473 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Om det finns nån som arbetar som läkare här så undrar jag om du/ni kan hjälpa mig förstå en grej? Ska tilläggas att jag aldrig annars är nån som klagar på vården men jag undrar bara om detta går rätt till?
    I juni förra året skadade jag ryggen i en spårvagnsolycka där jag föll bak och slog i ryggen i en stång. Där och då gjorde det väldigt ont men jag kände att jag inte vill söka vård då jag ändå kunde gå och röra mig hyffsat normalt. Men eftersom smärtorna inte försvann (och det gör väldigt ont på en specifik plats i ryggraden) så tog jag kontakt med min vårdcentral ca 6 mån senare, alltså nu i höstas. Fick komma till rehab och göra övningar. Smärtorna är inte konstant där men vissa dagar har jag så ont att jag knappt kan andas och behöver ha värmedyna, alvedon/ipren dagligen och får ibland sjukskriva mig från jobbet. Inget verkar hjälpa hittills. Nu har jag fått träffa en ny rehab+ läkare och jag nämnde då förslaget att jag gärna hade velat få röntgat ryggen då det fortfarande är så illa. Men läkarna vill inte skriva remiss till röntgen med motiveringen är att ”det gått så pass lång tid” och även att ”man kanske upptäcker diskbråck vilket kan vara orsaka onödig oro och förhoppning om operation”. Alltså förlåt, men jag förstår verkligen inte? Om rehab inte fungerar, det gör ont på en specifik del i ryggen och jag har så svåra smärtor att det är sinnessjukt. En snabb googling säger ju att röntgen är att föredra vid skada eller misstanke om skada i ryggen. Varför vill man då inte röntga för att det gått lång tid? Jag försökte även gå till en naprapat för hjälp men hon vägrade knäcka min rygg då hon inte vågade eftersom smärtan är i ryggraden och efter en olycka. Läkaren frågade mig varför jag vill röntga och vad det ”hade gett mig” att eventuellt få veta vad smärtan beror på. Ska det vara såhär? Jag menar inte att förminska läkarens kunskap eller nånting, men jag genuint undrar för jag förstår inte logiken i att jag ska gå runt såhär utan att man vet vad smärtan beror på efter olyckan? Är det för att det är dyrt för vården med röntgen? Vilket dock känns orimligt eftersom jag känner 3 olika män som klagar på ryggont och direkt fått remiss för röntgen medan jag gått såhär i snart 1 år?

    Svara

      Jag skulle nog tagit ett snack med läkaren som frågar varför du vill ha röntgen, och vad det skulle ge dig. Sagt att röntgen ger ju honom möjligheten att hjälpa dig bättre, beroende på vad plåtarna visar. Hur ska man veta om man inte ens tittar??? Och vården du fått har inte hjälpt, så du vill ha en annan vårdplan.
      Goddag yxskaft liksom.

      Svara

        Efter en undersökning så vet läkaren med ganska stor säkerhet om bilder kommer ge mer relevant information.

        Utifrån historien så låter det extremt sannolikt att det är muskulära smärtor efter en akut överbelastning, med kronisk påföljande felbelastning/spänningar pga smärtor. Då är rehab rätt och bilder ger ingen tilläggsinformation.

        Många tror att bilderna är avgörande men det är undersökningen som är avgörande vid ryggsmärtor

        Svara

          Nej det är det inte. Min bror hade diskbråck och tre olika läkare undersökte honom och sa att det var muskulärt. Till sist lackade han och köpte en röntgen privat, som visade på två diskbråck.

          Svara

            Ja, alltså de flesta har diskbråck. Om läkarna har undersökt och inte hittat diskbråck som klämmer av en nerv, så hade han antagligen inte det. Så diskbråcken var antagligen irrelevanta. Och det är därför man inte tar MR, för patienten kommer tro att deras diskbråck kan opereras, men de blir inte bättre av operation. Kan inte uttala mig om din bror specifikt, men så är det generellt.

            När jag undersöker patienter så bestämmer jag mig vid undersökningen om de ska opereras, och så tar vi MR efteråt för att förbereda operationen/bekräfta att det kan opereras, om de inte redan har en MR

            Svara

            Fast det är ju just det som personen menar, de flesta människor som röntgar ryggen skulle också få se att de har diskbråck utan att de ens känt av det, och just därför kan det vara väldigt missvisande. Om du inte har påverkan på nervrötter då, för då är det en helt annan femma…men då brukar du knappt kunna gå heller.

            Svara

        Röntgen är fundamentalt. Bilddiagnostik kan utesluta många svåra tillstånd. Men såklart kostar det och vården vill spara.
        En privat röntgen kostar dig 20-80 tusen.

        Svara

          Haha nej kära du, en MR kostar ca 2000 kr. Röntgen är nästan gratis (max några hundra). Det finns avancerad bilddiagnostik (PET-CT) som kostar upp mot 50 000, först då börjar jag tänka på ekonomi, annars spelar det mindre roll.

          Det är uppenbart att du inte vet vad du pratar om. Man behöver inte utesluta svåra tillstånd efter ett milt trauma/muskulär överbelastning.

          Svara

      Ärligt talat är det svårt att ge dig en bedömning utan att ha undersökt dig. Men jag sympatiserar med dig. Vård är inte en exakt vetenskap även om man vill tro det. Läkare är också människor, de gör olika bedömningar och tolkningar, de bär med sig sina fördomar och inställningar. En annan sak som inte är rolig att veta är att pengar styr väldigt mycket. Läkare har budgetar att förhålla sig till och direktiv uppifrån. Vilken behandling som väljs i fösta hand kan variera från region till region beroende på ekonomiska förutsättningar, t.o.m. för så allvarliga tillstånd som cancer. Sök dig vidare om du inte tycker att du fått rätt eller tillräcklig vård, tjata, det är väl det bästa rådet jag kan ge dig.

      Svara

      Har inte läst svaren men skriv en egenremiss så måste dom ta emot dig. Det kn vem som helst göra.:)

      Svara

        Fast nej de kan neka en egenremiss precis som de kan neka en remiss från läkare.

        Svara

        En remiss är inte likställt med att man får en undersökning. Det är inget dumt förslag att skriva en tydlig egenremiss men den kan bli avslagen.

        Svara

          Ja, egenremiss kan vara värt ett försök.

          När min sköldkörtel strulade och jag hade BMI 14 fick jag diagnos en anorexia nervosa och en uppmaning att äta mer mat.

          Listade om mig och nästa läkare konstaterade att jag hade dåliga sköldkörtelvärden men att jag kunde leva med det och var tvungen att äta mer än normen.

          Tröttnade på passiviteten och skickade en egenremiss till endokrin. Kom till där efter några månader och de skickade sedan mig vidare på ultraljud och annat. Det blev grundligt undersökt.

          Den felaktiga diagnosen om anorexia nervosa plockades bort och anmäldes. Jag rasade i vikt för min sköldkörtel inte fungerade som den skulle och inte pga. någon ätstörning för det har jag aldrig haft.

          Om jag inte stått på mig hade jag kanske fortfarande skickats runt och varit utan diagnos.

          Svara

      Hade problem med min fot i 10 år efter en fraktur. Skickades till en massa olika rehab som bara gjorde skiten värre. Till slut tog en läkare mig på allvar och skicka mig till röntgen samt remiss till ortopeden. Då gick det snabbt innan jag opererades.
      Dr tjatar ofta om rehab och man måste typ göra det för att utesluta att det räcker, är min upplevelse.
      Bor du i Göteborg? Kan varmt rekommendera spinecenter i så fall, de har hjälpt min sambo med diskbråck efter en liknande veva med massa vändor på rehab

      Svara

      Läkare på rygg här. Vi tar för så vitt MR av alla, då vi är sista instans vid ryggsmärtor, men det din läkare frågar är högst relevant. Han frågar sig vad man kan hitta på bilder som ändrar handläggningen. Svaret är sannolikt ingenting, och han vill därför inte beställa undersökningen. Detta är rätt av många orsaker, inte så mycket pengar (men jo det är viktigt) men framförallt att man som patient litar allt för mycket på bilder och att man nästan alltid hittar irrelevanta småsaker som patienten då kan ”fastnat vid” och hänga smärtorna på, något som forskning har visat förvärrar och förlänger smärtbilden.

      Vi som tar MR av alla hittar något på stort sett alla. Det är väldigt sällan det vi hittar är relevant för smärtorna. Ryggen tar stor belastning och ser sällan perfekt ut ens hos yngre.

      När det kommer till tidsperspektivet handlar det antagligen om fraktur, något man hade velat utesluta om det hände igår men som inte är relevant längre efter ett halvår då det i så fall har varit en stabil fraktur som har läkt.

      Att knäcka hjälper inte mer än placebo, det man nästan alltid behöver är träning med sjukgymnast.

      Svara

        Det är så svårt att veta om de som säger sig vara läkare här, faktiskt är det. Kommentarer ovan är full av stavfel och jag vet att det inte är grammatik som studeras på läkarlinjen. Dock bör man med så höga betyg, ha god kompetens inom det svenska skriftspråket. Kanske är det slarvfel på det här dormuelt, vilket såklart är helt okej. Kanske är det hittepåare som bara driver.

        Svårt att veta på ett sådant här forum .

        Svara

          Reagerade på att personen benämnde läkaren som ”han” utan att veta detta. Gör riktiga läkare så?

          Svara

          Alla som svarar här är givetvis inte läkare men jag hoppas att alla förstår att man inte ska söka medicinska råd på Bloggbevakningen. Det man kan ta med sig är pepp och sunt förnuft.

          Svara

          Jag jobbar i Norge så har glömt hur man pratar svenska, haha.

          Sorry! Jag fick för mig att TS beskrev läkaren som en man, därför sa jag ”han”. Jag är själv kvinna och nej ”riktiga läkare” gör nog inte så ?

          Ni ska såklart inte ta medicinska råd från ett kommentarfält oavsett, men ts frågade efter en förklaring och hon kan ju välja att ta till sig svarene från oss, eller välja att lyssna på de som menar att alla läkare hatar sina patienter och att det är därför hon inte fått röntgen. Det får bli upp till henne!

          Svara

            Hjärnan fungerar inte så! Den glömmer inte sitt modersmål och definitivt inte för att man under vardagarna skriver på ett annat språk i sitt yrke.

            De språk som faller bort är sådana som har lagts till (oftast vid hjärnsjukdom).

            Svara

              Oj så mycket svammel.

              Svara

          Skulle säga att läkare ovan är högst trovärdig och korrekt i sitt utlåtande, stavfel eller ej 🙂
          Var precis på väg att sammanfatta något liknande själv.

          Svara

          Vad betyder dormuelt?

          Svara

          Vilka stavfel?

          Svara

          Läkares jobb är inte att ha felfri grammatik. Det är det de har medicinska sekreterare till 😉

          Svara

      Läkare bryr sig inte. Simple as that.

      Svara

      Hej! Jag arbetar på vårdcentral och ser precis som din läkare säkert också gör personer med ryggsmärta varje vecka, jag kan inte uttala mig direkt om dig utan att ha undersökt, men kan försöka förklara lite hur vi tänker generellt.
      Ryggsmärtor som kommit spontant brukar vi dela upp grovt i med eller utan nervpåverkan. Finns nervpåverkan är det ofta diskbråck, men ibland någon annan mjuk- eller hård del som flyttat sig lite (ryggar förändras helt av sig själva genom livet). Oavsett om det finns nervpåverkan eller inte blir en klar majoritet bättre eller bra inom några månader. Generellt finns ingen poäng i att göra MR som precis som nämns är dyrt, har långa väntetider och sedan också behöver tolkas och ta ställning till. Undersökningen leder ändå inte till någon förändring i behandlingen, som i de allra flesta fall är sjukgymnastik och smärtlindring HELT OAVSETT vad man ser. Det finns också risk att för många opereras om man är för frikostig med att hitta alla diskbråck, det är operationer som ger relativt mycket smärtkomplikationer även efteråt. Det finns undantag där MR ska göras ”direkt” såsom om tumör misstänks eller om det finns allvarlig nervinklämning, det tar läkaren ställning till både vid första undersökningen och sen igen beroende på hur det går. Är man en av de som visar sig få långvariga smärtor finns det också tillstånd som kan behandlas av ortopeder, t ex vissa diskbråck eller spinal stenos. Tycker läkaren att smärtorna är såpass allvarliga att man kanske kan tjäna på en sådan (relativt svår) operation gör man då MR för att se om det finns någon som går att operera, men då SKALL man ha provat flera månaders effektiv rehab först, för ofta blir det bra. Tänker man sig inte operation även om det finns t ex diskbråck (t ex besvären sakta bättre, patient som är för sjuk för att tåla operationen, dålig rehabförmåga) finns heller ingen poäng i MR även om smärtorna blir kvar.

      Med det sagt är det precis som du säger att vid trauma brukar vi vara mer frikostiga med röntgen, då kan man också ofta få svar på sina frågor (skelettskada) med en CT som är betydligt snabbare utförd. Men då behöver man ju också misstänka en skelettskada, där de allra flesta har läkt snabbare än på ett år (möjligt undantag t ex kotkompression hos benskör). Hittar man däremot annan förklaring (tydliga muskulära symtom, tydligt tecken till diskbråck) kan man ändå falla inom den övre kategorin i förra stycket. Fråga din läkare vad hen bedömer smärtorna som, så kommer man lite längre i förståelse. Man kan också skicka en egenremiss till ortopeden som någon föreslog, men min erfarenhet är att de oftast avslås och man blir hänvisad till sin VC, om alla med långvarig smärta i ryggen som är missnöjda med sin allmänläkare skulle få tid hos ortopeden skulle de inte hinna så mycket annat. Men eftersom jag inte har tillgång till dina journaler kan jag inte alls uttala mig om just ditt fall, så det kan absolut vara värt att skicka en remiss, det blir i alla fall en second opinion och dubbelkolla att saker gått rätt till.

      Jag ska också lägga till att ibland går vi emot rekommendationer och gör en ”terapeutisk röntgen” för att patienten trots flera försök till förklaring inte kan släppa sin oro förrän den fått en bild av problemet även om man på förhand vet att det inte förändrar behandlingen. Det är knappast solidariskt gentemot resten av befolkningen som behöver röntgen (ja, vi tänker absolut på rättvisa, men mer sällan på ekonomi), och det finns risk för överbehandlingar, men det kan ibland ge patienten ro nog att komma vidare mentalt eller smärtmässigt/i sin rehab.

      Mycket långt blev det, ryggar är komplexa saker, hoppas det var till någon nytta.
      Lycka till!

      Svara

        Vilket svar! Skriver under på detta. Mvh läkaren som skrev över

        Svara

        Ni kanske kan svara på varför läkare på vårdcentraler struntar i sina patienter.

        Svara

          För att VC-läkare är kårens losers och dom vet om det.

          Svara

            Ändå tjänar dom typ bästa LOL

            Svara

              The cope is real.

              Svara

          Ah, den gamla sanningen ja! Allvarligt, vad är det för löjleri du svamlar om?

          Svara

        Det är inte konstigt att patienter ligger på när ryggsmärtorna gör att de förlorar arbetsdagar och systematiskt måste äta smärtstillande.

        Ni säger det själva att det främst är en kostnadsfråga som är den bidragande faktorn till att vidare utredning avslås.

        Om vi bortser från det finansiella ett ögonblick, har jag väldigt svårt att se någon allmänläkare acceptera exakt samma behandling om det gällde den egna ryggen.

        Nu är det så klart inte ett fel som skriver här (dvs. ni som är läkare här och inte bara låtsas i kommentarsfältet).

        Svara

      Testa gå till fysioterapeut, de har också behörighet att skriva röntgen remiss. Jag har jobbat på ortopeden, kan förstå båda sidor i denna historia. Din naprapat gjorde rätt som sa nej till att ”knäcka”.

      Svara

      Åk in till akuten en dag när du har ont så kommer de med största sannolikhet röntga dig.

      Svara

        Och ta tid för någon som verkligen behöver den.

        Svara

      Jag instämmer helt med det som andra läkare här har lyft. Ytterligare en viktig aspekt som ofta förbises är hur sjukvårdssystemet faktiskt är uppbyggt – något som allmänheten kanske inte tänker på.

      Sjukvården i Sverige finansieras genom våra gemensamma skattepengar. Det innebär att resurserna måste fördelas utifrån behov, enligt prioriteringsprinciper. En grundläggande princip är att patienter med störst medicinskt behov ska gå före, för att undvika undanträngningseffekter.

      Detta är något som vi som arbetar inom vården, särskilt på vårdcentraler, måste ta hänsyn till varje dag. Att remittera en patient utan att det finns ett tydligt medicinskt behov, kommer att fördröja vården för andra patienter som har ett verkligt behov. Det kan handla om personer med misstänkt cancer eller andra allvarliga tillstånd där tidig diagnostik är avgörande.

      Samhällets sjukvårdsresurser är inte oändliga. Därför behöver vi alla förstå att ett välfungerande vårdsystem kräver medicinsk prioritering. Det handlar inte om att neka vård – utan om att fördela vården rättvist och ansvarsfullt.

      Detta är från läkarförbundets etiska regler:
      ” Läkaren ska i sin gärning bidra till att medicinska resurser används på bästa sätt till gagn för patienterna. Läkaren ska aldrig medverka till otillbörlig prioritering av enskilda patienter eller patientgrupper eller till att ge dem otillbörlig ekonomisk eller annan fördel.”

      Svara

        Här är det medicinska behovet ryggsmärtor som resulterar i jobbortfall. Det låter inte som ett drägligt liv att sjuka sig och knapra piller.

        Det hade varit skillnad om det enbart hade varit i anslutning till olyckan, men nu är det många månader senare med ihållande problematik. Vidare kan det bli värre i ryggen och påverka den psykiska hälsan än mer än det redan gör.

        Här kan kan man inte längre hävda noll medicinsk grund för vidare undersökning och behandling.

        Svara

      Börja om från början med en ny läkare.Så där ska du inte behöva ha det! Diskbråck syns på röntgen,och det är jättebra att få reda på orsaken till smärtan,och kanske t.o.m en operation kan få bort den! Otroligt korkat sagt av läkaren. Ny läkare.Privatläkare kan vara vört uppsöka.

      Svara

      Vid olyckor ska man väl alltid uppsöka läkare, då problem kan uppkomma senare, och att det då är dokumenterat. Och även pga att man kan få hjälp ekonomiskt av sitt försäkringsbolag. Men eftersom det gått så långt tid nu, och inget finns dokumenterat så går nog inte försäkringsbolagen med på det.

      Svara

    Vad serverade ni på ert bröllop? Alternativt, vad har ni ätit på bröllop?

    Svara

      Jag har ätit allt från höstbuffe med lokala råvaror, till kroppkakor, svinflådig femrätters, korv med bröd och typ pizzabullar. Spelar ingen roll.

      Svara

      Snittar till minglet. Sen grillbuffé. Som brud var jag otroligt nervös så
      åt ej så mycket men majoriteten av våra gäster tog mat flera ggr vilket jag tolkade som positivt.

      Svara

        Exakt samma här! Alla gäster älskade maten. Snittar/ ost och kex till minglet sen stor grillningen med olika såser och tillbehör.

        Svara

        Var på ett bröllop i somras med det här upplägget! Älskade det (och troligtvis dom andra gästerna också).

        Svara

      Vi serverade caprese som förrätt, och sen en vegetarisk lasagne som huvudrätt. Efterrätten bestod av tårtbuffe. Som en annan kommentar så har jag ätit väldigt olika saker på bröllop, och allt har alltid varit bra! Hivudsaken är att maten räcker åt alla så att ingen går hungrig. ☺️

      Svara

        Tillägg; snittar till bubbel under minglet!

        Svara

      Vi hade catering från Bohobar.
      Allt car magiskt! Goda sallader, buns med olika fyllning, miniburgare, lyxig delikänsla på allt.
      Skulle ha sittande trerätters först plus tårta men föll för buffé och supernöjda med det.

      Har ätit grillbuffé på hotell, klassiskt trerätters med råraka till förrätt, kött eller portobello till varmrätt och dessert och senare tårta.

      På ett var det grillbuffé i trädgården med helstekt roterande gris.?

      Svara

        Vi hade cakepops o bubbel vid entrén

        Svara

      Rolig fråga!

      Vi hade två förätter, först toast skagenröra och sedan jordärtskocksoppa. Till varmrätt serverades torskrygg. Efterrätt var tårta och sju små kakor + ost och kex.

      Svara

    Vilka strumpor (gärna märke) är dom bästa när man har på sig sneaker? Alltså „osynliga“. Dom jag har kollar upp lite…

    Svara

      Puma eller Adidas

      Svara

      H&Ms sneakersocks

      Svara

        Dom med artikelnummer 0160442010. Inga andra.

        Svara

          Tack, dom såg perfekte ut!

          Svara

    Vad har hänt med Alice Stenlöf.?! Så otroligt mycket lättklätt och poserande och försök att vara såååå sexig nu för tiden ? vem försöker hon imponera på?

    Svara

      Dig ?

      Svara

      Håller med, tror helt ärligt att hon saknar den manliga bekräftelsen speciellt under såna här tider när hon har/haft det tufft med sin tjej. Visst att folk förändras men jag var bekant med hennes krets när hon bodde i Gbg och det var vääääldigt mycket dansa på bord och söka uppmärksamhet

      Svara

        Haha, där kom den trötta också! En kvinna har en kvinnlig partner och slutsatsen blir att kvinnan saknar den manliga blicken!

        Suck!

        Svara

      Låt henne? Sluta titta om det stör dig 🙂

      Svara

      Lolol. Soon to be single som jag har sagt många gånger

      Svara

        Så skriver du ju om alla par ??‍♀️

        Svara

          Näe? Bara dem det gäller

          Svara

            Fast du har ingen aning, du gissar bara.

            Svara

      Hon har ju ingen rolig personlighet att visa upp så det enda hon har att gå på är väl kroppen…

      Svara

        Unpopular opinion varning. Ja den kroppen hade jag inte visat upp.

        Svara

          OBS. Inget fel på hennes kropp, men hade föredragit att hon vågade ha sina egna bröst före operation

          Svara

        Varför ser du andra människor som underhållning?

        Hon kan ju existera och helt enkelt fylla sitt liv med saker hon mår bra av, utan att vara ditt och andras tidsfördriv.

        Hur mycket underhåller ni själva och har spännande personligheter, ni som gnäller om andras brist på ”rolig personlighet att visa upp”?

        Svara

    Kan ni berätta ”dumma” saker ni blir irriterade över när ni har pms? Så jag inte känner mig så ensam. Tydligen så skrämde jag en som inte var beredd på att jag skulle komma in i rummet precis då. Tänkte att vad ska jag göra åt det, skrika att jag kommer gå in i rummet före jag går in? Det är nog minst lika skrämmande.

    Svara

      Långsamma människor ?

      Svara

        Jävligt irriterande även utan PMS ??

        Svara

        Det stör jag mig på jämt, har aldrig pms ens ?

        Svara

        Undra om långsamma människor stör sig på snabba människor

        Svara

          Det hinner de inte ?

          Svara

          ?

          Svara

          Min kille är sjukt långsam många gånger, så när jag typ får putta undan honom för att komma förbi stör han sig garanterat på mig också ?

          Svara

      Människor som smaskar när de äter ??
      Eller när de är överdrivet trevliga och gör sig till, typ säger heeeej gumsan!!!

      Svara

      Folk med beslutsångest och aldrig kommer till skott

      Svara

        Samma!

        Svara

        Folk som broderar ut vad de ska säga: ” jag hade precis ätit frukost om.det var i går eller nej i förrgår, så ringer den o den för att jag stod och stekte köttbullar”
        Alltså jag är så fin att jag tänker zzzzz och ibland har jag podd i öronen för att inte behöva lyssna. (Detta är främst mina grannar som pratar).

        Svara

      När folk andas högt… /charmtroll

      Svara

      Stör mig orimligt mycket på att min man inte kan läsa mina tankar och bete sig perfekt varje gång jag har pms.

      Svara

      Allt. Långsamma människor, onödiga ljud, människor som pratar för högt och för mycket med mig, trånga bussar eller spårvagnar, skvallrade kollegor, när jag förlorar i tv-spel. Allt stör mig ?

      Svara

      Lukter och plötsliga höga ljud

      Svara

        Autism.

        Svara

          Du vet inte vad Autism är va?

          Svara

            Min kommentar var en kommentar på tidigare kommentar

            Svara

    Någon mer som är gravid och känner ett större behov av att vara med sin partner? Jag saknar min make så mycket när han inte är med mig och känner att jag BEHÖVER ha honom nära mycket mer nu när jag är gravid i tredje trimestern och bebis kommer om ca 1 månad.

    Svara

      Haha, känner igen mig så mycket. Det har fortsatt sen vår bebis kom också, antar att det är något biologiskt att typ ”skydda familjen”.

      Svara

        Det är så ovant! Brukar inte ha det behovet av honom. Men nu är det så att jag saknar honom så mycket så fort vi ej är tillsammans…

        Hade hoppats att det skulle lugna sig lite när bebis väl är här. Känns ju lite jobbigt att det ska fortsätta i och med att han ska jobba och jobbar lite kvällar/helger.

        Svara

          *bebisen

          Svara

            *bebis

            Svara

              ”Jag går ut med hund” är den också bra?

              Svara

        För mina vänner med barn har den känslan handlat om en känsla av att vara övergiven i ansvaret kring det gemensamma barnet.

        Kvinnorna har fått ansvara för planering och i princip allt kring barnet och pappan bär och matar och leker lite när han kommer för det.

        Tänk er själva:
        -Ta reda på alla produkter till barnet.
        -Hålla reda på när det är dags för tvätt av kläder, vika in och arrangera i garderoben och skötbordet.
        -Jobba ut snor med Frida-grejen.
        -Sköta om exen och se till att det inte blir värre och göra avvägningar om vården ska titta på det. Ta reda på vad som är normalt och inte och när det inte ska behandlas hemma och kanske behövs nåt på recept.
        -Aktivera barnet för att främja dess utveckling (fysiskt och psykiskt).
        -Trösta.
        -Leka.
        -Förbereda mat (alternativt få amningen att fungera och allt som kommer till det).
        -Försöka hålla igång den egna hygienen, sömnen, sin relation till partnern/syskon/föräldrar/svärföräldrar/svåger/svägerska/vänner och självklart till bebisen och äldre barn.

        Listan tar aldrig slut! Det är naturligt att det uppstår en längtan efter samvaro och närhet till partnern då. Men mest en förhoppning om en mer närvarande och ansvarstagande partner som själv tar ansvar för att också göra alla de viktiga sakerna kring bebisens välmående.

        Hur många pappor inhandlar på eget bevåg allt som behöver inhandlas och håller sig på eget initiativ uppdaterade om barnets behov i klädväg, medicinförråd med mera!? Inte särskilt många .

        Min egen pappa tillhörde tyvärr undantaget, som mätte oss barn och förde listor över våra storlekar så han kunde uppdatera våra garderober när vi växte ur kläder och skor. Mamma gjorde detsamma men den enda som fick beröm och uppmärksamhet var pappa för det är inte normen att pappor tar ansvar för allt kring sina barn fullt ut på samma sätt som mammor förväntas göra.

        Svara

      Ja jag känner igen mig. Mitt barn är planerat att komma inom närmsta veckorna. Som tur är så kommer min man vara hemma med mig i 5 månader så jag får mycket närhet!

      Svara

        Oj, varför ska han det?

        Svara

          Om du frågar mig så är det för att få tid med sitt barn såklart? Det är ju inte bara min bebis, vi är två i det här. Han har möjlighet till att vara hemma länge, så varför inte?

          Svara

            Haha, vilken rolig fråga! Föräldraledighet liksom? Min man är hemma i tre månader, sen har han en jobbresa inbokad. Därefter är han föräldraledig en dag i veckan. Varför? För att det är hans unge.

            Svara

            Jo det förstår jag, inte meningen att låta dryg. Men det är ju inte vanligt att man kan göra så att båda är hemma. Så undrade mer om möjligheten till det. Bra med pengar? Jobbar hemifrån?

            Svara

              I vårt fall är det pga bra ekonomi!

              Svara

      Ja, främst för att han tar hand om mig så mycket nu under senare delen av grav 🙂 Han ordnar middag alla dagar i veckan, går ut med vår hund, hjälper mig om jag behöver hjälp med något… för min del är det nog bekvämligheten. ?

      Svara

        Låter som du är sjuk som behöver hjälp med allt?

        Svara

      BebisEN kommer.

      Svara

    Hur lång tid tog det för er som ammat att få tillbaka mensen efter att ni slutat amma helt?

    Svara

      Jag fick tillbaka mensen innan jag slutade amma _helt_ eftersom första barnet efter två månader började sova hela nätter och med andra barnet (som åt varannan timme dygnet runt) blev det så att min partner tog två matningar på raken och VIPS kom mensen.

      Svara

      Båda barnen så fick jag tillbaka mensen när jag fortfarande ammade. En vid 7 månader och en vid 11.
      Hur gammalt är barnet?

      Svara

      1-2 månader efter. Två barn.

      Svara

      Fick tillbaka den efter ett år fastän att jag ännu ammade (mycket).

      Svara

      Ungefär 2 veckor.

      Svara

      Mensen kom när jag slutade helamma vid 6 månader, samma för alla tre barnen.

      Svara

      Vid 18 månader respektive 14 månader.

      Svara

      Typ tre månader sedan efter förlossning på båda barnen. Helammade

      Svara

      Inom 30 dagar

      Svara

    Kommer du göra någon recension om Anjos ”dokumentärfilm ”?

    Svara

      Nej, det orkar jag inte. Kommer du?

      Svara

      Tror inte det kommer någon. Första gången jag blivit riktigt besviken på Camilla under alla de år jag läst här. Hon har ju sagt att hon skulle skriva men tydligen inte. Hade ju varit bättre att meddela att hon inte kommer göra det.

      Svara

      Hon la ju nyligen upp en bild i stories om att hon satt och tittade på dokumentären? Så det kommer nog snart. ?

      Svara

      Jävla tjat

      Svara

        Det är ju enkelt för Camilla att bara svara, så slipper folk tjata.

        Svara

          Och det är ju enkelt för er att titta själva. Finns ju att se gratis.

          Svara

    Nu måste jag fråga er som har lite nostalgi i kroppen och vet något om Nintendo Wii!

    Jag har i stort sett köpt allt till mitt Wii nytt, har lånat hem pappas gitarrer till att kunna spela Guitar Hero. Men… gitarren verkar inte connecta med det som syns på skärmen så att säga. Trycker jag på gitarrens knappar så reagerar det inte på skärmen förrän millisekunder senare. Detta resulterar givetvis i att man förlorar. Det går inte att spela själva spelet i sig (jag har alltid varit bra på GH), men blir vansinnig för att det inte funkar. Är det någon teknisk eller mer kunnig som möjligtvis har svaret på vad som kan vara fel?

    Svara

      Jag vill så gärna connecta till dig, Joanna!

      Svara

    Stod i tidningen att varannan konsument har mindre än 10 000 kronor i buffertsparande på ett sparkonto och endast tre av tio har minst 50 000 kronor tillgängligt på sådant konto.

    Jag är förvånad! Trodde det skulle vara typ 3 av 10 har mindre än 10 tusen, och kanske hälften av alla har minst 50 000 tillgängligt för oförutsedda utgifter. Tre av tio låter otroligt lite. Känns som att Sverige håller på att bli ett fattigt u-land ?

    Svara

      Du låter väldigt privilegiad ?

      Svara

        Fast om man har en fast anställning, vilket många har, så är det ju inte alls mycket med 50.000kr på sparkontot?

        Svara

          Det beror ju på vad man tjänar?

          Svara

          Hur tänker du då? Tjänar man automatiskt över en specifik summa om man har fast anställning?

          Svara

            Jag tänker att om man har en fast heltidstjänst och har haft det i några år så är inte 50.000kr mycket. Jag kanske är helt bakom flötet, men jag tycker iallafall så. Sen kanske folk har extremt dyra boenden eller liknande, och då kan man ju såklart inte spara så mycket, beroende på vad man tjänar.

            Svara

            Tänk ett varv till.

            Svara

              Ja? Svara du istället. Hur kan man inte ha 50 000 med ett fast jobb sedan flera år?
              Jag är timanställd och har 100 000 på banken. Vissa månader tjänar jag så lite som 6000 efter skatt. Men jag ser till att inte köpa saker jag inte behöver och jag lagar all mat själv vilket gör en enorm skillnad när man har så lite pengar som jag. Och jag har barn, ska sägas.

              Svara

                Guldmedalj till dig!

                Svara

                Vi köper inget onödigt, de få kläder som måste köpas hittar vi på second hand, lagar all mat hemma, inklusive bakar eget bröd. Fikar inte på stan etc. Tjänar man bara så att det räcker till mat, hyra och räkningar så spelar det ju ingen roll om man är anställd eller inte?

                Givetvis söker vi andra jobb, helgjobb och billigare lägenhet, men vi är knappast ensamma i den här situationen liksom. Bevisligen, med tanke på statistiken ts drog fram.

                Svara

                Jahopp

                Svara

                Ja, jag trodde alla lärt sig att spara på ett särskilt sparkonto som man inte når. Om det så är 200 kr i månaden så räcker det med 4-5 år så har man tio tusen kr på banken. 200 spänn av snittlön på medellönen före skatt (i Sverige uppgick flera år till 39 900 kronor). Jag får det inte heller att gå ihop. Jag är på riktigt orolig!!!!!

                Svara

                  Men det är ju en buffert som ska användas vid kris? Bilen går akut sönder när man har 5000 kronor sparade. Man börjar om igen. Man gnetar på i några år och så behöver man nya glasögon samma månad som ett tandläkarbesök och man är nere på noll igen.

                  Svara

                    Man kan inte ha bil om man inte har 10 000 tillhands. Bilar går sönder. Bilar ska tankas.

                    Svara

                      Haha! Säg det till alla på landsbygden.

                      Ska man inte ha glasögon och tänder heller?

                      Jag skulle inte våga iaf!!

              På vad? Lönenivåer? Inflation? Felbeslut? Livet?

              Svara

          Många glömmer tydligen att fast anställning inte innebär att man jobbar 100% så att man kan spara jättemycket pga fast är ju verkligen inte självklart

          Svara

            Skulle såklart stå fast heltidsanställning. Det är ju självklart att någon med en fast tjänst på 25% inte tjänar lika mycket som en med 100%.

            Svara

              Nej men det låter så här, har man fast anställning ska man självklart ha ett fett sparkonto. Och av erfarenhet så tänker inte alla här utanför sin egen sfär.

              Svara

          Många har inte fast anställning.

          Svara

        Jag är inte priviligerad! Jag har i skrivande stund 22 365 kr på ett sparkonto. Ca 900 kr på lönekontot tills löning. Jag har tänkt att det är ganska lite, att alla andra måste ha mycket mer?!! Jag tycker själv att tjugo tusen är ganska lite och är ofta orolig över min ekonomiska situation. Rädd att få en oförutsedd räkning.
        När jag läser om folk som går på Kent för tusen kr så tänkte jag att för dem är väl tusen kr ingenting. Uppenbarligen har jag fel!!!

        Svara

          För mig är 1000 kr inte så mkt. Så klart beroende på vad det är. Sparade alla vinstpengar på en lägenhet och tog en hyresrätt och tryggt min ekonomi och pension. Var rätt fattig innan,levde på min man,tjänade dåligt tog all föräldraledighet och vabba. Tacksam för skilsmässa och självständigt liv.

          Svara

      Vi kämpar med att försöka ha minst en hyra sparad. Vi lever verkligen inte extravagant och slösar inte. Inga djur, ingen tobak, ingen alkohol, kör gammal avbetald bild, äter linser, bönor, rotfrukter etc. Det är dyrt att leva nu för tiden och lönerna har inte följt med varken inflation, hyreshöjning eller elpriserna. Det är tajt för många.

      Svara

        Har ni högt lån? För hur kan ni annars leva på gränsen om ni kämpar för att ha EN enda hyra sparad?

        Svara

          Kanske inte så höga inkomster?

          Svara

          Inga lån, men hög hyra.

          Svara

        Men vad går era pengar till då? Jobbar ni?

        Svara

          Hyra, exempelvis?

          Svara

      Jag hade 3kr kvar till den 25e den här månaden ?

      Svara

        Är fan nöjd om jag har 100kr kvar när lönen kommer. Men då har jag visserligen sparat lite.

        Svara

        Bara 47 000 kronor kvar till sparmålet då! Om 3000 år är du i hamn!

        Svara

        Så om du blir sugen på choklad får du vänta tills den 25e april?

        Svara

          Tolkar mer som att när det kom lön 25/3 hade hen 3kr kvar från förra lönen ?

          Svara

          Alltså du måste på riktigt vara bakom…

          Svara

    Brukar ni köra en stor vårstädning eller liknande?
    Typ torka av alla lister, torka av golv, tömma garderober, skåp, lådor osv för att torka ur, putsa fönster, städa balkong/uteplats och få allt superduperfint? ?

    Varför blir jag jättesugen på att börja på det nu ikväll? Samtidigt som jag är svintrött och funderar på att sova..

    Svara

      Japp! Tvättade några fönster förra helgen, ska fortsätta imorgon med resten. Det är bäst att städa när det är ljust ute ?

      Svara

      Nu blev jag också sugen på att vårstäda! Framförallt fönstrena som verkligen ser gråa och tråkiga ut, men jag borde nog vänta till att de har sopat gatorna.

      Svara

        Väntar också tills vägarna och innergården är sopad.

        Svara

      Jag har bokat in en städfirma. Så smidigt att få det gjort. Och det kostar inte skjortan heller.

      Svara

        Åh vad skönt och lyxigt! Dumt att jag har svårt att låta någon städa hos mig, konteollbehov eller något antar jag?

        Svara

          De Zazzo

          Svara

      Nej

      Svara

    Träningspodden med Almenäs och Lofsan, vart är den? Vad har hänt???

    Svara

    Någon mer som tyckte Oscar i LIB var riktigt oskön mot Alicia när han dumpade henne på det där sättet?? ”Det var skönt när du åkte” haha vem säger ens så ?

    Svara

      en spoilervaning hade varit nice här!! Ej hunnit se de sista avsnitten ?

      Svara

        Släpptes det inte i onsdags? Och hade man inte redan förstått att det var slut mellan dem redan i förra veckans avsnitt? Så hade jag förstått det iaf.

        Svara

          Ja det var lika tydligt som att Ola och Milly skulle göra slut.

          Svara

      Men han var ju lite av en kuf kände man redan första gången han öppnade munnen

      Svara

      Så elakt sagt, undra vad han för problem eller om han bara är extremt omogen. Hur gammal var han? Hans sätt att resonera kändes väldigt ungt

      Svara

        Han är väl 29? Big baby.

        Svara

      Ja usch.
      Först en kram, sen ”det var skönt att du inte va där”.. ehhh ursäkta?
      Hoppas Alicia ringer Tim?

      Svara

        Tim va ingen hit heller

        Svara

          Varför?

          Svara

      Riktigt oskön snubbe, han verkar lite egen, man undrar om han har nån diagnos

      Svara

        Men måste alla alltid ha en diagnos?? Han var oskön, uppenbarligen inte mogen för ett seriöst förhållande vid den tidpunkten. Synd att han ej insåg det innan för Alicias skull som verkligen är så värd en fin kille! Men diagnos? Ne lägg ner, han behöver bara mogna och efter att ha sett sig själv så tror jag säkert han fått reflektera lite.

        Svara

          Han verkar oförmögen att sätta sig in i andras känslor det liknar beteende jag har sett hos folk med autism, behöver inte vara så naturligtvis kan bara vara oskön rak igenom

          Svara

            Någon hade kommenterat hans Instagram med att han har autism, han svarade något i stil med ”så kan det vara”.

            Svara

              100

              Svara

          Haha jo han är ett skolboksexempel på autism.

          Svara

      Det är väl uppenbart att han är autist eller något?

      Svara

      Oscar, vilken katastrof. Tror faktiskt han.är lite autistisk. Inget fel, men de passar inte ihop. Tim.var toppen, tror att de träffas nu utanför programmet. Kolla deras instagram framöver.

      Svara

    Upplever ganska ofta att saker jag gör inte är så roliga/mysiga i stunden. Men sen när jag tänker tillbaka på det så tänker jag att det var så roligt eller mysigt. Är det så för er också?

    Svara

      Oh ja!
      Sen kollar jag tillbaka på gamla bilder och tänker typ. Men det här var ju så kul, men när jag var där ville jag bara ifrån typ

      Svara

    Är det nån idé att bleka tänderna om man snusar brunt snus?

    Svara

      Haha nej

      Svara

      Vad rekommenderar ni för tandblekning? Är det bara tandläkaren som gäller? Vad är rimligt pris?

      Svara

    Vad tycker ni om Månz senaste inlägg på Instagram? Vem är det som har filmat honom i hans hem, verkar snurrigt allting.

    Svara

      Fattar inte, personer han inte bjudit in sitter plötsligt där och vägrar att lämna? Har dom gjort inbrott? Låste han inte ytterdörren, gick och sket och sen satt bara folk där?

      Svara

        Det är väl vänner till frun som hon bjudit hem som stöd vid en konfrontation, där dom också vill filma vad som sägs

        Svara

          Jaha! Jag läste det som att det bara kom in okända personer, och tänkte att han bodde själv nu. Tänkte att dom knappt vill se varandra.
          Detta lät ju mer logiskt?

          Svara

      Läckberg?

      Svara

        Hmm, jag har lite svårt för henne, ser ut som hon konstant är förvånad med uppspärrade ögon. Förlåt

        Svara

          Och varför var det relevant att skriva en sån sak? Fy så elak du verkar vara.

          Svara

            Som om du aldrig tänkt något liknande om någon

            Svara

    Satan vad Aisha får massa PR/bud nu.
    Tror ni att hon blir kvar och att det bara var ett hot eller att hon reagerade i stunden när hon var ledsen bara? Hon verkar glad och mår bra igen.

    Svara

    Jag är så kär i min gifta kollega. Hur ska jag våga säga det till honom?

    Svara

      Gör det inte. Du har sagt det till oss på ÖS nu, det räcker. Det finns isglass i kylen. Gå å lägg dig.

      Svara

      Skriv en lapp, limma på spetskanter, spruta på parfym. Lägg i ett kuvert och limma ett hjärta med limstift sen strör du glitter på.

      Svara

        Lolololololol

        Svara

        Eller inte.

        Svara

      Jag är gift. Om någon säger till mig att dom är kär i mig skulle jag bli otroligt obekväm och undvika personen med alla medel. Förmodligen byta jobb.

      Svara

        Men om den gifta personen aktivt flörtar med dig då?

        Svara

          Då är den ett as och ingenting man vill inleda en relation med.

          Svara

            Har haft den situationen på en arbetsplats och förstår verkligen inte hur hon vågar fortsätta med honom när hon vet vad han går för.

            Svara

          Jag gjorde det , nappade, slutade i kaos gör det inte!!

          Svara

        Du har väl en egen vilja och vuxna människor kan lägga band på sig. Hur många blir inte förälskade på jobbet och håller det inne för kollegan är gift!? Det är snarare de som är missnöjda med sitt förhållande som söker sig utanför äktenskapet och som går utanför vanligt bemötande på arbetsplatsen.

        Överdrivet att bli obekväm och byta jobb för sånt som blåser över rätt snabbt och som kräver noll av dig.

        Man tenderar ändå inte att vara privat eller närgången med sina kollegor. Det är inte som en vän som skulle uttrycka attraktion för en där det kan bli knepigt.

        Svara

      Låt honom vara.

      Svara

      Gör det inte. Det kommer garanterat gå över. Kanske skulle han besvara intresset men vad säger det om honom som man om han är otrogen mot sin fru? Vill du vara ihop med en sån man? Alla tror ju att just deras relation är speciell men statistiskt sätt leder ca 3% av affärer till en varaktig relation enligt en amerikansk undersökning jag läste.

      Svara

      Vad fasiken är det för fel på er vuxna? kvinnor som springer runt och fjantar er så här på arbetstid?

      Svara

        Eller hur! Man kan tro att det är högstadiet igen ?

        Svara

        Folk har väl känslor

        Svara

      Kommer inte leda till nåt bra.

      Svara

      Dra honom i städskrubben och ta ett varv ??

      Svara

        Bra råd! Eller ta en omgång i hissen kafferummet.

        Svara

      Hur hade du känt om du va kvinnan till den gifta mannen. Om din man flörtar med andra kvinnor?

      Kär i en gift man. NEJ. Han är upptagen! GET YOURSELF TOGETHER!! Fan är de med folk. Hur säger jag de till honom. Hur egoistiskt. Du säger ingenting!

      Svara

      På riktigt, hade du velat vara frun där kollegorna springer och säger att dom är kära i din man?? Hade det funnits nåt mellan er hade du inte behövt berätta att du är kär.
      Bara låt han och hans fru ha sitt och hitta nån till dig som är ledig.

      Svara

      Gör som jag gjorde, or not. Blev förtjust i en på jobbet, han hade iallafall partner och barn, det förtades hej vilt men jag var respektfull och proffesionell, väntade i 2 år så det tog slut med hans tjej. Sedan när vi skulle träffas visade det sig att han hade en daggmask där nere.
      Fy fan. Hemskt av mig? Slösade 2 år på att vänta. Jodå.
      Han var givetvis otroligt osäker också och kunde inte uppvakta en tjej så det var inte bara pga daggmask även om det blev dödsstöten.

      Svara

    Jag har fått strömavbrott i min lägenhet (bostadsrätt). Kan INGENTING om detta. Det är bara min lägenhet som är drabbad, inte grannarnas. Ringde Ellevio men fick uppfattningen att elbolagen mer hjälper till när det är centrala fel (vilket jag förstår). Han sa åt mig att kolla proppskåpet där alla proppar stod på 1 som dom tydligen ska, men sen fanns det någon annan (tror han kallade det huvudbrytare?) som tydligen också ska finnas i lägenheten på någon annan plats. Jag hittar inte denna? Bor superlitet på 20 kvm, var brukar den finnas? Han snackade något om att säkringen (?) där i kanske behöver bytas ut och man kan köpa detta på typ en bensinmack. Alltså, vad gör jag? Jag känner mig så jävla dum inom detta, alltid bott med partners/familj tidigare som löst sådana här grejer. På detta område är jag helt lost. Vi har ju en fastighetsskötare men kan man ringa honom 20:30 en fredag eller är det här något man bör kunna själv bara?

    Svara

      Trodde brytaren var i proppskåpet jag. Hade ringt min papp haha fast förstår att alla inte kan det

      Svara

      Det är inte jordfelsbrytaren som har slagit till?

      Svara

        Detta tror jag på. Tryck tillbaka den och se om strömmen kommer tillbaks

        Svara

          Tack! Jag tryckte upp den nu, strömmen och allt kom tillbaka…. I tre sekunder, sen dör den igen.

          Svara

            Då är det någon apparat som du har i hemmet som är trasig och som gör att den löser ut. Du får dra ut dem ur uttagen och sätta tillbaks dem en och en för att se när den löser ut igen.

            Svara

              OMG TAAAAAACK!!! jag drog ur min vattenkokare nu och allt är igång. Asså ÖPPET SPÅR ger bättre tips än Ellevios egna kundtjänst!!!!

              Svara

                Så bra! Då är det bara att kassera den och skaffa en ny ?

                Svara

                  Tack! Du svarade delvis på min fråga nedan innan jag hann ställa den. Men är detta alltså ett produkt fel, så jag kan reklamera den?

                  Svara

                Följdfråga: vattenkokaren är helt ny. Ska jag reklamera denna nu? Är det fel på den liksom? Kommer elen slås av nästa gång jag använder den liksom?

                Svara

                  Testa. Om samma sak händer när du kopplar in den igen så är det fel på den. Reklamera i så fall.

                  Svara

                    (Du kan också testa att sätta en annan apparat, typ brödrost i samma uttagning se vad som händer.)

                    Svara

                    Testade nu. Elen slås ut direkt. Blir reklamation.

                    Det sjukaste av allt är att min mikro som varit trasig i ett år (den står inkopplad med sladd ”permanent”) helt plötsligt funkar hahah?

                    Svara

                      Nu testade jag å sätta in en annan maskin i just det uttaget, och den slår ut elen också. Verkar vara själva uttaget som slår ut då. Testade vattenkokaren i ett annat uttag och den slår inte ut då.

                      Bara att undvika att använda det uttaget då antar jag?

                      Ja. Du behöver ha dit en elektriker som tittar på det.

            Vilka apparater har du igång som kan trigga jordfelsbrytaren? Torktumlare, vattenkokare, dammsugare? Stäng av eller dra ut sladden och försök med jordfelsbrytaren igen

            Svara

        Kanske? Sitter den på något annat ställe än proppskåpet?

        Svara

      Är det automatsäkringar?

      Svara

        Ingen aning tyvärr 🙁

        Svara

      Huvudströmbrytaren brukar finnas i proppskåpet.

      Ring på hos någon snäll granne och fråga om de kan hjälpa dig!

      Svara

      Huvudbrytaren sitter i proppskåpet.

      Svara

      Ring jouren, om din BRF har den tjänsten via sin ev. Förvaltare – men du får betala själv. I vissa fall kan det vara en brytare UTANFÖR lgh som en drifttekniker måste hantera.

      Svara

      Dra ur *alla* apparater som drar ström, slå på huvudströmbrytaren. Peta i gång apparat efter apparat som drar ström *en i taget*, så märker du snart vilken det är dags att kasta i soporna. Börja med brödrosten, skarvsladdar.

      Svara

        Ah, nu såg jag att det var vattenkokaren. Men bra att komma ihåg för andra.

        Svara

    Asså jag FÖRSTÅR inte Jonas och Malin? Tror ni Jonas är kär i Nalin? Allt hon säger, att han aldrig vill fria, hon fick tjata om barn osv tyder ju på motsatsen.

    Svara

      Jag funderar på precis samma! Jag tror inte det? Känns så omaka. Malin känns KUL tycker jag och förtjänar någon som inte ser ner på henne eller är otrogen.

      Svara

      Pratar vi Fagerström och Gabrielsson?

      Svara

        Yes

        Svara

          Förstår tanken men vad gör han med henne då? Dom har väl varit ihop i +10år och ska jag vara ytlig så hade han inte haft problem att hitta nån ny om dom gjort slut.

          Sen är har jag förvisso läst rykten(?) här om att han varit otrogen upprepade gånger, vilket skulle tala för din teori.

          Svara

            Jag tror det jag och många reagerar på är att man jämför Malin å Jonas med Calle å Sanna. Calle å Sanna lägger upp bilder på varandra hela tiden, Calle är gärna med i Sannas vloggar , Sanna är med mycket mer på JLCs kanal osv. Tänker att Malin är ju också influencer (till skillnad från Lucas tjej Frida som absolut inte vill vara med) och lär ju vilja synas också?

            Det känns bara som hon är mer kär i honom. Varför friar han aldrig ex

            Svara

              Kanske för att Malin fick mycket skit i början av Jonas karriär för att hon inte var tillräckligt snygg, vad gör han med henne osv. Hon har ju också varit öppen med sin psykiska ohälsa och dåliga självkänsla.

              Att han inte friar kan ju bero på att han inte vill gifta sig? Antar jag?

              Svara

                Jag tror att om man är tillräckligt kär vill man gifta sig. Why not? Vad finns för skäl att inte gifta sig, vad är nackdelen liksom? Om man verkligen vill dela sitt liv med en person dvs

                Svara

                  Jag vill inte gifta mig. Tycker det känns gammalmodigt och inget för mig. Spelar ingen roll hur kär jag är. Så giftermål är inte för alla

                  Svara

                    Men om din partnern verkligen hade velat, hade du inte kunnat hens önskan?

                    Svara

                  Nej det handlar absolut inte om ”tillräckligt kär”.

                  Svara

                    Okej men varför vill man inte?

                    Svara

                      Varför vill man gifta sig är min fråga? Juridiskt? Ekonomiskt? För det är ju inte ”för kärlekens skull” då man kan älska varandra utan att det står på ett papper. Många ser det som ett jippo bara.

                Jag täänker samma sak. De har väl varit ihop i 10+ år nu, och har han inte friat än så beror det väl högst sannolikt på att han faktiskt inte vill gifta sig?
                Om det nu är så viktigt för henne att vara gift, får hon väl fria till honom då och hoppas på ett positivt svar.
                Nu vet ju varken jag eller någon annan om han varit otrogen mot henne, men varför skulle han skaffa två barn och hus med någon han inte vill vara tillsammans med?
                Han har ju ganska många eftersträvansvärda kvalitéer i form av utseende, pengar och makt (syftar på hans kändisskap) så han hade nog inte haft svårt att hitta någon ny om han skulle vilja det. Tjejer skulle antagligen köa för en chans på honom.

                Svara

                  Sen kan jag tycka det är lite töntigt att tjata om det på some efter så många år. Det är väl nåt som borde diskutera sinsemellan så dom vet var båda står. Har han sagt tvärt nej borde hon lägga ner. Har han sagt senare eller kanske så får hon väl lita på det eller som sagt ställa frågan själv.

                  Jag tänker som du där. Jag förstår ts, för jag kan få samma känsla, men han har ju alla förutsättningar att lämna. Han har ju dessutom ekonomin att klara sig själv.

                  Dom kanske bara inte är ett par som visar så mycket ömhet? Jag och min man ser nog inte jättekära ut för omvärlden men det finns extremt mycket kärlek mellan oss. Medans S och C visar sina känslor mer utåt. Kan ju vara nån form av bekräftelsebehov från deras sida lika gärna, och inte J och M som ”gör fel”.

                  Svara

                    Nu säger jag absolut inte att jag tror att det är så utan en generell tanke. Men många med barn stannar ju för barnens skull. Så det kan ju vara så ”simpelt” att han stannar för barnen. Han kanske inte vill ha varannan vecka, det är ju jobbigt.. Tror många män trivs med att ha en kvinna som tar hand om barnen medan de kan vara mer fria.

                    Svara

              Varför friar aldrig hon?

              Svara

                Det kan man väl ändå förstå. Jag är kvinna och drömmer om att gifta mig men skulle ALDRIG fria. Kalla det gammalmodigt men det är mannens uppgift i min värld.

                Svara

                  Håller med dig. Främst för det känns som de flesta kvinnor vill ju gifta sig, så det känns bäst om mannen får bestämma när han är redo. Annars blir det som det tvingas fram, och männen vågar nog inte säga nej. Då blir det livat.

                  Svara

            Oj 10 år och hon tjatat fortfarande om att gifta sig?

            Svara

    Finns det någon tandblekning för hemmabruk som på riktigt fungerar eller är det tandblekning hos tandläkare som gäller? Alla influensers hyllar Belissas till skyarna men tycker inte det är helt trovärdigt med konstant 50% off… Någon som testat?

    Svara

      Inget funkar om du inte köper det från USA och det är starkare väteperoxid än vad som är tillåtet här.

      Svara

        Finns det att få tag i på något sätt i Sverige? Har inte vägarna förbi USA?

        Svara

          Jag menar, hur har majoriteten så vita tänder om det inte går att få tag i tillräckligt starka blekningar här i Sverige? Själv vill jag knappt le pga gulnade av kaffe och annan dryck ☹️ Vill fräscha upp tänderna till sommaren.

          Svara

            Gör hos tandläkare, de har starkare saker som du inte kan köpa själv. Är säkrare för tänderna också.

            Svara

            Gå till tandläkaren, gör skenor, och så kan du bleka när behov uppstår. Dricker du mycket kaffe, vin osv så behöver de fräschas upp ibland och en gång räcker inte för livet. Det är värt pengarna!

            Svara

          Du kan få problem med sånt du köper utomlands. Det finns ju en anledning till att det inte säljs här. Tandhalsar och tandkött kan bli skadat och emaljen förstörd. Gå till tandis.

          Svara

      Eller så skiter du i det, och behåller den tandhälsa du har nu. Blekning = inte bra.

      Svara

        Du har övertygat mig

        Svara

      Crest, du hittar den på Amazon! Tacka mig sen! ??

      Svara

        Det låter stabilt…

        Svara

    Snart har jag tränat klart med min PT. Brukar man ge nån liten present, typ? ”Tack för den här tiden” liksom?

    Svara

      En bild på ditt (nya) 6pack?

      Svara

        Om det vore så väl

        Svara

      Om du vill och är nöjd. Jag köpte tulpaner bara ( var en kvinna, oklart varför jag känner att jag vill lägga till det ?)

      Svara

        Min är också en kvinna. Tror vi slutar i påskveckan så jag tänkte kanske ett påskägg, kanske med några bars eller så, lite symboliskt mest liksom

        Svara

      Har inte hört om ngn som köpt en present till sin PT, men vem blir inte glad för en bukett tulpaner eller dylikt? Jag har jobbat som ungdomsledare och blev alltid glad om jag ngn gång fick uppskattning med ngt litet. 🙂

      Svara

        Ja det är ju det jag tänker i så fall, inte värsta presenten liksom? vet inte hur man ”gör”, om det förväntas av en. Men jag tycker ändå om henne, hon är otrolig och har hjälpt mig jättemycket och är ett fantastiskt stöd så även om jag betalar för henne, haha, så känns det lite som att jag ändå kanske vill visa vad hon betytt under den här tiden?

        Svara

          Om det känns så då tycker jag definitivt att du ska ge henne något! ☺️

          Svara

            Håller med. Är så härligt att göra någon glad med en oväntad gåva ?

            Svara

        Ett tulpanljus? ?

        Svara

          Usch. Förstår vad du syftar på men typ inte ens kul för att jag inte tål den influencern?

          Svara

            Det var bara ett skämt.
            Beroende på hur mycket du vill spendera, det finns ju lyxiga doftljus. Eller lyxig duschcreme tex. Något man använder.

            Svara

              Ja jag vet? jag tänker mig ingen jättesumma. Verkligen absolut max 200

              Svara

      Jag ställde samma fråga när min psykolog skulle sluta. Fick blandade svar och att man inte får ta emot gåvor (blommor tex). Så jag köpte ett kort och skrev hur tacksam jag va för allt han hjälpt mig med osv.
      Kändes så bra då, känns så bra idag också. Så om du känner att du vill ge henne nåt; gör det!

      Svara

        Hmm. Ja tänkte iofs inte på det. Samtidigt känns det ”värre” för en psykolog att ta emot gåvor, men min PT är ju också utbildad och har det som sitt jobb så förstår ju om det skulle vara lika illa.??

        Svara

          Är nog helt ok för en pt att ta emot. En psykolog, kan det kanske ses som muta av. Alltså om personen jobbar inom regionen, då brukar det finnas såna policys.

          Svara

            Ja det känns mer okej i alla fall. Den här är inte heller anställd genom gymmet utan hon är egen men kör nåt samarbete med gymmet på något sätt?

            Svara

          Nej jag (som skrev kommentaren) menade inte att du inte skulle köpa nåt till henne! Utan bara att jag mår bra än idag av att visa uppskattningen så jag tycker verkligen du ska göra det!
          Som den under skriver, skillnad på psykolog inom landsting och pt

          Svara

            Nejnej, jag förstod din kommentar? menade bara att jag faktiskt inte ens hade tänkt i den banan. Så jag kommer nog göra det?

            Svara

      Lägger på lite extra på betalningen sista gången jag har ett pt pass. Ett presentkort kan också vara fint. Vill du inte ge för mycket så kan du ju köpa ett från ett närliggande cafe. Annars är amazon standard där jag bor (USA).

      Svara

    Masker Singer.

    Bacillen – Isabella L? Vad tror ni?

    Svara

      Låter hon så?

      Svara

        Ingen aning ? Alice Stenlöf va ju en bra gissning av Pernilla också.

        Svara

          Ahh så långt hade jag inte kommit, jag har några minuters släp haha. Pernilla gissade det just precis nu för mig?

          Svara

      Enligt Flashback ska det ju vara en man?

      Svara

        Då hade flashback fel.

        Svara

    Jag bor i Spanien och älskar att lära mig bättre spanska, men jag är uppvuxen med i princip nolltolerans för svordomar, och nu bor jag med människor som svär HELA tiden, det är del av kulturen, så nu måste jag lära mig att bli mer grov i munnen. Här kommer mina favorituttryck, fyll gärna på ni som kan spanska:
    Me cago en la leche (direkt översättning ’jag bajsar i mjölken’ men betyder att man är överaskad typ ’herre Gud’ eller ’det trodde jag aldrig’)
    Tener una flor en el culo (direkt översättning ’att ha en blomma i rumpan’, betyder att man har tur)
    De puta madre (direkt översättning ’horans mamma’ det är positivt och betyder att man mår toppen om nån frågar hur man mår).

    Svara

      Jajajaja (spanskt garv), jag bodde också i Spanien ett tag och kommer ihåg den där me cago en la leche. Annars minns jag mest att de sa ”joder (knulla)” ganska mycket. ☺️

      Svara

        Det där med skrivet skratt är också kul. De här är de jag kan:
        Svenska: hahaha
        spanska: jajaja eller jejeje
        portugisiska: kkkkk
        thai: 77777

        Svara

          Thailändska är 5555 (då fem på thailändska uttalas ha)

          Svara

            Just det, tack! Kom bara ihåg att det var en siffra ?

            Svara

          Arabiska : hhhhh (h uttalas ”ha”)
          Brasiliansk portugisiska: random tangenter: krlsnnerkkrkutoe
          Eritreanska: kkkkk

          Svara

      Fråga Anna Book. Hon talar ruskigt bra spanska. Eller inte.

      Svara

      Hahaha så sjukt egentligen!
      Bor också i Spanien och det blir så fel när man ska försöka direktöversätta till familj som kommer på besök ? min man är spansk och dessutom andalus så det blir ju ganska grovt här hemma ? kommer aldrig glömma när jag blev riktigt förbannad över att han kallade mig för ”pitcha” (direktöversatt: kuk) i en diskussion när min spanska var långt ifrån flytande. Han förstod inte alls då det mer är som ”hörru/du” vet knappt ens hur man ska översätta det ?

      Älskar spanska och hetsiga spanjorer! Så mycket liv och känsla i allt!

      Svara

    Har jag drömt.. eller visst gjorde du ibland en sammanfattning av veckan i ett inlägg? (Eller var det dagen?) Minns att jag tyckte det var så uppskattat!

    Svara

    Finns det någon sida liknande Juno.se men för privatpersoner där man kan söka efter rättsfall?

    Svara

      Juno är för privatpersoner eller vad menar du? Men annars finns många rättsfall på lagen.nu

      Svara

        När man ska skapa ett inlogg måste man fylla i vilken kommun eller myndighet man tillhör ?

        Svara

      Lexbase?

      Svara

    Kan inte ni dela med er av era bästa snabblagade maträtter? Ni vet, go-to-recept när man vill ha nåt gott och snabbt. Gärna någorlunda hälsosamt också ?

    Svara

      Jag brukar göra en matvete/mathavre sallad med halloumi + de grönsaker jag råkar ha i kylskåpet. Jag har också för vana att göra sån där treveckorssallad ganska ofta så då kan man ju snabbt fylla ut en lunch med det. ?

      Svara

      Tomatsås med fetaost oliver. Rostade grönsaker i ugn. Wok. Omelett. Matig sallad med kikärter eller bönor.

      Svara

      Brukar bli nåt med pasta då. Har ofta en färsk fylld pasta från ica hemma, alltid den med spenat, och så gör jag en snabb sås med sånt jag har hemma: alltid bacon, vitlök och sambal oelek, men kan slänga i paprika om jag har det, cashewnötter tror jag att jag har haft nån gång, lite skåpsrensingssås typ, även om de tre första ingredienserna är sånt jag alltid har hemma då.

      Svara

      Följ kalorismart på Instagram. Köpt kokboken och älskar hennes recept.

      Svara

      Bagel med cream cheese grönsaker och rökt lax ? vet inte om det räknas som nyttigt, men otroligt gott

      Svara

      Mackanskost på insta/tiktok och hans pestokyckling ? funkar med både pasta och ris och är supergott!

      Svara

        Lax med pasta och pesto är jättegott också??

        Svara

    Har LIB Sverige släppt ”vad hände sen” avsnittet eller kommer det nästa vecka? Har inte sett bröllopen men råkat kolla lite på Instagram. Har inte sett något om återföreningen än dock?

    Svara

      Har inte heller sett. Googlade och fick ”då släpps reunion”, läste ”vi återkommer när vi vet” hahaha. Jävla klickjagare till tidningar?

      Svara

    Fuck marry kill svenska influencer-partners?
    Frågar för jag har tänkt SÅ LÄNGE nu men kan bara komma på snubbar som jag vill döda. Hade ändå valt Jhon Arboleda för han verkar vara en så omogen och dålig förälder och partner. Men jag kan liksom inte komma på nån alls för varken fuck eller marry… kan ni?

    Svara

      Jag skulle säga fuck på Maya Parneviks pojkvän (han är ju så galet snygg!!!) och marry på Andrea Hedenstedts kille.

      Svara

        Jag väljer Henrik Borg

        Svara

      Bianca, Margaux dietz, Pontus Rasmusson.

      Svara

        Läs igen…

        Svara

          Du har rätt, läste alldeles för snabbt.

          Svara

        Synd att du inte fick välja Donald Duck.

        Svara

      Inte C Bauer eller Simon Sköld iallafall. Inte många kändisar man vill varken fick eller marry.

      Svara

      Fuck – törnegrens man kanske om man ska välja svenska men hellre Chuck Bass då hans fru typ är en influenser väl? marry Kenza’s man Aleks han verkar tåla mkt ha tålamod etc – kill Ciara’s man Måns.

      Svara

      Victor NL

      Svara

    Hur många här har sett Kents allra sista spelning två gånger? Alltså 17:e december och 27:e mars? Kommer ni gå igen om tio år? (Jocke sa ”om vi kör igen om 10 år är ni här i alla fall” eller något i den stilen)

    Svara

      Ååh..Jag hoppas att jag kan gå om de spelar igen! Har absolut åldern inne för att ha kunnat växa upp med dem, men tyckte inte de var bra förrän typ 2016 och nu vill jag jättegärna se dem?

      Svara

      Jag gjorde. Skulle lätt se dem igen! Han sa att det inte blir mer men har svårare att tro honom nu efter det här hände… ??

      Svara

        Samma här! Var 17:e också och trodde att det var definitivt. Min sambo är förkrossad nu efter spelningen igår. Själv tror jag att jag går igen om 10 år ?

        Svara

      Börjar du bli gammal? Han sa att det inte skulle bli en runda till om 10 år för att det hade krävts rullstol ?

      Svara

        Va han är väl född på 70-talet?

        Svara

          Han är 55 år så ja han överdrev.

          Svara

        Haha jag hörde bara ”om 10 år är ni här igen” efter att han sa ”det är ingen som tror mig längre”

        Svara

      Så trött på alla artister som gör sin sista turné och sen återuppstår igen

      Svara

        Hur kan du bli trött på dem? Det kan knappast påverka dig.

        Svara

          Annan anonym men tycker det är ett fult sätt att mjölka pengar ur sina fans. ”Sista chansen!” alla springer och köper. ”Sista chansen – igen!” alla springer och köper. ”Sista chansen – på riktigt!” alla springer och köper.

          Svara

            Men folk skulle köpt ändå, för de vill se dem. Jag är tacksam för att de kom tillbaka!

            Svara

            Det blir en sådan märklig hysteri kring vissa band och artister. Nu ska plötsligt alla gå på Kent. Deras riktiga fanbase skulle knappast fylla arenan mer än en gång, resten är folk som går för att det blivit en ”grej” som alla ska göra. Samma med Oasis återförening och Hellströms konserter på Ullevi. Folk dras med i en slags masspsykos utan att tänka.

            Svara

              Du var inte där märker jag. Jättemånga ungdomar som upptäckte kent efter 2016 som var lyriska över att få se bandet innan det verkligen var över.

              Svara

              Vissa går nog för att det är ”en grej”, precis som med avskedsturnén. Men de har massor med gamla trogna samt nya unga fans!

              Svara

              Men hur få tror du det är som gillar dessa artister eller? Bara för att du inte gillar dem betyder inte det att andra inte gör. Det är garanterat fler än 75000 som gillar Håkan Hellström tex..

              Svara

            Men hur kan man tröttna på det?? det är ju i allra högsta grad frivilligt och påverkar inte din ekonomi?

            Svara

      Såg tre konserter nu, underbart. Såg sista konserten för nio år sedan också. Och en himla massa spelningar innan det. Skulle självklart se dem igen om det fanns möjlighet. Finns inga som dem och kommer aldrig finnas ett sådant band igen i Sverige.

      Svara

        100 enig? sett dom flera ggr och älskar deras musik och sätt att vara. Dom får mig att känna lycka med deras texter ?

        Svara

    Vad skulle ni säga om hästkött som smörgåspålägg? Var inget ovanligt när jag var liten, men svårt att hitta i dag.

    Svara

      Har nog ingen åsikt. Åt känguru en gång. Det var som vilket kött som helst typ.

      Svara

        Har ätit kamel en gång. Gör inte det.

        Svara

        Måste människor äta allt fy fan.

        Svara

        Kängurukött finns i överflöd här i Australien. Personligen tycker jag inte om smaken (smakar väldigt mycket kött) , men ska tydligen vara ett hyfsat ”miljövänligt” alternativ eftersom man inte föder upp dem på kängurufarmar, utan istället skjuter dem vilda. Och dessutom förökar dem sig som kaniner.

        Svara

          Kängurur är så söta låt de vara. Människor förökar sig så skjut dem istället.

          Svara

            Nu har jag faktiskt varit vegetarian de senaste 7 åren ?

            Svara

      FAN heller usch

      Svara

      Aldrig ätit. Är uppvuxen med hästar så mamma förbjöd hästkött. Och pga det har jag nog formats för det känns motbjudande?

      Svara

        Haha är också uppvuxen hästar, men älskar hästkorv.

        Svara

          Vågar typ inte smaka. Känns som att äta ett husdjur…

          Svara

      Åhh jag ÄLSKAR det. Jag kommer från Dalarna, och är uppvuxen med Gustavskorv (märket på korven) Detta är något som alltid finns med på jul och påsk-bordet. Lärde mig även på ridskola när jag var liten att det var bra att äta hästskorv. Detta eftersom det kött men inte från uppfödare, utan endast hästar som typ avlivats. Det smakar vilt och lite rökigt. Svin gott .

      Svara

        I Dalarna har ni ju vegetariskt hästkött också. Från dalahäst. ?

        Jag hittar ut själv.

        Svara

          ????? precis vad jag behövde ???????

          Svara

          Sen har vi ju även halalslaktad vegokorv i charkdiskarna! Mums! ?

          Svara

          Lolololololol

          Svara

      Skulle aldrig äta det, känns fel. Är iofs vegetarian men även innan.

      Svara

      Åt det som liten men äcklar mig faktiskt nu. Håller inte på med hästar och är inte vegetarian.

      Svara

      Jag gillar det men vet inte om det finns kvar. Har inte sett det men brukar köpa Gustafskorv ibland. Inte supervanligt att hitta i Stockholm men har köpt det ibland på Willys i Sumpan. Bra att man kan göra något vettigt av hästar.

      Svara

      Hästkött som pålägg finns på Coop.

      Svara

    Varför bemöter inte Tiingelinn det som hennes ex precis gick ut med? Eller har jag missat det? Känns som att hon kör på som om inget har hänt på instagram

    Svara

      För att i hennes värld, uppe i molnen, har inget hänt.

      Svara

      Vad har sagts och av vem?

      Svara

      Kan någon göra en kort sammanfattning? Orkar inte läsa flera sidor på flashback för att få veta.

      Svara

        Finns ett inlägg här från igår, så du behöver inte läsa flera sidor.

        Svara

        Läs tidigare inlägg här på bloggen!

        Svara

      Det tycker jag inte är så konstigt egentligen. Raderar friskt gör hon, så hon visar ju på att detta är något hon inte känner sig bekväm med. Jag tycker däremot att det är konstigt att Papporna, Lydia B, Miss Melinda etc, vill förknippas med henne, hennes värderingar är ingenting jag skulle uppskatta hos en vän.

      Svara

      Hoppas verkligen Linn blir canceled efter det här. Så otroligt dålig förebild. Tycker synd om hennes barn.

      Svara

    Borglig vigsel!
    Vad ska man ha för kläder? Vill inte vara för underklädd men heller inte riktigt bröllopsklädd.

    Svara

      Gäst eller brudpar?

      Svara

      En snygg kostym? Finns många fina nu har jag sett. Eller en fin sommarklänning om det är vår/sommar? Jag gifte mig borgligt men hade en brudklänning som var enkel, men om jag inte hade haft brudklänning hade jag nog tänkt att jag skulle klä upp mig som om jag var gäst på ett bröllop. Låter kanske konstigt men att man klär sig fint men inte som en brud om man inte vill ha hela det konceptet ? men kom ihåg det är eran dag och ni ska klä er så som ni vill och göra det på erat sätt ? stort lycka till!

      Svara

        Oj läste igen och antog att du var den som skulle gifta dig. Men som en annan skrev ovan så framgår det inte om du är gäst eller om du ska gifta dig, men jag skulle klä upp mig. Tycker oftast det är mer pinsamt att vara nerklädd än uppklädd. Om man är väldigt uppklädd visar det på att man ansträngt sig och visar att man bryr sig i mina ögon ?

        Svara

      Våra pappor och manliga vittne hade skjortor och lite finare byxor på sig. Våra mammor och kvinnliga vittne hade sommarklänningar på sig.

      Svara

      Finns ingen skillnad för kyrklig och borgerlig vigsel gällande klädsel. Båda kan vara nedtonade eller uppklädda, beror på hur brudparet vill ha det och hur allt är ordnat. Nog bäst att fråga dem efter klädkod.

      Svara

    Nån som testat collagen? Funkar det? Såg ni skillnad på hår och hy?

    Svara

      Har ett collagen serum från Lumene nu helt ok
      Den collagen miracle mask från Mantle, den rosa . Tycker jag absolut ser plumpness så varierar med lite olika från dag till dag.

      Svara

      Jaha du menar äta? Tveksamt. Dock läste jag att visst intag av gelatin funkar. Äter själv inte kött.

      Svara

    Spinner vidare lite på tråden högre upp angående belopp på sparkonton..

    Ni som har fast heltidstjänst, vad har ni i lön före skatt? Hur mycket sparar ni varje månad?

    Svara

      24000, försöker spara mellan 1 och 2k varje månad.

      Svara

      Jag har 39 000 och min man 41 000 (jobbar ej heltid just nu). Vi sparar 2000 i ISK, några tusen i privat pensionspar samt runt 10000 till oförutsedda händelser, semester, resor mm.

      Svara

      Har 45000 före skatt. Sparar 10% som en bör.

      Svara

      63500 (jag) och 43000 (partner), sparar 25000 per månad. Skulle kunna spara mer om vi ansträngde oss lite, just nu slösas det en del

      Svara

        Äsch, låter ju som att ni har råd att slösa. Vad ska ni spara pengar till??

        Svara

          Resor och tidig pension

          Svara

      27000 i lön före skatt, sparar ca 4000-5000 varje månad.

      Svara

      Min grundlön är 23500:- och så har jag provision som tillkommer på det. Den ligger på allt mellan 0-9000-ish beroende på månadens resultat, men brukar snitta på runt 3-4000:-. Så låt säga ca 26000:-
      Försöker spara 1/3 av min nettolön varje månad, och senaste året har jag fått ihop ca 90000:- vilket jag är nöjd med.

      Svara

      Jag och sambon har 39 tkr + 42 tkr. Vi försöker spara 5000 kr till gemensamt sparande och 2000 kr till barnen. Vi har tyvärr höga fasta kostnader men vi kämpar på.

      Svara

      40500:- plus OB, vilket brukar ligga på 3-5000. Försöker spara 10 000:-.

      Svara

      Har 53 000 kr brutto men jag och min kille har gemensam ekonomi, vi får ut ihop cirka 74 000 kr. Har låga utgifter, sparar cirka 34 000 kr fördelat på framtida stuga, semester, resa, buffert, pension, dejtkvällar. Har verkligen kommit till insikt i att det inte är inkomsten som gör dig rik utan det är utgifterna. Vi har valt ett boende vi är nöjda med men som kanske inte ligger exakt ”där vi vill”, där vi vill ör cirka 10 min cykel ifrån men då kostar boendet cirka 1,5-2 milj dyrare och det tycker vi inte är värt i kostnad (bor i Sthlm).

      Svara

        Det är ju lätt att säga att det inte är inkomsten när man får ut över 70 varje månad, haha. Förstår hur du menar, men det blir ju lite skevt.

        Svara

          Jo fast dom sparar ju nästan hälften av inkomsten? Och lever på mindre pengar än vissa här får ut, själva. Hade dom haft högre utgifter hade dom ju inte kunnat spara lika mycket?

          Svara

          Förstår dig men det är just det jag menar ”lätt att säga när man har får ut över 70”. Det är inte alltid sparande handlar om hur mycket man får ut, men det är såklart också en parameter verkligen. Men generellt sätt så skaffar man sig mer och högre utgifter ju högre lön man får, oavsett om lönen är 37 tkr eller 53 tkr. Generellt sätt köper man dyrare saker, större/”finare bil, nytt boende osv.

          Nu utesluter jag faktorer som om man varit/är sjukskriven, bor i andrahand och liknande.

          Svara

      Jag 37000+42000 (min man). Bor i Sthlm och sparar ca 5000 i månaden. Hade kunnat anstränga oss mer men tycker om att leva också. Har 2 barn och 3an påväg.

      Svara

      Min man tjänar 38 och jag typ 4 000 i månaden kanske (jobbar inte heltid, obviously) och vi sparar strax över 10 000 varje månad. Lite tajt vissa månader, men det brukar gå.

      Svara

        Du får vara försiktig med det där! Det är ett ekonomiskt upplägg som har fällt många kvinnor.

        Svara

      Runt 50 000 i månaden samt möjlighet till bonus på 200000 om året. Sparar runt 5-6000 i månaden. Samt amorterar runt 50000 i månaden,

      Svara

      39 000 sparar 6500:- uppdelat på pensionsspar/ISK.

      Svara

        Jag och min man får ut runt 60-65k tillsammans varje månad. Vi har mycket utgifter men försöker spara 10-15k varje månad. Sen tycker vi om att lyxa också så det blir mycket restaurangbesök och annat vi unnar oss. ?

        Svara

    Kan man putsa fönster utan en fönsterskrapa? Alltså bara med fuktig trasa?

    Svara

      Nja. Mikrofibertrasa möjligtvis.

      Svara

      Svar ja.

      Svara

      Ja. Diskmedel i hett vatten. Tvätta med en ny disksvamp. Torka bort vatten med Hushållspapper. Ta en vända till med nytt Hushållspapper och verkligen TORKA BORT allt du kan se.

      Undrar varför min telefon skriver hushållspapper med stort H. Och vem som svarar NEJ på din fråga.

      Svara

    Ge mig era bästa boktips för personer med GAD! Gärna självhjälpsbok. Söker till min systerdotter som mår väldigt dåligt just nu. Hon har kontakt med vården och går i KBT men jag känner att jag skulle vilja ge henne något som hon kan läsa och kanske jobba med på egen hand. Och ni med GAD, något särskilt jag kan tänka på för att stötta henne framöver?

    Svara

      Låt henne jobba med terapin istället. Självhjälpsböcker kan krocka med den om de säger olika saker. Hon kan be sin terapeut om boktips istället. Det du som anhörig absolut inte ska göra är att hänga med i hennes oro. Alltså när hon söker bekräftelse på att något är tex farlig är eller börjar älta en oro så ska du varken lugna eller öka allt. Bara konstatera att, ”ja vi vet ju inte detta” tex och sedan börja prata om något annat. En med GAD söker försäkring hela tiden på att oron än är befogad, eller vill bli lugnad och båda sakerna förvärrar i längden. Man behöver lära sig att stå ut med ovisshet och att saker i livet är osäkra ibland. Också typiskt för GAD är att när en oro är lugnad så tar något annat över, så det växlar hela tiden mellan ämnen. Det är därför man inte ska hålla på att lugna någon för det gör bara att man letar upp ett nytt ämne direkt att oroa sig för.

      Svara

        Tänkte mer på någon KBT bok med sidor där man själv får skriva och formulera tex. Katastrof tankar och strategier man kan tänka sig prova. Men fattar vad du menar. Än så länge har hon inte fått något läsbart material med sig från KBT’n. Tack för att du tog dig tid att svara! Vi runt omkring henne jobbar på det du beskriver och har kunskap och förståelse kring hur försäkran kan vidmakthålla oron. Tänkte mer på hur det kan upplevdas att tex uppmuntra henne att göra saker som är viktigt för henne, att distrahera med annat, stödja till fysisk aktivitet och hur på man kan vara liksom.

        Svara

          Gissar att hon får övningar från sin terapeut. Känner tyvärr inte till någon sådan bok. Jag fick en blank anteckningsbok i min terapi och så skrev vi i den under behandlingstillfällena och jag skrev lite hemma. Det är ju jättebra att göra saker som får henne att tänka på annat än oro. Aktiviteter är ett mycket bra sätt att få tankarna på annat håll!

          Svara

          Hon har professionell vård.

          Fokusera på att vara närvarande och vill hon prata om något mer privat så försök vara öppen och lyssna utan att ge råd.

          Hon klarar det här med hjälp av vården så du måste försöka släppa ditt kontrollbehov och låta det ta tid. Hon har inte fått GAD bara på några månader. Det tar tid att reda i.

          Släpp tankar om parallell ”vård” av systerdotter från moster. Du har inte utbildningen och kan göra mycket mer skada genom att försöka lägga dig i.

          Jag säger detta som fd. student på psykologprogrammet.

          Svara

      Om hennes gad är inriktad mot sjukdom så kan jag rekommendera Hjälp, jag ör sjuk!

      I övrigt kan jag som har gad säga att det är ganska jobbigt när folk säger typ ”men det där är det ju så liten chans att det kommer hända” eller liknande för att lugna. Men en sak som jag fått med mig i terapi är att tänka ut en plan b. Typ, okej om min kille dumpar mig, vad gör jag då? Det har hjälpt mig många gånger att hantera oro och känna att man har kontroll. Fin du är som vill hjälpa ❤️

      Svara

        Det där boken kan mostern läsa för att själv förstå, men inte i syfte att ”hjälpa” systerdottern.

        Hon har vården som guidar och stöttar i detta nu.

        Svara

      För mig hjälpte ”ha det så bra, en bok om ångest” av sven reichman.

      Svara

    Nån annan som är besviken över vem som vann Farmen?

    Svara

      Ja. Tycker att h*n verkade vara en bra person i början men visade sina rätta färger i slutet av säsongen.

      Hade hellre sett att personen som kom trea vunnit.

      Svara

        Tyckte personen körde fulspel ganska tidigt, men håller med att det var en favorit i början. Men nej, sen tjafsades det om att folk bröt deras pakter men själv deltog i flera pakter. Utnyttjade människor men gick i taket när nån annan gjorde det.

        Instämmer! Trean, tvåan, fyran och ettan är ordningen jag hade önskat, från semin.

        Svara

      Ja jag är besviken över vinnaren.

      Svara

        Kände lite samma med förra säsongen Robinson, fast lite värre då faktiskt, men typ att varför har jag tittat om det slutar såhär?

        Svara

      Han verkar tro som gott om sig själv. Vidrig person, han han väl ligga med både Natalie. Alida och Amanda under tiden på Farmen. Är varken vän med Amanda eller Robban idag… usch, ogillar typ alla utom Jesper i den här säsongen. Skönt att det är slut! ?

      Svara

        Schysst att du spoilade för dom som inte sett finalen än! Du märkte inte att vi andra skrev som vi gjorde för att inte avslöja vem som vann?

        Svara

    Är det någon som faktiskt sitter på nån info huruvida Alice S gjort en BBL? Kom och tänka på det nu när hon lägger upp cirka femtio tusen bikinibilder om dagen haha

    Svara

      Vad spelar det för roll egentligen?

      Svara

        Detta är en skvallerblogg och det är intressant skvaller?

        Svara

          Kommer aldrig förstå hur ointressant liv man själv har om man identifierar det som ”intressant” skvaller.

          Svara

            Vad identifierar du som intressant skvaller då, Emma? Vill jättegärna veta!

            Svara

      Svar ja

      Svara

      Hon har en enorm bakdel

      Svara

    Nån som lyssnar på Magnus Ugglas nya platta som släpptes idag?

    Svara

      Verkligen inte.

      Svara

        Varför inte?

        Svara

          Personen gillar väl inte hans musik helt enkelt?

          Svara

            Nej det fattar jag ju men tyckte svaret lät lite roligt, just ”verkligen” för att förstärka nejet. Därför blev jag nyfiken på anledningen.

            Svara

              Han suger ju, många som tycker det. Inget förvånande svar liksom. Plojmusik.

              Svara

                Och vet du vad? Det är många som tycker han är bra så ditt ”argument” håller inte. Det GÅR att framföra sin åsikt utan att vara så spydig som du är. Prova det, det blir mycket trevligare då.

                Svara

                  Men oj vilken överreaktion! Som sagt, väldigt många gillar inte hans musik, länge sen han var stor och nog mest äldre som gillar. Så perosnen som svarade verkligen inte behöver inte ifrågasättas, sa inget konstigt liksom.

                  Svara

      Nej men jag ska. Han är en stor favorit.

      Svara

    Vet att det sagts innan men vilken låg nivå det blivit härinne generellt och då menar jag inte på kändisskvallret som den här bloggen är till för utan på alla trötta, dryga nissar som sitter i kommentarerna och stör sig dag ut och dag. Är det någon som kommer med lite oskyldigt skvaller skall det ifrågasättas, även i ÖS när folk vill prata om helt vardagliga saker är det alltid någon som skall hålla på och lägga dryga kommentarer som ingen bett om. Varför hänger man här inne bara för att irritera sig på vad andra skriver? Somliga borde ta sig en funderare på i vilket forum man befinner sig och testa att inte skriva något alls om man bara ska komma med pekpinnar.

    Svara

      Håller med. Några få gånger har jag försökt få råd på verkligt problem eller bara svarat på nån fråga och som ett brev på posten kommer dryga kommentarer och förlöjligande. Jag märker tyvärr att stämningen smittar av sig, jag blir också mer benägen att dryga mig mot andra. Trist faktiskt.

      Svara

      Men det står i alla öp! Att folk är dryga osv. Själv klagar du på att folk är negativa!

      Svara

      Är mycket samma i öp. Barnlösa hatar barn. Kär i kollegan. Sjukdoms barn frågor. Skriver man om barn eller sjukdomar blir det mycket negativa kommentarer. Långa trådar med arga kommentarer.

      Svara

        Spelar ingen roll, vuxna människor kan bete sig. Jämför med lunchrummet, inte sitter folk och är dryga bara för att samma ämne tas upp flera gånger. Eller om en vän ältar samma problem om och om igen. Folk är bara tuffa bakom en skärm, och den som påstår att den visst säger ifrån irl också kan omöjligt vara omtyckt, det är inget uppskattat beteende.

        Svara

          Håller med. Men har man problem och behöver en läkare är inte öp annat forum rätt ställe fråga på. Eller allvarligare problem. Förstår vet av erfarenhet att många inte har vänner familj vända sej till. Bättre söka hjälp av vården psykolog annan hjälp. Än att söka råd via nätet. Att lita på nätet Google är inte bra. Bättre fråga någon irl.

          Svara

            Nej man ska ju inte lita blint på folk här och beroende på vad det är så tycker jag väl ändå att vissa saker ändå är helt okej att fråga om. Men oavsett så är det inte personerna som frågar som gör fel, utan de som inte kan svara normalt eller de som prompt måste vara elaka.

            Svara

        Barnfria. Barnlösa vill ju ha barn så tror knappast de hatar dem (de flesta barnfria hatar inte barn heller).

        Svara

    Vågar knappt ta upp ämnet men hur hantera attraktion till en kollega? Är sambo med mitt livs kärlek. En attraktion till en kollega har dock smugit sig på. Inget jag agerar på såklart. Men tycker endast tanken är jobbig? Försöker tänka att man är människa men känner att jag inte skulle vilja att min sambo kände liknande attraktion. Obs rent fysiskt och humorbaserat, vi är inte nära vänner.

    Svara

      Att attraheras av andra drabbar alla även om de har sitt livs kärlek hemma. De som påstår annorlunda ljuger. Men ta dig en väääääldigt lång funderare innan du gör något för med största sannolikhet kommer du ångra dig bittert och troligen orsaka en massa lidande för en massa personer.

      Svara

    Vaaaaarför pratar inte fler om vad som hänt med Alexandra Bring och Victoria Törnegren?!

    Svara

      Alexandra ska ha gett Victoria en färgglad tröja i födelsedagspresent och efter det återhämtade relationen sig aldrig

      Svara

      För det har pratats om här 584 gånger och INGEN vet vad som hänt och INGEN kommer få veta om de inte själva går ut med det. Gå vidare.

      Svara

      Därför att ingen förutom du bryr sig?? Du får acceptera det och släppa detta nu.

      Svara

        Det här är första gången jag frågar då jag inte alltid läser igenom hela öppet spår men okej haha, gött att vi är trevliga här inne!!

        Svara

    Vad händer med ida w? Vad är det som varit så jobbigt? Förutom med hunden

    Svara

      Det är väl hon som har haft hot mot sig och blivit utpressad?

      Svara

        Vet man vem som utpressat och hotat? Kriminella gäng? Organiserad brottslighet? Stalker? Galen person? Svensk eller i Spanien?

        Svara

          Läser du inte tidningar?

          Svara

            Lol nä. Endast skvallerbloggar och youtube

            Svara

    Sjukaste på länge att S hänger ut sin fd vän som förlora sin son i en olycka. Hon är sur för att F självömkar och inte anser att någon kan mäta sig med hennes sorg…. S jämför sin sorg med att förlorat barn i magen med att förlora 5 åring i en olycka… ”man kan inte glida på det (sorgen) två år senare” två år är absolut ingenting i sorgen efter ett barn(!) Extra pinsamt när hon berättar att det är F kille som driver på och är toxic.

    Svara

      Blir jätterörigt när du bara skriver en bokstav. Hur ska man veta vem du menar? Skriv iallafall initialer så man kan gissa lättare.

      Svara

    Nån som sett familjens Gaia video där han Solomon gjort en video till sina större barn? Han har alltså misshandlat mamman två ggr och blivit dömd för det. Hon har behövt fly och barnen och hon har fått skyddad identitet. Men han lägger upp en snyftvideo om hur synd det ät om honom! Spyyr.

    Svara

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *