska? Ja, hoppas verkligen att allting blir bra! ♥️
Nä sista meningen var kanske lite missvisande från min sida, om jag minns rätt så skrev hon i augusti att hon skulle göra omtenta på något moment (eller en hel kurs?) och söka in till sjuksköterska till våren.
Hon hade sökt in till sjuksköterskutbildningen till denna höst men var då inte behörig då hon blivit underkänd på det sista hon hade kvar av komvux.
Hon är inte offentlig längre. Det var det bästa beslutet hon kunde fatta. Annars hade barnen blivit ännu ett gäng syskon i raden av alla som exponeras av sin mor.
Nu ger hon dem och sig själv den bästa presenten. Ett privatliv.
Känner mig som världens sämsta släkting. I helgen är det dop och jag har helt glömt bort att köpa nån present!
Storasyskonets fick skojiga leksaker med sitt namn och födelsedatum på, men nu har tiden bara rusat iväg och det finns ingen tid till nåt varken personligt eller kul.
Nån som har sista minuten-tips på så bra present som möjligt?
Vår tjej fick en tavla, modell större, med födelsedatum, vikt, längd, namn mm på.
Den sitter fortfarande i hennes rum 8 år senare ??
Man kan göra den själv, bara man har tillgång till en skrivare och dator. Finns inspiration på utseende om du googlar!
Kan inte skriva ut i färg dessvärre, men annars var det en fin idé!
Den vi fick var svartvit, just för att inte ”växas ur”. Denna kommer hon kunna ha med sig hela livet ?
Skyddsängel från Skultuna! Halsband från Lyckopenningen. Mysig filt med skogsdjur. Fin barnservis med typ Tomtebobarnen.
Behöver ju ha nåt i fysisk butik men servis lät ju gulligt. Beroende på vad jag hittar för motiv, kanske jag kunde hitta nån filt eller så med samma? Tack för tipset!
Halsbandet är nog det enda som behöver beställas. Skultuna finns på Cervera. Bestick från Georg Jensen kanske?
Okej okej, har dålig koll på såna grejer, haha! Men ska kika på vad som finns och ha med mig det du/ni alla skrivit!
Barnkammarboken.
Har inte barn själv så frågan kanske är dum, men är inte risken att äldre syskonet har den redan? Eller vill man ha varsin? Men nåt liknande kunde ju kanske vara en idé, värt att kika i bokhandeln. Tack för en fin idé!
Finns en variant som heter ”Min egen barnkammarkonst”, där sparar man barnets teckningar. Jättefin, vi uppskattade att få en sån!
Åh, det lät ju fint!! Den ska jag absolut kika efter, tack så mycket!
En typ fårpläd eller en kånken-ryggsäck 🙂
Blir nog svårare att få tag på med kort varsel, men annars lät det mysigt!
Gå till en bokhandel och köp några fina barnböcker.
Ja det är nog en bra tanke. Köper alltid nån bok till äldre syskonet i present/julklapp för jag tycker det är viktigt. Så lite finare böcker eller speciella böcker hade jag verkligen kunnat tänka mig, tack för inspirationen!
Som mamma säger jag: köp inte samlingsböcker! Barnet ogillar boken eftersom vi aldrig läser hela, svårare att fastna för berättelsen. Men kan vara bara mitt barn.
Håller med! Är ofta färre bilder också
Man vet ju inte vad detta är för barn heller, så det är ju väldigt bra input!
Som att hon köper en bok att själva samla på eller en hel samling på en gång? Är det alternativ nr 1 ser jag inte problemet, bara att låta bli att köpa fler.
Å andra sidan ser jag inte problemet med nr 2 heller. För säg att det inte hade varit böcker utan kanske ett litet halsband – kan ju bli ett barn som inte gillar halsband. Eller som får en blå kånken och inte gillar blått. Och så vidare.
Dessutom. Var glad för att ens få en present. Om den inte används kommer inte den som ger veta ändå.
Tror inte föräldrarna har så höga krav på presenter för andra barnet (jag hade iaf inte haft det ) de är säkert glada att folk kommer på dopet och visar att de finns i barnets liv på det sättet. ☺️
Haha så vet jag inte ens om jag tänkt, tänker nog för min egen del att det känns orättvist. Barnen lär ju inte heller sitta och jämföra presenterna när dom är äldre, så det är nog mest för min egen del, inser jag nu.
Den spelande barnkammarboken, födelsedagsflagga eller födelsedagståg, nattlampa, bokpaket typ pettsson/mamma mu
Ja det kommer bli böcker iaf, får se vad jag får ihop till det! Fler böcker eller annat kul.
Halsband med månadsten?
Ja det är en tanke, tack för tipset!
Frågar vidare på min egen fråga: om man skulle gå på böcker eller liknande, finns det nån speciell serie eller karaktär som handlar mer om andra barnet? Tänker så hen skulle kunna känna igen sig eller relatera till. Eftersom jag inte hinner lösa nåt personligt med namnet så, hade det kanske varit en kul vinkel?
Har inga barn själv så har noll koll på vad som finns!
Säg att presenten är hos posten till föräldern. Har räddat mig många gånger
Haha ja det är ju en tanke! Nu har jag fått väldigt fina tips här så kör på nåt sånt, men ska komma ihåg det med posten till framtiden!
Ge barnet ett fondkonto med tex 500 kr. Sen sätter du in en peng varje jul (det samma till storasyster). Sen kan ränta på ränta effekten göra sitt.
Nu tycker jag det är lite för roligt med paket, hehe. Annars är det ju en väldigt, väldigt bra present till framtiden!
Beställ nån liknande gåva med namn och datum ASAP och skyll på posten! ?? ”Jag hämtar gåvan direkt posten hittar den och levererar!”
Hade detta varit första svaret hade det nog kunnat bli så, haha! Men gillar många av dom tidigare tipsen, och då får jag ju paket med mig också.
Jag hade gett ett kuvert med pengar så får dom köpa det dom vill.
Fast man ger ju present till barnet, vad föräldrarna ”vill” spelar väl ingen roll.
Vill gärna ha nåt kul och kanske lite komma ihåg vem det var ifrån och sådär.
Alla är ju olika men jag skulle säga att vikten av presenter är så onödig när de är sådär små. Först när de själva uppskattar presenter tycker jag det blir viktigt och det är ju först i treårsåldern.
Blir typ gladare om någon kommer och träffar min bebis utan en present än om de köpt något radom bara för att de känt sig tvungna. Man kan skriva ett personligt kort; ett till bebisen att läsa när den blir stor. Typ: Såhär kände jag när du kom till världen. Och ett till föräldern/föräldrarna. Hoppas att vi i framtiden kan värdera varandras närvaro mer än konsumtion. Tänker att vi som samhälle sparat så mycket onödig stress, pengar och i förlängningen på klimatet om en pryl inte var symbolen för omtanke och kärlek.
Undra om du är släkting till mitt barn som ska döpas i helgen haha. Släpp pressen, föräldrar blir glada bara att du tar dig tid och dyker upp!
Jag skrev i ett inlägg i måndags om hur jag blev dumpad av min kompis och fick jättefina svar. Nu har kompisen hört av sig och menade inte alls så. (Att hon inte ville vara min kompis pga att jag hade för lite tid för henne). Men jag är så trött på att hela vår relation styrs av hennes dåliga mående och infall så nu känner jag mig helt matt av det här.
Om du tycker det är jobbigt att hon mår dåligt försök tänka hur hon mår. Vad skrev hon var orsaken då om det inte var att du inte har tid för henne?
Förstår vad du menar men tycker det där är ett dåligt resonemang.
Jag tycker inte det är jobbigt att hon mår dåligt, jag tycker det är jobbigt att allt styrs utifrån hennes mående. Hon sa att jag missförstått henne vilket är väldigt svårt att göra utifrån det hon skrev
Jag kan bara utgå från det du skriver. Vet ju inte hur hon mår dåligt och hur det påverkar henne, men med tanke på att du skriver att hennes mående styr henne så kan hon ju antagligen inte hjälpa det. Då känns det konstigt att tycka det är jobbigt från din sida. Visst att man måste anpassa sig oavsett hur man mår, men ibland är det inte lätt. Prata med henne om hur du känner och om det finns något ni kan göra för att förstå varandra bättre.
Fast tänker hennes vän hur hon mår som får ta emot allt. Låter som en ego vän som bara tänker på sig.
Tycker det inte låter bra. Har själv haft kompis som ej varit bra och tagit tillbaks henne. Men blir bara slitigt. Bättre att ha som resten av mina vänner är som är bara trevliga och inget tjafs.
Jag letar efter en varmluftsborste som är stor så man får stora lockar. Helst med gummipiggar och inte strån. Tips på en bra som inte är superdyr? Tänker max 1500 kr
Hot Tools
Skrattar då åt att så många envist hävdar att Mark Levengood ABSOLUT varit julvärd tidigare. Det är typ en minuts googling bort att få fram vilka som varit julvärdar varje år sen Arne Weise slutade. ?
Men antar att valet av julvärd alltid måste röra upp känslor.
Är väl för att han så folklig att många blir förvånade att han inte varit det tidigare.
Men vaaa haha jag var helt säker på att han varit det
Mandelaeffekten.
Det känns verkligen som han varit det.
tycker inte alls att mark så himla festlig.. förstår inte hajpen..
Det gjorde inte jag heller. Sen var han med i något lekprogram (så ska det låta?) och visade en annan sida än den jag trodde han var. Samt att jag lyssnade på när han var med i Fördomspodden. Han är riktigt rolig!! Så jag började lyssna på podden han hade (har?) med Jonas Gardell och lite annat där han är med och nu tycker jag han är störtskön. Tror han kommer vara en lysande julvärd.
De blandar väl ihop honom med sommarprat, det har han ju haft några stycken.
Å andra sidan har han varit med i sommarprat i P1 massor av gånger, så lätt att blanda ihop i minnet med julvärd.
Det är väl ett skämt? För att det är roligt att han är så extremt julvärdskompatibel men inte har varit det.
Det skaver, någon som lyssnar på senaste avsnittet? Åsikter eller tankar?
Jag har svårt för Cassandra och känner att Elsa aldrig får prata klart haha
Skulle skriva samma. Har dock inget emot Cassandra. Däremot Nadia, känner så sjukt toxic. Särskilt efter tisdagens avsnitt..
Håller med. Är så jävla trött på Nadia. Upplever henne seriöst som en så jobbig människa att ha o göra med, ifs Cass med, men det är något med Nadia som ger mig ick. Klarar inte av att hon heller typ är stolt över att hon är en otrevlig person. Hon tycker så synd om sig själv nu också och är världens offer efter att hon blev dumpad så kan typ hålla med cass om att hon ej orkar dalta med Nadia? Jag menar bara att hennes vänner behövde passa henne i 24h skift i veckor när hon är 35+ känns bara… helt?
Hon blev inte dumpad på ett trevligt sett o såg inget sånt komma så låt henne älta det . Annars håller jag med om att hon är väldigt jobbig, förklarar saker jobbigt. Inte fräsch nånstans.
Vad sas i veckans avsnitt? Orkar inte lyssna längre? Var det något om tjejernas relation till varandra?
Samma, vill höra podd med Elsa och Nadia! Cassandra pratar hela tiden och på de andra som äntligen fått muntur ?
Dock tycker jag oftast inte att Elsa har så intressanta saker att säga
Nadia är otroligt jobbig att lyssna på ?
Cassandra kommer med intressanta insikter medan Nadia bara är sur. Elsa verkar snäll men urtråkig…
Podden hade varit död utan Cassandra. Tycker även att Nadia ibland kan ”krydda till samtalet” Elsa har jag inga speciella åsikter om, men hon känns varm och snäll. Så tycker ändå kombon är bra.
Det skaver har typ varit den enda influencerpodden jag pallat lyssna på men på senaste har jag helt tappat intresset. Det är verkligen samma visa vaaaaaaarje gång, cassandra har fått nån ny insikt om hennes psyke och Nadia backar henne i allt hon säger och då och då kommer Elsa in och får säga max en mening innan någon avbryter ?
Jag och min man ska börja i parterapi snart. Det stora problemet är att jag känt mig sviken många gånger och går nu dagligen runt och tänker på när det ska hända igen. Min man har svårt att stå upp för sig själv och vår familj i alla möjliga situationer. Vilket lett till många stora svek. Jag drar det tunga lasset att ”skydda familjen”. Oavsett om det handlar om att svärfamiljen beter sig illa mot mig, barnen upplever mobbning, hans vänner exkluderar honom från tillställningar etc. Han slänger mig och barnen under bussen för att fly konflikter med utomstående. Han är så konflikträdd, och jag orkar inte mer. Jag måste acceptera, lämna eller han ändra sig.
Någon som varit i liknande situation? Hur slutade det för er?
Han ser nog inte sina föräldrar, syskon och vänner som utomstående och vill därför inte behöva välja sida.
Kan du ge exempel på ”stora svek”?
Det är mot allt och alla. Arbetsplats, grannar you name it. Han går omvägar istället för att använda övergångsstället för att inte behöva ”vara till besvär” för trafiken. Tycker såklart synd om honom, men ibland blir det på bekostnad av oss som står han nära och det tycker jag inte är okej.
Låter som om han behöver jobba med sig själv.
Stora svek? Då skulle jag gå vidare. Skulle inte orka eller vilja ha en sådan man.
Vad står WHCS för i p-o-r-r-sammanhang???
Har googlat ihjäl mig men får inget svar.
Fråga mig inte varför jag undrar ?
Gissar vilt, men kanske något med wheel chair, handicapped?
Gissar också hejvilt nu men kan cs kanske vara cum shot? ?
Wheelchair cumshot?
Troligtvis inget alls .
Sökte på en välkänd sida för såna filmer och det blev 0 träffar.
Fick upp Ke*la som förslag på Snapchat och var tvungen att kolla vad hon hade för sig då jag typ glömt henne. Hon hade en frågestund där någon frågade var hon köpte sina kläder. Shein svarade hon, med ett hjärta efteråt. Några storys senare visar hon upp ett hav av klädförpackningar från dem. Vet inte hur man ska tolka det, hon kan väl omöjligt ha missat allt kring det företaget. Antar att hon inte bryr sig. Billigt är bra. Fantastiska förebilder influencers är.
Hon verkar ju tyvärr inte så smart längre
Hon har väl aldrig brytt sig om sånt? ?
Mer granskningar tack. Hur tusan kan så många i lilla Sverige försöka leka influensers
Det är bara att kolla här hur många som är intresserade och hänger med. Hur många är det då inte utanför BB? Och som köper….
Hjälp.
Jag är så sugen på att äta något sött… men det är så onyttigt. :/ Vet inte om jag ska gå till en butik och köpa något eller stå ut med sötsuget och hoppas det avtar tills jag går och lägger mig. What to do? 🙂
Fast det är å andra sidan nyttigt att ta en promenad ?
Finns söta saker som är nyttiga. Frukt och bär bland annat. Sen är det inte onyttigt att äta godis ibland. Det handlar om balans.
Sant det är inte onyttigt om man äter det ibland. Men jag är så nojig över min hälsa… haha 🙂
Kanske ska gå en promenad till en butik lite längre hemifrån då.. hahaha!
Tror det värsta är att vara nojig.
En kopp varm choklad. Lite nötter eller frukt.
håller med. varje kväll kör jag en halv kopp choklad och 2 pepparkakor ❤️
hmm.. ja, men då måste jag gå och köpa det, för har inget hemma.
Då är vi två
Jag har glass i frysen som lockar på mej.
Ska gå och borsta tänderna- det enda som hjälper (ibland…)
Mitt standardsvar, gör en snackstallrik. Finncrisp, ägg, ett äpple i skivor med kanel på, en morot i stavar, och en handfull riktigt goda godisbitar. Och en kopp te. Du blir mätt, glad och nöjd.
Skulle inte jag bli… ?
Gå till affären och köp dadlar med smak. Har alltid en påse i kylen, räcker med en dadel för att sötsuget ska försvinna för mig. Sour cola är den godaste tycker jag.
Hur kan dadlar ha smak av sur cola? I min affär är de färska eller torkade, punkt.
Lohilos glass är min go to när jag blir sötsugen i vardagen
Ska äta havregrynsgröt med äpplen som varit i ugnen med smör och kanel. 🙂 Det blir nog gott. Bra för jag hade det hemma.
Fruktsallad (typ lite banan, plommon, bär) med keso – krydda med kanel och kardemumma ? smakar som fikabröd!
Eh… nej? Frukt är INTE godis.
Tips till alla som letar höstmys och nostalgi. Alla säsonger av Gilmore Girls finns på svtplay.
Gilmore Girls❤️❤️
Saknar Andra Avenyn på svtplay ?
Jag brukar ibland se Sandra Lindahls YouTubevideos MEN jag får nästan varje gång stänga av för jag klarar inte att hon ändrar tonläge hela tiden mitt i meningar, skriker och har sig och det är nånting med hennes röst, jag har aldrig hört någon prata på det sättet!? ?
Tycker det ofta låter som att hon är på väg att börja gråta, att gråten sitter i halsen liksom
Jag håller med. Hon verkligen skrik-pratar! Hennes ex var likadan. Jag satt och tänkte på hur deras grannar står ut när jag kollade hennes videor ? Jag var tvungen att sluta kolla.
Vilka tror ni leder Musikhjälpen i år?
Klas Eriksson tror jag är en av dem
Hoppas på Björn Hellberg.
Hade varit fantastiskt?
Ahah suget på ledtrådarna man fått, men många tror ju på han den där Klas Eriksson trots att han tydligen i bl.a Fördomspodden sagt att han aldrig vill sätta sin fot i buren igen. Assia Dahir är även ett hett namn, tycker det är en bra gissning
Själv hoppas jag på att Linnéa Wikblad gör en repris å det vore kul om Torbjörn Averås Skorup någon gång får axla programledarrollen.
Är det någon som vet om man på något sätt kan gå till psykolog/terapeut utan att det hamnar i ens journal?
Privatpraktiserande psykologer kan ha journalsystem som inte är kopplad till övriga vården. Terapeuter är ju så diffust begrepp så oklart om alla ens för journal.
Intressant fråga, det undrar jag också!
När jag gick privat låste hon in journal i kassaskåp. Bra.
Jag tänkte komma ut för mina föräldrar i helgen och jag är så nervös, hjälp!!!
Heja dig! ❤️ Jag är föräldrar till två tonåringar, och skulle någon av dom berätta för mig att de är homosexuella hade jag sett det som en bekräftelse på att dom är trygga med mig och vet att dom kan berätta allt. Som förälder är allt jag vill att dom ska må bra och få leva sitt liv på sitt sätt, oavsett om dom gillar tjejer eller killar.
Det kommer gå bra ❤️
Du är grym! Det blir bra ♥️
Vad tycker ni om HTs förklaring till att de inte visar dottern längre utan blurrar ansiktet? Jag hoppas inte jag blir kallad en hatare bara för tycker faktiskt det är en legitim fråga. Jag resonerar:
Blir så provocerad av att hon idag skrev att dottern ”inte har valt att visa sig.” Ursäkta DU har ju valt det åt henne? Du har valt henne att ha med henne i reklamsamarbeten och i andra sammanhang. Det är ju det alla såna flunsor gör som exponerar sina barn, väljer åt dem! Tyckte det var så konstigt resonemang som totalt tar bort föräldrarnas ansvar.
Plus, om de nu värnar om dotterns integritet, varför fortsätta exponera henne fast med suddigt ansikte? Håll bara era barn utanför era offentliga jobb, så svårt är det inte.
Tycker att du låter som en hatare faktiskt. Tycker att hon får göra som hon vill med sin dotters ansikte. Jag hade inte heller velat visa mitt barn om det skrevs så fruktansvärda saker om henne som det gjorts om HTs barn.
Fast att säga ”mitt barn har inte valt detta” när det är hon och den andra föräldern som valt det, det är ju skitkonstigt? Det handlar ju inte om att hon inte ska få göra som hon vill, blurra på, men exponera inte era barn i er influencerroll liksom. Oavsett om folk skrivit kommentarer eller inte så är ju grundfrågan en helt annan än att folk skrivit sjuka kommentarer.
Jag tycker inte att Anonym låter som en hatare. Vad är det för fruktansvärt som har skrivits om dottern? Hon gör content av/med dottern hela tiden
Oj så upprörd över det här.
Jag följer inte HT men är det inte bra då att hon tar ett steg i rätt riktning och blurrar barnets ansikte?
Hade väl varit bättre att inte exponera sitt barn alls? Inget förändras ju förutom att hon inte har något ansikte, vilket alla redan vet hur det ser ut ändå.
Det handlar inte alls om någon integritet, hon skrev själv tidigare att hon gärna visat. Tror ingen ens förstår varför hon väljer att blurra. Hon måste ju exponera sitt barn annars har hon ju ingen karriär, det är ju IVF och något slags mamma-liv som ger henne en inkomst. Tror ingen kommer följa henne enbart för hennes shoppingmissbruk. Det att hon ska göra ett privat konto kommer ju inte hända då hon kommer tappa så många följare på det, då måste hon lägga ner sin ”karriär” tidigare än hennes följartapp tvingar henne till.
Jag har inget alls emot Hanna och har väldigt mycket emot hur illa folk behandlar henne.
MEN jag har så oerhört svårt för blurrandet av ansikte. Vill du inte visa ditt barns ansikte så är det jättebra men då kanske man inte ska lägga upp bilder öht? Eller lägga upp bilder utan ansikte om det nu är så viktigt. Att blurra som hon gör det så makabert ut. Som att ungen är ett anonymt offer eller gängkriminell.
Har också svårt för tex Carmaliv som sätter en emoji över sonens ansikte IBLAND. Du får väl vara konsekvent om du nu bestämt att ditt barn inte ska exponeras? Det halvdana blir bara jättekonstigt och ängsligt
Jag tycker hon är ganska duktig på att inte exponera dottern. Det är aldrig detaljerade beskrivningar av privatlivet eller hälsan, utan hon skriver/pratar mest om sig själv. Hon och K är ju rätt trista och konstigt asociala, men gillar ändå att dottern får behålla integriteten. Säkert inget som hjälper antalet följare och så att stiga, men klokt av henne att blurra.
Följer du ens henne? Hon skriver ju varje gång hon är sjuk, att hon vaknar av hennes pruttar, petar sig i näsan, hur hon beter sig vid läggdags. Ja, allt det där som du säger hon inte gör.
Alltså en beskrivning som passar in på varenda unge på jorden?
Hur menar du att andra exponerar sina barn mer, gör de helt unika saker?
Känner du dig exponerad om din mamma berättar för folk att du andas?
Jag vill inte att mina föräldrar skriver om mig, nej. Varför skulle dom? Men snälla. Hon gör reklam med sin unge, enda anledningen att folk följer henne är pga ungen. Hela hennes karriär bygger på ungen. Hon om någon exponerar sitt barn.
Eller när barnet grina och hon irriterat spelade in en story?
Ja juste, glömde bort det. Det var inte kul att se. Ofta hon är irriterad för att ungen inte gör som hon vill. Känns verkligen inte som allt blev som hon trodde, kanske därför hon mår så dåligt. Hon borde göra som sin vän och lägga influencerlivet på hyllan.
Hur slutar man stressa upp sig i förväg och lyckas släppa oron? ?
Ska följa med en familjemedlem till ett läkarbesök imorgon, egentligen skulle en annan gjort detta men personen fick förhinder så jag får göra det istället.
Ska köra 7 mil till en plats jag aldrig kört till, köra inne i en rätt stor stad (om man jämför med var jag brukar köra), rädd att inte hitta parkeringsplats, tycker det är krångligt att betala för parkeringen ibland pga olika appar och skit. Sen lär det förmodligen bli att köra hem i mörkret.
Känner mig som 95+, men mörkerkörning är så jobbigt ?
Hoppat runt på google maps för att försöka lära mig var jag ska när jag kommer in i staden och försökt lägga allt på minnet. Läst på, googlat osv. Vill vara förberedd men tror bara jag gjort mig själv mer nervös och stressad hahah. Orkar inte.
Är redan trött och dagen imorgon har inte ens börjat ??
Vilken stad är det? ?
Menar alltså imman kan ge tips
Oron hjälper dig inte ett enda dugg. Och det går alltid bättre med dessa saker när du väl sitter i bilen. Nu är du orolig för att du inte har kontroll men det har du imorgon och då kommer det att kännas bättre. Ta gott om tid på dig imorgon så du slipper stressa så kommer det gå bra, och försök att släppa det nu ?
Det har du rätt i.
Kommer köra på tok för tidigt för vill inte stressa och så hinner vi även äta lunch haha.
Ska försöka släppa och försöka sova rätt snart, tack 🙂
Jag är likadan.
Räkma med lite tid när ni kommer till sjukhuset, parkering, hitta rätt osv.
Minst 30min.
Lägg sen till lite extra tid utöver körtid ifall det är stopp eller ngt annat i trafiken.
När du nu räknat ut körtid + bonustid så har du koll på när du måste köra. Se till att tanka innan.
Slå in på GPS och kör ❤️❤️❤️❤️
Kommer vara där långt innan vi behöver, alltid ute i god tid? kommer dock passera ett vägarbete som verkar vara väldigt segt så ute i ännu mer tid än jag annars är haha.
Ska tanka innan vi lämnar här vi bor så så allt är fullt:)
Tack 🙂
Ladda ner en GPS karta med tal. Den säger till i god tid när du ska svänga av. Den planerar din resa, har koll på väder och trafiksvårigheter. Supersmidigt!
Hur gick det? Hoppas bra! Men oavsett att du fått lite kött på benen för att känna dig lugnare till nästa gång.
Är det någon som har erfarenhet av att dejta en skorpion?
Hoppas inte att så många har gjort det. Låter farligt.
Ja, flera. Men någons soltecken säger inte så mycket om hur den är i en relation ?
Hemskt
Ja men han stack…
Jag hittar ut själv.
Det var väl för att han var gift?
Haha, ändå två roliga skämt på rad, frustade oväntat till av skratt! Åh andra sidan har jag märkt en oroande tendens hos mig själv att även skratta åt sk. roliga historier i gamla Året Runt och så som vi har på utedasset på landet
Nej men min sons flickvän har. Han är fantastisk 🙂
Hennes ex? ?
Alltså min son såklart 🙂
Är sambo med en sen länge. Har flera skorpioner i min närhet
Spinner vidare på att bli hälsad på i kassan eller inte. Hälsar ni på andra föräldrar på skolgården när ni hämtar/lämnar på förskolan? Jag tycker det är hyfs att heja i en sån situation, speciellt om barnen går på samma avdelning men jag hejjar på alla.
Du har helt rätt, det är vanligt hyfs att hälsa. Väldigt märkligt att inte göra det.
Jag tycker egentligen också det tillhör hyfs, men hejar på de jag får ögonkontakt med. En del vänder sig ju aktivt bort.
Tycker att det är så konstigt! En hejar på folk i andra sammanhang så fort man e i ett gemensamt sammanhang men på förskolan har jag reagerat på hur få det är som hälsar trots att man möts varenda dag.
kollega som dricker mer och mer. förutom att hen berättar att ”ikväll blir det vin” pp vardagar /helger så ör hen alltid full på jobbets aw, och ute halva natten.
dagen efter aw kommer hen försent till jobbet, bakis, uteblir helt ibland från arbetet pga bakfull.
finns ett barn i hemmet när hen kommer hem full och ingen annan vuxen. Barnet är i yngre tonår och har div psykiska problem.
överreagerar jag mitt magont för barnet och att jag anser att hen har alkoholproblem utifrån detta beteende ?
Orosanmälan anonymt kanske? Eller resonera med chefen och lägg det där.
nämnde missnöjet till chefen. han höll med men han är väldig korrekt och konflikträdd och ingen som skäller så vet inte om chefen ens tagit upp med hen.
Chefen har rehabansvar så hen måste agera
Att en chef inte ska skälla på en anställd om ett missbruk uppdagas låter väl helt rätt och riktigt. Det är rimligt att du lyfter för chefen att personens missbruk påverkar arbetet. Däremot är det ju chefens skyldighet att hantera det privat med personen i fråga, inte återkoppla till dig.
Ang barnet i hemmet så låter det rimligt att orosanmäla tycker jag.
Tycker du ska orosanmäla anonymt! Hellre orosanmälan en gång för mkt än för lite.
Orosanmälan är det rätta att göra. Tack för att du vågar se och är en god medmänniska.
Strumpstickor. Får inte ihop det. Har stickat diverse grejer med vanliga stickor och det gick alldeles utmärkt, men de små hala rackarna bara glider iväg och är för många och är jobbiga. Någon som har experttips? Jag försöker sticka en gullig bebismössa, så inget avancerat egentligen, men blir så frustrerad på strumpstickorna.
Har du provat med stickor i trä?
Nej det har jag inte gjort! Ska absolut testa, tack 🙂 sltckar med alpackagarn, så det är ju väldigt mjukt och halkigt
Tipsar om att lära dig magic loop annars, då använder du en lång rundsticka. Det är supersmidigt! Finns bra guider på youtube ?
Oavsett är det bara öva, öva, öva som gäller. Heja dig!
Tack! Har kikat på magic loop, men det känns typ viktigt att lära mig strumpstickor. Som att det är något man ”ska” kunna. Som att det är en del i att bli bra på att sticka på riktigt.
Nej nej, låt ingen lura i dig det! Det finns inget man ”ska kunna” för att bli bra på att sticka på riktigt – förutom räta och aviga maskor. Alltså om du stickar magic loop eller med strumpstickor har inget att göra med om du är bra på att sticka eller inte ? det viktiga är att du kan sticka runt, och det kan man med endera tekniken ?
Alltså, vill du lära dig sticka med strumpstickor så är det klart att du ska göra det! Men tänk inte att du måste göra det för att du ska räknas som en duktig stickare!
Förlåt, nu blev det ett tips till här som du kanske inte vill ha – men rundstickor slår gamla jumperstickor med hästlängder vad gäller ergonomi, även om du stickar fram och tillbaka ?
Tack för input, tips och råd, till alla som har svarat!
Senaste månaderna har jag lagt märke till att min man tar ett glas whiskey hemma nästan varje kväll efter jobbet. Han försvarar det alltid med att ”jag var så sugen” eller ”men det är ju lillördag” osv osv. På helgerna köper han dessutom 5-7 öl som han hinkar i sig innan helgen är slut, v a r j e helg. Jag som knappt ens tar ett glas vin per år och är väldigt restriktiv med alkohol tycker såklart inte om detta beteende hos honom. Ska sägas att han aldrig blir personlighetsförändrad eller så, otroligt snäll alltid, men vi har en bebis och jag tycker att han borde vänja sig av vid dessa alkoholvanor innan vårt barn bli större och ”ser” ölen. Han tycker att jag överdriver och menar att ”det är vanligt” samt att ” jag ska vara glad att det ”bara” är 5-7 öl”. Tycker ni att jag överdriver?
Det blir alltid så skevt när någon ”som knappt ens dricker ett glas vin om året” skriver om sånt här, för oftast tycker de att allt är ett riskbeteende. Men som svar på din fråga; jag vet inte. Jag själv dricker inte alkohol alls medan vi har en bebis hemma. Men jag har inget emot att min man tar några öl nu och då. Om det blir 4 gånger en vecka, 2 gånger nästa och inget den tredje, so be it. Blir han inte full så bryr jag mig inte.
Brukar inte skriva här, eller någonstans alls. Men behöver lite input. Jag såg en bild igår på sociala medier där min syster m vänner heilade. Bilden var på ett konto som tidigare varit privat, och det var när jag tittade igenom hennes taggade bilder jag såg den. Den var ca 3 år gammal. Hon umgås i ett väldigt ”vänster” umgänge och jag förstår inte varför de gör det. Men jag blev väldigt illa berörd. Vet inte hur jag ska agera nu? Vad hade ni gjort. Hon är ca 30 år…
Fråga henne om det?
Jag personligen tycker att det låter mycket, men jag dricker typ en drink om året, så är nog inte rätt person att avgöra. Sju öl på en helg, VARJE helg blir ju snabbt väldigt mycket öl på ett år.
Jag som ändå dricker då och då tycker det låter rätt mycket med 5-7 öl varje helg. Men allra värst låter det att han dricker whiskey varje dag, det om något är ett riskbeteende.
Jag dricker gärna något glas vin per helg och min man dricker en öl kanske två dagar per helg, så är inte anti-alkohol. Tycker dock att det låter lite väl mycket att dricka nästan dagligen. Hur länge kan han ha en flaska whisky innan den är slut? Ett glas kan ju vara allt från 3 klunkar till 3 dl liksom… Men svårt när han verkar slå ifrån sig? Men kanske ta ett samtal om det igen? Fråga hur han tänker kring alkohol och varför han ”behöver” dricka så ofta?
Ja du överdriver, är inte alls mycket
Alltså en whiskey varje dag plus den helg konsumtionen skulle jag def säga är ett risk bruk
Min man är nykter alkoholist. Han drack ”bara” vanliga folköl, 2,8:or. Dock drack han många varje dag på helgen fördelat från morgon till läggdags och blev således inte full. Jag märkte inget. Allt uppdagades när han var på hälsoundersökning via sitt jobb och hade för högt PEth-värde och då berättade om sin elkonsumtion. Men fatta att jag inte såg detta alls, chocken var total. 1 återfall och Antabus-behandling och nu har han varit nykter i 5 år och dricker inte en droppe alkohol.
Lyssna på din magkänsla och få han att kontakta sin vc.
Haha inte elkonsumtion utan ölkonsumtion såklart!
Haha förlåt men det var så roligt i sammanhanget!
Hur såg du inte att han drack öl morgon till kväll?
Alkoholister är experter på att dölja, gömma, ljuga. Vissa gömmer alkoholen i badrummet och dricker medan de kissar eller duschar.
Nej inte om man har en bebis. Skulle inte låta min man hålla vår bebis om han druckit whiskey en vardag. Och nej man kanske inte blir full men man luktar alkohol och det är inte normalt beteende att behöva dricka varje dag tyvärr
Hahhahaa! Snaaaaacka om moralpanik. Skulle din man inte få hålla er bebis för att han druckit whiskey en vardag? Men på helgen går det bra? Herregud…
red flag. ? jag tycker det är för mkt och låter som suget tagit över och att det alltid finns en anledning…
luktar alkoholproblematik.
Han kanske mår dåligt pga omställningen med barn och kör verklighetsflykt…
Gränsen för riskbruk går vid 10 standardenheter per vecka. Så tänker att han ligger på gränsen även om man skulle räkna att det är 33 cl öl samt att whiskyglasen är 4 cl (för det är vad som avses med standardenheter).
Är det till exempel 6-8 cl i glaset och att några burkar är 50cl, eller bara att det är 7 öl och sen kanske 5 whisky åå en vecka så når han alltså över den gränsen. Så skulle absolut säga att han har ett riskbruk åtminstone och att det är att ta på allvar. Särskilt då kontexten är att ni har en liten bebis hemma (tänker att mångad konsumtion går ner då pga många sammanhang som förknippas med alkohoö försvinner eller glesas ut).
Mängden i sig är ju inte så farlig egentligen men just vanan att dricka varje dag vill man ju inte lägga till sig. Lätt att det blir mer eller att han känner att han måste ha den där whiskeyn eller ölen och det kan gå ganska fort. Dock är ju folk väldigt olika, någon kan slentrialdricka varje dag, komma på att det kanske inte är så hälsosamt och sen sluta bara sådär, för andra blir det svårare.
Vad tror ni hänt med Ellinor? Ska hela tiden tyda till att nåt hänt och att hon inte kan prata om det än och att hon vill prata om det men kan inte och bla bla ??♀️ om de skiljt sig så är det väl lättare att gå ut med det än att smussla och ha sig eller vill hon ha fler följare med att vi ska spekulera?
Vad spelar det för roll för dig och ditt liv? Läs en roman istället för att gotta dig i skvaller.
Nu är du allt i fel grupp
UNDRAR OCKSÅ
Skriver/pratar i cirklar om det ”hemska” men kan aldrig någonsin komma till saken????
Känslan när man efter mycket letande hittar artisten man sökt länge efter. Nu går hans musik, både engelska och thailändska, hela dagarna.
Meh! Nu måste du ju säga vem! Blev sjukt nyfiken?
BOY SOMBOP.
Kanske inte så känd men ack vilken röst.
Tack!
Kände igen rösten direkt och kollade upp honom. Han har ju gjort ett flertal OST så det var därifrån.
Visst är det kul att upptäcka och hitta musik och artister!!!
Såg en bild på PPD:s äldsta dotter när hon ligger i sängen och häpnar, varför exponera ett barn på det sättet?
Gränslöst känns det.
Håller med! Det känns inte alls bra…
Vem är PPD
Pappa pappa dotter.
Håller med! De lägger ofta ut bilder med en utmanande underton på äldsta dottern. Korta kjolar, croptops eller inget på överkroppen skylt med t.ex. ett täcke ? Har barn i samma ålder och skulle aldrig publicera liknande!
Va inne och kollade deras flöde för första gången. Det är nåt som skaver när man kollar deras videor och bilder. Kan inte sätta fingret på vad men nåt känns jävligt fel. Och det är inte att det är två pappor, det kunde jag inte bry mig mindre om, det är nåt annat
Det är mycket som skaver och känns konstigt där tycker jag också.
De lever på att exponera sina barn, det är främsta anledningen för min del.
Känns också konstigt hur det gått till när de fått sina flickor.
Hon är så liten men redan så medveten om hur hon ska se ut på bild och det är hemskt.
Tänk att ta såna bilder och sen lägga ut dem på IG, just såna bilder som sjuka människor dras till.
Sen blir jag mörkrädd när jag ser alla kommentarer, hon är så vacker, så vacker och så fortsätter det så.
Hon är gullig och fin men att säga att ett litet barn är vackert känns så konstigt.
Nej fy, det var riktigt obehagligt. De har 0 konsekvens-tänk! Serverar allt på fat till pedofilerna.
Tror ni Emelie F, biancas assistent också har slutat? Såg att Nessa pikade om ”när ska de gå ut med att hon också slutat” och även i BB podden pratade de kring assistenterna som att det var något mer där som hänt som säkert snart kommer fram..
Vad är BB-podden?
Camillas podd
Omg tänkte samma sak !!
Och juste , i podden så sa dem att saker kommer ju att komma fram ..
Haha så sjukt, vad kan ha hänt liksom när bägge slutar..
juste?
Haha, den podden verkar så skum. Är det inte lite som att sitta bredvid några som skvallrar på ett kafé och försöka gissa vilka de pratar om? Det skulle aldrig falla mig in att lyssna.
Min katt blev opererad för två dagar sen och vägrar låta den uppblåsbara kragen sitta kvar! Har provat allt, ha den full med luft, släppa ut luft. Sätta fast hårt, sätta fast löst. Han bara lägger sig ner och drar loss den med bakbenen… suck. Någon som har tips? Ska på återbesök imorgon och ta bort dränaget men är rädd att han sliter upp såret under natten.
Prova en body för bäbisar. Klipp lite hål för svans m.m.bara. Eller en tröjärm som du också klipper passande hål i.
Det finns speciella body för djur.
Jag hade till min katt när hon opererades. Hon accepterade den direkt.
Tror ni på Law of attraktion? Är det någon som har ett konkret exempel på att det funkar ? Hade behövt lite hopp…..
Nej det funkar såklart inte.
Jo det är klart att det funkar. Inte som något hokus pokus att man kan fokusera på en tesla och så får man helt plötsligt en tesla i handen, men tror absolut man kan göra mycket för sitt eget psyke. Man kan ju ändra sin inställning till saker och vad man fokuserar på vilket i sin tur kan göra att man blir gladare, eller mer uppmärksam på möjligheter man inte lagt märke till annars osv.
Men det handlar ju om basal psykologi och inte någon mystisk Law of attraction.
Denna ”Law” är väl inte så mystisk dock?
Det kanske är Jude Law
Ja det är väl liksom som KBT.
Om man bara fokuserar på det negativa, ältar det förflutna så finns det knappt plats för positiva tankar och du missar möjligheter för du blir så instängd i dig själv.
Det funkar! Vill egentligen inte gå in på konkreta exempel här för folk i det här kommentarsfältet har en tendens att vara så hårda mot personer som upplever saker andra inte gör.
Men det funkar iaf. Men som den skriver ovan, du får inte en Tesla för att du tänker på en. Det är lite mer komplicerat än så. Men jag och personer i min närhet har verkligen märkt att law of attraction fungerar.
Framför allt funkar det tvärtom, om du inte kan föreställa dig att du äger en Tesla så kommer du heller aldrig att få en, eller sträva efter att kunna köpa en. Om du inte kan tänka dig med en man så kommer du inte få en. Men om hela din kropp pumpar passionsvibbar mot en viss man så kommer han se dig, och ganska troligt attraheras av dig.
Är det nån som vill diskutera paradise hotell? Sjukt spännande avsnitt idag! Vet inte alls vem jag egentligen vill ska vinna, bara inte Caspers..
Åh! Jag hatar när alla ska prata om ”gruppen”. Såååå less på det. Vill att Casper ska åka ut NU!
Vad har hänt mellan Isabella Jedler och barnens pappa? De verkade ha så bra efter de valde att separera gång nr 2 men såg nu att hon skrev på story att hon inte tror de någonsin kan bli vänner igen. Hänger inte med!
Helt kär i sångaren i the cure.
Låten lovesong. Underbar och vilken röst han har. Åh!!
❤️❤️❤️❤️❤️??
Gamla Robert Smith! Roligt att du gillar honom. Men är det hur han är och ser ut idag eller på 80-talet?
Jag hänger inte med i sportvärlden. Nu såg jag att Emil Forsberg 32, och hans fru Shanga, 31, har varit ihop i 19 år och ska skilja sig.
Jag blir lite paff. De träffades och har varit ihop sen han var 13 år och hon 12 år??? Det är ovanligt.
Det är väl sen gammalt? Har varit lite drama där som startade för ett tag sen tycker jag det känns som?
Det diskuterades här i somras när det hände, tror han träffade en annan. Och barnen var väldigt små.
Det ryktas att han var otrogen (hans ex-fru lade upp den nya flammans namn på sin Instagram) när han var i New York
Tack, det var intressant att höra. Som jag sa hänger jag inte med i sportvärlden så jag har inte följt dem. Såg bara att de har sitt hus till salu nu på Alnön.
Om man läser nyheter så vet man.
Du har mycket roligt att läsa ikapp om! Men kortfattat så drog han till new York för att spela i mos och enligt slanga gjorde han sig extremt otillgänglig och i princip ”ghostade” sin familj. Shanga skrev sen lite mer om vad som hade hänt och taggade hans nya tjej haha.
Dejtade Hanna Friberg honom, var han Mr No Name?
Jag vill gärna höra era åsikter om Släpp taget, skilsmässofilmen av och med Josephine Bornebush. Folk verkar älska den, den är den mest sedda på Netflix men jag tyckte knappt den kändes som en film utan mer som ett dramateserat terapisynopsis. Barnen var helt stereotypiska och även mannen. Hon kändes heller inte riktigt, är vissa mammor verkligen så där kontrollfreakiga? Tycker också det var onödigt för filmen skull att låta henne få cancer. Vem berättar inte för sin man att man har cancer? Och vem glömmer sin viktigaste väska i säkerhetskontrollen på Arlanda och kommer på det två dagar senare? Inte ens en tonåringar kan väl lägga hela ansvaret på sin pappa att hålla koll på ens egen väska. Har jag verkligen helt fel?
Tyckte verkligen inte att den var bra. Slutade kolla efter en halvtimme. Men kollade klart för alla tyckte ju den var så bra men den blev ju typ sämre å sämre?
Tyckte den va jättebra! Cancern va onödig men i övrigt bra. Tyckte inte att personporträtten va överdrivna helt ärligt. Tyckte snarare drt va hög igenkänning från folk i ens närhet.
Du känner alltså igen kontrollfreak till mammor och mähän till pappor? Tack och lov gör inte jag det. Var finns dessa människor??
Förresten nu minns jag faktiskt en familj där mamman var ett sådant kontrollfreak och pappan ett mähä. Sönerna blev tyvärr lika mycket mähän i mammans närhet, hon lät dem inte ens svara på en helt vanlig fråga utan att ropa svaret över bordet. Det var nästan komiskt. Hon var lärare vilket kanske gör det ännu värre…
Unpopular opinion: Josefine Bornebusch är sååå överskattad. Enda bra hon gjort är Mickan i Solsidan, de första 3-4 säsongerna. Efter det är hon bara tråkig och överpretentiös. Har bara regisserat usla filmer och serier.
Förr var hon åtminstone söt, men nu är hon inte ens söt, bara grå och mager.
Men jag gillade verkligen Baby Raindeer som hon regisserat vissa avsnitt av. (ts här, glömde kolla om jag fått svar. Ska läsa alla nu!)
Haha ja jag tyckte också den var lite fånig men svenska filmer ska alltid ha så överdrivna karaktärer? Gillade dock deras dialoger när de pratade om barnen och hur de känner, relaterade mycket
Dialogerna var kanske intressanta men det kändes inte som naturliga repliker i en spelfilm. Allt var liksom metaförklarat hela tiden och lämnade inget till upplevelsen.
skitdålig film. och håller med, undanhåller cancer, glömmer en väska. inte NÅGON av föräldrarna hade koll o kolla att allt är med.. o Josefin jäklar va sliten i filmen.
Hon skulle ju spela väldigt sliten och trött (och hade cancer). Jättekonstigt om hon skulle komma som någon piffig Mickan haha
Alltså jag menar Josefin Bornebusch i verkligheten. Hon skulle behöva gå upp minst 5 kilo för att få ett fint ansikte igen.
Så jävla gränslöst att sitta och kommentera någons utseende på detta sätt ärligt talat.
Jag tycker framför allt att dottern själv borde ha frågat sin pappa efter väskan direkt när de gick från säkerhetskontrollen. Eller när de gick från flyget, eller när de sov över hos farmorn. Inte ens en tonåring lämnar väl ifrån sig ansvaret så? Och ja, att inte säga något om cancern till sin man… det om något är väl tecken på att man inte ska fortsätta tillsammans. Vad ska man då ha en partner till?
Älskade filmen, tyckte den var jättebra! Cancern var onödig dock.
Någon som vet vad som hände med JB och hennes ex? I inlägget om hennes nya hem låter det som att hon behövde packa en väska och dra, likt när jag själv lämnade en våldsam relation?
Alltså att Margareta Grääs delar ett inlägg som pratar om att man ska tänka på hur man konsumerar, det finns bara en planet, reor kommer och går osv för att i nästa inlägg göra reklam för en adventskalender…? ?
Enligt henne är det ju ”konsumenupplysning” hon håller på med, så att folk vet vad de INTE ska köpa?
Influencer är egentligen hjältar. De köper massor av saker för att visa oss vad som är bra, de reser massor för att visa vart man ska resa. De hjälper världen, vilka förebilder.
Åh, glömde ?
Någon som haft en bebis med sidoskillnader? Min är 7 månader och använder inte ena sidan så mkt och jag är orolig 🙁
Under utredning i vården men verkar vara att man måste vänta och se hur det utvecklar sig med sjukgymnastik. Orolig för cp-skada osv
SÖKES:
För ett tag sedan så såg jag en kommentar på Öppet Spår om en naturlig deodorant som var den bästa någon hade provat. Hjälp mig komma på vilken det var?! Någon som känner igen sig? Det var en deodorant som inte innehöll aluminium, eller så var det en deodorantkräm av något slag…
C/O GERD innehåller varken aluminium, parabener eller alkohol.
Finns en deodorantkräm som heter just Naturlig deo, kanske den? Jag frågade efter naturliga deos för ett tag sen här och fick många förslag på Mountain Fresh som är en kristalldeo. Även Lavilin 72 h Deodorant Stick och Rosenserien.
Juletid. Sinnesfrid. Hemfrid. Adventsmys. Snart är det dags att pynta och baka.
Vem tänker på barnen?
Det finns många barn som drabbas av utanförskap på grund av en eller två föräldrar som beter sig underligt.
Tänker på dessa vuxna som har konto på Only Fans och andra sexsajter.
Hur firar dom jul? Vem vill ens ”julmysa” med en mamma som skämt ut sig genom att spela in porrfilmer? Vad säger omgivningen, skolan, grannar, övriga släktingar och eventuella arbetsgivare eller vänner?
Tänker på dessa barn, som har en morsa som inte funkar på något plan mer än horisontellt.
Antar att BRIS stödlinje fångar upp signaler från dessa övergivna barn och att det finns någon statistik över hur många procent barn som lever under dåliga förhållanden på grund av mamma eller pappas sexmissbruk!
Amen för fan!!!
Hunden Isidor är hittad!!!
När då och var?
Tänker inte gynna Bingo genom att lyssna på senaste podden m Nova.
Vad var det som hände m henne? Så hon hamnade på sjukhus ..
absolut ingenting verkade det som
Är såå trött på Matplatsens blogg. Har gillat den riktigt mycket genom åren och fått så mycket inspiration men nu orkar jag inte ens gå in där. Blir alltför ytligt och materialistiskt i dessa tider!
Dels så är det 99 procent reklam och skulle det någon gång inte vara det så är det bara gamla recept hon kopierar rakt av med text och allt.
SÖKER ANONYM ?
Söker anonym från förra veckan som hade en kille som tagit lån i ditt namn/varit våldsam.
Hur har det gått för dig? ?❤️?
Jag är här. Men skäms för han tog inte lånet i mitt namn, han sa att vi skulle investera det och är en som kan nörda ner sig i saker så var så trovärdigt när han berättade om vilka fonder vi kunde spendera i och att det typ finns en spärr så man inte kan förlora så mycket, för då tar man automatiskt ut pengarna typ. Och sen var jag medlåntagare på ett lån som tog för typ 3år sen, för hans vän typ blev hotad till döds av kriminella och jag var så naiv. För nu är det jag som hotas med inkasso på det lånet. Så mår verkligen inte bra, men ångrade mitt inlägg i öppet spår och skäms att så många svarade snällt. För har gjort andra naiva saker och testat röka (utblandat med tobak) och en kväll hörde grannarna hur han skrek och var våldsam och ringde polisen. Så vi båda fick böter, mitt mycket större pga jag tjänar mer. Och jag betalade för honom och halva mitt. Och nu har jag halva mitt + skulderna från lånen och jag har ingen lön kvar denna månad och det finns mer att betala nu. Och jag skäms för jag har försatt mig i denna situation. Och nu blir det långt igen, men ni behöver inte tänka på mig för på något sätt hamnade jag här. Det vet så bra innan honom. Jag sparade pengar osv, och nu har jag typ inte mycket sparpengar kvar alls. Har lagt över 200000kr på detta förhållande. Det enda jag vill säga, om ni träffar någon och den ber om lån eller liknade, bara fly innan ni får känslor eller blir fast. Vissa är så bra på att få en dit man vill. Även om man inte trodde man var så lättlurad.
Oj herregud. Det blev mycket text, men ville bara på något sätt förklara. Men kan iallafall säga att jag inte träffat honom på flera dagar nu och försöker fokusera på mig själv.
Låter bra att ni inte träffats. Hoppas ni inte har kontakt heller. Det låter som att du skyller hela händelsen på dig, gör inte det. Detta kan hända vem som helst. Nu blickar du frammåt och gör det bästa av situationen – klipp alla band med honom.
Tack för att du uppdaterade! Har du kontakt/stöd med familj eller vänner? De kommer stötta dig oavsett hur mycket du skäms och det kommer vara så skönt sen när du har berättat allt och slipper känna att du måste dölja saker för dem. Kontakta även kvinnojour, de har stor erfarenhet av att hjälpa personer i din situation och kan säkert råda dig i vad du ska göra i den ekonomiska biten.
Du kan börja med kvinnofridslsinjen: 020-50 50 50, ta hand om dig och uppdatera oss om hur det går <3
Jag vill helst inte berätta för dom. Vet det låter fel men vill inte de ska veta hur han är. Men tror inte kvinnojouren kan hjälpa mig för har en egen lägenhet och bor inte med honom. Jag vill nog bara vare ensam i min egna lägenhet.
Jag har varit volontär på kvinnojour och du kan absolut kontakta dom! Man kan få stödsamtal på plats eller bara prata med någon i telefon för att få lite stöd. Det är alltså inte bara boende❤️ Var rädd om dig!
Tack, jag visste inte det. Tog tid för mig att orka kolla tillbaka här och verkligen läsa. Så du ser nog inte detta. Men tack ❤️
Tror att det lite är skammen som talar när du inte vill prata om det. Det är SÅ hjälpsamt att prata. Att få stöd i att inse att det inte är ditt fel. Blir så ledsen för jag känner ångesten du lever med, har också levt med den. Och jag vet därför också hur fantastiskt livet kan bli även efter en sån här relation. Jag önskar verkligen det för dig. Sekunden du pratar med en psykolog eller samtalsstöd på kvinnojouren så kommer du få veta att du inte behöver skämmas. Sen är det bara uphill from there, jag lovar!
Tack ❤️ om du ser detta så, tack, det tog några dagar att verkligen klara att läsa igenom det här.
Tack för du svarade, har tänkt så mycket på dig. Alla har vi gjort dumma beslut, du har inget att skämmas för! Allt kommer att ordna sig, men snälla se till att lämna förhållandet ❤️?
Jag hoppas det. Men jag har även börjat misskött min egna lägenhet osv (vi bor inte ihop) pga mitt boende så oroar mig både för den och det ekonomiska. Och sen även att han är den enda som som står ut med mig. Jag ser absolut inte lika bra ut som förr. Och andra saker.
Jaa, vi gör alla ”dumma” saker och att röka på är verkligen inte så farligt! Du är inte dålig, du är inte fel, du har bara hamnat med en hemsk person som fått dig att göra saker du egentligen inte vill, med lånet och allt. Han är en våldsam man och det är inte lätt att hantera det!! Så inte heller konstigt att du försummat din egna lägenhet<3 Du har haft så mycket annat att tänka på. Jättebra att ni inte ses! Och LOVAR att det finns MASSOR av personer som skulle "stå ut med dig", du är bara nedbruten av detta förhållande! Du är bra och fin som du är! Jag vet hur det känns att tro att det bara är den som gör en illa som skulle stå ut med en men jag lovar, det är bara hjärntvättningen. Och dessa saker som du tror gör dig dålig, dina misstag, det är OKEJ! <3 Det blir som en del av våldet "jag är så dålig så nu kan jag inte lämna", du är inte dålig, du har bara drabbats av dåliga saker och är bara en helt vanlig person som alla andra, som gör misstag eller inte agerar perfekt hela tiden <3 (jag vet hur det känns att känna sig dålig på det sättet, pga såna grejer, men du har ingenting att skämmas för!) ÄVEN om du skulle ha varit "dålig" så förtjänar du absolut inte att ha det så här!! Du förtjänar ett så mycket bättre liv! <3
Det där är inte sant! Att han skulle vara den enda som står ut med dig pga hur du ser ut, som du skriver. Det är bara din hjärna som säger det där till dig för att den mannen sett till att du inte längre har någon självkänsla!
Det kommer tid men du kommer komma ur detta! Snälla försök bestämma dig för nollkontakt med den mannen. Ju större avstånd du får till honom, desto mer kommer det landa i dig att ditt liv är bättre utan honom och det kommer vara lättare för dig att söka den hjälp och stöd du behöver.
Ta hand om dig!
Du det där med att han är den enda som skulle stå ut med dig har HAN tutat i dig, det är precis det de vill. De vill att man ska känna sig värdelös och tro att ingen annan vill ha en, för då vågar man inte lämna. Det är INTE sant. Folk kommer vilja ha dig, och det kommer kännas svinkonstigt till en början men helt plöstligt kommer du stå där med en man som behandlar dig som du förtjänar, och undra hur du någonsin kunde tro att du inte skulle hitta det.
Det är jag igen, kan inte sova, men önskar det fanns medaljonger för personer som du ❤️ Jag hade verkligen haft en ganska kass dag och trodde ingen tänkte på mig. Vågade knappt tro att du menade mig när jag öppnade öppnat spår.
Jag skrev och frågade efter dig redan förra veckan, och vi är många som tänker på dig! ?
Vill ge dig världens största kram, alla gör fel ibland det är så man lär sig. Jag har hört att kommunen kan ge en ekonomisk rådgivning, tror att det är kostnadsfritt? Kan något att kolla upp.
Du är perfekt precis som du är, gör dig av med ditt skräp till pojkvän som får dig att känna så här. Pengar kommer, pengar går men ditt mående är ovärderlig! Snälla ta han om dig, ring kvinnojouren eller prata med någon anhörig. Jag tror inte du förstår hur många som verkligen bryr sig.
Massa kärlek & pepp! ?
Tack ❤️
❤️❤️❤️ Vi är många som tänkt på dig. Och som finns om du behöver prata med någon. Bara för att vi är okända så är det inte så att vi inte känner med dig.
Du kommer bli stark igen.
Det spelar ingen roll om du rökt på eller annat, hur många har inte gjort sånt. Det viktiga är att du gör dig fri från den där mannen. Du behöver inte vara perfekt, det är inte det det handlar om. Det handlar om att han utnyttjar dig och är dålig för dig.
Det kan hända vem som helst, det är inte ditt fel!
Du behöver inte skämmas.
För tio år sen var jag med om exakt samma i varenda detalj du berättar, med min föredetta. Låt inte skammen påverka dig i flera år som jag lät den göra. Det är inte ditt fel.
Mitt råd är att acceptera att du blev manipulerad, och sen bara gå vidare. Om du inte har några bevis, då kan du stämma honom, och ta hjälp av kronofogden.
Jag ångrar att jag inte gjorde det, men skammen åt upp hela mig så jag orkade inte försöka.
Men skäms för att jag på något sätt forfarande kan tycka synd om honom osv. Jag vågar inte prata om detta med någon som känner honom, för han har fina sidor också. Så där krockar det i mitt huvud. Att försöka acceptera att han manipulerat och lurat mig men samtidigt bryr jag mig. Fast han bryr sig nog inte.
Jag förstår att du skäms, men det behöver du inte göra! Bara vet om att vi är många som har gjort samma misstag, de här männen är så skickliga på att manipulera. Trösta dig med tanken på att vem som helst hade kunnat råka ut för samma sak, du är inte dålig eller dum som blivit offer för en manipulativ man.
Det kommer ordna sig, ställ in dig på några tuffa år men ljuset finns i slutet av tunneln. Jag var där du är för 6 år sedan, idag har jag sparpengar, lever efter mina tillgångar, är gift med en fantastisk man och har en fantastisk liten son. Jag är inte helt skuldfri, men det gör ingenting, jag betalar av lite hela tiden och visst, det sticker lite, men det är helt hanterbart.
Rekommenderar verkligen terapi! Du behöver nog lite hjälp att bygga upp din självkänsla igen kan jag tänka mig, självkänslan behövs för att hjälpa sig själv framåt och känna att man är värd mer. Heja dig! Det här fixar du!
Du, dumma beslut kan vem som helst ta, men det betyder inte att man ska bli behandlad hur som helst för det. Har du haft kontakt med tjejjour eller kvinnojour?
Min sambo och jag åker till Stockholm innan jul och funderar på att gå på Skansens julmarknad, har någon bra erfarenheter av den? Och är det något annat som ni tycker är mysigt att göra i Stockholm i juletider?
Jag bor i Stockholm och har varit på julmarknaden och jag vill bara säga KLÄ ER VARMT!
Skansens julmarknad är på en plats där det är helvetesblåst och om det är en kall dag fryser man ihjäl.
Jag tycker att Rosedals trädgård är väldigt mysigt, åker gärna dit när jag är i Stockholm!
Ja den är mysig.
Julmarknaden alltså.
Jag gillade bättre gamla stans julmarknad föregående år, blåste mycket mindre än Skansen ? och sen en varm choklad på Chokladkoppen ??
Gamla stan skulle jag undvika till varje pris. Totalknökad och hemsk på det viset.
Håller också med om Gamla stan, är mysigare och dessutom kostar det inget att gå dit.
Beroende på vilken helg är Hovstallarna mysigt! Men den är bara en helg per år. Jag personligen älskar Skansen, varit där varje år i över 10 år. Gå en fredag om ni har möjlighet!
Fjärilshuset är ju fint och varmt om man gillar det.
Gamla stans julmarknad är fin.
Julmarknaden i Gamla stan,med glögg och pepparkaka,och har man tur snöar det för extra feeling!
Ok,såg någon redan föreslagit det,inte alls fullknökigt o jobbigt tycker jag.
Johann* Blad* Tror hon att hon är den första kvinnan som fött barn ?? Alla dessa halmstrån hon greppar efter desperat kring att vara en influenser och ensamstående mamma. Patetiskt!
Hon är den enda som någonsin fött barn, den enda som någonsin ammat etc. Och hon kan inte göra NÅGONTING utan att ALLTID få kommentarer på alla hennes val
Hon kryddar en HEL DEL när det gäller kommentarerna hon får.
Singelmamma tom. Har massor med ensamstående föräldrar i min omgivning. Aldrig hört någon kalla sig singelmamma/singelpappa
Ensamstående mamma låter som något man är i förhållande till sitt barn. Singelmamma låter som ”hej, jag är singel och vill ha ett förhållande, men bara så du vet är jag mamma också”.
Jag är ju 100% ensamstående och singel – har aldrig tänkt på att det är så jag borde presentera mig?! ?Så att det blir tydligt liksom. Kanske får en date lättare då ?
Har märkt att många som har barn varannan vecka, och alltså delar vårdnad, kallar sig själva ensamstående föräldrar. Tycker det är märkligt, de delar ju på föräldraskapet med den andra föräldern, då är man inte ensamstående.
Va? Det tycker jag man är. Man lever ju inte med en andra föräldern. Så det används vad jag hört.
Var tvungen att googla det här för ett tag sedan, för jag har också alltid tänkt att det betyder att man har allt eller huvudsakligt ansvar själv för barnen. Men tydligen betyder det bara att man inte lever ihop med en annan vuxen som man delar ansvaret med.
Det är väl hon och Sanna Bråding som älskar att upprepa dagligen att de är singelmammor. Ingen får ju missa det och därmed missa hur speciella och fantastiska de är.
Till och med ensamstående ibland ?
Glömmer aldrig när hon tvångsmatade sin unge i Nyhetsmorgon
Jag såg det på nyhetsmorgon, utan att veta vem hon är, o minns att jag blev så totalt uppfylld av cringe att jag var tvungen att googla henne. O cringe e ordet
Nä, inte var det förplanerat av JB inte. Bebis bara råkade bli absolut vrålhungrig i direktsändning.
Skoja.
Någon mer som har blåsor i munnen/afte väldigt ofta? Vet ni vad det beror på och hur botar man det?
Prova Oralmedic. Funkar bra
Älskade Oralmedic! Det har tyvärr slutat tillverkas ??
Till trådskaparen: jag! Visade sig vara herpes från underliv (snubbens, antar jag) ? kolla upp det hos din vc!
Va?? Har varit hos vc som bara tittade i munnen och sa att det inte var herpes. Men dom kunde inte säga vad det beror på.
Tog du prover etc eller tittade dom bara?
Dem tog prover! Både med tops och blodprov.
yes. jag o min son. grava problem
min son har blåsor året om. max 2 dgr i mån utan en, enda blåsa vilket är ovanlig mkt.
extremt svårt till vård/hjälp. men tråcklat mig igenom till olika tandläkare och läkare. och fått lite tips /råd.
viss mat kan trigga..
tex sura saker syrligt. så äpplen, godis chips kan ha frätande effekt. testa uteslut det.
zendium kan ge liten hjälp, men finns tyvärr lite forskning o kunskap om det.
Be läkaren skriva ut triamcinolon
Jag får blåsor ibland av tomat och kanel. Tänk efter vad du ätit när du får blåsor.
Jag kan få i väldigt stressiga perioder. Har inte hittat hur det behandlas tyvärr.
Jag kommer inte ihåg sist jag var utan blåsor i munnen. Får runt tandköttet, läppar och tunga. Fruktansvärt! Upplever att det kommer vid stress eller när förkylning är på g. Men något som jag tycker har gjort det bättre, även om jag fortfarande har blåsor är L-Lysine 1000mg. Vet inte om det sitter i huvudet eller om det faktiskt funkar. Kanske värt ett försök?
Jag har ibland! Men blivit så mycket bättre sen jag började med zendium tandkräm. Tips!
SLS fri tandkräm
Exakt! Det hjälpte mig! Är helt fri från problemen nu efter att ha bytt tandkräm.
Precis. Zendium kör jag!
Ja finns tub med gelé på apotek och även munskölj. Gelén är jättebra.
Tack för alla era tips ?
Jag läste att det kan vara B-vitaminbrist och testade börja med kosttillskott. Nu har jag typ inte haft en blåsa på flera år efter att ha haft väldiga problem med återkommande.
Jag får det alltid när jag är förkyld. Mitt tips är att dutta vademecum på blåsan. Det svider till som faan men sedan domnar området runt blåsan bort och dagen därpå brukar blåsorna ha krympt rejält.
Min man har stora problem med afte och kör med Zendiumtandkräm och använde Oralmedic (det enda läkemedlet han tycker funkar) men som andra skriver så har det slutat tillverkas. Jag har dock två andra tips från hans 30-åriga aftekarriär och det är kosttillskottet Longovital och att borsta tänderna flera gånger om dagen. Lycka till, vet vilket jäkla lidande det är!
Tack för tips!! ?
Jag har haft jättestora problem med afte, det kunde sätta sig på tungan så hela tungan svullnade och jag kunde knappt prata. Jag försökte kartlägga mina triggers och genom att undvika dem får jag knappt några blåsor längre! Kanske kan hjälpa nån annan med.
– Största boven för mig har varit rå lök! Gäller även i chips, äter jag t.ex grillchips är det kört!
– Surt godis! T.ex cola-nappar som jag brukade ha i min lösgodispåse.
– Att byta tandkräm. Zendium hjälpte mig inte, jag använder colgate whitening men om jag skulle byta till colgate orginal t.ex kommer blåsorna direkt!
Bra tips!!
Hade jättemycket problem med det och fick sedan tips om att byta till tandkrämen ”zendium”, sedan dess har jag väldigt sällan blåsor i munslemhinnan!
Japp, verkar vara ärftligt i mitt fall alternativt vara kopplat till somatiska kroniska sjukdomar. Finns så otroligt lite forskning om just afte!
Finns inget sätt att bota det på och det finns knappt sätt att ens lindra det på? Men har märkt att det ”stoppar” aften en del om jag lägger på Aftamed/Aftaclear så fort jag märker att jag börjar få en blåsa, tycker inte det lindrar ett skit när det väl brutit ut.
Har försökt hitta vad det är som triggar igång utbrotten i flera år men kommer ej fram till något.
Jag har det ofta 🙁 Det som hjälper är att byta till tandkräm som inte löddrar typ zendium
Hade stora problem med afte som yngre men så visade det sig att jag länge hade brist på vitamin B12 och efter att jag fick reda på det och åt kosttillskott har jag i stort sett aldrig blåsor längre. Så boka tid för blodprov på vårdcentralen är mitt tips!
Är tandsköterska på Ftv och en tandläkare med 35 års erfarenhet som jag jobbar med sa till mig att det kan bero på gluten känslighet om man får det regelbundet.
Frågar igen. Nåt mysigt ställe åka till om man inte har så mycket pengar?
Väldigt oklar fråga… Vad vill du göra? Var reser du från?
Var utgår du ifrån, vad är du ute efter och vad är ”inte så mycket pengar”?
Var bor du? Allt beror ju på dig utgångsläge. ? Och vad är du intresserad av för resa? Aktiviteter osv?
Utomlands eller inom Sverige?
Söderköping är väldigt gulligt och mysigt ☀️
Där Hanna Friberg är uppvuxen? Det är inte så ofta man hör om Söderköping, men har hört en hel del positivt.
Älskar Söderköping!!
Vad vill du göra och hur mycket får det kosta ungefär?
I Sverige – någonstans i Dalarna, Tällberg är otroligt i vinterskrud eller under grönskande sommar .
Utomlands – Ärligt , allt kostar just nu. Men hade sagt Belgrad eller Budapest
I Stockholm om du har månadskort kan du ta en dagstur med skärgårdsbåtarna utan att det kostar mer.
För alla som undrar om hur det gått för FD hela tiden (ni som vet ni vet), det kom en liten Frans den 11/9.
Åh hade varit roligt om hon själv uppdaterade något (men förstår såklart att hon inte gör det). Hoppas allt är bra med henne och bebisen.
Sjukt att hennes plan fungerade. Pappan har ”flyttat tillbaka” in igen efter ”separationen” och ingen skriver mer om henne för då säger hon till på skarpen och inläggen tas bort för hon är ju priiiivat nu.
Tror inte det var någon uttänkt ”plan” från början utan ett beslut hon fick ta längs vägen pga hennes sambos agerande.
Jag hade gjort samma.
Hade du också ljugit för dina följare?
Ja?
Men du hade alltså ”hängt ut” en anhörig som du älskar för att vara ärlig mot dina följare (som hatar dig)? Tveksam moral får jag säga.
Va? Nej? Jag hade inte ljugit och sagt att vi separerat om så inte var fallet. Hon hade många följare som skickade stöd och hjärtan ofta, så försök inte få det till hon bara var hatad. Det är ju dem jag menar, de som förtjänade bättre efter allt de gjort för henne.
Men buhu. ”Efter allt dom gjort för henne” lol
Moget.
Men snälla, ”ljugit för följarna” Du är lite naiv. Alla ljuger/hittar på, mer eller mindre i sociala medier.
Det är inte din kompis.
Fast har man valt att hoppa av hela ivf-influencer karusellen samt gjort sitt konto privat tycker jag man har all rätt att ryta ifrån mot skvaller, rykten och elaka spekulationer. Hon är privatperson numera och har noll redovisningsplikt om hur hon lever sitt liv.
Efter att ha tjänat pengar på sina följare och de har stöttat henne i hela sin resa, nej jag tycker faktiskt inte det. Då borde hon avslutat det på ett bättre sätt. Finns så många nu som undrar hur det gick. Hon kunde ge en liten uppdatering, förklaring och ett avslut.
Ni är väl kvitt? Hon tjänade pengar på följare som skvallrade och snackade skit om henne, hon är inte skyldig er något.
Men det är ju inte samma följare som stöttade henne och som snackade skit. Snälla.
Men sluta lägg energi på okända människor ifall ni måste få tillbaks något?
Ge en komplimang för att du vill, inte för att du förväntar dig något i gengäld.
Så hon har någon slags redovisningsplikt menar du? Hon är inte och har aldrig varit någon av er följares kompis. Hur många hjärtan ni än skickat henne genom åren. Hon känner förmodligen absolut inget för sina forna följare och skiter fullständigt i om hon sårat er med att inte uppdatera och/eller sagt hejdå.
Ja men det förstår jag. Så gör ju alla influencer, bara likes och pengar som betyder något. Skönt att ni bekräftar att det var det hon var ute efter.
Men ingen startar ju en blogg/insta för att få vänner/ bli kompis med följarna. Dom gör det ju för att tjäna pengar, få en inkomst, slippa söka jobb ute i verkligheten.
Ni måste fatta det.
Men nu har hon ju valt att säga upp sig från sitt ”influenser”jobb och vi har inte längre något att göra med hennes privatliv. Hon har fått sin bebis och är ihop med barnets pappa, låt henne starta om
Okej!
Men det blev ju inte chans till ett bättre avslut pga anledningarna! Vrf skulle hon sätta ett gäng främlingar framför sin familj?
Sant. Hon valde en kriminell framför sina följare.
Hälsar kassapersonal alltid på er när ni handlar? På typ Ica när ni ska betala?
Får sällan ett ”hej” nu för tiden, det är oftast jag som hälsar först ? (Och jag går inte runt med hörlurar)
Det tycker jag att de gör där jag bor. Tar det också för givet så söker typ alltid ögonkontakt för att just säga hej.
Jag söker också ögonkontakt men ofta tittar de bara ner på rullbandet och blir sen nästan förvånade när man säger hej?
Obs jag ser helt normal ut.
Jag jobbar i kassa på Ica ibland och hejar alltid, tycker det är konstigt med kassapersonal som inte gör det
Jobbar inte på Ica men i annan typ av butik och hälsar alltid på mina kunder! Men upplever att det försvinner mer och mer, återigen inte bara på Ica/mataffären utan i alla kassor.
Bra att du hälsar!
Tycker det är en tråkig utveckling? För vissa är det kanske det enda mänskliga mötet på hela dagen, det gör mycket för psyket att få ögonkontakt och en hälsning. Tänker tex på pensionärer…
Jaa det känns som att mänsklig kontakt försvinner mer och mer, över lag. Jättesorgligt!
Konstigt med tanke på allt snack om psykisk ohälsa och ensamhet.
Finns ju forskning som visar på hur viktiga ”tunna band” är för välmåendet.
https://poseidon.goteborg.se/nyheter/darfor-mar-vi-bra-av-att-heja-pa-grannen/
Den utvecklingen har jag märkt noll av. Överallt där jag handlar så hejar personalen.
Inte på Ica, men en lite rolig grej hände i veckan. Vi skulle äta på restaurang. Det var helt tomt och bara vi där. När jag möter en ur personalen säger jag givetvis hej, både för att vara trevlig men också för att liksom visa att vi är där. Han tittar på mig uppifrån och ner och svarar ”…eh, okej?” och går. Haha! Underkänt i charmskolan.
(Och ja, han jobbade där. Hade uniform och serverade oss sedan. Så inget missförstånd med att det var en annan gäst)
Inte en chans att den restaurangen hade fått några av mina pengar.
Nej tycker de är väldigt dåligt med trevligt folk i kassan. Sist jag va på Coop satt kassörskan och granska en snusdosa medans jag stod där med varor på bandet. De va ingen kö så tog kassa istället för självscan men tog bort mina varor och gick till självutcheck istället för hon bara satt där.
Jag är alltid trevlig då jag själv jobbat i kassa och vet hur tråkigt de är när folk inte ens tittar på en
Usch vad tråkigt. Kan leda till väldigt negativa tankar om man känner sig låg och har en dålig dag, och personalen inte ens vill titta på en…
ja ica maxi i, Solna. alltid trevliga o hälsa god kväll trevligt helg mm
tyvärr inte så i så många affären.
Hm borde rycka upp sig..
Ja.Alltid,och sen ett ”Ha en trevlig dag!” Tror det ingår i jobbet att man ska säga så, iaf på Hemköp och Coop.
På en ica här i stan är det en jättetrevlig man som har liknande fras, bara att han byter till varje kund. Om personen framför får ”ha en bra dag!”, så kanske jag får ”önskar dig en riktigt trevlig lördagskväll!”, och personen bakom mig får en tredje fras. Han ger verkligen ett trevligt intryck?
Såna människor gör en så glad! ?
Ja de gör ju att man kommer tillbaka❤️
Serviceminded.
Ja alltid!
Inte de som är under 25.
Nej inte som förut. Många verkar trötta på sitt jobb.
Beror på affär. På mitt lokala Lidl sitter kassapersonalen mest och pratar i telefon/airpods. Känns som de ofta inte hör att jag säger hej heller.
Lidl är ju i en klass för sig, när det gäller personal. Och då menar jag inte någon bra klass. Snarare då den sämsta.
På Maxi i Olofström är kassapersonalen alltid trevlig och hälsar och önskar en en trevlig dag, det är väldigt trevligt tycker jag?
Vad har hänt med ankpung (nikolina.thun)? Bytt ut flickvännen mot en äldre gubbe ?
Hm, hade helt glömt bort henne. Men visst dejtade hon en äldre man för några år sedan också? Innan flickvännen alltså.
Ja men inte lixom lastgammal och as gubbig som denna.. han hade kunnat va hennes morfar typ
Jo, dom reste mycket ihop och han typ renoverade hennes hus?
Kände bara bläää när jag såg det
Var tvungen att gå in och kolla, han måste ju vara över 70 år?! Hur gammal är hon?
Över 70? Överdriv mer
Överdriv? Gubben ser äldre ut än tomten
Överdriver inte, kolla när han står i bar överkropp. Hur gammal tror du han är?
Typ 60 men max 65 ?
Jag vill baka något annat än det jag brukar till jul. Jag är kak- och fikaansvarig för sällskapet på ca 16 pers. I vanliga fall gör jag kolasnittar, saffranssnittar, lussekatter, saffranssockerkaka och mjuk pepparkaka. Har ni några roliga recept? Gärna något som är hyfsat lätt att frakta i bil i några timmar, så inte typ tårta. Taaaaack ?
Spana in Brinken bakar på Instagram
Sök på vispade knäcktutor inalicekitchen
Lakritssnittar om ni gillar sånt. Drömmar (kanske saffransdtömmar), ett år gjorde jag kolasnittar men rullade bollar och stoppade in en halv skumtomte i varje (svärmor älskade dom) ?. Vit kladdkaka, kolabrownies med salta pinnar (sjukt gott) https://www.ica.se/recept/kolabrownie-med-salta-kringlor-721307/.
Om du ändå gör lussekatter, kavla ut och gör typ vaniljbullar MEN stoppa i hackad vit choklad, sjukt gott!
Alltså om du vill ha fler tips så kan jag säkert göra en hur lång lista som helst ?.
Tack båda två!
Testade förra året något enkelt recept med pepparkaksdeg och dumle. Riktigt gott!
Beslutsångest vilken väggfärg som blir fin i barnens rum. Vi har ekparkett (ej vitlaserad) och vill ha från Rusta. Vilka väggfärger tycker ni gör sig fina i barnrum? 🙂 Tänk 6-15 år.
Morning Haze är jättefin!
De har väldigt fina gröna färger på Rusta. Men exakt nyans beror ju på det aktuella rummet, väderstreck, möbler, färg på lister osv.
Vi har morning haze från Rusta på både golv och tak i barnens delade sovrum (yngre än ditt spann dock). Har även deras burnt red och den är riktigt snygg!
Ni som har erfarenhet av barn och simskola!
Är det överhuvudtaget möjligt för 6-7 åringar med näst intill noll vattenvana att lära sig simma på 10 stycken 30-minuters simlektioner?
Skulle säga nej om vattenvanan är 0 innan.
Dom kan lära sig hantera kroppen i vatten, typ flyta, hålla andan lite, hoppa från lite höjd. Men att kunna simma? Nej.
Fotmulerade mig dumt. De har självklart badat innan men inte så att de ”kan” något, typ flyta. Vill inte gärna ha vatten i ansiktet, den nivån.
Om de deltar ordentligt så kan de säkert lära dig hjälpligt men känns inte som att det är stor chans att de blir ordentligt simkunniga? Men kan ju vara en bra start iallafall.
Tänker likadant, sen hänger det ju även på övriga elever i gruppen. Tyvärr är det ju så att ibland måste man ge barnen uppmärksamhet av olika anledningar och just vid simning kan ju inte dom okunniga ”köra på” eller vad man ska säga.
Sen beror det ju på barnets inlärningsförmåga och allt sånt också. Skulle dock oroa mig att den typen av press/stress skulle blocka barnet som kanske inte kommer tycka det är roligt eller vill försöka.
Ja grejen är att vi tidigare bott på en mindre ort med typ 4 mil till närmsta badhus, och på grund av ekonomin och diverse har vi inte badat regelbundet. Nu har vi flyttat och ekonomin är en helt annan och jag känner att det verkligen är dags att ta tag i detta.
Mina förväntningar är att de kanske ska kunna få till tekniken och ta ett par simtag, så att de får en grund vi kan bygga på själva sedan. Men jag vet inte om det är att hoppas på för mycket.
Låter lite sådär. Gå två terminer istället.
Tyvärr är det inte säkert att de får plats nästa termin då barn 2019 kommer prioriteras då. Är ett jättekonstigt system där en årskull i taget får förtur.
Men varför inte låta dom gå och lära sig så mycket som möjligt? Varför ha krav eller förväntningar på vad dom bör lära sig?
Simhallen ger förtur till de barn som är eller fyller sex år, alltså detta år barn födda 2018. En termin startar våren och en på hösten. Efter årsskiftet prioriteras alltså barn födda 2019 och om mina barn är alltså äldre än så. Jag hade gärna låtit dem gå 15 gånger om det så krävs, men jag kan inte göra något om platserna fylls av barn födda ”rätt” år.
Detta är jättetrevligt för mig då jag känner att jag gjort fel som inte tagit tag i detta innan, men jag har tagit för givet att man kan få plats i simskola oavsett ålder. Typ först till kvarn. Inte som detta.
Jättestressigt, inte jättetrevligt.
Stressa inte utan låt dem gå i simskola och lära sig så mycket som möjligt. Det är alltid bra och ligger till grund för mer vattenvana senare. Simningen kommer med tiden! ♥️
Menade det inte dömande, jag förstår bara inte ursprungsfrågan. Kan dom lära sig simma på 10×30 min? Ja, nej, kanske. Lät som du inte tänkte låta dom börja om dom inte skulle hinna lära sig. Men allt dom lär sig är ju bra?
Ber om ursäkt om det lät elakt, försökte bara förstå resonemanget.
Det kan det säkert vara med rätt typ av lärare. Fattar däremot inte varför ett så stort barn har noll vattenvana. Varför ser man som förälder inte till att de har introducerats till bad och simning tidigare?
Många små orter har inte ens en simhall.
Med ”näst intill noll vattenvana” menar jag att de såklart sett vatten innan, men inte badat regelbundet. Var kanske dumt formulerat.
Nej skulle jag säga. Minst två terminer men majoriteten behöver fler för att bli simkunniga.
Nej inte med noll vattenvana!
Vatten är en vansesak, ofta är det 8-12 barn i en grupp med 2 simlärare…
Noll vattenvana var fel formulerat av mig men de har inte badat regelbundet. 6 barn med 1 lärare här.
Alltså ta de första simtagen ja. Kanske simma fram någon meter. Simma tio meter? Nä det skulle jag inte säga.
Simkurser fokuserar på så mycket mer för att skapa vattenvana, är min erfarenhet.
Ja jag tänker mer att bara få till tekniken, kunna ta nåt simtag. Bara så man har en grund att öva på sedan?
Bättre om de går två terminer utifrån vad du beskriver. Ni kan självklart öva i badhus och sjöar, men om ni inte själva är simlärare så känner jag att nej, de allra flesta behöver minst två terminer.
Självklart kommer vi kunna söka nästa termin också men systemet här ger förtur till en årskull i taget och nästa termin ges yngre barn förtur. Känns hopplöst då vi försökte även innan sommaren men inte fick plats.
Jag lärde min dotter att simma 10 meter i somras, enbart under sommarveckorna när man kan bada utomhus. Hon är 3,5. Allt går! ?
Frågan är också vad du menar med att kunna simma. Simkunnighet är 200m varav 50m på rygg. Det klarar de inte på 10 ggr. Flyta? Dyka? Ev några simtag under vatten? Det är möjligt.
Flyta, kanske våga doppa huvudet helt, ta ett par ordentliga simtag.
Nej. Min dotter är 6år och har knappt vattenvana. Hon lär behöva minst 1-2 terminer till innan hon kan simma. Dock tycker jag det bara är bra att det går sakta så hon får lära sig i sin egna takt.
Jag skulle gärna låta dem gå fler terminer också eftersom de tycker att det är jätteroligt. Problemet är att efter årsskiftet kommer barn födda 2019 att prioriteras, systemet här är inte först till kvarn utan en årskull i taget ges förtur. Vi kan ju ha tur och få plats ändå men det skapar ändå en stress att det är kört och att vi varit alldeles för sent ute.
Har ni möjlighet att åka simma på egenhand så hjälper det också. Om du får närvara vid undervisningen så observera vad de gör och sedan kör ni på egen hand. Barn lär simma även utan simskola men då handlar det om att vuxna tar dem till badhuset.
Min dotter som är fyra började simskola för ett år sedan. I hennes grupp går det några sexåringar som nu ett år senare börjar kunna simma på ”riktigt”. De hade inte några kunskaper inom simning när de startade januari 2024 och det är först nu som det faktiskt börjat lossna.
Vi bor på västkusten och badar massa på sommaren. Men min sambos barn har jag aldrig sett i vattnet mer än till knäna. Han och mamman till barnet satte honom på intensiv simskola på sommarlovet, var mån-fre i två veckor i sträck. Bästa vi har gjort. Gick intensivkurs på höstlovet och nu kan han simma kanske 50 meter. Vi kör en intensivkurs till under våren. Pratat med andra föräldrar som tycker intensivkurserna ger mycket mer. Han hoppar från kanten, simmar under vattnet osv.
Beror mkt på barn. Min son tog lång tid på sig pga att han är väldigt frusen. Vi simmade även en del själva. Helt simkunnig blev han inte förrän vid 10 och då först efter några lektioner med privatlärare. Hett tips om simskolan inte passar. Man får fullt fokus utifrån egna förutsättningar och slipper stå på konsten och frysa och titta på andra barn.
Låg inkomst haft sjukpenning. Lite billigare boende. Nåt inom Sverige som inte är lika dyrt som Stockholm Göteborg storstad. Borde inte fråga här.
Nu kom kommentaren fel igen. Om resor.
Ok, var bor du? Inte exakt alltså men vilken del av landet. Resan i sig kostar ju en hel del tänker jag.
Mitten av landet. Kanske tips på bra lågpris hotell? Rent och fräsch iallafall. Matställen som inte kostar en förmögenhet? Lite sånt tänkte jag. Åka buss tåg komma iväg hemifrån. Många ställen med mycket folk sänker priserna under lågsäsong. Tex. Skärgården brukar vara billigare under vintern.
Så typ Östersundstrakten?
Blir ju konstigt om man föreslår typ Gränna eller Ystad och så bor du i Umeå och behöver lägga en miljon på tågbiljetter. Du behöver vara lite mer specifik. Är du ute efter kultur och museum, mysiga julmarknader eller kluckande hav?
Vill du bara åka bort för att bo någonstans eller vill du göra något också? Vad i så fall? Och hur tänker du ta dig dit, tex bil, tåg, cykel?
Jag skulle försöka hitta ngt mysigt spahotell i närheten av där jag bor. Brukar finnas bra erbjudanden med mat och relax. ?
Tack! Låter mysigt!
Provar igen utan det moddade ordet.
Jag vill baka något annat än det jag brukar till jul. Jag är kak- och fikaansvarig för sällskapet på ca 16 pers. I vanliga fall gör jag kolasnittar, saffranssnittar, lussekatter, saffranssockerkaka och mjuk pepparkaka. Har ni några roliga r*c*pt? Gärna något som är hyfsat lätt att frakta i bil i några timmar, så inte typ tårta. Taaaaack ?
Jag är ett fan av choklad. Antingen havrekakor doppade i choklad, eller kanske en chokladkaka (som kladdkaka men med mer chokladsmak i typ), eller kanske kokostoppar doppade i choklad.
Och med kladdkaka med mer chokladsmak menar jag också gärna mindre söt, lite mer fast konsistens och att man har i mörk choklad eller kanske blockchoklad i. 🙂 Så att smaken blir mer ”djup”.
Saffransrutor eller kladdkaka med Pepparkakskrydda.
Fredriks fika har recept på båda!
Jag gjorde saffransrutor (Köket.se) förra julen och det blev riktigt gott!
Chokladfudge med nötter och marshmallows,superenkelt att göra och farligt gott!
Kola smaksatt med olika saker som lime, choklad, kardemumma, havssalt… Roy Fares saffransbullar med mandelmassa, eller saffransbullar med vaniljkräm, after eight snittar, finska julstjärnor…
Allting som man kan baka i typ långpanna.
Baka inte tre bakverk med saffran vid samma tillfälle. Det blir tråkigt även om man gillar saffran. Gå endera all-in på långpannekakor (kärleksmums, kokostosca, äppelkaka…) eller satsa på fler småkakor (bondkakor, kokostoppar, nötkakor..). Båda de varianterna brukar vara populära och de är både lättbakade och lätta att transportera.
Tack för alla svar 🙂
Mitt guilty pleasure är definitivt Nicci och hennes mammas podd korten på borden. Någon mer? Vill gärna diskutera vad ni andra isf tycker om Jeanettes tonläge mot Nicci mellan åt? Alltså jag är inget stort fan av Nicci men jag tycker hon mer eller mindre i varje avsnitt ska trycka ner henne på subtila sätt. Typ som senaste när Nicci säger att hon gillar att prata engelska på fyllan och J är snabb med att kommentera: ”Aaah exakt för du tycker att du blir sååå grym på engelska då? Du gör värsta dialekterna eller hur?”
Tycker snarare mamman försöker ta ner Nicci på jorden ibland, eftersom N är en pick me girl.
Det går ju inte att lyssna på dom där 2. Det är så sjukt pinsamt så man tror att dom skämtar. Hur kan en mamma prata så med sin dotter? Hur kan dottern vilja prata så med sin mamma? Klipp navelsträngen för attan.
Har ni sagt upp er pga för svårt jobb?
Är fortfarande relativt ny men nu får jag ingen stöttning längre och arbetsuppgifterna haglar över mig. Förväntas liksom vara självgående men det är jag inte, det är massa deadlines men allt tar längre tid för mig. Känns som kollegor tror att man latar sig fast man bara försöker förstå uppgifterna. ?
Har du pratat med chefen och förklarat problemet och bett om mer stöd?
Nej, men jag ville i början! Fattade absolut ingenting. Första halvåret ville jag bara fly, och jag vet egentligen inte när vändningen kom men plötsligt flöt allt på och nu, 10 år senare är det ju jag som är experten.
Låt det ta tid. Fråga hellre för ofta än tvärtom. Skit i vad folk tror och tycker. Gå runt med anteckningsblock och skriv ned allt du behöver minnas. Det kommer att få fint!
Be att få en mentor! Eller om chefen kan vara mer behjälplig än hen är i dagsläget. Man är ju ny minst ett år på ett nytt jobb brukar man säga, så verkligen helt normalt att du inte kan allt än!!
Tack för era råd, jag har pratat med chefen tidigare men det är allmänt rörigt på jobbet just nu så upplevde ingen förbättring.
Kanske borde lyfta det igen!
Ett år!? Måste väl ändå bero på jobbet, hur avancerat det är? För min del hade jag inte velat ha kvar en nyanställd i vårt team som klassas som ny efter ett år.
Kanske inte är butiksjobb som åsyftas utan yrken som ingenjör, läkare etc?
På mitt jobb ses en som nyanställd i 2 år eftersom det är så svårt och mycket som är unikt för just vår arbetsplats ?
Hur lång tid tar det att bli självgående ungefär? Förstår att man inte är fullärd på en vecka men behöver man vägledning och sådär i 2 år?
Tänk på att du ändå räknas som ny på arbetet i ett år. Stå på dig så du inte knäcker dig själv med för mycket jobb
Tack Jen ?
Saknar Fayme på instagram!
Har hon slutat?
Ja, hon slutade för två månader sedan.
Hon har nu istället ett privat konto som bara är till för familj/vänner.
Ett fint och moget beslut! Men jag saknar henne i mitt flöde, tycker att hon verkar vara en genuin person. Hoppas verkligen att hon lyckas med studierna och sitt yrkesval (sjuksköterska).
Har hon börjat att studera till sjuksköterska? Ja, hoppas verkligen att allting blir bra! ♥️
Nä sista meningen var kanske lite missvisande från min sida, om jag minns rätt så skrev hon i augusti att hon skulle göra omtenta på något moment (eller en hel kurs?) och söka in till sjuksköterska till våren.
Hon hade sökt in till sjuksköterskutbildningen till denna höst men var då inte behörig då hon blivit underkänd på det sista hon hade kvar av komvux.
Hon är inte offentlig längre. Det var det bästa beslutet hon kunde fatta. Annars hade barnen blivit ännu ett gäng syskon i raden av alla som exponeras av sin mor.
Nu ger hon dem och sig själv den bästa presenten. Ett privatliv.
Känner mig som världens sämsta släkting. I helgen är det dop och jag har helt glömt bort att köpa nån present!
Storasyskonets fick skojiga leksaker med sitt namn och födelsedatum på, men nu har tiden bara rusat iväg och det finns ingen tid till nåt varken personligt eller kul.
Nån som har sista minuten-tips på så bra present som möjligt?
Vår tjej fick en tavla, modell större, med födelsedatum, vikt, längd, namn mm på.
Den sitter fortfarande i hennes rum 8 år senare ??
Man kan göra den själv, bara man har tillgång till en skrivare och dator. Finns inspiration på utseende om du googlar!
Kan inte skriva ut i färg dessvärre, men annars var det en fin idé!
Den vi fick var svartvit, just för att inte ”växas ur”. Denna kommer hon kunna ha med sig hela livet ?
Skyddsängel från Skultuna! Halsband från Lyckopenningen. Mysig filt med skogsdjur. Fin barnservis med typ Tomtebobarnen.
Behöver ju ha nåt i fysisk butik men servis lät ju gulligt. Beroende på vad jag hittar för motiv, kanske jag kunde hitta nån filt eller så med samma? Tack för tipset!
Halsbandet är nog det enda som behöver beställas. Skultuna finns på Cervera. Bestick från Georg Jensen kanske?
Okej okej, har dålig koll på såna grejer, haha! Men ska kika på vad som finns och ha med mig det du/ni alla skrivit!
Barnkammarboken.
Har inte barn själv så frågan kanske är dum, men är inte risken att äldre syskonet har den redan? Eller vill man ha varsin? Men nåt liknande kunde ju kanske vara en idé, värt att kika i bokhandeln. Tack för en fin idé!
Finns en variant som heter ”Min egen barnkammarkonst”, där sparar man barnets teckningar. Jättefin, vi uppskattade att få en sån!
Åh, det lät ju fint!! Den ska jag absolut kika efter, tack så mycket!
En typ fårpläd eller en kånken-ryggsäck 🙂
Blir nog svårare att få tag på med kort varsel, men annars lät det mysigt!
Gå till en bokhandel och köp några fina barnböcker.
Ja det är nog en bra tanke. Köper alltid nån bok till äldre syskonet i present/julklapp för jag tycker det är viktigt. Så lite finare böcker eller speciella böcker hade jag verkligen kunnat tänka mig, tack för inspirationen!
Som mamma säger jag: köp inte samlingsböcker! Barnet ogillar boken eftersom vi aldrig läser hela, svårare att fastna för berättelsen. Men kan vara bara mitt barn.
Håller med! Är ofta färre bilder också
Man vet ju inte vad detta är för barn heller, så det är ju väldigt bra input!
Som att hon köper en bok att själva samla på eller en hel samling på en gång? Är det alternativ nr 1 ser jag inte problemet, bara att låta bli att köpa fler.
Å andra sidan ser jag inte problemet med nr 2 heller. För säg att det inte hade varit böcker utan kanske ett litet halsband – kan ju bli ett barn som inte gillar halsband. Eller som får en blå kånken och inte gillar blått. Och så vidare.
Dessutom. Var glad för att ens få en present. Om den inte används kommer inte den som ger veta ändå.
Tror inte föräldrarna har så höga krav på presenter för andra barnet (jag hade iaf inte haft det ) de är säkert glada att folk kommer på dopet och visar att de finns i barnets liv på det sättet. ☺️
Haha så vet jag inte ens om jag tänkt, tänker nog för min egen del att det känns orättvist. Barnen lär ju inte heller sitta och jämföra presenterna när dom är äldre, så det är nog mest för min egen del, inser jag nu.
Den spelande barnkammarboken, födelsedagsflagga eller födelsedagståg, nattlampa, bokpaket typ pettsson/mamma mu
Ja det kommer bli böcker iaf, får se vad jag får ihop till det! Fler böcker eller annat kul.
Halsband med månadsten?
Ja det är en tanke, tack för tipset!
Frågar vidare på min egen fråga: om man skulle gå på böcker eller liknande, finns det nån speciell serie eller karaktär som handlar mer om andra barnet? Tänker så hen skulle kunna känna igen sig eller relatera till. Eftersom jag inte hinner lösa nåt personligt med namnet så, hade det kanske varit en kul vinkel?
Har inga barn själv så har noll koll på vad som finns!
Säg att presenten är hos posten till föräldern. Har räddat mig många gånger
Haha ja det är ju en tanke! Nu har jag fått väldigt fina tips här så kör på nåt sånt, men ska komma ihåg det med posten till framtiden!
Ge barnet ett fondkonto med tex 500 kr. Sen sätter du in en peng varje jul (det samma till storasyster). Sen kan ränta på ränta effekten göra sitt.
Nu tycker jag det är lite för roligt med paket, hehe. Annars är det ju en väldigt, väldigt bra present till framtiden!
Beställ nån liknande gåva med namn och datum ASAP och skyll på posten! ?? ”Jag hämtar gåvan direkt posten hittar den och levererar!”
Hade detta varit första svaret hade det nog kunnat bli så, haha! Men gillar många av dom tidigare tipsen, och då får jag ju paket med mig också.
Jag hade gett ett kuvert med pengar så får dom köpa det dom vill.
Fast man ger ju present till barnet, vad föräldrarna ”vill” spelar väl ingen roll.
Vill gärna ha nåt kul och kanske lite komma ihåg vem det var ifrån och sådär.
Alla är ju olika men jag skulle säga att vikten av presenter är så onödig när de är sådär små. Först när de själva uppskattar presenter tycker jag det blir viktigt och det är ju först i treårsåldern.
Blir typ gladare om någon kommer och träffar min bebis utan en present än om de köpt något radom bara för att de känt sig tvungna. Man kan skriva ett personligt kort; ett till bebisen att läsa när den blir stor. Typ: Såhär kände jag när du kom till världen. Och ett till föräldern/föräldrarna. Hoppas att vi i framtiden kan värdera varandras närvaro mer än konsumtion. Tänker att vi som samhälle sparat så mycket onödig stress, pengar och i förlängningen på klimatet om en pryl inte var symbolen för omtanke och kärlek.
Undra om du är släkting till mitt barn som ska döpas i helgen haha. Släpp pressen, föräldrar blir glada bara att du tar dig tid och dyker upp!
Jag skrev i ett inlägg i måndags om hur jag blev dumpad av min kompis och fick jättefina svar. Nu har kompisen hört av sig och menade inte alls så. (Att hon inte ville vara min kompis pga att jag hade för lite tid för henne). Men jag är så trött på att hela vår relation styrs av hennes dåliga mående och infall så nu känner jag mig helt matt av det här.
Om du tycker det är jobbigt att hon mår dåligt försök tänka hur hon mår. Vad skrev hon var orsaken då om det inte var att du inte har tid för henne?
Förstår vad du menar men tycker det där är ett dåligt resonemang.
Jag tycker inte det är jobbigt att hon mår dåligt, jag tycker det är jobbigt att allt styrs utifrån hennes mående. Hon sa att jag missförstått henne vilket är väldigt svårt att göra utifrån det hon skrev
Jag kan bara utgå från det du skriver. Vet ju inte hur hon mår dåligt och hur det påverkar henne, men med tanke på att du skriver att hennes mående styr henne så kan hon ju antagligen inte hjälpa det. Då känns det konstigt att tycka det är jobbigt från din sida. Visst att man måste anpassa sig oavsett hur man mår, men ibland är det inte lätt. Prata med henne om hur du känner och om det finns något ni kan göra för att förstå varandra bättre.
Fast tänker hennes vän hur hon mår som får ta emot allt. Låter som en ego vän som bara tänker på sig.
Tycker det inte låter bra. Har själv haft kompis som ej varit bra och tagit tillbaks henne. Men blir bara slitigt. Bättre att ha som resten av mina vänner är som är bara trevliga och inget tjafs.
Jag letar efter en varmluftsborste som är stor så man får stora lockar. Helst med gummipiggar och inte strån. Tips på en bra som inte är superdyr? Tänker max 1500 kr
Hot Tools
Skrattar då åt att så många envist hävdar att Mark Levengood ABSOLUT varit julvärd tidigare. Det är typ en minuts googling bort att få fram vilka som varit julvärdar varje år sen Arne Weise slutade. ?
Men antar att valet av julvärd alltid måste röra upp känslor.
Är väl för att han så folklig att många blir förvånade att han inte varit det tidigare.
Men vaaa haha jag var helt säker på att han varit det
Mandelaeffekten.
Det känns verkligen som han varit det.
tycker inte alls att mark så himla festlig.. förstår inte hajpen..
Det gjorde inte jag heller. Sen var han med i något lekprogram (så ska det låta?) och visade en annan sida än den jag trodde han var. Samt att jag lyssnade på när han var med i Fördomspodden. Han är riktigt rolig!! Så jag började lyssna på podden han hade (har?) med Jonas Gardell och lite annat där han är med och nu tycker jag han är störtskön. Tror han kommer vara en lysande julvärd.
De blandar väl ihop honom med sommarprat, det har han ju haft några stycken.
Å andra sidan har han varit med i sommarprat i P1 massor av gånger, så lätt att blanda ihop i minnet med julvärd.
Det är väl ett skämt? För att det är roligt att han är så extremt julvärdskompatibel men inte har varit det.
Det skaver, någon som lyssnar på senaste avsnittet? Åsikter eller tankar?
Jag har svårt för Cassandra och känner att Elsa aldrig får prata klart haha
Skulle skriva samma. Har dock inget emot Cassandra. Däremot Nadia, känner så sjukt toxic. Särskilt efter tisdagens avsnitt..
Håller med. Är så jävla trött på Nadia. Upplever henne seriöst som en så jobbig människa att ha o göra med, ifs Cass med, men det är något med Nadia som ger mig ick. Klarar inte av att hon heller typ är stolt över att hon är en otrevlig person. Hon tycker så synd om sig själv nu också och är världens offer efter att hon blev dumpad så kan typ hålla med cass om att hon ej orkar dalta med Nadia? Jag menar bara att hennes vänner behövde passa henne i 24h skift i veckor när hon är 35+ känns bara… helt?
Hon blev inte dumpad på ett trevligt sett o såg inget sånt komma så låt henne älta det . Annars håller jag med om att hon är väldigt jobbig, förklarar saker jobbigt. Inte fräsch nånstans.
Vad sas i veckans avsnitt? Orkar inte lyssna längre? Var det något om tjejernas relation till varandra?
Samma, vill höra podd med Elsa och Nadia! Cassandra pratar hela tiden och på de andra som äntligen fått muntur ?
Dock tycker jag oftast inte att Elsa har så intressanta saker att säga
Nadia är otroligt jobbig att lyssna på ?
Cassandra kommer med intressanta insikter medan Nadia bara är sur. Elsa verkar snäll men urtråkig…
Podden hade varit död utan Cassandra. Tycker även att Nadia ibland kan ”krydda till samtalet” Elsa har jag inga speciella åsikter om, men hon känns varm och snäll. Så tycker ändå kombon är bra.
Det skaver har typ varit den enda influencerpodden jag pallat lyssna på men på senaste har jag helt tappat intresset. Det är verkligen samma visa vaaaaaaarje gång, cassandra har fått nån ny insikt om hennes psyke och Nadia backar henne i allt hon säger och då och då kommer Elsa in och får säga max en mening innan någon avbryter ?
Jag och min man ska börja i parterapi snart. Det stora problemet är att jag känt mig sviken många gånger och går nu dagligen runt och tänker på när det ska hända igen. Min man har svårt att stå upp för sig själv och vår familj i alla möjliga situationer. Vilket lett till många stora svek. Jag drar det tunga lasset att ”skydda familjen”. Oavsett om det handlar om att svärfamiljen beter sig illa mot mig, barnen upplever mobbning, hans vänner exkluderar honom från tillställningar etc. Han slänger mig och barnen under bussen för att fly konflikter med utomstående. Han är så konflikträdd, och jag orkar inte mer. Jag måste acceptera, lämna eller han ändra sig.
Någon som varit i liknande situation? Hur slutade det för er?
Han ser nog inte sina föräldrar, syskon och vänner som utomstående och vill därför inte behöva välja sida.
Kan du ge exempel på ”stora svek”?
Det är mot allt och alla. Arbetsplats, grannar you name it. Han går omvägar istället för att använda övergångsstället för att inte behöva ”vara till besvär” för trafiken. Tycker såklart synd om honom, men ibland blir det på bekostnad av oss som står han nära och det tycker jag inte är okej.
Låter som om han behöver jobba med sig själv.
Stora svek? Då skulle jag gå vidare. Skulle inte orka eller vilja ha en sådan man.
Vad står WHCS för i p-o-r-r-sammanhang???
Har googlat ihjäl mig men får inget svar.
Fråga mig inte varför jag undrar ?
Gissar vilt, men kanske något med wheel chair, handicapped?
Gissar också hejvilt nu men kan cs kanske vara cum shot? ?
Wheelchair cumshot?
Troligtvis inget alls .
Sökte på en välkänd sida för såna filmer och det blev 0 träffar.
Fick upp Ke*la som förslag på Snapchat och var tvungen att kolla vad hon hade för sig då jag typ glömt henne. Hon hade en frågestund där någon frågade var hon köpte sina kläder. Shein svarade hon, med ett hjärta efteråt. Några storys senare visar hon upp ett hav av klädförpackningar från dem. Vet inte hur man ska tolka det, hon kan väl omöjligt ha missat allt kring det företaget. Antar att hon inte bryr sig. Billigt är bra. Fantastiska förebilder influencers är.
Hon verkar ju tyvärr inte så smart längre
Hon har väl aldrig brytt sig om sånt? ?
Mer granskningar tack. Hur tusan kan så många i lilla Sverige försöka leka influensers
Det är bara att kolla här hur många som är intresserade och hänger med. Hur många är det då inte utanför BB? Och som köper….
Hjälp.
Jag är så sugen på att äta något sött… men det är så onyttigt. :/ Vet inte om jag ska gå till en butik och köpa något eller stå ut med sötsuget och hoppas det avtar tills jag går och lägger mig. What to do? 🙂
Fast det är å andra sidan nyttigt att ta en promenad ?
Finns söta saker som är nyttiga. Frukt och bär bland annat. Sen är det inte onyttigt att äta godis ibland. Det handlar om balans.
Sant det är inte onyttigt om man äter det ibland. Men jag är så nojig över min hälsa… haha 🙂
Kanske ska gå en promenad till en butik lite längre hemifrån då.. hahaha!
Tror det värsta är att vara nojig.
En kopp varm choklad. Lite nötter eller frukt.
håller med. varje kväll kör jag en halv kopp choklad och 2 pepparkakor ❤️
hmm.. ja, men då måste jag gå och köpa det, för har inget hemma.
Då är vi två
Jag har glass i frysen som lockar på mej.
Ska gå och borsta tänderna- det enda som hjälper (ibland…)
Mitt standardsvar, gör en snackstallrik. Finncrisp, ägg, ett äpple i skivor med kanel på, en morot i stavar, och en handfull riktigt goda godisbitar. Och en kopp te. Du blir mätt, glad och nöjd.
Skulle inte jag bli… ?
Gå till affären och köp dadlar med smak. Har alltid en påse i kylen, räcker med en dadel för att sötsuget ska försvinna för mig. Sour cola är den godaste tycker jag.
Hur kan dadlar ha smak av sur cola? I min affär är de färska eller torkade, punkt.
Lohilos glass är min go to när jag blir sötsugen i vardagen
Ska äta havregrynsgröt med äpplen som varit i ugnen med smör och kanel. 🙂 Det blir nog gott. Bra för jag hade det hemma.
Fruktsallad (typ lite banan, plommon, bär) med keso – krydda med kanel och kardemumma ? smakar som fikabröd!
Eh… nej? Frukt är INTE godis.
Tips till alla som letar höstmys och nostalgi. Alla säsonger av Gilmore Girls finns på svtplay.
Gilmore Girls❤️❤️
Saknar Andra Avenyn på svtplay ?
Jag brukar ibland se Sandra Lindahls YouTubevideos MEN jag får nästan varje gång stänga av för jag klarar inte att hon ändrar tonläge hela tiden mitt i meningar, skriker och har sig och det är nånting med hennes röst, jag har aldrig hört någon prata på det sättet!? ?
Tycker det ofta låter som att hon är på väg att börja gråta, att gråten sitter i halsen liksom
Jag håller med. Hon verkligen skrik-pratar! Hennes ex var likadan. Jag satt och tänkte på hur deras grannar står ut när jag kollade hennes videor ? Jag var tvungen att sluta kolla.
Vilka tror ni leder Musikhjälpen i år?
Klas Eriksson tror jag är en av dem
Hoppas på Björn Hellberg.
Hade varit fantastiskt?
Ahah suget på ledtrådarna man fått, men många tror ju på han den där Klas Eriksson trots att han tydligen i bl.a Fördomspodden sagt att han aldrig vill sätta sin fot i buren igen. Assia Dahir är även ett hett namn, tycker det är en bra gissning
Själv hoppas jag på att Linnéa Wikblad gör en repris å det vore kul om Torbjörn Averås Skorup någon gång får axla programledarrollen.
Är det någon som vet om man på något sätt kan gå till psykolog/terapeut utan att det hamnar i ens journal?
Privatpraktiserande psykologer kan ha journalsystem som inte är kopplad till övriga vården. Terapeuter är ju så diffust begrepp så oklart om alla ens för journal.
Intressant fråga, det undrar jag också!
När jag gick privat låste hon in journal i kassaskåp. Bra.
Jag tänkte komma ut för mina föräldrar i helgen och jag är så nervös, hjälp!!!
Heja dig! ❤️ Jag är föräldrar till två tonåringar, och skulle någon av dom berätta för mig att de är homosexuella hade jag sett det som en bekräftelse på att dom är trygga med mig och vet att dom kan berätta allt. Som förälder är allt jag vill att dom ska må bra och få leva sitt liv på sitt sätt, oavsett om dom gillar tjejer eller killar.
Det kommer gå bra ❤️
Du är grym! Det blir bra ♥️
Vad tycker ni om HTs förklaring till att de inte visar dottern längre utan blurrar ansiktet? Jag hoppas inte jag blir kallad en hatare bara för tycker faktiskt det är en legitim fråga. Jag resonerar:
Blir så provocerad av att hon idag skrev att dottern ”inte har valt att visa sig.” Ursäkta DU har ju valt det åt henne? Du har valt henne att ha med henne i reklamsamarbeten och i andra sammanhang. Det är ju det alla såna flunsor gör som exponerar sina barn, väljer åt dem! Tyckte det var så konstigt resonemang som totalt tar bort föräldrarnas ansvar.
Plus, om de nu värnar om dotterns integritet, varför fortsätta exponera henne fast med suddigt ansikte? Håll bara era barn utanför era offentliga jobb, så svårt är det inte.
Tycker att du låter som en hatare faktiskt. Tycker att hon får göra som hon vill med sin dotters ansikte. Jag hade inte heller velat visa mitt barn om det skrevs så fruktansvärda saker om henne som det gjorts om HTs barn.
Fast att säga ”mitt barn har inte valt detta” när det är hon och den andra föräldern som valt det, det är ju skitkonstigt? Det handlar ju inte om att hon inte ska få göra som hon vill, blurra på, men exponera inte era barn i er influencerroll liksom. Oavsett om folk skrivit kommentarer eller inte så är ju grundfrågan en helt annan än att folk skrivit sjuka kommentarer.
Jag tycker inte att Anonym låter som en hatare. Vad är det för fruktansvärt som har skrivits om dottern? Hon gör content av/med dottern hela tiden
Oj så upprörd över det här.
Jag följer inte HT men är det inte bra då att hon tar ett steg i rätt riktning och blurrar barnets ansikte?
Hade väl varit bättre att inte exponera sitt barn alls? Inget förändras ju förutom att hon inte har något ansikte, vilket alla redan vet hur det ser ut ändå.
Det handlar inte alls om någon integritet, hon skrev själv tidigare att hon gärna visat. Tror ingen ens förstår varför hon väljer att blurra. Hon måste ju exponera sitt barn annars har hon ju ingen karriär, det är ju IVF och något slags mamma-liv som ger henne en inkomst. Tror ingen kommer följa henne enbart för hennes shoppingmissbruk. Det att hon ska göra ett privat konto kommer ju inte hända då hon kommer tappa så många följare på det, då måste hon lägga ner sin ”karriär” tidigare än hennes följartapp tvingar henne till.
Jag har inget alls emot Hanna och har väldigt mycket emot hur illa folk behandlar henne.
MEN jag har så oerhört svårt för blurrandet av ansikte. Vill du inte visa ditt barns ansikte så är det jättebra men då kanske man inte ska lägga upp bilder öht? Eller lägga upp bilder utan ansikte om det nu är så viktigt. Att blurra som hon gör det så makabert ut. Som att ungen är ett anonymt offer eller gängkriminell.
Har också svårt för tex Carmaliv som sätter en emoji över sonens ansikte IBLAND. Du får väl vara konsekvent om du nu bestämt att ditt barn inte ska exponeras? Det halvdana blir bara jättekonstigt och ängsligt
Jag tycker hon är ganska duktig på att inte exponera dottern. Det är aldrig detaljerade beskrivningar av privatlivet eller hälsan, utan hon skriver/pratar mest om sig själv. Hon och K är ju rätt trista och konstigt asociala, men gillar ändå att dottern får behålla integriteten. Säkert inget som hjälper antalet följare och så att stiga, men klokt av henne att blurra.
Följer du ens henne? Hon skriver ju varje gång hon är sjuk, att hon vaknar av hennes pruttar, petar sig i näsan, hur hon beter sig vid läggdags. Ja, allt det där som du säger hon inte gör.
Alltså en beskrivning som passar in på varenda unge på jorden?
Hur menar du att andra exponerar sina barn mer, gör de helt unika saker?
Känner du dig exponerad om din mamma berättar för folk att du andas?
Jag vill inte att mina föräldrar skriver om mig, nej. Varför skulle dom? Men snälla. Hon gör reklam med sin unge, enda anledningen att folk följer henne är pga ungen. Hela hennes karriär bygger på ungen. Hon om någon exponerar sitt barn.
Eller när barnet grina och hon irriterat spelade in en story?
Ja juste, glömde bort det. Det var inte kul att se. Ofta hon är irriterad för att ungen inte gör som hon vill. Känns verkligen inte som allt blev som hon trodde, kanske därför hon mår så dåligt. Hon borde göra som sin vän och lägga influencerlivet på hyllan.
Hur slutar man stressa upp sig i förväg och lyckas släppa oron? ?
Ska följa med en familjemedlem till ett läkarbesök imorgon, egentligen skulle en annan gjort detta men personen fick förhinder så jag får göra det istället.
Ska köra 7 mil till en plats jag aldrig kört till, köra inne i en rätt stor stad (om man jämför med var jag brukar köra), rädd att inte hitta parkeringsplats, tycker det är krångligt att betala för parkeringen ibland pga olika appar och skit. Sen lär det förmodligen bli att köra hem i mörkret.
Känner mig som 95+, men mörkerkörning är så jobbigt ?
Hoppat runt på google maps för att försöka lära mig var jag ska när jag kommer in i staden och försökt lägga allt på minnet. Läst på, googlat osv. Vill vara förberedd men tror bara jag gjort mig själv mer nervös och stressad hahah. Orkar inte.
Är redan trött och dagen imorgon har inte ens börjat ??
Vilken stad är det? ?
Menar alltså imman kan ge tips
Oron hjälper dig inte ett enda dugg. Och det går alltid bättre med dessa saker när du väl sitter i bilen. Nu är du orolig för att du inte har kontroll men det har du imorgon och då kommer det att kännas bättre. Ta gott om tid på dig imorgon så du slipper stressa så kommer det gå bra, och försök att släppa det nu ?
Det har du rätt i.
Kommer köra på tok för tidigt för vill inte stressa och så hinner vi även äta lunch haha.
Ska försöka släppa och försöka sova rätt snart, tack 🙂
Jag är likadan.
Räkma med lite tid när ni kommer till sjukhuset, parkering, hitta rätt osv.
Minst 30min.
Lägg sen till lite extra tid utöver körtid ifall det är stopp eller ngt annat i trafiken.
När du nu räknat ut körtid + bonustid så har du koll på när du måste köra. Se till att tanka innan.
Slå in på GPS och kör ❤️❤️❤️❤️
Kommer vara där långt innan vi behöver, alltid ute i god tid? kommer dock passera ett vägarbete som verkar vara väldigt segt så ute i ännu mer tid än jag annars är haha.
Ska tanka innan vi lämnar här vi bor så så allt är fullt:)
Tack 🙂
Ladda ner en GPS karta med tal. Den säger till i god tid när du ska svänga av. Den planerar din resa, har koll på väder och trafiksvårigheter. Supersmidigt!
Hur gick det? Hoppas bra! Men oavsett att du fått lite kött på benen för att känna dig lugnare till nästa gång.
Är det någon som har erfarenhet av att dejta en skorpion?
Hoppas inte att så många har gjort det. Låter farligt.
Ja, flera. Men någons soltecken säger inte så mycket om hur den är i en relation ?
Hemskt
Ja men han stack…
Jag hittar ut själv.
Det var väl för att han var gift?
Haha, ändå två roliga skämt på rad, frustade oväntat till av skratt! Åh andra sidan har jag märkt en oroande tendens hos mig själv att även skratta åt sk. roliga historier i gamla Året Runt och så som vi har på utedasset på landet
Nej men min sons flickvän har. Han är fantastisk 🙂
Hennes ex? ?
Alltså min son såklart 🙂
Är sambo med en sen länge. Har flera skorpioner i min närhet
Spinner vidare på att bli hälsad på i kassan eller inte. Hälsar ni på andra föräldrar på skolgården när ni hämtar/lämnar på förskolan? Jag tycker det är hyfs att heja i en sån situation, speciellt om barnen går på samma avdelning men jag hejjar på alla.
Du har helt rätt, det är vanligt hyfs att hälsa. Väldigt märkligt att inte göra det.
Jag tycker egentligen också det tillhör hyfs, men hejar på de jag får ögonkontakt med. En del vänder sig ju aktivt bort.
Tycker att det är så konstigt! En hejar på folk i andra sammanhang så fort man e i ett gemensamt sammanhang men på förskolan har jag reagerat på hur få det är som hälsar trots att man möts varenda dag.
kollega som dricker mer och mer. förutom att hen berättar att ”ikväll blir det vin” pp vardagar /helger så ör hen alltid full på jobbets aw, och ute halva natten.
dagen efter aw kommer hen försent till jobbet, bakis, uteblir helt ibland från arbetet pga bakfull.
finns ett barn i hemmet när hen kommer hem full och ingen annan vuxen. Barnet är i yngre tonår och har div psykiska problem.
överreagerar jag mitt magont för barnet och att jag anser att hen har alkoholproblem utifrån detta beteende ?
Orosanmälan anonymt kanske? Eller resonera med chefen och lägg det där.
nämnde missnöjet till chefen. han höll med men han är väldig korrekt och konflikträdd och ingen som skäller så vet inte om chefen ens tagit upp med hen.
Chefen har rehabansvar så hen måste agera
Att en chef inte ska skälla på en anställd om ett missbruk uppdagas låter väl helt rätt och riktigt. Det är rimligt att du lyfter för chefen att personens missbruk påverkar arbetet. Däremot är det ju chefens skyldighet att hantera det privat med personen i fråga, inte återkoppla till dig.
Ang barnet i hemmet så låter det rimligt att orosanmäla tycker jag.
Tycker du ska orosanmäla anonymt! Hellre orosanmälan en gång för mkt än för lite.
Orosanmälan är det rätta att göra. Tack för att du vågar se och är en god medmänniska.
Strumpstickor. Får inte ihop det. Har stickat diverse grejer med vanliga stickor och det gick alldeles utmärkt, men de små hala rackarna bara glider iväg och är för många och är jobbiga. Någon som har experttips? Jag försöker sticka en gullig bebismössa, så inget avancerat egentligen, men blir så frustrerad på strumpstickorna.
Har du provat med stickor i trä?
Nej det har jag inte gjort! Ska absolut testa, tack 🙂 sltckar med alpackagarn, så det är ju väldigt mjukt och halkigt
Tipsar om att lära dig magic loop annars, då använder du en lång rundsticka. Det är supersmidigt! Finns bra guider på youtube ?
Oavsett är det bara öva, öva, öva som gäller. Heja dig!
Tack! Har kikat på magic loop, men det känns typ viktigt att lära mig strumpstickor. Som att det är något man ”ska” kunna. Som att det är en del i att bli bra på att sticka på riktigt.
Nej nej, låt ingen lura i dig det! Det finns inget man ”ska kunna” för att bli bra på att sticka på riktigt – förutom räta och aviga maskor. Alltså om du stickar magic loop eller med strumpstickor har inget att göra med om du är bra på att sticka eller inte ? det viktiga är att du kan sticka runt, och det kan man med endera tekniken ?
Alltså, vill du lära dig sticka med strumpstickor så är det klart att du ska göra det! Men tänk inte att du måste göra det för att du ska räknas som en duktig stickare!
Förlåt, nu blev det ett tips till här som du kanske inte vill ha – men rundstickor slår gamla jumperstickor med hästlängder vad gäller ergonomi, även om du stickar fram och tillbaka ?
Tack för input, tips och råd, till alla som har svarat!
Senaste månaderna har jag lagt märke till att min man tar ett glas whiskey hemma nästan varje kväll efter jobbet. Han försvarar det alltid med att ”jag var så sugen” eller ”men det är ju lillördag” osv osv. På helgerna köper han dessutom 5-7 öl som han hinkar i sig innan helgen är slut, v a r j e helg. Jag som knappt ens tar ett glas vin per år och är väldigt restriktiv med alkohol tycker såklart inte om detta beteende hos honom. Ska sägas att han aldrig blir personlighetsförändrad eller så, otroligt snäll alltid, men vi har en bebis och jag tycker att han borde vänja sig av vid dessa alkoholvanor innan vårt barn bli större och ”ser” ölen. Han tycker att jag överdriver och menar att ”det är vanligt” samt att ” jag ska vara glad att det ”bara” är 5-7 öl”. Tycker ni att jag överdriver?
Det blir alltid så skevt när någon ”som knappt ens dricker ett glas vin om året” skriver om sånt här, för oftast tycker de att allt är ett riskbeteende. Men som svar på din fråga; jag vet inte. Jag själv dricker inte alkohol alls medan vi har en bebis hemma. Men jag har inget emot att min man tar några öl nu och då. Om det blir 4 gånger en vecka, 2 gånger nästa och inget den tredje, so be it. Blir han inte full så bryr jag mig inte.
Brukar inte skriva här, eller någonstans alls. Men behöver lite input. Jag såg en bild igår på sociala medier där min syster m vänner heilade. Bilden var på ett konto som tidigare varit privat, och det var när jag tittade igenom hennes taggade bilder jag såg den. Den var ca 3 år gammal. Hon umgås i ett väldigt ”vänster” umgänge och jag förstår inte varför de gör det. Men jag blev väldigt illa berörd. Vet inte hur jag ska agera nu? Vad hade ni gjort. Hon är ca 30 år…
Fråga henne om det?
Jag personligen tycker att det låter mycket, men jag dricker typ en drink om året, så är nog inte rätt person att avgöra. Sju öl på en helg, VARJE helg blir ju snabbt väldigt mycket öl på ett år.
Jag som ändå dricker då och då tycker det låter rätt mycket med 5-7 öl varje helg. Men allra värst låter det att han dricker whiskey varje dag, det om något är ett riskbeteende.
Jag dricker gärna något glas vin per helg och min man dricker en öl kanske två dagar per helg, så är inte anti-alkohol. Tycker dock att det låter lite väl mycket att dricka nästan dagligen. Hur länge kan han ha en flaska whisky innan den är slut? Ett glas kan ju vara allt från 3 klunkar till 3 dl liksom… Men svårt när han verkar slå ifrån sig? Men kanske ta ett samtal om det igen? Fråga hur han tänker kring alkohol och varför han ”behöver” dricka så ofta?
Ja du överdriver, är inte alls mycket
Alltså en whiskey varje dag plus den helg konsumtionen skulle jag def säga är ett risk bruk
Min man är nykter alkoholist. Han drack ”bara” vanliga folköl, 2,8:or. Dock drack han många varje dag på helgen fördelat från morgon till läggdags och blev således inte full. Jag märkte inget. Allt uppdagades när han var på hälsoundersökning via sitt jobb och hade för högt PEth-värde och då berättade om sin elkonsumtion. Men fatta att jag inte såg detta alls, chocken var total. 1 återfall och Antabus-behandling och nu har han varit nykter i 5 år och dricker inte en droppe alkohol.
Lyssna på din magkänsla och få han att kontakta sin vc.
Haha inte elkonsumtion utan ölkonsumtion såklart!
Haha förlåt men det var så roligt i sammanhanget!
Hur såg du inte att han drack öl morgon till kväll?
Alkoholister är experter på att dölja, gömma, ljuga. Vissa gömmer alkoholen i badrummet och dricker medan de kissar eller duschar.
Nej inte om man har en bebis. Skulle inte låta min man hålla vår bebis om han druckit whiskey en vardag. Och nej man kanske inte blir full men man luktar alkohol och det är inte normalt beteende att behöva dricka varje dag tyvärr
Hahhahaa! Snaaaaacka om moralpanik. Skulle din man inte få hålla er bebis för att han druckit whiskey en vardag? Men på helgen går det bra? Herregud…
red flag. ? jag tycker det är för mkt och låter som suget tagit över och att det alltid finns en anledning…
luktar alkoholproblematik.
Han kanske mår dåligt pga omställningen med barn och kör verklighetsflykt…
Gränsen för riskbruk går vid 10 standardenheter per vecka. Så tänker att han ligger på gränsen även om man skulle räkna att det är 33 cl öl samt att whiskyglasen är 4 cl (för det är vad som avses med standardenheter).
Är det till exempel 6-8 cl i glaset och att några burkar är 50cl, eller bara att det är 7 öl och sen kanske 5 whisky åå en vecka så når han alltså över den gränsen. Så skulle absolut säga att han har ett riskbruk åtminstone och att det är att ta på allvar. Särskilt då kontexten är att ni har en liten bebis hemma (tänker att mångad konsumtion går ner då pga många sammanhang som förknippas med alkohoö försvinner eller glesas ut).
Mängden i sig är ju inte så farlig egentligen men just vanan att dricka varje dag vill man ju inte lägga till sig. Lätt att det blir mer eller att han känner att han måste ha den där whiskeyn eller ölen och det kan gå ganska fort. Dock är ju folk väldigt olika, någon kan slentrialdricka varje dag, komma på att det kanske inte är så hälsosamt och sen sluta bara sådär, för andra blir det svårare.
Vad tror ni hänt med Ellinor? Ska hela tiden tyda till att nåt hänt och att hon inte kan prata om det än och att hon vill prata om det men kan inte och bla bla ??♀️ om de skiljt sig så är det väl lättare att gå ut med det än att smussla och ha sig eller vill hon ha fler följare med att vi ska spekulera?
Vad spelar det för roll för dig och ditt liv? Läs en roman istället för att gotta dig i skvaller.
Nu är du allt i fel grupp
UNDRAR OCKSÅ
Skriver/pratar i cirklar om det ”hemska” men kan aldrig någonsin komma till saken????
Känslan när man efter mycket letande hittar artisten man sökt länge efter. Nu går hans musik, både engelska och thailändska, hela dagarna.
Meh! Nu måste du ju säga vem! Blev sjukt nyfiken?
BOY SOMBOP.
Kanske inte så känd men ack vilken röst.
Tack!
Kände igen rösten direkt och kollade upp honom. Han har ju gjort ett flertal OST så det var därifrån.
Visst är det kul att upptäcka och hitta musik och artister!!!
Såg en bild på PPD:s äldsta dotter när hon ligger i sängen och häpnar, varför exponera ett barn på det sättet?
Gränslöst känns det.
Håller med! Det känns inte alls bra…
Vem är PPD
Pappa pappa dotter.
Håller med! De lägger ofta ut bilder med en utmanande underton på äldsta dottern. Korta kjolar, croptops eller inget på överkroppen skylt med t.ex. ett täcke ? Har barn i samma ålder och skulle aldrig publicera liknande!
Va inne och kollade deras flöde för första gången. Det är nåt som skaver när man kollar deras videor och bilder. Kan inte sätta fingret på vad men nåt känns jävligt fel. Och det är inte att det är två pappor, det kunde jag inte bry mig mindre om, det är nåt annat
Det är mycket som skaver och känns konstigt där tycker jag också.
De lever på att exponera sina barn, det är främsta anledningen för min del.
Känns också konstigt hur det gått till när de fått sina flickor.
Hon är så liten men redan så medveten om hur hon ska se ut på bild och det är hemskt.
Tänk att ta såna bilder och sen lägga ut dem på IG, just såna bilder som sjuka människor dras till.
Sen blir jag mörkrädd när jag ser alla kommentarer, hon är så vacker, så vacker och så fortsätter det så.
Hon är gullig och fin men att säga att ett litet barn är vackert känns så konstigt.
Nej fy, det var riktigt obehagligt. De har 0 konsekvens-tänk! Serverar allt på fat till pedofilerna.
Tror ni Emelie F, biancas assistent också har slutat? Såg att Nessa pikade om ”när ska de gå ut med att hon också slutat” och även i BB podden pratade de kring assistenterna som att det var något mer där som hänt som säkert snart kommer fram..
Vad är BB-podden?
Camillas podd
Omg tänkte samma sak !!
Och juste , i podden så sa dem att saker kommer ju att komma fram ..
Haha så sjukt, vad kan ha hänt liksom när bägge slutar..
juste?
Haha, den podden verkar så skum. Är det inte lite som att sitta bredvid några som skvallrar på ett kafé och försöka gissa vilka de pratar om? Det skulle aldrig falla mig in att lyssna.
Min katt blev opererad för två dagar sen och vägrar låta den uppblåsbara kragen sitta kvar! Har provat allt, ha den full med luft, släppa ut luft. Sätta fast hårt, sätta fast löst. Han bara lägger sig ner och drar loss den med bakbenen… suck. Någon som har tips? Ska på återbesök imorgon och ta bort dränaget men är rädd att han sliter upp såret under natten.
Prova en body för bäbisar. Klipp lite hål för svans m.m.bara. Eller en tröjärm som du också klipper passande hål i.
Det finns speciella body för djur.
Jag hade till min katt när hon opererades. Hon accepterade den direkt.
Tror ni på Law of attraktion? Är det någon som har ett konkret exempel på att det funkar ? Hade behövt lite hopp…..
Nej det funkar såklart inte.
Jo det är klart att det funkar. Inte som något hokus pokus att man kan fokusera på en tesla och så får man helt plötsligt en tesla i handen, men tror absolut man kan göra mycket för sitt eget psyke. Man kan ju ändra sin inställning till saker och vad man fokuserar på vilket i sin tur kan göra att man blir gladare, eller mer uppmärksam på möjligheter man inte lagt märke till annars osv.
Men det handlar ju om basal psykologi och inte någon mystisk Law of attraction.
Denna ”Law” är väl inte så mystisk dock?
Det kanske är Jude Law
Ja det är väl liksom som KBT.
Om man bara fokuserar på det negativa, ältar det förflutna så finns det knappt plats för positiva tankar och du missar möjligheter för du blir så instängd i dig själv.
Det funkar! Vill egentligen inte gå in på konkreta exempel här för folk i det här kommentarsfältet har en tendens att vara så hårda mot personer som upplever saker andra inte gör.
Men det funkar iaf. Men som den skriver ovan, du får inte en Tesla för att du tänker på en. Det är lite mer komplicerat än så. Men jag och personer i min närhet har verkligen märkt att law of attraction fungerar.
Framför allt funkar det tvärtom, om du inte kan föreställa dig att du äger en Tesla så kommer du heller aldrig att få en, eller sträva efter att kunna köpa en. Om du inte kan tänka dig med en man så kommer du inte få en. Men om hela din kropp pumpar passionsvibbar mot en viss man så kommer han se dig, och ganska troligt attraheras av dig.
Är det nån som vill diskutera paradise hotell? Sjukt spännande avsnitt idag! Vet inte alls vem jag egentligen vill ska vinna, bara inte Caspers..
Åh! Jag hatar när alla ska prata om ”gruppen”. Såååå less på det. Vill att Casper ska åka ut NU!
Vad har hänt mellan Isabella Jedler och barnens pappa? De verkade ha så bra efter de valde att separera gång nr 2 men såg nu att hon skrev på story att hon inte tror de någonsin kan bli vänner igen. Hänger inte med!
Helt kär i sångaren i the cure.
Låten lovesong. Underbar och vilken röst han har. Åh!!
❤️❤️❤️❤️❤️??
Gamla Robert Smith! Roligt att du gillar honom. Men är det hur han är och ser ut idag eller på 80-talet?
Jag hänger inte med i sportvärlden. Nu såg jag att Emil Forsberg 32, och hans fru Shanga, 31, har varit ihop i 19 år och ska skilja sig.
Jag blir lite paff. De träffades och har varit ihop sen han var 13 år och hon 12 år??? Det är ovanligt.
Det är väl sen gammalt? Har varit lite drama där som startade för ett tag sen tycker jag det känns som?
Det diskuterades här i somras när det hände, tror han träffade en annan. Och barnen var väldigt små.
Det ryktas att han var otrogen (hans ex-fru lade upp den nya flammans namn på sin Instagram) när han var i New York
Tack, det var intressant att höra. Som jag sa hänger jag inte med i sportvärlden så jag har inte följt dem. Såg bara att de har sitt hus till salu nu på Alnön.
Om man läser nyheter så vet man.
Du har mycket roligt att läsa ikapp om! Men kortfattat så drog han till new York för att spela i mos och enligt slanga gjorde han sig extremt otillgänglig och i princip ”ghostade” sin familj. Shanga skrev sen lite mer om vad som hade hänt och taggade hans nya tjej haha.
Dejtade Hanna Friberg honom, var han Mr No Name?
Jag vill gärna höra era åsikter om Släpp taget, skilsmässofilmen av och med Josephine Bornebush. Folk verkar älska den, den är den mest sedda på Netflix men jag tyckte knappt den kändes som en film utan mer som ett dramateserat terapisynopsis. Barnen var helt stereotypiska och även mannen. Hon kändes heller inte riktigt, är vissa mammor verkligen så där kontrollfreakiga? Tycker också det var onödigt för filmen skull att låta henne få cancer. Vem berättar inte för sin man att man har cancer? Och vem glömmer sin viktigaste väska i säkerhetskontrollen på Arlanda och kommer på det två dagar senare? Inte ens en tonåringar kan väl lägga hela ansvaret på sin pappa att hålla koll på ens egen väska. Har jag verkligen helt fel?
Tyckte verkligen inte att den var bra. Slutade kolla efter en halvtimme. Men kollade klart för alla tyckte ju den var så bra men den blev ju typ sämre å sämre?
Tyckte den va jättebra! Cancern va onödig men i övrigt bra. Tyckte inte att personporträtten va överdrivna helt ärligt. Tyckte snarare drt va hög igenkänning från folk i ens närhet.
Du känner alltså igen kontrollfreak till mammor och mähän till pappor? Tack och lov gör inte jag det. Var finns dessa människor??
Förresten nu minns jag faktiskt en familj där mamman var ett sådant kontrollfreak och pappan ett mähä. Sönerna blev tyvärr lika mycket mähän i mammans närhet, hon lät dem inte ens svara på en helt vanlig fråga utan att ropa svaret över bordet. Det var nästan komiskt. Hon var lärare vilket kanske gör det ännu värre…
Unpopular opinion: Josefine Bornebusch är sååå överskattad. Enda bra hon gjort är Mickan i Solsidan, de första 3-4 säsongerna. Efter det är hon bara tråkig och överpretentiös. Har bara regisserat usla filmer och serier.
Förr var hon åtminstone söt, men nu är hon inte ens söt, bara grå och mager.
Men jag gillade verkligen Baby Raindeer som hon regisserat vissa avsnitt av. (ts här, glömde kolla om jag fått svar. Ska läsa alla nu!)
Haha ja jag tyckte också den var lite fånig men svenska filmer ska alltid ha så överdrivna karaktärer? Gillade dock deras dialoger när de pratade om barnen och hur de känner, relaterade mycket
Dialogerna var kanske intressanta men det kändes inte som naturliga repliker i en spelfilm. Allt var liksom metaförklarat hela tiden och lämnade inget till upplevelsen.
skitdålig film. och håller med, undanhåller cancer, glömmer en väska. inte NÅGON av föräldrarna hade koll o kolla att allt är med.. o Josefin jäklar va sliten i filmen.
Hon skulle ju spela väldigt sliten och trött (och hade cancer). Jättekonstigt om hon skulle komma som någon piffig Mickan haha
Alltså jag menar Josefin Bornebusch i verkligheten. Hon skulle behöva gå upp minst 5 kilo för att få ett fint ansikte igen.
Så jävla gränslöst att sitta och kommentera någons utseende på detta sätt ärligt talat.
Jag tycker framför allt att dottern själv borde ha frågat sin pappa efter väskan direkt när de gick från säkerhetskontrollen. Eller när de gick från flyget, eller när de sov över hos farmorn. Inte ens en tonåring lämnar väl ifrån sig ansvaret så? Och ja, att inte säga något om cancern till sin man… det om något är väl tecken på att man inte ska fortsätta tillsammans. Vad ska man då ha en partner till?
Älskade filmen, tyckte den var jättebra! Cancern var onödig dock.
Någon som vet vad som hände med JB och hennes ex? I inlägget om hennes nya hem låter det som att hon behövde packa en väska och dra, likt när jag själv lämnade en våldsam relation?
Alltså att Margareta Grääs delar ett inlägg som pratar om att man ska tänka på hur man konsumerar, det finns bara en planet, reor kommer och går osv för att i nästa inlägg göra reklam för en adventskalender…? ?
Enligt henne är det ju ”konsumenupplysning” hon håller på med, så att folk vet vad de INTE ska köpa?
Influencer är egentligen hjältar. De köper massor av saker för att visa oss vad som är bra, de reser massor för att visa vart man ska resa. De hjälper världen, vilka förebilder.
Åh, glömde ?
Någon som haft en bebis med sidoskillnader? Min är 7 månader och använder inte ena sidan så mkt och jag är orolig 🙁
Under utredning i vården men verkar vara att man måste vänta och se hur det utvecklar sig med sjukgymnastik. Orolig för cp-skada osv
SÖKES:
För ett tag sedan så såg jag en kommentar på Öppet Spår om en naturlig deodorant som var den bästa någon hade provat. Hjälp mig komma på vilken det var?! Någon som känner igen sig? Det var en deodorant som inte innehöll aluminium, eller så var det en deodorantkräm av något slag…
C/O GERD innehåller varken aluminium, parabener eller alkohol.
Finns en deodorantkräm som heter just Naturlig deo, kanske den? Jag frågade efter naturliga deos för ett tag sen här och fick många förslag på Mountain Fresh som är en kristalldeo. Även Lavilin 72 h Deodorant Stick och Rosenserien.
Juletid. Sinnesfrid. Hemfrid. Adventsmys. Snart är det dags att pynta och baka.
Vem tänker på barnen?
Det finns många barn som drabbas av utanförskap på grund av en eller två föräldrar som beter sig underligt.
Tänker på dessa vuxna som har konto på Only Fans och andra sexsajter.
Hur firar dom jul? Vem vill ens ”julmysa” med en mamma som skämt ut sig genom att spela in porrfilmer? Vad säger omgivningen, skolan, grannar, övriga släktingar och eventuella arbetsgivare eller vänner?
Tänker på dessa barn, som har en morsa som inte funkar på något plan mer än horisontellt.
Antar att BRIS stödlinje fångar upp signaler från dessa övergivna barn och att det finns någon statistik över hur många procent barn som lever under dåliga förhållanden på grund av mamma eller pappas sexmissbruk!
Amen för fan!!!
Hunden Isidor är hittad!!!
När då och var?
Tänker inte gynna Bingo genom att lyssna på senaste podden m Nova.
Vad var det som hände m henne? Så hon hamnade på sjukhus ..
absolut ingenting verkade det som
Är såå trött på Matplatsens blogg. Har gillat den riktigt mycket genom åren och fått så mycket inspiration men nu orkar jag inte ens gå in där. Blir alltför ytligt och materialistiskt i dessa tider!
Dels så är det 99 procent reklam och skulle det någon gång inte vara det så är det bara gamla recept hon kopierar rakt av med text och allt.