Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!
Hur vet man om man brutit eller stukat en tå? 🤔
Kanske finns någon som antingen gjort det som vet, någon som jobbar inom sjukvården eller något och har erfarenhet.
Skulle ta ett steg över en grej och lyfte tydligen inte foten tillräckligt så körde den rätt in i grejen. Som alla vet gör det ju pissont i några minuter men sen har det alltid varit fine liksom.
Detta hände vid lunch och jag har fortfarande ont, tån bredvid lilltån, ringtån kanske?, har blivit lite blå på sidorna och uppe. Den pekar inte på fel håll eller något, men gör ont att stå, gå, vinkla tårna uppåt, vika ner dom och ja allt😂
Är det en stukning tro? För om den skulle vara bruten borde man väl inte kunna röra den alls? Eller sitter tårna ihop så alla böjs automatiskt?😅 Kan inte bara böja en tå på den andra foten, så den kanske bara följer med ändå.
Men kan man få så ont av att det bara blivit ett blåmärke eller något lär har ”gått sönder”?
Som jag förstår gör man ingenting direkt åt det utan det läker själv, så frågar här för kommer inte söka vård om det inte skulle bli värre eller om det inte blivit bättre om någon vecka.
Det kan vara en fraktur även om du kan böja på tån. Har du väldigt ont och är blå och svullen så hade jag sökt vård ändå, för att få det dokumenterat. Både fraktur och stukning kan göra fruktansvärt ont, så det är svårt att bedöma utan att se tån och eventuellt röntga.
Är du svullen så ha foten i högläge.
När jag bröt tån (eller fick en fraktur, är det samma sak?) blev den blå och svullen. La i högläge och tog Ipren pga gjorde skitont. Har brutit foten också och tån var fan värre. Sökte vård för jag inte visste om det gick att göra något åt, men fick svaret att man bara skulle låta det vara typ och fortsätta gå. Gjorde väldigt ont att ”rulla” foten i steget liksom så gick väldigt försiktigt i början. Köpte ett par tofflor med mycket space framme vid tårna för att kunna gå, kunde inte ha täckta skor. Det är väl mitt bästa tips haha, alltså tofflor! Men hör av dig till vården för säkerhets skull, det kan ju vara att du lyckats bryta något i foten.
Jag bröt en tå för några år sen. Sökte inte vård, eftersom de inte riktigt gör något åt brutna tår. Tejpade den rakt bara och har inte haft problem efter det. 😅
Satte du kirurgtejp runt den tån och den bredvid bara då? Eller hur tejpar man rakt?
Tejpa ihop den med tån bredvid. Vården gör ingenting åt en bruten tå. Om det inte är stortån, tror jag.
TS här.
Tack för era svar! Hade hoppats på att inte behöva söka vård för det är det värsta som finns typ. Men tänker att jag väntar till måndag åtminstone så jag inte behöver åka flera mil till akuten och sitta där, utan se om vårdcentralen har en tid. Behöver man göra röntgen lär jag behöva till sjukhuset ändå men skönare och tryggare med en tid. För det kan väl inte hända något till måndag? Förutom att det kanske gör mer ont. Får lite katastroftankar och tänker det värsta alltid 😅
Det ser inte svullet ut, vet inte om det kan komma i efterhand?
Skulle plocka kantareller imorgon, händer det inget mirakel under natten så antar jag att det inte blir av 🥲
Låter som en bra plan! Jag var en av de som svarade, kan tilläggas att jag ringde 1177 först som gav rådet att söka vård (hade också slagit upp ett större sår och risk för infektion, kanske därför?) Hade privat sjukförsäkring iofs så fick en tid direkt men tror faktiskt inte de gjorde en riktig röntgen.
Men dom kommer inte röntga din tå. Dom gör inget åt brutna tår.
Min tå blev svart och uppsvälld, men sjukhuset sa att no can do, den blir frisk av sig själv, lycka till! Så tog några månader tills bra 😅 nu, några år senare, lite vind men fungerar 🤭
Hände mig för snart 2 v sen .har skitont fortf. Vc säger” ta Alvedon och ipren du har inte brutit den. ”
Har brutit min lilltå (samma lilltå!) två gånger. Smärtan satt kvar som du beskriver och sen blev den blågrön av allt blod under huden. Sökte vård på sjukhuset men helt ärligt, det är inte lönt för dem skickade bara hem mig och sa ”vila den” och ”om du vill så kan du linda in den i bandage”. Vet inte vad jag förväntade mig att dem skulle göra för en bruten tå, vad kan man göra liksom? Första gången pekade min lilltå dessutom 90 grader RAKT UT åt sidan haha
Hur fan gör man om man gillar någon på distans? Träffade en kille i Finland och fick 100% vibe, vi addade varann på FB och Insta och har skrivit lite. Jag ville gärna skriva mer men vet fan inte vad jag skulle skriva om? Vi har gemensamma vänner, måste jag helt enkelt åka tillbaka och ”springa på honom” mer? Har någon varit i nån liknande situation?
Kan du inte skriva rakt ut att du skulle vilja träffas?
Är inne på samma spår, vad har du att förlora på att föreslå att ni ska pröva att hitta på något tillsammans? 🙂 Verkar jobbigare att åka till Finland för att ”råka” stöta på varandra?
Men… vad? När han bor i Finland och jag i Sverige?
Ja? Det är ju lite overkill att åka dit o ”låtsas” springa på honom. Skriv att han verkar nice o att du vill ses igen? Är det 100 mil emellan er eller vad snackar vi?
Livet är för kort och du har verkligen ingenting att förlora, skriv! Du kan börja med ”Hej, tack för senast. Du kommer inte möjligtvis ha vägarna förbi Sverige någon gång snart?” Så att han fattar att du är lite intresserad.
Skriv o fråga om han vill komma till dig.
Nån som följer Ellie Sandin? Var det inte väldigt länge sedan man såg till Stefan? Det har väl inte tagit slut?
Han är ju hos sig såg jag på Instagram.
Glöm det. Det är inte slut. Och det blev jag glad för för jag tycker dom passar bra ihop.
Något av det som jag är mest rädd för är att hamna i en relation med en man där alla förutom jag kan uppenbart se att han egentligen hatar mig.
Med jämna mellanrum har jag sett att folk kan säga sådant om Tanbyklara och hennes kille. Vad är det folk reagerar på? Nästan alla influencers har ju partners, men vissa får aldrig såna kommentarer medan jag sett det flera gånger om Klara
Vad får hon för kommentarer menar du? Att han inte vill ha henne egentligen eller va?
Att det är uppenbart att han bara stannar för pengarna och barnen (som han egentligen inte ville ha eftersom det blev en abort första gången), att han verkar irriterad på henne, osv. Det är småkommentarer som kommer upp här, på tiktok, youtube och andra sociala medier
Jag följer ingen av dom så jag har inte själv sett det, men jag har aldrig sett såna kommentarer om till exempel Isabella och det får mig att fundera över vad skillnaden är
Låter ju väldigt långsökt dock att man skulle råka göra någon man egentligen ogillar gravid flera gånger? Är ju rätt vanligt i relationer att man är irriterade på varandra periodvis, låter som att folk målar upp en överdriven bild av det.
Följer dock ej dem.
Kanske det. Jag har som sagt sett det flera gånger och jag ser inte såna kommentarer så ofta på dom andra, så jag undrar vad det är
Hon kanske ställer det som ultimatum för att fortsätta vara ihop? Hon va la några år över 30 när dom träffades så hade inte tid att slösa på nån som inte skulle vilja ha barn. Och han får leva lyxliv och får fame i gengäld.
Ja med tanke på att de fick barn ihop efter bara några månader så kan det nog va så. Och han fick behålla pengar och fame eftersom de har barn nu, och blev känd på köpet o ska lajva influencer nu
Exakt så!
Varför är det uppenbart?
Jag kan kommentera om dom och jag tror inte Jhon hatar Klara, men jag tror inte han vill ha det livet hon vill ha och stannar främst för att han får fame.
Han har sen start tagit mycket plats i hennes kanaler, uttryckt sitt ”varumärke” (i brist på bättre ord) mycket och gått in och lett mycket av hennes jobb.
Och så grejen med att han sökte till programmet som en fuckboy? Visst kan man ändras men dom började ju ses ganska omgående när dom kommit hem.
Dom verkar så olika, tjafsar om det mesta, hade hon inte varit känd tror jag inte som hade setts igen efter första ligget.
Jag blir så förvånad över hur han verkar vara nu för tiden. Gick i högstadiet med honom och då var han så jordnära och världens snällaste. Det är visserligen många år sedan men han verkar vara en helt annan person nu.
Jag tyckte han verkade gullig i början så på ett sätt kan jag förstå bilden du beskriver från skolan. Men så började han få uppmärksamhet och det steg honom lite åt huvudet kanske?
Jag tycker ändå han verkar snäll och har fina värderingar, han är ju inte helt dum o korkad när de diskuterar. Men håller med om att han verkar förändrad och säkert har fått lite hybris nu, han tycker han själv är så snygg också, men det är väl klara o alla andra som gasat i han det? Men håller med om att det är sjukt skumt att han söker in som fuckboy och att klara såg något i han, hon måste ju fatta att han ville vara med för att bli känd, nu blev hon hans biljett till det, sen är det sån ick att han så gärna vill synas överallt och rida på hennes varumärke, fattar inte hur hon inte kan tycka det. Känns inte genuint alls.
Känns mest desperat från Klaras sida. Hon hade drömt om familj länge, hade blivit ”äldre” (utifrån reproduktion) och så dyker en snygg tonåring upp. Han får fame och hon får familj. Plus i kanten att han är trevlig att titta på/visa upp.
Hahaha. Han va typ 24-25 är han va med, hon är 7 år äldre än honom.
Så att det skulle handla om en kvinna som börjar bli gammal och träffar en tonåring stämmer ju iaf inte.
”I programmet var Jhon en ”nice guy” – alltså där för att finna kärleken. Jhon slutade inte upp med någon av tjejerna i programmet och åkte hem själv.”
Jag blir jämt skeptisk till par där ena parten verkligen vill gifta sig men inte den andra. Speciellt om Man har barn plus bostad ihop och är 30Plus
Fast alla vill inte gifta sig. Det ska inte vara ett krav bara för man har barn, bostad och är äldre än 30.
Men liksom va? Vaddå inte gifta sig om man har barn och boende? Vad finns det för enda rimligt argument? Så barnsligt
Haha va?!!! Ni är ju galna. Varför måste man gifta sig?
Av juridiska skäl bör man gifta sig eftersom man sätter sin parter och barnet i skiten om en för. Sen om det är borgligt med två vittnen spelar ingen roll men snälla gift er om det är en varaktig relation med barn.
Varför skulle man inte?!!! Tok-Märta du
Så fånigt ABC, att gifta sig är inte ett måste. Så klart.
Ni med barn – hur noga är ni att dom inte visas nakna utomhus?
Har inte barn själv men blev så förvånad när jag såg flera barn springa runt på gräsmattan på innergården helt nakna. Kanske fel att tänka så men tänker att man vet inte vilka som bor och ser, besökare, alla har tillgång till mobil och kan ta kort och filma. Förhoppningsvis finns det ingen sån här.
Tänker om jag själv haft barn skulle jag inte tillåta det, eller tex bada naken vid en strand där det är folk. Men är kanske inte så enkelt och är kanske smidigt att inte behöva ha badbyxor/bikinitrosor.
Tänkte samma. En som la ut på Facebook dock story men ändå. En som höll i barnet men ändå. :/
Sluta sexualisera nakenhet hos barn?
Tror det snarare handlar om att det finns många pedofiler. Ibland får man tänka lite.
Ibland får man tänka lite ja. Som att låta barn vara och inte måla upp världen som en livsfarlig plats redan från 0. Det räcker gott att hålla koll och uppsikt.
Hur håller man koll och uppsikt? Hur hjälper det? Vad kollar du efter?
Hur vet man vad som rör sig i huvudet på personerna som sitter på balkongen?
Vad exakt är du rädd för? Du vet väl att det räcker med en ansiktsbild för att skapa deepfakes och ”nakenbilder” ändå? Vill du klä in barnen i niqab för att skydda dem?
😂
Gör ju vissa folkslag 🙄
För att inte tala om vad som kan
”röra sig i huvudet” på någon som bara känner till ditt barns existens. Behövs inga fotografier för att fantisera. B äst att låsa in barnen helt?
Låter absurt men det är det enda sättet att skydda dem från folks tankar. Det – eller att vi helt enkelt skiter i vad profilerna tänker.
Man kan inte leva ett liv med god livskvalitet om man sak försöka akta sig för vad andra människor TÄNKER. Tankar är inte övergrepp. Lägg fokus på att skydda barnen från grooming och övergrepp från släktingar, tränare, personal etc istället.
Ts sexualiserar ju inte barn!? Men är vaken för att ANDRA kan göra det. Tyvärr lever vi ju i en digital värld och jag tror kanske inte det finns fler av dessa personer idag än för kanske 20 år sen. Men det är lättare att dela material nu. Medvetet eller inte.
Det handlar ej om att vanliga människor sexualiserar barn… det handlar om sjuka människor dvs pedofiler. Dessa kan befinna sig i på samma plats där ens barn springer naken.. pedofiler söker sig till platser där barn befinner sig exempelvis badstränder, lekplatser etc.
Har inga barn men bor vid en strand och spenderar mkt tid där o små barn är nakna där hela tiden. Ser inte alls problemet, jag var naken på stranden/i trädgården/osv som barn, varför skulle kids inte kunna vara det nu? Tycker det är värre med de som sätter små bikinis på treåringar.
Verkligen!
Mina barn springer nakna på gräsmattan utanför as we speak🤪 Förstår vad du menar, och när det är riktigt mycket folk vid sjön vill jag att dom har badkläder på. Men tycker det är synd att normalisera att barn inte kan då vara nakna. Tycker det hör svenska sommaren till🌞
Håller absolut med. Jag som har för mycket katastroftankar bara kanske som blir orolig för att det ska finnas äckelmänniskor.
Tycker det finns något intressant i detta… läste en mamma som argumenterade för att alla barn alltid borde ha UV kläder när de badade, även t ex på badhus, för att det finns gubbar som kan smygtitta. Det fick mig att fundera på var vi kommer sluta om vi låter oss ”gå den vägen” och styras av vad gubbar fantiserar om, vad de kan tänka för olämpliga tankar?
För gubbar kan ju faktiskt fantisera om nakna barn även om de inte sett dem i badkläder, det räcker med ett ansikte eller en vanligt foto (t ex som gubben som hade använt födelsedagsannonser i lokaltidningen och sen fabricerat ihop massa sexuella historier i sitt kollegieblock…). Och var hamnar vi då? Blir inte slutsatsen att barnen borde ha burka, för vi vill ju faktiskt skydda dem?
Eller finns det en annan väg att gå, där man kanske snarare fokuserar på att skydda barn från faktiska övergrepp (sådana man märker själv att man är med om) men skiter i vad gubbar eventuellt tänker? Och kanske är det inte en katastrof heller om det skulle finnas en smygfotad bild på en själv i baddräkt som man aldrig kommer veta om? (För generellt sett skyltar ju inte folk med att de har barnpornografiskt material i datorn så det är brottsligt).
Tänker väldigt mkt på det. Och det är inte att sexualisera barn, det är att veta hur världen ser ut och skydda sina barn!
Mina barn får springa nakna hemma lr där ingen är. Men på badplatser å stränder har vi badkläder på och jag har förklarat varför(men såklart på ett rimligt sätt för deras ålder)
Till er som inte tänker som jag. Om ni bara visst hur mkt bilder som sprids. Om ni bara visste hur sjuka människor kan vara. Om ni bara visste hur mkt ”smygtagna” bilder som sprids på bebisar å småbarn. Hur diskussionerna sen går vad de här störda individerna skulle vilja göra med barnet.
Man är inte skön för att man skiter i sånt, man är naiv. Varje dag händer detta. Och varje dag utnyttjar män sin position som släkting, tränare, lärare för att komma nära och få vistas i miljöer där unga offer finns. Om vi vuxna istället håller koll, pratar med våra barn, inte tillåter vem som helst runt våra barn, tänker på hur vi klär oss, ifrågasätter individer som verkar va på fel plats osv osv så kommer färre barn råka ut för sånt här.
Men herregud man måste ju få leva sitt liv också utan att vara rädd eller begränsa sig hela tiden. Att vara medveten om risker och uppmärksam på sin omgivning är ju jättebra men någonstans går ju gränsen.
Fast begränsar man verkligen livet supermycket av att inte gå runt naken? Att täcka könet är väl inte jobbigt och får en att känna att man inte får leva sitt liv hur man vill?
Det kan man ju tycka. Jag tycker att man ska få leva i en värld där det inte finns våld orättvisor sjukdomar död osv. Men det är en utopi som inte existerar och vill man inte råka ut för något i onödan så skyddar man sig.
Att tro att ens önskningar är en lag är dumt och naivt.
Men man kan ju alltid låtsas och haran tur händer inget.
Jag går inte runt och är rädd
Är inte heller begränsad
För mig är det lika självklart som att ha bilbälte eller cykelhjälm. Inget jobbigt alls.
Nej det går inte 2026!!
Jag håller helt med om allt du skriver kring hur vi ska agera för att skydda våra barn från sexuella övergrepp UTOM att vi ”tänka på hur vi klär oss”. Det tycker jag är helt fel väg att gå, och det beror inte på att jag vill vara skön utan att jag helt enkelt resonerar att den typen av ”skydd” begränsar de potentiella offrens liv så extremt mycket samtidigt som det inte gör någon egentlig skillnad alls för att minska problemen (det kommer finnas folk som fantiserar och smygtagna bilder helt oavsett hur vi klär barnen).
Jämför olika kulturer där kvinnor förväntas täcka sig i olika hög grad. Det är ju knapppast så att kvinnorvisar med hud leder till mer sexuella övergrepp – eller hur? Jag tror liksom inte den metoden fungerar, det är inte så mas skyddar någon från övergrepp eller att sexualiseras.
Sen har jag respekt för att man kan resonera olika och lyssnar gärna på hur andra tänker, men det stämmer inte att mina åsikter beror på att jag försöker vara skön eller inte bryr mig.
Märkligt resonemang ändå…förstår men ändå inte.
Om jag inte vill att någon ska uppmärksamma, titta eller fokusera på mina bröst så tar jag givetvis inte på mig något som framhäver dem men om jag vill att mina bröst ska synas så tar jag på mig något som just framhäver dem.
Jag kan tex inte gå runt i endast en bh och tro att folk inte kommer att se mina bröst eller reagera på dem på olika sätt.
Det kommer självklart finnas de som fokuserar på brösten oavsett klädstil men man kanske inte vill bjuda så generöst på den upplevelsen. Men vill man det, ja då kanske man får ta konsekvenserna av det.
Även om jag önskar att vi levde i ett samhälle där kvinnor inte behöver tänka på va de har på sig så spelar det ju absolut ingen roll så länge verkligheten ser annorlunda ut. Jag kan ju tycka vad jag vill men om att klä sig på ett visst sätt ökar risken för att bli behandlad på ett mindre önskvärt sätt så vill jag självklart eliminera den risken så gott jag kan.
Jag kan ju önska att jag slapp ha på .ig bilbälte också men varför ta en sådan risk.
Att lära sina barn att ha hjälm när de cyklar är självklart men man lär dem också att klä sig på ett sätt som inte uppmuntrar till något som eventuellt skulle kunna skada dem.
Att tro att ens önskningar är relevanta i en riskanalys är dumt.
Nej nej nej, du är ju helt ut och cyklar på victim blaming-cykeln! Vill du minska risken för att dina barn inte ska fara illa så är tips nummer 1: Ha inga manliga släktingar eller män i din omgivning överhuvudtaget.
Om du inte förstår det själv så det du skriver här är att en kvinna som blir våldtagen eller sexuellt trakasserad får skylla sig själv om hon hade kortkjol och urringning. Fräsch åsikt att ha 2025!
Alltså jag tycker givetvis inte att barn ska ha kläder som sexualiserar dem och framhäver olika kroppsdelar, men att de ska täcka sig på olika vis är inte samma sak.
En cykelhjäm skyddar också väldigt tydligt, men att barn täcker sig tror jag inte skyddar alls, och dessutom tycker jag det är fel väg att gå, det är väldigt osunt att lägga stor fokus på att pedofiler inte ska tänka snuskiga tankar om barn, det kommer barn och föräldrar må väldigt dåligt av och ändå aldrig lyckas påverka nämnvärt.
Med tänka på hur vi klär oss menar jag inget mer än det. Inte så att jag anser att barn ska ha uniform eller overall.
Men att springa naken på offentliga platser ser jag som olämpligt. Inte farligt lr konstigt men vi undviker det.
Jag och du är ju inte nakna offentligt så varför måste barn vara det? Förstår faktiskt inte problemet
Du har inte mycket kontakt med barn tydligen.
Precis det jag har
Egna och andras
Även jobbat med lite det jag nämner, därav mina åsikter. Har sett skiten för mkt samt vad det gör med de barn som drabbas och hur djupa spår det kan sätta
Du blandar äpplen och päron.
Principen är ju ändå att man ska vakta barn från pedofiler genom att skyla dem, och det tycker jag är en kass metod och en dålig idé i grunden.
Däremot är jag inte särskilt investerad i att barn nödvändigtvis ska kunna vara just nakna offentligt (mina barn är aldrig det ). Men låt det då stanna där – börja inte låta den idén växa till att barn kanske inte borde ha bara blöja heller, kanske inte bara baddräkt på stranden, kanske lite längre shorts osv – för visst vill vi väl skydda dem och tänk på alla snuskgubbar.
Och sluta fundera över pedofilernas fantasier, så länge de håller sig till fantasier skadar det ingen utom dem själva.
Och med råkar ut för menar jag inte att bli vt. bara att vara med om ett obehagligt samtal med en sån här individ. Eller behöva leva med känslan av de obehagliga blickarna. Att gå runt med den obehagliga känslan”vad menade han egentligen när han sa sådär”. Eller att många år senare plötsligt inse att man varit med om något som man då inte förstod och bli helt förstörd av det. Jag kan skriva hur mkt som helst. Poängen är. Det händer så mkt skit, litet som stort. Och allt påverkar. Och en mindre händelse kan sätta spår och skapa beteenden och tankar som lägger grunden till annat.
Det skyddar man sina barn från genom att ha noggrann koll på dem, vara vaksam och prata mycket med dem. Inte genom hur vi klär dem.
Jämför med USA t ex där nakna barn är
extremt mycket mer kontroversiellt – samtidigt som barn sexualiseras mycket mer på många vis.
Där tycker vi olika
Ska vi inte börja bära vapen också? Då kanske vi skulle känna oss riktigt trygga.
1000+++
Mina barn får vara nakna hemma hur mycket dom vill. Men på offentliga platser är det kläder eller badkläder som gäller. Låter dom inte heller byta om på stranden helt öppet. Jag vill skydda mina barn till varje pris.
Ja varför är detta konstigt?
Varför kan vi som föräldrar inte ta det ansvar vi automatiskt skriver under till när vi föder barn-att skydda våra barn till varje pris. Skiter fullständigt i om nån blir stött. Det är pga -ursäkta nu-slapphet å naiv godtrogenhet som farliga individer nästlat sig in på platser de ej ska ha tillgång till. Opopulär åsikt men det står jag för.
Och erfarenhet och fakta gör att jag känner mig väldigt säker på min sak.
Tror nog att peddos även gillar barn i badkläder så då får du ta på dom heltäckande kläder? Inte byta blöja på bebis på offentlig plats? Ha på badkläder på barn när de duschar efter gympan för någon kan ju filma? Inte gå på offentliga toaletter? Inte släppa iväg barn ensamma eller låta dom ha sociala medier?
Säkerligen MEN dom kan inte smyg ta kort på mina barn nakna åtminstone. Man kan ej skydda baren från allt såklart. Men man kan och man ska skydda dom från det man kan.
Fast du KAN ju låta bli att ha blöja offentligt, ha baddräkt i duschen på badhuset etc. Det handlar om en gränsdragning dels kring vilka åtgärder man tycker är rimliga och dels kring vilka man bedömer effektiva (och det är nog framförallt kring det sistnämnda åsikterna går isär).
Ja detta förstår alla redan men tack. Det handlar snarare om att det är ett så bisarrt argument att 1. Bara för att man personligen inte anser att små åtgärder är effektiva tycker man att man kan utsätta sina barn för mer fara än annars eller 2. Bara för att man gör en sak för att förhindra något dåligt likställs det med att göra det mest extrema som att ta på barnen burka? Det finns inget mellanting? Ni som resonerar som ”allt eller inget” är så knäppa.
Svaret är enkelt – det är ALLA föräldrars ansvar att skydda sina barn från det allra värsta. Om ni tycker att det är samma sak att någon gör en AI bild med ditt barns ansikte vs använder en originalbild där barnet är naket så är ni otroligt konstiga individer som aldrig borde ha skaffat barn 🙂 punkt slut.
Punkt slut?
Barn ska inte behöva bära samhällets rädsla på sina axlar. Barn ska få vara barn, vilket ibland innebär att få springa nakna på en sommaräng, leka i trädgården eller bada utan att vuxenvärlden omedelbart läser in moralisk, smuts, skam eller fara.
Vi behöver ett samhälle där vi både kan förstå digitala risker och samtidigt stå upp för barnets rätt till oskyddad lek, kroppslig frihet och barndom. Allt för att inte riskera att uppfostra våra barn in i en ohälsosam värld där varje nakenhet är suspekt och varje fri rörelse misstänkliggjord.
Gud den här personlighetstypen när man tror alla som inte resonerar precis som en själv helt enkelt är sämre personer är så himla störig.
Du är störig 🙂
Håller med! Hemma i trädgården fick de leka med sina vattenleksaker, utan badkläder. På en strand med totalt främmande människor var det badkläder på. Och det är klart att jag vet att övergrepp inte bara kommer från främlingar, men kanske kan begränsa att bilder på mina barn, sprids, genom att de har badkläder på sig. Man får ju göra det man kan.
Jag delar sjävklart inte nakenbilder på mina barn och de är aldrig spritt språngande nakna i offentliga miljöer. Men har någon sett dem i badbyxor och fantiserat om dem skiter jag faktiskt fullständigt i det, vad gubbar gör i sitt huvud är inget jag kommer låta påverka hur vi lever våra liv.
Hemma får dom springa nakna bäst dom vill. Är vi bland folk vi inte känner t ex på stranden så är det badbyxa/underkläder på. Det är så lätt att hamna i någons foto och då vill jag inte att mina barn ska vara nakna.
Tycker det är opassande, även på stranden. Vad är fel på ett par byxor??
Syftar du till alla åldrar? Min 1 åring får bada naken vid stranden, tycker det känns konstigt att dra på henne bikini/baddräkt. Hon har dock uv-dräkt om det är mitt på dagen eller väldigt soligt. Då i syfte att skydda mot solen, inte att en potentiell snuskgubbe rör sig i närheten
Är det inte konstigare att va naken? Varför ska de vara det?
Jag vet inte vilken outfit du hade när du föddes, men för de flesta är det fullt naturligt att vara naken. Religiös uppväxt?
Vad har det med saken att göra, att du föddes naken?
Efter det så klär man på sig när man är i sociala sammanhang.
Nu är mina äldre men i DAG skulle jag sagt nej.
För mkt dumpen och störda människor ute.
Var garanterat lika många peddon när dina barn var små. 🤷♀️
Ja men utan mobiler….
Mina barn har badat nakna när de varit små (förutom väldigt soliga dagar när de haft UV-dräkter). Naturligtvis kan det finnas de som tänker saker men rent krasst påverkas inte min son av andras tankar. Naturligtvis är jag i övrigt vaksam och skulle reagera och agera direkt om någon främling närmar sig på ett konstigt sätt, rör mitt barn eller liknande.
Såg att detta diskuterades i en vlogg. Börja potträning med en 10 månaders bebis?
Kina börjar väl direkt.
Älskar.
Why not
Vi började testa redan när våran bebis var 8 mån. Blöjfri innan 2 år
Ingen shame utan uppriktig fråga, tar det över ett år att få barn blöjfria? 8-24 månader är ju 16 månader innan hen blev blöjfri.
Med så små barn så ”pottränar” man inte i bemärkelsen att man lämnar hela ansvaret för att sköta sina behov till barnet utan man mer är observant på signaler och hjälper dem på på pottan då eller sätter dem på pottan på rutin.
”Aktiv/ intensiv” potträning går väl normalt ganska fort (dagar, veckor), men man kan köra utan blöja (det folk brukar kalla babypotting) redan från födseln och då gör man ju det rätt länge innan man förväntar sig att barnet sköter det helt själv, såklart.
När brukar man börja om man bara kör aktivt/intensivt? Förstår att det är olika men generellt. Har inga barn själv så blev bara nyfiken.
Förstår av kommentarer att det kan gå snabbare när man väl skiftar så förstår ju syftet så.
Allt mellan 1.5-4.5 år skulle jag säga. Vanligast verkar vara omkring 3 år.
Oj vad sent!
Nej, alltså vi introducerade pottan och han fick testa då och då. När m det ”väl var dags” så tog det en vecka för honom att bli blöjfri för han var så van vid pottan ändå.
Ja okej, jag har som sagt inga barn själv (kanske märks på mina kommentarer, haha) och läste ditt svar som att du va stolt över att ni började vid 8 mån och va klara innan 2 år. Inte för att det kanske är fel, men det lät lite underligt så därför jag undrade!
Nu läser jag dessutom att det kan räcka med dagar och då blir ju 16 månader väldigt länge, haha.
Som sagt handlar det inte om att rå träna i 16 månader…
Babypotting javisst! Blöjfri innan två år.
Körde snabbträning vid 2.5, hade nog inte orkat babypotta för att spara några månader av blöja.
Jag har introducerat pottan mellan 6-12 mån till alla 3 barn. Handlar inte om regelrätt potträning vid den åldern utan mer att bekanta sig med pottan och lär oss läsa av barnets signaler.
Babypotting kallas det ja 🙂
Sen börjat mer seriöst vid ca 2 år och då har de blivit blöjfria snabbt.
Vi har kört potta varje morgon från två månader, och ibland efter sovstunder på dagen. Funkar jättebra med morgonbajsen och morgonkisset som alltid kommer i pottan. Nu är barnet 11 månader och hon tycker det är trevligt att sitta på pottan flera gånger om dagen.
Vem trycker gilla? 2 månader? Som om en två månaders ens kan sitta. Är det tvärtom dagen?
Man lämnar givetvis inte barnet sittande på pottan. Man håller i barnet över potta eller toalett.
Ni är alltså seriösa? Varför så bråttom? Barnen är ju inte klara för det? Jag trodde verkligen ni skämtade. Vi flyttade från innerstaden när vi hade småbarn, för att de skulle få vara barn längre. Och nu ska man träna bort blöja, på ett barn som inte ens kan sitta upp. Det är riktigt skrämmande.
Att ha potta länge är inte något som är bra för barnen? Standard för 40 år sedan var 1-1,5? Det är tidsbrist bättre blöjor och förskola som gjort att barn har blöjas sjukt länge .
Vet inte hur det var för 40 år sedan . Men att man började så tidigt nu hade jag ingen aning om. För 30 år var 1,5 tidigt. Vc var inne på om barnet var tillräckligt mogen och att man. Inte skulle stressa fram någonting.
Vi gjorde det. Blev blöjfri på två veckor. Med nästa väntade vi betydligt längre och det tog mycket längre tid för det barnet att bli blöjfri eftersom den hade egen vilja på ett annat sätt. Föredrar tidig blöjträning nu när jag gjort på båda sätten.
Ja! Du har inget att förlora på det. Babypotting är kravlöst och häftigt! Min 1 åring visar själv när hon behöver bajsa- det är coolt tycker jag!
Började vid 2 mån över handfat, pottring på toa vid 6 mån och potta i kombo vid 1 år. Kör säger jag bara, så glad över att ha sluppit bajsblöjor denna gång. Både för barnet o resten av familjens skull 🙂
Vårt barn är i stort sett blöjfri. Blev det vid ca 2.5års ålder, hade gärna sett att det vart tidigare men min man är så motstridig och ”vill inte stressa fram något” kring vårt barn. Vilket resulterat i att vi haft diskussioner (”bråk”) kring det… samma sak med napp. Blir galen på min man över att han inte tycker som jag att vi ska ta bort den helt.
Skulle fan aldrig lyssnat på min mamma om att ge napp från första början.
Dummaste någonsin jag gjort mot mitt barn. GE. ALDRIG. ERA. BARN. NAPP säger jag bara!
💯
Tycker napp är jättebra.
Haha hade fan inte överlevt utan napp i början så tala för dig själv. (Nu är mitt barn ett halvår och har den bara när han ska sova, är annars inte intresserad av den)
Det är ju råder från BVC så inget konstigt.
Dock ska man ju såklart inte försöka få en 10
mån att helt ansvara för att ta intiativ till. Och sköta toalettbestyren själv, så som typ en 2 åring klarar av. Men det förstår nog alla.
Babypotting alltså att föräldrarna noterar barnens signaler kör ju många redan på nyfödda och det är ju bra för barnen, minskar risken för utslag mm och är miljövänligt pga sparar blöjor.
Tycker det verkar toppen att börja så tidigt som möjligt. Men ska också erkänna att jag inte fått till det med rutinpottande för något av mina barn och att de ändå blivit blöjfria på ett par dagar som 2 åringar när vi helt enkelt slängt blöjorna, vilket inte var särskilt jobbigt (och det blir nog de flesta andra också). Hade väl varit bättre om de slutade vid 1,5 år såklart men kan samtidigt känna att det viktigaste är att man inte väntar tills barnen är typ 4 år för att man ska vänta in att de själva tar intiativ eller något sådant.
Helt enig! Fick inte till ruttinpottning men båda helt blöjfria vid 2år och 2 månader respektive 2 år och 1 månad.
Råden från bvc om att börja rutinpotta tidigt baseras ju på att åldern då barn blir blöjfria ökat.
Men ser man till att sluta med blöja mellan 2-2,5 år så ligger man ju rätt bra till
Båda mina barn va bland de tidigaste på sina respektive förskoleavdelningar att sluta med blöja. Men gissar att det körts en massa babypotting i mitt område, min känsla iaf pga väldigt medvetna föräldrar i innerstan och allt annat görs by the book.
Jättebra ju. En del kör ju direkt, inte potta men att inte använda blöja. Bättre än att ha blöja i fyra år…
Tror man hindrar barnets förmåga att känna av när de är nödiga om man väntar för länge. Ser ofta barn i 3,5-4 års åldern med blöja dagtid. Vet inte om föräldrar väntar så länge för att det är smidigt med blöja eller om man tror att man bara kan potträna på sommaren. Tycker synd om förskolepersonalen som skall byta på stora barn.
Är du seriös? Eller den som diskuterade.
Min son är född med en avvikelse på en njure som gör att urinblåsa osv eventuellt skulle kunna påverkas, så vår läkare ville att vi skulle börja sitta på potta direkt bebis kunde sitta utan stöd, för att det är lättare att tömma blåsa o tarm ordentligt på potta o minskar risken för förstoppning 😊
De inte direkt konstigt ??
Japp, enklare starta då än med en tvååring som vill utforska självständigheten. Pottans vara och ickevara kan då enkelt användas som hävstång. Pottade min dotter lätt men regelbundet från 10mån, hon kanske var 1 år och 10 månader när vi drog av plåstret helt och tog bort blöjan. Gick galant.
Alice med köket verkar intresserad av Johannes L. Undra vad Josefin tycker om det haha
Han svarar A : ”Kärlek till dig ♥️” Svarar man så till någon som inte är ens partner?
Ja? Beror väl på sammanhanget men det kan man väl skriva både till okända eller vänner? Vad svarade han på när han skrev det?
Hon skrev att han var grym typ haha
Alltså har kollat in hos han ibland och det är nog bara hans sätt att skriva på. Kärlek bror, och sådär. Vänskapligt.
Han har ett konstigt kommentarsmönster. Såg att han kommenterat ett inlägg hos Tingelinn. Ser inte för något i världen vad dom två skulle ha gemensamt 🧐
Hahaha vad skrev han?
Han skrev grattis till henne och C. Gammal bild
Äta salami som legat ute i några timmar?
Skulle säga nej i denna värme 🙁
Det är ingen fara. Är du.
Hade varit nej för mig, Better safe than sorry i den här värmen
Tycker jag inte du ska göra i denna värme, varför ta en onödig risk att bli sjuk
Salami är ju inte rått kött, kör på.
Nu ska alltså Hanna Theorin ta ur p-staven men ska inta fixa annat preventivmedel, citat ”🤫🤫”. Det är så snabba, märkliga svängar med henne. Uppenbart att detta är för att hinta och dra mer trafik. VARFÖR följer folk? Jag FÖRSTÅR inte. Hon hjärtar liksom inte ens folks svar som hon själv efterfrågar.
Mest WT och wannabe-flunsor som kommenterar och gillar hennes inlägg. Det säger ju allt om intelligensnivån på hennes följare….
Ni två följer ju…
Man kan kolla utan att följa/ge visningar på olika sidor. Men du försökte vara smart, det ger jag dig!
Läser hennes tråd på Flashback ibland, samt det dyker ju upp om henne här titt som tätt.
Så en intelligent person hade ju förstått att man inte behöver följa henne för att veta vad som händer kring henne… men det förstår ju inte Anonym 21.47
Så att läsa hennes tråd på Flashback och smygfölja är inte att följa?! haha
Nej, att följa är att trycka på följa och ta del av allt. Nu är det så att fler och fler trycker på avfölj och det är fantastiskt. Hon har förlorat flera hundra följare på kort tid. Därför hon tar upp och hintar om syskon nu, tragisk människa. Jag hoppas hennes sambo vaknar upp snart och ser till att inte ännu ett barn hamnar i den familjen med den uppväxten.
Men gud! Om någon är en tragisk människa så är det du. Sluta följa henne om hon nu är så hemskt och fokusera på något positivt istället. Du låter seriöst besatt och obehaglig.
Jag är helt chockad över att de inte ser igenom alla lögner? De bara skickar hjärtan och glömmer bort allt hon sagt innan. Men ja du har rätt, det är ju en speciell typ av människor som alltid kommenterar.. de verkligen älskar när hon frågar något, skriver noveller om sina små barn. Att de inte förstår att hon inte bryr sig utan det enbart är för att få engagemang.
Håller med! Så iqbefriade följare
Haha men låt dem! Hur kan det störa ditt liv? För din egen skull borde du lägga energi på annat än att hata på henne och hennes följare. Gör något kul istället. Följ någon som intresserar dig och som har ett konto som ger dig något positivt. Låt HT försvinna ur ditt liv.
Varför ska ni alltid dyka upp när det skrivs om denna toka? Inte någon annanstans? Ni måste ju verkligen vara hennes största fans. Sorgligt.
Skulle säga att man bör ifrågasätta intelligensnivån på de som väljer att spökfölja/följa en influencer som man ogillar och bara vill skriva skit om. Det om något låter väldigt lågbegåvat.
Väldigt många som följer olika influencers utan att gilla dom. Varför kommenterar du inte detta på fler ställen? Eller orkar du bara skydda din stora idol?
Jag förstår att många mammor älskar henne, ni känner er nog som supermammor i jämförelse.
Hamnar hennes namn fortfarande i modd? Såg inte din kommentar innan. Varför är vissa skyddade och andra inte. Förstår inte.
Ja! Jag skrev ut hela namnet och det var i modd. Men tror inte att HT eller H.T är det, testar nu
Ok initialer är inte moddat
Kollade Janni delers klädesmärkes omsättning bara för att så liksom jämföra med Alice och Biancas… De går minus 63 miljoner ???? Asså förstår bolag inte går med vinst direkt men vad i hela fridens Friberg är detta.
Känns som företaget dog när J och J skiljde sig? Framförallt slutade väl båda lyfta det och engagera sig i det, och då tappar man köpare också.
Undrar hur det går för hennes nya parfymmärke.. inte så bra är min känsla
De är lite saftigt att de kostar 5000 för 100 ml vilket är mer än de flesta nicheparfymer. Luktar de fantastiskt med fantastisk hållbarhet så kan de va värt. Men ändå lite magstarkt pris med tanke på de är helt utan erfarenhet.
Helt sjukt ju. Vad tror influencers? Dyrare pris än Hermès, byredo, tom Ford parfymer liksom, varför skulle man betala 500 kr för 10 ML, dyraste jag hört för en parfym för ett nytt varumärke, utan att ens lukta på den???
Visste inte ens att hon hade ett klädmärke
Du har förklaringen i förvaltningsberättelsen under ”Väsentliga händelser under året”. De har gjort en nedskrivning av aktier på 64,6 msek som är en engångsföreteelse. Rörelseresultat är positivt på 2,9 msek. Skulle de inte ha gjort nedskrivningen hade de redovisat ett positivt resultat på sista raden.
Du kan läsa om anledningen till nedskrivningen under ”Väsentligs händelser under året”.
63 miljoner????? Hur då? Visste inte ens att hon hade klädmärke. Hur kan man ha sån förlust, blir hon inte skuldsatt
Nej när de är ett aktiebolag kan inte privatpersonerna bakom bli skuldsatta utan de är bolaget isåfall.
L skriver ju förklaringen här i tråden…..
Beata where are you?? 🍿🍿🍿
Beata var för bra för att vara sann
😭😭
Hur är er relation med era svärföräldrar? Mina är snälla och gulliga men de tar så mkt energi, det tjatas och gnatas och hålls på hela tiden, blir så snabbt matt när vi umgås och behöver typ återhämta mig efteråt. Hade behövt en strategi för att inte bry mig så mkt!
Tyvärr inte så bra. Min svärfar är en hemsk och otrevlig mansgris som inte ens kan bre en macka själv. Eller han vill inte. Han uttrycker det själv. Stör mig så orimligt mycket på att han bara sitter på röven och kollar på tv och gapar efter sånt han vill bli serverad. Min svärmor är gullig och snäll men jag står inte ut med att hon låter honom bete sig sådär och behandla henne som skit. Samtidigt kan hon ingenting utan honom. Ibland vill jag bara att hon ska komma över och umgås med oss på tu man hand men nej, hon kan lixom inte sätta sig i bilen och hälsa på oss själv någon gång. Jag och min man har varit tsm i 13 år och har två barn tsm. Inte en enda gång på alla dessa år har hon kommit själv fastän vi uttryckligen bjuder över bara henne ibland haha. Jag kan inte låta bli att ryta ifrån mot svärfar och det gillas inte så jag är inte särskilt omtyckt av dem heller 😆
Falskaste relationen jag haft. Vill inte ens kalla det relation…
Samma här. Jag upprätthåller trevlig fasad men de beter sig inte supertrevligt och väldigt exkluderande.
Uppenbart att de inte gillar mig vilket jag tror egentligen bara beror på att jag inte har samma ursprung som dem.
Exakt samma här.
Svenskar är så ”toleranta” mot in*vandrare – tills man blir tillsammans med deras son/dotter. Detta är min åsikt.
Intressant att du gjorde den tolkningen, jag läste det som att personen som skrev va den med svenskt ursprung.
Låter som att vi båda läste utifrån oss själva.
Ingen av oss är av svenskt ursprung, men vi har olika ursprung.
Har ingen relation till min svärfar för min sambo har själv ingen vidare relation till sin pappa. Men jag älskar min svärmor, hon är en av mina bästa vänner. Jag flyttade långt för att bo med min sambo och har ju därför inte min egen mamma nära och hon är verkligen som en extramamma för mig. Hon är världens bästa.
Hoppas du säger det till henne också🙂
Sådär. De brydde sig inte från start att lära känna mig och nu när jag och min man är gifta och har barn (vår dotter är 1 år nu) så bryr de sig lite mer, som att det endast då var det värt att lära känna mig lite (på nivån vad jag jobbar med). Svärmor är irriterande och kommer med råd och pikar gällande vår dotter. Står knappt ut
Hur menar du med tjatas o gnatas? På dig hela tiden eller hur menar du?
Tjatas om allt möjligt, typ, ”har du frostat av frysen? Du vet väl hur man gör? Ni har väl hemförsäkring??” Jag är ju 35+ så givetvis vet jag det och har det 🤓 Mkt såna grejer. Lite som att de inte tror att vi kan leva som vuxna människor. Hade velat sluta ta åt mig av tjatet.
Vet hur det är! Man måste bara lära sig att sluta lyssna. Man kan inte ändra någon annan och ställer de frågorna för att de vill väl (även om det är otroligt provocerande) så får man bara besvara dem och gå vidare. Det är dock lättare sagt än gjort, ibland får man avreagera sig hemma efteråt 😂
De bor nära och är trevliga och har ert välordnat liv. De passar barnen ofta och är jättesnälla mot dem. Men de är så … platta? Grunda? Jag är uppväxt med att man pratar om sina drömmar, rädslor och förhoppningar. Misslyckanden, oro och förväntningar. Men mina svärföräldrar pratar bar om saker som inte berör. Vädret, alkoholutbudet på olika systembolag, nån rolig anekdot som redan är berättad 700 gånger. När vi gick igenom massa missfall var det locket på och inte nämna, inte ens när jag tog upp att jag var ledsen och orolig. De bar byter ämne och låtsas som ingenting. Det får mig att känna mig tillintetgjord, ovälkommen och fånig och jag trivs egentligen inte i deras sällskap, trots att de utåt sett är bra svärföräldrar.
Hade kunnat vara mina svärföräldrar du beskrev precis.
Eller mina. Det har aldrig någonsin pratats om att något varit jobbigt eller ledsamt u det min sambos uppväxt.
Mina föräldrar och syskon är likadana. Jag har just gått igenom svåra år privat och de har knappt ställt några frågor eller nämnt det som hänt. Så rädda för allt som är obekvämt. En stor sorg för mig att inte kunna ventilera med familjen.
Same! Helt sjuk kontrast till sättet man pratar på i min familj. Känner mig allt för mycket och överdriven runt svärisarna. Fast jag i eget tycke är rätt ”vanlig”.. känner mina kollegor hundra gånger bättre, och då har jag bara känt dom i ett halvår.
Tycker inte det är konstigt alls att man inte pratar om sånt med föräldrar eller svärföräldrar. Sånt gör jag med min partner eller nära vänner.
Moses, herregud SAME!! Exakt så!! Det finns inget djup? Bara artigheter eller tjat för min del. Jag blir galen
Min svärfar gick hastigt och oväntat bort förra året men har en bra relation till min svärmor. Svärfar kunde va lite grinig och gillade inte när barnen tjoade och tjimmade så det är ju lugnare nu på så vis, annars var han en härlig person (sitter i rummet han gick bort i nu, hoppas han inte kommer och spökar för mig ikväll bara för att jag skrev att han var grinig).
Horribel. Svärmor är neurotisk, oförutsägbar och noll anpassningsbar. Svärfar är rent ut sagt ett rövhål som tog ut sin aggression på min man under uppväxten. Mot mig är han arrogant, otrevlig, går över gränser osv. Han vet alltid bäst och inget man säger kan övertyga honom motsatsen, inte ens fakta om en själv som han omöjligt kan veta. Dom favoriserar ett annat barnbarn över vårt dessutom. Min man kan inte stå upp mot dessa så vi har haft många tjafs genom åren. Om vi skiljas oss i framtiden så kan detta vara en av anledningarna.
Bryt!
Då hade jag låtit min man få åka dit själv och blir det frågor på det så är det bara att säga att du inte känner väl bemött.
De är jättegulliga och snälla, lägger sig inte i eller nåt. Kommer bra överens. Känner att jag fick jackpott i svärislotteriet! 😄
Varför tog min kommentar bort, skrev inget direkt opassande?
Kort sagt, relationen är fruktansvärd och kan bli en av anledningarna till skiljsmässa mellan mig och mannen.
Inte så bra, har aldrig känt mig bekväm i deras närvaro, känner mig inte ”hemma” när jag är hos dem. Svärfar pratar för 2, det vill säga för svärmor också för hon är tyst som en mus. Att vara ensam med henne i ett rum, är jobbigt. Går inte att ha en normal konversation…
Dessutom är de rasister och klagar på allt och alla som inte tycker som dem eller passar in i deras mall. Sen pratar de skit om min svägerska och sambo inför mig och min man. Så märkligt beteende.
Oj, skulle inte umgås med såna människor…
Jättedålig, tyvärr. De har många barn och barnbarn och favoriserar vissa av barnen och barnbarnen helt öppet. Detta skapar en massa bråk mellan mig och min partner, då jag jämt och ständigt för stötta och trösta honom när han mår dåligt över situationen. Samtidigt vågar han inte säga ifrån utan klamrar sig fast vid minsta lilla snälla gest från sina föräldrar. Som tur är har han även en del stöd av de syskon som också behandlas dåligt av föräldrarna.
Känner dock att min partner lite får stå sitt kast då han fortsätter att ha en relation till dem. Har mer ångest inför framtiden när våra barn blir äldre och kan förstå situationen mer…
Otroligt dåligt men jag har gjort ett aktivt val att ta avstånd dock. Min svärmor är otrolig knepig som person, hon är extremt kontrollerande och skulle gärna vilja detaljstyra våra liv. Vilket hon gång på gång försökt att göra genom att t.ex. börja skrika över att hon inte fick välja vår soffa.
När vi då sätter gränser och säger nej använder hon istället emotionell utpressning och utfrysning som svar på gränserna. Samtidigt som hon även är otroligt negativ, hård och klumpig socialt. Alltså en riktigt energitjuv att ha i sitt liv. Hon är sån person som liksom alltid ska komma med någon negativ peak än vad du har att säga.
Allt detta gjorde att jag inte träffat henne på snart två år vilket har varit otroligt skönt. Jag kände mig till slut helt kvävd av att hon konstant skulle styra och ställa och sedan frysa ut mig om jag inte gjorde exakt som hon ville.
Nu hörde hon dock av sig nyligen och skrev faktiskt att hon tar ansvar för att hon bettet sig fel och att hon vill be on ursäkt. Något jag absolut aldrig trodde skulle ske så blev ju lagom förvånad. Jag vet dock inte om jag är redo att släppa in henne i mitt liv igen. Hennes förslag är att vi ska ses och prata ut men vet inte om jag vill eller är där än. Har så mycket att skriva om min svärmor att jag hade kunnat skriva en bo om allt märkligt hon gjort.
Bra gjort! Det är det enda som hjälper med såna människor, att ta avstånd från dem, skydda sig själv.
Jag hade gett henne en ny chans. Kanske bara ses en kort stund ihop med andra och spara det där prata-ut-samtalet när du sett hur det gick. Då behöver du inte vara så beredd och det behöver inte ta så mycket energi.
Retar mig massor på dem kring vissa saker och situationer men när det kommer till kritan vet jag att de alltid finns där för oss och våra barn och att det är mycket kärlek. Vi är väldigt olika i personligheter vilket krockar ibland men är ändå väldigt glad för dem.
önskar att den var bättre. Men skyller det på sambon. Han träffar inte sin familj så ofta, de bor 1,5h från oss. Även när sambon bodde i samma stad så träffade han inte sin familj särskilt ofta. Jag känner mig mest obekväm i deras närvaro, inte för att dom gjort något fel eller så, utan för att jag känner att vi inte riktigt känner varandra och därför kan jag inte vara mig själv.
Sambon har betydligt bättre kontakt med sina svärföräldrar (alltså mina päron) men det har nog att göra med min relation. Jag träffar min familj väldigt ofta, vi hörs i princip varje dag. När jag var bortrest bjöd min far över sambon på mat. Det är fint tycker jag, att dom kan umgås utan mig. Önskar att jag hade samma relation till hans familj.
Följer inte Isabella Jedler men går in på hennes insta då och då för att kolla läget. Förundras över hennes kärleksliv. Först var hon tillsammans (kanske även förlovad, minns ej?) med kärleken i hennes liv Mike. Men när de gjorde slut var allting skit och han var hemsk. En kvart senare har hon hittat THE ONE och allting går på en ögonblinkning; giftermål, barn ett och barn två. För att senare skilja sig ock allting var skit och han var hemsk. En till kvart senare har hon en fotograf till pojkvän som är en GUD och behandlar henne som en prinsessa och visar henne äntligen vad riktig kärlek är. Han presenteras för barnen och this is it. För att göra slut efter några veckor? Vad fan hände där?
Ja, jag är lika förundrad. Det svänger fort i hennes liv. Hon hann ju bli ihop med exet en gång till också efter att de separerat.
Hah, samma här! Följer ej IJ, men typ två gånger per år dyker hon upp i flödet. Då är det alltid en ny man, nytt barn, ny hund eller nytt boende. Är hon singel nu alltså? Trodde hon var ihop med en dansk (?)?
Haha undrar samma!! Hon är nog tyvärr väldigt väldigt osäker i sig själv och det blir pannkaka.. hon verkar komma från otrygg bakgrund. Får inte alls någon stark independent känsla av henne. Inte vidare skarp heller…
Va är det slut med dansken nu 😅
Orimligt nyfiken vad som hände med the one/barnens pappa
Är de bara jag som får klaustrofobi när jag kollar klaras vloggar i deras lägenhet sen känns så sjukt liten…. Längtar verkligen tills hon köper större lägenhet så man kan kolla alla härliga vloggar. Har inte några problem med de från Öland eller från stället i Spanien.
Yes, det är bara du. 😊
Är la bara rummet dom har som kontor som är litet? Annars är det ju väldigt ljust och fräscht så upplever det inte trångt? Då känns lägenheten i Spanien invändigt mindre för den känns mörkare.
Jag tror du har en skev bild av hur folk i Stockholms innerstad bor. 84 kvm (ja, jag var tvungen att kolla) för två vuxna och två barn är helt normalt. Jag tror snarare att den är rätt stor.
Käket känns som gå in backa ut och badrummet och sovrummet och gästrummet men de kanske bara upplevs så i kameran men de kommer säkert flytta snart.
Så vidrigt av H.T att lura följarna än en gång med syskoncontent. Hon var tydlig med att det inte skulle bli något försök innan hennes förlossningsskada var borta och att det skulle ta ett tag, men nu när följarna sviker så lägger hon ut hemlighetsfulla emojis och att hon inte ska ha något preventivmedel. Fyfan vad vissa gör allt för att locka följare. Verkligen bottenskrap av influencers som håller på så. Eller har hennes förlossningskada mirakulöst försvunnit nu kanske, som den enda gången hon gjorde reklam för träningskläder och hon kunde äntligen spela sitt älskade tennis. För att sen ha för stora problem för att träna när samarbetet var över. Hej fler lögner 👋🏼
Glöm inte senaste gången då hon mjölka sönder syskonresan för att sen bara tvärt säga att det inte blir någonting och de hade diskuterat det länge. Antingen ljög hon om allting och inte ens hade kontakt med Livio eller så stoppade hennes sambo det i sista sekund eller något. Själv var hon så pepp på allt bara några dagar innan. Så de skulle alltså suttit och diskuterat hur de skulle göra samtidigt som hon la upp massor om att det snart är dags? Det vore ju sinnessjukt även för att vara henne.
(Bonus: Hon sa att hon skulle dölja sitt barn nu vid förskolestart om en månad. Gör hon inte det så blir det ytterligare en fet lögn. Let’s just wait and see.)
Dom kanske aldrig ligger så hon inte behöver preventivmedel. Låter mest som hon skaffade det för problem med sin mens.
Men visst svänger det fort. När dom var utomlands klagade hon men skulle ge det någon månad till har jag för mig, sen någon dag senare är en tid inbokad.
Men varför då hinta med 🤭🤭? Alltså det ÄR kalkylerat
Glömde bort att det var såna hon hintade med.
Nej inte fniss, utan 🤫
Kan man tolka det som att det är en hemlighet för sambon också? Kanske faktiskt var han som avbröt sist och nu ska hon lura på honom en till ändå. Vem vet!! Kvinnan är galen, det vet vi.
Jag undrar om det verkligen är medvetet ljug eller om hon bara är sjukt impulsiv? Tycker alltid det svänger väldigt snabbt hos henne. Exempelvis var hon nyss hos frisören och var jättenöjd, men nu är det full fart med hemmafärgning igen.
Färgningen är nog det ja, men ett barn? Hon har en sambo som jag tror inte skulle godkänna såna tvära kast gällande något så stort. Så det där är definitivt ljug på något sätt. Hon VET vad som lockar och engagerar följare, och att göra det med BARNcontent är så fruktansvärt lågt att jag inte vet vad jag ska säga.
Jag kan nästan säga att jag är säker på att det inte blir syskon där. Hon kommer mjölka detta fram och tillbaka tills hon är i klimakteriet och då har en logisk anledning att lägga ner allt utan att behöva hitta på någon annan förklaring.
Det är helt ologiskt att gå från ”NU KÖR VI” till ”Jag har en grov förlossningsskada och kan inte gå igenom en graviditet just nu, det lägger vi på paus ett tag tills det är läkt” på någon dag.
Den frisören kan inte vara nöjd med det samarbetet. Skulle bli förvånad om det blir ett nytt samarbete där 😂
Det är som att kolla på en intensiv tennismatch… syskonförsök->insättning av p-stav, vi ska flytta/ följ med på inredning/målning -> de är knappt hemma utan hos svärmor varje helg… människan verkar helt delulu och fattar att det är jobbigt att vara förälder, men sluta klaga/skriva osköna grejer om barnet och all halvfabrikat till ungen… barn behöver inte dricka saft , äta klubbor… jizzez
Hon äääääälskar ju tennis så kanske därför. Ja att folk stöttar och försvarar den tokan är sinnes. Ska bli sjukt intressant hur det blir med förskolan och hur mycket förändringar som sker efter det. Barnet kanske vägrar äta där om de inte har på några teskedar socker på maten.
En influencer la upp att hennes barn, vet inte hur gammal hon är men går i skolan så kanske runt 8, sa fel på en sak. Spelar ingen roll vad. Men mamman skrev då att hon aldrig rättat det felaktiga ordet för att det låter så gulligt. Jag tycker det låter väldigt konstigt, inte nog med att det blir fel att ”lära” barn fel saker så blir man ju lätt retad i skolan och det finns ju mycket mer att tänka på än att något låter gulligt. Frågan är då, är det okej att inte rätta sina större barn när de säger fel för det är gulligt och skitsamma, eller är det bara dumt?
Känns ju dumt för barnet lär sig fel? Beror kanske lite på ordet också, men nej visst lär man barnen säga orden rätt? Min lillasyster sa ”tarrlick” istället för tallrik, skulle ingen rättat henne då för det lät gulligt?
Det pedagogiska man ska göra är tydligen inte att säga ”du säger fel det heter såhär” utan att själv använda det korrekta ordet direkt efter.
Till exempel lillasyster ”jag vill ha ärtor på min tarrlick”, mamma svarar ”ja okej då lägger vi ärtor på din tallrik”
Den kan jag väl köpa men tolkar ta som att den mamman inte rättat barnet alls? Alltså indirekt uppmuntrat barnet att säga fel?
Ja precis, inte rätta ordet eller säga rätt ord efteråt. Bara låta barnet säga fel för det är gulligt.
Det låter ju helt galet. Barnet kommer växa upp och prata konstigt. Ett korrekt språk från början är så viktigt.
Nu är det ju förhoppningsvis bara ett ord men ändå konstigt.
Det var väl Amalia? Hennes dotter verkar få bete sig hur som helst – tror det beror på att hon är så lika Amalias syster som tog självmord. Jag har reagerat på att sonen alltid får stå tillbaka när dottern skall göra något.
Melinda Jacobs
Läst hennes inlägg med ursäkter å dravel. Vad är det för fel på folk? Hur kan man inte förstå problematiken i det hon gör och har gjort? Hur kan man inte ta till sig den? Och hur kan tomtarna i hennes kommentarer va så borta att dom ser henne som en gud och hjältinna.
Tillochmed Johanna Blad är inne å stöttar med den mest puckade kommentar jag sett. Är hon inte utbildad journalist ändå? Totalt iq-befriat. Blir fan ledsen att folk är så korkade och uppe i sitt eget självförverkligande att de inte ser klart.
Johanna 🍃 är ju väldigt speciell så inget förvånande.
Dåligt formulerat av mig!
Inte förvånande att hon kommenterar, men hur man kan skriva så puckade saker
Vilket är ert roligaste mobilspel? Och varför?
Snake.
Klondike
Manor Matters!
Royal match. Kan. Inte. Sluta.
Är också helt besatt. Börjar balla ur 😅
Vilken bana är du på? Jag är på 8528. :p
Samma 😃 är på bana 9906
Stör ihjäl mig på reklamen jag får upp hela tiden men är sugen att spela även fast det har fått dålig kritik 😂😂😂😂
Finns det något bra spel utan reklam? 🫣 man kanske behöver betala för att slippa…
Nej alltså jag menade reklamen jag får upp om spelet om att rädda kungen hela tiden 😂
Allt från Rusty Lake
Wood away och Color block jam pga tillfredställande att lösa ut blocken
Angry birds. 🐦 är så trevligt med de små fåglarna och grisarna.
Ska aldrig klaga på kylan igen, aldrig någonsin. Fryser man kan man klä på sig mer, röra på sig, tända ljus, ligga nerbäddad eller något.
Men värmen? Går inte att klä av sig mer än kläderna, finns ingenting att göra mer förutom ligga framför en fläkt. Urk.
En AC är min bästa investering. Lider inte av värmen så länge jag är inomhus.
Kom till samma insikt för några år sen. Har också ac hemma men inte på jobbet och hade uppskattat att kunnat göra annat än sitta inne/hemma när det inte regnar som det gör större delen av året annars.
Jaa står inte ut!!! I vår stuga har vi luftvattenvärmepump som kyler bra men vi har katt så krävs lite planering när vi ska dit… Vi planerar att köpa en AC men har ingen aning om vilken! Vill också ha tips 😩
Jonas Fagerström bad om tips på AC på story, 3 dagar senare var ett företag där och fixade.
Undra om alla får en tid så snabbt eller dom såg tillfället för reklamen han gav.
Jag sa att jag aldrig mer skulle klaga på varken kyla, halka eller regn sommaren 2018. Det löftet har jag hållit och det utan problem.
Har efter den mardrömssommaren avskytt allt över 20 grader något så innerligt. Varenda timme på dygnet är en ren och skär plåga så här års.
Är glad över att jag har möjlighet att förlägga min semester på vintern så jag kan njuta något av den.
Det är ju rimligt, tycker man får välja en sak att klaga på 😄 Själv har jag valt att inte klaga på värme då jag hatar kyla så mkt.
Snaaaaart är årets vidrigaste årstid över, jippiii! Då kan man återigen njuta av luft som går att andas, man kan röra sig utan att svettas och det blir mörkt tidigt. LOVE IT!!! Skönt att bo i ett land där oftast har det just så!
Jaa åh vad jag saknar mörkret! Längtar så otroligt mycket till höst & vintern
Kan ni inte berätta hur ni fick ert nuvarande jobb? Via gemensamma kontakter, LinkedIn, gick ni och knackade på hos VD:n och räckte över ert CV?
Annons.
Sökte med ett enkelt CV och personligt brev. Annonsen låg ute på Facebook med tillhörande kontaktuppgifter hur man gick tillväga.
Började som praktikant på gymnasiet, fick jobba extra vid behov och sen fastanställning.
Annons på platsbanken. Mitt förra jobb fick jag på min praktikplats under min yrkesutb.
Gemensamma kontakter
Sökte på deras annons
Annons på LinkedIn
Fick frågan av en som redan jobbade där om jag inte var intresserad av nytt jobb pga de sökte någon med exakt min kompetens.
Mailade rektorn och berättade att jag var intresserad av skolan. Blev direkt kallad på intervju och erbjuden jobb.
En kombination av annons och att de som rekryterade kände till mig sedan tidigare anställningar.
Linkedin
Blev uppringd av chefen som frågade om jag ville ha jobb där.
Svarade på en annons med cv och personligt brev!
Praktik i 2an på gymnasiet, då 17år. Idag 35år och fortfarande kvar 😅🙈
Blev kontaktad på Linkedin.
Någon som använder eller känner till den här parfymen och kan ge ett omdöme: Van Cleef&Arpels Orchidea Vanille?
Ja jag har haft den ☺️ den är fin, doftar vanilj men lyxig sådan (inte för söt). Lite lite läderaktig också tycker jag.
Tack för svar🙂
Fy farao vilket helvete magsjuka är. Inne på tredje dagen och är helt slut.
Lider verkligen med dig! Se till att du får i dig vätska. Lite salt och lite socker i vatten hjälper magen. Hoppas det ger med sig snart.
Tack ❤️ Har druckit en liter idag så jag försöker men det är inte lätt!
Din stackare. Och i värmen också. Hoppas det känns bättre snart❤️
Tack ❤️ Ja och jag har så känslig mage också så kommer ta veckor innan jag repar mig.
Hoppas du får några timmars sömn i natt.
Hoppas verkligen jag med ❤️ Var rädd om dig i värmen!
Du har förklaringen i förvaltningsberättelsen under ”Väsentliga händelser under året”. De har gjort en nedskrivning av aktier på 64,6 msek som är en engångsföreteelse. Rörelseresultat är positivt på 2,9 msek. Skulle de inte ha gjort nedskrivningen hade de redovisat ett positivt resultat på sista raden.
Du kan läsa om anledningen till nedskrivningen under ”Väsentligs händelser under året”.
Någon som har glasögonabonnemang på smarteyes eller specsavers? Är ni nöjda? Hur mycket får ni betala i månaden?
Gör det inte!!!!
Skaffa ej! Det blir alltid superdyrt och är typ omöjligt att avsluta.
Va? Varför skulle det va omöjligt? Man kan säga upp det.
Skaffa INTE glasögonabonnemang. Be om om att få ditt recept och köp dina glasögon på Lensway.
Vilka negativa kommentarer, jag är förvånad. Tycker det är smidigt och bra. Har hos Synoptik dock.
Jag har precis köpt hus! 90+90 kvm med källare och 910kvm stor tomt.
Skulle ni helst ha en robotgräsklippare eller robotdammsugare? Vad är mest värt?
Gräsklippare. Skittråkigt att klippa gräset.
Dammsuga behövs året om, inte klippa gräset. Fast klippa gräs låter tråkigt, men dammsuga är inte direkt kul.
Gör en stor del av tomten till ängsmark och strunta i att klippa 🙂 ingen aning, vet inte varför jag svarar riktigt.
Inget. Gräsklippning är något jag bara gillar. Någon bra musik i öronen och sedan försöker jag få den att rulla lite snabbare än den själv vill🙂. Avslutar med något gott att dricka, oftast en iskall Fanta Limon.
Dammsugare. Gräsklippningstiden är kortare och man får vara ute
Vill du ha en levande trädgård med pollinatörer så skaffar du absolut inte en robotlklippare.
Robotdammsugare kostar några tusenlappar
En BRA robotgräsklippare kostar skjortan! Så köp direkt en robotdammsugare (förstår inte att jag inte köpt en tidigare) å vänta till nästa år med gräsklipparen så hinner du känna efter, den används dessutom halva året mot dammsugaren som används flera ggr i veckan
har både ock, men älskar klipparen mer. Dels för att robotdammsugaren (hos oss) alltid kräver att man plockar undan och ställer upp stolar etc, dels för att gräset är jobbigare och slutar inte växa när man är borta, sjuk mm. Men köp en gps-styrd, inte jäkla kabel som man gräver av titt som tätt🤪
Visst, gräsklipparen används bara halva året men det är också 910kvm ute mot 180 inne. Sen beror det ju på, 90+90, ska du ha en som kan gå i trappor eller en till varje våning?
Sitter på en klippa vid sjön, har tagit ett kvällsdopp. Men är typ omringad av par, gamla som unga. Nästa sommar ska jag sitta här igen, men som ena halvan av ett par♡
Lätt att du ska!!
Manifesterar till mig en man✨️✨️✨️
Låter som en underbar kväll tycker jag, men förstår om du vill ha din andra halva❤️
Varmt i vattnet?
Det är en fin kväll på sitt sätt. Ett behövligt lugn. Hör fiskmåsarna, vattnet och några barn som fortfarande leker i vattnet. Har ätit en smörgås och en chokladboll, har det ändå fint. Men ibland är det bara mer speciellt med sin bättre hälft än ensam eller med vänner❤️
Jag tog mitt dopp för kanske 1,5h sen, det var inte svinkallt men badade en kväll förra veckan och då var det mycket varmare i vattnet🙂
De tjafsade nog på vägen dit och kommer tjafsa hemma också 🤭
Man kan välja att vara positiv🫶🏼
Ja jag är positiv, därför vet jag att man inte garanterat mår bättre med en partner och är positiv till att vara själv och slippa sånt som är negativt i relationer 🥰
Jag vet också att man inte nödvändigtvis mår bättre av att vara i en relation. Det hindrar en inte från att sakna att vara i en ibland ändå.
Haha ja klart man får, det var ett skämt om att relationer inte alltid är så bra. Ta det lugnt.
Jag är hur lugn som helst.
Toppen! Lät som du tog det jag skrev lite för seriöst bara.
Tyckte bara att det lät negativt, det är allt.
Tycker oftast man pratar om att vara själv som negativt så kul med lite variation.
Vad tråkigt att du haft otur med dina relationer.
Hahahaha, vad otroligt TUR du haft om du aldrig tjafsat i en relation. Snälla ta inte allt på blodigt allvar människor, det blir lättare så.
”När barnen blir en spegel – för dig själv.”
Jag kan inte låta bli att undra varför Tingelinn behöver upprepa, nästan övertydligt hur viktiga hennes barn är. Igen och igen. Som om det vore ett budskap till oss läsare, men det verkar mest till henne själv. Det känns som att ju mer man måste säga det högt, desto mindre stämmer det.
För i ärlighetens namn: när man hela tiden behöver skriva att ”barnen går först”, att ”allt jag gör är för dem”, samtidigt som flödet består av selfies, mez och utan pohkvä, samarbeten och stylade familjebilder då blir det svårt att inte se mönstret att det handlar mindre om barnen. Och mer om att framställa sig själv som den perfekta mamman.
Det blir en sorts självbekräftelse: ”Se så närvarande jag är! Se hur mycket jag älskar!”
Men kärlek behöver inte marknadsföras. Den syns i det som inte måste sägas.
Set blir skevt. När barnens existens används som bevis för den egna godheten prinsessmamman till prinsessorna som verkar ha roll i some än snarare än att få vara just barn. Det blir lätt att orden om kärlek mest känns som PR – ett försök att väga upp för något som saknas bakom kulisserna.
Håller med. Ingen jag känner säger så. Det är lixom underförstått att barnen är viktigast
Så P0nt.us R@smuss0n har skaffat ett 0n_l*f4ns-konto med sin tjej::))) eww
Så p-r@zz har skaffat ett 0Fkonto med sin tjej:::)) eww
Hur fixar man en hyresrätt som är rätt sliten och mörk med enkla medel? Ska måla om. Den har fula plastmattor, äldre men vitt kök. Ganska tråkigt badrum. Tänker främst inredningsknep för att få mysigt och en fräschare känsla
Skulle vilja säga att inte ha för mycket prylar, inte en massa småsaker. Men mycket textilier, gröna växter och då inte tänka små i små krukor utan placera några stycken ihop, tex på golvet, lite olika höjder. Likadant med ljus/ljusstakar, snyggt med flera tillsammans tex på en bricka. Så tänker jag med det mesta så känns det inte så plottrigt. Handdukar och badlakan i samma färg, några vikta på en hylla kanske badrummet. Och färska blommor då och då. Nu på sommaren brukar jag plocka olika sorters gräs eller liknande och torka och sätta i en hög kruka.
Vilka bra tips. Tack. Ser det framför mig och gillar det
Kul🙂. Lycka till med flytten!
Sätt dekorplast där du kan (/får?). Behöver inte bli fult.
Har du kakel i kök/badrum kan du sätta dekorplast på kaklet. Finns väl dekorplast för just kakelplattor har jag för mig.
Om det sitter en såndär ful vit justerbar gardinstång i lägenheten från början, byt ut den. Antingen mot en snyggare gardinstång eller skena, förmodligen får du väl inte göra hål i taket, men tror det ska finnas skenor att sätta på väggen också.
Att byta ut knoppar/handtag på köksluckor kan göra mycket också. Och ha bra belysning.
Och för fräschare känsla så kanske några goda doftpinnar också. Jag gillar t.ex de från Bruka (om de finns kvar).
Jättetack. Också så bra tips!
Har Margaux fått sitt andra barn?
Nån skrev typ i förra veckans ös att hon hade fått en dotter
Skulle ni ha sex med en främling för 1 miljon om ni visste att ingen någonsin skulle få reda på detta? (Och det var en helt ok ”normal” person som inte skulle mörda er eller göra något annat olagligt, mer än att köpa sex då…).
Ja, absolut.
Ja
Ja absolut
Nej. Hade förmodligen inte kunnat leva med det sen. Men det handlar väl mycket om vem man är och vad man har för värderingar, syn på sex etc.
Haha vet inte. Antagligen nej, men i tanken ja.
Jag skulle ha sex med en främling gratis.
Eller hur! Jag fick läda frågan två gånger för jag tänkte att kag missat något. Men det var visst inget pest eller kolera haha
Hur många främlingar har man inte släpat hem från krogen?
Haha ja i och för sig! Men tänker med någon som du egentligen inte är attraherad av utan enbart skulle göra det med för pengarna i så fall.
Ew. Inte ens en miljon hade fått mig kåt om killen var oattraktiv.
Man behöver ju inte va låt för att ha sex dock. En miljon skulle göra mig kåt nog hahaha.
Jag kan inte ha sex utan att vara det.
Nej
Jag hade krävt att pengarna skulle gå till forskningen istället. Om jag inte får någon finansiell nytta av det så är det väl inte sexköp. /en snubbe
Tips på bra prisvärda träningsklockor? Jag har haft fitbit Charge 3 och var nöjd med den men den började glappa i fästet och ramlade av när jag simmade. Testade sen en fitbit Inspire 3 men den är helt värdelös. När jag simmar och cyklar slutar den att registrera efter typ 100m, som om den slutar fatta att jag gör någonting. Så, vilka prisvärda träningsklockor finns det som inte ”tappar kontakten”? Kan tänka mig att betala max 2500kr då jag inte är så nördig. Behöver inte kunna spela musik, svara på samtal eller så.
Vet inte vad den kostar nu men jag är jättenöjd med min Garmin vivo 5.
Enkel, har det man behöver utan att bli för komplicerad. Lång batteritid är ett annat plus.
Varför säger folk som har murrikka alltid att de lagat sin mat på den?
Vad menar du? De kanske gör det? Eller va?
För det är ju det man gör på en Murrikka!
Dör ändå lite över gen-z:s ”everything shower” och att experter varnar för detta. Så länge jag kan minnas har, om vi ska prata generationer, millenialls och andra generationer med tagit en längre dusch någon gång i veckan. De som är intresserade använder skrubb, duscholja osv. Tycker bara att det blir lite cringe och jobbigt med allt hit dit om gen-z, vanor, vad man gör och inte gör osv. Eller det kanske är rejäl nyhetstorka bara?
Eller så har de kanske nu kommit på hur farligt det är att använda så många olika saker.
Nån som minns ”söndagsmasken” med Skincity?
Om Lojsan, Tully m.fl. är så bra vän med Lovisa B, varför ses de inte nu när de hyrt hus i St Tropez. Lovisa bor ju i Monaco och tiden där emellan är ju noll. De är ju inga riktiga vänner det är ju tydligt.
Ja hennes bröllop kan inte varit intimt/mysigt utan mest en show off. Jag skrev det förut i ÖS men jag har bara ytliga vänner och vi valde att ha ett litet intimt bröllop med bara familjen. Hade känts lite
Märkligt att ha ett stort. Men jag har inget instakonto att skapa content för.
Jag reagerade över ett inlägg som Jane Oksanen gjorde på Instagram. Hon sommarjobbar i hemtjänsten och skrev ett inlägg om hur hon noppat mustaschen på en kvinnlig brukare och berättade om samtalet de haft. Kvinnan beskrevs ganska detaljerat och även åldern nämndes.
Hon fick jättemånga kommentarer om vilket fint inlägg hon skrivit men jag fick bara en dålig smak i munnen av det. Är det verkligen okej utifrån sekretessen? Folk som bor på orten kan kanske utifrån beskrivningen lista ut vem damen är?
När jag är gammal och kanske har hemtjänst som noppar min mustasch vill jag inte att det ska skrivas om det på Instagram. Någon annan som reagerat?
Jag läste en recension gällande en bok en kvinna hade skrivit om sin dementa mamma. Fruktansvärt hur hon nedvärderade henne och äcklades av hennes beteende när mamman inte visste någonting. Alla – om vi har tur – blir gamla en dag. Är det detta som väntar? För i så fall tackar jag för mig.
Du har uppenbarligen inte själv läst boken? Det är alltså en recension, en persons uppfattning.
Författaren du talar om är nobelpristagare.
Utlämnande ämne och skildring absolut, men du återger bara någon annans negativa omdöme om en bok. Mycket märkligt att dra så stora växlar på det och kalla det för ”fruktansvärt”
Vad I Jesu namn spelar det för roll om personen i fråga är Nobelpristagare? Hon outar sin mamma och det är helt jävla vidrigt. Har läst boken och håller med recensenten.
Inte en chans att du läst boken.
Man kan absolut diskutera huruvida det är etiskt att skriva om anhöriga. Är det någonsin det då? Att publicera en bok med detaljer och skildringar om en person som inte valt det.
Men kom inte och låtsas att du läst den. Den svenska utgåvan släpptes alltså 2 juli i år. Så du vill att vi på fullaste allvar ska tro på att du läst den nu i dagarna men ändå inleder din kommentar med ”jag läste en recension gällande en bok en kvinna skrivit”
Precis, man hänvisar knappast till vad som står i en recension om man läst boken.
Det där är inte ok alls! Det är sekretess som gäller! Jag har själv hjälp efter en fallolycka så jag vet.
Svaret skulle till Kelly. Många olycksfall som har en mellanperiod tills man är på fötter och allt inom hemtjänsten är sekretess.
Håller med. Och tänker såhär; även om åldern är ändrad osv, hur skulle man själv känna om man gick till en läkare tex som man vet är aktiv på sociala medier och regelbundet lägger ut ”roliga” eller ”fina” saker om sina patienter? Man ska liksom inte ens behöva tänka i de banorna. Sorry men jobbar man med människor får man helt enkelt låta bli att skriva om jobbet på det sättet, även om det är positivt vinkling i stort. Helt enkelt för att folk ska kunna känna sig trygga med att det som sker där stannar där.
Precis vad jag tänker. Därför blev jag konfunderad över att ingen i hennes kommentarsfält tycktes reagera utan bara tyckte det var fint. Vad skulle damen själv tycka om det till exempel?
Exakt! Det spelar ingen roll vem du är, men som jag ser det, om du lägger ut eller diskuterar en person som är dement, har en funktionsnedsättning, vars hem du varit i som hjälp, är du en riktig skitstövel och ska inte få jobba med människor. Ofta görs det inte när du jobbar med en person som skulle faktiskt inte skulle våga kom på en, du får inte stanna i jobbet, du åker ut, med all rätt.
Vet inte vem Jane är. Med det är inte okej. Om arbetsgivaren fick reda på det kan hon nog få sparken
Det är väl hon som hade ett cancersjukt barn?
Det gjorde ju Von Tilander med :/
Jag har inte sett inlägget men jag som sjuksköterska (och van patient sen barnsben) reagerar jag. Jag tycker inte man ska tala så detaljerat om patienter och inte öht nämna på sociala medier
Underbara Claras exman tycks ha köpt nytt hus, är skriven på en annan adress nu.
Låter väl fullt normalt och rimligt efter en separation?
Husvagn hiss eller diss?
Har campat nu några år med tält men börjar fundera på Husvagn för att få lite mer Comfort. Men vi velar om det är värt det och hur mycket vi kommer använda en eventuell Husvagn. Någon som har tips eller bytt från tält till Husvagn?
Husbil är inte ett alternativ för vår del.
Absolut hiss! Så skönt att kunna laga mat utan stormkök eller använda campingens kök. Sover bättre och så smidigt att slippa släpa alla sängkläder fram och tillbaka. Vi hittade även en supermysig camping som vi stormtrivdes på, så vi tog säsongsplats där och fick en plats precis vid havet, helt underbart!!
Pontus Rasmusson har skaffat OF.
Tycker ni att det är okej att ge negativa kommentarer om ett barns utseende bara för att barnets mamma/pappa väljer att vara offentlig (exempelvis influenser, skådespelare, musiker etc.)?
Nej, det tycker väl ingen?
Nej.
Är det nån här som har pluggat eller ska plugga Arkivvetenskap A på Södertörns högskola?
Jag undrar hur ofta det är föreläsningar eller annat på plats? Bor ganska långt ifrån nämligen och funderar på hur det kommer bli om jag kommer in (är reserv).
Du kan söka fram förra årets schema på hemsidan. Där står det om det är på plats eller inte.
Alltså det är på plats, det vet jag, det är inte distans. Frågan är hur ofta, hur många gånger i veckan ungefär, man är där. Tack för tipset, ska kolla!
Kolla om det är värt att söka extralån från CSN för pendlingen.
Så långt är det inte 😄
Kolla förra terminens schema om det finns! Det brukar vara hyfsat likt upplägg.
Kan inte hitta men kunde se ett preliminärt schema för i höst!
Jag såg en kille som inte blev insläppt på en after beach för att han hade en fotbollströja på sig, han fick vända den ut o in för att komma in. Är det någon ny regel jag helt har missat? 😂
Gud vad töntigt!
Någon mer som följt Louise Jorges födelsedagsresa och reagerat på att det inte är så många med? Tilde tex?
Verkar försvinna nån o läggas till nån varje år..
Tips på bra konton på Instagram som handlar om barn?
Tipsar om att inte följa konton som exponerar barn på något sätt.
Gabjossposs är på sjukhuset igen . Stackarn..
Någon med koll på Malmö eller Helsingborg. Funderar ta en dag/kväll där nästa helg. Något kul uteliv för 30+?
leos lekland
så rolig 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
😂😂
Håller Klara Doktorow på att bli Sveriges motsvarighet till Britney Spears eller är det något jag inte förstår?
Tycker typ det mest pinsamma är de poetiska texterna hon börjat med. Låt en kvinna kråma sig lite
Kom inte in på utbildningen jag sökt och som skulle förändra mitt (yrkes)liv. Lite deppig nu.
Åh nej! ♥ Vad tråkigt
Tack! ❤️
Vem är pojkmamman i podden de talade om som dricker mycket alkohol? 🤔
Renara på snap hints nu om att det var John G som va otrogen. Expnph sa ju att ngn på J va otrogen för nån vecka sen
Guidetti?
Yes!
Ojoj
De har väl hintats om lite annat mellan dem så kanske har öppet förhållande?
Ja jag tänker det, men tänkte alltid att de hade ”öppet” med varandra.. exopnh borde veta och isf inte säga att det är otrohet men vet inte 🤔
Hintade de inte om att Tilda Ts kille varit otrogen också
Mitt gilty plesaure Sanna Bråding och förhållandet med barnens pappa. Förstår inte. Kommer och går han som han vill och har barn med andra kvinnor?
Sanna som kallar sej feminist och säger att hon står på kvinnornas sida. Hon lever inte som hon lär.
Hur många ”feminister” gör det. Otroligt att se hur ”feminister” som grupp underminerar sig själv konstant.
Såg att Alice Stenlöf visade lite kläder för sitt märke.
Någon mer än jag som tänkt på att i princip alla influencerplagg/kollektioner kräver sillisar?
Chelsea twist top som Adsgn har. Vem utan sillisar kan bära den?
Inlägg kommer. 🙂
Kan någon myndighet för djurs rättigheter ge PAOW djurförbud 😥! Hur många katter ska leva ensamma medans hon är ute och självmedicinerar sin ångest.
Någon som såg vad Linn Ahlborg hade i sitt dadelgodis-recept på Snapchat? Hann inte se det och det såg gott ut 🙁
Dadlar, Mandelsmör, banan, choklad och frystorkad hallon och flingsalt. Tror det var allt!
Hur vet man om man brutit eller stukat en tå? 🤔
Kanske finns någon som antingen gjort det som vet, någon som jobbar inom sjukvården eller något och har erfarenhet.
Skulle ta ett steg över en grej och lyfte tydligen inte foten tillräckligt så körde den rätt in i grejen. Som alla vet gör det ju pissont i några minuter men sen har det alltid varit fine liksom.
Detta hände vid lunch och jag har fortfarande ont, tån bredvid lilltån, ringtån kanske?, har blivit lite blå på sidorna och uppe. Den pekar inte på fel håll eller något, men gör ont att stå, gå, vinkla tårna uppåt, vika ner dom och ja allt😂
Är det en stukning tro? För om den skulle vara bruten borde man väl inte kunna röra den alls? Eller sitter tårna ihop så alla böjs automatiskt?😅 Kan inte bara böja en tå på den andra foten, så den kanske bara följer med ändå.
Men kan man få så ont av att det bara blivit ett blåmärke eller något lär har ”gått sönder”?
Som jag förstår gör man ingenting direkt åt det utan det läker själv, så frågar här för kommer inte söka vård om det inte skulle bli värre eller om det inte blivit bättre om någon vecka.
Det kan vara en fraktur även om du kan böja på tån. Har du väldigt ont och är blå och svullen så hade jag sökt vård ändå, för att få det dokumenterat. Både fraktur och stukning kan göra fruktansvärt ont, så det är svårt att bedöma utan att se tån och eventuellt röntga.
Är du svullen så ha foten i högläge.
När jag bröt tån (eller fick en fraktur, är det samma sak?) blev den blå och svullen. La i högläge och tog Ipren pga gjorde skitont. Har brutit foten också och tån var fan värre. Sökte vård för jag inte visste om det gick att göra något åt, men fick svaret att man bara skulle låta det vara typ och fortsätta gå. Gjorde väldigt ont att ”rulla” foten i steget liksom så gick väldigt försiktigt i början. Köpte ett par tofflor med mycket space framme vid tårna för att kunna gå, kunde inte ha täckta skor. Det är väl mitt bästa tips haha, alltså tofflor! Men hör av dig till vården för säkerhets skull, det kan ju vara att du lyckats bryta något i foten.
Jag bröt en tå för några år sen. Sökte inte vård, eftersom de inte riktigt gör något åt brutna tår. Tejpade den rakt bara och har inte haft problem efter det. 😅
Satte du kirurgtejp runt den tån och den bredvid bara då? Eller hur tejpar man rakt?
Tejpa ihop den med tån bredvid. Vården gör ingenting åt en bruten tå. Om det inte är stortån, tror jag.
TS här.
Tack för era svar! Hade hoppats på att inte behöva söka vård för det är det värsta som finns typ. Men tänker att jag väntar till måndag åtminstone så jag inte behöver åka flera mil till akuten och sitta där, utan se om vårdcentralen har en tid. Behöver man göra röntgen lär jag behöva till sjukhuset ändå men skönare och tryggare med en tid. För det kan väl inte hända något till måndag? Förutom att det kanske gör mer ont. Får lite katastroftankar och tänker det värsta alltid 😅
Det ser inte svullet ut, vet inte om det kan komma i efterhand?
Skulle plocka kantareller imorgon, händer det inget mirakel under natten så antar jag att det inte blir av 🥲
Låter som en bra plan! Jag var en av de som svarade, kan tilläggas att jag ringde 1177 först som gav rådet att söka vård (hade också slagit upp ett större sår och risk för infektion, kanske därför?) Hade privat sjukförsäkring iofs så fick en tid direkt men tror faktiskt inte de gjorde en riktig röntgen.
Men dom kommer inte röntga din tå. Dom gör inget åt brutna tår.
Min tå blev svart och uppsvälld, men sjukhuset sa att no can do, den blir frisk av sig själv, lycka till! Så tog några månader tills bra 😅 nu, några år senare, lite vind men fungerar 🤭
Hände mig för snart 2 v sen .har skitont fortf. Vc säger” ta Alvedon och ipren du har inte brutit den. ”
Har brutit min lilltå (samma lilltå!) två gånger. Smärtan satt kvar som du beskriver och sen blev den blågrön av allt blod under huden. Sökte vård på sjukhuset men helt ärligt, det är inte lönt för dem skickade bara hem mig och sa ”vila den” och ”om du vill så kan du linda in den i bandage”. Vet inte vad jag förväntade mig att dem skulle göra för en bruten tå, vad kan man göra liksom? Första gången pekade min lilltå dessutom 90 grader RAKT UT åt sidan haha
Hur fan gör man om man gillar någon på distans? Träffade en kille i Finland och fick 100% vibe, vi addade varann på FB och Insta och har skrivit lite. Jag ville gärna skriva mer men vet fan inte vad jag skulle skriva om? Vi har gemensamma vänner, måste jag helt enkelt åka tillbaka och ”springa på honom” mer? Har någon varit i nån liknande situation?
Kan du inte skriva rakt ut att du skulle vilja träffas?
Är inne på samma spår, vad har du att förlora på att föreslå att ni ska pröva att hitta på något tillsammans? 🙂 Verkar jobbigare att åka till Finland för att ”råka” stöta på varandra?
Men… vad? När han bor i Finland och jag i Sverige?
Ja? Det är ju lite overkill att åka dit o ”låtsas” springa på honom. Skriv att han verkar nice o att du vill ses igen? Är det 100 mil emellan er eller vad snackar vi?
Livet är för kort och du har verkligen ingenting att förlora, skriv! Du kan börja med ”Hej, tack för senast. Du kommer inte möjligtvis ha vägarna förbi Sverige någon gång snart?” Så att han fattar att du är lite intresserad.
Skriv o fråga om han vill komma till dig.
Nån som följer Ellie Sandin? Var det inte väldigt länge sedan man såg till Stefan? Det har väl inte tagit slut?
Han är ju hos sig såg jag på Instagram.
Glöm det. Det är inte slut. Och det blev jag glad för för jag tycker dom passar bra ihop.
Något av det som jag är mest rädd för är att hamna i en relation med en man där alla förutom jag kan uppenbart se att han egentligen hatar mig.
Med jämna mellanrum har jag sett att folk kan säga sådant om Tanbyklara och hennes kille. Vad är det folk reagerar på? Nästan alla influencers har ju partners, men vissa får aldrig såna kommentarer medan jag sett det flera gånger om Klara
Vad får hon för kommentarer menar du? Att han inte vill ha henne egentligen eller va?
Att det är uppenbart att han bara stannar för pengarna och barnen (som han egentligen inte ville ha eftersom det blev en abort första gången), att han verkar irriterad på henne, osv. Det är småkommentarer som kommer upp här, på tiktok, youtube och andra sociala medier
Jag följer ingen av dom så jag har inte själv sett det, men jag har aldrig sett såna kommentarer om till exempel Isabella och det får mig att fundera över vad skillnaden är
Låter ju väldigt långsökt dock att man skulle råka göra någon man egentligen ogillar gravid flera gånger? Är ju rätt vanligt i relationer att man är irriterade på varandra periodvis, låter som att folk målar upp en överdriven bild av det.
Följer dock ej dem.
Kanske det. Jag har som sagt sett det flera gånger och jag ser inte såna kommentarer så ofta på dom andra, så jag undrar vad det är
Hon kanske ställer det som ultimatum för att fortsätta vara ihop? Hon va la några år över 30 när dom träffades så hade inte tid att slösa på nån som inte skulle vilja ha barn. Och han får leva lyxliv och får fame i gengäld.
Ja med tanke på att de fick barn ihop efter bara några månader så kan det nog va så. Och han fick behålla pengar och fame eftersom de har barn nu, och blev känd på köpet o ska lajva influencer nu
Exakt så!
Varför är det uppenbart?
Jag kan kommentera om dom och jag tror inte Jhon hatar Klara, men jag tror inte han vill ha det livet hon vill ha och stannar främst för att han får fame.
Han har sen start tagit mycket plats i hennes kanaler, uttryckt sitt ”varumärke” (i brist på bättre ord) mycket och gått in och lett mycket av hennes jobb.
Och så grejen med att han sökte till programmet som en fuckboy? Visst kan man ändras men dom började ju ses ganska omgående när dom kommit hem.
Dom verkar så olika, tjafsar om det mesta, hade hon inte varit känd tror jag inte som hade setts igen efter första ligget.
Jag blir så förvånad över hur han verkar vara nu för tiden. Gick i högstadiet med honom och då var han så jordnära och världens snällaste. Det är visserligen många år sedan men han verkar vara en helt annan person nu.
Jag tyckte han verkade gullig i början så på ett sätt kan jag förstå bilden du beskriver från skolan. Men så började han få uppmärksamhet och det steg honom lite åt huvudet kanske?
Jag tycker ändå han verkar snäll och har fina värderingar, han är ju inte helt dum o korkad när de diskuterar. Men håller med om att han verkar förändrad och säkert har fått lite hybris nu, han tycker han själv är så snygg också, men det är väl klara o alla andra som gasat i han det? Men håller med om att det är sjukt skumt att han söker in som fuckboy och att klara såg något i han, hon måste ju fatta att han ville vara med för att bli känd, nu blev hon hans biljett till det, sen är det sån ick att han så gärna vill synas överallt och rida på hennes varumärke, fattar inte hur hon inte kan tycka det. Känns inte genuint alls.
Känns mest desperat från Klaras sida. Hon hade drömt om familj länge, hade blivit ”äldre” (utifrån reproduktion) och så dyker en snygg tonåring upp. Han får fame och hon får familj. Plus i kanten att han är trevlig att titta på/visa upp.
Hahaha. Han va typ 24-25 är han va med, hon är 7 år äldre än honom.
Så att det skulle handla om en kvinna som börjar bli gammal och träffar en tonåring stämmer ju iaf inte.
Men herregud…
Sökte han som en fuckboy men kom in som en nice guy? Jag har inte hört någon bakgrundshistoria men minns att han presenterades som en nice guy när han åkte ut. Står även så i en Nyheter24–artikel: https://nyheter24.se/noje/kandisar/1388736-allt-om-klara-elvgrens-pojkvan-jhon-arboleda-jobb-och-familj
”I programmet var Jhon en ”nice guy” – alltså där för att finna kärleken. Jhon slutade inte upp med någon av tjejerna i programmet och åkte hem själv.”
Jag blir jämt skeptisk till par där ena parten verkligen vill gifta sig men inte den andra. Speciellt om Man har barn plus bostad ihop och är 30Plus
Fast alla vill inte gifta sig. Det ska inte vara ett krav bara för man har barn, bostad och är äldre än 30.
Men liksom va? Vaddå inte gifta sig om man har barn och boende? Vad finns det för enda rimligt argument? Så barnsligt
Haha va?!!! Ni är ju galna. Varför måste man gifta sig?
Av juridiska skäl bör man gifta sig eftersom man sätter sin parter och barnet i skiten om en för. Sen om det är borgligt med två vittnen spelar ingen roll men snälla gift er om det är en varaktig relation med barn.
Varför skulle man inte?!!! Tok-Märta du
Så fånigt ABC, att gifta sig är inte ett måste. Så klart.
Ni med barn – hur noga är ni att dom inte visas nakna utomhus?
Har inte barn själv men blev så förvånad när jag såg flera barn springa runt på gräsmattan på innergården helt nakna. Kanske fel att tänka så men tänker att man vet inte vilka som bor och ser, besökare, alla har tillgång till mobil och kan ta kort och filma. Förhoppningsvis finns det ingen sån här.
Tänker om jag själv haft barn skulle jag inte tillåta det, eller tex bada naken vid en strand där det är folk. Men är kanske inte så enkelt och är kanske smidigt att inte behöva ha badbyxor/bikinitrosor.
Tänkte samma. En som la ut på Facebook dock story men ändå. En som höll i barnet men ändå. :/
Sluta sexualisera nakenhet hos barn?
Tror det snarare handlar om att det finns många pedofiler. Ibland får man tänka lite.
Ibland får man tänka lite ja. Som att låta barn vara och inte måla upp världen som en livsfarlig plats redan från 0. Det räcker gott att hålla koll och uppsikt.
Hur håller man koll och uppsikt? Hur hjälper det? Vad kollar du efter?
Hur vet man vad som rör sig i huvudet på personerna som sitter på balkongen?
Vad exakt är du rädd för? Du vet väl att det räcker med en ansiktsbild för att skapa deepfakes och ”nakenbilder” ändå? Vill du klä in barnen i niqab för att skydda dem?
😂
Gör ju vissa folkslag 🙄
För att inte tala om vad som kan
”röra sig i huvudet” på någon som bara känner till ditt barns existens. Behövs inga fotografier för att fantisera. B äst att låsa in barnen helt?
Låter absurt men det är det enda sättet att skydda dem från folks tankar. Det – eller att vi helt enkelt skiter i vad profilerna tänker.
Man kan inte leva ett liv med god livskvalitet om man sak försöka akta sig för vad andra människor TÄNKER. Tankar är inte övergrepp. Lägg fokus på att skydda barnen från grooming och övergrepp från släktingar, tränare, personal etc istället.
Ts sexualiserar ju inte barn!? Men är vaken för att ANDRA kan göra det. Tyvärr lever vi ju i en digital värld och jag tror kanske inte det finns fler av dessa personer idag än för kanske 20 år sen. Men det är lättare att dela material nu. Medvetet eller inte.
Det handlar ej om att vanliga människor sexualiserar barn… det handlar om sjuka människor dvs pedofiler. Dessa kan befinna sig i på samma plats där ens barn springer naken.. pedofiler söker sig till platser där barn befinner sig exempelvis badstränder, lekplatser etc.
Har inga barn men bor vid en strand och spenderar mkt tid där o små barn är nakna där hela tiden. Ser inte alls problemet, jag var naken på stranden/i trädgården/osv som barn, varför skulle kids inte kunna vara det nu? Tycker det är värre med de som sätter små bikinis på treåringar.
Verkligen!
Mina barn springer nakna på gräsmattan utanför as we speak🤪 Förstår vad du menar, och när det är riktigt mycket folk vid sjön vill jag att dom har badkläder på. Men tycker det är synd att normalisera att barn inte kan då vara nakna. Tycker det hör svenska sommaren till🌞
Håller absolut med. Jag som har för mycket katastroftankar bara kanske som blir orolig för att det ska finnas äckelmänniskor.
Tycker det finns något intressant i detta… läste en mamma som argumenterade för att alla barn alltid borde ha UV kläder när de badade, även t ex på badhus, för att det finns gubbar som kan smygtitta. Det fick mig att fundera på var vi kommer sluta om vi låter oss ”gå den vägen” och styras av vad gubbar fantiserar om, vad de kan tänka för olämpliga tankar?
För gubbar kan ju faktiskt fantisera om nakna barn även om de inte sett dem i badkläder, det räcker med ett ansikte eller en vanligt foto (t ex som gubben som hade använt födelsedagsannonser i lokaltidningen och sen fabricerat ihop massa sexuella historier i sitt kollegieblock…). Och var hamnar vi då? Blir inte slutsatsen att barnen borde ha burka, för vi vill ju faktiskt skydda dem?
Eller finns det en annan väg att gå, där man kanske snarare fokuserar på att skydda barn från faktiska övergrepp (sådana man märker själv att man är med om) men skiter i vad gubbar eventuellt tänker? Och kanske är det inte en katastrof heller om det skulle finnas en smygfotad bild på en själv i baddräkt som man aldrig kommer veta om? (För generellt sett skyltar ju inte folk med att de har barnpornografiskt material i datorn så det är brottsligt).
Tänker väldigt mkt på det. Och det är inte att sexualisera barn, det är att veta hur världen ser ut och skydda sina barn!
Mina barn får springa nakna hemma lr där ingen är. Men på badplatser å stränder har vi badkläder på och jag har förklarat varför(men såklart på ett rimligt sätt för deras ålder)
Till er som inte tänker som jag. Om ni bara visst hur mkt bilder som sprids. Om ni bara visste hur sjuka människor kan vara. Om ni bara visste hur mkt ”smygtagna” bilder som sprids på bebisar å småbarn. Hur diskussionerna sen går vad de här störda individerna skulle vilja göra med barnet.
Man är inte skön för att man skiter i sånt, man är naiv. Varje dag händer detta. Och varje dag utnyttjar män sin position som släkting, tränare, lärare för att komma nära och få vistas i miljöer där unga offer finns. Om vi vuxna istället håller koll, pratar med våra barn, inte tillåter vem som helst runt våra barn, tänker på hur vi klär oss, ifrågasätter individer som verkar va på fel plats osv osv så kommer färre barn råka ut för sånt här.
Men herregud man måste ju få leva sitt liv också utan att vara rädd eller begränsa sig hela tiden. Att vara medveten om risker och uppmärksam på sin omgivning är ju jättebra men någonstans går ju gränsen.
Fast begränsar man verkligen livet supermycket av att inte gå runt naken? Att täcka könet är väl inte jobbigt och får en att känna att man inte får leva sitt liv hur man vill?
Det kan man ju tycka. Jag tycker att man ska få leva i en värld där det inte finns våld orättvisor sjukdomar död osv. Men det är en utopi som inte existerar och vill man inte råka ut för något i onödan så skyddar man sig.
Att tro att ens önskningar är en lag är dumt och naivt.
Men man kan ju alltid låtsas och haran tur händer inget.
Jag går inte runt och är rädd
Är inte heller begränsad
För mig är det lika självklart som att ha bilbälte eller cykelhjälm. Inget jobbigt alls.
Nej det går inte 2026!!
Jag håller helt med om allt du skriver kring hur vi ska agera för att skydda våra barn från sexuella övergrepp UTOM att vi ”tänka på hur vi klär oss”. Det tycker jag är helt fel väg att gå, och det beror inte på att jag vill vara skön utan att jag helt enkelt resonerar att den typen av ”skydd” begränsar de potentiella offrens liv så extremt mycket samtidigt som det inte gör någon egentlig skillnad alls för att minska problemen (det kommer finnas folk som fantiserar och smygtagna bilder helt oavsett hur vi klär barnen).
Jämför olika kulturer där kvinnor förväntas täcka sig i olika hög grad. Det är ju knapppast så att kvinnorvisar med hud leder till mer sexuella övergrepp – eller hur? Jag tror liksom inte den metoden fungerar, det är inte så mas skyddar någon från övergrepp eller att sexualiseras.
Sen har jag respekt för att man kan resonera olika och lyssnar gärna på hur andra tänker, men det stämmer inte att mina åsikter beror på att jag försöker vara skön eller inte bryr mig.
Märkligt resonemang ändå…förstår men ändå inte.
Om jag inte vill att någon ska uppmärksamma, titta eller fokusera på mina bröst så tar jag givetvis inte på mig något som framhäver dem men om jag vill att mina bröst ska synas så tar jag på mig något som just framhäver dem.
Jag kan tex inte gå runt i endast en bh och tro att folk inte kommer att se mina bröst eller reagera på dem på olika sätt.
Det kommer självklart finnas de som fokuserar på brösten oavsett klädstil men man kanske inte vill bjuda så generöst på den upplevelsen. Men vill man det, ja då kanske man får ta konsekvenserna av det.
Även om jag önskar att vi levde i ett samhälle där kvinnor inte behöver tänka på va de har på sig så spelar det ju absolut ingen roll så länge verkligheten ser annorlunda ut. Jag kan ju tycka vad jag vill men om att klä sig på ett visst sätt ökar risken för att bli behandlad på ett mindre önskvärt sätt så vill jag självklart eliminera den risken så gott jag kan.
Jag kan ju önska att jag slapp ha på .ig bilbälte också men varför ta en sådan risk.
Att lära sina barn att ha hjälm när de cyklar är självklart men man lär dem också att klä sig på ett sätt som inte uppmuntrar till något som eventuellt skulle kunna skada dem.
Att tro att ens önskningar är relevanta i en riskanalys är dumt.
Nej nej nej, du är ju helt ut och cyklar på victim blaming-cykeln! Vill du minska risken för att dina barn inte ska fara illa så är tips nummer 1: Ha inga manliga släktingar eller män i din omgivning överhuvudtaget.
Om du inte förstår det själv så det du skriver här är att en kvinna som blir våldtagen eller sexuellt trakasserad får skylla sig själv om hon hade kortkjol och urringning. Fräsch åsikt att ha 2025!
Alltså jag tycker givetvis inte att barn ska ha kläder som sexualiserar dem och framhäver olika kroppsdelar, men att de ska täcka sig på olika vis är inte samma sak.
En cykelhjäm skyddar också väldigt tydligt, men att barn täcker sig tror jag inte skyddar alls, och dessutom tycker jag det är fel väg att gå, det är väldigt osunt att lägga stor fokus på att pedofiler inte ska tänka snuskiga tankar om barn, det kommer barn och föräldrar må väldigt dåligt av och ändå aldrig lyckas påverka nämnvärt.
Med tänka på hur vi klär oss menar jag inget mer än det. Inte så att jag anser att barn ska ha uniform eller overall.
Men att springa naken på offentliga platser ser jag som olämpligt. Inte farligt lr konstigt men vi undviker det.
Jag och du är ju inte nakna offentligt så varför måste barn vara det? Förstår faktiskt inte problemet
Du har inte mycket kontakt med barn tydligen.
Precis det jag har
Egna och andras
Även jobbat med lite det jag nämner, därav mina åsikter. Har sett skiten för mkt samt vad det gör med de barn som drabbas och hur djupa spår det kan sätta
Du blandar äpplen och päron.
Principen är ju ändå att man ska vakta barn från pedofiler genom att skyla dem, och det tycker jag är en kass metod och en dålig idé i grunden.
Däremot är jag inte särskilt investerad i att barn nödvändigtvis ska kunna vara just nakna offentligt (mina barn är aldrig det ). Men låt det då stanna där – börja inte låta den idén växa till att barn kanske inte borde ha bara blöja heller, kanske inte bara baddräkt på stranden, kanske lite längre shorts osv – för visst vill vi väl skydda dem och tänk på alla snuskgubbar.
Och sluta fundera över pedofilernas fantasier, så länge de håller sig till fantasier skadar det ingen utom dem själva.
Och med råkar ut för menar jag inte att bli vt. bara att vara med om ett obehagligt samtal med en sån här individ. Eller behöva leva med känslan av de obehagliga blickarna. Att gå runt med den obehagliga känslan”vad menade han egentligen när han sa sådär”. Eller att många år senare plötsligt inse att man varit med om något som man då inte förstod och bli helt förstörd av det. Jag kan skriva hur mkt som helst. Poängen är. Det händer så mkt skit, litet som stort. Och allt påverkar. Och en mindre händelse kan sätta spår och skapa beteenden och tankar som lägger grunden till annat.
Det skyddar man sina barn från genom att ha noggrann koll på dem, vara vaksam och prata mycket med dem. Inte genom hur vi klär dem.
Jämför med USA t ex där nakna barn är
extremt mycket mer kontroversiellt – samtidigt som barn sexualiseras mycket mer på många vis.
Där tycker vi olika
Ska vi inte börja bära vapen också? Då kanske vi skulle känna oss riktigt trygga.
1000+++
Mina barn får vara nakna hemma hur mycket dom vill. Men på offentliga platser är det kläder eller badkläder som gäller. Låter dom inte heller byta om på stranden helt öppet. Jag vill skydda mina barn till varje pris.
Ja varför är detta konstigt?
Varför kan vi som föräldrar inte ta det ansvar vi automatiskt skriver under till när vi föder barn-att skydda våra barn till varje pris. Skiter fullständigt i om nån blir stött. Det är pga -ursäkta nu-slapphet å naiv godtrogenhet som farliga individer nästlat sig in på platser de ej ska ha tillgång till. Opopulär åsikt men det står jag för.
Och erfarenhet och fakta gör att jag känner mig väldigt säker på min sak.
Tror nog att peddos även gillar barn i badkläder så då får du ta på dom heltäckande kläder? Inte byta blöja på bebis på offentlig plats? Ha på badkläder på barn när de duschar efter gympan för någon kan ju filma? Inte gå på offentliga toaletter? Inte släppa iväg barn ensamma eller låta dom ha sociala medier?
Säkerligen MEN dom kan inte smyg ta kort på mina barn nakna åtminstone. Man kan ej skydda baren från allt såklart. Men man kan och man ska skydda dom från det man kan.
Fast du KAN ju låta bli att ha blöja offentligt, ha baddräkt i duschen på badhuset etc. Det handlar om en gränsdragning dels kring vilka åtgärder man tycker är rimliga och dels kring vilka man bedömer effektiva (och det är nog framförallt kring det sistnämnda åsikterna går isär).
Ja detta förstår alla redan men tack. Det handlar snarare om att det är ett så bisarrt argument att 1. Bara för att man personligen inte anser att små åtgärder är effektiva tycker man att man kan utsätta sina barn för mer fara än annars eller 2. Bara för att man gör en sak för att förhindra något dåligt likställs det med att göra det mest extrema som att ta på barnen burka? Det finns inget mellanting? Ni som resonerar som ”allt eller inget” är så knäppa.
Svaret är enkelt – det är ALLA föräldrars ansvar att skydda sina barn från det allra värsta. Om ni tycker att det är samma sak att någon gör en AI bild med ditt barns ansikte vs använder en originalbild där barnet är naket så är ni otroligt konstiga individer som aldrig borde ha skaffat barn 🙂 punkt slut.
Punkt slut?
Barn ska inte behöva bära samhällets rädsla på sina axlar. Barn ska få vara barn, vilket ibland innebär att få springa nakna på en sommaräng, leka i trädgården eller bada utan att vuxenvärlden omedelbart läser in moralisk, smuts, skam eller fara.
Vi behöver ett samhälle där vi både kan förstå digitala risker och samtidigt stå upp för barnets rätt till oskyddad lek, kroppslig frihet och barndom. Allt för att inte riskera att uppfostra våra barn in i en ohälsosam värld där varje nakenhet är suspekt och varje fri rörelse misstänkliggjord.
Gud den här personlighetstypen när man tror alla som inte resonerar precis som en själv helt enkelt är sämre personer är så himla störig.
Du är störig 🙂
Håller med! Hemma i trädgården fick de leka med sina vattenleksaker, utan badkläder. På en strand med totalt främmande människor var det badkläder på. Och det är klart att jag vet att övergrepp inte bara kommer från främlingar, men kanske kan begränsa att bilder på mina barn, sprids, genom att de har badkläder på sig. Man får ju göra det man kan.
Jag delar sjävklart inte nakenbilder på mina barn och de är aldrig spritt språngande nakna i offentliga miljöer. Men har någon sett dem i badbyxor och fantiserat om dem skiter jag faktiskt fullständigt i det, vad gubbar gör i sitt huvud är inget jag kommer låta påverka hur vi lever våra liv.
Hemma får dom springa nakna bäst dom vill. Är vi bland folk vi inte känner t ex på stranden så är det badbyxa/underkläder på. Det är så lätt att hamna i någons foto och då vill jag inte att mina barn ska vara nakna.
Tycker det är opassande, även på stranden. Vad är fel på ett par byxor??
Syftar du till alla åldrar? Min 1 åring får bada naken vid stranden, tycker det känns konstigt att dra på henne bikini/baddräkt. Hon har dock uv-dräkt om det är mitt på dagen eller väldigt soligt. Då i syfte att skydda mot solen, inte att en potentiell snuskgubbe rör sig i närheten
Är det inte konstigare att va naken? Varför ska de vara det?
Jag vet inte vilken outfit du hade när du föddes, men för de flesta är det fullt naturligt att vara naken. Religiös uppväxt?
Vad har det med saken att göra, att du föddes naken?
Efter det så klär man på sig när man är i sociala sammanhang.
Nu är mina äldre men i DAG skulle jag sagt nej.
För mkt dumpen och störda människor ute.
Var garanterat lika många peddon när dina barn var små. 🤷♀️
Ja men utan mobiler….
Mina barn har badat nakna när de varit små (förutom väldigt soliga dagar när de haft UV-dräkter). Naturligtvis kan det finnas de som tänker saker men rent krasst påverkas inte min son av andras tankar. Naturligtvis är jag i övrigt vaksam och skulle reagera och agera direkt om någon främling närmar sig på ett konstigt sätt, rör mitt barn eller liknande.
Såg att detta diskuterades i en vlogg. Börja potträning med en 10 månaders bebis?
Kina börjar väl direkt.
Älskar.
Why not
Vi började testa redan när våran bebis var 8 mån. Blöjfri innan 2 år
Ingen shame utan uppriktig fråga, tar det över ett år att få barn blöjfria? 8-24 månader är ju 16 månader innan hen blev blöjfri.
Med så små barn så ”pottränar” man inte i bemärkelsen att man lämnar hela ansvaret för att sköta sina behov till barnet utan man mer är observant på signaler och hjälper dem på på pottan då eller sätter dem på pottan på rutin.
”Aktiv/ intensiv” potträning går väl normalt ganska fort (dagar, veckor), men man kan köra utan blöja (det folk brukar kalla babypotting) redan från födseln och då gör man ju det rätt länge innan man förväntar sig att barnet sköter det helt själv, såklart.
När brukar man börja om man bara kör aktivt/intensivt? Förstår att det är olika men generellt. Har inga barn själv så blev bara nyfiken.
Förstår av kommentarer att det kan gå snabbare när man väl skiftar så förstår ju syftet så.
Allt mellan 1.5-4.5 år skulle jag säga. Vanligast verkar vara omkring 3 år.
Oj vad sent!
Nej, alltså vi introducerade pottan och han fick testa då och då. När m det ”väl var dags” så tog det en vecka för honom att bli blöjfri för han var så van vid pottan ändå.
Ja okej, jag har som sagt inga barn själv (kanske märks på mina kommentarer, haha) och läste ditt svar som att du va stolt över att ni började vid 8 mån och va klara innan 2 år. Inte för att det kanske är fel, men det lät lite underligt så därför jag undrade!
Nu läser jag dessutom att det kan räcka med dagar och då blir ju 16 månader väldigt länge, haha.
Som sagt handlar det inte om att rå träna i 16 månader…
Babypotting javisst! Blöjfri innan två år.
Körde snabbträning vid 2.5, hade nog inte orkat babypotta för att spara några månader av blöja.
Jag har introducerat pottan mellan 6-12 mån till alla 3 barn. Handlar inte om regelrätt potträning vid den åldern utan mer att bekanta sig med pottan och lär oss läsa av barnets signaler.
Babypotting kallas det ja 🙂
Sen börjat mer seriöst vid ca 2 år och då har de blivit blöjfria snabbt.
Vi har kört potta varje morgon från två månader, och ibland efter sovstunder på dagen. Funkar jättebra med morgonbajsen och morgonkisset som alltid kommer i pottan. Nu är barnet 11 månader och hon tycker det är trevligt att sitta på pottan flera gånger om dagen.
Vem trycker gilla? 2 månader? Som om en två månaders ens kan sitta. Är det tvärtom dagen?
Man lämnar givetvis inte barnet sittande på pottan. Man håller i barnet över potta eller toalett.
Ni är alltså seriösa? Varför så bråttom? Barnen är ju inte klara för det? Jag trodde verkligen ni skämtade. Vi flyttade från innerstaden när vi hade småbarn, för att de skulle få vara barn längre. Och nu ska man träna bort blöja, på ett barn som inte ens kan sitta upp. Det är riktigt skrämmande.
Att ha potta länge är inte något som är bra för barnen? Standard för 40 år sedan var 1-1,5? Det är tidsbrist bättre blöjor och förskola som gjort att barn har blöjas sjukt länge .
Vet inte hur det var för 40 år sedan . Men att man började så tidigt nu hade jag ingen aning om. För 30 år var 1,5 tidigt. Vc var inne på om barnet var tillräckligt mogen och att man. Inte skulle stressa fram någonting.
Vi gjorde det. Blev blöjfri på två veckor. Med nästa väntade vi betydligt längre och det tog mycket längre tid för det barnet att bli blöjfri eftersom den hade egen vilja på ett annat sätt. Föredrar tidig blöjträning nu när jag gjort på båda sätten.
Ja! Du har inget att förlora på det. Babypotting är kravlöst och häftigt! Min 1 åring visar själv när hon behöver bajsa- det är coolt tycker jag!
Började vid 2 mån över handfat, pottring på toa vid 6 mån och potta i kombo vid 1 år. Kör säger jag bara, så glad över att ha sluppit bajsblöjor denna gång. Både för barnet o resten av familjens skull 🙂
Vårt barn är i stort sett blöjfri. Blev det vid ca 2.5års ålder, hade gärna sett att det vart tidigare men min man är så motstridig och ”vill inte stressa fram något” kring vårt barn. Vilket resulterat i att vi haft diskussioner (”bråk”) kring det… samma sak med napp. Blir galen på min man över att han inte tycker som jag att vi ska ta bort den helt.
Skulle fan aldrig lyssnat på min mamma om att ge napp från första början.
Dummaste någonsin jag gjort mot mitt barn. GE. ALDRIG. ERA. BARN. NAPP säger jag bara!
💯
Tycker napp är jättebra.
Haha hade fan inte överlevt utan napp i början så tala för dig själv. (Nu är mitt barn ett halvår och har den bara när han ska sova, är annars inte intresserad av den)
Det är ju råder från BVC så inget konstigt.
Dock ska man ju såklart inte försöka få en 10
mån att helt ansvara för att ta intiativ till. Och sköta toalettbestyren själv, så som typ en 2 åring klarar av. Men det förstår nog alla.
Babypotting alltså att föräldrarna noterar barnens signaler kör ju många redan på nyfödda och det är ju bra för barnen, minskar risken för utslag mm och är miljövänligt pga sparar blöjor.
Tycker det verkar toppen att börja så tidigt som möjligt. Men ska också erkänna att jag inte fått till det med rutinpottande för något av mina barn och att de ändå blivit blöjfria på ett par dagar som 2 åringar när vi helt enkelt slängt blöjorna, vilket inte var särskilt jobbigt (och det blir nog de flesta andra också). Hade väl varit bättre om de slutade vid 1,5 år såklart men kan samtidigt känna att det viktigaste är att man inte väntar tills barnen är typ 4 år för att man ska vänta in att de själva tar intiativ eller något sådant.
Helt enig! Fick inte till ruttinpottning men båda helt blöjfria vid 2år och 2 månader respektive 2 år och 1 månad.
Råden från bvc om att börja rutinpotta tidigt baseras ju på att åldern då barn blir blöjfria ökat.
Men ser man till att sluta med blöja mellan 2-2,5 år så ligger man ju rätt bra till
Båda mina barn va bland de tidigaste på sina respektive förskoleavdelningar att sluta med blöja. Men gissar att det körts en massa babypotting i mitt område, min känsla iaf pga väldigt medvetna föräldrar i innerstan och allt annat görs by the book.
Jättebra ju. En del kör ju direkt, inte potta men att inte använda blöja. Bättre än att ha blöja i fyra år…
Tror man hindrar barnets förmåga att känna av när de är nödiga om man väntar för länge. Ser ofta barn i 3,5-4 års åldern med blöja dagtid. Vet inte om föräldrar väntar så länge för att det är smidigt med blöja eller om man tror att man bara kan potträna på sommaren. Tycker synd om förskolepersonalen som skall byta på stora barn.
Är du seriös? Eller den som diskuterade.
Min son är född med en avvikelse på en njure som gör att urinblåsa osv eventuellt skulle kunna påverkas, så vår läkare ville att vi skulle börja sitta på potta direkt bebis kunde sitta utan stöd, för att det är lättare att tömma blåsa o tarm ordentligt på potta o minskar risken för förstoppning 😊
De inte direkt konstigt ??
Japp, enklare starta då än med en tvååring som vill utforska självständigheten. Pottans vara och ickevara kan då enkelt användas som hävstång. Pottade min dotter lätt men regelbundet från 10mån, hon kanske var 1 år och 10 månader när vi drog av plåstret helt och tog bort blöjan. Gick galant.
Alice med köket verkar intresserad av Johannes L. Undra vad Josefin tycker om det haha
Han svarar A : ”Kärlek till dig ♥️” Svarar man så till någon som inte är ens partner?
Ja? Beror väl på sammanhanget men det kan man väl skriva både till okända eller vänner? Vad svarade han på när han skrev det?
Hon skrev att han var grym typ haha
Alltså har kollat in hos han ibland och det är nog bara hans sätt att skriva på. Kärlek bror, och sådär. Vänskapligt.
Han har ett konstigt kommentarsmönster. Såg att han kommenterat ett inlägg hos Tingelinn. Ser inte för något i världen vad dom två skulle ha gemensamt 🧐
Hahaha vad skrev han?
Han skrev grattis till henne och C. Gammal bild
Äta salami som legat ute i några timmar?
Skulle säga nej i denna värme 🙁
Det är ingen fara. Är du.
Hade varit nej för mig, Better safe than sorry i den här värmen
Tycker jag inte du ska göra i denna värme, varför ta en onödig risk att bli sjuk
Salami är ju inte rått kött, kör på.
Nu ska alltså Hanna Theorin ta ur p-staven men ska inta fixa annat preventivmedel, citat ”🤫🤫”. Det är så snabba, märkliga svängar med henne. Uppenbart att detta är för att hinta och dra mer trafik. VARFÖR följer folk? Jag FÖRSTÅR inte. Hon hjärtar liksom inte ens folks svar som hon själv efterfrågar.
Mest WT och wannabe-flunsor som kommenterar och gillar hennes inlägg. Det säger ju allt om intelligensnivån på hennes följare….
Ni två följer ju…
Man kan kolla utan att följa/ge visningar på olika sidor. Men du försökte vara smart, det ger jag dig!
Läser hennes tråd på Flashback ibland, samt det dyker ju upp om henne här titt som tätt.
Så en intelligent person hade ju förstått att man inte behöver följa henne för att veta vad som händer kring henne… men det förstår ju inte Anonym 21.47
Så att läsa hennes tråd på Flashback och smygfölja är inte att följa?! haha
Nej, att följa är att trycka på följa och ta del av allt. Nu är det så att fler och fler trycker på avfölj och det är fantastiskt. Hon har förlorat flera hundra följare på kort tid. Därför hon tar upp och hintar om syskon nu, tragisk människa. Jag hoppas hennes sambo vaknar upp snart och ser till att inte ännu ett barn hamnar i den familjen med den uppväxten.
Men gud! Om någon är en tragisk människa så är det du. Sluta följa henne om hon nu är så hemskt och fokusera på något positivt istället. Du låter seriöst besatt och obehaglig.
Jag är helt chockad över att de inte ser igenom alla lögner? De bara skickar hjärtan och glömmer bort allt hon sagt innan. Men ja du har rätt, det är ju en speciell typ av människor som alltid kommenterar.. de verkligen älskar när hon frågar något, skriver noveller om sina små barn. Att de inte förstår att hon inte bryr sig utan det enbart är för att få engagemang.
Håller med! Så iqbefriade följare
Haha men låt dem! Hur kan det störa ditt liv? För din egen skull borde du lägga energi på annat än att hata på henne och hennes följare. Gör något kul istället. Följ någon som intresserar dig och som har ett konto som ger dig något positivt. Låt HT försvinna ur ditt liv.
Varför ska ni alltid dyka upp när det skrivs om denna toka? Inte någon annanstans? Ni måste ju verkligen vara hennes största fans. Sorgligt.
Skulle säga att man bör ifrågasätta intelligensnivån på de som väljer att spökfölja/följa en influencer som man ogillar och bara vill skriva skit om. Det om något låter väldigt lågbegåvat.
Väldigt många som följer olika influencers utan att gilla dom. Varför kommenterar du inte detta på fler ställen? Eller orkar du bara skydda din stora idol?
Jag förstår att många mammor älskar henne, ni känner er nog som supermammor i jämförelse.
Hamnar hennes namn fortfarande i modd? Såg inte din kommentar innan. Varför är vissa skyddade och andra inte. Förstår inte.
Ja! Jag skrev ut hela namnet och det var i modd. Men tror inte att HT eller H.T är det, testar nu
Ok initialer är inte moddat
Kollade Janni delers klädesmärkes omsättning bara för att så liksom jämföra med Alice och Biancas… De går minus 63 miljoner ???? Asså förstår bolag inte går med vinst direkt men vad i hela fridens Friberg är detta.
Känns som företaget dog när J och J skiljde sig? Framförallt slutade väl båda lyfta det och engagera sig i det, och då tappar man köpare också.
Undrar hur det går för hennes nya parfymmärke.. inte så bra är min känsla
De är lite saftigt att de kostar 5000 för 100 ml vilket är mer än de flesta nicheparfymer. Luktar de fantastiskt med fantastisk hållbarhet så kan de va värt. Men ändå lite magstarkt pris med tanke på de är helt utan erfarenhet.
Helt sjukt ju. Vad tror influencers? Dyrare pris än Hermès, byredo, tom Ford parfymer liksom, varför skulle man betala 500 kr för 10 ML, dyraste jag hört för en parfym för ett nytt varumärke, utan att ens lukta på den???
Visste inte ens att hon hade ett klädmärke
Du har förklaringen i förvaltningsberättelsen under ”Väsentliga händelser under året”. De har gjort en nedskrivning av aktier på 64,6 msek som är en engångsföreteelse. Rörelseresultat är positivt på 2,9 msek. Skulle de inte ha gjort nedskrivningen hade de redovisat ett positivt resultat på sista raden.
Du kan läsa om anledningen till nedskrivningen under ”Väsentligs händelser under året”.
63 miljoner????? Hur då? Visste inte ens att hon hade klädmärke. Hur kan man ha sån förlust, blir hon inte skuldsatt
Nej när de är ett aktiebolag kan inte privatpersonerna bakom bli skuldsatta utan de är bolaget isåfall.
L skriver ju förklaringen här i tråden…..
Beata where are you?? 🍿🍿🍿
Beata var för bra för att vara sann
😭😭
Hur är er relation med era svärföräldrar? Mina är snälla och gulliga men de tar så mkt energi, det tjatas och gnatas och hålls på hela tiden, blir så snabbt matt när vi umgås och behöver typ återhämta mig efteråt. Hade behövt en strategi för att inte bry mig så mkt!
Tyvärr inte så bra. Min svärfar är en hemsk och otrevlig mansgris som inte ens kan bre en macka själv. Eller han vill inte. Han uttrycker det själv. Stör mig så orimligt mycket på att han bara sitter på röven och kollar på tv och gapar efter sånt han vill bli serverad. Min svärmor är gullig och snäll men jag står inte ut med att hon låter honom bete sig sådär och behandla henne som skit. Samtidigt kan hon ingenting utan honom. Ibland vill jag bara att hon ska komma över och umgås med oss på tu man hand men nej, hon kan lixom inte sätta sig i bilen och hälsa på oss själv någon gång. Jag och min man har varit tsm i 13 år och har två barn tsm. Inte en enda gång på alla dessa år har hon kommit själv fastän vi uttryckligen bjuder över bara henne ibland haha. Jag kan inte låta bli att ryta ifrån mot svärfar och det gillas inte så jag är inte särskilt omtyckt av dem heller 😆
Falskaste relationen jag haft. Vill inte ens kalla det relation…
Samma här. Jag upprätthåller trevlig fasad men de beter sig inte supertrevligt och väldigt exkluderande.
Uppenbart att de inte gillar mig vilket jag tror egentligen bara beror på att jag inte har samma ursprung som dem.
Exakt samma här.
Svenskar är så ”toleranta” mot in*vandrare – tills man blir tillsammans med deras son/dotter. Detta är min åsikt.
Intressant att du gjorde den tolkningen, jag läste det som att personen som skrev va den med svenskt ursprung.
Låter som att vi båda läste utifrån oss själva.
Ingen av oss är av svenskt ursprung, men vi har olika ursprung.
Har ingen relation till min svärfar för min sambo har själv ingen vidare relation till sin pappa. Men jag älskar min svärmor, hon är en av mina bästa vänner. Jag flyttade långt för att bo med min sambo och har ju därför inte min egen mamma nära och hon är verkligen som en extramamma för mig. Hon är världens bästa.
Hoppas du säger det till henne också🙂
Sådär. De brydde sig inte från start att lära känna mig och nu när jag och min man är gifta och har barn (vår dotter är 1 år nu) så bryr de sig lite mer, som att det endast då var det värt att lära känna mig lite (på nivån vad jag jobbar med). Svärmor är irriterande och kommer med råd och pikar gällande vår dotter. Står knappt ut
Hur menar du med tjatas o gnatas? På dig hela tiden eller hur menar du?
Tjatas om allt möjligt, typ, ”har du frostat av frysen? Du vet väl hur man gör? Ni har väl hemförsäkring??” Jag är ju 35+ så givetvis vet jag det och har det 🤓 Mkt såna grejer. Lite som att de inte tror att vi kan leva som vuxna människor. Hade velat sluta ta åt mig av tjatet.
Vet hur det är! Man måste bara lära sig att sluta lyssna. Man kan inte ändra någon annan och ställer de frågorna för att de vill väl (även om det är otroligt provocerande) så får man bara besvara dem och gå vidare. Det är dock lättare sagt än gjort, ibland får man avreagera sig hemma efteråt 😂
De bor nära och är trevliga och har ert välordnat liv. De passar barnen ofta och är jättesnälla mot dem. Men de är så … platta? Grunda? Jag är uppväxt med att man pratar om sina drömmar, rädslor och förhoppningar. Misslyckanden, oro och förväntningar. Men mina svärföräldrar pratar bar om saker som inte berör. Vädret, alkoholutbudet på olika systembolag, nån rolig anekdot som redan är berättad 700 gånger. När vi gick igenom massa missfall var det locket på och inte nämna, inte ens när jag tog upp att jag var ledsen och orolig. De bar byter ämne och låtsas som ingenting. Det får mig att känna mig tillintetgjord, ovälkommen och fånig och jag trivs egentligen inte i deras sällskap, trots att de utåt sett är bra svärföräldrar.
Hade kunnat vara mina svärföräldrar du beskrev precis.
Eller mina. Det har aldrig någonsin pratats om att något varit jobbigt eller ledsamt u det min sambos uppväxt.
Mina föräldrar och syskon är likadana. Jag har just gått igenom svåra år privat och de har knappt ställt några frågor eller nämnt det som hänt. Så rädda för allt som är obekvämt. En stor sorg för mig att inte kunna ventilera med familjen.
Same! Helt sjuk kontrast till sättet man pratar på i min familj. Känner mig allt för mycket och överdriven runt svärisarna. Fast jag i eget tycke är rätt ”vanlig”.. känner mina kollegor hundra gånger bättre, och då har jag bara känt dom i ett halvår.
Tycker inte det är konstigt alls att man inte pratar om sånt med föräldrar eller svärföräldrar. Sånt gör jag med min partner eller nära vänner.
Moses, herregud SAME!! Exakt så!! Det finns inget djup? Bara artigheter eller tjat för min del. Jag blir galen
Min svärfar gick hastigt och oväntat bort förra året men har en bra relation till min svärmor. Svärfar kunde va lite grinig och gillade inte när barnen tjoade och tjimmade så det är ju lugnare nu på så vis, annars var han en härlig person (sitter i rummet han gick bort i nu, hoppas han inte kommer och spökar för mig ikväll bara för att jag skrev att han var grinig).
Horribel. Svärmor är neurotisk, oförutsägbar och noll anpassningsbar. Svärfar är rent ut sagt ett rövhål som tog ut sin aggression på min man under uppväxten. Mot mig är han arrogant, otrevlig, går över gränser osv. Han vet alltid bäst och inget man säger kan övertyga honom motsatsen, inte ens fakta om en själv som han omöjligt kan veta. Dom favoriserar ett annat barnbarn över vårt dessutom. Min man kan inte stå upp mot dessa så vi har haft många tjafs genom åren. Om vi skiljas oss i framtiden så kan detta vara en av anledningarna.
Bryt!
Då hade jag låtit min man få åka dit själv och blir det frågor på det så är det bara att säga att du inte känner väl bemött.
De är jättegulliga och snälla, lägger sig inte i eller nåt. Kommer bra överens. Känner att jag fick jackpott i svärislotteriet! 😄
Varför tog min kommentar bort, skrev inget direkt opassande?
Kort sagt, relationen är fruktansvärd och kan bli en av anledningarna till skiljsmässa mellan mig och mannen.
Inte så bra, har aldrig känt mig bekväm i deras närvaro, känner mig inte ”hemma” när jag är hos dem. Svärfar pratar för 2, det vill säga för svärmor också för hon är tyst som en mus. Att vara ensam med henne i ett rum, är jobbigt. Går inte att ha en normal konversation…
Dessutom är de rasister och klagar på allt och alla som inte tycker som dem eller passar in i deras mall. Sen pratar de skit om min svägerska och sambo inför mig och min man. Så märkligt beteende.
Oj, skulle inte umgås med såna människor…
Jättedålig, tyvärr. De har många barn och barnbarn och favoriserar vissa av barnen och barnbarnen helt öppet. Detta skapar en massa bråk mellan mig och min partner, då jag jämt och ständigt för stötta och trösta honom när han mår dåligt över situationen. Samtidigt vågar han inte säga ifrån utan klamrar sig fast vid minsta lilla snälla gest från sina föräldrar. Som tur är har han även en del stöd av de syskon som också behandlas dåligt av föräldrarna.
Känner dock att min partner lite får stå sitt kast då han fortsätter att ha en relation till dem. Har mer ångest inför framtiden när våra barn blir äldre och kan förstå situationen mer…
Otroligt dåligt men jag har gjort ett aktivt val att ta avstånd dock. Min svärmor är otrolig knepig som person, hon är extremt kontrollerande och skulle gärna vilja detaljstyra våra liv. Vilket hon gång på gång försökt att göra genom att t.ex. börja skrika över att hon inte fick välja vår soffa.
När vi då sätter gränser och säger nej använder hon istället emotionell utpressning och utfrysning som svar på gränserna. Samtidigt som hon även är otroligt negativ, hård och klumpig socialt. Alltså en riktigt energitjuv att ha i sitt liv. Hon är sån person som liksom alltid ska komma med någon negativ peak än vad du har att säga.
Allt detta gjorde att jag inte träffat henne på snart två år vilket har varit otroligt skönt. Jag kände mig till slut helt kvävd av att hon konstant skulle styra och ställa och sedan frysa ut mig om jag inte gjorde exakt som hon ville.
Nu hörde hon dock av sig nyligen och skrev faktiskt att hon tar ansvar för att hon bettet sig fel och att hon vill be on ursäkt. Något jag absolut aldrig trodde skulle ske så blev ju lagom förvånad. Jag vet dock inte om jag är redo att släppa in henne i mitt liv igen. Hennes förslag är att vi ska ses och prata ut men vet inte om jag vill eller är där än. Har så mycket att skriva om min svärmor att jag hade kunnat skriva en bo om allt märkligt hon gjort.
Bra gjort! Det är det enda som hjälper med såna människor, att ta avstånd från dem, skydda sig själv.
Jag hade gett henne en ny chans. Kanske bara ses en kort stund ihop med andra och spara det där prata-ut-samtalet när du sett hur det gick. Då behöver du inte vara så beredd och det behöver inte ta så mycket energi.
Retar mig massor på dem kring vissa saker och situationer men när det kommer till kritan vet jag att de alltid finns där för oss och våra barn och att det är mycket kärlek. Vi är väldigt olika i personligheter vilket krockar ibland men är ändå väldigt glad för dem.
önskar att den var bättre. Men skyller det på sambon. Han träffar inte sin familj så ofta, de bor 1,5h från oss. Även när sambon bodde i samma stad så träffade han inte sin familj särskilt ofta. Jag känner mig mest obekväm i deras närvaro, inte för att dom gjort något fel eller så, utan för att jag känner att vi inte riktigt känner varandra och därför kan jag inte vara mig själv.
Sambon har betydligt bättre kontakt med sina svärföräldrar (alltså mina päron) men det har nog att göra med min relation. Jag träffar min familj väldigt ofta, vi hörs i princip varje dag. När jag var bortrest bjöd min far över sambon på mat. Det är fint tycker jag, att dom kan umgås utan mig. Önskar att jag hade samma relation till hans familj.
Följer inte Isabella Jedler men går in på hennes insta då och då för att kolla läget. Förundras över hennes kärleksliv. Först var hon tillsammans (kanske även förlovad, minns ej?) med kärleken i hennes liv Mike. Men när de gjorde slut var allting skit och han var hemsk. En kvart senare har hon hittat THE ONE och allting går på en ögonblinkning; giftermål, barn ett och barn två. För att senare skilja sig ock allting var skit och han var hemsk. En till kvart senare har hon en fotograf till pojkvän som är en GUD och behandlar henne som en prinsessa och visar henne äntligen vad riktig kärlek är. Han presenteras för barnen och this is it. För att göra slut efter några veckor? Vad fan hände där?
Ja, jag är lika förundrad. Det svänger fort i hennes liv. Hon hann ju bli ihop med exet en gång till också efter att de separerat.
Hah, samma här! Följer ej IJ, men typ två gånger per år dyker hon upp i flödet. Då är det alltid en ny man, nytt barn, ny hund eller nytt boende. Är hon singel nu alltså? Trodde hon var ihop med en dansk (?)?
Haha undrar samma!! Hon är nog tyvärr väldigt väldigt osäker i sig själv och det blir pannkaka.. hon verkar komma från otrygg bakgrund. Får inte alls någon stark independent känsla av henne. Inte vidare skarp heller…
Va är det slut med dansken nu 😅
Orimligt nyfiken vad som hände med the one/barnens pappa
Är de bara jag som får klaustrofobi när jag kollar klaras vloggar i deras lägenhet sen känns så sjukt liten…. Längtar verkligen tills hon köper större lägenhet så man kan kolla alla härliga vloggar. Har inte några problem med de från Öland eller från stället i Spanien.
Yes, det är bara du. 😊
Är la bara rummet dom har som kontor som är litet? Annars är det ju väldigt ljust och fräscht så upplever det inte trångt? Då känns lägenheten i Spanien invändigt mindre för den känns mörkare.
Jag tror du har en skev bild av hur folk i Stockholms innerstad bor. 84 kvm (ja, jag var tvungen att kolla) för två vuxna och två barn är helt normalt. Jag tror snarare att den är rätt stor.
Käket känns som gå in backa ut och badrummet och sovrummet och gästrummet men de kanske bara upplevs så i kameran men de kommer säkert flytta snart.
Så vidrigt av H.T att lura följarna än en gång med syskoncontent. Hon var tydlig med att det inte skulle bli något försök innan hennes förlossningsskada var borta och att det skulle ta ett tag, men nu när följarna sviker så lägger hon ut hemlighetsfulla emojis och att hon inte ska ha något preventivmedel. Fyfan vad vissa gör allt för att locka följare. Verkligen bottenskrap av influencers som håller på så. Eller har hennes förlossningskada mirakulöst försvunnit nu kanske, som den enda gången hon gjorde reklam för träningskläder och hon kunde äntligen spela sitt älskade tennis. För att sen ha för stora problem för att träna när samarbetet var över. Hej fler lögner 👋🏼
Glöm inte senaste gången då hon mjölka sönder syskonresan för att sen bara tvärt säga att det inte blir någonting och de hade diskuterat det länge. Antingen ljög hon om allting och inte ens hade kontakt med Livio eller så stoppade hennes sambo det i sista sekund eller något. Själv var hon så pepp på allt bara några dagar innan. Så de skulle alltså suttit och diskuterat hur de skulle göra samtidigt som hon la upp massor om att det snart är dags? Det vore ju sinnessjukt även för att vara henne.
(Bonus: Hon sa att hon skulle dölja sitt barn nu vid förskolestart om en månad. Gör hon inte det så blir det ytterligare en fet lögn. Let’s just wait and see.)
Dom kanske aldrig ligger så hon inte behöver preventivmedel. Låter mest som hon skaffade det för problem med sin mens.
Men visst svänger det fort. När dom var utomlands klagade hon men skulle ge det någon månad till har jag för mig, sen någon dag senare är en tid inbokad.
Men varför då hinta med 🤭🤭? Alltså det ÄR kalkylerat
Glömde bort att det var såna hon hintade med.
Nej inte fniss, utan 🤫
Kan man tolka det som att det är en hemlighet för sambon också? Kanske faktiskt var han som avbröt sist och nu ska hon lura på honom en till ändå. Vem vet!! Kvinnan är galen, det vet vi.
Jag undrar om det verkligen är medvetet ljug eller om hon bara är sjukt impulsiv? Tycker alltid det svänger väldigt snabbt hos henne. Exempelvis var hon nyss hos frisören och var jättenöjd, men nu är det full fart med hemmafärgning igen.
Färgningen är nog det ja, men ett barn? Hon har en sambo som jag tror inte skulle godkänna såna tvära kast gällande något så stort. Så det där är definitivt ljug på något sätt. Hon VET vad som lockar och engagerar följare, och att göra det med BARNcontent är så fruktansvärt lågt att jag inte vet vad jag ska säga.
Jag kan nästan säga att jag är säker på att det inte blir syskon där. Hon kommer mjölka detta fram och tillbaka tills hon är i klimakteriet och då har en logisk anledning att lägga ner allt utan att behöva hitta på någon annan förklaring.
Det är helt ologiskt att gå från ”NU KÖR VI” till ”Jag har en grov förlossningsskada och kan inte gå igenom en graviditet just nu, det lägger vi på paus ett tag tills det är läkt” på någon dag.
Den frisören kan inte vara nöjd med det samarbetet. Skulle bli förvånad om det blir ett nytt samarbete där 😂
Det är som att kolla på en intensiv tennismatch… syskonförsök->insättning av p-stav, vi ska flytta/ följ med på inredning/målning -> de är knappt hemma utan hos svärmor varje helg… människan verkar helt delulu och fattar att det är jobbigt att vara förälder, men sluta klaga/skriva osköna grejer om barnet och all halvfabrikat till ungen… barn behöver inte dricka saft , äta klubbor… jizzez
Hon äääääälskar ju tennis så kanske därför. Ja att folk stöttar och försvarar den tokan är sinnes. Ska bli sjukt intressant hur det blir med förskolan och hur mycket förändringar som sker efter det. Barnet kanske vägrar äta där om de inte har på några teskedar socker på maten.
En influencer la upp att hennes barn, vet inte hur gammal hon är men går i skolan så kanske runt 8, sa fel på en sak. Spelar ingen roll vad. Men mamman skrev då att hon aldrig rättat det felaktiga ordet för att det låter så gulligt. Jag tycker det låter väldigt konstigt, inte nog med att det blir fel att ”lära” barn fel saker så blir man ju lätt retad i skolan och det finns ju mycket mer att tänka på än att något låter gulligt. Frågan är då, är det okej att inte rätta sina större barn när de säger fel för det är gulligt och skitsamma, eller är det bara dumt?
Känns ju dumt för barnet lär sig fel? Beror kanske lite på ordet också, men nej visst lär man barnen säga orden rätt? Min lillasyster sa ”tarrlick” istället för tallrik, skulle ingen rättat henne då för det lät gulligt?
Det pedagogiska man ska göra är tydligen inte att säga ”du säger fel det heter såhär” utan att själv använda det korrekta ordet direkt efter.
Till exempel lillasyster ”jag vill ha ärtor på min tarrlick”, mamma svarar ”ja okej då lägger vi ärtor på din tallrik”
Den kan jag väl köpa men tolkar ta som att den mamman inte rättat barnet alls? Alltså indirekt uppmuntrat barnet att säga fel?
Ja precis, inte rätta ordet eller säga rätt ord efteråt. Bara låta barnet säga fel för det är gulligt.
Det låter ju helt galet. Barnet kommer växa upp och prata konstigt. Ett korrekt språk från början är så viktigt.
Nu är det ju förhoppningsvis bara ett ord men ändå konstigt.
Det var väl Amalia? Hennes dotter verkar få bete sig hur som helst – tror det beror på att hon är så lika Amalias syster som tog självmord. Jag har reagerat på att sonen alltid får stå tillbaka när dottern skall göra något.
Melinda Jacobs
Läst hennes inlägg med ursäkter å dravel. Vad är det för fel på folk? Hur kan man inte förstå problematiken i det hon gör och har gjort? Hur kan man inte ta till sig den? Och hur kan tomtarna i hennes kommentarer va så borta att dom ser henne som en gud och hjältinna.
Tillochmed Johanna Blad är inne å stöttar med den mest puckade kommentar jag sett. Är hon inte utbildad journalist ändå? Totalt iq-befriat. Blir fan ledsen att folk är så korkade och uppe i sitt eget självförverkligande att de inte ser klart.
Johanna 🍃 är ju väldigt speciell så inget förvånande.
Dåligt formulerat av mig!
Inte förvånande att hon kommenterar, men hur man kan skriva så puckade saker
Vilket är ert roligaste mobilspel? Och varför?
Snake.
Klondike
Manor Matters!
Royal match. Kan. Inte. Sluta.
Är också helt besatt. Börjar balla ur 😅
Vilken bana är du på? Jag är på 8528. :p
Samma 😃 är på bana 9906
Stör ihjäl mig på reklamen jag får upp hela tiden men är sugen att spela även fast det har fått dålig kritik 😂😂😂😂
Finns det något bra spel utan reklam? 🫣 man kanske behöver betala för att slippa…
Nej alltså jag menade reklamen jag får upp om spelet om att rädda kungen hela tiden 😂
Allt från Rusty Lake
Wood away och Color block jam pga tillfredställande att lösa ut blocken
Angry birds. 🐦 är så trevligt med de små fåglarna och grisarna.
Ska aldrig klaga på kylan igen, aldrig någonsin. Fryser man kan man klä på sig mer, röra på sig, tända ljus, ligga nerbäddad eller något.
Men värmen? Går inte att klä av sig mer än kläderna, finns ingenting att göra mer förutom ligga framför en fläkt. Urk.
En AC är min bästa investering. Lider inte av värmen så länge jag är inomhus.
Vad har du för AC? Behöver rekommendationer 🙏🏼
Denna: https://www.klima-therm.com/se/slim-excellence-32-64kw,718,se
Kom till samma insikt för några år sen. Har också ac hemma men inte på jobbet och hade uppskattat att kunnat göra annat än sitta inne/hemma när det inte regnar som det gör större delen av året annars.
Jaa står inte ut!!! I vår stuga har vi luftvattenvärmepump som kyler bra men vi har katt så krävs lite planering när vi ska dit… Vi planerar att köpa en AC men har ingen aning om vilken! Vill också ha tips 😩
Jonas Fagerström bad om tips på AC på story, 3 dagar senare var ett företag där och fixade.
Undra om alla får en tid så snabbt eller dom såg tillfället för reklamen han gav.
Jag sa att jag aldrig mer skulle klaga på varken kyla, halka eller regn sommaren 2018. Det löftet har jag hållit och det utan problem.
Har efter den mardrömssommaren avskytt allt över 20 grader något så innerligt. Varenda timme på dygnet är en ren och skär plåga så här års.
Är glad över att jag har möjlighet att förlägga min semester på vintern så jag kan njuta något av den.
Det är ju rimligt, tycker man får välja en sak att klaga på 😄 Själv har jag valt att inte klaga på värme då jag hatar kyla så mkt.
Snaaaaart är årets vidrigaste årstid över, jippiii! Då kan man återigen njuta av luft som går att andas, man kan röra sig utan att svettas och det blir mörkt tidigt. LOVE IT!!! Skönt att bo i ett land där oftast har det just så!
Jaa åh vad jag saknar mörkret! Längtar så otroligt mycket till höst & vintern
Kan ni inte berätta hur ni fick ert nuvarande jobb? Via gemensamma kontakter, LinkedIn, gick ni och knackade på hos VD:n och räckte över ert CV?
Annons.
Sökte med ett enkelt CV och personligt brev. Annonsen låg ute på Facebook med tillhörande kontaktuppgifter hur man gick tillväga.
Började som praktikant på gymnasiet, fick jobba extra vid behov och sen fastanställning.
Annons på platsbanken. Mitt förra jobb fick jag på min praktikplats under min yrkesutb.
Gemensamma kontakter
Sökte på deras annons
Annons på LinkedIn
Fick frågan av en som redan jobbade där om jag inte var intresserad av nytt jobb pga de sökte någon med exakt min kompetens.
Mailade rektorn och berättade att jag var intresserad av skolan. Blev direkt kallad på intervju och erbjuden jobb.
En kombination av annons och att de som rekryterade kände till mig sedan tidigare anställningar.
Linkedin
Blev uppringd av chefen som frågade om jag ville ha jobb där.
Svarade på en annons med cv och personligt brev!
Praktik i 2an på gymnasiet, då 17år. Idag 35år och fortfarande kvar 😅🙈
Blev kontaktad på Linkedin.
Någon som använder eller känner till den här parfymen och kan ge ett omdöme: Van Cleef&Arpels Orchidea Vanille?
Ja jag har haft den ☺️ den är fin, doftar vanilj men lyxig sådan (inte för söt). Lite lite läderaktig också tycker jag.
Tack för svar🙂
Fy farao vilket helvete magsjuka är. Inne på tredje dagen och är helt slut.
Lider verkligen med dig! Se till att du får i dig vätska. Lite salt och lite socker i vatten hjälper magen. Hoppas det ger med sig snart.
Tack ❤️ Har druckit en liter idag så jag försöker men det är inte lätt!
Din stackare. Och i värmen också. Hoppas det känns bättre snart❤️
Tack ❤️ Ja och jag har så känslig mage också så kommer ta veckor innan jag repar mig.
Hoppas du får några timmars sömn i natt.
Hoppas verkligen jag med ❤️ Var rädd om dig i värmen!
Du har förklaringen i förvaltningsberättelsen under ”Väsentliga händelser under året”. De har gjort en nedskrivning av aktier på 64,6 msek som är en engångsföreteelse. Rörelseresultat är positivt på 2,9 msek. Skulle de inte ha gjort nedskrivningen hade de redovisat ett positivt resultat på sista raden.
Du kan läsa om anledningen till nedskrivningen under ”Väsentligs händelser under året”.
Någon som har glasögonabonnemang på smarteyes eller specsavers? Är ni nöjda? Hur mycket får ni betala i månaden?
Gör det inte!!!!
Skaffa ej! Det blir alltid superdyrt och är typ omöjligt att avsluta.
Va? Varför skulle det va omöjligt? Man kan säga upp det.
Skaffa INTE glasögonabonnemang. Be om om att få ditt recept och köp dina glasögon på Lensway.
Vilka negativa kommentarer, jag är förvånad. Tycker det är smidigt och bra. Har hos Synoptik dock.
Jag har precis köpt hus! 90+90 kvm med källare och 910kvm stor tomt.
Skulle ni helst ha en robotgräsklippare eller robotdammsugare? Vad är mest värt?
Gräsklippare. Skittråkigt att klippa gräset.
Dammsuga behövs året om, inte klippa gräset. Fast klippa gräs låter tråkigt, men dammsuga är inte direkt kul.
Gör en stor del av tomten till ängsmark och strunta i att klippa 🙂 ingen aning, vet inte varför jag svarar riktigt.
Inget. Gräsklippning är något jag bara gillar. Någon bra musik i öronen och sedan försöker jag få den att rulla lite snabbare än den själv vill🙂. Avslutar med något gott att dricka, oftast en iskall Fanta Limon.
Dammsugare. Gräsklippningstiden är kortare och man får vara ute
Vill du ha en levande trädgård med pollinatörer så skaffar du absolut inte en robotlklippare.
Robotdammsugare kostar några tusenlappar
En BRA robotgräsklippare kostar skjortan! Så köp direkt en robotdammsugare (förstår inte att jag inte köpt en tidigare) å vänta till nästa år med gräsklipparen så hinner du känna efter, den används dessutom halva året mot dammsugaren som används flera ggr i veckan
har både ock, men älskar klipparen mer. Dels för att robotdammsugaren (hos oss) alltid kräver att man plockar undan och ställer upp stolar etc, dels för att gräset är jobbigare och slutar inte växa när man är borta, sjuk mm. Men köp en gps-styrd, inte jäkla kabel som man gräver av titt som tätt🤪
Visst, gräsklipparen används bara halva året men det är också 910kvm ute mot 180 inne. Sen beror det ju på, 90+90, ska du ha en som kan gå i trappor eller en till varje våning?
Sitter på en klippa vid sjön, har tagit ett kvällsdopp. Men är typ omringad av par, gamla som unga. Nästa sommar ska jag sitta här igen, men som ena halvan av ett par♡
Lätt att du ska!!
Manifesterar till mig en man✨️✨️✨️
Låter som en underbar kväll tycker jag, men förstår om du vill ha din andra halva❤️
Varmt i vattnet?
Det är en fin kväll på sitt sätt. Ett behövligt lugn. Hör fiskmåsarna, vattnet och några barn som fortfarande leker i vattnet. Har ätit en smörgås och en chokladboll, har det ändå fint. Men ibland är det bara mer speciellt med sin bättre hälft än ensam eller med vänner❤️
Jag tog mitt dopp för kanske 1,5h sen, det var inte svinkallt men badade en kväll förra veckan och då var det mycket varmare i vattnet🙂
De tjafsade nog på vägen dit och kommer tjafsa hemma också 🤭
Man kan välja att vara positiv🫶🏼
Ja jag är positiv, därför vet jag att man inte garanterat mår bättre med en partner och är positiv till att vara själv och slippa sånt som är negativt i relationer 🥰
Jag vet också att man inte nödvändigtvis mår bättre av att vara i en relation. Det hindrar en inte från att sakna att vara i en ibland ändå.
Haha ja klart man får, det var ett skämt om att relationer inte alltid är så bra. Ta det lugnt.
Jag är hur lugn som helst.
Toppen! Lät som du tog det jag skrev lite för seriöst bara.
Tyckte bara att det lät negativt, det är allt.
Tycker oftast man pratar om att vara själv som negativt så kul med lite variation.
Vad tråkigt att du haft otur med dina relationer.
Hahahaha, vad otroligt TUR du haft om du aldrig tjafsat i en relation. Snälla ta inte allt på blodigt allvar människor, det blir lättare så.
”När barnen blir en spegel – för dig själv.”
Jag kan inte låta bli att undra varför Tingelinn behöver upprepa, nästan övertydligt hur viktiga hennes barn är. Igen och igen. Som om det vore ett budskap till oss läsare, men det verkar mest till henne själv. Det känns som att ju mer man måste säga det högt, desto mindre stämmer det.
För i ärlighetens namn: när man hela tiden behöver skriva att ”barnen går först”, att ”allt jag gör är för dem”, samtidigt som flödet består av selfies, mez och utan pohkvä, samarbeten och stylade familjebilder då blir det svårt att inte se mönstret att det handlar mindre om barnen. Och mer om att framställa sig själv som den perfekta mamman.
Det blir en sorts självbekräftelse: ”Se så närvarande jag är! Se hur mycket jag älskar!”
Men kärlek behöver inte marknadsföras. Den syns i det som inte måste sägas.
Set blir skevt. När barnens existens används som bevis för den egna godheten prinsessmamman till prinsessorna som verkar ha roll i some än snarare än att få vara just barn. Det blir lätt att orden om kärlek mest känns som PR – ett försök att väga upp för något som saknas bakom kulisserna.
Håller med. Ingen jag känner säger så. Det är lixom underförstått att barnen är viktigast
Så P0nt.us R@smuss0n har skaffat ett 0n_l*f4ns-konto med sin tjej::))) eww
Så p-r@zz har skaffat ett 0Fkonto med sin tjej:::)) eww
Hur fixar man en hyresrätt som är rätt sliten och mörk med enkla medel? Ska måla om. Den har fula plastmattor, äldre men vitt kök. Ganska tråkigt badrum. Tänker främst inredningsknep för att få mysigt och en fräschare känsla
Skulle vilja säga att inte ha för mycket prylar, inte en massa småsaker. Men mycket textilier, gröna växter och då inte tänka små i små krukor utan placera några stycken ihop, tex på golvet, lite olika höjder. Likadant med ljus/ljusstakar, snyggt med flera tillsammans tex på en bricka. Så tänker jag med det mesta så känns det inte så plottrigt. Handdukar och badlakan i samma färg, några vikta på en hylla kanske badrummet. Och färska blommor då och då. Nu på sommaren brukar jag plocka olika sorters gräs eller liknande och torka och sätta i en hög kruka.
Vilka bra tips. Tack. Ser det framför mig och gillar det
Kul🙂. Lycka till med flytten!
Sätt dekorplast där du kan (/får?). Behöver inte bli fult.
Har du kakel i kök/badrum kan du sätta dekorplast på kaklet. Finns väl dekorplast för just kakelplattor har jag för mig.
Om det sitter en såndär ful vit justerbar gardinstång i lägenheten från början, byt ut den. Antingen mot en snyggare gardinstång eller skena, förmodligen får du väl inte göra hål i taket, men tror det ska finnas skenor att sätta på väggen också.
Att byta ut knoppar/handtag på köksluckor kan göra mycket också. Och ha bra belysning.
Och för fräschare känsla så kanske några goda doftpinnar också. Jag gillar t.ex de från Bruka (om de finns kvar).
Jättetack. Också så bra tips!
Har Margaux fått sitt andra barn?
Nån skrev typ i förra veckans ös att hon hade fått en dotter
Skulle ni ha sex med en främling för 1 miljon om ni visste att ingen någonsin skulle få reda på detta? (Och det var en helt ok ”normal” person som inte skulle mörda er eller göra något annat olagligt, mer än att köpa sex då…).
Ja, absolut.
Ja
Ja absolut
Nej. Hade förmodligen inte kunnat leva med det sen. Men det handlar väl mycket om vem man är och vad man har för värderingar, syn på sex etc.
Haha vet inte. Antagligen nej, men i tanken ja.
Jag skulle ha sex med en främling gratis.
Eller hur! Jag fick läda frågan två gånger för jag tänkte att kag missat något. Men det var visst inget pest eller kolera haha
Hur många främlingar har man inte släpat hem från krogen?
Haha ja i och för sig! Men tänker med någon som du egentligen inte är attraherad av utan enbart skulle göra det med för pengarna i så fall.
Ew. Inte ens en miljon hade fått mig kåt om killen var oattraktiv.
Man behöver ju inte va låt för att ha sex dock. En miljon skulle göra mig kåt nog hahaha.
Jag kan inte ha sex utan att vara det.
Nej
Jag hade krävt att pengarna skulle gå till forskningen istället. Om jag inte får någon finansiell nytta av det så är det väl inte sexköp. /en snubbe
Tips på bra prisvärda träningsklockor? Jag har haft fitbit Charge 3 och var nöjd med den men den började glappa i fästet och ramlade av när jag simmade. Testade sen en fitbit Inspire 3 men den är helt värdelös. När jag simmar och cyklar slutar den att registrera efter typ 100m, som om den slutar fatta att jag gör någonting. Så, vilka prisvärda träningsklockor finns det som inte ”tappar kontakten”? Kan tänka mig att betala max 2500kr då jag inte är så nördig. Behöver inte kunna spela musik, svara på samtal eller så.
Vet inte vad den kostar nu men jag är jättenöjd med min Garmin vivo 5.
Enkel, har det man behöver utan att bli för komplicerad. Lång batteritid är ett annat plus.
Varför säger folk som har murrikka alltid att de lagat sin mat på den?
Vad menar du? De kanske gör det? Eller va?
För det är ju det man gör på en Murrikka!
Dör ändå lite över gen-z:s ”everything shower” och att experter varnar för detta. Så länge jag kan minnas har, om vi ska prata generationer, millenialls och andra generationer med tagit en längre dusch någon gång i veckan. De som är intresserade använder skrubb, duscholja osv. Tycker bara att det blir lite cringe och jobbigt med allt hit dit om gen-z, vanor, vad man gör och inte gör osv. Eller det kanske är rejäl nyhetstorka bara?
Eller så har de kanske nu kommit på hur farligt det är att använda så många olika saker.
Nån som minns ”söndagsmasken” med Skincity?
Om Lojsan, Tully m.fl. är så bra vän med Lovisa B, varför ses de inte nu när de hyrt hus i St Tropez. Lovisa bor ju i Monaco och tiden där emellan är ju noll. De är ju inga riktiga vänner det är ju tydligt.
Ja hennes bröllop kan inte varit intimt/mysigt utan mest en show off. Jag skrev det förut i ÖS men jag har bara ytliga vänner och vi valde att ha ett litet intimt bröllop med bara familjen. Hade känts lite
Märkligt att ha ett stort. Men jag har inget instakonto att skapa content för.
Jag reagerade över ett inlägg som Jane Oksanen gjorde på Instagram. Hon sommarjobbar i hemtjänsten och skrev ett inlägg om hur hon noppat mustaschen på en kvinnlig brukare och berättade om samtalet de haft. Kvinnan beskrevs ganska detaljerat och även åldern nämndes.
Hon fick jättemånga kommentarer om vilket fint inlägg hon skrivit men jag fick bara en dålig smak i munnen av det. Är det verkligen okej utifrån sekretessen? Folk som bor på orten kan kanske utifrån beskrivningen lista ut vem damen är?
När jag är gammal och kanske har hemtjänst som noppar min mustasch vill jag inte att det ska skrivas om det på Instagram. Någon annan som reagerat?
Jag läste en recension gällande en bok en kvinna hade skrivit om sin dementa mamma. Fruktansvärt hur hon nedvärderade henne och äcklades av hennes beteende när mamman inte visste någonting. Alla – om vi har tur – blir gamla en dag. Är det detta som väntar? För i så fall tackar jag för mig.
Du har uppenbarligen inte själv läst boken? Det är alltså en recension, en persons uppfattning.
Författaren du talar om är nobelpristagare.
Utlämnande ämne och skildring absolut, men du återger bara någon annans negativa omdöme om en bok. Mycket märkligt att dra så stora växlar på det och kalla det för ”fruktansvärt”
Vad I Jesu namn spelar det för roll om personen i fråga är Nobelpristagare? Hon outar sin mamma och det är helt jävla vidrigt. Har läst boken och håller med recensenten.
Inte en chans att du läst boken.
Man kan absolut diskutera huruvida det är etiskt att skriva om anhöriga. Är det någonsin det då? Att publicera en bok med detaljer och skildringar om en person som inte valt det.
Men kom inte och låtsas att du läst den. Den svenska utgåvan släpptes alltså 2 juli i år. Så du vill att vi på fullaste allvar ska tro på att du läst den nu i dagarna men ändå inleder din kommentar med ”jag läste en recension gällande en bok en kvinna skrivit”
Precis, man hänvisar knappast till vad som står i en recension om man läst boken.
Det där är inte ok alls! Det är sekretess som gäller! Jag har själv hjälp efter en fallolycka så jag vet.
Svaret skulle till Kelly. Många olycksfall som har en mellanperiod tills man är på fötter och allt inom hemtjänsten är sekretess.
Håller med. Och tänker såhär; även om åldern är ändrad osv, hur skulle man själv känna om man gick till en läkare tex som man vet är aktiv på sociala medier och regelbundet lägger ut ”roliga” eller ”fina” saker om sina patienter? Man ska liksom inte ens behöva tänka i de banorna. Sorry men jobbar man med människor får man helt enkelt låta bli att skriva om jobbet på det sättet, även om det är positivt vinkling i stort. Helt enkelt för att folk ska kunna känna sig trygga med att det som sker där stannar där.
Precis vad jag tänker. Därför blev jag konfunderad över att ingen i hennes kommentarsfält tycktes reagera utan bara tyckte det var fint. Vad skulle damen själv tycka om det till exempel?
Exakt! Det spelar ingen roll vem du är, men som jag ser det, om du lägger ut eller diskuterar en person som är dement, har en funktionsnedsättning, vars hem du varit i som hjälp, är du en riktig skitstövel och ska inte få jobba med människor. Ofta görs det inte när du jobbar med en person som skulle faktiskt inte skulle våga kom på en, du får inte stanna i jobbet, du åker ut, med all rätt.
Vet inte vem Jane är. Med det är inte okej. Om arbetsgivaren fick reda på det kan hon nog få sparken
Det är väl hon som hade ett cancersjukt barn?
Det gjorde ju Von Tilander med :/
Jag har inte sett inlägget men jag som sjuksköterska (och van patient sen barnsben) reagerar jag. Jag tycker inte man ska tala så detaljerat om patienter och inte öht nämna på sociala medier
Underbara Claras exman tycks ha köpt nytt hus, är skriven på en annan adress nu.
Låter väl fullt normalt och rimligt efter en separation?
Husvagn hiss eller diss?
Har campat nu några år med tält men börjar fundera på Husvagn för att få lite mer Comfort. Men vi velar om det är värt det och hur mycket vi kommer använda en eventuell Husvagn. Någon som har tips eller bytt från tält till Husvagn?
Husbil är inte ett alternativ för vår del.
Absolut hiss! Så skönt att kunna laga mat utan stormkök eller använda campingens kök. Sover bättre och så smidigt att slippa släpa alla sängkläder fram och tillbaka. Vi hittade även en supermysig camping som vi stormtrivdes på, så vi tog säsongsplats där och fick en plats precis vid havet, helt underbart!!
Pontus Rasmusson har skaffat OF.
Tycker ni att det är okej att ge negativa kommentarer om ett barns utseende bara för att barnets mamma/pappa väljer att vara offentlig (exempelvis influenser, skådespelare, musiker etc.)?
Nej, det tycker väl ingen?
Nej.
Är det nån här som har pluggat eller ska plugga Arkivvetenskap A på Södertörns högskola?
Jag undrar hur ofta det är föreläsningar eller annat på plats? Bor ganska långt ifrån nämligen och funderar på hur det kommer bli om jag kommer in (är reserv).
Du kan söka fram förra årets schema på hemsidan. Där står det om det är på plats eller inte.
Alltså det är på plats, det vet jag, det är inte distans. Frågan är hur ofta, hur många gånger i veckan ungefär, man är där. Tack för tipset, ska kolla!
Kolla om det är värt att söka extralån från CSN för pendlingen.
Så långt är det inte 😄
Kolla förra terminens schema om det finns! Det brukar vara hyfsat likt upplägg.
Kan inte hitta men kunde se ett preliminärt schema för i höst!
Jag såg en kille som inte blev insläppt på en after beach för att han hade en fotbollströja på sig, han fick vända den ut o in för att komma in. Är det någon ny regel jag helt har missat? 😂
Gud vad töntigt!
Någon mer som följt Louise Jorges födelsedagsresa och reagerat på att det inte är så många med? Tilde tex?
Verkar försvinna nån o läggas till nån varje år..
Tips på bra konton på Instagram som handlar om barn?
Tipsar om att inte följa konton som exponerar barn på något sätt.
Gabjossposs är på sjukhuset igen . Stackarn..
Någon med koll på Malmö eller Helsingborg. Funderar ta en dag/kväll där nästa helg. Något kul uteliv för 30+?
leos lekland
så rolig 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
😂😂
Håller Klara Doktorow på att bli Sveriges motsvarighet till Britney Spears eller är det något jag inte förstår?
Tycker typ det mest pinsamma är de poetiska texterna hon börjat med. Låt en kvinna kråma sig lite
Kom inte in på utbildningen jag sökt och som skulle förändra mitt (yrkes)liv. Lite deppig nu.
Åh nej! ♥ Vad tråkigt
Tack! ❤️
Vem är pojkmamman i podden de talade om som dricker mycket alkohol? 🤔
Renara på snap hints nu om att det var John G som va otrogen. Expnph sa ju att ngn på J va otrogen för nån vecka sen
Guidetti?
Yes!
Ojoj
De har väl hintats om lite annat mellan dem så kanske har öppet förhållande?
Ja jag tänker det, men tänkte alltid att de hade ”öppet” med varandra.. exopnh borde veta och isf inte säga att det är otrohet men vet inte 🤔
Hintade de inte om att Tilda Ts kille varit otrogen också
Mitt gilty plesaure Sanna Bråding och förhållandet med barnens pappa. Förstår inte. Kommer och går han som han vill och har barn med andra kvinnor?
Sanna som kallar sej feminist och säger att hon står på kvinnornas sida. Hon lever inte som hon lär.
Hur många ”feminister” gör det. Otroligt att se hur ”feminister” som grupp underminerar sig själv konstant.
Såg att Alice Stenlöf visade lite kläder för sitt märke.
Någon mer än jag som tänkt på att i princip alla influencerplagg/kollektioner kräver sillisar?
Chelsea twist top som Adsgn har. Vem utan sillisar kan bära den?
Inlägg kommer. 🙂
Kan någon myndighet för djurs rättigheter ge PAOW djurförbud 😥! Hur många katter ska leva ensamma medans hon är ute och självmedicinerar sin ångest.
Någon som såg vad Linn Ahlborg hade i sitt dadelgodis-recept på Snapchat? Hann inte se det och det såg gott ut 🙁
Dadlar, Mandelsmör, banan, choklad och frystorkad hallon och flingsalt. Tror det var allt!
Tack bästa 🥰