Det där med integritet

En av sönerna tog studenten i torsdags 🥳🥳❤️
En härlig dag med firande för alla förutom sonen som hade slocknat redan på flaket 😅😅 och sov resten av dagen 🤷🏻‍♀️😂 Hela veckan har varit stressig och jag skulle behöva vila minst en vecka nu 😩

Influencerföräldrar har sannerligen ingen vidarekänsla för integritet, och här är inget undantag.
Här har en mamma postat en bild på sin utslagna son med en spypåse i högsta hugg, som en lite putslustig anekdot för följarna.
Min kollega Caroline Engvall brukar ofta posta den här typen av anonymiserade inlägg för att väcka debatten och få folk att tänka efter en extra gång, snarare än att hänga ut enskilda individer, vilket jag tycker fungerar bra.
Håller ni med eller är ni enbart ute efter blod?

Jag förstår inte hur vissa föräldrar är funtade, helt ärligt…
Att vara förälder i offentligheten innebär ett särskilt ansvar – inte minst gentemot sina barn. När gränsen mellan privatliv och content suddas ut är det lätt att glömma bort att barn inte har valt att vara en del av en publik berättelse. Att dela bilder eller historier där ett barn framställs i en utsatt eller pinsam situation kan verka harmlöst i stunden – men för barnet kan det bli något som lever kvar långt efter att likesen försvunnit, även om barnet – som i det här fallet – står med ena benet i vuxenvärlden.

Vad säger ni?

63 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Man är väl 18 när man tar studenten? Detta är riktigt osmakligt såklart, men stor skillnad att posta något på barn.

      Helt sant, utan att förminska problematiken som finns med föräldrar som kränker sina barns integritet på sociala medier. Såklart stort problem mellan vuxna också, empiriskt verkar det vara en generationsfråga. Är 39 år och har föräldrar som slänger upp vad som helst på IG och FB – femton bilder i osmickrande vinklar på när man badar i bikini där andra strandbesökare (vuxna/barn) syns i bakgrunden t ex. Självfallet sinnessjukt att en mamma postat detta på en vuxen son tillsammans med en lustig caption om att han är alkoholförgiftad, men som vuxen får man ta den diskussionen och poängtera varför det inte är ok. Samt troligtvis boka in några terapisessioner till både henne och sig själv.

      Spelar ingen roll om det är barn eller inte. Man postar inte sånt här (förnedringsgrejer, pinsamheter etc) om man inte har samtyckt.

        Jag skrev ju att det var riktigt osmakligt, det har dock inte med barns integritet att göra.

          Nja, kanske inte barn som ”under 18” men de är ju fortfarande någons ”barn” även efter att de fyllt 18. Och som förälder (eller annan nära äldre person) har man en maktposition och därmed också ett ansvar. Så tycker ändå att man kan prata om det på detta sätt. Om personen har ringt dig så att du kan hämta dem har de ju visat att de litar på dig och behöver dig. Och så gör man såhär? Sjukt.

      Jag är jättevuxen men hade blivit både ledsen och upprörd om någon postade bilder på mig när jag var i en utsatt situation. Spelar ingen roll om jag sov, var sjuk eller drittfull.

    Oberoende om det är fråga om ett barn, nästan vuxen eller vuxen är detta ytterst osmakligt, integritetskränkande och opassande i allra högsta grad. Undrar om mamma själv hade gillat ett inlägg i samma situation?! Knappast….

      Att det ska vara så svårt att tänka ett varv till = ”hur hade jag själv känt om någon gjort så här emot mig?”

      Många som är dåliga på det idag. 💔

    Tycker spärrarna överlag inte finns där längre, gäller inte bara influencers. Följer en person från min stad som via sitt insta-konto uppdaterat om hennes och makens IVF-resa och numera är barnet som blev resultatet omkring två år. Häromdagen la hon ut på sin story när barnet sitter på toaletten. En väldigt utelämnande bild där jag reagerade på att den här personen kablar ut det här till sina följare, som ändå är några tusen, utan en tanke på vad det är man lägger ut bara för att det är ”gulligt”? Det finns liksom ingen eftertanke, ingen tanke om integritet. Det spelar ingen roll om man har låst konto, efter att man publicerat en bild så har man också tappat kontrollen. Beklämmande är vad det är.

    Hur Bente satt och filmade sig själv i natt när hon körde bil, samtidigt som hon skröt om hur snabbt och olagligt hon körde för att hinna fram till flygplatsen🤦‍♀️

      Kan man bli dömd för något sånt efteråt?

        Jag tror inte det, polisen måste väl ta dem på plats?

          Tänkte eftersom det finns tydliga bevis då hon själv säger att hon kört olagligt också. Att använda telefonen när man kör är ju även det olagligt.

            Ja det är en bra fråga faktiskt. Men storyn visar ju inte jättetydliga bevis så jag tror att det är tveksamt. Mest att hon kom dit tidigare och säger att hon kört olagligt. Men jag vet faktiskt inte om det är tydligt nog för att polisen ska kunna ta och ge böter för det.

      Vem är det?

        Vill också veta….få en ledtråd! Nån med många barn gissar jag.

    Det här borde också vara gränsfall till olaga integritetsintrång i.o.m. utsatt situation.

      Lex Margaux?

    Kan inte alla bara sluta följa alla som exponerar sina barn. Och nej, spelar ingen roll om man blurrar ansikten om man ändå gör content av dem och delar information som de inte gett samtycke till. Så många influencers som tjänar pengar på att totalt strunta i sina barns integritet och ”vi” låter dem göra det. Sluta följa.

    Influencers över lag har ju extremt låg integritets-tröskel.Allt som ger klicks visas!

      Eller hur. Kommer aldrig glömma hur Hanna Th valde att blurra sitt barn och man tänkte att äntligen gör hon ett klokt beslut. För att sen när engagemang och samarbeten sinade välja att visa igen och direkt göra mer content och samarbeten än någonsin på ungen.

      Så det är ju det som också är problemet att de tjänar så mycket på att exponera sina barn, även om de är många som är gränslösa i sig så lockar det ju att göra content av sina barn när de får följare, engagemang och samarbeten (läs: massa pengar) på grund av det.

        Ja Hannapee sa ju i Morgonpasset häromveckan att hon skäms för att använda sina barn som reklampelare men att hon gör det för då kan de bo i ett fint hus och barnen får en ”fin” uppväxt (materialistiskt sätt) Hon erkänner iallafall

    Det har gått så himla fort. När jag var ungdom tjatade mina föräldrar hål i huvudet på mig om att inte lägga ut bilder på internet, inte berätta att man var på semester osv osv. Och då var det typ Bilddagboken och Helgon som var de sociala medierna.
    Idag lägger samma generation ut ALLT. Hade nyligen en lång diskussion med min mamma om varför jag inte vill att hon postar mina barn på facebook liksom.

    Vissa är totalt gränslösa. Jag har en Facebookvän som lämnar ut sina tonårsbarn på de mest sjuka sätt. Minns särskilt en gång när hon gjorde ett inlägg om hur hennes tonårsson bett henne om att få alkohol till en fest och återgav deras konversation och hur hon hade ”ägt” honom. Pojken var såklart taggad i inlägget också. Och mängder med kommentarer om vilket bra mamma hon är och flera som skrev riktat till sonen också i stil med ”höhö där satte mamma dig på plats!”
    Så otroligt gränslöst och respektlöst mot sonen. Den enda trösten är väl att hon inte är influenser och att informationen förmodligen stannar på hennes Facebook. Men det är illa nog.

      ” *och HUR HON årergav” ska det stå. Inser att det kan läsas om att sonen årergav konversationen.

    Vad olika det kan vara. Jag tog ett jättefint kort på mig och min guddotter på hennes konfirmation i lördags men jag har inte lagt upp det på min Instagram än för jag skrev till henne tidigare i morse och frågade om jag fick dela det där och hon har inte svarat än.

      Jag hoppas att ditt instagram är privat och att du inte sprider bilderna offentligt.
      Det räcker inte alltid med ett rätt vet du.

        Nej, den är faktiskt öppen för alla. Men en porträttbild på mig och min brorsdotter som jag lägger upp där med hennes medgivande ser jag verkligen ingen fara med. Det är klart att man ska vara försiktig med vad man delar på nätet men det finns ändå gränser för hur paranoid man får vara.

          Fast att ha öppen instagram och posta barn känns inte som en jättebra idé.

            Vad ska hända menar du med en bild på en 15-åring?

              Då kanske man ska fråga hennes föräldrar? Inte flickan själv…

                Men herrejösses, det är alltså en 15åring vi pratar om här, inte ett spädbarn. Det är också mitt brorsbarn så jag har väl självklart rätt bra koll på vad barnens föräldrar själva har för policy när det kommer till att dela på bilder på deras barn. Och om nu mamma och pappa tycker att det är ok men femtonåringen inte är ok med publicering så är det väl ändå hennes åsikt som smäller högst.
                Blir ju lite motsägelsefullt hela det här inlägget om det nu är så att det ändå är föräldrarna som bestämmer om vad som får delas på nätet. Hur tänkte du nu?

    Jag ser fram emot att detta eventuellt och förhoppningsvis dör ut. Jag idag mot jag 2014 är två helt olika personer. Jag har i helgen som varit umgåtts med vänner, ätit tårta, haft stallträff och gjort massa roliga saker. Har inte lagt ut något mer än en kul bild på min katt i fredags. Man kan leva utan att visa det för världen. Ser det som en detox.

    Jag tror att den här diskussionen borde tas mer ofta i det offentliga rummet för att nå ut och få bättre effekt.
    Det viktiga är att banka in i folks huvuden att de kränker barns rätt till integritet och anonymitet i jakten på uppmärksamhet och likes.
    Man visar inte upp sitt barn ( el sin gamla sjuka mamma/morfar för den delen) för okända människor oavsett om de gett sitt tillstånd el inte. Man pratar inte om sitt barns diagnoser och problem med helt okända människor.
    Man måste inse att man är INTE anonym på nätet då det alltid finns folk som känner igen dig och din familj. Vänner,grannar,förskole-skolpersonal,klasskamrater,personalen på ICA,din frisör osv
    Det är i många fall även superenkelt att lista ut någons identitet genom miljöer och andra uppgifter som folk delar med sig av på nätet.
    Men många förstår helt klart inte och förmodligen måste en lag till för att få folk att fatta.
    Sen är det det här problematiska med den äldre generationen som älskar att visa upp sina gulliga barnbarn på IG fast de inte har privata konton.

      Precis.
      En gång publicerat, aldrig mer möjligt att göra ogjort. Skärmdumpar osv.

    Imponerade att få in tre tankstreck i en och samma mening.

      AI

        Nej, AI vet hur man använder tankstreck.

    Högst osmakligt och empatilöst. Jag tycker lika illa om detta som bilder på mindre barn med spyhink, föräldrar som gör content på sitt barns ”cancertest” med öppet konto, men och liknande.
    Det är ju som att leda barnet in genom tusentals hem. Fattar inte hur folk inte kan förstå vidden av hur deras inlägg sprids. Vem vill man ha i sitt liv och vem vill man att ens barn ska ”vistas” i hemmet hos?
    Obegripligt.

      *”cancer-resa” ska det stå

    Fy vad besviken jag skulle vara på min son! Det skulle väl isåfall vara därför jag skulle lägga ut det, som hämnd 😉

      En 18/19-åring må se vuxen ut, men konsekvenstänket är långt ifrån färdigutvecklat. Det finns inget att bli ”besviken” på som mamma. Studenten är en dag med mycket känslor och förväntan, i kombination med enorm
      kompishets och eventuell stark stress som släpper. Personen i fråga kanske inte kommit ihåg att äta ordentligt under dagen och addera faktum att man som 18/19-åring ännu inte greppat var ens alkoholgränser går i förhållande till mängd dryck, alkoholhalt, varannan vatten, mm. Ha empati och hjälp din son istället, om han i framtiden hamnar i en liknande situation. Var kärleksfull och omhändertagande i stunden och när ruset är över: prata alkoholeffekter och hur han kan tänka strategiskt för att kunna bli lagom berusad utan att däcka.

      Varför besviken? Att göra lite dumheter i livet hör till. En fylla drabbar ju bara en själv, om man inte blir dum eller våldsam på något sätt. Han lär nog vara tillräckligt ångerfull imorgon.

      skulle också bli riktigt besviken, det känns rätt rimligt. Men inte hämnas med en en bild på nätet.

      Jag skulle också bli besviken – på att mitt barn inget förstått av det jag sagt om att vara försiktig med alkohol. Men hämnas? Den tanken skulle aldrig föresväva mig. Han har ju inte gjort nåt mot mig; han har förstört för sig själv.

    Jag är född sent åttiotal och upplever två helt olika typer av internetbeteenden från samma ”kull”. De som är eftertänksamma med vad de lägger ut, och de som lägger ut allt, allt, allt. Häromdagen kände jag igen ett barn på gatan som jag aldrig träffat, men följer hennes mamma på sociala medier. Jag vet vad hon heter, vad hennes föräldrar heter, var hon bor, intressen osv. Tycker det är obehagligt. Nu är ju jag normal, men sådana barn kan ju bli enkla byten för någon som inte är det.

    Sorgligt att en student sitter i bilen och spyr i stället för att ha en rolig dag och fira med kompisar. Varför är inlägget fullt med skrattemojisar Vem köpte ut?

      Hade förmodligen jätteroligt innan och vem tror du köpte ut? Hur får ungdomar tag på alkohol, har du någon gång sett ett alkoholfritt studentfirande? Du har ju helt missat poängen med inlägget.

        ”En härlig dag med firande för alla förutom sonen…” Jag kan inte se det roliga som motiverar skrattemojis.

    Apropå att lägga ut filmer. Igår dök en grej upp i mitt TikTokflöde på en väldigt sjuk kvinna ( döende eventuellt). Folk var extremt upprörda, varpå den som lagt upp detta svarade att det var för familj och vänner ??? Men då har man väl ändå ett stängt konto för resten av världen kan man tycka! Så fruktansvärt osmakligt!

    Fick barn tidigt, är så glad att sociala medier fanns då. Eftersom att jag ofta inte ens reflekterar över Bilder på ”kändisars” barn kunde man bara se i veckotidningar. Aldrig den här typen av bilder såklart. Tror inte att mina barn hade blivit kränkta av en sådan bild. Jag måste fråga eftersom att jag bara tror.

    Så länge alla följer dessa konton så kommer det ju fortsätta. Verkar oxå handla mkt om vart man bor. Är från sthlm (bor ej där längre) och många vänner följer ju hur många av dessa ”kändisar ” som det bara går. Har fått blocka en del då jag blivit taggad i dessa ”kändisar” tävlingar. Fattar inte vad man får ut av att följa andras liv på nätet. Blir mam inspirerad att själv lägga ut en massa bilder på sina barn eller liv. Fattar inte.

    Ni som följer konton på insta osv som lägger ut sina liv å barn, lever på reklam mm. Kan ni inte snälla berätta vad ni får ut av det. Är genuint nyfiken för jag förstår inte. Vad ger det er? Vad får ni ut av det? Blir ni gladare, lyckligare, bekräftelse på att ert liv är lite bättre. Eller drömmer ni om att ha lika mkt pengar eller ”gratissaker”

      Skulle aldrig följa nån med barn, så trist!

        Eller hur? Jag kan inte ens förstå varför såna med barn vill följa andra. För vad? Är det inte bättre att fokusera på sin egen familj istället för att dölja massa andras familjer…

    Kom att tänka på alla album man la upp med festbilder på Facebook i 20-årsåldern. Kanske borde man radera det också, hur tänker ni där?

      Varför?

    Tycker det är hemskt när folk lägger ut bilder att de håller i sin döda mor-/farförälders hand också.

    Fruktansvärt osmakligt! Hur kan man ens överväga att dela detta som förälder?

    Kanske barnet med spypåsen vaknar en dag och tar fram mobilen och filmar mamman i något känsligt ögonblick.
    Vem vet.

      Den mamman verkar inte tycka att ngt är känsligt att lägga ut så det är nog förgäves…
      #hemmaporr

    Vidrigt. Perverst rent ut sagt!
    Att ens få för sig att dela med sig om sina barns liv är så över gränsen. Respektlöst

    Jag tycker inte man ska lägga ut på sina barn, små, halvvuxna, eller vuxna. Om det inte är i nåt positivt sammanhang, en middag, en picknick eller nåt annat oskyldigt som barnen är med på.
    Paret Lundell t ex som tydligen lever på att lägga ut (så gott som dagligen) om och med barnen, att ingen anmält detta, för detta kommer att skada barnen så småningom det är jag övertygad om.
    Näe, låt barnen barnen utanför sociala medier tills de själva väljer att vara med

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *