Fler åsikter om Biancas uttalande om att Lovisa var ful innan botox och fillers

Bildkälla: Perla Tiktok //Stella pictures

@thequeenpearl123

#sammanfoga med @tiktok_gossipboy

♬ originalljud – Perla

Perla Malmberg – influencer, dotter till Claes Malmberg och aktuell i årets Let’s Dance – har via TikTok riktat kritik mot ett uttalande av Bianca Ingrosso.
I tv-programmet Girls of Stockholm säger Bianca att hennes vän Lovisa Worge ”minsann inte var någon tiopoängare innan botox och fillers”. Mitt inlägg om saken hittar du här. 
Perla inleder med att ”Om det inte är Pernilla Wahlgren som vill göda Ariana Grande så är det Bianca Ingrosso som kallar sina vänner fula utan botox och fillers” Och detta säger Bianca efter att Lovisa gått, så hon skämtar således om henne och inte med.
Perla tycker inte att det här okej men ställer frågan till följarna om vad de tycker, och det är en blandad kompott. Man märker ganska tydligt att Biancas lilla armé av barn i yngre tonåren är där inne och försvarar sin idol.

En person som är Perlas raka motsats är influencern, komiker och skådespelaren Kaeli Abdi som tycker så här på Instastory:

Bild 1:
Inklippt DM i bilden:
Gumman du skämmer ut dig på ett sjukt sätt! Varför försvarar du Bianca som aldrig hade bjudit dig till hennes events eller ens tagit med dig in i hennes rum. Du är en total husblatte som glazer sönder en annan kvinna som förmodligen skiter i dig och alla andra blattar i orten. Perla som du däremot ska hoppa på och nämna hennes pappa när hon själv har svarta barn, drog ett skämt och röstar på socialdemokraterna sen är tillbaka. Fortsätt slicka dig upp så kanske du får chansen att städa toaletterna på Caia Cosmetics

Kaeli: Detta är exakt det jag menade i min video. Men girl-beteende som gömmer sig bakom aktivism/”girl power” ? och deras egen osäkerhet. Den dag jag känner att den här branschen tvingar mig att kompromissa med min moral och mina åsikter, är dagen jag lämnar den. Tills dess kommer jag aldrig göra det som känns i linje med mina egna moraliska värderingar.

Och när det kommer till jobb – girl, jag har inget ego. Jag har jobbat inom hemtjänsten, så hårt arbete är varken ett nytt koncept eller en diss mot mig. ❤️

Bild 2: 
Kaeli: Video som lede till att jag ska städa toaletterna på Caia ?

Bild 3:
Kaeli: Det är tänk på mental health awareness tills man ogillar den andra personen.

Bild 4:
Kaeli: Detta handlar inte om att ta parti eller vara på någons sida. Men sättet som många mikroanalyserar Bianca på är fruktansvärt. Man kritiserar hur hon ser ut, hur hon pratar med sina vänner. Allt hon gör är fritt fram att kritisera utan någon eftertanke – man hatar på nätet och misshandlar henne på stan. Vi har gjort henne till någon man totalt saknar empati för, och det är läskigt.

Självklart ska hon inte vara immun mot kritik, men nivån på hatet mot den här kvinnan är sanslös. Kommentarer är skadliga och har drivit människor till att göra hemska saker mot sig själva.

Ni kan kalla det glazing eller säga att jag söker hennes bekräftelse – jag har aldrig ens hälsat på den kvinnan, men jag kommer alltid stå upp för det jag tycker är fel, oavsett om det är den ”trendiga” åsikten eller inte. Världen är redan tillräckligt hemsk – låt oss vara snälla mot varandra. ✌?

Bild 5:
Kaeli: Man gör det som är rätt utan att aldrig förvänta sig något tillbaka, så har jag växt upp ?

Svar från följare: 
Jag delar din åsikt totalt! Men kan inte sluta undra om hon hade gjort samma sak för dig? Då menar jag inte just dig som person utan någon hon inte känner.

Kaeli: Till alla er som skriver

Bild 6:
Kaelis Instagramkonto.

Helt klart en vattendelare.
Diskussionen väcker starka känslor, så vad tycker ni?
Är det möjligt att båda två har en poäng?

156 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Men är inte Bianca det mest ohälsosamma vi har i detta lans nästan ? Hon mår själv piss, det pratar hon regelbundet om, hon verkar inte ha några riktiga vänner utanför influencersfären där allt handlar om pengar. Hon har ingen verklighetsförankring, aldrig haft ett vanligt jobb eller lärt sig pengars värde, utan blev rik tack vare ett gäng män som blev ännu rikare på henne. Hon tror det är normalt att köpa en våning på 300 kvadrat som man renoverar för miljoner samtidigt som hon hennes största kundkrets består av barn i yngre tonåren. Och hon verkar superolycklig i det mesta förutom när hon är maniskt glad korta perioder. Det är ju hemskt att småtjejer ser upp till henne som var sönderopererad innan 30 och med massa andra problem hon aldrig tar tag i.

      land*

      Jag såg Girls of Sthlm igår och allt var sååå tragiskt. Bianca verkade vara besatt av sitt utseende på ett sätt hon borde vuxit ifrån för länge sen. Hon är en vuxen kvinna men beter sig som en ytlig 14 åring. Tjatar Om
      Sitt utseende och jämför med det med sina vänner. Alla var dessutom så
      Plastiga att dom såg ut att spricka när som helst.
      Sen satt Hanna och Lovisa och åt sallad ur en salladsskål med händerna som om det
      Vore chips när det fanns en skål med ostbågar brevid. Alltså inte grönsaksstavar utan en finhackad sallad med strimlad rödlök, små gurkor. De satt dom och åt ur för de ville väl äta när
      Men vågade inte äta riktigt mat. Förstår varför Sanna Guidetti var utsvulten efter att ha varit på semester med dom.
      Allt var riktigt sorgligt att se tror ingen kan vara genuint lycklig av att leva ett sånt ytligt liv. Att det är dessa personer som är rika och framgångsrika säger kanske
      Mer om vår samtid än dom själva.

        Var kan man se Girls of Stockholm? Är det betalvideo? Otekniska jag hittade ca10 min snutt på YT.

        Bianca har alltid varit avis på Lovisas utseende.
        Och mörka står inte ut med blondiner därav den kalas åsikt

          Lovisa ser ut som en man.

        Håller med i allt. Hur orkar folk i Biancas närhet med henne? Ständigt klag och tjat om sitt utseende, hela hennes humör utgår ifrån om hon känner sig snygg i det rummet hon är i eller inte. Och man ska som vän då bara hylla henne och ”nej du är så snygg” ”nej du är snyggast i Sverige”, hur orkar alla med? Hon är så fixerad vid sig själv och van vid att alla runt om henne ser henne som det viktigaste i rummet, all uppmärksamhet ska gå till Bianca.

          Och just det är såå oattraktiv. Pick-me girl.

          Ja de verkar få trippa på tå… Hon sa till Pernilla i Wahlgrens värld som vi alla kunde se att hon känner sig otrygg med Linus om han är med på middag, att hon känner sig otrygg med honom och Benjamin… Alltså hur lät det (?!) kul för Linus liksom. Hon kan inte ta om de ifrågasätter henne, hon vill bara bli hyllad och få komplimanger och vill stå i centrum. Det är ju så synd om henne, alla ska tycka synd om henne och måste kunna förstå henne. Alltså, suck. Allt festande också och klagandet.. Nej inget för barn och inget att hylla.

            Framgick det vad hon menade med att hon känner sig otrygg med Linus då?

              Tänker att Benjamin och Linus har roligt tillsammans utan att dra in Bianca. Då är hon inte i centrum. Inget ljus på henne liksom.

      Hon är Sveriges Britney Spears/Justin Bieber på sociala medier. Berg och dalbana varje dag.

        Undrar hur många som håller sig nära henne i väntan på kraschen så att de kan kapitalisera på den också.

      Tyvärr mycket i det du skriver verkar stämma.

      Kaeli just want to be famous

      Det gör hon för att få sympati och inget annat.

      Hade Bianca varit 21-22 så hade jag ej reagerat. Nu är hon 30+ och pratar och beter sig respektlös. Hon sänder inte ut vänliga vibbar direkt.

      Jag önskar henne riktig kärlek, trygghet, självkänsla och lugn i själen.

    Vad tyckte Kaeli då?

      Var lite svårt att förstå först men hon typ försvarar Bianca och menar att hon får så mycket hat och att allt hon säger analyseras men jag tycker tvärtom att hon får så oerhört mycket hyllningar och aldrig ska kritiseras enligt somliga. Bianca själv och Vanessa sa i WV (strategiskt) att ”Biancas kommentarsfält är mörkt och att alla tidningar skriver ner henne och skriver osant skit om henne och att alla önskar henne illa” MEN jag håller inte riktigt med – det är tvärtom att många tidningar/skribenter hyllar Bianca till skyarna ALLTID, överhyllar och upphöjer så man nästan kan tro att de får betalt av Bianca. Tycker hon slipper undan kritik mycket (hon brukar snyfta vid kritik) jag menar inga andra kändisar vågar kritisera henne eller säga sanningen utan det är fjäsk och hyllningar ideligen.
      Finns andra influencers som får mer hat och allt de säger analyseras o kritiseras men de gnäller inte lika högt för det eller ens knappt nämner det, så som B och hennes nära gör (för att kritiken ska mildras och folk ska tycka synd om..)
      Jag tror däremot att alla hyllningar och överdrivet beröm skadar en del och får vissa att tappa fotfästet…

      Tycker detta var märkligt av Kaeli. Perla växte lite i mina ögon, håller med henne här. Bianca försökte förklara bort det med att det är ”jargong” och att hon minsann tidigare kallat Lovisa skitsnygg och vackrast i världen MEN det tar inte bort faktum att hon faktiskt sa i serien att ”Lovisa var ingen tio-poängare tidigare innan fix”. Hon säger inte ful, vilket Perla säger, men det kan ju ungefär tolkas så, typ samma sak liksom. Pinsamt illa av Bianca men vem är förvånad. Hon säger så mycket dumt och är utseendefixerad. Hon sa om sin mamma att hon är som 12 år.. som om Bianca beter sig mer vuxet.. sjukt att hon tror det. B snackar om hur fel andra gör t ex att Carola ler för mycket… jösses om andra kända sagt något liknande om B, eller pratat så om andra alltså hade blivit ramaskri och de hade fått offentlig kritik, kanske t o m blivit cancelled.. men inte B inte.

      Det är helt sjukt att många, både barn och äldre, hyllar och avgudar Bianca. Fattar inte det (hör och ser de inte hur hon beter sig och vad hon säger?!) … men många är naiva, tyvärr, och det är ganska tragiskt.

        Som Samir försvarade Bingo häromdagen efter hans knäppa övertramp, också sjukt men Samir brukar alltid försvara Bianca också. Man fattar att Samir gör det för att få uppmärksamhet och för att bli gillad av andra kändisar vilket kan ge fördelar. Han/de tycker att de ska slippa kritik och ifrågasättanden. Även Gunilla P har han ju försvarat och svärmat för. Att hon blir så hyllad och är omtyckt numera efter allt skit hon gjort är också ganska konstigt, lite skevt. Att Bingo också kommer undan med allt, likaså Jocke L. Kändisar håller varandra om ryggen.

    Tycker Perla är lite dubbelmoral här. Hon har gått ut i diverse poddar, egna klipp och program angående hennes pappas skämt om våldsvågen/skottlossningar i förorter och bemött det med att man faktiskt ska få skämta om vad som helst. När Bianca skämtar i klippet om Lovisa bemöter hon det med att det skämtet inte lämpar sig sett till den tid vi befinner oss i.

    Men då vågar jag påstå att samma förhållningssätt absolut är applicerbart på hennes pappas skämt och timing, eller?

      Fast jag tycker inte riktigt att det är samma sak att en komiker skämtar om skjutningar i förorten och att en influencer skämtar om att sin kompis är ful utan Botox. Det är ju hennes kompis, och när kompisen inte ens är där. Jag vet inte, jag tycker bara inte att det är helt jämförbart.

      Samtidigt beter sig vissa som att Bianca har torterat kattungar på bästa sändningstid. Fattar inte hur det kan ha blivit en så stor grej.

        Jag tror helt ärligt att problemet med Claes skämt var att det var för tråkigt helt enkelt. En risk man tar med den typen av humor är ju att om man inte levererar den rätt så kommer den inte flyga, och då blir ju resultatet istället att det VERKLIGEN faller platt. Att allt är okej att skämta om betyder ju inte att alla kan skämta om allt, på vilket sätt som helst, i vilket forum som helst. Det krävs ju att man kan känna in sin publik, att man vet vilka gränser man kan tumma på och inte osv. Men CMs skämt var för platt, han är för långt separerad från det han skämtar om, det finns inget självuppoffrande i det osv. Det finns ju en massa aspekter i det här – Jag menar inte att jag är den som kan avgöra vad gränsen går, det avgör ju liksom ”gruppen”.

        Men att man är komiker är ju inget alibi för att kunna kalla vad som helst för skämt och då är det fredat från kritik.

          Ja jag säger inte att det är ett bra skämt, men han satt ju i parlamentet där det var väldkgt tydligt att det var ett skrivet skämt. Hade Bianca suttit i parlamentet och skämtat om att folk är fula utan Botox och fillers hade det varit en annan sak. Jag tycker inte att det är konstigt att tycka att ett av dessa skämt är okej men inte det andra.

      *HAR lite dubbelmoral
      *angående SIN pappas

    Ni vet väl att alla reality serier är delvis scriptade/regisserade? Såg delar av första ”Girls of Stockholm” avsnittet där det är så uppenbart att programmet går ut på att de ska bl a baktala varandra? Det är underhållning, inte en dokumentär där all uppmärksamhet är bra uppmärksamhet. Jmf bara med Real Housewives konceptet som är förebild till bl a ”Girls of Stockholm”

    Tycker att den som roastade Kaeli är BÄST, hahaha så jäkla spot on!

      Härligt. Alla dessa unga tjejer som ska tas hänsyn till med sina trigger warnings och sitt mentala mående, som är så stressade och pressade av alla förväntningar. Men när någon kritiserar deras helgade influencer-”bästis” så drar man till med husblatte som i bästa fall får städa toaletter? Fräscht verkligen, vilken roast.

    Skillnaden är väl att Biancas uttalande sänds till en väldigt mottaglig målgrupp, väldigt unga kvinnor. Hon försvarar det med att det är deras jargong och alla som sett Wahlgrens värld fattar hur de snackar. Men de som inte har sett Wahlgrens värld då? Varför är det så svårt att erkänna att uttalandet var sjukt fel?

      Precis. Och jargong är ju ett sätt att prata inom en grupp, eller mellan personer. Det är inte något man kan gå ut och säga offentligt inför alla då inte alla har samma jargong. Det handlar ju om ett sätt att prata sinsemellan. Man kan inte prata så ut över en större grupp människor och skylla på att det är en jargong/skämt och ingen annan förstår. Prata så alla förstår istället och håll jargongen mellan er.

        Precis. Jag använder inte samma jargong som jag har med min familj eller mina närmaste vänner när jag deltar i arbetskonferenser med andra företag eller möter kunder i min roll som chef. Särskilt inte framför kameran och särskilt inte när jag vill visa att min roll är seriös och betydelsefull.

        Hon är 30 år. Förr eller senare behöver man börja förhålla sig till vissa grundläggande normer som hör till att vara en vuxen och professionell person. Det går inte att fortsätta skämta eller uttrycka sig som om man vore tonåring, särskilt inte i offentliga sammanhang där man förväntas ta ansvar för sin roll och sitt inflytande. Eller såklart man får vara kontroversiell , alla har ett fritt val. MEN man får i alla fall vara beredd på att alla inte kommer att gilla det, och få kritik. En bra motreaktion är ju inte att gråta ut på Snapchat.

          Tänk alla dessa tjejer i unga tonåren som ser upp till Bianca, om de bara visste nu hur mycket lyckligare än Bianca de förmodligen kommer vara vid 30. Mindre materiella tillgångar visst, men så mycket annat som Bianca fortfarande inte lyckas med efter alla år.

            Hon är verkligen beviset på att pengar inte gör en lycklig. Hon kan köpa sig ett nytt hem, nytt utseende, nya vänner. Men hon kan aldrig köpa sig lycka. Det är något hon måste jobba för själv.

              Hur vet du att hon inte är lycklig?

              Hon har ju allt. Pengar, utseende, män som svärmar för henne i hundratal…

              Det pågår ett krig bara två landsgränser bort där barn blir lemlästade för livet. Om jag vore Bianca hade jag tackat Gud på mina bara knän varje dag för resten av livet. Den ekonomiska frihet hon besitter är mycket få förunnat.

    Om Lovisa inte bryr sig så förstår jag faktiskt inte varför alla andra ska bry sig. Att de har opererat sig är ingen hemlighet direkt. Känns som att folk är så avundsjuka på Bianca att de tar varje tillfälle att kritisera henne. Följ inte henne om du stör dig så mycket

      Hahaha

      ??

      Avundsjuk? På en blåst bimbo?????

        Ja avundsjuk! Du känns avundsjuk

          Så korkat Vera. Vem är avundsjuk på den otrevligaste och olyckligaste tjejen? Nej du aldrig i livet att jag skulle vara avundsjuk på Bianca.

      Fast det handlar ju inte så mycket om det utan mer vad man förmedlar ut till de som tittar.
      Jag skiter fullständigt i hur de pratar med varandra när de umgås – det är deras sak.
      Men när det finns en kamera och man vet att det jag säger nu kommer att nås av väldigt många…ja då är det bra ifall man tänker några varv extra innan man kläcker ur sig saker.

    Vem är denna Kaeli och varför slickar hon Bianca’s röv?

      För att hon är lika avis på Lovisa som Bianca är.

      Samma Kaeli som kallade Kicks reklam för ”15 nyanser av blont”. Gäller att hålla koll på vilka rövar man vill sparka på och vilka man vill skicka..

        Aha….

    Lilla gumman vill ha uppmärksamhet. Lika oskön som sin pappa. ?

      Du verkar ganska oskön själv.

        Tack ?

          Tack själv för att du bekräftar att jag hade rätt. ??

          Personer som använder pussemojis eller liknande som härskartekniker är bland det obehagligaste som finns.

            Verkligen.

    Snacka om att kasta Sten…. Ni sitter här i detta kommentarsfält och tycker om folks utseende i stort sett i vartenda inlägg. Häromdagen skrevs det vidriga saker om Lovisas utseende. Det länkades til gamla bilder för att jämföra osv. Allt fick stå kvar. Inget raderades. Så DU innehavaren av denna blogg är inte ett dugg bättre själv som bidrar till dåligt klimat på some och skapar drev. Och NI som kommenterar här borde skämmas

      Håller med! Både Camilla och många läsare har riktig mobbar-attityd.

      Men det är ju bara en jargooooong vissa har här!

      Bilderna var ju dock från hennes egna sociala kanaler? Så inget hemligt. Hade inte Bianca tagit upp att hon ”inte var en 10-poängare” när hon kom från Norrköping hade ju ingen haft intresse av att gå tillbaka och kolla vad som var så fel med hennes utseende innan och behövde fixas, och när man ser bilderna så visar det sig att svaret, som väntat, är: absolut ingenting.

        Det har kommenterats lååångt innan dess.

          Meeen dåååå sååååå! Det gör det helt okej för Bianca att säga såna saker!

      Håller med!
      Samt det startar ofta med ett inlägg här med en viss underton.
      Ett exempel när Bianca skulle starta en talkshow så skrevs det ett inlägg här med text om hennes bristande allmänbildning och att hon inte gått ut gymnasiet.
      Det handlar inte alltid om pro-ana och ska stå upp för unga tjejer. Ibland är inläggen verkligen riktade med något negativt, och stämningen på kommentarerna blir likadana

    Håller med Kaeli i sak, och det handlar inte om huruvida kritiken är befogad eller inte – i det här fallet tycker jag att den är det, och det är ju alltid någon (som kritiserar) som anser att deras kritik är befogad.

    Det handlar om hur människor som kritiserar samtidigt avhumaniseras – Någon har gjrot fel så då är det fritt fram att kalla dem patetiska, fula, äckliga, att säga att de är vidriga människor och det värsta vi har. Kritiken i det här fallet borde handla om huruvida skämt om att tjejer är fula utan botox är lämpligt när man har den målgruppen Bianca har (samma skämt hade säkert kunnat funka på Norra Brunn framför vuxna människor) och huruvida den jargong de har är en rimlig trend att sprida bland samma målgrupp – Ska småtjejer börja kalla sina kompisar fula för att de vill vara lika roliga som Bianca?

    Men människor som kritiseras verkar liksom vara öppet mål för att överösa med alla former av förolämpningar, personangrepp och till och med hot. DET är ett helt orimligt klimat.

      Människor som kritiseraS avhumaniseras menar jag förstås

    Så i den videon säger Kaeli att B inte ens kan fisa utan att alla anklagar henne för miljöförstöring. Jaja hon är komiker, oj vad roligt. Men hon får det ju att låta som kritiken B får är löjlig. Jag tycker iallafall att det är extremt viktiga saker hon brukar få kritik för, som hon dessutom inte tar ansvar för utan antingen ignorerar eller bortförklarar.

      Snälla,hon kan ens öppna kylskåpsdörren utan att bli anmäld för bristande reklamidentifiering ?

        Fel. Hon kan inte öppna kylskåpsdörren för där kan det finnas kalorier och det är läskigt.

          Verkligen låg nivå på vissa kommentarer. ??‍♀️

            Men dom skoooojar ju bara. Vi som tycker att det är fel att vara elak har ingen humor.

              Vad är det som är elakt?

                Väldigt många kommentarer på den här bloggen är elaka. Som den här ovan till exempel, inte elak kanske men fruktansvärt onödig. Varför ska man göra narr av att hon har en ätstörning?

                  För att hon inte tar sin sjukdom seriöst och inte tar ansvar över det, hon sänder ut samma ätstörda beteende till sina följare.

                    Av ren nyfikenhet – Hur lång tid har människor på sig att börja ta sin psykiska ohälsa på allvar innan du tänker dig att de kommer börja må bättre av att man gör narr av dem? För om du tänker på hur hennes sjukdom påverkar hennes följare så antar jag att du hoppas att hon ska bli frisk?

                      Hon läser inte här så oroa dig inte.

            Det är ett skämt. Det är en jargong. Var inte sekundärkränkt. Och så vidare…

    Jag har på riktigt försökt gilla Bianca, men när jag ser Wahlgrens Värld, Biancas talkshow mm så går det bara inte. Hon är på riktigt jävligt elak mot sina nära och kära, ser ner på oerhört många personer och alla ska dansa efter hennes pipa! Snälla Bianca se nu för fan till att växa upp och sluta bete dig som en bortskämd 3-åring!!!

    Är det bara jag som tycker att konversationen är helt obegriplig? Alltså rent textmässigt?

      Vad är det du inte förstår? Är du samma person som tyckte en rubrik var ”helt obegriplig” för att det saknades en bokstav?

        Det går att ställa en fråga utan att försöka förolämpa personen samtidigt.

          Det var ingen förolämpning, jag undrade om det var samma person för den skrev likadant. Vad menar du skulle vara en förolämpning? Det var en person som skrev att en rubrik var helt obegriplig för det saknades en bokstav. Det är inget jag hittar på för att trycka ner någon.

            Helt obegriplig kanske den inte är, dock tycker jag det blir pinsamt att börja fäkta och skriva svar som man inte ens läst igenom innan man publicerar. T.ex. ” Den dag jag känner att den här branschen tvingar mig att kompromissa med min moral och mina åsikter, är dagen jag lämnar den. Tills dess kommer jag aldrig göra det som känns i linje med mina egna moraliska värderingar”.

            Här säger som emot sig själv?

            Senare:
            Kaeli: Det är tänk på mental health awareness tills man ogillar den andra personen

            Vad menas med den meningen? Så rörigt.

            Och nej jag är inte samma person.

              Men det är ju givet att hon menar ”tills des kommer jag ALLTID göra det som känns i linje…”. Ja visst, det är slarvigt, men kontexten är ju väldigt tydlig.

              Med ”tänk på mental Health awareness…” menar hon väl att det är himla mycket snack om klimatet på sociala medier och att man ska värna om människors psykiska hälsa, men när människor inte gillar någon (i det här fallet Bianca) så verkar det vara fritt fram att uttrycka sig om henne på sätt som potentiellt är väldigt skadliga för hennes psykiska hälsa. Man skiter alltså i Biancas ”mental Health” för att man inte gillar henne.

      Kaelis tycker jag är väldigt otydlig.

    Det finns en problematik i Biancas förhållningssätt till barn och tonåringar, särskilt i hennes dubbla roll som förebild och företagare. När hon marknadsför sina produkter vänder hon sig mycket tydligt till sina unga följare i åldern 8–14 år, då är de hennes “änglar”, “älsklingar” och bästa vänner. Hon skapar en känsla av närhet och tillhörighet, vilket gör att målgruppen känner sig personligt tilltalad. Samtidigt väljer hon vid andra tillfällen att ta avstånd från samma grupp genom att säga att hon inte är en förebild eller en influencer som påverkar dem, och refererar till “ungdomar” i en negativ kontext. Det blir alltså motsägelsefullt. ibland är hon deras vän och idol, ibland vill hon inte ta ansvar för det inflytande hon uppenbart har.

    …Eller hade. Tror det håller på att sinas ut lite nu. De yngre som är hela hennes målgrupp börjar tappa intresse för henne, och det visar sig särskilt i den här skandalen och hennes nya bolag som går pissdåligt.

      Skandalen ??

      Men 8-åringar? Är det någon här med en 8-åring som ser upp till Bianca? Hur vet de ens vem hon är?

        Mina barns kompisar i den åldern har stenkoll på vem hon är.

    Äh, det var väl lite av ett skämt. Allt behöver inte tas på så stort allvar.

      Men ni måste sluta bortförklara allt som skämt. Det hon gör är otroligt skadligt för hennes unga (och även äldre) publik. Det är inte ett enstaka skämt när hela hennes existens går ut på att totalrenovera både sitt hem och sig själv. Aldrig nöjd. Aldrig lycklig.

        Som sagt…. Det var ett skämt.

          Suck.

    Hur känslig måste man inte vara för att bli sekundärkränkt av ett skämt mellan två vänner?

    Hon har aldrig kallat henne ful, hon sa att hon inte var en tio-poängare ( vilket ingen av dom för övrigt är nu heller).
    Skulle ranka dom som 8 poängare i sminkat läge.

      Det är djupare än så. Det påverkar andra. Allt handlar inte om att vara kränkt. Jag rankar dig och dina kommentarer här som 0. Tar du illa upp av det så är det såklart ett skämt.

        Du bör nog öka upp nivån på dina förolämpningar.
        Det ska väldigt mycket till innan jag tar åt mig på ett negativt sätt av vad en för mig helt okänd person skriver på ett anonymt forum.

          Zzzzz…

      Vad gör du ens här? Är du för skör för att tjafsa med killarna på Flashback så du tänker att du kan komma och peta på tjejer istället och gotta dig i alla roliga reaktioner du får?

        Undrar detsamma.

        Ska försöka svara på dina frågor.
        Läser en skvallerblogg för att fördriva lite tid.
        Har inget konto som det krävs för att kunna kommentera på Flashback.
        Du är åtminstone en källa till glädje som blir så extremt provocera av en man faktiskt säger vad han tycker.

          Ja, svaret på frågan är alltså ”jag känner glädje över att känna att jag har makten att provocera kvinnor”. Om jag var du hade jag kollat upp det där, du kan nog hitta lycka på andra sätt om du jobbar lite med dig själv.

            Jösses alltså, din tolkningsförmåga och slutledningsförmåga är imponerande.
            Jag sa att DU var en källa till glädje som blir så provocerad, inte att glädjen är att provocera kvinnor, det är en väsentlig skillnad.

              Du skriver väldigt ofta medvetet provokativ, du skriver ofta nedlåtande och förminskande om kvinnor på ett forum med huvudsakligen kvinnlig målgrupp, du använder härskartekniker och förminskande språk. Det är knappast första gången du blir taggad av att lyckas trycka på någons knappar. Så ja min slutsats är du gillar att förminska kvinnor, eller kanskse människor rent generellt då.

          Du har alla gånger ett konto på flashback, Lewis.

            Hade tagit gift på den faktiskt!

            Haha 100%

        Han är väl här av precis samma anledning som du. Så frågan är vad gör DU här ?

          Min utgångspunkt här är inte att provocera folk därför att jag känner glädje över att kunna påverka andra människor negativt. Så nä, jag tror inte vi är här av samma anledning.

            ”Är du för skör för att tjafsa med killarna på Flashback” en liten påminnelse bara

              Påminnelse om vad? Som man bäddar får man ligga – Det finns EN person här inne som jag allvarligt inte har tålamod med. Varför skulle det innebära att jag är här för att provocera?

                Du väljer ju själv vem du kommenterar.

                  Sannerligen!

              Tvärtom, där plockar han fram det tunga artilleriet. Unga snärtor duger om dom behåller sminket på.

              Undrar var det 13 år solida förhållandet tog vägen, där hans fästmö inte ens fick umgås om inte Lewis fick delta i aw, bio och vad det nu gällde.

              Att öppet välja Bianca på f&marry och Margaux till giftermål

              Jaha hoppas verkligen hans hans 13 åriga förhållende är ett hitte på.

      Är det verkligen ett skämt mellan två vänner om den ena inte ens är på plats när uttalandet görs? Tror du att Lovisa hade sagt ifrån till Bianca om hon tyckte att hon var elak eller gjorde fel? Tveksamt.

      Men det blir ju så mycket mer än bara ett skämt mellan två vänner när det görs i en kamera. Är det så svårt att förstå?
      Bianca kunde lika gärna ha sagt rakt ut att du är inte snygg om du inte fixar dig med botox osv. Vad tycker du själv att det signalerar till tonåringen som sitter hemma och tycker att hon är fulast i världen?

      Vad bra Lewis att du skrev hur snygga de enligt dig är, det viktigaste för oss att veta är din rankning!

        Man blir lite nyfiken på Lewis utseende, med eller utan smink.

    Dessutom hittar Perra på en egen version. Hon har aldrig kallat någon ful.

      Indirekt.

        Nej
        Bianca kanske menade att hon var en 8.
        Så att hon menade ful är din tolkning.

          Hon kommer inte vilja dejta dig hur mycket du än försvarar henne.

            Lite för ung för min smak, fin att titta på men det får stanna där.

              Du hade inte haft en chans oavsett ?

          Ni ”förespråkare” är så roliga – Vi ska alla förstå precis vilken dynamik och jargong som föreligger och därför också rättfärdigar alla varianter på förolämpningar för att ”det var ett skämt”, men ni blir ruskigt strategiskt inkompetenta när det gäller att själva förstå mening utifrån kontext – Om ni kan använda det som ett motargument.

          Det är bara du som framstår som korkad om du inte förstår vad ”vi såg alla hur hon såg ut, ingen 10-poängare direkt” betyder. Att gömma sig bakom ”Hon kanske menade en åtta!!!” är bara pinsamt.

            ??

            Bra att du vet hon egentligen menade.
            Kolla på bilder av Lovisa från 2018 och det faktum att hon jobbat som modell så tror jag du kan hålla med dom att hon inte menade att hon var ful.

              Det är klart att hon inte egentligen tycker det, det är ju jättetydligt att hon själv känner sig mindre snygg än L och därför pikar.

              Men det ligger väl i betraktarens ögon vad man tycker är snyggt och inte? Eller finns det en mall för det?

        Nej

          Tack för din input till diskussionen. Bidrog massor!

            Snarare du som är i min diskussion.

              Ser inte att du diskuterar alls faktiskt..

    Bianca och Lovisa pratade redan i Bianca och Alice podd om det här angående sina utseende före och efter allt ”fixande och trixande”. Ingen av dem tycker att de har förändrats så mycket men de påminner varandra. Lovisa sa till Bianca att titta på första säsongen av Wahlgrens värld. Bianca börjar genast skämmas och säga att hon såg äcklig ut. Ingen av dem var nöjda med sina utseende. Det kan man ju även se i dokumentären som gjordes, Lovisa står och blir arg när hon ser sig i spegeln, uttrycker sig också gällande att hon är äcklig.

    Lovisa säger, trots detta, i dokumentären att hon vet att hon och Bianca är förebilder för unga tjejer, att de har ett ansvar. Vanessa grät där emot i dokumentären och sa att det är ett för tungt ansvar för Bianca att vara en förebild, eftersom hon mår så dåligt i sin ätstörning osv.

    Det finns väl inget som har visat på att Bianca en enda gång har visat att hon känner något som helst ansvar gällande vad hon förmedlar till sina unga följare. Hon satt ju och gav råd på sin Youtube att de som funderade på att förstora brösten skulle gå upp en storlek eftersom man vänjer sig med hur de är från början och när svullnaden gått ner tycker att de är för små. Det gör ju att de kommer vilja förstora dem en gång till, vilket hon själv gjorde.

      Sjuka sjuka värld. De som försvarar detta är en del av det.

    Snälla rara alla, det var ju så uppenbart ett skämt. Ett väldigt ironiskt skämt som bygger på tropen ”tjej från småstad kommer till storstad och blir äntligen snygg”.

    It ain’t that deep.

    Men vad som är tydligt är att ni antingen a) saknar förmågan att läsa in nivån av seriositet i ett skämt 2) tror det värsta om alla eller 3) blir hårda av att se något göra bort sig, och sen blir lika hårda av att se på er själva som moralens väktare.

      Bara att du inleder med ”Snälla rara”. En riktig Bianca-riddare!

      Naw, någon har en dröm att bli hennes nya assistent.

        Förmodligen någon som redan jobbar med bianca

      Vad som är tydligt är att Bianca mår skit. Hela interaktionen var helt bisarr att titta på – Att liksom kunna SE ångest och sorg i ögonen på henne över att behöva synas med en person som hon anser sig inte vara lika snygg som. Skämtet kom ju inte ur någon typ av skicklig komisk timing utan ur typ ren… Sorg? Blir uppriktigt ledsen av att se en person lida så mycket.

    Ni är flera som säger att Lovisa inte tog illa upp och att det är okej då. Det är ju bara en del av problemet men vi förbiser det just nu. Hur vet ni att hon inte tar illa upp? Har hon sagt det till er privat? Det är väl klart att hon inte offentligt säger att hon blir ledsen av såna saker, där byggs en yta. Aldrig att hon skulle gå emot B, hon är enda anledningen till att L är där hon är idag. Så denna jargong, som de säger, kanske skadar henne mer än vad någon annan vet. Så det bästa är ju att vi bara går efter vad vi tycker är normalt. Och det är inte normalt att säga så om sin så kallade bästa vän. Hade hon opererat sig som hon gjort om hon umgåtts i andra kretsar? Troligtvis inte, B och hennes värld påverkar henne enormt. Är hon bara tyst och följer med strömmen så rullar pengarna in.

      Framförallt är det ju inte om just Lovisa tar illa upp som det handlar om. Hon kanske verkligen inte gör det, men det är ju ett *sätt* att prata med och om sina vänner som väldigt många människor faktiskt skulle ta illa upp över. Det finns en trend att vara skämtsamt elak mot sina vänner som 100% kommer från den här världen och hur de här tjejerna beter sig i sina kanaler. För varje Lovisa som (hypotetiskt) inte bryr sig finns finns det 30 tjejer vars självkänsla kommer påverkas enormt negativt av att få såna kommentarer. Som i värsta fall kommer att stanna länge i en destruktiv vänskaprelation med personen för att jaga deras bekräftelse. Och då pratar jag om hur jag ser den och har upplevt den här dynamiken bland vuxna människor. Självklart ännu värre hos BARN.

        Vi har aldrig pratat så där el haft en sån jargong bland mina vänner när vi var yngre inte sen heller

          Vad skönt för dig! Jag har det inte heller med mina vänner, men har absolut stött på det bland bekanta. Speciellt bland folk som har en eller annan influencerkompis ska tilläggas!

        Exakt så! Var det jag menade med att det bara var en del av problemet. Sen att andra kollar och inser att de själva kanske såg ut som L gjorde innan och tror det är fel på dem. Det finns så mycket mer problematiskt i detta som inte går att prata bort med att det var ett skämt.

          Ja verkligen! Jag borde ha inlett med att jag höll med dig och spann vidare på det 🙂

    Bianca såg inget vidare ut innan. Det där strecket till mun och mörka ringar runt ögonen. Definitivt snyggare nu men det betyder inte att snyggt alltid är bäst. Vore troligtvis bättre för henne att inte fixa sig så mycket då det blir ett beroende. Acceptera att man föddes medioker är en bra utveckling och leder ofta till mindre självupptagenhet.

      Vad tror du att du bidrar till för positivt genom att skriva en sån här kommentar?

      Nu beter du ju dig ännu värre än vad hon gjorde.

      Alla tycker inte lika om vad som är snyggt. En intelligent blick, humor och en nyfikenhet på världen gör en person snygg i mina ögon. Karisma tycker jag är viktigare än perfekta proportioner och symmetri.

      Less is more, heter det ju.

      Börjar få ”kusliga dalen” vibbar från hennes kroppsmodifieringar. För perfekt för att vara mänskligt.

    Har inte denna storm i ett vattenglas blåst över snart?

    Med tanke på vilken sida Paow tog i denna debatt så vet man ju ”vem som vann”. ?

    …Snälla Paow. Du satt nyss och grät för allas medlidande för 150:e gången i din egna erfarenhet av manligt våld, och nu hånar du en 21-årig tjej för att hon gjort en våldtäktsanmälan mot en våldsam kille… och för att hon är Socialdemokrat…jesus.

      Haha jag såg Paows lilla inspel i detta och som vanligt kan man bara skratta! Snacka om att ta till desperata tag för att försöka vara aktuell. Tjafsa om nån annan ”influenser” om vem som är mest känd osv eller vad hon nu pysslar med. Skäms å hennes vägnar. Sen i inlägget före så har hon skrivit om sin pappa som åkt in på sjukhuset, vad som är viktigt att fokusera på osv. Hjälp!!!!

    Vad är glazing i detta sammanhanget?

      What does glaze mean?
      To glaze someone or something is to shower them with excessive praise. Additionally, both glaze and glazing are used as nouns to refer to an act of glazing (giving someone excessive praise).

      https://www.merriam-webster.com/slang/glaze

        Tack så mycket! ?

    Gissa vilken influerare som slängde ihop en maträtt av följande ingredienser:
    Två sorters nudlar, ost, ägg, salladslök, fläsk, kryddor, ljus sirap, vatten, grädde, sesamfrön, smör, citron & bbsås

      Kommer inte ens på en influencer som lagar egen mat.

        Ledtråd: Influerare med endast samarbeten från hjärtat – om ens det.

      Det är Anna Book. Ljus sirap… ?

    Jag tycker det är fel av Bianca att hänga ut Perla. För att Perla påpekade något problematiskt som Bianca sagt i ett tv-program.
    Vi klagar alltid på att influensers inte tar ansvar eller lyfter viktiga ämnen när någon gör det som nu Perla så ska kända stora influenser gå emot och försöka tysta henne för att backa den med mer kredd. Tycker mer influenser ska ta lite ställning och säga ifrån istället för att klappa alla i branschen medhårs.

    Jag tycker Bianca och Lovisa får ha vilken jargong som helst bakom stängda dörrar. Däremot tycker jag influensers gång på gång brister i att reflektera över hur det landar hos deras unga public. Vill vi att 13/14 åringar ska springa runt och kalla varandra fula som ett skämt, vill vi ha det klimatet för barn?

      Håller med till 100 %

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *