Öppet Spår

Förlåt, jag har firat en nybliven vuxen idag, och jag hann helt enkelt inte med här inne, men visst är mina bakverk fina i allafall? 🥳🥳🥳

593 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Diana Moseni har lagt ut en story med printscreen på att hon läser Flashback-tråden om sig själv, men har av någon anledning suddat ut datumen de två inläggen skrivits. Varför gör man så? Vad påverkar datumen henne?

      Ja, så himla konstigt beteende! Dels regnar det sällan vertikalt, dels så är väggarna av annat material än asfalt som kritorna är gjorda för.. Och varför vill man visa sitt barn att det är ok att måla på väggar?

        Skulle va nedanför, om Sandra B såklart..

      Det skrevs november 2024 så vet inte varför hon försöker få det att se ut som att det är i nutid. Dessutom har hon ju sagt de där grejerna som står i artikeln så förstår inte varför hon blir så upprörd?

      Har Lovisa Barkman tvingat alla gäster att skriva på ett avtal där de inte får posta om bröllopet före hon själv eller? Mycket märkligt att ingen lagt ut ens en story trots att hela svindyra festen drog igång typ igår eller förrgår

    Kan vi prata om Sandra Beijer och krit-gate? 😂 jag tycker det är så sjukt beteende att bara rita på någons fastighet haha?? Och så ljuger hon rakt upp och ner och säger att det försvann i regnet efter midsommar. Naj det är fortfarande där och så tydligt, så dum lögn när man så enkelt kan dubbelkolla?

      Och hennes små försvarare som kallar alla som ifrågasätter detta beteende för ”queen of Karens”, uh de är nästan ännu mer pinsamma

        Noterade dock faktiskt att den kritiska kommentaren fick mer likes än Sandras respons. Ovanligt u hennes kommentarsfält.

      Ritade barnen på huset? Det är sjukt? Jag har en stor innergården och några barn hade ritat på de bänkar och sittplatser som finns. Det kan ju regna bort alternativt spolas bort med slang hade jag haft barn hade jag sagt till dem att enbart rita på marken.

        Hon och barnet, tillsammans.

        Det var nog mest hon som ritade, med tanke på motiven. Haha alltså ser framför mig en 40-årlig kvinna klottra på en väggfasad i Gamla stan, vad folk måste ha tänkt när de såg henne?

          Noll självinsikt. En riktig brat som låtsas vara intellektuell och folk köper det.

          Hon gjorde det också…

            Men du skojar?!? 😂😭

        Det regnar väl bort, men störigt om man vill sitta på bänkarna? Det är ju asfaltskritor och det är redan roligt att bara måla på marken så det är ju inte karen att tycka att folk ska hålla sig till det. För roligt att sandra alltid hamnar i blåsväder för så dumma saker som gatkritor, dammsugare på babyshower, tagit bort ett duvägg från balkongen osv 😂

          Förvisso men om ens unge vill rita på fasader säger man väl att nej, man får inte måla på husen men vi kan måla på marken här borta???? Ööööh

            Nu var det ju hon som ritade på fasaden.

      Gå och rita på hennes hus så får vi se om hon blir glad!

        Eftersom hon gjorde det själv så känns det inte som att hon skulle bry sig.

          Måla inne i hennes lägenhet.

      Lika illa var ju att hon och sonen satt mitt på Västerlånggatan där det alltid går asmycket folk! Som då måste väja för deras ”gulliga content”. ”Vi ritar här, tihi.” Alltså hon är inte ett dugg annorlunda än någon annan hjärndöd, världsfrånvänd influencer, hon är bara mer kulturellt infödd och marginellt bättre på att skriva. Och Björn ska vi inte ens tala om, vilken mega-fjant. Så trött på samtiden.

        Ja eller hur, en av de mest välbesökta gatorna på sommaren.. Så himla självupptaget! Gå till en park??

      Som någon tog upp i Flashback-tråden, hela historien fick ju en extra tvist av att hon själv inte tillåter Didrik att ha kritor/pennor hemma (säkert för att hon är orolig att han ska klottra på hennes väggar/saker). Kändes extra sjukt att de satt på en uteservering och så satt hon och klottrade från bordet, stackars ägaren.

        Spännande, när har hon skrivit det?

          Minns tyvärr inte ens om det var en del av en bloggtext eller svar på en kommentar på bloggen; men det var säkert över ett år sedan, hade själv glömt bort det, men blev påmind om att jag också läst det när en tog upp det på Flashback.

      Jag vet hon är så curlad och omogen. Jag skulle ha anmält henne om jag hade bott i Gamla Stan. Bevisen ligger ju på bloggen så är enkelt.

        Anmält henne för vad??
        Det är fortfarande bara kritor som försvinner i regnet

          Nej det är det inte. På vissa fasader PÅ HUSVÄGGAR trängs kritfärg igenom och går inte att få bort. Föddes du igår?

      Av allt man kan störa sig på så är väl ändå inte asfaltskritor världens grej? Det kommer ju försvinna med regnet så småningom (ja ni kan komma och rita med det på mitt hus om ni vill).

        Det är ju jättemärkligt? Ingen får komma och rita på mitt hus iaf

        Problemet är att det inte försvinner lika lätt när de sitter på fasaden på huset. Mina barn har också lyckats rita på vårt hus, iofs trähus och det sitter där än nu flera månader senare. Tydligen kan det även ge avtryck på stenhus även om man tvättar bort det för hand.

        Gatukritor är anpassade för att gå bort på asfalt (och sten går såklart också bra). Porösa material som t ex puts kan dock bli missfärgade.

        Rekommenderar inte att pröva på ditt eget hus om det är av tegel, trä eller putsat. Däremot skulle jag inte hetsa upp mig om någon ritat en blomma på vår uppfart.

        Mina barn frågade om dom fick rita med såna kritor på vårt staket o jag sa ja eftersom jag tänkte att det regnar bort. Visade sig att det inte alls regnar i den riktningen så blev tillslut tvungen att spola bort det med vattenslangen. Är väl nåt liknande som Sandra tvingar folk i Gamla stan att göra…

        På min gård har ett barn ritat med asfaltskritor för ca två veckor sedan. Det är mkt som är kvar trots regn…
        Lite konstigt faktiskt

          Vi ritar massor på vår uppfart och det försvinner alltid direkt vid regn. Själva kritorna luckras också upp snabbt om man råkar glömma dem ute i regnet, knappt något av dem kvar då. Så ja det låter lite skumt om det var vanliga kritor och vanlig asfalt. Kanske kom det väldigt lite regn?

            Det handlar ju om husets väggar. Där regnar det ju inte så himla mycket?

      Ja alltså detta är ju en ruskigt pinsam historia för Sandra.

      Jag tror inte att hon ljuger när hon påstår att det är borta, utan att hon antagit att det försvunnit i regnet när inlägget publiceras.

      Men klottret på fasaderna är alltså kvar trots regn enligt folk som passerat, och många berättar om att krita ej försvinner från putsade fasader även efter att man försökt skrivit att tvätta bort det – utan en rejäl skurning lär det alltså vara tydligt myyycket länge i Gamla stans smala gränder där regnet aldrig träffar på tvären.

      Sandras grannar lär börja störa sig på detta – och då finns allt dokumenterat på bloggen. Kommer vara som killarna som klottrade på skolan och som fick stå och skura offentligt som straff. Förutom att hon är 40 + kvinna. För det är ju alltså inte hennes barn som målat på väggarna heller utan det är motiv och på en höjd så att de gör uppenbart för alla att ho gjort dem själv. Hahaha.

      Man undrar ju hur sandra kommer känna när hon inser att tiden går och målningarna. Inte. Försvinner. Samtidigt som hon vet att hon skrivit stöddiga svar och glatt dokumenterat allt på sin blogg.

        Det fanns väl en tråd här om någon som gjorde samma.

      För nån som har 0 koll på detta men ändå är intresserad, känner någon sig manad att dra en recap?

        Det är ett hyfsat nytt inlägg på hennes blogg, minns inte vad det hette men säkert om blandade saker. En bild tex när hon sitter på Västerlånggatan med sin son och ritar med gatukritor. Inget konstigt i sig tycker jag men kanske inte så lämpligt när den gatan är så trång och otroligt mkt turister på sommaren, gick där häromveckan och man får sicksacka. Sen nån bild att hon hade ritat blommor på en husfasad.

      Haha så himla märkligt!! Trodde det var överdrivet men var inne och kollade och hon har ju ritat jättemycket på en fasad?! Så svårt att se att regnet liksom skulle piska bort det där från en fasad?? Och nån som ba ”ja men det går att tvätta bort med vatten”, jo men om det inte är Sandras egna fasad så varför ska då nån annan människa behöva ta sig ut för att skrubba bort det?!

        Generellt sett med ALLT brukar man ju testa på en liten yta först om färg och dylikt faktiskt går att tvätta bort… inte säkert att gatugrita går bort från puts, trist då att ha vandaliserat diverse fasader i en medeltida stadsdel.

      Det var mer märkligt att en 40 årig kvinna sitter på gatan med folk omkring och ritar, finns väl för fan bättre ställen att rita på än en gågata i Gamla stan.

        Vet inte vem hon är men kollade inlägget. Hur dum är hon? Men ch hon publicerar det!? Min man är fastighetsskötare och hade blivit jättearg. Det blir hans jobb att ta bort. Beställa firma om det ej går med vatten.

        Vilka idioter det finns som vuxna. Hoppas barnen klottrar på väggarna på skolan som de lärt sig så att hon får skämmas.

          Det kommer ett inlägg om det här senare idag.

    Nicole på Tik tok. Nåt skaver kring hennes storys. Misshandlad Flera ggr ,är berusad verkar det som ,gråter,olika iallafall i livet..
    Är hon känd ? Vad jobbar hon med?

      Vem Nicole?

      Vem är Nicole? Det finns förmodligen fler än en med namnet…

        Hon heter ” Nicole💕”

    Otroligt vackra bakverk!!!

      Håller med.duktig du är camilla❤️

      Verkligen!

      Ja wow! 🧁

      Verkligen, sinnessjukt proffsiga! Om det går åt pipsvängen med bloggen kan du alltid öppna ett bageri! 😀

      Jätte jätte super fina. Vad duktig du är!

    Ang Hanna fribergs egna klädmärke. Är man verkligen en designer för att man klär sig annorlunda (och billigt) eller för att man valt ut lite plagg åt nakds influencerkollektioner några gånger?

      Absolut inte designer för att man kan välja ut plagg ur en katalog och kränga. Såg ni skorna hon hade på sig idag och la ut en omröstning om? Det var nog det fulaste jag sett!

      Med risk för att låta bitter så finns det väldigt få influencers jag unnar den framgången som ett eget varumärke innebär och Hanna är inte en av dem. Tycker influencermärken generellt är rätt ointressanta och det är något med Hannas arbetsmoral (eller avsaknaden av den) som gör att jag helt enkelt inte känner för att lägga mina pengar på kläder hon ”designat”. Tex att hon aldrig betalat en räkning själv och dessutom verkar stolt över det gör att jag inte är så sugen på att vara hennes kund… sen att märket och hela estetiken är en mer eller mindre kopia av Asta resort..

      Men det var bara min lilla input

        Håller helt och hållet med. Hon vill göra lite effort och tjäna stora pengar, hon vill bara bli rik snabbt och ha kul. Noll arbetsmoral verkligen och är så curlad av mamman att det är ett skämt, inte ens städa och tvätta kan hon göra själv. Hela varumärket är som du säger totalkopierat av Asta Resort, båda produktidé och namn. Löjligt bara. Komiska är att hon för mindre än ett år sen hade frågestund och bad sina följare ge tips på VAD för varumärke hon skulle starta???? Och nu på så kort tid har hon redan kläder att sälja, känns som hon köpt kläder från shein och ska sälja vidare.

          Hahaha gjorde hon?? Komiskt för det var ju verkligen den känslan man fick, att hon bara ville göra ett varumärke som vilket som helst, sen började hon bli besatt av Ibiza och att festa och vips så blev det resortwear 😂

            JAPP, hon ba jag vill starta något men vet inte vad så ville hon ha tips. Och nu ba ”jag har drömt om detta sen jag var liten”, hon såg väl Asta resort varumärket och fick en idé om att hon kan knyta det till sin stora kärlek för Ibiza så kommer allt låta genuint och så henne haha.

          Hon la ju upp en story på lappar med varumärket och storlek, de som brukar sitta i nacken på exempelvis tröjor och det enda jag tänkte då var att de skulle sys på för hand på kläder från typ Shein 😂

            Hahaha tänkte samma!

    Misslisibell lämnade sina katter ensamma över en natt pga de åkte på spa. Är det okej? Inte olagligt men saker kan ju hända.

      Va är du allvarlig? Varför skulle man inte kunna lämna sina katter en natt?

        Tänk om något händer. Det kan ju börja brinna eller något?

          Med det tankesättet kan man väl aldrig lämna sina husdjur ensamma i så fall för det kan ju börja brinna alla tider på dygnet?

            Ja, jag tänkte så. Men ja, 24 h är inte olagligt men det står att man inte bör.

              Katter ska ha tillsyn var 12e timme. Alltså 2 gånger per dygn.

                Så då är det ju fel.

          Du skämtar hoppas jag, även om ämnet känns suspekt att skämta om.

            Jag skulle aldrig göra det.

              Nehe? Berätta vad mer du gör och inte gör.

              Har du katt eller annat djur? Du jobbar inte i så fall eller? Eller reser nånstans någonsin? Otroligt ovanligt beteende.

                Skulle ordnat hjälp då.

                  Ok, you do you. Men det är inget konstigt eller ovanligt att va borta en natt..

          Våra vänner var hemma när det började brinna hos dem, de lyckades ändå inte rädda sina katter trots att de försökte.

      En natt är ok. Man måste ju lämna hemmet på dagtid ofta för att jobba, skulle kunna brinna då med. Så kan man inte leva sitt liv.

      Hahahah är du på riktig?😂

      Haha men driver du? Såklart du kan lämna din katt en natt.

      Hur gör man om man jobbar? Natt eller dag!
      Måste man vara arbetslös för att ha katt?

      Ägt katter och ärligt talat så hade jag kunnat lämna dem själva i 24h
      Känner man sina katter väl, ser till så de har rent, fräscht och bytt i kattlådorna samt har rent vatten och mat så skadar ju inte det om man lämnar de ensamma i 24h. Finns ju mat och vatten dispensers så de får mat och rent vatten på utsatt tid.

      Angående att det skulle kunna börja brinna: Ja, det kan ju hända även om du skulle vara borta i typ 1h. Bevittnade en granne som var med om det. De höll på att flytta in, åkte iväg för att hämta mer grejer och på den korta stunden hände något och det började brinna i deras lägenhet. De hade två katter, en dog medan den andra överlevde mirakulöst. Så finns aldrig garantier, inte ens om du skulle åka och handla.

        Katter ska ha tillsyn var 12e timme, oavsett hur väl du känner dina katter, hur mycket mat dom har osv.

        Finns ju heller inga garantier att man lyckas rädda katten från brand även om det börjar brinna när man faktiskt är hemma. Brandkåren lär inte gå in med rökdykare för att rädda en katt som gömmer sig.

          Det gör de väl? Därför man har såna klistermärken på dörren om husdjur.

            Va?

      Tänker det är upp till var och en vad som känns ok. Vi har aldrig lämnat vår 18-åriga katt ensam om vi är borta en natt.

      Min väns syster åkte utomlands och lämnade katterna hemma själva säkert en vecka iaf, iofs har dom lucka dom kan gå in o ut när dom vill och nån sån apparat som man fyller med mat som är tidsinställd för matning, sen var min vän där några gånger och tittade till dom. Kanske annan grej när dom kan springa fritt ut o in osv, men en natt för katter låter inte alls så knasigt tycker jag?

        Det där är verkligen inte ok!

          Fast om det var en person där och tittade till dem är det ju visst OK (men borde kanske inte beskrivas som att hon lämnade dem själva, de hade ju tillsyn).

          Helt normalt att lämna en katt hemma t ex en vecka om grannen eller likande kollar till den någon gång om dagen.

            Ja om den tittar till och byter i lådan varje dag. Men hen skriver ”tittade till några gånger”. Tolkade inte som varje dag då. Sjävklart är det ok att åka på semester om man har kattvakt, det gör nog de flesta.

              Byter fan inte lådan varje dag. Menar du göra rent lådan varje dag?

                Inte byter kattsand varje dag men tar bort bajset. En av mina katter säger till mig på skarpen (mjau!) varje gång hon bajsat, hon vill att jag ska ta bort det direkt. Tar gärna emot tips på självrengörande kattlåda…

                Ja, det menar jag.

      Enligt lagen ska katter ha tillsyn minst 2 ggr per dygn, så beror väl på om hon var borta mer än 12 timmar eller ej…

    Jag är en 30-årig tjej som är asexuell. Jag längtar jättemycket efter att skaffa barn men vet inte hur jag ska gå tillväga eftersom sex med en man är otänkbart för mig. Jag behöver alla råd jag kan få, alternativen jag tänkt på är:
    1. Skaffa barn som ensamstående på klinik (flytta (10 mil) hem till familjen på landet, för att få avlastning men också för barnets skull, 4 närvarande vuxna).
    2. Hitta en man som vill donera men som inte vill ha någon vårdnad, bara umgås med barnet ibland (flytta hem till familjen då också).
    3. Hitta en kille/bög/bögpar som vill ha barn och gemensam vårdnad (kanske behöva flytta längre ifrån min familj)
    4. Bilda familj med en tjejkompis via klinik och bo tillsammans.

    En kille som är bög eller ett bögpar känns tryggare att skaffa barn med eftersom de inte helt plötsligt hittar en ny tjej och sticker och skaffar barn med henne istället. Hur ska jag tänka? Hjälp!

      Otroligt fina bakverk…man vill ju bara få smaka 🎂

      Skaffa barn själv. Betydligt bättre än att blanda in fler människor i den familj du drömmer och längtar efter. Du slipper dela ditt barn med fler än din familj eller den familj du väljer.

        Men man blir också ensam med allt jobb och ansvar.

          Ja precis som med en man. Han kan lämna efter födseln och då står du ensam ändå.

            Inte jättevanligt ändå.

              Separationer är ju väldigt vanligt. Vid olika ålder på barnen.

          Den här diskussionen är så bakvänd. Börja inte i om det är störigt att dela vårdnad med någon annan alt om det är skönt med avlastning – börja i vad som är bäst för barnet.

          Sen kan man såklart komma till olika slutsatser men det är liksom ett stort val ur barnets perspektiv och inte bara en fråga om vad som är praktiskt för en själv som vuxen.

            Och dina föräldrar har ju ingen skyldighet att avlasta dig. Dom kan ju få hälsoproblem t.ex.
            Du kan bara lita på dig själv. Varför skulle du inte klara ett barn själv?

          Eller inte, min mans syskon verkar ha helt lagt över allt barnansvar på sina stackars föräldrar som är pensionärer…. De får till och med ta hand om barnet när hen är sjuk, eller om mamman är sjuk – ”för hon måste ju få vila och bli frisk” låter det då.

          Är då minsann ingen annan som tar hand om våra barn när vi (jag och min man) är sjuka…

            Föräldrarna får väl säga ifrån?

              Well…. They don’t

              FÖR DET ÄR JU SÅ SYND OM HENNE SOM ÄR ENSAM.

                Då får de skylla sig själva. Men är ju inte konstigt att hon som
                ensam behöver mer hjälp än ni som är två. Om nån av er är sjuk tar den andra väl hand om barnen.

                  Ja såklart. Men nu handlade det om när vi båda är sjuka. Vi låg i influensa samtidigt i vintras, vårt barn var friskt. Var knäpptyst från hans föräldrar. Var ingen som kom och hjälpte oss då. Det fick vi göra ändå fast båda hade 40 graders feber…

                    Så är det för många föräldrar. Ingenting att dra på sig offerkoftan för.

      Vill du inte ha barn tillsammans med en partner alltså?

        En asexuell partner isåfall men det är jättesvårt att hitta

          Borde väl finnas forum för att hitta sådana partners som med allt annat?😄

            Ja men mest i storstäder

              Värt att testa ändå, om du kan tänka dig att skaffa partner! Finns ju asexuella i småstäder också, och de kanske också letat sig till sådana forum! Plus att det inte är superovanligt att människor flyttar för kärlekens skull, inte ens till småstäder. 🙂

      2. Med all respekt är det väldigt märkligt att överväga att skaffa barn med en man som bara vill dona och ”umgås ibland” hur ska du förklara det för barnet? Pappa vill inte vara med i bilden mer än i bland? Det kanske låter som en praktisk lösning men fruktansvärt utgångsläge för ett barn såklart. Sjävklart inget alternativ.

      2. Tycker det låter väldigt rörigt att skaffa barn med ett annat par? Ska ni alla tre vara förälder? Eller vilka två? Att skaffa barn med en homosexuell man tycker jag väl också i sig känns lite märklig , har du någon i din närhet du känner som är det? Eller ska du aktivt söka upp någon som är gay och vill ha barn haha? Vad gör ni om han träffar någon?

      3. En tjejkompis känns väl också väldigt rörigt, hur ska ni lägga upp det? Är ni två mammor som är vänner och har barn ihop? Får man ens hjälp då om man inte är ett par? Vad gör du om din tjejkompis träffar någon?

      Sparade 1 till sist för det är det bästa alternativet. Skaffa barn ensam under förutsättning att du har möjlighet att tillgodose barnets behov på egen hand. Har en kollega som gjort det. Fått mycket hjälp av sin mamma och verkar gått jättebra. Enklare förklara för barnet och du får själv bestämma uppväxten utan involverade av andra.

        Ja absolut men tyvärr är det många barn som blivit till genom donation som mår dåligt, de känner inte till halva sitt ursprung, släktingar osv, kan också vara så att de har 70 halvsyskon. Dessutom har donatorn ingen skyldighet att träffa barnen som blir till, då står barnet där när hen är 18 år med tusen frågetecken.
        Då tycker jag det kan vara bättre med en man som bara vill donera, då kan man kalla honom för donator och ändå umgås, så barnet kan få känna till honom.

          Det är ju i alla fall en smärta eller sorg hos barnet som kan förklaras bättre än att med flit ge barnet en dålig pappa som inte vill vara med i bilden helhjärtat. En man som kan tänka sig skapa ett barn via donation och ”umgås med barnet ibland” är ju en smärtsam verklighet många barn ofrivilligt har idag. Och blir väl krångligt då med pappans familj i övrigt, får farmor och farfar ha en relation? Släktingar? Om barnet inte har en pappa (via ren donation) så kan jag förstå att det kan skapa andra sår i ett barnet och frågor, men barnet är ju inte bortvalt då i alla fall och du och din familj är familjen barnet har. Tänker det måste finnas mycket bättre förutsättningar förklara det än en pappa som träffas ibland. Jag tycker aldrig man ska sätta barn till världen om inte utgångsläget är att föräldrarna är helhjärtat engagerade, annars bättre med en förälder och ingen annan.

            Fast varför allt detta fokus på vad som är svårt stt att ”förklara”…

            Känner ett par barn som blivit till genom lesbiskt par + bögpar och dessa barn har väldigt många engagerade släktringar kring sig. Inte bara mammor och pappor utan även i nästa led. Naturligen umgås ju även dessa par med andra regnbågsfamiljer och därutöver är det såhär barnens verklighet alltid sett ut – de tyckter inte att det är konstigt.

            Själv tycker jag det är ett bättre alternativ än donator ur barnets perspektiv – då det finns ett oroligt skydd för barn i att ha så många omsorgspersoner kring sig vs att bara ha en. Sen får man ju som förälder vara mer beredd på att kompromissa.

            Att det är konstigt i ens egen krets betyder inte att det är konstigt för alla.

              Svarade på den tidigare kommentaren alltså… att det är ett dåligt val att skaffa barn med en oengagerad pappa håller jag med om.

                Jag hade personligen valt nr 1.

                Har ett bekant bögpar som gjorde nr 3 på din lista. Det blev kaos, tjejen de skaffade barnet med blev tyvärr jätte svår att samarbeta med. Men det är ju anekdotisk bevisföring men jag hade undvikit det.

                Nr 4 tror jag också blir svår, ser inte hur det skulle vara bättre för barnet om jag är ärlig.

            Alltså barnet blir ju inte bortvalt. Det är inte en pappa, det är en känd donator som barnet känner till från första början. Det är mer smärtsamt att stå på 18-års dagen och donatorn (från klinik) inte ens vill prata med dig.

            Vilken man vill vara med helhjärtat ihop med en asexuell kvinna? Isåfall måste barnet också leva varannan vecka livet, är det bra utgångspunkt?

      I så fall skaffa barn själv! Så slipper du tumma på något som rör upplägg eller uppfostran. Stöter faktiskt på det rätt ofta på jobbet att vänner kommer överens om att skaffa barn eller att man skaffar med ett gaypar men så blir det konflikter om saker och ting längst vägen, överenskommelser bryts, osv. Jag vet att det kan hända i alla parrelationer men om ena alternativet är att skaffa barn själv så tycker jag det är att föredra.

      Nr 2, hur tänker du där? En pappa som kommer och hälsar på barnet men inte ska engagera sig mer än när det passar dig?

        När det passar han

          HONOM.

          Hur tror du ett barn som växer upp känner det när du redan från början planerat att pappan kommer när det passar honom? Ett barn behöver både föräldrar och goda förebilder. Inte en mamma som tvunget vill ha barn men inte vill ha en pappa där mer än ibland och så en mer eller mindre pappa som väljer när det passar honom. Du får nog tänka några rundor till. Och försök tänka på barnets bästa.

            Alltså det är inte jag som väljer att ”pappan” ska komma ibland, men när jag har kontakt med män är det många som kan tänka sig donera men inte ha delad vårdnad utan umgås ibland som donator

        Det är inte en pappa det är en donator

      Du kan adoptera ett barn från Leos lekland.

        Nej usch. Barnen som är på Leos är ju bottenskrapet av barnen vars föräldrar har gett dem noll uppfostran.

        Vi var där en gång med vår dotter, aldrig mer. Djungelns lag gällde och samtliga föräldrar satt med näsorna i sina mobiler och hade noll koll på vad deras barn gjorde.

          Misstänker att det var därför den lättkränkte mannen tänkte att det går enkelt att hämta något barn därifrån

          Tänker du att det är bättre att hon kidnappar ett väluppfostrat barn med engagerade föräldrar? Gissar att de är svåra att få tag på då de är så påpassade av sina föräldrar! Ganska sällsynta också.

      Du kan skaffa barn själv! Det ska min kompis göra då hennes sambo gick bort.

      Du har lite väl höga krav.

    Om en man avsäger sig faderskapet, kan han ångra sig i efterhand och kräva delad vårdnad då?

      Faderskap i Sverige går inte att avsäga sig.men vårdnad kan fadern ansöka om i TR.

        Men om man uppger fader okänd på mvc?

          Man är tvingad att samverka i faderskapsutredningen och får inte ljuga och uppge fader okänd. Dessutom berövar man barnet på dess rätt till sitt ursprung etc.

            Då berövar man barnets rätt till sitt ursprung vid insemination/IFV med donerade könsceller?

              Men numer har de väl rätt att få veta vem det är? Eller har jag hittat på det?

                Nej du har rätt, i Sverige har man rätt.
                Och det är väl inte samma sak att göra insemination som att ljuga om ett faderskap. Pappan kanske vill vara med i bilden liksom.

                I Sverige har man det, tror det alltid varit så.

                  Jo men man får kanske bara ett namn, donatorn har inte skyldigheter att ha kontakt med barnet

                    Nej, sant, men det finns iaf ett dokumenterat ursprung inte bara ”fader okänd”

                      Om man bara gått hem med någon från krogen som man inte vet vem det är då? Då måste man väl få ange fader okänd

                      Vad jag vet, så utreds det mycket omkring det, man tar inte bara ”jag vet inte vem det är” Dom försöker få fram blivande fader, det beror ju också på att han är skyldig att betala i 18 år. Det är ingenting som Staten är sugen på.

              Nej inte riktigt. Vid ivf/insemination i Sverige är donatorn öppen för barnet när barnet har fyllt 18 år. Vilket gör att barnet kan veta sitt genetiska ursprung.

                Ja men barnet får ju vara veta namnet på donatorn

            Falskt, vet en som vet mycket väl vem pappan till hennes barn är, men har uppgett att hon inte vet. Ingen som ifrågasatte det överhuvudtaget.

            Precis!

          Soc kommer jaga dig livet ut om du gör det….dont dom it

            Barnet är snart tonåring och ingen soc har då varit efter dem… så det där är ju inte heller sant.

    Är det någon här som testat PRX-T33 ansiktsbehandling? Vad tyckte ni? Skulle vilja unna mig en ansiktsbehandling innan semestern men vet inte vad för någon..

      Jag har testat och tyckte inte resultatet levde upp till vad som utlovades riktigt. Fick lite mer glow och fukt i huden under några månader efter. Gjorde en kur med tre behandlingar men hade väntat mig mer fasthet och plumpning av huden. Kändes inte som den gjorde mer än en vanlig peelbehandling men var betydligt dyrare.

        Åh vad synd! Kostar ändå från 2000 och uppåt… ville ha nåt som ger lite resultat 🙁

      Har gjort 2 ggr. Kände mig jättefint glowig i ca 2 veckor men jag såg ingen effekt på längre tid. Kan tänka mig att göra det inför större event t ex bröllop.

      Har gjort det och gör det i perioder men då en kur på 3-4 gånger. Supernöjd varje gång och huden behlver inte underhållas lika mycket då med ”vanlig ansiktsbehandling”.

      Jag har gjort 2 gånger. Kommer fortsätta göra det framöver! Fint glow och antiage

      Jag älskar den behandlingen. Man blir jätteglowig och sminket sitter mycket bättre efteråt.

        Är det sant?! Flagnar man eller blir känslig på annat sätt efter?

    Alltså Bisse och hennes kille, vad händer?? Gör de aldrig något ihop? Vet man inte ska bry sig i andras liv men jag kan verkligen känna att de aldrig ens åker på nån kortresa ihop med barnen?

      Tagit slut mellan dem?

      Misstänker att det är slut … hon la upp tidigare idag att hon o barnen skulle spendera sommaren nere i Skåne

      Verkar vara slut… får känslan av att hon är oerhört jobbig person att leva och orka med faktiskt

    En sån dag med en ångest som gnager, ett tomrum i hjärtat och lustig känsla i kroppen😔
    Drömde i natt om en person som jag sa upp kontakten med för många år sedan. Saknar honom ibland och drömmarna är så verkliga så det är som mardrömmar fast det inte händer något hemskt ens.

    Sen varje gång jag kollat på min katt idag har jag tänkt på hur gammal hon är, hur jag ska överleva när hon inte finns mer. Vill bara hålla henne i min famn och pussa på henne hela dagen. Rädd hon ska dö 💔

    Såg fram emot att äta tacos ikväll och se någon film men bara tanken på det gjorde mig illamående 🙃 kul lördag.

    Hur har er dag varit? 😂

      Skit….

        Varför? ❤️

          Livet. ALLT är skit… 😭

            Men… vännen♥

      Tacooooos😍😍😍 har haft cravings på det idag men det blev ölkorv och lite plock istället.
      Men trots omständigheterna har min dag ändå varit bra. Den har passerat rätt snabbt och jag förstår inte hur egentligen, för jag har bokstavligen gjort 0 saker. Provade iofs några plagg från garderoben och de har blivit stora så det var positivt😊

        Så gott! Fattar inte varför det bara kändes äckligt, kanske känns godare imorgon. Söndagstacos är aldrig fel 😊

        Såna dagar är härliga ändå!

    Amala har i 1 år haft svimanfall och inte kontaktat vården.!!!.. att hon inte tänker på barnen åtminstone!??!?!
    tyckte hon verkade vara ett spån innan jag hörde detta men nu… herregud!!! Bara att hoppas att det inte är nåt allvarligt.

      Jag tycker hela det bussgänget är helt sjuka. Ändå följer jag (vissa av dem) då jag ”behöver” poddar/youtube och man fastar trots att man stör sig så mycket. Hon pratade i sin podd att det var sååå fel av Robin att bestraffa något av barnet med att den inte skulle få göra något för att den förstört typ något. Jag känner mer att han är den rimliga av de två.

      Hon är ju otroligt mager 🙁 hennes yrsel/blodtrycksfall kanske beror på avsaknad av mat….

        Ja hon är helt psykisk instabil i alla inlägg … nu kanske barnen skrattar men fy fan va pinsamma föräldrar…

        Tänkte också på det, om det är pga näringsbrist…

      Hon verkar leva i sin egen fantasivärld.
      Allt ska vara roligt, impulsivt och helst inget ansvar för nåt.
      Undrar hur länge det dröjer innan dom ledsnat på huset.

        Eller hunden…

    Otroligt fina bakverk! Du är verkligen duktig, ser gott ut!

    Ska Linn Ahlborg flytta?

      Var har hon uppdaterat nu? Hon pratar ibland om att hon letar nytt iaf, men har inte sett några uppdateringar idag (på snapchat, följer bara där) om hon har lagt ut nåt.

    Undra vad som hände mellan Egoina och hennes mamma. Många influencers verkar bryta med föräldrar.

      Regina verkar så otroligt snäll så det känns som att mamman verkligen måste ha sårat henne djupt

        Snäll är korna i hagen också. Tro inte på allt du läser och ser.

          Känner du henne?

      Är också såååå nyfiken! Känns som det var någon som hände när hon var gravid eller strax innan? Hur kan man som mormor välja bort sitt barnbarn, innan man ens träffat det? Eller vad kan hon gjort som fick Regina att klippa banden?

        Jag har fått för mig att det var hennes mamma som bröt med henne och inte tvärtom

          Jag tycker det är det som har antytts ganska tydligt från Reginas håll. Jag misstänker det har att göra med att Regina var gravid. Hon skrev vid ett tillfälle i bloggen att hon kände sig ensam under uppväxten då hon bara hade sin mamma och inget syskon, men att hon i efterhand förstått att problemet kanske inte var bristen på syskon, utan andra anledningar till att de var ensamma… Låter som att mamman gjort sig till Reginas bästis och hållt undan annan släkt, och sedan känt sig ”hotad” av att Regina skulle få barn och mamman skulle inte längre vara i centrum i familjen typ och då brutit med henne, eller varit så hemsk att Regina till sist valt att bryta. Har erfarenhet av knasiga mammor (min egen plus två vänners) och är tyvärr inte helt förvånad av att någon kan bete sig så mot sin egen dotter.

    Det måste ha hänt något mellan Lovisa Barkman och Hanna Friberg med tanke på att hon inte är bjuden till bröllopet? Hon var med på deras förlovningsfest för två år sedan, och la upp en väldigt kärleksfull post men nu är hon inte inbjuden. Lovisa Worge har väl aldrig umgåtts med Lovisa B, hon har väl bott utomlands under större tiden sedan Lovisa W blev high fashion? Verkar vara många som är bjudna, så varför är inte Hanna F där? Något måste ha hänt emellan dem. Förstår att bara de närmsta var med på möhippan.

      Tänkte också på det och att alla skämmer bort Lojsan i frankrike på hennes födelsedag medan Hanna lägger upp en story där hon grattar Lojsan med sina fula skor 😂 Hon är så självupptagen att hon inte ens kan gratta någon annan utan att få det att handla om henne själv. Säkert såna mindre charmiga egenskaper hon besitter som gör att hon ständigt blir av med vänner, Lojsan är väl den sista i det umgänget Hanna har kvar?

        Men Hanna umgås väl inte med någon i det där gänget?Jag ställde frågan häromdagen då jag nyligen börjat följa Lojsan och det känns enbart som att Hanna och Lojsan poddar ihop.

          Hon var jättenära vän med både Molly och Tully tidigare. Även Moa och Gertrud till viss del tror jag. Känns dessutom som att Lojsan är enda anledningen till att Hanna och hon fortfarande är vänner för den vänskapen verkar väldigt ensidig. Hanna är ju sjukt ointresserad av Lojsan och hennes liv😅

            Hanna verkar ha väldigt svårt att behålla kompisar.

              Har Lovisa Barkman tvingat alla gäster att skriva på ett avtal där de inte får posta om bröllopet för hon själv eller? Mycket märkligt att ingen lagt ut ens en story trots att hela svindyra festen drog igång typ igår eller förrgår

      Känns inte alla dessa vänskaper så extremt ytliga och falska? 😂 eller får man bara den bilden av allt fjantigt content som produceras? Blev full i skratt av vissa av Lojsans bilder från bröllopet. Framtvingade gaAaaPskratt, sprättben och åmande på varandra. Mean girls-feeling

        Äntligen någon som säger det. Cringear så hårt varje gång jag ser bilder på det gänget ihop med allas fejkade leenden och champagneglas som viftas åt höger och vänster

          Hahaha ja och handen framför ansiktet och så *fniss* *fniss*, eller typ står ett gäng och låtsas pratar på trottoaren och sen börjar gå över gatan, så cringe skådespel

        Hela det gänget skriker absolut mean girl med Lojsan i topp som tror hon är nån mob wife energy

          Mob girlfriend energy*

      Haha hade exakt samma fråga igår. Aldrig sett Worge umgås med Lovisa B, men ändå är hon där och inte Hanna. Tror Hanna glidit ifrån alla dem och på allvar blivit ersatt med Tully i gänget, hon var ändå nära Molly och Moa förr och brukade resa med dem och så men nu ses de aldrig om det inte är hejhej på event typ. Jag tror de alla kanske ledsnat på Hanna för att hon är all about herself och att hon kanske drog sig undan när hon och Tully var ovänner eller att de valde bort henne typ?

        Håller med det alla skriver.
        Gud kan skriva långa texter om detta
        Tror oxå en orsak är att Hanna är singel och de andra umgås i par där även killarna gillar varandra och är bff.
        Buster och David.

        På tal om det ngn skrev lite ovanför här…. Att lojsan var töntiga bilder på semestern.
        Håller med…
        Känns som att de nu tror de är the shit för de är på bröllop i Monaco. Nu ska Birkin fram igen o allt möjligt de äger och har med loggor på.
        De verkar knappt veta skillnad på Frankrike och Monaco, eller ens var dom är…. Lite eller nej förlöpt, ganska ryskt/nyrikt beteende.

        Dessutom kräver Lovisa dyyyyra presenter på sin födelsedag nu i Frankrike och Buster sa i podden att det lät dyrt.

        På alla gruppbilder från luncher osv med deras kille, så ser de ut som ett gäng svenskar.
        Svart eller vitt eller blått klädda. Väskor på bordet. Alla med samma ängsliga kläder och Hermes sandaler i parti och minut.
        Sinnessjukt.

        Den enda som verkar ha lite stil är Gertrude. Men hon är oxå från västkusten så känns lite som hon vet vad hon pratar om. Varit och rest i Medelhavet och typ Mallis osv sedan hon var liten, verkar det som. Hon är inte lik högljudd kring all ”lyx” som måste synas.

        Jämför gänget på lunch med ett internationellt gäng på typ andra ställen.
        Det är som natt och dag.

        Det jag inte fattar är varför svenskarna vill ha Hermès sandaler och samma generiska look med samma rolex och sandaler i väskor mm, när man kan vara mkt mer färgglad på ett sofistikerat och elegant sätt och ändå ha samma dyra kläder fast med mer medelhavs-karaktär.

        Har jobbat där nere och ser fan ingen som klär sig lika trist som svenskarna:
        Dessutom ser Lovisa och Co supernöjda ut där de sitter och skålar och tror de är on top of the world i rika Monaco. Hshhshshs där är man inget så länge man är på svenskarnas nivå.

        Alla som vet, dom vet… har man varit där så fattar man.

        Punkt.

          Livsfarligt att sticka ut, därför är det bäst att köpa exakt likadana saker som alla andra har. Eventuellt med en liten skiftning i färg eller ton. Tänk er kalabaliken om en av tjejerna skulle bli friade till med en mindre diamant på typ 0,2carat!!! Paniiiiik!!!!

          Kan hålla med dig om att det är så roligt att de verkligen tror att de är the shit 😂 Hade varit roligt att veta hur mycket av alla loggor som är köpta på kredit.

          Gertrude kommer väl från en förmögen familj. Det kan också bara vara anledningen

          De tror verkligen de är the shit. Men de vill nog synas med Hermès sandalerna och väskor som folk vet vad det är så man ska fatta att de har pengar 😂 de kan ju inte köpa dyra saker utan loggor såååklart för då kan inte gemene man veta att det är dyrt! Agreee har man vart där vet man hur ”fattiga” de är i jämförelse så de är bara patetiskt hur mycket de försöker 😂

            Fruktansvärt om folk skulle tro att man är nån jävla fattiglapp!!!! 🥲

              Exakt!!!🥲🥲

    Tips på bra rakapparat till katt?
    Min katt hatar att bli borstad och nu har hon fått flera tovor, ibland kan jag klippa bort dom men dessa är längre bak på ryggen och svårare.
    Det hon får runt halsen tillåter hon mig dra isär och dra bort, vilket borde göra ont? Men hon bryr sig inte. Men borsta för att slippa tovor är absolut inte okej. Så tänkte att det kanske går att muta henne med lite godis och raka bort det.

    Får inte finnas någon chans att skära eller skada henne, gärna så tystlåten och smidig som möjligt. Hon är huskatt men långhårig, så måste funka på en fluffig katt.
    Eftersom jag inte ens vet om hon kommer tillåta det så gärna inom rimligt pris, vad det nu är😅 men inte superdyr.

      Den som är till djur från Biltema! Jättebra och rimligt pris 🙂

      Biltema har förvånande nog en som är TOPPEN! 300 kronor!!

        Tack T och Emma! Blir att köpa en sån då, toppenpris också ju! Tack😀

          Viktigt att veta. Katter har en ”lös” hud som vissa trimmare kallar för pappershud. Blir det ett litet jack eller sår så spricker det lätt upp. Kolla att maskinen har max ett 10 skär.
          Kattpäls är också superfina hårstrån och kräver starka maskiner. Skall du bara raka tovor så kanske det funkar med en svagare motor. Supernoga att hålla koll på skäret så det inte blir varmt och bränns. Med en svag maskin som måste jobba hårt blir det snabbt varmt.

          Köp en slickmatta och mosa in mjukmat, in i frysen om kisse gillar kall mat. Vissa har sugproppar på baksidan, så de går att trycka fast mot en dörr eller kakel. Misse får massa smaskens och du kanske får raka i lugn och ro.

          Lycka till!

            Tack så jättemycket för denna informationen!
            Märker nu att jag måste ta och läsa på också, hade ingen aning om att det kan spricka.

            Borde kanske gå till veterinären med henne så dom gör det så jag inte råkar skada henne. Hon blir dock så stressad av veterinären och rädd, sist bet och rev hon veterinären innan dom lyckades ge henne lugnande för att kunna undersöka henne🙈 så tänkte att kan jag lösa det så är det mindre jobbigt för henne.

            Ska verkligen läsa på nu och även köpa en sån slickmatta. Det kanske tillåter mig att borsta henne någon gång i veckan i fortsättningen när tovorna är borta.

            Tusen tack!

    Syskonen Ingrosso nu säger även Oliver att han mår dåligt. Pernilla Wahlgren har hängt ut sina barn sedan de föddes,långt före sociala medier. Är det därför de mår dåligt deras liv har varit offentliga sedan de föddes?
    Ändå vill de tjäna pengar på Wahlgrens värld. Dubbelmoral. Oliver hänger själv ut sina barn offentligt och även Pernilla. Hela familjen verkar rörig. Bianca är tydligt missnöjd med Bauer. Hela Sverige följer och alla är offentliga. Så himla konstig familj trots alla pengar.

      Såg några klipp med Oliver från någon podd där han snackade om att spränga, hatade pressen osv.
      Helt obegripligt att han visar upp sina barn på bild, det skrivs om dom också. Gör han och flickvännen slut kommer det stå i pressen. Kommer det fram att han tex gör någon tabbe med dr0ger, följer sin morbrors fotspår och går på massage eller liknande kommer det stå om och barnen blir lidande. Jävla konstigt att inte hålla dom borta från offentligheten, att han inte har privat konto mm.
      Var inte en artist, släpp inte kokböcker och skit. Håll dig undan då.

        Oliver vill tjäna pengar på sitt kändisskap. Pernilla och Bianca gör reklam för vadsomhelst för att dra in pengar till resor lyxliv. Undrar hur relationen i familjen ser ut i verkligheten utan kameror.Allt för pengar.

          Jepp, pengarna ska in. Verkar vara det enda som spelar roll.

          Jag undrar hur svårt det är att stå emot, hade man själv sålt ut sig och gjort allt för pengar om man fick chansen? Om man fick lättförtjänta pengar genom att synas, få massa gratissaker osv. Hade man gett upp vad man egentligen känner och tagit emot?
          Jag tänker att jag aldrig skulle göra det, men samtidigt så verkar det som att människor som tjänar bra och egentligen inte behöver mer ska bara ha och ha.
          Som Bianca, hon har så körigt, så mycket att göra, ingen tid, stressad osv. Varför fortsätter hon? Hon behöver inte. Hon kan dra ner. Blir man beroende av att tjäna pengar? Ser man det som ett misslyckande om man drar ner på saker?

            Bianca vill bara ha mer och mer. Enorm lägenhet full med dyra saker mera resor ännu mera kläder smink allt i överflöd. Blir aldrig nöjd.
            Oliver märkte väl att han drar in mera på sitt namn än att vara vanlig. Både Bianca och Pernilla gör reklam för riktigt skräp. Pengar pengar.. Även Bauer gör reklam.

              Måste kännas så tråkigt att ha så mycket pengar och ha alla möjligheter och ändå inte känna sig nöjd. Fast man har allt mår man ändå inte bra. Känslan av att man aldrig blir hel typ. Sorgligt.

              I mina tankar känns det lite bättre att inte ha massa pengar och inte vara nöjd 😂 Då kan jag tänka att pengar hade gjort mig lycklig men slippa besvikelsen när man märker att det inte hjälper 😅 lät inte så logiskt kanske, min tanke/känsla är bättre men vet inte hur jag ska förklara haha

              Jag minns gamla veckotidningar på landet med helsidesannonser där Christina Schollin klippte barnens, jag tror det var Niklas, hår hemma. Och alltså gjorde reklam för någon hemklippningsmaskin. Så det började redan då.

      Haha så trött på Oliver som alltid gjort en grej av att han, till skillnad resten av familjen, inte gillar offentligheten. Ändå är hans instagram enbart reklam eller bilder på hans stackars barn. Han tar verkligen varje chans han får att ställa upp i intervjuer också? Som nu senast om ”hans missbruk”. Dvs han rökte gräs nästan varje dag under pandemin men bestämde sig sedan för att sluta och gjorde det lol. Verkligen ingenting man är tvungen att gå ut med i tidningen, speciellt inte om man nu avskyr offentligheten.

        Precis! Trött på hela gänget Wahlgren Ingrosso. Skulle inte köpa nåt de gör reklam för. Passar för Oliver vara offentlig då pengar ska in. Inte många som brytt sej om han inte hetat Ingrosso i efternamn levt som vanlig loser utan sitt namn.

          Precis.ingen bryr sig om Pernillas bror peter dom bor i Dalarna o är brandman o lever helt utanför allt galenskap i familjen whalgren

            Ett bevis på att man kan vara anonym och leva ett vanligt liv fast man växt upp i en kändisfamilj.

        Han syntes verkligen ingenting innan direkt. Man visste att P hade en äldre son men det var typ allt. Bianca och Benjamin syntes som små, Lilla melodifestivalen, sjöng Astrid Lindgren låtar på någon gala osv. Oliver syntes aldrig.

        Hakade han på när han såg hur livet blev för Bianca och Benjamin? Eller när började han sälja sin själ och synas mer offentligt?

        Men det var tidningen som snappa upp genom podden.

        Det har han pratat om förut. Det är ingen i familjen som har ett filter. Ingen av dom förstår att tankar inte måste komma ut som ord.

      Det förstod man för länge sen att hon skulle tröttna på Bauer som sätter henne på en piedestal… tycker synd om honom ibland i vissa avsnitt då hon är så extremt nonchalanta mot honom!!!

      Inte konstigt att alla barn har ätstörningar/drogproblem/diagnoser.

        Du förstår väl att allt som sägs/händer i WV inte är verklighet?

      Hur menar du att Bianca är missnöjd med Bauer? På vilket sätt har du märkt det? Följer de inte så noga, kolla in då och då så blev nyfiken kring bakgrunden till din kommentar 😊

        Pernilla missnöjd med B

    Ska försöka få min ettåring att sova i eget säng och eget rum. Wish me good luck. Hon brukar somna på 15 min nu är vi uppe i över en timme..

      Tack för infon! Lycka till!

        Varsågod! Och tack!

      Har hon aldrig sovit i egen säng förut? Kanske dumt att försöka med två nya saker samtidigt?

        Jo hon sov o en sån babycrib fram tills hon var 7 månader, då blev den för liten och hon flyttade till vår säng. Vi får inte plats med spjälsäng i vårt pytterum därav två saker på en gång..

          Okej… lycka till!

      Hon kanske inte vill sova ensam?

      Det är så klart svårt när man inte vant sitt barn från yngre ålder men lycka till!

        Ett år är väl ändå en rätt ung ålder…

          Fast nej.

      Jag lät min son sova i vår säng tills han bad om en egen när han var tre år gammal. Han har sedan dess älskad sin säng och sover där alla nätter, förutom enstaka fall men då ropar han på oss. Han har verkligen fått nog av att sova i vår säng😅

    Hallå är det någon som vet var citronfromage från Ekströms har tagit vägen? Har inte sett den på hyllan på många månader 🥲

      Coop verkar ha den.

    Budgivning på grannens lägenhet som har hållit på länge.

      Är det störande på något sätt, typ, hörs det eller så?😁🤪

        Nej, men nyfiken på när den blir såld haha

      Är den dyr, behöver renoveras massa eller ligger dåligt till? Eftersom det hållit på länge.
      Är väl iofs rätt svårt att få sålt nu.

        Den är dyr haha

        Men om budgivning pågår den inte svårsåld, tvärt om.

    Vilka skapelser Camilla! Jättefina.

    Vem håller med om att kommentarsfältet för nya trådstartar borde ligga längst upp istället för längst ner? Alltså det borde ligga ovanför och först alla befintliga kommentarer. Visst?

      Jag vill kunna fälla in trådarna, och enkelt hitta nya kommentarer. Det är inte mening att föra diskussioner här, för det suger lite smått och är inte smidigt. Trist.

        Ja, när det är något man inte vill läsa om, som alla familjefrågor, sägs det att man ska scrolla förbi. Men dessa är oftast så långa för alla mammor vill säga sitt. Hade varit super så som du säger att man kan fälla ut och in.

          Jag hade helst velat ha det så man tex kan diskutera serier, film och sånt, men inte snällt att spoila så hade varit toppen att kunna fälla undan:)

          Ja fy. Förra ÖS kryllade av familjetrådar, gravida och barn och bebisar hit och dit. Jag blev så triggad av nån anledning men lyckades hålla mig från att skriva en klagokommentar om det. Nu kommer väl morsorna hata mig

        Jag började ett nytt jobb tidigare i våras, inte direkt ett drömjobb, men jag tackade ja till erbjudandet eftersom jag också var arbetssökande innan jag fick erbjudandet och kände endå att jag blev nyfiken. Jag har trivts bra, fina kollegor, uppgifterna har varit roliga och intressanta och jag kom snabbt in i det nya. Nu har jag dock blivit erbjuden ett nytt jobb, som jag aktivt sök, ett jobb som kommer vara tio minuter hemifrån, bättre lön, men det kommer också att underlätta min och min familjs vardag enormt då vi kämpar med vardagspusslet med hämtning och lämning på förskola. Jobbet är också bättre flexibelt än mitt nuvarande, och du kan också arbeta hemifrån, vilket mitt nuvarande ska ta bort och det är en ganska stor dealbreaker för mig. Men, jag har sån jävla skuldkänsla för att byta, känner mig rutten och får dåligt samvete nu när jag ska säga upp mig på måndag. Varför är det så jäkla svårt att se sitt egna behov före andras? Och varför känner jag ens såhär? 😩

          Var ego.säg upp dig o ta det jobb DU helt vill ha.
          Grattis

          Fast ha inte dåligt samvete!
          Tänk på att många ställen tillämpar provanställning på 6-12 månader för att kolla om den anställde passar för jobbet (och den anställde kan kolla om jobbet passar dem).
          De som INTE tillämpar provanställning får ju också räkna med att den de anställer kanske känner att jobbet inte var som de tänkt sig.

          Visst, har de haft en rekryteringsprocess så behöver de ju öppna den igen, men å andra sidan vet de ju nu hur utbudet ser ut, de kan kontakta de som var intressanta men inte fick tjänsten och så vidare.

          Folk byter jobb hela tiden, eller går på fl, sjukskrivna, tar tjänstledigt osv. Det är verkligen inga konstigheter och ingen kommer reagera på att du tar ett jobb som passar dig bättre.
          Och SKULLE de resgera negativt så kan du ju istället vara glad att du inte jobbar på en så sunkig arbetsplats längre.

          Det kommer vara SÅ värt det! Det är skitjobbigt att säga upp sig men det är en del av deras jobb att hantera. Låter som att du fått drömjobbet och du kan ju bara vara ärlig med alla anledningar inkl möjligheten till distansarbete så kanske de får sig en tankeställare.

      Nope, nyast längst ner, ologiskt och jobbigt annars tycker jag. Vill ha kronologisk ordning.

        Tror personen menade rutan där man skriver kommentarer för att göra en”trådstart”, eller så jag tolkade det iallafall

          Exakt såjag menar, jag är ts

          Ah ok!

    Någon med mycket ångest, depression, orkeslös, trötthet och sånt som testat att sluta med socker och koffein? Eller uteslutit något annat?
    Hjälpte det något? Hur stor skillnad?

    Läste någon gång om någon mamma som var noga med att ge sitt barn med adhd ”ren” mat, minns inte exakt. Men det blev stor skillnad. Men har så svårt att tänka mig att det blir skillnad om man utesluter vissa saker på ett sätt, men väldigt nyfiken!

      Jag slutade med koffein när min ångest var som värst och jag tyckte det hjälpte.
      Jag är ganska lättpåverkad generellt i kroppen. Behöver inte mycket alkohol innan jag känner mig packad och jag behövde heller inte mycket koffein för att bli påverkad av det.

      Nu dricker jag koffein igen, men bara från grönt te. Inte kaffe.

      Tycker absolut det är värt ett försök om du orkar. ❤️

      Kaffe gör att jag fåt lättare ångest än annars, toktrött på eftermiddagarna när jag gissar att min enda kopp går ur kroppen. Prova att utesluta en sak i taget för att se hur varje sak påverkar dig.

        Undviker alkohol blir bara trött av det. Äter psykmediciner. Försöker äta vettigt frukt grönsaker. Inte äta så mycket sött chips skräpmat. Funkar för mej.

      Jättefina bakverk! Var de lika,goda som de var ögongodisar så har du full pott! Snyggt dekorerade.

    Sköljer ni ur blodet från er använda binda/tampong innan ni slänger den i soporna?

      Doppar i vattnet i toan, eller håller under när jag spolar. Miljövänligt och smidigt.

        Nej. Varför ska man göra det?

        Ew, va?

          Trodde personen trollade för lät så sjukt att skölja av det så jag drev 😂 aldrig hört att man skulle göra det.

            Thank god haha! Men här inne vet man verkligen aldrig så det hade typ kunnat vara sant faktiskt😂

              Hahah det är sant! 😂

      Va? Aldrig ens tänkt tanken att man skulle göra det. Spännande! Gör andra det?

      Varför skulle jag? Lindar in i papper och slänger.

      Haha va? Varför skulle man det? Håller inte på och äcklar mig med det (när jag hade mens, slipper nu som tur är pga preventivmedel).

        Fast det är väl inte äckligt med mens?

          Jo det tycker jag (och många andra). Gillar inte blod och slem. Och absolut inte att gegga med det.

      Oj, aldrig ens tänkt tanken. Varför ska man göra det?

      Ja det gör jag. Ni som undrar varför så är det för att minska risken för blodsmitta.

        Hahaha! Vem ska gräva i dina badrumssopor? Och är det blod där så är det, spelar ingen roll om du sköljer av. Allt är ju uppsuget, inte som det flödar blod från produkten.

        Men ofta? Står du och trycker ut blodet från din tampong i handfatet? Sjukaste jag hört.

        Det känns mer hygieniskt med menskopp isåfall, haha. Och mer miljövänligt. Men ingenting förvånar mig längre. Folk är folk

        Risk för blodsmitta? Vad har du för smittat blod? Är väldigt få sjukdomar som skulle spridas med mensblod från en använd tampong/binda… HIV omöjligt. Hepatit… skulle nog säga omöjligt där med. Vilka andra smittor finns, som du har?

          Är inte frågan snarare varför smittorisken skulle minska om man spolade tampongen (i handfatet?!) isf att bara slänga den i soptunnan så den bränns upp?

      Är detta något nytt påhitt? Har aldrig hört detta. Det borde lärts ut i skolan i så fall, när skolsköterskan kom och hade mensgenomgång.

        Påhitt från ts.

          Ja det måste det vara, annars hade man lärt sig det.

      Va? Varför då? Vem gör de?

      Nej, ditt troll. Jag är inte sjuk i huvudet.

      Är det ”Amanda ” som är I farten igeb?

      Neeej hahahaha

    Lovisa Barkmans bröllop, varför får man inte ta bilder och videos? Är det sant att det är pga säkerhetsskäl, vilka då? Hur är hon och Henric så rika och varför bor de i Monaco? Vad hände mellan henne och Bea? Varför har hon noll kontakt med sin familj? Så många frågor och så få svar haha

      Ingen här kommer ju ha svar på det. Bara fejk-svar.

      Kanske någon person som deltar på bröllopet som har skyddad identitet?

        Om någon har skyddad identitet så är det ju en enorm risk att bjuda hälften av Stockholms influensers som inte kan hålla tyst i 5 min ens och som definitivt kommer fota hejvilt när de får det

      Deras bröllop, Deras val om de vill att gästerna ska ta bilder eller inte!

        Det är väl bara uppfriskande om influencers loggar ut en stund.

          Jo men det fotas ju hejvilt annars så det är ju helt sinnessjukt om Lollo B har bestämt fotoförbud?! På ett bröllop?? Så mamma får inte ta bilder på sin dotter ens??

      Undrar också det! Har Lovisa Barkman tvingat alla gäster att skriva på ett avtal där de inte får posta om bröllopet före hon själv eller? Mycket märkligt att ingen lagt ut ens en story trots att hela svindyra festen drog igång typ igår eller förrgår

      Vilket j-la tjat.

    Tips på vad jag kan ge min kille i födelsedagspresent, jag fick spavistelse och hade tänkt samma. Vi fyller tätt, tråkigt? Eller dubbelt så kul?

      Ge honom en gokartkväll istället.

        Vinprovning? Middag på finare restaurang? Teater musikal weekend resa spa? Utgå från vad din kille gillar och är intresserad av.

      Kanske inte jättekul att åka på spa nära inpå igen? Lyxmiddag på någon Michelin-krog kanske om ni är matintresserade?

    Grannen verkar jobba och inte göra något annat om dagarna. :/ Sambon verkar hitta på saker.

      Ok? Varför bryr du dig om det?

      Haha va?

      Och du verkar ha väldigt tråkiga dagar som har sån koll på grannarna

        Märks på kvällarna.

      Ställ undan flaskan nu:)

        Dricker inte.

    Har dette varit diskuterats här? Så pinsamt för Lovisa!
    https://www.reddit.com/r/GossipDK/comments/1ki0gz1/josefine_hj_vs_lovisa_worge/

      Ja, var ett inlägg om det för ett tag sen.

    Jag har för första gången börjat dejta en person på det konservativa kristna sättet. Har gjort det en gång innan, men vi bodde för långt ifrån,och småbarn bla bla.

    Vilken upplevelse! Jag går som på moln, något jag aldrig upplevt tidigare, sen första pojkvännen innan man haft sex😅

    Och för honom är det första gången. Har aldrig känt att någon är så kär i mig som han är. När kåtheten tar över, så backar man, och bryter tvärt till något annat.

    Vi fuskat lite, idag småhånglade vi för första gången, i en minut.

    Detta är det bästa beslutet jag tagit. Trodde aldrig någon skulle vilja gå med det🥰

      Vi lär känna varandra på riktigt, innan sexhormonerna kommer in.

      Inget sex innan äktenskap. Ska bli roligt att se om vi lyckas hålla detta! Jag hoppas verkligen det. Annars blir det som vanligt.

      Jag har lagt yttersta ansvaret på honom att han ska visa mig respekten som kvinna att inte göra något ”syndigt”😅

      Jag vet att det låter sjukt i öronen på er här. Men detta är något jag velat i många år. Det känns helt rätt🥰

        Ni har ju båda ett lika stort ansvar i detta, men i övrigt håller jag med dig. Det finns fördelar med att lära känna varandra utan att direkt gå rakt in i en sexuell relation. Och fördelar med att helt överlåta sig till varandra (dvs giftermål) innan man ligger första gången.

          och en hel del nackdelar va? kanske inte funkar ihop öht.

            Det förstår man nog under två år🥰

          Ja, så klart, jag skojade mest med honom😆 men konservativ kristen tycker jag ändå innerst inne att han som man ska värna om mig och min utsatthet som kvinna i det sexuella. Att han som man tar ansvaret, det är även den rollen jag vill att han har i vårat gemensamma liv.

          för oss är det långsiktigt. Äktenskap är långt bort. Vi har bestämt att dejta ca 6 månader, sen förlovning minst ett år, och sen giftemål.

          Sen kanske den planen ändras, att det bryts, eller tar längre tid. Men det ska inte beslutas pga sexet, utan av kärleken, eller avsaknad av.

          Vi är båda äldre, och har mycket erfarenhet, både från barndomen och vuxenlivet. Han tyckte det var lite underligt först, men nu när han har läst, och jag förklarat så förstår han att det är det här han har behövt hela tiden.

          Och att vi träffades var en ren slump. Vi har undvikit varandra i 1,5 år.

          Som sagt ska det bli spännande😍 jag är väldigt återhållsam när det gäller känslor, men jag börjar våga släppa mer och mer. Och han är så försiktig, men ändå så manlig. Han pratar om vad han känner just nu.

          Och han skriver, men respekterar att jag inte svarar. Eller inte vill visa just nu.

            Ni får ju förstås ha vilken ansvarsfördelning ni vill i ert förhållande, men det finns ingenting i Bibeln som talar för att mannen ensam ska ha ansvaret. Det är ett delat ansvar inför Gud från dag 1 (eller dag 6 då om man utgår från skapelseberättelsen).

              Enligt Jesus ord i Romarbrevet ska mannen vara huvudet på kroppen.

              Det står uttryckligen att mannen ska ha ansvaret, och kvinnan ska lyda, men mannen ska ta beslut utifrån respekt och kärlek till kvinnan

              Mannen ska ta beslut som gagnar familjen, kvinnan ska lyda av kärleken för sin man.

              Det finns tydliga regler 🥰

                MEN allt har med respekt för dom olika rollerna gud gav oss.

                Alltså finns det ingen anledning att kvinnan ska lyda om inte mannen tar beslut av kärlek för sin fru och familj.

                  Vad jobbigt allt låter. Inge sex o lyda.. jag e singel o oreliös ett tag till .haha

                  Urk

                Men alltså, för det första säger inte Jesus ett enda ord i Romarbrevet, det är Paulus som förklarar olika frågor i tron, för det andra står det inte ett enda ord om detta i just Romarbrevet. Du kanske tänker på Efesierbrevet? Där står det så här:
                ” Underordna er varandra i vördnad för Kristus. Ni hustrur, underordna er era män så som ni underordnar er Herren. En man är nämligen sin hustrus huvud, liksom Kristus är församlingens huvud och själv Frälsare för sin kropp. Så som församlingen underordnar sig Kristus, så ska kvinnorna i allt underordna sig sina män.
                Ni män, älska era hustrur, så som Kristus har älskat församlingen och offrat sig för den. Han gjorde det för att helga den, sedan han renat den med vattnets bad i kraft av ordet, och föra fram församlingen inför sig i härlighet, utan fläck eller skrynkla eller annat sådant. Helig och fläckfri skulle den vara.
                På samma sätt är männen skyldiga att älska sina hustrur som sina egna kroppar. Den som älskar sin hustru älskar sig själv. Ingen har någonsin hatat sin egen kropp, utan man ger den näring och sköter om den. Så gör också Kristus med församlingen, eftersom vi är delar i hans kropp. Därför ska en man lämna sin far och sin mor och hålla sig till sin hustru, och de två ska bli ett kött. Denna hemlighet är stor – jag talar om Kristus och församlingen. Men vad er angår ska var och en älska sin hustru som sig själv, och hustrun ska visa respekt för sin man.”

                Inte ett ord om att man inte har lika ansvar. Ansvar har inte att göra med om man underordnar sig eller inte. Vi är alla underordnade Gud, men vi har ändå ansvar för våra egna liv och de val vi gör, liksom vi har ansvar för att fullgöra de plikter vi har tagit på oss. I det ingår familjelivet. Du har exakt samma ansvar som din man och han har exakt samma ansvar som du för hur ni lever och de val ni gör.

                  Ja, vi har samma ansvar. Men på olika sätt. Du missförstod nog med flit😉

        Ok så du har fallit för soft girl/trad wife grejen typ.

          Den trenden fanns inte för 15 år sen😅

          Jag är djupt troende kristen.

    Nån skrev igår att Mikaela Yngwe sa på en live att hon dejtar Ross, mollys ex. Hon har sagt på vlogg att hon träffat nån hon tycker om, riktigt oklar person av henne att träffa.. men samtidigt verkar hon ju ha ekonomisk kris så att🫠

      Gud vad jag störde mig på hur hon i hennes nyaste video tjatar om hennes ”sinnessjuka resa till Cannes” men hon ”vet inte vad hon får eller vill berätta” från den 😂 tycker hon verkar skön egentligen men galet pick me

        Jag veeeet man ba men snälla, varför får hon inte ens berätta, varför är det så hemligt, vad sker på hans båt liksom förutom att de säkert super och kn**kar loss. Jätte pick me!

      Skojar du, är det ross hon dejtar?? Tyckte det kändes så sjukt random att hon blev nedflugen till hans yacht?

        Japp tydligen ska hon sa sagt det själv i en live och sen bara ”nej glöm det jag sa”, som att hon typ ångra sig. Tyckte också det var sjukt random, hur träffade hon han liksom???

          Stackars henne om hon tror han är nåt att ha ens…

            Hon var ju på moln och helt lycklig efter några dagar på hans båt så tror hon kan bli helt förälskad bara av tanken att han är rik och hon kan leva i lyx och flärd, resa överallt o så… lite så som Molly kände säkert när hon träffa han

              Tror knappast att hon är den enda tjejen han dejtar. Han lär
              Ligga runt /dejta en del

      Är det ross hon dejtar?!

      Undrade också om det kunde vara Rosa när hon sa i sin senaste vlogg att hon fattat tycke för någon. Men varför skulle hon befinna sig i ekonomiskt kris? Jag kanske missat något?

        Ross* inte rosa…

        Hon har lagt upp hundra videos där hon gråter eller klagar över att hon har pengakris. Hon sa dessutom upp sig nyligen om jag inte minns fel

          Lät snarare som att hon blev avskedad/fick mycket mindre jobb.

    Kollade på Bridget Jones dagbok igår och det är ju en bra och mysig film MEN jag tycker det är helt sjukt att hon ska klassas som tjock!!? Hon väger sig ju i början och då står vågen på 61 kg och hennes reaktion är typ att hon väger som en val. Och sen att alla i hennes närhet hela tiden ska kommentera hennes kropp. Herregud vad jag stör mig på det!

      Snark så gammal spaning

        Jaha.. tyck det då. Det var bara så länge sen jag såg filmen och minns inte att det var sånt fokus på hennes vikt, ville bara skriva av mig lite men bäst man är tyst då

        Fortfarande lika sjukt och bra att det nämns ibland. Så snark på dig själv, A.

      Känns inte så fräscht men när de första Bridget Jones filmerna kom pratades om vikt hela tiden överallt i alla medier. Är uppvuxen på 90 talet med vikt och bantningshets. Älskar att Bridget Jones är hela 47 år i nya filmen.

      Alltså den tiden var så sjuk! Kvinnor skulle väga max 51 kg för att inte ses som tjocka. Jag har fortfarande men från att ha växt upp med Mary-Kate Olsen och Lindsay Lohan som mina idoler. Hade hellre dött än berättat för min man vad jag väger.

      Tror detta har varit uppe flera ggr här inne hos BB tidigare, men sensmoralen är alltså (åtminstone i boken) att hon bantar sina 5 kg, sen säger folk ”you looked better before” och så inser hon att det har varit meningslöst att bantningshetsa hela livet. Så det finns en tanke och en sensmoral med det. 61 kilo sågs inte som tjockt då heller, men det blev en skev bild i och med att det gjordes sån stor grej av att pinnsmala Zellweger ”gick upp massor i vikt” för rollen.

    Är det ingen som är otrogen eller kär i en kollega? Tycker (på riktigt) det är så kul att läsa dessa trådar!!

      Säkert oftast påhittade historier.

      Var kär i en kollega för två år sedan. Hon bjöd på kaffe en gång, så jag frågade senare om hon ville äta något, men hon drog någon ursäkt, två gånger, så trodde hon inte var intresserad. En gång senare när vi pratar så börjar hon uppenbart fejkskratta som att det jag säger faktiskt är roligt.

      Min uppfattning var att hon följde vad hennes kompisar tyckte.

    Är det bara jag men är det inte ett väldigt konstigt kommentarsfält ikväll 🙃

      Haha nej väldigt ovanliga och skilda frågor

      Jo men det har samtidigt bara gått 34 minuter.

      Jo! Och full fart redan, gick fort.

      Ovanligt snällt tycker jag. Men ett stort gilla på det.

        Ropa inte hej..hahaha

    Någon som vet mer om Ellinor Eke Göranssons familj? Hennes mamma syns ibland på hennes instagram men pappan har aldrig nämnts. Lever han?

      Alltså hon från bonde söker fru

      Vilken gränslös fråga. Varför behöver du veta detta?

    Alltså det här med HTs alla skador? Hon måste ju förstå snart att det sitter mest i huvudet. Hon säger sig ha hög smärttröskel men ändå har hon ont och söker vård varje vecka typ. Antingen är det ju något psykiskt eller att hon tror det är bra content.

    På kort tid har hon alltså varit så trött att hon tyckte sig behöva järndropp men sen visade det sig att hennes värden såg bra ut och då kom energin tillbaka helt plötsligt. Sen p-staven hon satte i gjorde så ont att hon knappt kunde använda armen. Så hade hon massa oförklarliga blåmärken som hon trodde var något allvarligt men sen försvann dem och det blev inget mer med det. Så fick hon väldigt ont i halsen såpass att hon ville operera bort halsmandlarna, men det blev bättre dagen efter så blev inget mer med det heller. Och nyss hade hon så ont i knät att hon fick gå med kryckor och nästan kräktes av smärtan, för att nästa dag kunna röra sig som vanligt. Och på det har hon fortfarande stora problem med sin förlossningsskada enligt henne, snart två år senare, där hon inte ens kan ha jeans även om hon har jeans varannan dag.

    Vad tror ni nästa skada blir? Hon har inte haft problem med öronen än väl?

      Låter mer som hypokondri.

      Hypokondriker… Så trött på sånt, folk som ska söka för minsta lilla, inte konstigt att det inte finns några tider/andra blir misstrodda.

        Hon har nog för mycket fritid. Skulle nog må bättre av ett riktigt jobb

          Hon ska ju tydligen plugga säger hon så förhoppningsvis har hon sikte på något annat. Hon behöver rutiner och göra något hon trivs med och är bra på.

        Fast man är inte hypokondriker för att man tycker det är roligt eller vill ha uppmärksamhet, det är en typ av psykisk ohälsa som är ett helvete att leva med för många. Men visst, bra för dig att du har så lite förståelse för det att du kan säga ”så trött på sånt”.

          Då får man söka hjälp för det då. Alla som håller på så har inte en sjukdom dock.

      Munsår kanske? Så grovt munsår att hon inte kan äta och dricka som vanligt utan måste få allt serverat i soffan. Flytande med sugrör.

        Alltså liggandes i soffan och få det flytande i en mugg eller liknande, inte I soffan. 😂

          Haha! Ge henne inga idéer nu… Hon verkar ju få dessa skador när hon vill vila lite extra, för passande nog så är det ju alltid när sambon är ledig som hon skadar sig…

            Eller hennes grova förlossningsskada! Jag blir så PROVOCERAD då jag själv hade ett helvete och mådde så otroligt dåligt av bla infektioner i samband med förlossningen…

              Förstår det, blir ju ett hån mot alla som har stora problem på riktigt. Om hon nu hade haft problem så hon inte ens kan ha jeans så skulle hon för det första… inte ha jeans. För det andra så skulle det ju inte ta två år för henne att få hjälp från vården..

                Nej precis och hon hade verkligen inte avbokat sin undersökningstid för att senare gnälla … idioti

      Hon kan ju bli vän med In Alice Kitchen så kan de båda tassa runt i sidenattlinne och klaga hela dagarna.

        Såg häromdagen att hon skrev att hon har allvarliga magsjukdomar. Hon har väl inte fått någon diagnos ens?

    Har så svårt att släppa en person som jag hade en väldigt kort men instensiv relation med. Det har gått flera månader men det gör fortfarande ont. Hur gör man för att gå vidare egentligen? ❤️

      Tid och tinder. Skämt åsido, inte nödvändigtvis tinder, men ge sig ut på marknaden igen liksom.

      Ville du inte den skulle ta slut?

    varför tar vissa vänner alltid med sin partner? speciellt när man märker att partnern inte gillar en och knappt pratar med en. blir liksom ofrivilligt tredje hjulet

      Haha jag hade en vän som alltid hade med sin partner. Sen ville han inte med längre typ, men då gick hon alltid hem tidigt. ”x har varit ensam i två timmar nu, borde åka hem” Hahhaa som att han vore ett barn.

        Hahaha omg. Vilket larv.

      Va? Vad märkligt. Man kollar väl innan om det är ok om man inte är vänner allihop och det är underförstått, att man umgås som par/kompisgäng. Och även då vill man ju träffa sina vänner själv ibland!

    Jag har problem med torr hud, eksem, känslig hud… ja ni fattar. Min hud reagerar på allt. Finns mycket bra produkter för ansiktet och kropp MEN något jag inte får till är att kunna raka mina ben och armhålor utan att det kliar, utslag, sved, inflammation… har någon snälla något tips hur ni gör?! Rakar jag mig där nere så gör jag det medhårs med maskin så det inte är renrakat och det funkar bra. Men på benen och under armarna vill jag helst vara renrakad. Någon som har något tips? Eller bör man göra laser eller liknande behandling?

      Har du testat med olja eller vanligt hårbalsam?

      Har du kollat dina histaminnivåer? Annars pröva 2:a generationens antihistamin. Önskar jag hade det när jag var yngre (men på den tiden fanns ändå bara clarityn som man blev trött av)

    Lovisa Barkmans bröllop. Varför får ingen ta bilder? Hur blev de så rika? Vad hände med Bea? Varför är hennes föräldrar inte där? Så många frågor haha

      Hon vill väl vara först med att lägga ut bilder. Hon tjänar säkert bra på sina samarbeten med lyxmärken och hennes man är framgångsrik pokerspelare.

      Men är det helt säkert att hennes föräldrar inte är det eller är det bara rykten?

      Hur vet du att hennes päron inte är där? :O
      Hennes kille är väl rik pga poker

      Undrar prick allt detta. Nån skrev att Worge hade sagt att det var pga säkerhetsskäl, lol?? Hur hon blev rik är ju för hon är ihop med han, han är rik och är pokerspelare men om han är så rik att folk ej får fota/filma pga hemligt det tror jag inte, särskilt inte i Monaco 😂

        Nej det är ju bara för hon vill ha kontroll på allt content det kommer nog komma bilder

      Med tanke på alla influencer-kompisar som är där och vill fota allt och alla, så kan jag ändå förstå att man ber folk lägga ner kamerorna. Så dom är lite mer i nuet i stället för att försöka fota maten eller brudparet i 43 olika vinklar

      Baserat på hennes förlovningsfest och möhippa känns allt bara regisserat. Som en film där vänner är mest är rekvisita som ska vara vackra på bilder i färgmatchande klänningar. Jag är inte ens intresserad av att se själva bröllopet.

        Håller med, känns jättestelt och att de bara ska se helt perfekta ut

      Undrar precis samma sak angående familjen! Från vad man kan se på Lovisas kanaler så verkar hon inte ha någon kontakt med familjen längre, vilket hon hade för några år sedan. Något kanske har hänt som motiverar detta, men en del av mig undrar även om detta är för att de inte passar in i hennes image längre och hon inte vill ses som en före detta lantis från Bredaryd.

    Hej! Finns det nån här som gjort hakimplantat? Tell me everything

      Fillers i hakan?

      Gjorde fillers i hakan och längs käklinjen pga asymmetri. Blev väldigt nöjd 🙂

        Berätta mer! Enda anledningen att jag skulle kunna tänka mig fillers och liknande. Jag har väldigt osymmetriskt ansikte. Vet inte när det hände heller 😅 när jag ser mig själv på bild är det som att två olika halvor är ihopsatta 😵 har inte haft någon sjukdom eller varit med i en olycka. Men ena sidan ”hänger” lite mer…

          Jag har också gjort fillers i haka och käklinje! Går du till en riktigt bra klinik så blir det så otroligt fint, och det migrerar inte till fel ställen. Det kostar lite mer men det är verkligen värt det.

          Gör en konsultation hos en seriös klinik, och gör massa research❤️

            Jag som skrev 21:06, håller med i allt du skriver. ☺️ Seriös klinik är mycket viktigt! Min klinik rådde mig från att avstå att göra mer kring käke/haka på min uppföljning hos dem tex. Naturligt resultat är viktigt för dem, det får inte se ”uppenbart” ut utan diskret och välgjort.

      En tjej i min hemstad gjorde de.. hon såg ut som en man efteråt så hon betalde 20k för att plocka ut den igen

      Sandra Beijer.

        hon har ju skitsnygg haka! hur vet du att det är implantat?

          Hade grop i hakan förr, se gamla bilder

        Är det inte bara att hon gått ner mycket i vikt sen hon fick barn?

      Jag var sjukt inne på att göra hakimplantat men efter att ha läst på om det så vågade jag inte. Vill minnas att hakimplantat kan flytta sig?

      La istället fillers längs hela käklinjen + hakan och det blev SÅ snyggt. Fick otroligt många komplimanger och många som ville ”haka” på och göra samma hehe. Hur som helst, efter sol kommer regn, och nu har mina fillers gått ur. Kommer inte att lägga mer fillers eftersom det kommit fram nya studier som visar att fillers inte alls går ur kroppen som man tidigare trott, utan migrerar, vilket känns lite obehagligt.

      Var extremt försiktig med vem du går till om du skulle bestämma dig för att göra fillers i hakan! Jag gick till en doktor när jag gjorde fillers för litade inte ens på vanliga sjuksyrror för det här. Har läst om folk som fått nekrosis i hakan tex. Som alltid, läs på om riskerna.

    InAliceKitchen är min nya favorit på insta att
    Följa. Samt hennes privata konto där hon lägger upp sexiga bilder på sig själv och kallar sig Madame petite

      Hittar int det kontot, det låter intressant.

        Konstigt. Ja det är intressant att
        Följa hennes sjukdomsshistorier och tvister med vården.

        Sök på ”miss” bland de hon följer så hittar du.

          Nää 😔

            Vad får du fram? Kommer upp hennes personliga och hennes mamma enbart när man söker på det.

      Tycker det är intressant att hon funderar på att starta café eller b&b med tanke på hur dåligt hon mår.

      Jag blir bara trött när jag kollar hennes stories.
      Hur många sjukdomar/diagnoser kan en människa drabbas av? ”Känns som att jag andas genom ett sugrör” klipp till att hon är ute och går i rask takt med sin mamma och pratar samtidigt?
      Allt hon bakar eller lagar är ”det godaste” eller ”det saftigaste”. Nu senast en toscakaka där det antagligen är allt smör som gör att kakan låter som den gör?

        ”Mamma sa att det var det godaste hon ätit” klipp till nästa dag ”Mamma sa att det var det godaste hon ätit” and repeat

          Hon lagar ju enkel basic mat dessutom. Typ köttfärs och pastagratänger mm

          Tycker det är så märkligt att hon enligt sig själv verkar dödssjuk och kan hamna i rullstol och respirator i framtiden men blir ändå ignorerad av vården under ett decennium. Visst att man kan kritisera vården men så dålig? 🧐

          Hahaha

        Det tycker jag också är intressant. Svårt med andningen och benen släpar ändå går de snabba promenader varje dag. Fast i sin lägenhet och ändå är hon ute varje dag. Kan bara ha sidennattlinne och ändå går hon i affärer (förmodligen inte med nattlinne) varje dag. Väldigt sjuk och ändå är det hon som lagar mat och bakar varje dag. Sover knappt och ändå verkar hon pigg som få varje dag.

          och igår postade hon att en kvinna hade kommit fram till hennes och sagt att hon ser mager ut. Men hon är så mager pga hennes allvarliga magsjukdomar enligt henne själv. Hon verkar sätta diagnoser på sig själv.
          Man har inte en allvarlig magsjukdom för man själv tycker man har problem med magen utan man får en diagnos av en läkare. Hon har ju även sagt att hon hr en lättare form av ALS.

    Ugh bokade soffa med hemleverans för typ två månader sen. De lovade att soffan kommer vecka 27. Fick sms igår att den kommer tidigast vecka 28 istället. Så semestern lär väl gå åt att sitta hemma ifall den där förbannade soffan levereras… ska aldrig mer köpa nya möbler.

      vilket bolag?

        Mio

          Åk dit och klaga, vi fick kompensation

          Tråkigt, bara hört dåligt om kvaliteten på deras soffor tyvärr. Kolla om du kan avbryta orden pga förseningen och köp soffa någon annanstans.

            Väldigt bra kvalitet faktiskt. Hade en i nästan 7 år, inte en skråma och nedsutten? Inte det minsta. Ändå satt jag i den varje dag. Sen var den givetvis inte i nyskick, men det fanns inga tecken på att den var så gammal som den var. Kunde sälja den vidare med gott samvete.

              Har ett sååå många senaste året vars soffor ser nedsuttna ut efter bara några månader. Det va säkert bättre kvalitet förr (som med det mesta 🤷🏼‍♀️).

    Nyfiken på Aisha. Var det bara lögn om skilsmässa? Bor dom ihop? Uppdaterar hon något på sin privata?

      Ja…Nej…Kanske.

      Vad heter hon? Sök på henne så får du fram om dom bor ihop och är gifta.

        Yes, de bor tillsammans och står som gifta.

      Var nog bara en lögn, de står fortfarande som gifta och det måste ju ha gått 6 månader nu.

        Ja, 9 månader gravid och 1 månad sedan hon födde. Hon plussade tidigt, minns inte vilken vecka men fortfarande möjligt att avbryta. Och samma dag skickade dom in papprena har hon sagt.

        Konstig lögn att dra..

          Inte så konstigt om man vill leka ensamstående stackars mamma som vill att folk bara ska trycka på hennes länkar.

    Tror jag börjar bli förkyld lagom till min semester. SÅ IRRITERANDE

      Åh nej =(

      Om du blir jätteförkyld så du inte kan göra det du planerat så sjukanmäl dig så du inte förlorar din semester på att vara sjuk.

    Vad har hänt med madeleineeliza? Har hon slutat jobba som influencer? Varför?

    Alla dessa influenser som gör fettsugningar har fått mig fundera på hur det funkar, jag förstår inte riktigt, måste de fortsätta fettsuga sig när de väl börjat? Om de fettsuger ett ställe på kroppen, kommer inte det fettet då bara dyka upp någon annanstans? Fettcellerna försvinner väl permanent på stället ingreppet görs, men kroppen ”samlar” väl ändå på sig fett som den redan hade någon annanstans? Eller? 😂 Hoppas ni förstår hur jag tänker, annars förklara gärna för mig som kanske är pappskalle haha

      Är väl därför alla är så ätstörda. De är livrädda att gå upp i vikt/nå normal vikt så att alla deras ingrepp blir meningslösa

    Är väl ingen influencers som har äkta vänner eller barndomsvänner de känt hela livet. Deras liv är väldigt ytligt. Bianca verkar inte ha en enda riktig äkta vän som gillar henne för den hon är.

      Linn Ahlborg? Helen Torsgården?

      Jag upplever att väldigt många vanliga människor inte har det heller, man växer väl ifrån varann, flyttar etc och hittar nya vänner.

    Jag började ett nytt jobb tidigare i våras, inte direkt ett drömjobb, men jag tackade ja till erbjudandet eftersom jag också var arbetssökande innan jag fick erbjudandet och kände endå att jag blev nyfiken. Jag har trivts bra, fina kollegor, uppgifterna har varit roliga och intressanta och jag kom snabbt in i det nya. Nu har jag dock blivit erbjuden ett nytt jobb, som jag aktivt sök, ett jobb som kommer vara tio minuter hemifrån, bättre lön, men det kommer också att underlätta min och min familjs vardag enormt då vi kämpar med vardagspusslet med hämtning och lämning på förskola. Jobbet är också bättre flexibelt än mitt nuvarande, och du kan också arbeta hemifrån, vilket mitt nuvarande ska ta bort och det är en ganska stor dealbreaker för mig. Men, jag har sån jävla skuldkänsla för att byta, känner mig rutten och får dåligt samvete nu när jag ska säga upp mig på måndag. Varför är det så jäkla svårt att se sitt egna behov före andras? Och varför känner jag ens såhär? 😩

      Nej skit I det. Du har fått ett nytt jobb, var glad över det istället.

      För att du är en ansvarstagande person, vilket i grunden är en bra grej. Men familjen går före jobbet, så du gör inget fel.

      Säg inte upp dig förrän du har ett underskrivet anställningsavtal.

      Inget tips, men jag är precis i samma sits som dig! Får dåligt samvete över att jag ”sviker” kollegorna osv. Grämer mig något så otroligt över att berätta det, men jag försöker bara tänka att man har bara ett liv och måste leva för sin egen skull. Inte för att göra andra nöjda (särskilt inte när de inte ens tillhör ens familj eller nära krets)

      Inte konstigt att känna så och som någon annan skrev, det är förmodligen för att du är ansvarstagande och kan sätta dig in i andra människors upplevelser, inga dåliga egenskaper alltså utan fullt normalt. Men i slutändan måste man såklart utgå från vad man själv vill och så snart du lämnat jobbet kommer du fort sluta tänka på det och dina kollegor kommer glömma dig också, alltså verksamheten kommer fortsätta. Som att riva av ett plåster bara.

    Tips på bästa pizzan/ pastan i Milano?

    Vad hade ni gjort för att överraska/fira eran partner på hens födelsedag om ni inte har några pengar till presenter?

      En mysig picknick. En dag på stranden. Långpromenad. Filmkväll med popcorn. Bara mysa hemma i soffan. Allt behöver inte vara dyrt kosta en massa pengar.

      Ge en helkroppsmassage med extra allt

        Hemmaspa. Bada badkar om ni har möjlighet till det. I början jag var tillsammans med mitt ex duschade vi ihop. Så mysigt. Basta bada i havet.

      Hade ordnat en pang-frukost med enkla medel. T ex kalljäsa frallor över natten i kylen och baka av på morgonen. Gör äggröra med bacon (eller vad hen nu gillar).

      Baka mini-tårtor till senare på dagen, kanske titta på en favoritfilm eller serie?

        Baka nån gott och en enkelt som kladdkaka. Mysfika hemma.

      ett frikort

        😄

    Körer i Stockholm??

    Jag vill skaffa en hobby och då tänkte jag försöka mig på körsång. Jag är typ helt okej men vill verkligen inte sjunga i en proffskör. Har obvi googlat men det känns som en djungel vilken man ska satsa på. Någon här med erfarenhet? Gärna i centrala Stockholm.

      Vocal house sjunger jag i, finns tider typ alla dagar u veckan med olika körledare och man sjunger roliga poplåtar ☺️

        Tack!! Ska kolla upp det.

      Stockholm independent choir

        Den är ju rätt satsig dock.

      Sthlm mass choir

    Är det någon som har följt Fb- tråden om Gräddrumpan? Trådarna är stängda och gräddis försvunnen! Någon har polisanmält med…

      Hon la ut en v*deo som finns på youtube.

      Gräddrumpan verkar verkligen inte vara frisk. På riktigt.

        Ya think

      Jag! Tråden stängdes ju eftersom hon inte längre är en aktiv ”kreatör”. Känns lite konstigt att hon bara gått upp i rök, inte som något hons skulle göra. Men nu när det inte finns info någonstans får man väl bara gilla läget och gå vidare i livet. Hoppas hon har fått hjälp, men det verkar osannolikt.

        Det är väl inte särskilt konstigt om hon går upp i rök (bokstavligen verkligen) så som hon lever. Eller skadar sig, blivit jävligt sjuk, tagit överdos eller blivit tvångsinlagd.

    Har någon böckerna Ryttare och Polo av Jilly cooper att sälja till mig? Med svensk text och helst i pocket. Säljs ej med svensk text längre och är inte tillgängligt på begagnade sidor just nu heller tyvärr.

      Hoppas att någon nappar här!
      Annars finns Ryttare i inbundet format på bokborsen.se (seriös sida, har själv aldrig haft problem) 3 annonser ute just nu.

    Så ledsen. Mitt on of förhållande sedan många år över tio är över. Känns som jag kastat bort så många år då jag trott hoppats det skulle bli vi. Gör så ont hade trott vi skulle hålla ihop.
    Så många år. Hur går man vidare mina känslor för honom har alltid varit starka. Trodde det vi kände var kärlek.

      Levt med samma.

        ❤️🩷 Gör så ont!

      Den smärtan… 💔❤️‍🩹

      On/off-förhållande i 10 år? Förlåt, men det är inte kärlek. Tiden läker alla sår sägs det, och det kommer den göra för dig med☺️

    Asså att Kid glömde bort att klippa bort samtalet när man hör Oliver hota sin lillebror för han är sen till jobbet. O Pernilla helt nervös.
    Finns kvar på TikTok om nån missat

      Vad heter kontot??

      Vad heter klippet?

      TikTok-kontot heter tiktok_gossipboy för den som undrar, sjätte senaste klippet. Men sök upp det nu, kontoinnehavaren har en tendens att radera sina klipp då och då.

      ”Gör ingenting dumt Oliver. Inte slå honom eller skälla ut honom framför folk. Men du får ta honom i örat, absolut. 100%”

      Hur mycket Emilio finns det i Oliver? 🙃

        Så mycket skumt med den familjen. Undrar vad som sägs inom familjen när kamerorna inte är på. Men uttåt perfekta familjen stora midsommar jul fester alla är glada allt läggs ut. Inget är privat. Inte ens Olivers barn skyddad visas upp hela tiden.

          Det undrar man verkligen. Obehagligt.

        Öhhh wtf? Jag har ej tik tok och kunde inte se klippet. Men säger hon på riktigt så :O

          Ja, som svar på att han ska slå skiten ur honom.

          Ja, hon sa så.

            Hoppsan. Undrar vad Pernillas vänner säger om Bauer när hon inte är med.

        Misstänker att det finns mycket Emilio dolt under ytan på Oliver

      Herregud!!!!! Oliver låter otäck!!!!

      Haha lät faktiskt inte alls farligt? Men sen är jag från en dysfunktionell familj också så det här känns helt normalt 😆

    Du som spela Hay Day. Gå med i kvarteret jag är med i. Vi är aktiva👌🏻

      Vad heter det? 🩵

    Någon som har erfarenhet av förstorade halsmandlar och tonsillstenar? Hur gör ni? Har någon lyckats få igenom en operation och ta bort mandlarna?

      Tog bort dem när jag var tonåring, skönt att slippa halsfluss och antibiotika.

    Så min kompis åker till London fram och tillbaka samma dag. Snacka om slöseri med miljöresurser.

      Alltså, kompisen hade gjort sig skyldig till två flygresor oavsett om det var samma dag eller efter fem dagar…

        Sure men ändå slöseri

        ”Gjort sig skyldig” 😄

          Haha ja😅😂 har gått på sommarlov, min hjärna hjärnar inte med rätt formuleringar just nu😂

          Vad heter det då?

            Tyckte bara det var kul, som om det fanns en domstol och man skulle få ett straff.

      Min syrras förra granne åkte till London på en dag för att köpa strumpbyxor på primark för de var de bästa hon hittat

        Haha syrras granne.

          Syrrans FÖRRA granne dessutom, haha

            Jag kommer ihåg det för att det lät så galet

      Vad gör personen där en dag? 🙂

      Saknar London, men en dag hade inte räckt.

        Äta fish and chips 😂😂😂

          Så gott!!!
          Måste åka till Smögen nu. Äter alltid det där👌🏼

          Haha men va? Är hon gravid och har någon sjuk craving för fish and chips eller är hon bara slösaktig? 😂

            Det är en han 😂😂

      Låter stressigt och jobbigt. Skulle stannat några dagar istället.

      Flygbiljetter är ju billigt medan hotell är förhållandevis väldigt dyrt i exempelvis London, speciellt om man åker ensam. Hinner man göra allt man vill på en dag så egentligen, varför inte? Skönt att slippa ta med packning vilket ju blir betydligt mycket mer även om man bara stannar ett par nätter, ta tunnelbana till hotellet om man inte vill bli ruinerad, tar upp tid att ta sig dit och packa upp osv, kan man dra direkt från flygplatsen dit man vill och köra en fullspäckad dag kan man ju komma undan mycket billigare och behöver inte ta semesterdagar för resan heller.

      Hur många dagar bör man stanna för att det ska vara ok ?

        Tre

    Johanna N mår dåligt pga ozempic.

      Inte förvånad. Inte så lätt bara ta medicin och plötsligt är man smal. Illamående kräkningar diarré är biverkningar av viktmedicin. Lätt ge bilden av att viktmedicin är en enkel lösning som passar alla.

      Konstigt då hon inte använder den, heh

        Oj vilken tar hon haha?

          Mounjaro eller hur det nu stavas

      Vart säger hon det

        I podden.

          Men det lät ju som magsjuka!! Alla hade turvis spytt och 💩, inte bara hon utan hennes kompis som inte går på M

    Då vet vi att Sara Lagom läser här, har med kommentar härifrån i sin senaste reel. Undra hur många flunsor som är här och tjuvläser.

      Varför skulle det vara att tjuvläsa? De får ju läsa som alla andra.

        Haha menade läser utan att skriva/svara. Fel ordval kanske.

          Undras hur många procent som gör det. Camilla borde veta, hon har ju statistiken. Så trist att vara en sån som läser utan att kommentera….?

      Men det var ju rätt orättvist skrivet om sara här.
      Hon vill ta hand om sig,sitt yttre ,kropp o välmående. Tycker hon är vettigt o rolig 🥰

        Att ta hand om sin kropp är inte lika med att plastikoperera sig. Tvärtom

          Gjorde ett lyft o litet inlägg. Rätt vanligt..

      Coola de var som körde bil och drack Coca-Cola,

      Jag dör vad pinsamma saker hon lägger ut.

      De tror ju att de är något. De är bara Wt (ursäkta) med nya tuttar, piercingar och tatueringar. De har någon slags livskris de regriderar i utvecklingen och blir 15 år igen.

      Så pinsamt. De två är mitt nya guilty pleasure när Anna Book försvunnit.

    Dejtar ni i er egen liga? Kanske är svårt att avgöra egentligen. Men då och då kan man läsa i trådar här (senast igår) att ”killar bara vill ha perfekta tjejer”. Tanken slår mig då att man kanske inte tittar i sin liga då..? För det sägs ju att det finns någon för alla, och ser man par ute på stan så ser man alla möjliga människor promenera med sina partners🙂

    Obs, jag är också singel så jag fattar ändå att man tänker ”vad killar vill ha”, det har jag också gjort, framförallt när jag var yngre. Sen är det ändå mycket som spelar in, inte bara utseende🙂

      Beror på vilken aspekt som menas. Utseendemässigt är jag 100% säker på att min kille är en liga över mig. Jag är ofta osminkad och ofixad, om vi inte ska ha dejtkväll eller liknande. Men om vi tittar på ekonomi och bostad så ligger jag lite bättre till. Dock spelar det ingen roll på det hela. Han uppskattar mig för den jag är och vice versa och då blir allt det andra mer eller mindre irrelevant.

      Ja det var jag som skrev det. Främst för att jag är osäker och de par jag ser är så himla perfekta. Hitta sin egen liga känns så jävla svårt i detta utseendefixerade samhälle.

        Nej nej, öppna ögonen😊 jag tror att man kanske ser det man vill ha om man redan är kritisk till sig själv?

          Jo kanske ❤️

      Jag får ofta känsla av att tjejer bara vill ha perfekta killar. Och att killar som inte känner sig perfekta i tjejers ögon lätt känner sig körda och drar sig undan. Exakt som många tjejer…

    Är absolut inte trådsmal eller vacker. Vill ha en vanlig man gärna med lite mage. Hellre snäll fin ärlig trogen. Utseende spelar noll roll är insidan som räknas.

      Det är en sanning med modifikation.
      Givetvis är insidan viktig men om du inte finner en person attraktiv utseendemässigt så kommer det bli svårt .
      Så i börjar är utsidan nog prio 1 för att sedan betyda mindre och mindre ju mer man lär känna varandra.

        Det är faktiskt möjligt att attraktion kan växa fram för att man successivt blir så pass kär i någons personlighet.

        Ja alltså noll roll tror jag inte är sant för de flesta men tror heller inte att de flesta inte nöjer sig med mindre än de allra snyggaste, de ”perfekta”. De flesta ligger ju ändå i mitten, eller?

    Vad hände med Josefine Caarle?

      Ä t störning

        Tråkigt 😢

        Har hon sagt eller tror du? Ser ju verkligen ut så men ah.. hon verkar ha försvunnit typ på TT iaf, är hon aktiv på insta annars?

          Hon är aktiv på insta. Har lagt upp flera storys idag. Verkar vara på någon fotbollsmatch.

      Vadå vad hände?

        Hon vloggar ju inte längre.

          Hon har ju ett nytt jobb. Och sen har hon ju lagt upp bild på instagram senast 12juni (har inte koll på hennes storys)

    Härligt att krypa ner i en säng som känns fuktig och klibbig.. Är inte ens speciellt fuktigt ute, och har inte fuktat sängen. Så obekvämt, känns som att kroppen fastnar i sängkläderna. Urk alltså.

    Obehagligt att se Biebers Instagram

      Ja han är helt wacked

      Vad händer?

      Ja han verkar helt lost. Får känslan av att den här killen kommer inte att leva länge till tyvärr.

    Någon med PCOS som gått ner och fått tillbaka ägglossningen? Har gått ner 17kg sen i februari och fortfarande ingen mens i sikte…

      Mens är ju inget kul, varför vill du ha den?

        Gissningsvis vill hon inte ha mens utan ägglossning då att hon kan bli gravid.

          Aha! 😄 Tänkte inte ens så! 😄 Så långt från min föreställningsvärld.

        Skulle skrivit det samma, förutom att man vill ha en frisk och fungerande kropp så behöver man mens och ägglossning för att kunna bli gravid. Hur gött livet än må kännas när man slipper mensen så skulle jag hellre ha en kropp som funkar som den ska.

      Beror kanske på hur mycket övervikt man hade? Har gått ner 18kg men skulle behöva gå ner minst lika mycket till. Min mens lyser också med sin frånvaro också, så behöver uppenbarligen gå ner mer.

      Nej men anses ”normalviktig” enligt BMI, gick ner något kilo ändå men det hjälpte inte heller så jag fick sprutor för att hjälpa ägglossningen.
      Gravid på första försöker….och gjorde samma resa två gånger.
      Har nu en på 8 år och en på 10 år.

      Kämpa på!! Håller tummarna!

    Jag har en kompis som är hypokondriker fast kring psykologisk sjukdom! Hon läser på nätet om olika diagnoser och skickar videos till mig där hon känner igen sig och sina barn hela tiden! Ni vet, klipp på folk som gör content om sina diagnoser. Ena stunden har hon adhd, sen autism, sen ptsd. Hennes barn har särskild begåvning eller så är det autism. Hennes exman är narcissist och sen är han bipolär och sen sociopat.
    Just kring sig själv och sina barn beskriver hon som npf, t ex på sociala medier så skriver hon om sig som npf förälder fast det inte finns någon fastställd diagnos. Hon t om skriver i meddelanden till skolan (skickat skärmdumpar till mig) där hon typ uttrycker det som ”ja, det är viktigt att Pelle får veta i förväg att det ska vara friluftsdag, för oss som är en familj med npf”.
    Hur ska jag bemöta henne? Jag har så svårt att ta det på allvar. Visst kan man misstänka diagnoser men det är nåt nytt hela tiden…!

      Be henne kolla upp eventuell diagnos? Antingen får hon en och kan hålla sig till den eller så får hon ingen och får nöja sig med att vara utan.

        Låter ju som att det är mamman själv som i första hand behöver hjälp, visst – barnet kanske har en diagnos men gäller det samma för alla andra i omgivningen inklusive den narcissistiske mannen? Kommer en diagnos räcka eller kommer hon leta efter tecken på fler? Om det inte blir någon diagnos, kommer hon fortsätta leta och kanske till och med förstärka sin anamnes för barnet pga att hon redan bestämt sig?

        Låter som helt galet beteende men är inte förvånad. Är man inte kritisk finns ju hur mycket som helst att ta del av och mycket är ju clickbait också ”Lilla detaljen du inte visste var ADHD – se filmen!” = väldigt lätt att slå på stora trumman direkt istället för att försöka hjälpa barnet på ett vanligt sätt och sen söka hjälp med en öppen attityd om man faktiskt är orolig. Men det enda du ändå kan göra är väl att råda heller att göra utredning för barnet, däremot hade jag aldrig orkat med en människa som ska sätta diagnoser på andra vuxna, hade dragit mig undan.

      Inte riktigt så extremt men har också vänner som diagnostiserar alla i sin omgivning (även sig själva). Redan när deras äldsta barn var knappt ett år var de säkra på att han hade AD/HD eller liknande.

    Katt som har kletiga äckliga tassar efter att ha gått på kattlådan, lämnar gulbruna märken efter sig när hen går runt i hemmet. Vad gör man åt detta? Aldrig varit med om en katt som gjort såhär innan.

    Rensar självklart kattlådan en gång per dag och byter ut all sand ca en gång i månaden. Använder klumpbildande sand.

      Tillägg: lägger även en handduk precis vid kattlådan men katten skrynklar bara ihop den.

      Vi fick byta kattsand till sån där med kristaller (det var sanden som lämnade fläckar)

      Är det sanden som färgar av sig? Svettiga tassar som gör det kletigt?

      Jag har peewee kattlådor, kan rekommendera det 🙂

        Ja, peewee är så bra! Inget grus i lägenheten och fräsch lukt av trä!

        +1

    Varför pratar Elena Gilbert i Vampire Diaries som att hennes lillebror Jeremy är ett litet barn när han endast är två år yngre än henne? Och så pratar hon som att de båda behöver tas hand om av någon annan vuxen, trots att de i början av serien är i den åldern där man förväntas ta hand om sig själv?

      Tänker att man ser sitt småsyskon alltid som lite yngre än den egentligen är 😂
      Känns väl mer trovärdigt att dom behöver någon vuxen som tar hand om dom, speciellt Jeremy som inte sköter skolan och röker, än om dom bara hade lämnats själva. Skulle någons båda föräldrar dö i verkligheten och barnen är 15 år och 17 år (minns inte exakt hur gamla dom var?) så lämnas dom förhoppningsvis inte ensamma. Någon bör ju ha huvudansvaret även fast man är gammal nog och kan klä på sig, ta sig till skolan och så själv.

      Fan nu blev jag sugen på att kolla den!

    Nån mer som är deprimerad men som döljer det väl för andra och för sig själv? Jag vet inte om jag är deprimerad men tror det. Dessa tecken har jag:
    Jag orkar inte hålla lägenheten städad. Den är inte ohygienisk men det är aldrig undanplockat om det inte ska komma gäster.
    Jag orkar inte skaffa vänner och underhålla vänskapsrelationer.
    Jag orkar inte dejta seriöst.
    Jag skjuter tråkiga och jobbiga saker framför mig.
    Jag fastnar framför mobilen i princip varje ledig stund.
    Jag trivs att sova och att ligga i sängen. Det är min trygga zon.
    Jag tar aldrig tag i saker gällande min framtid. Gör inga förändringar i mitt liv.
    Jobbat på samma ställe i 15 år, bott på samma ställe i 17 år. Jag vill göra annat men orkar/vågar inte tag i det.

    Det som är konstigt är att jag tycker jag mår ganska bra ändå. Nån som känner igen sig?

      Ja, fast tänker inte att jag är deprimerad; bara lat som en tonåring. Skulle tipsa göra något litet. Som arbetslös skickar jag iväg några jobbansökningar varje dag. Det är kul för då får man lyfta fram sina bra sidor. Sedan är socialdans det roligaste som finns, för då får man träffa människor, & även om man inte känner connection med någon så kan dansen (bugg/fox) vara fantastisk. Ta med öronproppar.

      Gjorde det norska mensa-testet online precis nu, vilket kanske blir 89 svenska iq.

      Förlåt men har du en livskris? Tror alla nångång kan känna att livet är hopplöst. Fungerar du och kan jobba är du inte deprimerad. Vid en depression har du verkligen svårt att få livet att fungera.
      Är inget fel med att ha samma jobb i 15 år nu när många är arbetslösa och har ont om pengar. Var nöjd med ditt liv. Jämför dej inte med andra.

      Jag skrev ett långt svar med kommentarer till alla dina tecken men bestämde mig för att ta bort det.

      Har själv varit deprimerad, och självklart kan allt sånt se olika ut för alla. Men jag tycker inte du låter deprimerad, snarare att du antingen oroar dig för mycket om vad andra tror och tänker om dig, eller känner att du ”fastnat” men inte vet hur du ska komma vidare.

      Det som slog mig mest när jag svarade först, va att som deprimerad så brydde jag mig inte om nåt av det du nämner. Ingenting spelade nån roll ändå. Orkade inte bry mig.

      Tror du skulle börja med att fokusera på vad som är bra i ditt liv för att få energi därifrån först. Sen bestämma dig för vad du vill förändra i det du inte trivs med. Allt går inte att göra på en gång så du får prioritera.
      Och framförallt fundera på vad DU vill och tycker och inte vad du tror andra tycker. Kan ha fel, men får uppfattningen att du lyssnar på eller jämför med andra när du listar vad som är ”fel” i ditt liv och lägger det på en eventuell depression.

      Ja, det tror jag från en som är det. Hur är det med andra saker osv?

      Japp i allt. Har dock familj men vissa zoner i huset orkar jag knappt ta tag i.

      Är osocial.

      Älskar att gå att lägga mig. Älskar min säng.

      Gör inga förändringar. Samma jobb i 25 år.

      Men jag känner inte mig deprimerad.

    Sen men jag hoppas på svar.

    Vill göra en bred hälsoundersökning och en pmds-utredning; kommer vårdcentralen göra det nu eller säga att jag ska vänta till i höst för det inte är akut (för dom)?

      Gör de ens ”bred hälsoundersökning”? Alltså trodde att de mer utreder/remitterar specifika symptom. Under semestertider så får nog sånt som inte är akut definitivt stå tillbaka, hade sökt privat alternativt fokuserat på de mest akuta tillstånden du har istället för att fråga efter generell hälsoundersökning (om du inte har någon form av kronisk sjukdom eller något men isåfall är ju ditt fall lite mer speciellt)

        Nej, det kanske inte gör hälsoundersökning på det sättet 🤔
        Jag skulle bara vilja ta en del prover för att få olika värden och utesluta brister (har symtom men de är så generella så kan ju vara vad som helst nästan)

      Jag kanske fattar fel, men varför frågar du inte vårdcentralen? Du får ju ditt svar då.

        Jag frågade här för att få ett generellt svar, gissar att de kommer säga att jag ska vänta till hösten men hoppades att nån skulle ge mig ett bättre besked haha.
        Så här i efterhand var det onödigt att fråga men men 😅

          Ja okej nej men jag kan förstå, att det kan kännas onödigt att ta kontakt med vården om flera andra hade sagt att det inte var någon idé.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *