Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!
Beställde m e d i c i n e r som kom till Instabox och tänkte att det ligger där ett tag och sen fick jag sms att dom hämtat mitt paket till deras lager och att det finns där i 10 dagar.
Bestämde genast en ny leveransdag på länken som skickades i smset, men inte fått något bekräftat. Någon som varit med om samma och vet? Är ju helg så antar att det är därför, blir lite nojig bara. Kan inte hämta ut från apotek nu eftersom jag redan tagit där, så står utan nu för jag är en idiot.
Med vänliga hälsningar,
Hon med ångest och depression så orkade inte ta tag i att hämta paketet, sköt fram det och nu gick det som det gick🙃 Borde inte få vara vuxen, kan tydligen inte ta hand om mig själv.
Ja, så kan det gå.
Du kan smsa kundtjänst. De svarar alltid jättesnabbt.
Tusen tack! Såg bara mejl, kaos i huvudet för att läsa. Tack för hjälpen!
Ingen fara 🌸
Konstigt att de bara hämtade det. Fick du ingen påminnelse? Jag har alltid fått påminnelse-sms om att de hämtar tillbaka paketet inom x antal dagar om man ej hämtar.
Jo, fick absolut påminnelse, fast inte att dom tar tillbaka det utan bara ”glöm inte hämta ditt paket”-sms. Det kom i måndags, igår hämtade dom det. Trodde det låg där en vecka.
Jättedumt gjort av mig, onödigt att ta upp plats i skåpen och allt. Så får skylla mig själv. Är ett paket hos ett ombud brukar det stå när man senast ska hämta, men här stod ingenting vad jag kunde se.
Försök att inte trycka ner dig själv så mycket.
Var det några med*ci*er du behöver innan månad? Ring instabox och/eller 1177 tex och hör vad dom rekommenderar?
Det brukar stå ett datum i SMS:en som du skriver men har faktiskt märkt det också att det inte jämt gör det längre..
Tack❤️ inga livsviktig m e d i c i n e r, dör inte utan men är väl inte helt optimalt heller😂 kom på nu att jag ska fråga mamma, har glömt en väska i hennes bil så kanske ligger något där i.
Tycker det är dåligt att det inte står ett datum, lite märkligt.
Har din mamma hämtat det eller va?
Nej. Jag har glömt en väska med lite saker i hennes bil och har jag tur har jag även lite m e d i c i n e r där i, tveksamt dock då det inte är min handväska men kanske.
Har inget svar men var inte så hård mot dig själv. Hoppas det löser sig❤️
Tack, fin du är❤️
Vi är många som är det här. Du också. Vi ska bara inte låta oss tryckas ner av de som inte är det. Det värsta tycker jag inte är att det finns en idiot som kommenterar utan att det kommer fler gilla på det. Kanske går att fejka.
Ha en bra dag❤️
Jag har hängt här ett tag nu och brukade verkligen gilla Öppet Spår förr. Men det är som att det lockat med sig riktiga högstadiemobbare precis som flugor dras till skit.
Nu ser man i princip varje Öppet Spår hur människor som öppnar upp sig om tuffa saker & känslor får direkta påhopp tillbaka. Inte kanske om ämnena i sig, utan det är rena pikar och förnedrande kommentarer. Och trots att TS snabbt backas upp av snälla medmänniskor som skriver att hon inte bry sig om den elaka kommentaren så går det liksom inte in hos mobbaren, utan påhoppen fortsätter. Det är i trådar om nåns oro för sin kompis mående, en annans rädsla inför att sambon kanske är otrogen, ångest & depression efter en förlossning, stress och panikångest inför högtider. Alltså helt vanliga, underbara men förtvivlade personer som önskar lite hjälp, tröst & tips möts av ren, vidrig vuxenmobbning. Trådskaparna förminskas o hånas för stavfel (senast igår), dumförklaras, idiotförklaras, skrattas åt. Och jag tänker att det är sorgligt nog att se hur barn beter såhär i skolan, men vi är alltså VUXNA MÄNNISKOR här inne och det ser så här illa ut på nätet idag. Jag undrar verkligen vad som försiggår inom er när ni beter er såhär mot helt främmande människor som dessutom är modiga och öppnar upp sig i hopp om lite gemenskap. Sätter ni er ner med ett glas vin i soffan när det närmar sig Öppet Spår och känner som ett pirr inför att det ska börja? Det kanske t.o.m är dagens höjdpunkt för er? Och direkt när klockan slår 20:00 så börjar ni läsa igenom folks inlägg för att hitta första bästa tänkbara offer. Ni kanske ler när ni skriver eran kommentar och känner er riktigt finurliga o roliga. Och antingen är ni så störda att ni hoppas och tror att flera andra också ska hänga på i hånandet ni just startat? Eller så när ni ännu sjukare och inte ens tänker att det spelar nån roll, ni har bara 1 mål med att hänga här och det är att såra & förnedra. Jag undrar vad ni gör annars, har ni jobb där ni också beter er som as? Har ni barn hemma? Små personer ni ska forma och uppfostra och som ni tror att ni är en god förebild för? Om ni är såhär hjärtlösa mot främlingar så kan jag bara föreställa mig hur ni är hemma Jag brukar väldigt sällan vilja nåt ont hos andra men gällande er mentala bottennapp så hoppas jag från djupet av mitt hjärta att ni en dag får uppleva skit tillbaks. Inte så att ni får permanenta sår i hjärtat utan bara tillräckligt för ni ska vakna upp och fatta vilken skada ni utsätter andra för. Personer som inte ens har gjort er någonting, ni har inte ens mött dem. Ni bara älskar att invänta Öppet Spår och kunna sätta igång med att sprida elakheter. Förmodligen för att ni får nån slags kick av att bränna till folk. Ni borde verkligen söka hjälp för det är INTE normalt att som vuxen människa bete sig såhär. Försök sätta er in i tanken på att det kan vara så illa att den personen du valt att håna kanske aldrig vågat öppna upp sig förrän nu. Eller har någon att prata med. Och föreställ dig då vilken smärta du faktiskt kan åsamka.
Hjärtat styckesindelning tack!
Sök hjälp för din empatistörning.
Realist ja visst – kan du inte bara hoppa över kommentarer utan styckesindelning? Man måste inte läsa ALLT. Det brukar vara flera hundra kommentarer så du kan nog hitta kommentarer som är skrivna på ett sätt som passar dig.
Men i och med dina ständiga kommentarer om styckesindelning så kan jag passa på att lära dig skillnaden mellan de och det, något du hade problem med i tidigare kommentarsfält. De är subjekt (kan också användas som artikel i bestämd form) och betyder DOM. Även om det låter lika i talspråk så betyder det olika saker. Tänkte i och med att du verkar gilla skrivregler!
Viktigt att påpeka att man heller inte måste kommentera allt. Är det jobbigt att läsa? Håll klaffen och bläddra vidare.
Nej precis jag måste inte läsa allt och jag läste inte det. Därav kommentar.
Hjärtat, kommatecken. Tack!
👏🏼
Vet hut
Du hackade igår och du hackar idag. Du kommer hacka imorgon. Och så in ett litet gulligt hjärtat eller något. Du mår inte bra och jag tycker synd om dig att du inte gör det. Men oavsett så gör man inte någon annan illa för att man inte själv mår bra.
Men jag ska göra det lätt för dig Realist ja visst, och stycka av min text så det blir ännu lättare för dig att läsa. Vet du vad? Jag tror du har ett miserabelt liv. Du sitter mest inomhus och är inte någon som kan socialisera med andra. Om du har jobb så trivs du inte där. Eller så är du arbetslös och tar ut aggressioner pga det här. Du är inte ens speciellt bra på att skriva själv men du har insett att det är lättare att läsa om man skriver texter i stycke. Du letar efter någon som du kan ge dig på. Kanske precis så som andra i verkligheten ger sig på dig. Men där har du inte mod att stå upp för dig själv.
Det absolut bästa sättet är att ignorera någon så jag borde ha gjort det med dig. Men jag ville bara att du skulle veta att jag tycker väldigt väldigt synd om dig. En lördag kväll och du hänger här, ÖS är förmodligen det enda roliga du har. Det är sorgligt.
Du har gjort en helt fel analys tyvärr puss
Tyvärr puss? Ja, det lockar mig inte alls.
Inte för att vara sådan, men du hänger ju också här, så förstår inte riktigt det argumentet?
Skillnaden är att jag inte hackar på TS som ställer en vanlig fråga. Jag ser ÖS som ett ställe där man kan skriva om allting men inte trycka ner någon som är orolig mm. Realisten gör ju inget annat än kommenterar elakt.
Jag tänker att dessa människor kanske är mobbare irl? Folk är ju galna och självupptagna mest hela tiden.
Och håller med om allt du skriver, Nora!
Ja det undrar man verkligen. Usch.
Håller med om att tonen tyvärr ändrats. Man får tänka att det är personer som förmodligen inte mår så bra när de har behovet att trycka ner andra. ♥️
Bra skrivit Nora!
Vänt mig hit för stöd och skrivit hur dåligt jag mår och ändå fått något elak. När en person säger det förstår jag inte varför folk ska vara elaka, har man ingen empati? Alltså man ska inte vara elak alls, missförstå mig rätt, men när det är nattsvart kan en sån kommentar putta en över kanten. Mycket fint folk här inne också men det elaka sårar enormt.
Kanske inte ta allt på nätet bokstavligt. Är det en psykolog du borde vända dej till? Nätet drar till sej elaka människor.
Psykiatrin är inte på topp direkt och har inte råd att gå privat och betala. Fått fin hjälp här också så glad jag vågat öppna mig här men som med det mesta så sätter sig det elaka, negativa och trista hårdare och tar mer.
Fast inte så kul att läsa om alla deppiga människor hela tiden med sina osäkerheter och ångest och skit. Knappast kul för någon att älta andras ohälsa. Ring minskar och få snabb hjälp så kan väl i alla fall ös få innehålla mer lättsamma ämnen för icke professionella läsare?
Fast man kan bläddra förbi sånt som inte känns så kul. Tyvärr har inte personerna som skriver det samma bekvämlighet att bara skippa det. Men absolut har du rätt att klaga och känna vad du känner.
Ring minskar?
Vad är det för lättsamma ämnen du hellre ser? Ser fram emot intressanta och roliga saker att läsa från dig i nästa ÖS ☺️ söndagar brukar vara trista så lite uppmuntrande saker att läsa blir kul!
Ledsen att läsa om din upplevelse, men inte överraskad. Man blir verkligen chockad över vissa människors behov av att trycka ner andra, även när de redan ligger på botten. Jag antar att det är ett fåtal personer som återkommande kommer hit i syfte att vara elaka, för vägrar tro att det kan finnas så många oempatiska och illvilliga människor som det ibland framstår som.
Håller med. Har också fått skit.
Av samma åsikt, det är bara sorgligt med personer som verkligen med flit ska kommentera något elakt. De finns absolut ingen orsak till att bete sig illa. Är också ofta förvånad över personer som uppenbarligen inte kan förstå att man kan ha olika åsikter eller det kan finnas många perspektiv på samma sak (utan att någondera är rätt eller fel).
Håller helt med dig, så bra skrivet ❤️
Sök människor att umgås med irl ställer för öppet spår?
Är väl dom som är elaka och njuter av att lägga spydiga kommentarer som borde tänka ett varv till? Varför skicka iväg dom andra?
Som när den mobbade ska byta skola istället för den/dom som förstör.
Är det inte lättare att bara vara snäll och trevlig? Alternativt låta bli att skriva alls. Du vet inte vad andra går igenom och gör eller inte gör i verkligheten.
Omtanke kostar inget och skadar ingen.
Vad gör du själv här? Kan du inte söka människor irl att umgås med istället för att sitta här en lördagskväll?
Varför vill du vara elak?
Detta är inget mysställe utan det är enskvaller blogg, vill man ha empati och stöd är det inte i Ös man ska vara. Här samlas det allsköns typer allt från seriösa till extremt oseriösa. Ös är en variant av flashback. Dom flesta relationsproblem är påhittade av uppmärksamhetssökande randoms
De är knappast påhittade. Vissa, absolut. Långt ifrån alla.
Börjat spela The Witcher 3. Hur dumt att jag inte spelade första två? Känns som man missar lite och inte förstår allt.
Men bara jag som känner mig som världens rövsvin som tar allt jag hittar samtidigt som man hör hur folk klagar på ingen mat, dom hostar och är fattiga?
Och där springer jag förbi och tar det dom äger och har liksom. Känner mig elak, men hey, jag behöver det där.
En till fråga, ni som spelar – läser ni alltid allt? Tex här så samlar man in massa böcker, läser du all den texten? Läser alla brev? Allt?
Nej. Går aldrig igenom tutorials. Sitter tydligen hellre och svär över ”ett felkonstruerat jävla skitspel” när min intuition inte fungerar.
Jag har spelat Witcher 3 minst tio gånger och jag läser allt. Gör alla quests och alla frågetecken – för alltid mitt favoritspel. De första är inte lika bra som Witcher 3 så du missar inte mycket.
Läser nästan inget. Är något viktigt i texten brukar de säga det när du stänger brevet/boken.
Varför ska du känna så, är väl ett spel bara? Skulle inte ta det så seriöst så skulle inte känna så nej.
Kolla någon sammanfattning av de första två spelen/böckerna på YouTube!
Bästa med det spelet är ju att ta alla quests och begära för mycket betalt av bönder så de blir sura. Sedan när de går med på att betala allt för mycket för att man ska hjälpa dem så går man in och tar allt som går att röra i deras hus.
Lanugohår på Hanna Schönbergs Instagraminlägg från 24 juli. Hoppas hon får den hjälp hon behöver ❤️
Är de bara jag som tycker Hanna Fribergs wannabe proana content börjar spåra? Ätstörningar är allvarligt och hur korkad är man när man desperat försöker bli en av ribcagetjejerna och de inlägget igår. Jag som grovt ätstörd känner mig kränkt.
Gumman, sluta särskriva! Och lär dig skillnaden mellan ”de” och ”det”!
Gumman 🤢 Töntig härskarteknik, skör självkänsla?
Kolla TS tidigare kommentarer.
Är ju tillbakakaka för hur hon skrivit till andra.
Rebecka ger bara igen till Realist ja visst. Men jag tror det absolut bästa är att bara scrolla vidare och inte kommentera och definitivt inte gilla inlägget. Sedan får man ju hoppas att det är en och samma människa.
Häng med nu osten
Tar åt mig av den konstruktiva kritiken. Ska lägga lite extra tid nästa gång när jag kommenterar. Ha en helt underbar fantastisk kväll.
Kan du på samma gång sluta skriva ”de” när du menar ”det”? ❤
Som sagt tar åt mig av den konstruktiva kritiken så svar jaaaa
Skiljetecken är också en bra grej.
Hjärtat svenskakurs tack
Blev getingstucken två gånger idag. Har inte blivit det sedan jag var liten och fy satan vad ont det gör 😭 men men, mina solrosor har slagit ut
Då blev det nåt positivt utav det hela.
Men nej😭 Hoppas du mår bättre snart❤️
Blev stucken som yngre och fortfarande jätterädd för jag vill aldrig känna den smärtan igen. Men kul att solrosorna slagit ut, har du vanliga gula eller blandade? 😊
Haha ja, jag förstår dig!
Jag fick skott av en bekant på jobbet, en röd och fyra gula 😊
Vad roligt! Dom röda är så fina, fast samtidigt är det ändå något visst med vanliga.
Haha ”den smärtan”, SÅ ont gör det inte, det svider en smula 😂
Smärta kan kännas olika hos folk, även själva upplevelsen kan göra att man minns smärtan som värre och även skillnad var man blir stucken, om det svullnar, allergisk etc. Men skönt för dig att det bara svider en smula 🙂
Kan man ge getingar en adress och be dom flyga till dig istället? 😂
Usch då. 🙁
Är getingarna extra ilskna och påflugna i år? Har fått in flera i hemmet och även blivit jagad av dem utomhus. Hatar. 🙁
Haha för mig (ts) kändes de här sjukt påflugna!
Vad gjorde er tokförbannade idag? Vad gjorde er glada idag?
Glad pga fint väder och harmoniskt på stranden. Tokförbannad på min bror som är en otrolig energitjuv som beter sig som en bortskämd skitunge hela tiden!
Inget gör mig tokförbannad särskilt ofta och inget odag heller.
Glad – klarade ett svintufft träningspass och hade massa bus med barnen innan de skulle sova, så de skrattade så där bubbligt och högt.
Kanske inte tokförbannad men arg på pappan till barnet min kompis är gravid med. Visat sig ha en annan familj och vill inte ta på sig faderskapet osv.
Glad för att min granne kom över med en nybakad kaka och hängde en stund.
Inte blivit förbannad idag.
Blev glad när det ösregnade och åskade.
Själv, Anonym 20:06?
Var på utflykt med sambo och vårt barn, är gravid med tömda järndepåer så sjukt trött ofta. Jag frågade om jag kunde få vila när vi kom hem vilket gick bra. När vi kom hem skulle sambon gå och lägga sig att sova en stund, så då blev jag väldigt arg.
Men vi åt tacos till middag så det gjorde mig på väldigt bra humör, det är länge sedan vi åt 😊
Men va? Vilket as.
Förstår att du blev väldigt arg! Skriv en lista innan nästa barn kommer, verkar som han behöver en påminnelse, om när han inte är prio 1.
Blir rädd bara av att du behöver fråga,, sedan går det aset och lägger sig…Han har väl jobbat sååå hårt.
Glad vet jag inte men lite nöjd med mig själv för att jag äntligen tagit tag i att rengöra min ugn. 😅 Tog en liten paus och gick in och börja läsa här 🙂
Vad använder du för att rengöra ugnen? Min är också i behov av det men tycker det är svårt att få det bra så blundat för det😅
Jag brukar använda grönsåpa.
Blanda såpa och vatten: Blanda 2 delar såpa med 1 del vatten i en sprayflaska.
Spraya i ugnen: Spraya blandningen i hela ugnen, se till att komma åt alla ytor.
Värm ugnen: Sätt ugnen på 100 grader och låt den vara igång i 15-20 minuter.
Låt svalna: Stäng av ugnen och låt den svalna helt innan du fortsätter.
Torka ren: Torka ur ugnen med en fuktig trasa eller svamp.
Såpan hjälper till att lösa upp fett och smuts, och värmen gör att det lossnar lättare från ugnsytorna. Enligt Hemfrid så luktar det dessutom naturligt gott av såpan när du är klar. Om du har envisa fläckar kan du låta såpblandningen verka längre eller använda en skrapa försiktigt.
🙂
Tack för tips! Det ska jag testa nästa gång. Tipset med citron i mikro är också super.
Mina grannar. En unge mitt emot slår puckar in i ett mål så det ekar mellan husen när klubban slår i asfalten. Hela. Dagarna. Och grannarna bredvid röker oavbrutet 😣
Men mina bullar med pistagekräm blev väldigt goda!
Har du recept på bullarna? 🙂
Som vanliga bullar men istället för smör, socker och kanel så brer man ut pistagekräm och strösocker. Supergott!
Vill du lägga ut recept på bullarna? Dom lär riktig goda 🙂
Usch! Lider med dig.
TOKförbannad: min granne.
Glad: mina föräldrar, naturen i mitt närområde och att det var lite mysigt med regn.
Varför?
Min PMDS
Lider med dig, PMS är förjävligt
Det känns lite negativt att utgå ifrån att alla går runt och är förbannade hela tiden. Det finns vissa som är glada hela tiden kolla på Hanna Friberg fan vad lycklig hon är och jag med godkväll
Fake it till you make it.
Arg/irriterad på en kund som inte respekterade våra öppettider på jobbet. Glad för att middagen va god.
Jobbar i butik själv, och man blir ju lite fundersam över de som absolut måste in och handla i sista sekund, och dessutom sega på vid kassan så man får stänga typ en kvart senare.
Idag (igår) har jag inte blivit tokförbannad. Men kände mig lite stressad och lätt irriterad på en gammal dam på äldreboendet när hon efter 75:e toalettbesök under natten där jag stöttat henne, inte ville låta mig gå utan ville ha hjälp med täcket osv. saker hon egentligen klarar själv. Jag vet att jag inte ska bli irriterad på de boende men vad kan jag göra när jag ensam ska ha ansvar över 16 personer samt hinna skura o dyl?
Glad har jag däremot blivit flera gånger. En annan gamling gjorde mig hjärtans glad bara för att han var så gullig. Min son blev så glad att se mig imorse så att jag också blev glad.
Kan någon dela erfarenheter kring att lämna tillbaks/få tillbaks diverse tillhörigheter efter ett breakup?
Har inte träffat honom på flera veckor då vi gjorde slut men vill lämna tillbaks hans grejer på ett smidigt sätt. Vi har noll kontakt i dagsläget…
Mitt ex slängde en ganska dyr hårborste… är fortfarande arg såhär sex år senare.
Du smsar o föreslår att ni ska ses. Eller ber en vän smsa o föreslå det!
Om det är utan att ni ska dela upp saker, packa ner och dubbelkolla att du inte glömt något. Be att han gör samma och så byter ni hos den som är lättast att byta hos. Är ni ovänner, lämna utanför hans ytterdörr och så får han göra samma.
Exet lämnade en massa arvegods och brev efter döda släktingar hos mig, sådant som var väldigt viktigt för honom. Tydligen inte tillräckligt viktigt för att ta kontakt och hämta det, så jag slängde allt.
OM Lisa Maria blir tillsammans med sin kompis brorsa (är vi fler som tror det?) så har ju hon snyggaste killen i alla fall 😍
HON är ju sjukt snygg
Instämmer
Vem är Lisa Maria?
Jönsson
Vem?
Det var inte svårt att googla. Kunde jag då kan du.
Dom är barndomsvänner så tror inte det..
Jag var en av de som reagerade på titeln på Wilma Hs senaste hemmavlogg. Hon brukar aldrig clickbaita. Undra varför hon gjorde det nu? För övrigt så ska hon ju gifta sig och hennes bror gifte sig för några månader sedan. Är det inte ovanligt att två syskon gifter sig samma år?
När hon började vlogga trodde jag nästan att hon var ihop med sin bror haha… Obehagligt nära relation 🥲
Hahaha ja faktiskt 😂 Men de har väl företaget ihop?
Nä tycker bara det är fint och tryggt att man kan vara så nära sin bror. Folk är ju precis lika nära sina systrar om det är två tjejer som är syskon.
Haha vad spelar det för roll tänker jag😊? Ett syskonpar kan väl inte ha ensamrätt på att gifta sig ett visst år🙂
Såklart inte. Tycker bara det är lite random. Aldrig hört om att syskon har gift sig samma år innan. Haha
Men Herre Gud – det är väl inget konstigt eller något att reagera på? 😂😂
Jag var på ett bröllop där tre systrar och en bror gifte sig samtidigt😂 jag var liten så det är många år sen men jag minns att brudarna såg ut som prinsessor så när jag kom hem var jag tvungen att leka att mina barbiedockor också gifte sig fyra på en gång😍
Haha vad kul 😍😍
Min svärmor och hennes bror gifte sig samtidigt.
Måste vara som andra? Fattar verkligen inte.
Hon verkar lite stressad med att livet ska vara på ett visst sätt. Men alla får göra som dom vill såklart. Dock väldigt okänslig clickbait…
Håller med. Ja, riktig osmaklig.
Man frågar kanske inte runt i familjen innan man bestämmer datum, hehe? Vi va 3 par inom makens familj som gifte oss samma år. Ingen aning om dom andra två familjemedlemmarna pratat med varandra innan, men vi bestämde datum utan att diskutera med nån annan.
Tipsa mig om ljudböcker! Helst vardagliga, lättsamma romaner alternativt fängslande självbiografier!
Vill du ha en blandning kan du testa Brandi Glandville eller Stassi Schroeder.
Ingen konst att falla för dig av Annelie Mannerström
Serier: Säbyholms gröna fingrar, Göran och Yogi. Harry Potter (med engelsk uppläsning)
je m’appelle agneta, Eldsjäl, Ingemar Modigs uppvaknande
Min hand i min, Atefeh Sebdani
Jag är glad min mamma dog, Jeannette McCurdy
Vem har sagt något om kärlek, Elaf Ali
Någon som har någon inside information om Tiingelinn och C (aka hennes bästa vän och största trygghet ❤️❤️❤️)????
Ja, dom är inte så bra kompisar som dom påstår.
Berätta!
Berätta allt!!!!!!
Varför träffar han henne om han inte vill? 🤔
Undrar jag med. Har han alla hästar hemma som dejtar henne? O-O’
Fascinerande. Jag vill. Veta. Mer
De hänger.
Och mer? Han vill inte men hon vill? 😂
Har han kvar sin profil på hinge?
ÖVERRASKNINGSRESA
Jag planerar en överraskningsresa åt min mamma och sambo nästa år och funderar just nu på en destination. Just nu är jag lite inne på att resa till Maldiverna på budget och undrar om det är någon som rest till de lokala öarna där? Dvs inte rest till någon dyr resort.
Vilken budget har du ungefär?
Four Seasons på Bora Bora är guld.
Jag har varit på budgetresa till Maldiverna två gånger, 2022 och 2024. Första gången var vi på Dhigurah och andra gången på Maafushi, Fulidoo och Thinadhoo.
Vi tog speedboat till öarna till och från flygplatsen och så åkte vi lokalbåten mellan öarna.
Dhigurah var bara bra, inget dåligt att säga om det. Lång och fin sandö som andra öar åker på utflykt till för att besöka. Lyx att ha den på sin egna ö.
Fulidoo är min favorit, var magiskt. En av de finaste stränderna jag varit på.
Maafushi är klassisk backpacker ö med mycket hotell och restauranger osv.
Thinadhoo skulle vi vara på i en vecka men efter en natt åkte vi tillbaka till Fulidoo. Thinadhoo har ett stort billigt resort hotell som de marknadsför som billig lyx typ men det var hemskt. Poolen hade inget vatten i sig och stranden är den sämsta jag sett på Maldiverna, man skulle typ behövt badskor typ.
Personligen skulle jag bli lite besviken om jag först fick veta att destinationen är Maldiverna, för att sedan få veta att det är en budgetresa. Tror att Maldiverna för de flesta associeras med lyx. Budget tänk Thailand eller Bali.
Eller Filippinerna! Bodde på ett sjukt billigt hotell/resort i Puerto Princesa. Frukost ingick och det fanns pool med solstolar. Tog en rickshaw till restauranger och hyrde moped för att ta mig till stränder.
Usch så otacksam.
Hur blir man en roligare och mer intressant person och vän? Seriös fråga…
J̌ag tycker en god och därmed intressant vän kommer ihåg när man berättade något viktigt och frågar hur det gick. .Att visa lite intresse själv gör att den andra partern gör samma. Rolig, att man inte tar sig själv så högtidlig, utan kan bjuda på när man trampat i klaveret.
Jag vet att detta är ett riktigt i-landsproblem och det är inget jag mår dåligt över, bara lite störigt.
Vi har en sommarstuga med tillhörande strand, vilket är superhärligt men det är så mycket pissmyror på stranden så den är inte trevlig att vara på. Finns det något man kan göra åt det? Myrr och liknande lär ju rinna ner i havet och skada fiskar osv. Finns det något fiffigt husmorsknep? Typ blanda ättika med något?
Kanel ska hjälpa!
Kanel hjälper inte. Vi har haft myror inne i vår sommarstuga och de skiter fullständigt i om det finns kanel där eller inte.
De gillar inte vatten, så vattna där de bor så flyttar de.
Kanel ska jag testa! Ibland är det så högt vatten så hela stranden är borta – men de kanske bor lite högre upp helt enkelt? Jag får undersöka… Tack för tipsen!
Bikarbonat ska också funka.
Fun light sa folk innan funkade mot myror men har inte testat själv.
OCH HUR KAN MAN DRICKA DET SOM MÄNNISKA NÄR MYROR INTE GILLAR DET GIFTET?!! sa folk också😂
Om det nu är så jävla farligt – varför är det inte förbjudet då?
Det är ett sötningsämne som de lockas till och funkar som ett nervgift för dem i höga doser. Googla
Det funkar inte, det har gjorts studier. Det är själva vätskan som gör att de flyttar, man får samma resultat med vatten fast det är billigare.
Haha! Antingen kan våra myror simma i och med att de inte verkar bry sig om havet eller så är deras bon inte på själva stranden. Tack för tipsen!
Avled dem med en skål honung långt från stranden så får de roligare ställen att hänga på.
Det kan vara en myrstig? försök hitta ändpunkterna, dvs stacken och vad de söker.
Ni som har barn med partner som jobbar oregelbundna arbetstider – några smarta tips och tricks att dela med er av? Min man har börjat jobba i restaurangbranschen (i princip bara kvällar och helger) medan jag jobbar 8-17, känner mig som ensamstående ibland så jag får rådda nästan alla kvällar och helger med barn och så har vi ju såklart väldigt lite tid tillsammans. Det känns nästan ohållbart? Tar gärna del av erfarenheter 🙂
Vi har levt så hela vårt gifta liv, även när våra barn var små. Det var ofta vi möttes i dörren när jag kom hem från jobbet och han gick till sitt jobb. Så jag känner verkligen igen känslan av att på ett sätt vara ensamstående förälder. Den stora fördelen var att han ofta var hemma på dagtid, så vi kunde ha barnen hemma länge. Dessutom kunde han sköta stora delar av alla BVC-besök, utvecklingssamtal och vabb så att jag kunde jobba nästan som vanligt.
Vi delade även upp våra semestrar så att våra barn fick långa sommarlov. Den ena tog tre veckor ensam, sen en vecka gemensamt och sedan tog den andre tre veckor ensam.
Så ja, lite extra slitigt och mycket pusslande, men vi tycker ändå att det var värt det. Nu när barnen är stora har vi gemensamma semestrar igen och det känns som en stor lyx.
Och tyvärr kan nog inte våra tips och trix funka för er. Vi kunde tex prata i telefon på kvällarna fast han var på jobbet men det går ju inte med restaurangbranschen.
Men en grej vi kunde göra när barnen börjar skolan var att jag tog ledigt enstaka vardagar så att vi kunde umgås själva på dagtid.
Smart med semestrarna, då fick ni ju ändå ses en del trots att den andre jobbade! Har också tagit ledigt en del vardagar, det har varit toppen 🙂 tyvärr har vi inte upplevt fördelarna (att inte skicka till förskola tex), ofta jobbar han till 01-02 så jag får ju ta lämningen på morgonen med 😅 men blir ju tidigare hämtning såklart.
Men om han har sin lediga tid när barnen är på förskolan så kan han väl fixa lite hemma så du inte behöver göra det på kvällstid. Tänker förbereda mat, tvätta mm. Så brukade vi göra fast det var jag som jobbade skift.
Det står väl iof inte att han inte gör det? Det är ändå lite drygt att vara ensam med flera barn kväll efter kväll efter kväll och stora delar av helgerna.
Jag behövde varken tvätta, städa eller laga kvällsmat för det mesta när min man jobbade kväll men det var ändå full rulle hela kvällarna. Minns särskilt en natt när barnen började kaskadkräkas med fem minuters mellanrum mitt i natten och jag sprang som en tätting för att försöka trösta, byta sängkläder, byta pyjamasar och torka kräks från väggar och golv och till sist själv började kräkas.
Klart att det inte går att jämföra med en ensamstående förälder på heltid, men att sällan vara båda på plats samtidigt är också slitigt.
Förstår att det är tungt! Min partner jobbar också inom restaurang men ”bara” en kväll plus en helgdag och jag tycker ofta att det är tufft. Det funkade rätt bra med ett barn men svårare nu med två. Hade nog som du säger blivit ohållbart med varje kväll. Det positiva för oss är att han tar alla förskolelämningar (även om han har jobbat sent – han har ju större chans till återhämtning andra dagar), ganska många hämtningar och det mesta av tvätt och städ.
Går Linnea Chrippas fru på ekonomiskt bistånd? Och vem var kusinerna som hans barn umgicks med?
Ska vi diskutera krokodilen? Varför tror ni att hon håller på så mycket?
Hennes identitet läckte ju. Var inne på hennes Facebook och ja…. det var mycket konstiga inlägg.
Ja, hon ser ju sjukt läskig ut.
Vem pratar ni om?
”krokodilen”?
”Linnea, Chrippas fru??
Är det samma person?
De menar nog en viss person som dagligen hänger i den stora tråden om HT (men även andra trådar) på FB. Verkar vara en rätt udda och taskig person.
Hon måste vara 1. Störd. En knäppis som blir besatt av andra och dessutom rättshaverist. 2. Ha enormt mycket fritid med tanke på hur hon alltid har tid att hänga online och smutskasta folk.
Jag förstår inte varför man ska diskutera en person som inte är offentlig oavsett vad ni tycker om personen.
Ska vi diskutera hts morsa / ht själv som skriver i sin egna fbtråd? Låt krokodil vara? Hon får tycka vad hon vill på fb. Sluta läs flashi om du ska vara så jäkla kränkt.
Skriver hon själv? Aldrig sett.
Läs inte fbtråden om du ska ta hennes parti efter varenda inlägg. Herregud. Låt folk tycka hon e keff, för hon är en keff influenser som bara klagar och beter sig likt en skitunge.
Har varit massor av bevis att hon konstant läser tråden, att hon skulle vara en/flera av dom som försvarar är ju långt ifrån omöjligt. Har märkt att de använder samma emojis som hon gör, även skriver på samma passivt aggressiva sätt. Slump? Njaaa…
Då kan ju krokodilen sluta kolla HTs insta om hon ska bli så jäkla kränkt. Krokodilen är helt jävla sjuk i huvudet.
Eller kanske diskutera Tilde76, Anso22 och Josefsmaria66 som är inloggade 24 timmar om dygnet och försvarar en okänd skitdålig influenser?
Varför inte både och? Diskutera mobbarna och försvararna. Varför är det fy och skam att diskutera en persons (Krokodilen, AldrigNojd, Tangeri m.m.) beteende? Det är ändå en stor tråd som de driver framåt med agendan att hacka på allt en enskild person gör.
Det är ett suspekt beteende och borde diskuteras. Vad är grunden till att de sitter och näthatar dag ut och dag in?
Låg ribba för näthat att tycka någon gör ett dåligt jobb som influencer. Grunden är att det inte går att diskutera med det vuxna barnet i fråga, hon blockerar allt som inte är hjärtan.
Fast OM du följer FB-tråden om HT så skulle du aldrig kunna påstå att det Krokodilen (och speciellt tangeri) bedriver inte är näthat. Det är en sak att diskutera Hs content på ett civiliserat sätt, ett annat att skriva skit och elakheter varje dag. Krokodilen har hackat på utseende, beteende och hittar på egna slutsatser (skapar trådsanningar) om det ena och det andra.
Okej, det senaste jag sett är om Hannas brist på säkerhet gällande exempelvis klubba och mat i bil samt bristen på tillräckligt solskydd. Men de har kanske skrivit andra saker innan, jag lusläser inte som du. Men det med trådsanningar känner jag igen, det brukar alla hennes försvarare använda som ord. Vem utav användarna är du tro 🙃
Den sistnämnda försvarar även Nicci i hennes tråd. Någon som gillar att försvara mammor som gör ett tveksamt jobb helt enkelt. Men någon av de andra måste vara HT, eller så är de arbetslösa. De har verkligen tid att skriva hela tiden.
Hon är garanterat pensionär, märks på ord hon använder som ingen under 70 använder
Kanske en mormor eller farmor då. Är ju en som verkligen vill få ut sin åsikt om att alla resor till Malmö varje helg är baaaara positivt för lilla farmor. Kanske är hon själv, haha!
Ja så kanske det är, har jag inte tänkt på. Bara på att hon använder ord som bara gamlingar använder. Det är kanske Kebabens mamma!!
Ja för personen tar ju aldrig upp perspektivet hur jobbigt det kan vara för ett litet barn att åka fram och tillbaka så mycket och ofta, utan det är enbart att hon ”har det så bra hos farmor”…
Aw. Ja, stackars Krokodilen. Självklart ska hon få sitta dag ut och dag in och vara otrevlig och rent utsagt elak mot random influencers (+ deras familjer) utan att få den minsta kritiken för sitt uppförande.
Vad är det senaste som är så elakt hon skrivit?
Vet du vad jag tycker är elakt? Att ljuga konstant för sina följare, att använda sina barn som content för att tjäna pengar, att blockera folk som bara frågar saker, att vara passivt aggressiv mot alla som inte klappar en medhårs, att ta ett barn till världen och lägga ut hur jobbig hon är ofta, och dessutom att tjäna äckligt mycket pengar på allt ovan.
Du får gå in i tråden och läsa det med glasögonen ”Skulle jag säga detta till en vuxen person öga mot öga?”
Jag skulle t.ex. aldrig kunna säga att någon är ett förvuxet barn, dum eller att sakerna de gör är deprimerande då jag anser att det skulle vara elakt. Har svårt att tro att någon skulle ta det som ”snällt” eller som en åsikt utan det har ju som grund att vara elak och taskig.
Jag tycker att man kan föra en diskussion om influencers men man kan göra det utan att komma med glåpord/skriva taskigt.
Fast bara för att någon är en usel influencer så rättfärdigar det inte att man får bete sig hur man vill gentemot personen? Eller?
Skulle du säga till ett barn att den är gnällig och jobbig? Att den stör inspelning när den är ledsen?
Jag försvarar inte de mindre snälla sakerna som sägs ibland, men jag förstår absolut inte hur man kan tycka synd om Hanna och fokusera mer på random personer i tråden än vad hon gör.
Nej, men jag försvarar inte heller HT. Jag har aldrig försvarat HT. Jag har t.om. varit kritisk mot HT och hennes content, men skulle aldrig falla mig i att vara taskig eller hitta på saker som jag inte har belägg för bara för att.
Men det betyder inte att jag tycker Krokodilens beteende är okej eller normalt. Nu handlar inte denna ÖS om HT utan om Krokodilen och jag svarar på det. Jag förstår att du försöker rättfärdiga Krokodilens beteende med att försöka ändra riktning mot HT och hennes beteende men det funkar inte på mig.
Du får hålla Krokodilen om ryggen, jag väljer att inte göra det. Jag tycker hennes beteende på nätet är galet och inte okej.
Haha ”det funkar inte på mig”. Vem tror du att du är. Jag försöker inte hålla henne bakom ryggen, men jag tycker bara det är konstigt att fokusera på en random användare på Flashback och inte på huvudpersonen som valt att vara offentlig och öppet gör sjuka saker. Ska man fokusera på alla som skriver tveksamma saker på Flashback får du mycket att göra.
Du får kalla det var du vill men att försöka deflektera ett beteende med att fokusera på någon annans beteende är för mig att hålla någon om ryggen. Men ha du din åsikt så får andra ha en åsikt om Krokodilens beteende på nätet, som denna ÖS handlade om.
Du ser henne som en random användare, många ser henne som den mest drivande personen i en av FBs aktivaste trådar. Det är inte konstigt att det skrivits om henne flertalet gånger här på ÖS.
Man kan vara kritisk mot H samtidigt som man är kritisk mot FB-trådens aktivaste användare.
Nu kommer du med en så kallad trådsanning, haha. Jag försöker inte göra någonting. Jag har inte lagt märkte till det du gjort bara. Hon skriver sällan tycker jag, någon gång sent på kvällen. Medan andra håller på att tjafsa hela dagen lång.
Ta och sluta läs den tråden tycker jag. Har själv gjort det, samt slutat kika in hos HT för mår bara illa. Nu fokuserar vi på bra saker tycker jag. Solen lyser, nu är det söndag! Carpe diem!
Hur gick det för dig som råkade dricka på Antabus? Hur mår du nu?
Låter inte som en jättebra idé….
Hur RÅKAR man dricka?
Det var nån som valde att dricka fast denne gick antabus då man mår dåligt men det är ju självvalt och så är man gravt alkoholiserad när man gör så.
Jag vet inte hur jag ska göra för att bli en bättre människa? Obs. Megalång text. Hoppa gärna över om du inte orkar läsa om relationsproblem.
Min partner och jag har varit tillsammans i 1,5-2 år och har en bebis på snart 10 månader. Och jag ifrågasätter allt.
Vem är jag, hur är jag, hur beter jag mig mot andra. Min graviditet var tuff då jag drabbades av graviddepression. Mina ”bästa kompisar” försvann huvudsakligen pga av min relation till min kille. Jag och mitt ex som skildes åt som goda vänner fick jag säga upp kontakten med. Jag är otroligt isolerad i sammanhanget vänner: jag har lite bekanta men vi hörs av kanske var 2-3 månad. Jag har inga fritidsintressen där jag kommer ut från hemmet eller träffar folk. Jag har varit hemma från jobbet i typ 1,5 år nu. Och jag håller på att gå sönder.
Min kille tycker inte vi ska prata om tidigare relationer, han upplever att han är i förhållande med psykisk misshandel (1), han säger att jag har kontrollbehov (2), han tycker inte vi ska säga tack när man ”det lilla extra” alt. självklara saker (3), han blir sur om jag säger god morgon och frågar hur natten varit (4). Han fultolkar precis allt jag säger till att jag är sur (5).
Jag vet att jag inte är en enkel människa. Jag är ganska svart och svår när jag mår dåligt eller blir understimulerad. Men jag börjar känna mig som en genuint dålig människa. Idag kastade jag en mjuk bebis-skallra på honom framför vårt barn pga frustration över att han konstant avbröt mig, fultolkade mig och vägrade lyssna på mig när vi bråkade. Och det värsta är att jag inte mår dåligt över att jag gjorde det pga han var så respektlös mot mig.
1. Det var i sammanhanget att jag ventilerade 3 månader efter förlossningen att jag inte kände att jag hade fått tillräckligt med stöd. Jag satt på golvet och grät. När han blev ledsen, så försökte jag trösta och bara ”men du är fantastisk”. Men då var det psykisk misshandel för det var så tvära kast.
2. Han hade varit ut med kompisar, jag frågade i mitt tyckte vanliga frågor ”vem var med, hur vad maten, vad pratade ni om” osv. Eller att jag vill veta när han ska åka respektive komma hemifrån sin träning.
3. Han sa aldrig tack för att jag _alltid_ tog morgonen med bebis, 7 dagar i veckan. För det var ju det jag skulle göra.
4. Han har svårt att sova och har dålig morgonhumör. Tydligen får man inte fråga sånt längre då.
5. Även om jag inte säger att jag är sur, så är det ändå. Jag har fel reaktion på ”roliga saker” bara för att jag inte svarar med ”fan vad kul, wihoo” utan mer ett ”jaha, vad kul? Vilka kommer då?” Så är jag sur över att han ska göra saker.
Jag vet inte vad jag ska göra. Vi har haft bråk (6) som har väl lett oss in på den här vägen. Men jag kan verkligen inte göra nånting rätt. Och även om jag skulle göra allting rätt så skulle det nog ändå vara fel.
6)) Han berättade saker/ventilerade som jag inte kände var ok. Jag delade detta till mina ”bästa vänner” som tog avstånd och ville inte träffa honom pga det. Han blev sårat över att jag hade berättat det, jag blev sårad över hans ventilerande. Han har fortfarande inte förlåtit mig för att jag inte bett om ursäkt för det. Men jag är fortfarande sårad över hans agerande/ventilerande och kan inte be om ursäkt för att jag fortfarande är sårad. Men jag ”får” inte vara sårad för det är ju synd om honom nu.
Jag vet inte vad jag ska göra. Jag håller på att bli galen och en människa som jag inte gillar. Jag vill att man får ett tack när man har gjort något , jag vill få ett välkomne hem älskling, jag vill kunna säga god morgon. Allt jag gör är bara fel.
Någon som har nått bra tips?
Obs. Jag är inte felfri (bevisligen), och detta är bara mitt perspektiv. Så jag tror inte att jag är ofelbar osv.
I mina öron låter det inte som du ska behöva blir en bättre människa i det avseendet att du bär skulden till era relationsproblem. Det låter som du har gått igenom en tuff tid och fortfarande gör. Jag tycker ni verkligen ska vända er snarast till familjerådgivningen och/ eller enskilda samtalskontakter. Familjerådgivning har de flesta kommuners och det är gratis. Och kom ihåg, Du är inte ensam i ditt förhållande, ni är två. Ni bägge två har ett ansvar för relationen ska fungera.🩷
Precis, ni är två tänkte jag skriva, men ni är ju tre. Oavsett behöver ni en pratkontakt för ni behöver samarbeta kring ert barn nu och i framtiden. Tycker man behöver både stöd och prata mycket när man fått barn, det är fortfarande ett litet barn. Och du behöver ha vänner att prata med. Om det inte finns öppna förskolan där i bor, fråga på BVC, om de ska ha någon föräldra/barn grupp. De har ju tystnadsplikt så om du gillar BVC sköterskan, berätta lite om hur du har det.
Det låter väldigt mycket som att allt är på hans villkor. Att dina känslor inte betyder lika mycket. O du ska inte be om ursäkt för att du är en ”svår” människa. Vi alla har våra svårigheter och så länge man är medveten om dom och jobbar för att bli en bättre människa så tycker jag det kan vara nog. Jag känner igen mig mycket i det du skriver… funderade länge på att lämna förhållandet men kände mig förvirrad under lång tid… väldigt lång tid.
Inser nu hur gaslightad jag blivit, och hur jag tappat bort mig själv helt.
Om han inte väljer att känna in dig över huvudtaget så hade jag funderat på att lämna redan nu… om ni inte kan prata om problemet som finns och försöka hitta lösningar. Annars kommer detta ligga och gro hos dig och komma upp till ytan förr eller senare.
Sök samtalsstöd, för allt det där är inte ditt fel.
Gå till öppna förskolor med ditt barn för att få komma ut och träffa vuxna.
Låter inte bra. Hoppas du kan hitta någon typ av stöd. Antingen sök hjälp via bvc/kommunens familjerådgivning eller gör slut
Det låter som du hamnat på en plats där allt du säger och gör går ut på att han ska bli nöjd?
Han verkar vara genuint respektlös och spela på att bli missförstådd och skuldbelägga dig. Sluta spela med i hans fulspel bara.
Jag tycker han har ett eget ansvar för sin situation.
Mitt råd (fattar att det känns märkligt och hårt) är att sluta fundera på hur han kommer att reagera. Bara att inse – han blir inte nöjd.
Så ta ansvar för Ditt mående istället och gör det du tycker är rätt för dig. Oavsett om han håller med eller ej.
Varför är det bara han i ert förhållande som verkar har rätt att stå upp för sitt mående?
Kan du leva med att han blir sur då kommer du bli en tryggare förälder om du står upp för ditt eget mående oavsett vad han tycker. Fokusera på dig och ditt barn och skapa en fin vardag åt er. Bekräfta dig själv och sukta inte efter hans bekräftelse.
Han låter som ett mentalt barn som hamnat i kläm när ni fick barn. Det verkar Väldigt synd om honom nu när han inte är i fokus. Vad gör han själv för att tag i sitt mående?
Eller tycker han att du ska lösa att han mår dåligt? När du läser detta ser du själv att hans beteende är orimligt och inget som är ditt ansvar?
Tack alla som svarat! ❤️
Ja, jag försöker bättra mig men gravitaten och tiden tiden efteråt var jättetuff med väldigt lite stöd både från partner eller övrig familj som bor långt bort.
Han tycker att det är hans tur ”må dåligt nu” och kommer önskemål, exempelvis att jag ska bli bättre på att säga vad jag vill och tycker. När jag säger att jag vill att han ska fråga mer, så är/var det fel pga nån bra anledning.
Han har ganska stor offerkofta på sig nu, som han inte verkar känna av. Utan ser bara att det är jag som har den på mig.
Jag ska se om jag vågar föreslå familjerådgivning (vi gick dit under graviditeten när ”ventilationskonflikten” uppstod). Men vi hade ingen toppen upplevelse av personen vi pratade med då. Men får se om jag vågar fråga igen.
Jag hatar att jag bara tassar på tå och sen bara tappar allt humör och rim och rason och blir jättearg. Och så möts jag alltid då av ”tyckte du det var en rimlig reaktion”.
Hatar att mitt barn behöver se det här.
Fan alltså.
Har han mandat att fråga dig om det var en rimlig reaktion? Är hans beteende ens rimligt?
Kan man ta en kölapp och bestämma att när mitt nr dyker upp är det min tur att må dåligt?
Han isolerar ju dessutom dig. Det är väl inte upp till honom vilka du umgås med?
Jag fattar att du tappat humöret och det är lite det jag vill åt när jag ovan skrev att du ska sluta anpassa. Då slipper du bryta ihop när du inte når fram. Nu har ni ett barn. Lägg din energi först på dig och barnet istället. Då kommer du bättre orka med hans trams också ☺️ hoppas ni kan få samtal med klok tredje part men så länge sök stöd hos de du en gång hade nära dig!
Har inga tips men utifrån din text tycker jag din kille verkar betydligt svårare än du. Du verkar inte alls vara en dålig människa!
En kompis sa en gång ”man blir knäpp av att vara ihop med en knäpp kille” och jag tycker det låter som det kan vara så i ditt fall. Jag tror inte du är så svår att vara med eller tycka om som du beskriver, utan att den här killen och hans beteende faktiskt påverkar dig väldigt negativt. Känns som du lägger allt på dina egna axlar, när jag läser texten tänker jag inte en enda gång att du verkar göra några helt sjuka saker så blev lite paff av din disclaimer på slutet. Håller med om att du borde söka en samtalskontakt, det kanske kan stärka dig och hjälpa dig reda i dina känslor. Ta hand om dig <3
Jag hade en period i mitt liv när min man fick mig att känna så. Jag trodde att jag skulle bli tokig. Jag började ifrågasätta mig själv och visste inte hur jag skulle bete mig för hur jag än gjorde uppfattades jag på ett sätt jag inte menade.
Och vet du. Det visade sig att han var otrogen. Nu säger jag INTE att din pojkvän är det. MEN att problemet ligger hos honom.
Efter detta lärde jag mig att om jag genuint vet med mig att jag vill någons bästa men ändå uppfattas som motsatsen, då är det inte hos mig problemet ligger. Om jag genuint vill mötas på mitten och är beredd att lyssna, då förtjänar jag att mötas på samma sätt. Lägger den andra mer vikt vid vilka exakta ord jag använder istället för att genuint möta mig så är det inte hos mig lösningen ligger. Jag kan inte vrida ut och in på mig för att hitta rätt ord för att förtjänas att lyssnas på.
Därmed inte sagt att självrannsakan är fel eller att ord inte kan såra. Och att man då ska ta ansvar. Men den andra har ett ansvar att vilja förstå också.
Sätt din gräns!
Tack igen alla som svarat❤️
När jag läste det här klockan 3 i natt så började jag nästan gråta. Känslan av allt skulle inte vara mitt fel känns så overkligt och läsa att flera personer känner så, gör verkligen att mitt huvud håller på att explodera.
Det är väl min roll, att jag tar på mig offerkoftan och tycker att allt är mitt fel. Fast det egentligen inte är det och min partner kanske inte heller tycker det. Så blir allt bara fel.
Vi är två trötta föräldrar som gör vårt bästa, även om det kanske är ganska dåligt bitvis.
Jag ska sluta vara rädd för att göra honom sur. Jag ska börja säga vad jag tycker och säga ifrån när jag känner att han inte har rätt och den sluta tjata om det, dvs det räcker att säga en gång ”du har inte rätt att fultolkar mig då för det stämmer inte och det är inte mitt ansvar att korrigera det åt dig”.
Tack alla igen ❤️
Jag blir genuint orolig för dig. Han har gjort dig isolerad, förminskar dig och får dig att tro att det är fel på dig när det är han som gör fel. Sök stöd, hos BVC, kvinnojour eller liknande och lämna. Sen kan du ta upp kontakten med de vänner du hade. Snälla gör detta för dig och ditt barns skull, detta kommer inte sluta bra.
Det blir jag också, jag har läst många gånger nu, att du undrar om du vågar. Håller med anonym ovan. Jag tycker inte du ska vänta, sök hjälp och stöd redan imorgon.
Läste precis en del av Bianca’s stalker-förundersökning! Herregud vilken sjuk människa!
Verkligen. Men borde ju vara många som råkar illa ut. De visar ju var de är osv. :/
Men?
Ja verkligen. Mycket obehagligt.
Kan du berätta?
Han tror att dom är tillsammans och att hon är otrogen mot honom. Bland annat.
Undra varför hon svarade honom? Det ska man ju aldrig göra. Och hon borde ju få massa annat samtidigt.
Varför tror du att hon har svarat honom? Det tror jag knappast att hon har gjort.
Jo, det ser man på bilderna. Hon svarade honom i chatten på snap.
Du menar ” vi har aldrig haft en relation” ”sluta trakassera mig nu snälla” , ”snälla skriv aldrig till mig igen” osv. Det visar väl på oönskad kontakt. Han är ju ett stort psykfall snubben som tom erkänner att han hållit på i 1,5 år.
Vadå massa annat samtidigt?
En av kvällarna är det en kvinna (stalker) med psykos som står och bankar/plingar på hennes dörr samtidigt som att denna obehagliga mannen står nere i parkeringen och tutar. Fy fan.
Sluta victim blame:a, inte hennes fel att bli utsatt för stalking
Precis som de säger i FUP:en, så rann bägaren över till slut. Hon börjar isolera sig när han inte bara går på henne med allvarliga och grova hot, men även hennes kompisar och familj. Till slut ryter hon ifrån och skriver att de inte har en relation och att hon vill att han slutar trakassera henne. Så nej, det handlar inte om att hon varit ”trevlig” och gullenullat.
Man måste svara dem enligt polisen, eller rättare sagt: man måste skriva att man inte vill att de ska kontakta en. Annars kan de hävda att de inte visste att man inte ville ha kontakt. //Haft en egen stalker
Du som ville sluta andas. Hur är det nu? <3
Varför vill man sluta andas??
Hon mådde inte bra.
Om man slutar andas mår man ju ännu sämre…
Men på riktigt?!
Taskigt.
Då kan du ju tänka dig hur dåligt man mår när man mår bättre av att sluta andas. 🙂
Sluta med era dryga svar hela tiden när folk ber om hjälp eller kollar läget med någon som mår dåligt.
Vad liten föreställningsvärld du måste sitta inne på
Fin du är som frågar❤️ det är väl sådär, mycket upp och ner. Kommer nog aldrig ha ett liv som känns ljust mesta delen av tiden så så länge jag inte ligger på botten är det väl bra. Typ😅 får väl bara stå ut och leva med det just nu. Sen den dagen jag inte har min mamma, mormor eller husdjur så är det kanske inte värt det men det får jag se när den stunden kommer.
Lät lite sorgligt, mörkt och sjukt kanske. Men sånt är livet 🙂
Tack igen för att du frågar, det gjorde mig glad. Hoppas du mår bra och har haft en bra sommar❤️ Du är en fin person med hjärtat på rätt ställe❤️
Kram till dig🤗vet inte om det hjälper, men hoppas lite iallafall!
Allt vänligt hjälper alltid och fyller ut mörkret med lite värme, så tack ❤️ kram
Tips: andas.
Tack för svaret. Jag är glad att du lever. Du kanske ska ta hjälp om det blir för jobbigt? Hoppas att du har något du ser framemot som händer. Stort som smått. Var rädd om dig och ta hand om dig. Du är viktig. Såklart jag kollar av. Tack för fina ord och detsamma ♥️♥️
Köpt blå Kinasnacks idag du som tipsade om dessa 😍
Yey! Det var jag 🙌 Hoppas att du gillar dem! 🤩
Det gjorde jag men kunde vara mer salta 😍😍
God kväll! Jag undrar om någon mer här har kollat på SVT:s program ”Alla dej tar alla” och kanske vill diskutera det? Det främsta jag tänker är att det är synd om Lars eftersom de flesta verkar tycka att han är för ung för dem, och att det var märkligt att Nina blev så zwartsjuk andra dagen.
Alla dej tar alla?
Nej. Aldrig ens hört talas om.
Vad betyder det ens?
Alla dej tar alla? Mej?
”zwartsjuk”?
”Alla dejtar alla”. De som är med och dejtar är alla bisexuella. Jag stod ut tio minuter. Herre Gud vilken jävla smörja. Seriöst – värdelöst ju.
Tycker man får så fint hår när man har badat så jag fick väl sett nånstans att saltvattenspray skulle kunna få fram samma effekt. Jag är otroligt oinsatt så jag vet knappt vad det är egentligen, men jag köpte en sån spray. Nån blå flaska med svart kork på ica, var för otålig för att vänta tills måndag.
Hur som helst. Nu undrar jag hur man använder den? Har sett blandade v i d e o r, en del som sprayar i blött hår och en del som sprayar i torrt hår. Vilket brukar vara bäst, någon som vet hur man gör?
Om det spelar någon roll för resultatet så har jag lite halvt självfall i grunden, men får trots det mycket finare och mer symmetriska lockar/vågor av bad.
Jag hade sprayat i blött/fuktigt hår och kramat in, för att locka fram (höhö) självfallet.
Ska prova det🙂
Jag har alltid sprayat i blött hår och låtit självtorka.
Tror även att det ser finare ut när man badat för man inte torkar håret med en handduk utan låter självtorka. Eller jag torkar inte det, utan det får rinna av och självtorka när jag badar och då får jag finare självfall/vågor.
Så när du tvätta håret, avsluta med att skölja lite kallt och inte torka håret så mycket, bara krama ur det med handen lite kanske?
Ja precis, tror också det. Brukar låta håret självtorka hemma också dock, men får inte samma resultat ändå🤔 men ska prova det imorgon när jag ska tvätta håret nästa gång, och då menar du ändå att ta saltvattensprayen efter att jag sköljt håret med kallt vatten?🙂
Känns som att kallt vatten kan vara en nyckel också förresten? För jag kom på nu att förra veckan när det var så varmt tog jag en kall dusch utan att tvätta håret, var i princip bara in och ut (hade feber så jag brydde mig inte om att tvätta håret) och även då tycker jag att håret blev finare🙂
Precis, saltvattenspray efter jag kommit ut ur duschen.
Jag tänker att kallt vatten kan göra något men är väldigt osäker, tänker mest att det oftast är kallare när man badar än duschen.
Eller är det när håret blir blött utan att man tvättar det som gör det? Också upplevt någon gång att jag bara sköljde igenom håret men inte orkade tvätta det att det blev finare.
Man kanske får tvätta håret på kvällen och sen skölja av det på morgonen 😂
Är ensam hemma, ligger på soffan med katten på magen och är sugen på att se en riktigt rolig film i stil med Bridesmaids! Vilken är er favoritkomedi??
Grabben i graven bredvid. Livet är en schlager. Första delen av Bridget Jones. Fyra bröllop och en begravning. Mamma Mia.
Räknas Grease som komedi? Flaschdance. Är iallafall bra att se när man är lite trött,behöver inte koncentrera sej utan kan slötitta.
Zoolander!! Ja, gammal, men otroligt rolig. 🙂 Älskar även Mean Girls.
Nån som har tips på nån äldre men bra film? Mina tips är Broarna i Madison County Brokeback Mountain Såsom i himmelen.
kopps!!
Spy! Samma regissör som Bridesmaids.
Ska snart flytta och har två förskolebarn. Vi har bokat flytthjälp och flyttstädning. Vi har ingen familj eller släkt som bor nära och kan avlasta eller hjälpa. Nån som har tips när man flyttar? Och tips kring att flytta med barn?
Packa några väskor med det nödvändigaste ungefär som om ni skulle resa bort, så finns det nära tillhands och ni slipper leta i lådor.
Tusen tack!
Packa själva klarar ni. Börja i tid och packa några kartonger varje dag på kvällarna när barnen somnat. Märk alla kartonger ordentligt med innehåll och vilket rum i nya hemmet de ska till. Försök ställ kartonger som ska till samma rum tillsammans.
Planera för hur ni gör första natten i nya hemmet. Räkna med att ni kanske inte hunnit/orkat montera ihop sängarna så tänk på hur ni ska sova då (madrasser på golvet, alla tillsammans blir ett mysigt äventyr)
Bra tips, tack!
Börja i tid, typ 3 månader innan med att packa ner allt.
Vi har flyttar två gånger med barn i förskoleålder. Vi hade heller inte familj eller vänner som kunde avlasta. Vi packade två stora resväskor med kläder och leksaker, bokade flytt- och städhjälp och bodde på hotell i två dagar för att slippa stressen med att montera ner sängar och andra möbler samma dag.
Tips skriv vad flyttkartongerna innehåller och vilket rum de ska till. Lycka till! 🌸
*flyttat
Det var verkligen inspirerande, tack!!
Alltid flyttpizza! Barnen brukar uppskatta det 🙂 Om ni har någon lokal facebook grupp, kan man ju berätta lite, nyinflyttad och barnen vill lära känna nya kompisar. Bra sätt att lära känna kompisarnas föräldrar lite också.
godkväll
Tristan Hedman Graaf kom precis upp i mitt flöde då han söker boende i Göteborg (jag bor där). Borde han inte ha råd att köpa lägenhet? Tänker också på vilka hans föräldrar är så det borde väl finnas pengar? 🤔
Varför tror du att någon av dom skulle ha pengar? Magnus hade säkert pengar för några år sedan men inte längre och Maggan lever nog lite månad till månad så nej dom kan inte köpa en lägenhet till honom i Göteborg som skulle kosta miljoner. Och Tristan själv – jobbar han? Han söker en lägenhet upp till en hyra på
12 000 – lycka till!
Undra vad Maggan tjänar. Hon är ju ute och sjunger nu igen.
Jag tror inte dom får så mycket – några tusen per gig gissar jag. Dom är ju inte jätteheta tjugo år efter att dom hade en hit senast.
Anonym 20:47
En f d landslagsmålvakt och en f d modell/sångerska? Tänker att de ändå tjänat bra med pengar men kanske inte har varit så kloka med sin ekonomi. Blev bara så förvånad.
Hans Tristan föräldrar har väl inte pengar. Stämmer det att hans bror bor i en etta i Rynkeby? Hans pappa är väl en fd fotbollsspelare och tjänar inte mycket eller jobbar väl inte alls? Tristan och hans bror har väl inte heller några jobb alls.
Tänker att en f d landslagsmålvakt och en f d modell/sångerska ändå har tjänat pengar?
Lance bor på Linnégatan i Göteborg.
Jaha, det visste jag inte.
Man kan vilja bo i hyresrätt trots att man skulle kunna ha råd att köpa. Finns många fördelar med hyres 🙂
Han verkar ha svårt att stanna. Flyttat runt på olika orter för att spela fotboll men inget har blivit bra.
Han bodde på min lilla ort ett tag pga att han hade en pt här(Skåne).
Tror inte Maggan och Hedman är så rika. De har levt upp sina pengar. Tjänar nog inte så mkt längre heller på vitaminerna mm.
Både Maggan och sönerna låter rastlösa. Flyttar runt och Maggan byter ofta män. De får nog inte så mycket för sina uppträdanden. Flirtar dricker vin och kollar män,hon och syrran moget när man snart är femtio.
Så jävla ofta byter hon inte män. Överdriv inte.
Känner inte till något kring Tristans fotbollskarriär och vet inte huruvida han har flyttat runt mycket eller ej. Trodde kanske också att allsvenska klubbar, om han nu ska spela i en sådan, skulle kunna hjälpa till med boende?
Vad har Maggan modellat för? Måste vara minst tjugo år sen hon va aktuell senast.
Hon var väl s k glamour-modell med mycket lätt-/avklädda bilder. Men ändå.
Har ni någon gång fått riktig hjälp i det här kommentarsfältet? Jag har för ett par år sedan, tror inte jag hade klarat mig igenom den situationen utan att ventilera här. Hade liksom ingen annan.
Så fint att främlingar kan hjälpa någon så mycket, att det finns personer med så fina hjärtan och själ. Även att det kändes som en säker plats för dig❤️
Har också fått hjälp här, hade inte heller någon annan direkt.
Känt att jag inte är ensam iallafall. <3
Jag skrev en kommentar när mitt barn var några månader gammal förra året. Kände mig förtvivlad över hur dåligt jag mådde, hur dålig min relation med partnern blivit, hur låst och ledsen jag kände mig. Fick många superfina kommentarer av de som kände igen sig och som gav tips osv. Det kändes verkligen jätteskönt att få såna fina stöttande kommentarer. Ser tillbaks och kan förstå nu känna att fan, jag mådde verkligen skit! Önskar jag kunde ge mig själv en kram.
Fick förresten en svinrolig kommentar då där någon skrev ”att komma hem med en nyfödd är som att ha en katt som man vill gosa med men som dissar en och har för svag nacke” eller liknande. Skrattade länge åt det. 🙂
Nja. Inte på riktiga problem, då är det bara påhopp. Tycker det är så för alla tyvärr. Alltid TS som blir påhoppad oavsett situation. Men har fått hjälp om jag sökt någon produkt eller så, ytliga frågor.
Nej för folk svarar alltid på något annat än vad frågan var. Trivialt exempel, men vill man ha tips på en viss maträtt så säger folk: du ska inte äta det och det, istället för att svara på frågan. Blir vansinnigt på sådant.
Eller man vill ha tips på storkok och folk svarar ”inte storkok men tacos är SÅ gott!”
Ja. Och folk som inte kan läsa vad som står utan ska tolka in en massa mellan raderna SOM INTE FINNS! Det som efterfrågas står i frågan. När ska folk fatta?!
Är äggkokare en bra sak eller onödig? Funderar på att köpa till sommarstugan då jag tycker det tar så lång tid att koka ägg på morgonen. Trots att jag har vattenkokare
Det går inte snabbare med äggkokare egentligen, det är bara smidigare.
Smidigt är det, men går inte snabbt. Värt ändå tycker jag, stängs av automatiskt så man behöver inte passa och ta tiden.
Enda jag önskar är att den även skalade äggen😂
Ja, värt.
Värt. Perfekta ägg varje gång. Jag har inte kokat ägg på nästan 20 år tack vare äggkokare😍
Har du airfryer kan jag rekommendera att ”koka” äggen däri.
Ja det det funkar jättebra!
Jag förstår inte folk som säger att äggkokare är smidigare, det är det ju verkligen inte?? Haha stå och mäta hur många milliliter vatten som ska i och picka hål i äggen, eller bara koka upp vatten och lägga äggen i kastrullen…
Hur många extra sekunder tar det att mäta ens😂 + picka hål i äggen gör man väl oavsett? Det har vi alltid gjort, finns redskap för det.
Jobbigt att ha köksgrejer som bara gör en sak. Man kan laga tusentals olika saker i en kastrull.
Finns det några historier ni verkligen kommer ihåg från det här kommentarsfältet?
Vad som är white trash tänker jag på ganska ofta, och skrattar åt när jag tar fram ett Iittala glas.
Haha jag tänker ofta på att jag är WT när jag inte har vantar
😂
Hon som dödat sitt barn vid födseln.
Jag tänker fortfarande på tjejen som dödade sitt barn.
Va?!
Har dåligt minne men hon veganen som drack upp snapsen på midsommarfesten och gjorde alla i sällskapet arga på henne var rätt udda.
Tjejen som blev dumpad för sin granne. Så hennes pojkvän flyttade liksom in med grannen, så tjejen var tvungen att vara hjärtkrossad och samtidigt se dem hela tiden.
Tjejen som lackade ur på sambons vänner som inte köpt veganskt vin till midsommar haha
Någon mer än jag som faktiskt blev väldigt avundsjuk på Lovisa Barkmans bröllop? Tycker att hon och hennes man ser väldigt lyckliga ut, och det är ju ett otroligt påkostad bröllop i fina miljöer. Jag älskar franska rivieran och hade också kunnat tänka mig att bo i Monaco om jag nu hade haft möjlighet.
Tycker kanske inte att hennes klänningar var speciellt fina, och då älskar jag normalt hennes stil. Josefin Svanberg hade sjukt fina klänningar vad jag sett – finaste klänningarna av de influencers som var med!!
Blev förvånad över hennes bröllopsklänning den var inte alls fin. Hon brukar ha fina kläder annars.
Ja samma! Hon har också en väldigt fin kropp som jag tyckte att klänningarna dolde mer än framhävde. Blir kul att se mer content från de andra dagarna
Är inte avundsjuk på någon som gifter sig mest för uppmärksamheten.
Blir aldrig avundsjuk på influencers pga de är influencers. Verkar vara ett hemskt jobb ur flera perspektiv
Jag vill fria till min pojkvän, men blir så trött på att det typ bara finns helt släta ringar. Vill ha något lite extra, utan att det är alldeles för blingigt eller extravagant. Vad har ni för idéer? Gillar inte de där texturerade ringarna som ser alldeles buckliga ut. Tänker gul metall och inget som är för opraktiskt.
Rådfråga en guldsmed. Leta på pantbank eller auktionssite. Hoppas att du hittar ngt riktigt fint!
Tack, Pantbanken har jag också tänkt på! Och sagt att honom att köpa min ring där, om han skulle råka hinna fria först 😂
Gå till en guldsmed och designa en egen.
Men jag vet ju inte ens vad jag letar efter, hur ska jag då kunna designa en? 😅
Bara killgissar nu men tänker att går du till en guldsmed borde hen kunna ta fram nån idé genom att prata med dig och visa exempel? Det borde vara som att rådfråga vilken yrkesperson som helst?
Menar alltså att ni tillsammans kanske kan komma fram till en design, inte att du ska komma med en färdig dit. Känns som min text kanske lät dryg men menade inte alls så!
En nazgulring, o du har härskarringen.
Vi köpte våra ringar från märket Kochut (Ukrainskt företag). Beror ju på vilken stil man gillar, men de har en del annorlunda ringar!
Tack, ska kolla!
Jag ska på en stor fest och funderar på att boka hår och make-up inför det. Har aldrig gjort detta förut! Någon som bokat och var det värt det?
Jag gjorde det förra året till min 40-årsfest och det var så värt det! Jag gick till Dashl på Åhléns i Stockholm.
(Brukar inte sminka mig så mkt själv eller styla håret så speciellt så därför ville jag göra det professionellt).
Samma här! Otroligt dålig på att sminka mig och vill gärna ha en halvuppsättning med lite swung i luggen
Absolut värt pengarna. Gå till en bra frisör,fråga folk runt dej tex.på jobbet om någon har tips. En skicklig kosmetolog gör verkligen skillnad mot att sminka sej själv.
Är det nån som vet bra aktiviteter att göra när man har lätt hjärnskakning? Ja jag har pratat med vården och googlat. Men hittar bara exempel på vad man INTE ska göra (träna, använda skärmar, läsa). Är det bra att måla målarbok? Lyssna på podd/ljudbok? Andra exempel?
Fick en smäll i söndags, kände symptomen först i måndags. Har bara rätt milda symptom (lite huvudvärk, trötthet och yr).
Har tyvärr inget svar men hoppas du mår bättre snart❤️ fick du en smäll av någon och blev misshandlad hoppas jag att du har stöd och hjälp?
Vad gullig du är, men nej jag uttryckte mig kanske slarvigt, sorry! Det var en olycka där jag slog i ansiktet under en sportaktivitet. Var inget allvarligt eller med nån skada, förutom den förmodade hjärnskakningen då.
Vad skönt att höra att det bara var en olycka. Blev osäker på hur jag skulle tolka en smäll 😅
Vad sa vården? Hur länge ska du vila?
Hittade denna sidan där det bland annat står:
”Efter en hjärnskakning blir många patienter uppmanade att vila en längre period. Men att vila längre än 48 timmar, fördröjer återhämtningen och kan bidra till långvariga symtom. Istället rekommenderas individen att gradvis öka sin aktivitetsnivå.” https://www.hjarnskakningsguiden.se/hjarnskakning/riktlinjer-vid-hjarnskakning
Jag kände av när jag behövde byta aktivitet. Tex kollade jag en del på tv, men låg ljudvolym och började jag känna huvudvärk stängde jag av direkt. Övriga aktivitet jag gjorde utöver att sova:
Måla
Figurer i lera
Korsord
Rita/skriva
Jag har blivit gravid med en person jag inte tycker om eller vill ha som pappa till mitt barn. Vill väldigt gärna ha barn och är rädd att inte få chansen igen. Pappan säger att han kommer vilja ha barnet på 50%. Borde jag ta bort det?
Döda det? Nej.
Abort heter det, döda är för födda människor.
Din åsikt, ok. Inte allas.
Nja, det är den officiella termen här.
Sluta med löjliga försök till att provocera ts.
Det är inget ”försök att provocera”.
Du försöker ju bara skamma henne. Gör vad du vill i ditt liv, men försök inte påverka andra.
Varför inte? Folk här inne ber ju om råd.
Vad hon om råd att bli skammad?
Hur är det att skamma? Vissa av oss tycker inte att man ska döda ett liv.
Fattar du inte det själv? Jag tror du vet vad du gör med dina ordval. Du vill att hon ska må dåligt över det val som hon kanske kommer göra. Nåt som möjligen är det bästa för henne. Det är inte vad hon frågar om.
Nej. Jag tycker inte att någon ska döda något, är det så svårt att förstå?
Du resonerar väldigt onyanserat och omoget.
Tror alla vuxna människor förstår komplexiteten i detta. Gå och var abortmotståndare nån annanstans. Som sagt, gör vad du vill med din egen kropp.
Jo. Annars skriver man inte så.
Tror du att han vore olämplig som pappa?
Tror du vet svaret själv? Det låter som att du tänker att det vettiga är att göra en abort, och det håller jag med om.
Det kan bara du själv svara på. <3
Jag kan säga såhär, jag är en "gammal mamma" och fick kämpa för att bli gravid. Men även när jag storgrät av längtan efter en bebis så kände jag personligen att jag var glad att jag inte blivit gravid tidigare med mina ex. För mig var önskan om ett familjeliv ett paket med mig, fin partner och barn. Allt möjligt kan så klart hända (separation, sjukdom, död m.m.) men vårdnadstvist, varannan vecka, konflikter med ex, halvsyskon till barnet osv hoppas jag intensivt att få slippa krångla med i detta livet. Tanken på att släppa iväg min fantastiska lilla 1,5-åring till en man jag inte gillar är så jäkla hemsk… (Beror så klart på varför du inte gillar honom men ja…)
Det här är en fråga bara du kam svara på. Vad säger din magkänsla?
Du vill inte ha personen som pappa och då finns det väl bara en sak tyvärr. Även trist att behöva ha en relation och samspela med någon i 18 år som man inte tycker om.
Ja det låter smartast. Annars är du fast med denna person i minst 18 år (troligen längre). Det lär komma fler chanser för dig!
Skaffa ALDRIG barn med någon du inte tycker om eller vill ha som pappa. Herregud att det ens är en fråga.
Det är ju en fråga eftersom inte alla tycker att abort är en struntsak.
Hur gammal är du? Om det är din sista chans att bli gravid så fundera ordentligt. Har du barn sedan tidigare någon som kan hjälpa dej om du behåller barnet?
Lita på din magkänsla. Tror inte man ångrar ett barn. Livet blir inte alltid som man planerar.
Klart man kan ångra ett barn. Och det gör man definitivt om man skaffar det med fel person. Tänk att ha varannan vecka med någon man inte tycker om eller kommer överens med. Mardröm. Det är inte värt det hur gärna man vill ha barn.
Hårt svar men ja. Du bör göra abort. Om man är vänner och killen är en ruskigt fin person så går det säkert jättefint att uppfostra ett barn ihop. Men att från början veta att man ska vara utan barnet 50% av tiden är inget jag hade valt för mig själv för den smärtan går inte att föreställa sig innan man är där. Jag väntade på killen med stort K och fick barn när jag fyllde 40. Såååå värt väntan på alla sätt!
Svårt, men det är någon som du måste samarbeta med i väldigt många år och som du inte ens gillar eller vill ha som pappa till barnet. Om det är något som är jobbigt för barn, är det föräldrar som knappt tål varandra. Ni måste ju i såfall förhandla fram något som gör att det fungerar och visa respekt för varandra. Och vara medveten om att halva tiden är barnet hos pappan.
I den situationen hade jag hellre skaffat barn själv.
Beror kanske på varför du inte gillar pappan. Om du är orolig för att han inte ska ta hand om barnet, han är våldsam, har problem med beroende eller liknande så gör abort och få barn på egen hand.
Låter som en kliche, men med barn har du hjärtat utanpå kroppen. Att släppa iväg ett litet barn till en plats där du inte vet om det har det bra kommer på riktigt att göra dig sjuk av oro och ångest.
Hur gammal är du? Hur ser jobbsituationen ut? Verkar pappan vara en rimlig person att dela föräldrarskapet med?
Och framför allt, kan du leva med beslutet att inte behålla?
Vill du vara bunden till honom i 18 år framåt?
Om du går bort kommer ert kommande barn bo på heltid hos honom – bli det bra för ert barn?
Kommer han att göra ert blivande barns liv bra trots att just du inte gillar honom?
Varför vill du inte honom som pappa till ditt barn? För du tycker han är knäpp eller att han är dåligt pappa-material?
Ja
Moa Mattsson var brudtärna på Lovisa Barkmans bröllopet men har inte postat några bilder från bröllopet eller något i samband med bröllopet, hur kommer det sig? Det har knappt framgått att hon varit en så nära vän till Lovisa innan detta och Lovisa har väl aldrig kunnat behålla några vänner. Alla de andra influenserna har lagt upp massor.
Det är intressant. Tycker också att det var väldigt konstigt att hon var tärna. Aldrig sett henne besöka Lovisa i Paris eller Monaco och brukar man inte besöka sina bästa vänner när de flyttar? Moa lever ju ett liv där hon har tid och råd att resa.
Hennes gästlista känns så konstig. Varför var ens Tully inbjuden? Känns som hon bjöd in massa ytliga influencers som hon säkert är bekant med men ingen djupare vänskap.
Jag fattar inte varför hon hade ett så stort bröllop, oftast har man ju det om man har en stor bekantskapskrets med många vänner men hon verkar ju inte ha några riktiga vänner? Bara influencerkollegor?
Men vad du vet och vad som är sant är två helt olika saker.
Jaaaa håller med… Hur kommer det sig att Hanna och Erik Saade var där? Inte heller några man sett tillsammans med Lovisa. Fick de hänga med för att de umgås med Lojsan och Tully numera?
Egoinas bilder med familjen. Så fina! Vad tycker ni om henne? Hon verkar så genuin.
Gullig och normal! Vissa säger tråkig, men jag avskyr drama queens så hon känns som en vän 🙂
Jag undrar vad som hände mellan henne och hennes mamma.
Varför undrar du det?
För att de sa upp kontakten helt och hållet så något måste ha hänt.
Och varför ska du veta anledningen?
Varför vill någon veta något alls? Då kan vi lägga ner denna bloggen och alla nyhetssidor.
Hört talas om privatliv och integritet?
Men snälla vad gör du här då? Just med Egoinas mamma så triggar hon ju folk att undra när hon skriver A men inte B.
Frågan dök upp med jämna mellanrum här innan, folk har även frågat henne i kommentarer på hennes some. Sen började hon lägga ut att barnen fått presenter från mormor, tro 17 folk undrar! Hade hon inte velat att folk skulle undra kunde hon låtit bli att nämna vem det kom från.
Men hon tjänar ju pengar på detta så hon har ju lyckats.
Gillar henne inte alls.
Varför inte?
Rolig innan barn.
Alla är Roligare innan barn
Finns ingen utan barn nu typ :/ Therese?
Ja eller hur, har nån några tips på bloggare utan barn? Hon Flora, har hon barn? Sist jag hörde var hon osäker.
Saknar dock hennes yt. Tycker nästan hennes content kring djuren är lika tråkigt som det föräldrar lägger ut om barn. Missförstå mig rätt, det är jättefint det hon gör och hon ska ha all credd för det. Men det lockar inte mig som följare att det är största delen av hennes content.
Tycker hon är mysig!
Hon är duktig på att blogga/skriva och jag är imponerad av att hon även har ett riktigt jobb. Hoppas hon kommer trivas i nya huset och som tvåbarnsmamma.
En av få jag följt sen bloggarnas begynnelse (typ, var ”med” redan när hon tog studenten iaf 🫣). Hon känns som en kompis jag väldigt ensidigt brevväxlar med och skulle sakna om jag slutade få brev ifrån (dvs hon slutade blogga). Känns liksom vanlig och relaterbar (då är jag också 80-talist från mindre stad med två barn och högskoleexamen så samma ”mall”)
Sminktips önskas!
Vad kan jag använda för produkt för att ge mina vita ögonbryn liiite färg? Vad är enkelt och fint? Vill inte att det ska bli för kraftigt och tycker det är lätt blir det om man som jag har väldigt ljusa färger (är rödlätt)
Bonusfråga: hur kan man snygga till ögonbrynen om man har jättelånga strån? Kanske borde klippa dem kortare?
Depends Slim & Thin Brow Pencil i Taupe eller Soft Brown (kalltonade). De har också en för rödaktiga toner, men minns inte vad den heter just nu.
Du kan borsta innersta halvan av brynet uppåt och klippa med en liten nagelsax. Yttre halvan borstar du snett uppåt, mot örat, och klipper av. Ta lite i taget, så att det inte blir alltför dramatiskt!
Tack så mycket!
Emiliasmatinspo. Hon verkar göra saker hela tiden. Alltid folk som de ska till eller bjuder hem. Och hon läser inte igenom det hon skriver då det är slarvigt skrivit.
Önskar jag kunde äta så mycket gott i onyttig väg som hon gör, ser så gott ut med allt hon bakar, glass och allt. Kan dock inte bara ta lite utan äter upp allt så kan inte äta med måtta.
Tycker hon (och hennes kille) verkar vettiga. Hon har nyligen fått barn, att hon hittar tiden att lägga upp recept och underhålla sin instagram är väl bara tacksamt för oss som följer? Lite ”slarv” får man väl räkna med då?
Tycker hon (och hennes kille) verkar vettiga. Hon har nyligen fått barn, att hon hittar tiden att lägga upp r e c e p t och underhålla sin instagram är väl bara tacksamt för oss som följer? Lite ”slarv” får man väl räkna med då?
Du klagar JÄMT på henne! Att de är iväg och gör saker och därmed inte verkar trivas hemma. Mycket märkligt av dig, vad har du för problem med henne?
Hur mycket lättare är det att bo i hus med barn? Vi har en ettåring och har börjat leta hus istället för lägenhet. Är det mycket lättare att umgås med andra familjer hemma med barn när man har trädgård? Drar barnen in mycket smuts från trädgården när de springer in och ut?
Har barn som gräver i sandlådan all vaken tid nu med hus, och vägrade gå ut när vi bodde i lägenhet. MEN jag tror ändå det är lite knepigt att flytta till hus för barnen skull… inte säkert att de är så förtjusta trädgården, särskilt om ni själva inte är mycket ute där? Och hur tar ju mycket tid som man annars kan lägga på annat.
Ang att umgås med familjer beror det nog lite på hur ens umgänge ser ut. Vi har mest långväga vänner och då har efter utrymme underlättat väldigt mycket, hade inte fungerat längre annars nu när både vi och vännerna har 2 + barn var. Men en del i lägenhet verkar folk ju grilla med grannarna på gården jämt och knata ner till lekplatsen varje morgon med en kaffekopp. Själv bodde vi helt utan andra barn i trapphusen.
Men jag hade nog utgått från vad du själv som vuxen har för önskemål om vad du vill spendera din tid med, svårt att veta hur olika barn kommer reagera och trist om man gör något stort för deras skull som de sedan kanske inte alls uppskattar, och småbarnsåren är ju heller inte för evigt.
Ang att dra in smuts så tycker jag det slutat vara ett problem sen jag skaffade en liten skaftdrammsugare och drar av framför entrén dagligen utan att det tar någon tid.
Både jag och min man är uppvuxna i hus och saknar själv att kunna gå ut med en kaffekopp/grilla en sommarkväll. Så vi gör det inte enbart för barnen, men mest för att kanske kunna få lite ”avslastning” om de kan leka utomhus istället för att behöva gå till lekplats två gånger om dagen.
Ser mig själv stå inne och laga mat samtidigt som jag tittar ut och barnen leker på gräsmattan, minns i alla fall att min egna uppväxt såg ut så. Mamma i köket och jag och mina syskon lekte ute i trädgården.
Lättare för barnen att umgås med andra barn i grannskapet. Barnen drar in en del gräs mm, men det är absolut inte vad som är arbetsamt med hus. Gräsklippning, snöskottning, hålla efter ogräs, putsa takrännor, fixa hit och dit osv är det som ger jobb med hus. Och finns ju ingen hyresvärd eller husbolagsansvarig man kan ringa till vid större grejer.
Tycker det är toppen att bo i hus med barn! Mitt område är bilfritt och uppdelat på olika gårdar med en lekplats i mitten. Massa lekplatser och barnfamiljer. Underlättar mycket att barnen underhåller varandra 😄 Också skönt att slippa oroa sig över att störa grannar och att bara kunna springa in och ut utan att det blir ett projekt!
Otroligt mycket lättare tyckte vi, som bodde i innerstaden innan. Garanterat glömt något, när man väl kommit till gården/parken eller var man skulle, vädret ändrade sig, någon tröttnade osv Jämfört med att bara öppna dörren, inte behöva vara med hela tiden, om man hade annat att greja med. Väldigt mycket mer kreativ lek med sandlådan, skogen, vatten leksaker som alltid var framme. Bara att ta av kläderna på altanen och borsta av innan duschen, om man hade en unge som var en sandman. Smartaste vi gjort var husköpet.
SÅ mycket lättare! Bodde i lägenhet fram tills min stora var fem, och mellan 2 år. Allt blev lättare i huset, min yngsta är född i huset och jag älskar det.
Men ja sanden och gräset är ett problem, skaffa robotdammsugare :))
Någon som vet vad som hände wickanahlin? Hon förlorade ett barn va?
Hjälper Ramlösa mot sötsug?
Testa.
Nivån på vissa frågor?
Haha nej
Smaksatt Ramlösa kan absolut hjälpa om man är sugen på något sött efter maten tex. Fläder och lime är bäst!
Den smakar ju fan gasbinda! 😬
Jag bor i radhus och mina grannar (50+) spelat hög dunkadunk-musik dygnets alla vakna timmar. När jag har pratat med dem om att det är rätt högljutt hos oss, både inne och ute, när de spelar musik har jag fått som svar att de ”vet att de spelar musik för hela kvarteret”. Jag är lite konflikträdd och våra barn härjar ibland i trädgården och nån boll flyger ibland in till grannarna, så jag vågar inte gå på mer.
Men hur kan man tycka att ens rätt att lyssna på hög musik alltid trumfar grannarnas rätt till tystnad. Det är samma som alla som kommer försent till en bestämd tid. Varför är din tid, din musik, ditt utrymme viktigare än min tid, tystnad och plats?
Fy fan vad jag hatar dem.
Vad säger resten av grannarna i området? Fler borde väl bli störda om det är ett radhusområde. Kan ni gå ihop och prata med dem? I vissa fall verkar det vara brottsligt att störa sina grannar trots tillsägelse: https://lawline.se/answers/spela-hog-musik-i-villaomrade
Jag förstår dig. Har en granne som håller på likadant. Han MÅSTE vara medveten om vad han håller på med.
Det finns väl lagar för störningar som gäller även när man inte bor i hyresrätt har jag för mig?🤔
Ofredande kan vara aktuellt
Ja det låter bekant
Jösses vilken sjuk grej att svara? Vuxna människor liksom?
Mitt tips är att fortsätta be dem sänka / vara tystare men samtidigt alltid vara väldigt vänlig och trevlig, då blir det svårt för dem att bli sura. Plus att det låter som folk som 100 % kommer ta fighten om du försöker höja tonläget, och det brukar inte bli särskilt kul när man är grannar, hur rätt man än har (du har givetvis rätt).
Vi hör dem bara på sommarhslvåret när de är ute eller i uterummet (som angränsar till vårt sovrum). Åh, jag kanske borde prata mer med dem. De är snälla och trevliga med allt förutom ljudet. Jag är rädd att barnen ska komma i skottlinjen och att de dka börja döga att barnen få inte får skrika och busa i studsmattan.
Ja så tänker jag med, ni kan inte riktigt klaga. Den som är fri från synd får kasta första stenen osv…
Skulle faktiskt föredra musik framför skrikande barn alla dagar i veckan. Förmodligen vet ni själva inte hur störande det är.
Barn som låter kan vara jättejobbiga. Men hellre ungar som skrattar, tjoar och leker än en granne som spelar Soppgirobyggets Viva la vida PÅ REPEAT till och från i sex timmar. Varvat med Kygo och nåt annat ibland.
Ja, min granne gör detta. Mellan 5-7 gånger i veckan.
Och dina grannar tycker förmodligen inte så. Du får nog acceptera att ni båda stör varandra, och inse att dina barn är minst lika störiga för andra som du tycker att musiken är för dig.
Eh va? Jag har inga barn.
Då kan du klaga tycker jag. Ta det med värden eller bostadsrättsföreningen.
Tänker som du, varför ska alltid vi som vill ha lagom tyst alltid behöva gilla läget med högljudda människor/hög musik? Önskade att alla skulle kunna samsas och vågade prata med varandra, men är oxå rädd för konflikter och halvgalna grannar…
Problemet är ju att man själv ses som problemet. Man är en Karen, man ska låta barn vara barn, man är avundsjuk på att andra har kul, man är en tråkig granne och så vidare. Klart man blir rädd för att säga till när det är så vanligt att bli påhoppad själv i dagens samhälle..
Folk vet inte vad hänsyn betyder längre… Och det är bara ”jag jag jag, mina barn” etc.
Tycker det är helt okej att säga till om det låter inne i huset när fönster och dörrar är stängda.
Jag bor i radhus med SMÅ tomter så det hörs skrattande barn, skrikande barn, skällande hundar, musik, sena fester m.m. nästan hela tiden på sommaren och sånt får man ta när man väljer att flytta till ett ställe med nära till grannar.
Att bollar flyger in till grannar och att barnen kör runt får grannar räkna med till en viss nivå så det tycker jag inte de kan klaga på om det inte är så att bollar far över till deras tomt flera gånger i veckan eller ungarna skriker konstant. Musik får man också som granne tåla om det inte är så att det stör nattsömn.
Har sagt till grannar en gång på de 7 år vi bott i radhus. Det var när deras barn stod och sparkade boll mot väggen i deras garage (vilket är vår vägg mot sovrummet) klockan 22.00 så det dunkade i hela huset. Då sa jag till barnet snällt att det lät in till oss och bad det sluta och efter det har det inte varit några problem.
Är de någorlunda normala kommer de sänka ljudnivån på musiken om ni säger att det stör er sömn.
Spela musik utomhus är ju en sak som är svår…. På låg volym möjligen kan det gå bra… otroligt störande om grannar gör det, är det ngn gång pga fest så kan man ju stå ut, men inte varje dag
Lika störande som hennes skrikande barn troligen.
Nästa gång du vet att dom är hemma så drar du igång musik, högt, så du vet att det hörs in till grannarna. Spela ett tag så det verkligen går in. Försök springa på dom efter det, visa dig ute mycket eller gå ut så fort du ser dom och be sedan om ursäkt för musiken du spelade ”för du vet hur mycket det låter”.
Nä, hon har redan en ljudkälla, varför ska hon bidra med fler?
Alltså djur‘vård’ i Sverige… Har ni sett det här? Det är skrämmande att läsa om hur stora kedjor som Evidensia och AniCura agerar i vissa fall. https://www.facebook.com/share/v/1Z5EYUnhoe/
I ovan inlägg beskrivs hur en hund togs bort – utan samtycke från ägaren och med minst sagt tveksam motivering. I onödan! Man blir mörkrädd.
Hutlösa överpriser från de två stora. Läs mer om jämförelser här:
Alla har inte Facebook men de har pratat mycket om det på nyheterna.
Kinesisk medicin
Vad har ni för erfarenheter av kinesisk medicin? Dela gärna anledning, utfall och namn på klinik/läkare 🙏🏼
Tänker inte gå in på detaljer här men om du kor u Stockholm: dr haan på Surbrunnsgatan 🤩
Varför är Pride så mycket naket och avklätt? Jag tänker att man vill visa sina barn att det är något normalt. Så tar man dem till Pride och de blir ju helt chockade.
Ja förstår ingenting. Inte konstigt att folk har starka åsikter.
Det går väl att lära sina barn att det är något normalt utan att dra med dem på just Prideparaden?
Ja, det och väldigt tacky dessutom.
Har du sett influencers? De lägger ut bilder där de är halvnakna hela tiden. Revben, bröst och rövar stup i kvarten. O småtjejer följer dom.
Har väl inte med saken att göra.
Ja, tycker det är urlöjligt.
Varför är some så naket och avklätt? Varje dag, året om är det bröst bröst bröst och rumpa rumpa rumpa.
Och vad är det du ska visa dina barn ”att det är något normalt”?
Ta inte med små barn till paraden då – rätt enkelt.
Ni som donerat ägg, eller haft någon i er närhet som har. Vad gör ni i livet och vad var anledningen till donation? Jag kommer behöva få äggdonation vid graviditet så är nyfiken 🙂
Fördig med barn. 2 nära vänner som kämpat med barnlöshet. En med ivf o partner och en som aldrig träffar rätt partner. Så ja tönkte att även om mina ägg inte går till dem, så kanske de går till någon som slipper gråta sig igenom dagar, månader och år efter en liten en.
Min kollega har donerat, hon hade många i sin närhet som var ofrivilligt barnlösa och såg hur de kämpade. Ville inte ha egna barn, så hon kände att hon lika bra kan donera ägg till någon som behöver dem bättre.
En nära anhörig donerade ägg för att hjälpa en nära vän som var i behov av äggdonation för att få barn. Det gjordes genom korsdonation där hon donerade till någon annan och vännen fick från en anonym. Tycker det var väldigt fint gjort men jag skulle aldrig själv kunna donera, för mig är det genetiska bandet allt för starkt så jag skulle ha svårt att leva med tanken på att det finns ett barn därute som rent biologiskt är mitt men som jag inte tar hand om. Tycker dock att det är bra att det finns som alternativ och att det finns kvinnor som kan tänka sig att donera även om det inte är något för mig.
Jag har inte tänkt på det, men nu när du säger det så… För mig känns det tvärtom! Tänk om det finns fler av ”mina” barn därute, små mini-me, barn som är skapade av mina ägg men inte min mans spermier. Barn med mitt dna ute i världen. Mitt dna lever vidare. En gåva till mänskligheten
Utan att jag behöver bära fram dem. Wow! Känns nästan som en Gud!
Va olika det kan vara!
Så känner jag spontant.
Tycker ni namnet Dante är fint eller är det ett ”hundnamn” ?
Fint!
Att det är ett wt namn tyvärr.
Då har min son ett WT namn 🤩😊
Stackars honom.
Jag hoppas och tror han överlever 🤞
Han kan ju alltid byta namn sen
Hoppas det. Ett sådant namn kan ge sämre möjligheter i framtiden.
Men bara sluta. Har jobbat inom socialtjänsten i 15 år och aldrig haft en Dante som klient.
Kan lova att det inte är namnet som avgör om man exempelvis blir kriminell. Finna beforskade riskfaktorer och namn är mig veterligen inte en sådan riskfaktor.
Namn är aldrig neturala. Vissa namn kan skapa fördomar eller förväntningar hos andra, och det i sin tur kan visst leda till både bättre och sämre förutsättningar.
Den forskningen som finns utifrån namn tar inte hänsyn till andra faktorer. Att det är fler Y-barn som blivit dömda till fängelse exempelvis, beror ju sannolikt på att namnet har varit vanligare i belastade familjer. Jimmys som vuxit upp i välfungerande familjer med fina föräldrar och själv är intelligent och utan några svårigheter kommer det gå lika bra för som om han hetat Ola.
Det är så att säga inte att heta Jimmy som är riskfaktorn i sig.
Det finns inte heller någon forskning som tyder på att personer med uppfattat ”wt” namn skulle missgynnas på arbetsmarknaden eller bostadsmarknaden. Den forskning som finns där utifrån namn handlar om utländska namn versus svenska namn och hur arbetsgivare kan välja bort tillexempel Mahmoud till förmån för Kalle.
Hur vi uppfattar namn kommer sannolikt att förändras då hur vi döper våra barn har förändrats. Det är större spridningen på namnet och fler vill ja unika namn och internationellt gångbara namn.
Kanske är det lättare att heta Dante och va VD för ett företag med mkt utlandakontakter än att heta Björn.
Att namnet Dante varit populärt en kortare tid (5 år stämmer inte men kanske 10) är ovidkommande för huruvida de hade kommit till mig på socialtjänsten. Jag jobbar med barn och om det bara va belastade familjer och wt som döpte ungarna till Dante så hade jag hunnit träffa dem.
Det är Väl de senaste fem Åren Dante blivit populärt?
Finns också studier på att man är vad man heter. Och att någon med ett visst namn har svårare att exempelvis bli chef.
Tänk den dagen en VD heter Juvelia, Tindra eller Alfons 🤣
Haha när vår stadsminister heter Juvelia😭😭😭
Jag tror att det blir svårt att bli språkrör för Miljöpartiet om man heter Diezel. 😄
Det är väl mer att föräldrarna med halstatueringar i 19-årsåkdetn gillar vissa namn och 42-åringar i Vasastan gillar vissa namn.
Kan se ett mönster i t ex de som väljer asagudsnamn versus de som väljer klassiker.
Fint.
Problembarnsnamn eller att föräldrarna försöker va speciella…
Fint! Jobbar på en skola. Inte uttjatat och vanliga barn som heter det, inte ”värstingarna”.
De heter Liam, Leon, Lexus, Dexter, Melvin, Viggo, Matteo, asaguds-namn mm.
Är Matteo och Viggo ”värsting”-namn?? Resten håller jag däremot med om.
Jag tycker det är fint, aldrig tänkt det som ett hundnamn och aldrig mött en hund som heter det.
Jag har träffat flera hästar vid namn Dante men ingen hund. Dock är det ett fint hundnamn. Inte så fint på människor dock
Det är ett av de vanligaste hundnamnen i Sverige idag.
Det är det inte alls. Vanligt men långt ifrån det vanligaste.
Tycker inte ens det låter som ett namn. Kanske lite som ett smeknamn. Men det är inte särskilt fint och låter mer som ett operativsystem. Dante 2.0 proX.
Tänker bara på Inferno.
Jag är inne på min andra shoppingfria månad! Som bakgrund så räknade jag ihop mina inköp på Klarna och Zalando under de tre senaste åren. 🙃 År 2022 ca 120 000 kr, år 2023 ca 130 000 kr och år 2024 120 000 kr. Vet inte hur jag har missat att jag har kastat iväg pengar på detta sätt, men min garderob är välfylld iaf. Blir shoppingfritt tills slutet av året, om inte längre. Obs! Har som tur inga skulder.
Jag håller på med samma med start från denna månad. Der kliar redan i fingrarna men jag ska försöka stå emot. Rensade garderoben häromdagen och insåg att jag har tillräckligt med kläder.
Åh herregud. Har inga ord. Varför behöver man så mycket kläder?
Det kanske var få men dyra plagg?
Kanske en väska per år?
Haha troligtvis inte.
TS här! Det var väldigt blandade plagg, dyrare och billigare.
Är nog nån typ av missbruk det handlar om
100%. Det här är vad influencers gör med deras följare. Man ska köpa köpa köpa. Dyrt dyrt dyrt. Yta yta yta.
Har tagit ett shoppingfritt år och det är så befriande!
Oj, och jag trodde att jag shoppade för mycket 2024, totalt på året blev det 54 000 (kläder, skor och accessoarer) där Totemekappa var ett av köpen… Kanske inte var så farligt ändå och i år strävar jag att spendera ännu mindre.
Undviker fast fashion 5:e året i rad, vilket jag är ganska nöjd med.
Har handlat kläder för 500 de senaste åren, hade inte ens behövt det men jag vann ett presentkort.
Är det bra kvalite på Lager 157 Mjukisshorts?
Jag tycker det! Lite noppriga men tjocka och bra kvalitet i övrigt efter ett år på mina.
Det mesta har ruskigt dålig kvalité på lager 157. Och då handlar jag ändå en del där pga fattig.
Men tycker det är jättestor skillnad bara att köpa ngt på typ kappahl eller lindex jämfört med lager157.
Ja det var det jag tänkte. Behöver nya Mjukisshorts. De på Cubus är slut i min storlek h tyckte HMr för hårda i resåren
Tycker du? Har köpt ganska mycket där och allt utom stickade plagg har normal/bra kvalitet.
Håller med dig. Flera plagg därifrån som jag använt i flera år. Tror folk bara har det i bakhuvudet att det måste vara dålig kvalitet om det är billigt. Precis som folk som köper äckligt dyra produkter tror att det garanterar är bästa kvalitén.
Jag har varit fattig hela mitt liv, så även nu (student). Så har handlat myyycket på lager 157. Säkert ett 50-tal plagg genom åren. Men likförbannat så krymper det i tvätten, sömmar går sönder, nopprigt som fan och hål i grenen. Har inte köpt ngt där åå kanske 1 år förrän jag köpte en klänning i somras och på den gick det ett hål vid första tvätten.
Lidl eller Ica Maxi har mkt bättre kvalitet för att va budget.
Men är det mjukisbyxor man äe ute efter skulle jag ändå säga ta en titt på stadiumoutlet.se där kan man hitta både bra pris och kvalité.
Någon som följer SL och noterat att hon inte är hemma i huset eller i lägenheten? Kan hon ha träffat en ny?
VEM FAN ÄR SL? Hur jävla svårt ska det vara att skriva ut namnet?
En del flunsor är skyddade här och hamnar i modd, så många tycker det är lättare att skriva initialer så ens tråd inte kommer upp ett sekel senare. Sara Lagom är jag ganska säker på att det handlar om.
Vad har hänt med Dasha? Umgås hon inte med någon annan influencer längre? Ser henne aldrig.
Hade varit så underbart att få somna om igen. Katten väckte mig klockan sex, har ätit frukost och läst lite och nu känns ögonen tunga så sova en timme hade varit nice. Men lär väl bli seg hela dagen då så bäst att låta bli.
Beställde m e d i c i n e r som kom till Instabox och tänkte att det ligger där ett tag och sen fick jag sms att dom hämtat mitt paket till deras lager och att det finns där i 10 dagar.
Bestämde genast en ny leveransdag på länken som skickades i smset, men inte fått något bekräftat. Någon som varit med om samma och vet? Är ju helg så antar att det är därför, blir lite nojig bara. Kan inte hämta ut från apotek nu eftersom jag redan tagit där, så står utan nu för jag är en idiot.
Med vänliga hälsningar,
Hon med ångest och depression så orkade inte ta tag i att hämta paketet, sköt fram det och nu gick det som det gick🙃 Borde inte få vara vuxen, kan tydligen inte ta hand om mig själv.
Ja, så kan det gå.
Du kan smsa kundtjänst. De svarar alltid jättesnabbt.
Tusen tack! Såg bara mejl, kaos i huvudet för att läsa. Tack för hjälpen!
Ingen fara 🌸
Konstigt att de bara hämtade det. Fick du ingen påminnelse? Jag har alltid fått påminnelse-sms om att de hämtar tillbaka paketet inom x antal dagar om man ej hämtar.
Jo, fick absolut påminnelse, fast inte att dom tar tillbaka det utan bara ”glöm inte hämta ditt paket”-sms. Det kom i måndags, igår hämtade dom det. Trodde det låg där en vecka.
Jättedumt gjort av mig, onödigt att ta upp plats i skåpen och allt. Så får skylla mig själv. Är ett paket hos ett ombud brukar det stå när man senast ska hämta, men här stod ingenting vad jag kunde se.
Försök att inte trycka ner dig själv så mycket.
Var det några med*ci*er du behöver innan månad? Ring instabox och/eller 1177 tex och hör vad dom rekommenderar?
Det brukar stå ett datum i SMS:en som du skriver men har faktiskt märkt det också att det inte jämt gör det längre..
Tack❤️ inga livsviktig m e d i c i n e r, dör inte utan men är väl inte helt optimalt heller😂 kom på nu att jag ska fråga mamma, har glömt en väska i hennes bil så kanske ligger något där i.
Tycker det är dåligt att det inte står ett datum, lite märkligt.
Har din mamma hämtat det eller va?
Nej. Jag har glömt en väska med lite saker i hennes bil och har jag tur har jag även lite m e d i c i n e r där i, tveksamt dock då det inte är min handväska men kanske.
Har inget svar men var inte så hård mot dig själv. Hoppas det löser sig❤️
Tack, fin du är❤️
Vi är många som är det här. Du också. Vi ska bara inte låta oss tryckas ner av de som inte är det. Det värsta tycker jag inte är att det finns en idiot som kommenterar utan att det kommer fler gilla på det. Kanske går att fejka.
Ha en bra dag❤️
Jag har hängt här ett tag nu och brukade verkligen gilla Öppet Spår förr. Men det är som att det lockat med sig riktiga högstadiemobbare precis som flugor dras till skit.
Nu ser man i princip varje Öppet Spår hur människor som öppnar upp sig om tuffa saker & känslor får direkta påhopp tillbaka. Inte kanske om ämnena i sig, utan det är rena pikar och förnedrande kommentarer. Och trots att TS snabbt backas upp av snälla medmänniskor som skriver att hon inte bry sig om den elaka kommentaren så går det liksom inte in hos mobbaren, utan påhoppen fortsätter. Det är i trådar om nåns oro för sin kompis mående, en annans rädsla inför att sambon kanske är otrogen, ångest & depression efter en förlossning, stress och panikångest inför högtider. Alltså helt vanliga, underbara men förtvivlade personer som önskar lite hjälp, tröst & tips möts av ren, vidrig vuxenmobbning. Trådskaparna förminskas o hånas för stavfel (senast igår), dumförklaras, idiotförklaras, skrattas åt. Och jag tänker att det är sorgligt nog att se hur barn beter såhär i skolan, men vi är alltså VUXNA MÄNNISKOR här inne och det ser så här illa ut på nätet idag. Jag undrar verkligen vad som försiggår inom er när ni beter er såhär mot helt främmande människor som dessutom är modiga och öppnar upp sig i hopp om lite gemenskap. Sätter ni er ner med ett glas vin i soffan när det närmar sig Öppet Spår och känner som ett pirr inför att det ska börja? Det kanske t.o.m är dagens höjdpunkt för er? Och direkt när klockan slår 20:00 så börjar ni läsa igenom folks inlägg för att hitta första bästa tänkbara offer. Ni kanske ler när ni skriver eran kommentar och känner er riktigt finurliga o roliga. Och antingen är ni så störda att ni hoppas och tror att flera andra också ska hänga på i hånandet ni just startat? Eller så när ni ännu sjukare och inte ens tänker att det spelar nån roll, ni har bara 1 mål med att hänga här och det är att såra & förnedra. Jag undrar vad ni gör annars, har ni jobb där ni också beter er som as? Har ni barn hemma? Små personer ni ska forma och uppfostra och som ni tror att ni är en god förebild för? Om ni är såhär hjärtlösa mot främlingar så kan jag bara föreställa mig hur ni är hemma Jag brukar väldigt sällan vilja nåt ont hos andra men gällande er mentala bottennapp så hoppas jag från djupet av mitt hjärta att ni en dag får uppleva skit tillbaks. Inte så att ni får permanenta sår i hjärtat utan bara tillräckligt för ni ska vakna upp och fatta vilken skada ni utsätter andra för. Personer som inte ens har gjort er någonting, ni har inte ens mött dem. Ni bara älskar att invänta Öppet Spår och kunna sätta igång med att sprida elakheter. Förmodligen för att ni får nån slags kick av att bränna till folk. Ni borde verkligen söka hjälp för det är INTE normalt att som vuxen människa bete sig såhär. Försök sätta er in i tanken på att det kan vara så illa att den personen du valt att håna kanske aldrig vågat öppna upp sig förrän nu. Eller har någon att prata med. Och föreställ dig då vilken smärta du faktiskt kan åsamka.
Hjärtat styckesindelning tack!
Sök hjälp för din empatistörning.
Realist ja visst – kan du inte bara hoppa över kommentarer utan styckesindelning? Man måste inte läsa ALLT. Det brukar vara flera hundra kommentarer så du kan nog hitta kommentarer som är skrivna på ett sätt som passar dig.
Men i och med dina ständiga kommentarer om styckesindelning så kan jag passa på att lära dig skillnaden mellan de och det, något du hade problem med i tidigare kommentarsfält. De är subjekt (kan också användas som artikel i bestämd form) och betyder DOM. Även om det låter lika i talspråk så betyder det olika saker. Tänkte i och med att du verkar gilla skrivregler!
Viktigt att påpeka att man heller inte måste kommentera allt. Är det jobbigt att läsa? Håll klaffen och bläddra vidare.
Nej precis jag måste inte läsa allt och jag läste inte det. Därav kommentar.
Hjärtat, kommatecken. Tack!
👏🏼
Vet hut
Du hackade igår och du hackar idag. Du kommer hacka imorgon. Och så in ett litet gulligt hjärtat eller något. Du mår inte bra och jag tycker synd om dig att du inte gör det. Men oavsett så gör man inte någon annan illa för att man inte själv mår bra.
Men jag ska göra det lätt för dig Realist ja visst, och stycka av min text så det blir ännu lättare för dig att läsa. Vet du vad? Jag tror du har ett miserabelt liv. Du sitter mest inomhus och är inte någon som kan socialisera med andra. Om du har jobb så trivs du inte där. Eller så är du arbetslös och tar ut aggressioner pga det här. Du är inte ens speciellt bra på att skriva själv men du har insett att det är lättare att läsa om man skriver texter i stycke. Du letar efter någon som du kan ge dig på. Kanske precis så som andra i verkligheten ger sig på dig. Men där har du inte mod att stå upp för dig själv.
Det absolut bästa sättet är att ignorera någon så jag borde ha gjort det med dig. Men jag ville bara att du skulle veta att jag tycker väldigt väldigt synd om dig. En lördag kväll och du hänger här, ÖS är förmodligen det enda roliga du har. Det är sorgligt.
Du har gjort en helt fel analys tyvärr puss
Tyvärr puss? Ja, det lockar mig inte alls.
Inte för att vara sådan, men du hänger ju också här, så förstår inte riktigt det argumentet?
Skillnaden är att jag inte hackar på TS som ställer en vanlig fråga. Jag ser ÖS som ett ställe där man kan skriva om allting men inte trycka ner någon som är orolig mm. Realisten gör ju inget annat än kommenterar elakt.
Jag tänker att dessa människor kanske är mobbare irl? Folk är ju galna och självupptagna mest hela tiden.
Och håller med om allt du skriver, Nora!
Ja det undrar man verkligen. Usch.
Håller med om att tonen tyvärr ändrats. Man får tänka att det är personer som förmodligen inte mår så bra när de har behovet att trycka ner andra. ♥️
Bra skrivit Nora!
Vänt mig hit för stöd och skrivit hur dåligt jag mår och ändå fått något elak. När en person säger det förstår jag inte varför folk ska vara elaka, har man ingen empati? Alltså man ska inte vara elak alls, missförstå mig rätt, men när det är nattsvart kan en sån kommentar putta en över kanten. Mycket fint folk här inne också men det elaka sårar enormt.
Kanske inte ta allt på nätet bokstavligt. Är det en psykolog du borde vända dej till? Nätet drar till sej elaka människor.
Psykiatrin är inte på topp direkt och har inte råd att gå privat och betala. Fått fin hjälp här också så glad jag vågat öppna mig här men som med det mesta så sätter sig det elaka, negativa och trista hårdare och tar mer.
Fast inte så kul att läsa om alla deppiga människor hela tiden med sina osäkerheter och ångest och skit. Knappast kul för någon att älta andras ohälsa. Ring minskar och få snabb hjälp så kan väl i alla fall ös få innehålla mer lättsamma ämnen för icke professionella läsare?
Fast man kan bläddra förbi sånt som inte känns så kul. Tyvärr har inte personerna som skriver det samma bekvämlighet att bara skippa det. Men absolut har du rätt att klaga och känna vad du känner.
Ring minskar?
Vad är det för lättsamma ämnen du hellre ser? Ser fram emot intressanta och roliga saker att läsa från dig i nästa ÖS ☺️ söndagar brukar vara trista så lite uppmuntrande saker att läsa blir kul!
Ledsen att läsa om din upplevelse, men inte överraskad. Man blir verkligen chockad över vissa människors behov av att trycka ner andra, även när de redan ligger på botten. Jag antar att det är ett fåtal personer som återkommande kommer hit i syfte att vara elaka, för vägrar tro att det kan finnas så många oempatiska och illvilliga människor som det ibland framstår som.
Håller med. Har också fått skit.
Av samma åsikt, det är bara sorgligt med personer som verkligen med flit ska kommentera något elakt. De finns absolut ingen orsak till att bete sig illa. Är också ofta förvånad över personer som uppenbarligen inte kan förstå att man kan ha olika åsikter eller det kan finnas många perspektiv på samma sak (utan att någondera är rätt eller fel).
Håller helt med dig, så bra skrivet ❤️
Sök människor att umgås med irl ställer för öppet spår?
Är väl dom som är elaka och njuter av att lägga spydiga kommentarer som borde tänka ett varv till? Varför skicka iväg dom andra?
Som när den mobbade ska byta skola istället för den/dom som förstör.
Är det inte lättare att bara vara snäll och trevlig? Alternativt låta bli att skriva alls. Du vet inte vad andra går igenom och gör eller inte gör i verkligheten.
Omtanke kostar inget och skadar ingen.
Vad gör du själv här? Kan du inte söka människor irl att umgås med istället för att sitta här en lördagskväll?
Varför vill du vara elak?
Detta är inget mysställe utan det är enskvaller blogg, vill man ha empati och stöd är det inte i Ös man ska vara. Här samlas det allsköns typer allt från seriösa till extremt oseriösa. Ös är en variant av flashback. Dom flesta relationsproblem är påhittade av uppmärksamhetssökande randoms
De är knappast påhittade. Vissa, absolut. Långt ifrån alla.
Börjat spela The Witcher 3. Hur dumt att jag inte spelade första två? Känns som man missar lite och inte förstår allt.
Men bara jag som känner mig som världens rövsvin som tar allt jag hittar samtidigt som man hör hur folk klagar på ingen mat, dom hostar och är fattiga?
Och där springer jag förbi och tar det dom äger och har liksom. Känner mig elak, men hey, jag behöver det där.
En till fråga, ni som spelar – läser ni alltid allt? Tex här så samlar man in massa böcker, läser du all den texten? Läser alla brev? Allt?
Nej. Går aldrig igenom tutorials. Sitter tydligen hellre och svär över ”ett felkonstruerat jävla skitspel” när min intuition inte fungerar.
Jag har spelat Witcher 3 minst tio gånger och jag läser allt. Gör alla quests och alla frågetecken – för alltid mitt favoritspel. De första är inte lika bra som Witcher 3 så du missar inte mycket.
Läser nästan inget. Är något viktigt i texten brukar de säga det när du stänger brevet/boken.
Varför ska du känna så, är väl ett spel bara? Skulle inte ta det så seriöst så skulle inte känna så nej.
Kolla någon sammanfattning av de första två spelen/böckerna på YouTube!
Bästa med det spelet är ju att ta alla quests och begära för mycket betalt av bönder så de blir sura. Sedan när de går med på att betala allt för mycket för att man ska hjälpa dem så går man in och tar allt som går att röra i deras hus.
Lanugohår på Hanna Schönbergs Instagraminlägg från 24 juli. Hoppas hon får den hjälp hon behöver ❤️
Är de bara jag som tycker Hanna Fribergs wannabe proana content börjar spåra? Ätstörningar är allvarligt och hur korkad är man när man desperat försöker bli en av ribcagetjejerna och de inlägget igår. Jag som grovt ätstörd känner mig kränkt.
Gumman, sluta särskriva! Och lär dig skillnaden mellan ”de” och ”det”!
Gumman 🤢 Töntig härskarteknik, skör självkänsla?
Kolla TS tidigare kommentarer.
Är ju tillbakakaka för hur hon skrivit till andra.
Rebecka ger bara igen till Realist ja visst. Men jag tror det absolut bästa är att bara scrolla vidare och inte kommentera och definitivt inte gilla inlägget. Sedan får man ju hoppas att det är en och samma människa.
Häng med nu osten
Tar åt mig av den konstruktiva kritiken. Ska lägga lite extra tid nästa gång när jag kommenterar. Ha en helt underbar fantastisk kväll.
Kan du på samma gång sluta skriva ”de” när du menar ”det”? ❤
Som sagt tar åt mig av den konstruktiva kritiken så svar jaaaa
Skiljetecken är också en bra grej.
Hjärtat svenskakurs tack
Blev getingstucken två gånger idag. Har inte blivit det sedan jag var liten och fy satan vad ont det gör 😭 men men, mina solrosor har slagit ut
Då blev det nåt positivt utav det hela.
Men nej😭 Hoppas du mår bättre snart❤️
Blev stucken som yngre och fortfarande jätterädd för jag vill aldrig känna den smärtan igen. Men kul att solrosorna slagit ut, har du vanliga gula eller blandade? 😊
Haha ja, jag förstår dig!
Jag fick skott av en bekant på jobbet, en röd och fyra gula 😊
Vad roligt! Dom röda är så fina, fast samtidigt är det ändå något visst med vanliga.
Haha ”den smärtan”, SÅ ont gör det inte, det svider en smula 😂
Smärta kan kännas olika hos folk, även själva upplevelsen kan göra att man minns smärtan som värre och även skillnad var man blir stucken, om det svullnar, allergisk etc. Men skönt för dig att det bara svider en smula 🙂
Kan man ge getingar en adress och be dom flyga till dig istället? 😂
Usch då. 🙁
Är getingarna extra ilskna och påflugna i år? Har fått in flera i hemmet och även blivit jagad av dem utomhus. Hatar. 🙁
Haha för mig (ts) kändes de här sjukt påflugna!
Vad gjorde er tokförbannade idag? Vad gjorde er glada idag?
Glad pga fint väder och harmoniskt på stranden. Tokförbannad på min bror som är en otrolig energitjuv som beter sig som en bortskämd skitunge hela tiden!
Inget gör mig tokförbannad särskilt ofta och inget odag heller.
Glad – klarade ett svintufft träningspass och hade massa bus med barnen innan de skulle sova, så de skrattade så där bubbligt och högt.
Kanske inte tokförbannad men arg på pappan till barnet min kompis är gravid med. Visat sig ha en annan familj och vill inte ta på sig faderskapet osv.
Glad för att min granne kom över med en nybakad kaka och hängde en stund.
Inte blivit förbannad idag.
Blev glad när det ösregnade och åskade.
Själv, Anonym 20:06?
Var på utflykt med sambo och vårt barn, är gravid med tömda järndepåer så sjukt trött ofta. Jag frågade om jag kunde få vila när vi kom hem vilket gick bra. När vi kom hem skulle sambon gå och lägga sig att sova en stund, så då blev jag väldigt arg.
Men vi åt tacos till middag så det gjorde mig på väldigt bra humör, det är länge sedan vi åt 😊
Men va? Vilket as.
Förstår att du blev väldigt arg! Skriv en lista innan nästa barn kommer, verkar som han behöver en påminnelse, om när han inte är prio 1.
Blir rädd bara av att du behöver fråga,, sedan går det aset och lägger sig…Han har väl jobbat sååå hårt.
Glad vet jag inte men lite nöjd med mig själv för att jag äntligen tagit tag i att rengöra min ugn. 😅 Tog en liten paus och gick in och börja läsa här 🙂
Vad använder du för att rengöra ugnen? Min är också i behov av det men tycker det är svårt att få det bra så blundat för det😅
Jag brukar använda grönsåpa.
Blanda såpa och vatten: Blanda 2 delar såpa med 1 del vatten i en sprayflaska.
Spraya i ugnen: Spraya blandningen i hela ugnen, se till att komma åt alla ytor.
Värm ugnen: Sätt ugnen på 100 grader och låt den vara igång i 15-20 minuter.
Låt svalna: Stäng av ugnen och låt den svalna helt innan du fortsätter.
Torka ren: Torka ur ugnen med en fuktig trasa eller svamp.
Såpan hjälper till att lösa upp fett och smuts, och värmen gör att det lossnar lättare från ugnsytorna. Enligt Hemfrid så luktar det dessutom naturligt gott av såpan när du är klar. Om du har envisa fläckar kan du låta såpblandningen verka längre eller använda en skrapa försiktigt.
🙂
Tack för tips! Det ska jag testa nästa gång. Tipset med citron i mikro är också super.
Mina grannar. En unge mitt emot slår puckar in i ett mål så det ekar mellan husen när klubban slår i asfalten. Hela. Dagarna. Och grannarna bredvid röker oavbrutet 😣
Men mina bullar med pistagekräm blev väldigt goda!
Har du recept på bullarna? 🙂
Som vanliga bullar men istället för smör, socker och kanel så brer man ut pistagekräm och strösocker. Supergott!
Vill du lägga ut recept på bullarna? Dom lär riktig goda 🙂
Usch! Lider med dig.
TOKförbannad: min granne.
Glad: mina föräldrar, naturen i mitt närområde och att det var lite mysigt med regn.
Varför?
Min PMDS
Lider med dig, PMS är förjävligt
Det känns lite negativt att utgå ifrån att alla går runt och är förbannade hela tiden. Det finns vissa som är glada hela tiden kolla på Hanna Friberg fan vad lycklig hon är och jag med godkväll
Fake it till you make it.
Arg/irriterad på en kund som inte respekterade våra öppettider på jobbet. Glad för att middagen va god.
Jobbar i butik själv, och man blir ju lite fundersam över de som absolut måste in och handla i sista sekund, och dessutom sega på vid kassan så man får stänga typ en kvart senare.
Idag (igår) har jag inte blivit tokförbannad. Men kände mig lite stressad och lätt irriterad på en gammal dam på äldreboendet när hon efter 75:e toalettbesök under natten där jag stöttat henne, inte ville låta mig gå utan ville ha hjälp med täcket osv. saker hon egentligen klarar själv. Jag vet att jag inte ska bli irriterad på de boende men vad kan jag göra när jag ensam ska ha ansvar över 16 personer samt hinna skura o dyl?
Glad har jag däremot blivit flera gånger. En annan gamling gjorde mig hjärtans glad bara för att han var så gullig. Min son blev så glad att se mig imorse så att jag också blev glad.
Kan någon dela erfarenheter kring att lämna tillbaks/få tillbaks diverse tillhörigheter efter ett breakup?
Har inte träffat honom på flera veckor då vi gjorde slut men vill lämna tillbaks hans grejer på ett smidigt sätt. Vi har noll kontakt i dagsläget…
Mitt ex slängde en ganska dyr hårborste… är fortfarande arg såhär sex år senare.
Du smsar o föreslår att ni ska ses. Eller ber en vän smsa o föreslå det!
Om det är utan att ni ska dela upp saker, packa ner och dubbelkolla att du inte glömt något. Be att han gör samma och så byter ni hos den som är lättast att byta hos. Är ni ovänner, lämna utanför hans ytterdörr och så får han göra samma.
Exet lämnade en massa arvegods och brev efter döda släktingar hos mig, sådant som var väldigt viktigt för honom. Tydligen inte tillräckligt viktigt för att ta kontakt och hämta det, så jag slängde allt.
OM Lisa Maria blir tillsammans med sin kompis brorsa (är vi fler som tror det?) så har ju hon snyggaste killen i alla fall 😍
HON är ju sjukt snygg
Instämmer
Vem är Lisa Maria?
Jönsson
Vem?
Det var inte svårt att googla. Kunde jag då kan du.
Dom är barndomsvänner så tror inte det..
Jag var en av de som reagerade på titeln på Wilma Hs senaste hemmavlogg. Hon brukar aldrig clickbaita. Undra varför hon gjorde det nu? För övrigt så ska hon ju gifta sig och hennes bror gifte sig för några månader sedan. Är det inte ovanligt att två syskon gifter sig samma år?
När hon började vlogga trodde jag nästan att hon var ihop med sin bror haha… Obehagligt nära relation 🥲
Hahaha ja faktiskt 😂 Men de har väl företaget ihop?
Nä tycker bara det är fint och tryggt att man kan vara så nära sin bror. Folk är ju precis lika nära sina systrar om det är två tjejer som är syskon.
Haha vad spelar det för roll tänker jag😊? Ett syskonpar kan väl inte ha ensamrätt på att gifta sig ett visst år🙂
Såklart inte. Tycker bara det är lite random. Aldrig hört om att syskon har gift sig samma år innan. Haha
Men Herre Gud – det är väl inget konstigt eller något att reagera på? 😂😂
Jag var på ett bröllop där tre systrar och en bror gifte sig samtidigt😂 jag var liten så det är många år sen men jag minns att brudarna såg ut som prinsessor så när jag kom hem var jag tvungen att leka att mina barbiedockor också gifte sig fyra på en gång😍
Haha vad kul 😍😍
Min svärmor och hennes bror gifte sig samtidigt.
Måste vara som andra? Fattar verkligen inte.
Hon verkar lite stressad med att livet ska vara på ett visst sätt. Men alla får göra som dom vill såklart. Dock väldigt okänslig clickbait…
Håller med. Ja, riktig osmaklig.
Man frågar kanske inte runt i familjen innan man bestämmer datum, hehe? Vi va 3 par inom makens familj som gifte oss samma år. Ingen aning om dom andra två familjemedlemmarna pratat med varandra innan, men vi bestämde datum utan att diskutera med nån annan.
Tipsa mig om ljudböcker! Helst vardagliga, lättsamma romaner alternativt fängslande självbiografier!
Vill du ha en blandning kan du testa Brandi Glandville eller Stassi Schroeder.
Ingen konst att falla för dig av Annelie Mannerström
Serier: Säbyholms gröna fingrar, Göran och Yogi. Harry Potter (med engelsk uppläsning)
je m’appelle agneta, Eldsjäl, Ingemar Modigs uppvaknande
Min hand i min, Atefeh Sebdani
Jag är glad min mamma dog, Jeannette McCurdy
Vem har sagt något om kärlek, Elaf Ali
Någon som har någon inside information om Tiingelinn och C (aka hennes bästa vän och största trygghet ❤️❤️❤️)????
Ja, dom är inte så bra kompisar som dom påstår.
Berätta!
Berätta allt!!!!!!
Varför träffar han henne om han inte vill? 🤔
Undrar jag med. Har han alla hästar hemma som dejtar henne? O-O’
Fascinerande. Jag vill. Veta. Mer
De hänger.
Och mer? Han vill inte men hon vill? 😂
Har han kvar sin profil på hinge?
ÖVERRASKNINGSRESA
Jag planerar en överraskningsresa åt min mamma och sambo nästa år och funderar just nu på en destination. Just nu är jag lite inne på att resa till Maldiverna på budget och undrar om det är någon som rest till de lokala öarna där? Dvs inte rest till någon dyr resort.
Vilken budget har du ungefär?
Four Seasons på Bora Bora är guld.
Jag har varit på budgetresa till Maldiverna två gånger, 2022 och 2024. Första gången var vi på Dhigurah och andra gången på Maafushi, Fulidoo och Thinadhoo.
Vi tog speedboat till öarna till och från flygplatsen och så åkte vi lokalbåten mellan öarna.
Dhigurah var bara bra, inget dåligt att säga om det. Lång och fin sandö som andra öar åker på utflykt till för att besöka. Lyx att ha den på sin egna ö.
Fulidoo är min favorit, var magiskt. En av de finaste stränderna jag varit på.
Maafushi är klassisk backpacker ö med mycket hotell och restauranger osv.
Thinadhoo skulle vi vara på i en vecka men efter en natt åkte vi tillbaka till Fulidoo. Thinadhoo har ett stort billigt resort hotell som de marknadsför som billig lyx typ men det var hemskt. Poolen hade inget vatten i sig och stranden är den sämsta jag sett på Maldiverna, man skulle typ behövt badskor typ.
Personligen skulle jag bli lite besviken om jag först fick veta att destinationen är Maldiverna, för att sedan få veta att det är en budgetresa. Tror att Maldiverna för de flesta associeras med lyx. Budget tänk Thailand eller Bali.
Eller Filippinerna! Bodde på ett sjukt billigt hotell/resort i Puerto Princesa. Frukost ingick och det fanns pool med solstolar. Tog en rickshaw till restauranger och hyrde moped för att ta mig till stränder.
Usch så otacksam.
Hur blir man en roligare och mer intressant person och vän? Seriös fråga…
J̌ag tycker en god och därmed intressant vän kommer ihåg när man berättade något viktigt och frågar hur det gick. .Att visa lite intresse själv gör att den andra partern gör samma. Rolig, att man inte tar sig själv så högtidlig, utan kan bjuda på när man trampat i klaveret.
Jag vet att detta är ett riktigt i-landsproblem och det är inget jag mår dåligt över, bara lite störigt.
Vi har en sommarstuga med tillhörande strand, vilket är superhärligt men det är så mycket pissmyror på stranden så den är inte trevlig att vara på. Finns det något man kan göra åt det? Myrr och liknande lär ju rinna ner i havet och skada fiskar osv. Finns det något fiffigt husmorsknep? Typ blanda ättika med något?
Kanel ska hjälpa!
Kanel hjälper inte. Vi har haft myror inne i vår sommarstuga och de skiter fullständigt i om det finns kanel där eller inte.
De gillar inte vatten, så vattna där de bor så flyttar de.
Kanel ska jag testa! Ibland är det så högt vatten så hela stranden är borta – men de kanske bor lite högre upp helt enkelt? Jag får undersöka… Tack för tipsen!
Bikarbonat ska också funka.
Fun light sa folk innan funkade mot myror men har inte testat själv.
OCH HUR KAN MAN DRICKA DET SOM MÄNNISKA NÄR MYROR INTE GILLAR DET GIFTET?!! sa folk också😂
Om det nu är så jävla farligt – varför är det inte förbjudet då?
Det är ett sötningsämne som de lockas till och funkar som ett nervgift för dem i höga doser. Googla
Det funkar inte, det har gjorts studier. Det är själva vätskan som gör att de flyttar, man får samma resultat med vatten fast det är billigare.
Haha! Antingen kan våra myror simma i och med att de inte verkar bry sig om havet eller så är deras bon inte på själva stranden. Tack för tipsen!
Avled dem med en skål honung långt från stranden så får de roligare ställen att hänga på.
Det kan vara en myrstig? försök hitta ändpunkterna, dvs stacken och vad de söker.
Ni som har barn med partner som jobbar oregelbundna arbetstider – några smarta tips och tricks att dela med er av? Min man har börjat jobba i restaurangbranschen (i princip bara kvällar och helger) medan jag jobbar 8-17, känner mig som ensamstående ibland så jag får rådda nästan alla kvällar och helger med barn och så har vi ju såklart väldigt lite tid tillsammans. Det känns nästan ohållbart? Tar gärna del av erfarenheter 🙂
Vi har levt så hela vårt gifta liv, även när våra barn var små. Det var ofta vi möttes i dörren när jag kom hem från jobbet och han gick till sitt jobb. Så jag känner verkligen igen känslan av att på ett sätt vara ensamstående förälder. Den stora fördelen var att han ofta var hemma på dagtid, så vi kunde ha barnen hemma länge. Dessutom kunde han sköta stora delar av alla BVC-besök, utvecklingssamtal och vabb så att jag kunde jobba nästan som vanligt.
Vi delade även upp våra semestrar så att våra barn fick långa sommarlov. Den ena tog tre veckor ensam, sen en vecka gemensamt och sedan tog den andre tre veckor ensam.
Så ja, lite extra slitigt och mycket pusslande, men vi tycker ändå att det var värt det. Nu när barnen är stora har vi gemensamma semestrar igen och det känns som en stor lyx.
Och tyvärr kan nog inte våra tips och trix funka för er. Vi kunde tex prata i telefon på kvällarna fast han var på jobbet men det går ju inte med restaurangbranschen.
Men en grej vi kunde göra när barnen börjar skolan var att jag tog ledigt enstaka vardagar så att vi kunde umgås själva på dagtid.
Smart med semestrarna, då fick ni ju ändå ses en del trots att den andre jobbade! Har också tagit ledigt en del vardagar, det har varit toppen 🙂 tyvärr har vi inte upplevt fördelarna (att inte skicka till förskola tex), ofta jobbar han till 01-02 så jag får ju ta lämningen på morgonen med 😅 men blir ju tidigare hämtning såklart.
Men om han har sin lediga tid när barnen är på förskolan så kan han väl fixa lite hemma så du inte behöver göra det på kvällstid. Tänker förbereda mat, tvätta mm. Så brukade vi göra fast det var jag som jobbade skift.
Det står väl iof inte att han inte gör det? Det är ändå lite drygt att vara ensam med flera barn kväll efter kväll efter kväll och stora delar av helgerna.
Jag behövde varken tvätta, städa eller laga kvällsmat för det mesta när min man jobbade kväll men det var ändå full rulle hela kvällarna. Minns särskilt en natt när barnen började kaskadkräkas med fem minuters mellanrum mitt i natten och jag sprang som en tätting för att försöka trösta, byta sängkläder, byta pyjamasar och torka kräks från väggar och golv och till sist själv började kräkas.
Klart att det inte går att jämföra med en ensamstående förälder på heltid, men att sällan vara båda på plats samtidigt är också slitigt.
Förstår att det är tungt! Min partner jobbar också inom restaurang men ”bara” en kväll plus en helgdag och jag tycker ofta att det är tufft. Det funkade rätt bra med ett barn men svårare nu med två. Hade nog som du säger blivit ohållbart med varje kväll. Det positiva för oss är att han tar alla förskolelämningar (även om han har jobbat sent – han har ju större chans till återhämtning andra dagar), ganska många hämtningar och det mesta av tvätt och städ.
Går Linnea Chrippas fru på ekonomiskt bistånd? Och vem var kusinerna som hans barn umgicks med?
Ska vi diskutera krokodilen? Varför tror ni att hon håller på så mycket?
Hennes identitet läckte ju. Var inne på hennes Facebook och ja…. det var mycket konstiga inlägg.
Ja, hon ser ju sjukt läskig ut.
Vem pratar ni om?
”krokodilen”?
”Linnea, Chrippas fru??
Är det samma person?
De menar nog en viss person som dagligen hänger i den stora tråden om HT (men även andra trådar) på FB. Verkar vara en rätt udda och taskig person.
Hon måste vara 1. Störd. En knäppis som blir besatt av andra och dessutom rättshaverist. 2. Ha enormt mycket fritid med tanke på hur hon alltid har tid att hänga online och smutskasta folk.
Jag förstår inte varför man ska diskutera en person som inte är offentlig oavsett vad ni tycker om personen.
Ska vi diskutera hts morsa / ht själv som skriver i sin egna fbtråd? Låt krokodil vara? Hon får tycka vad hon vill på fb. Sluta läs flashi om du ska vara så jäkla kränkt.
Skriver hon själv? Aldrig sett.
Läs inte fbtråden om du ska ta hennes parti efter varenda inlägg. Herregud. Låt folk tycka hon e keff, för hon är en keff influenser som bara klagar och beter sig likt en skitunge.
Har varit massor av bevis att hon konstant läser tråden, att hon skulle vara en/flera av dom som försvarar är ju långt ifrån omöjligt. Har märkt att de använder samma emojis som hon gör, även skriver på samma passivt aggressiva sätt. Slump? Njaaa…
Då kan ju krokodilen sluta kolla HTs insta om hon ska bli så jäkla kränkt. Krokodilen är helt jävla sjuk i huvudet.
Eller kanske diskutera Tilde76, Anso22 och Josefsmaria66 som är inloggade 24 timmar om dygnet och försvarar en okänd skitdålig influenser?
Varför inte både och? Diskutera mobbarna och försvararna. Varför är det fy och skam att diskutera en persons (Krokodilen, AldrigNojd, Tangeri m.m.) beteende? Det är ändå en stor tråd som de driver framåt med agendan att hacka på allt en enskild person gör.
Det är ett suspekt beteende och borde diskuteras. Vad är grunden till att de sitter och näthatar dag ut och dag in?
Låg ribba för näthat att tycka någon gör ett dåligt jobb som influencer. Grunden är att det inte går att diskutera med det vuxna barnet i fråga, hon blockerar allt som inte är hjärtan.
Fast OM du följer FB-tråden om HT så skulle du aldrig kunna påstå att det Krokodilen (och speciellt tangeri) bedriver inte är näthat. Det är en sak att diskutera Hs content på ett civiliserat sätt, ett annat att skriva skit och elakheter varje dag. Krokodilen har hackat på utseende, beteende och hittar på egna slutsatser (skapar trådsanningar) om det ena och det andra.
Okej, det senaste jag sett är om Hannas brist på säkerhet gällande exempelvis klubba och mat i bil samt bristen på tillräckligt solskydd. Men de har kanske skrivit andra saker innan, jag lusläser inte som du. Men det med trådsanningar känner jag igen, det brukar alla hennes försvarare använda som ord. Vem utav användarna är du tro 🙃
Den sistnämnda försvarar även Nicci i hennes tråd. Någon som gillar att försvara mammor som gör ett tveksamt jobb helt enkelt. Men någon av de andra måste vara HT, eller så är de arbetslösa. De har verkligen tid att skriva hela tiden.
Hon är garanterat pensionär, märks på ord hon använder som ingen under 70 använder
Kanske en mormor eller farmor då. Är ju en som verkligen vill få ut sin åsikt om att alla resor till Malmö varje helg är baaaara positivt för lilla farmor. Kanske är hon själv, haha!
Ja så kanske det är, har jag inte tänkt på. Bara på att hon använder ord som bara gamlingar använder. Det är kanske Kebabens mamma!!
Ja för personen tar ju aldrig upp perspektivet hur jobbigt det kan vara för ett litet barn att åka fram och tillbaka så mycket och ofta, utan det är enbart att hon ”har det så bra hos farmor”…
Aw. Ja, stackars Krokodilen. Självklart ska hon få sitta dag ut och dag in och vara otrevlig och rent utsagt elak mot random influencers (+ deras familjer) utan att få den minsta kritiken för sitt uppförande.
Vad är det senaste som är så elakt hon skrivit?
Vet du vad jag tycker är elakt? Att ljuga konstant för sina följare, att använda sina barn som content för att tjäna pengar, att blockera folk som bara frågar saker, att vara passivt aggressiv mot alla som inte klappar en medhårs, att ta ett barn till världen och lägga ut hur jobbig hon är ofta, och dessutom att tjäna äckligt mycket pengar på allt ovan.
Du får gå in i tråden och läsa det med glasögonen ”Skulle jag säga detta till en vuxen person öga mot öga?”
Jag skulle t.ex. aldrig kunna säga att någon är ett förvuxet barn, dum eller att sakerna de gör är deprimerande då jag anser att det skulle vara elakt. Har svårt att tro att någon skulle ta det som ”snällt” eller som en åsikt utan det har ju som grund att vara elak och taskig.
Jag tycker att man kan föra en diskussion om influencers men man kan göra det utan att komma med glåpord/skriva taskigt.
Fast bara för att någon är en usel influencer så rättfärdigar det inte att man får bete sig hur man vill gentemot personen? Eller?
Skulle du säga till ett barn att den är gnällig och jobbig? Att den stör inspelning när den är ledsen?
Jag försvarar inte de mindre snälla sakerna som sägs ibland, men jag förstår absolut inte hur man kan tycka synd om Hanna och fokusera mer på random personer i tråden än vad hon gör.
Nej, men jag försvarar inte heller HT. Jag har aldrig försvarat HT. Jag har t.om. varit kritisk mot HT och hennes content, men skulle aldrig falla mig i att vara taskig eller hitta på saker som jag inte har belägg för bara för att.
Men det betyder inte att jag tycker Krokodilens beteende är okej eller normalt. Nu handlar inte denna ÖS om HT utan om Krokodilen och jag svarar på det. Jag förstår att du försöker rättfärdiga Krokodilens beteende med att försöka ändra riktning mot HT och hennes beteende men det funkar inte på mig.
Du får hålla Krokodilen om ryggen, jag väljer att inte göra det. Jag tycker hennes beteende på nätet är galet och inte okej.
Haha ”det funkar inte på mig”. Vem tror du att du är. Jag försöker inte hålla henne bakom ryggen, men jag tycker bara det är konstigt att fokusera på en random användare på Flashback och inte på huvudpersonen som valt att vara offentlig och öppet gör sjuka saker. Ska man fokusera på alla som skriver tveksamma saker på Flashback får du mycket att göra.
Du får kalla det var du vill men att försöka deflektera ett beteende med att fokusera på någon annans beteende är för mig att hålla någon om ryggen. Men ha du din åsikt så får andra ha en åsikt om Krokodilens beteende på nätet, som denna ÖS handlade om.
Du ser henne som en random användare, många ser henne som den mest drivande personen i en av FBs aktivaste trådar. Det är inte konstigt att det skrivits om henne flertalet gånger här på ÖS.
Man kan vara kritisk mot H samtidigt som man är kritisk mot FB-trådens aktivaste användare.
Nu kommer du med en så kallad trådsanning, haha. Jag försöker inte göra någonting. Jag har inte lagt märkte till det du gjort bara. Hon skriver sällan tycker jag, någon gång sent på kvällen. Medan andra håller på att tjafsa hela dagen lång.
Ta och sluta läs den tråden tycker jag. Har själv gjort det, samt slutat kika in hos HT för mår bara illa. Nu fokuserar vi på bra saker tycker jag. Solen lyser, nu är det söndag! Carpe diem!
Hur gick det för dig som råkade dricka på Antabus? Hur mår du nu?
Låter inte som en jättebra idé….
Hur RÅKAR man dricka?
Det var nån som valde att dricka fast denne gick antabus då man mår dåligt men det är ju självvalt och så är man gravt alkoholiserad när man gör så.
Jag vet inte hur jag ska göra för att bli en bättre människa? Obs. Megalång text. Hoppa gärna över om du inte orkar läsa om relationsproblem.
Min partner och jag har varit tillsammans i 1,5-2 år och har en bebis på snart 10 månader. Och jag ifrågasätter allt.
Vem är jag, hur är jag, hur beter jag mig mot andra. Min graviditet var tuff då jag drabbades av graviddepression. Mina ”bästa kompisar” försvann huvudsakligen pga av min relation till min kille. Jag och mitt ex som skildes åt som goda vänner fick jag säga upp kontakten med. Jag är otroligt isolerad i sammanhanget vänner: jag har lite bekanta men vi hörs av kanske var 2-3 månad. Jag har inga fritidsintressen där jag kommer ut från hemmet eller träffar folk. Jag har varit hemma från jobbet i typ 1,5 år nu. Och jag håller på att gå sönder.
Min kille tycker inte vi ska prata om tidigare relationer, han upplever att han är i förhållande med psykisk misshandel (1), han säger att jag har kontrollbehov (2), han tycker inte vi ska säga tack när man ”det lilla extra” alt. självklara saker (3), han blir sur om jag säger god morgon och frågar hur natten varit (4). Han fultolkar precis allt jag säger till att jag är sur (5).
Jag vet att jag inte är en enkel människa. Jag är ganska svart och svår när jag mår dåligt eller blir understimulerad. Men jag börjar känna mig som en genuint dålig människa. Idag kastade jag en mjuk bebis-skallra på honom framför vårt barn pga frustration över att han konstant avbröt mig, fultolkade mig och vägrade lyssna på mig när vi bråkade. Och det värsta är att jag inte mår dåligt över att jag gjorde det pga han var så respektlös mot mig.
1. Det var i sammanhanget att jag ventilerade 3 månader efter förlossningen att jag inte kände att jag hade fått tillräckligt med stöd. Jag satt på golvet och grät. När han blev ledsen, så försökte jag trösta och bara ”men du är fantastisk”. Men då var det psykisk misshandel för det var så tvära kast.
2. Han hade varit ut med kompisar, jag frågade i mitt tyckte vanliga frågor ”vem var med, hur vad maten, vad pratade ni om” osv. Eller att jag vill veta när han ska åka respektive komma hemifrån sin träning.
3. Han sa aldrig tack för att jag _alltid_ tog morgonen med bebis, 7 dagar i veckan. För det var ju det jag skulle göra.
4. Han har svårt att sova och har dålig morgonhumör. Tydligen får man inte fråga sånt längre då.
5. Även om jag inte säger att jag är sur, så är det ändå. Jag har fel reaktion på ”roliga saker” bara för att jag inte svarar med ”fan vad kul, wihoo” utan mer ett ”jaha, vad kul? Vilka kommer då?” Så är jag sur över att han ska göra saker.
Jag vet inte vad jag ska göra. Vi har haft bråk (6) som har väl lett oss in på den här vägen. Men jag kan verkligen inte göra nånting rätt. Och även om jag skulle göra allting rätt så skulle det nog ändå vara fel.
6)) Han berättade saker/ventilerade som jag inte kände var ok. Jag delade detta till mina ”bästa vänner” som tog avstånd och ville inte träffa honom pga det. Han blev sårat över att jag hade berättat det, jag blev sårad över hans ventilerande. Han har fortfarande inte förlåtit mig för att jag inte bett om ursäkt för det. Men jag är fortfarande sårad över hans agerande/ventilerande och kan inte be om ursäkt för att jag fortfarande är sårad. Men jag ”får” inte vara sårad för det är ju synd om honom nu.
Jag vet inte vad jag ska göra. Jag håller på att bli galen och en människa som jag inte gillar. Jag vill att man får ett tack när man har gjort något , jag vill få ett välkomne hem älskling, jag vill kunna säga god morgon. Allt jag gör är bara fel.
Någon som har nått bra tips?
Obs. Jag är inte felfri (bevisligen), och detta är bara mitt perspektiv. Så jag tror inte att jag är ofelbar osv.
I mina öron låter det inte som du ska behöva blir en bättre människa i det avseendet att du bär skulden till era relationsproblem. Det låter som du har gått igenom en tuff tid och fortfarande gör. Jag tycker ni verkligen ska vända er snarast till familjerådgivningen och/ eller enskilda samtalskontakter. Familjerådgivning har de flesta kommuners och det är gratis. Och kom ihåg, Du är inte ensam i ditt förhållande, ni är två. Ni bägge två har ett ansvar för relationen ska fungera.🩷
Precis, ni är två tänkte jag skriva, men ni är ju tre. Oavsett behöver ni en pratkontakt för ni behöver samarbeta kring ert barn nu och i framtiden. Tycker man behöver både stöd och prata mycket när man fått barn, det är fortfarande ett litet barn. Och du behöver ha vänner att prata med. Om det inte finns öppna förskolan där i bor, fråga på BVC, om de ska ha någon föräldra/barn grupp. De har ju tystnadsplikt så om du gillar BVC sköterskan, berätta lite om hur du har det.
Det låter väldigt mycket som att allt är på hans villkor. Att dina känslor inte betyder lika mycket. O du ska inte be om ursäkt för att du är en ”svår” människa. Vi alla har våra svårigheter och så länge man är medveten om dom och jobbar för att bli en bättre människa så tycker jag det kan vara nog. Jag känner igen mig mycket i det du skriver… funderade länge på att lämna förhållandet men kände mig förvirrad under lång tid… väldigt lång tid.
Inser nu hur gaslightad jag blivit, och hur jag tappat bort mig själv helt.
Om han inte väljer att känna in dig över huvudtaget så hade jag funderat på att lämna redan nu… om ni inte kan prata om problemet som finns och försöka hitta lösningar. Annars kommer detta ligga och gro hos dig och komma upp till ytan förr eller senare.
Sök samtalsstöd, för allt det där är inte ditt fel.
Gå till öppna förskolor med ditt barn för att få komma ut och träffa vuxna.
Låter inte bra. Hoppas du kan hitta någon typ av stöd. Antingen sök hjälp via bvc/kommunens familjerådgivning eller gör slut
Det låter som du hamnat på en plats där allt du säger och gör går ut på att han ska bli nöjd?
Han verkar vara genuint respektlös och spela på att bli missförstådd och skuldbelägga dig. Sluta spela med i hans fulspel bara.
Jag tycker han har ett eget ansvar för sin situation.
Mitt råd (fattar att det känns märkligt och hårt) är att sluta fundera på hur han kommer att reagera. Bara att inse – han blir inte nöjd.
Så ta ansvar för Ditt mående istället och gör det du tycker är rätt för dig. Oavsett om han håller med eller ej.
Varför är det bara han i ert förhållande som verkar har rätt att stå upp för sitt mående?
Kan du leva med att han blir sur då kommer du bli en tryggare förälder om du står upp för ditt eget mående oavsett vad han tycker. Fokusera på dig och ditt barn och skapa en fin vardag åt er. Bekräfta dig själv och sukta inte efter hans bekräftelse.
Han låter som ett mentalt barn som hamnat i kläm när ni fick barn. Det verkar Väldigt synd om honom nu när han inte är i fokus. Vad gör han själv för att tag i sitt mående?
Eller tycker han att du ska lösa att han mår dåligt? När du läser detta ser du själv att hans beteende är orimligt och inget som är ditt ansvar?
Tack alla som svarat! ❤️
Ja, jag försöker bättra mig men gravitaten och tiden tiden efteråt var jättetuff med väldigt lite stöd både från partner eller övrig familj som bor långt bort.
Han tycker att det är hans tur ”må dåligt nu” och kommer önskemål, exempelvis att jag ska bli bättre på att säga vad jag vill och tycker. När jag säger att jag vill att han ska fråga mer, så är/var det fel pga nån bra anledning.
Han har ganska stor offerkofta på sig nu, som han inte verkar känna av. Utan ser bara att det är jag som har den på mig.
Jag ska se om jag vågar föreslå familjerådgivning (vi gick dit under graviditeten när ”ventilationskonflikten” uppstod). Men vi hade ingen toppen upplevelse av personen vi pratade med då. Men får se om jag vågar fråga igen.
Jag hatar att jag bara tassar på tå och sen bara tappar allt humör och rim och rason och blir jättearg. Och så möts jag alltid då av ”tyckte du det var en rimlig reaktion”.
Hatar att mitt barn behöver se det här.
Fan alltså.
Har han mandat att fråga dig om det var en rimlig reaktion? Är hans beteende ens rimligt?
Kan man ta en kölapp och bestämma att när mitt nr dyker upp är det min tur att må dåligt?
Han isolerar ju dessutom dig. Det är väl inte upp till honom vilka du umgås med?
Jag fattar att du tappat humöret och det är lite det jag vill åt när jag ovan skrev att du ska sluta anpassa. Då slipper du bryta ihop när du inte når fram. Nu har ni ett barn. Lägg din energi först på dig och barnet istället. Då kommer du bättre orka med hans trams också ☺️ hoppas ni kan få samtal med klok tredje part men så länge sök stöd hos de du en gång hade nära dig!
Har inga tips men utifrån din text tycker jag din kille verkar betydligt svårare än du. Du verkar inte alls vara en dålig människa!
En kompis sa en gång ”man blir knäpp av att vara ihop med en knäpp kille” och jag tycker det låter som det kan vara så i ditt fall. Jag tror inte du är så svår att vara med eller tycka om som du beskriver, utan att den här killen och hans beteende faktiskt påverkar dig väldigt negativt. Känns som du lägger allt på dina egna axlar, när jag läser texten tänker jag inte en enda gång att du verkar göra några helt sjuka saker så blev lite paff av din disclaimer på slutet. Håller med om att du borde söka en samtalskontakt, det kanske kan stärka dig och hjälpa dig reda i dina känslor. Ta hand om dig <3
Jag hade en period i mitt liv när min man fick mig att känna så. Jag trodde att jag skulle bli tokig. Jag började ifrågasätta mig själv och visste inte hur jag skulle bete mig för hur jag än gjorde uppfattades jag på ett sätt jag inte menade.
Och vet du. Det visade sig att han var otrogen. Nu säger jag INTE att din pojkvän är det. MEN att problemet ligger hos honom.
Efter detta lärde jag mig att om jag genuint vet med mig att jag vill någons bästa men ändå uppfattas som motsatsen, då är det inte hos mig problemet ligger. Om jag genuint vill mötas på mitten och är beredd att lyssna, då förtjänar jag att mötas på samma sätt. Lägger den andra mer vikt vid vilka exakta ord jag använder istället för att genuint möta mig så är det inte hos mig lösningen ligger. Jag kan inte vrida ut och in på mig för att hitta rätt ord för att förtjänas att lyssnas på.
Därmed inte sagt att självrannsakan är fel eller att ord inte kan såra. Och att man då ska ta ansvar. Men den andra har ett ansvar att vilja förstå också.
Sätt din gräns!
Tack igen alla som svarat❤️
När jag läste det här klockan 3 i natt så började jag nästan gråta. Känslan av allt skulle inte vara mitt fel känns så overkligt och läsa att flera personer känner så, gör verkligen att mitt huvud håller på att explodera.
Det är väl min roll, att jag tar på mig offerkoftan och tycker att allt är mitt fel. Fast det egentligen inte är det och min partner kanske inte heller tycker det. Så blir allt bara fel.
Vi är två trötta föräldrar som gör vårt bästa, även om det kanske är ganska dåligt bitvis.
Jag ska sluta vara rädd för att göra honom sur. Jag ska börja säga vad jag tycker och säga ifrån när jag känner att han inte har rätt och den sluta tjata om det, dvs det räcker att säga en gång ”du har inte rätt att fultolkar mig då för det stämmer inte och det är inte mitt ansvar att korrigera det åt dig”.
Tack alla igen ❤️
Jag blir genuint orolig för dig. Han har gjort dig isolerad, förminskar dig och får dig att tro att det är fel på dig när det är han som gör fel. Sök stöd, hos BVC, kvinnojour eller liknande och lämna. Sen kan du ta upp kontakten med de vänner du hade. Snälla gör detta för dig och ditt barns skull, detta kommer inte sluta bra.
Det blir jag också, jag har läst många gånger nu, att du undrar om du vågar. Håller med anonym ovan. Jag tycker inte du ska vänta, sök hjälp och stöd redan imorgon.
Läste precis en del av Bianca’s stalker-förundersökning! Herregud vilken sjuk människa!
Verkligen. Men borde ju vara många som råkar illa ut. De visar ju var de är osv. :/
Men?
Ja verkligen. Mycket obehagligt.
Kan du berätta?
Han tror att dom är tillsammans och att hon är otrogen mot honom. Bland annat.
Undra varför hon svarade honom? Det ska man ju aldrig göra. Och hon borde ju få massa annat samtidigt.
Varför tror du att hon har svarat honom? Det tror jag knappast att hon har gjort.
Jo, det ser man på bilderna. Hon svarade honom i chatten på snap.
Du menar ” vi har aldrig haft en relation” ”sluta trakassera mig nu snälla” , ”snälla skriv aldrig till mig igen” osv. Det visar väl på oönskad kontakt. Han är ju ett stort psykfall snubben som tom erkänner att han hållit på i 1,5 år.
Vadå massa annat samtidigt?
En av kvällarna är det en kvinna (stalker) med psykos som står och bankar/plingar på hennes dörr samtidigt som att denna obehagliga mannen står nere i parkeringen och tutar. Fy fan.
Sluta victim blame:a, inte hennes fel att bli utsatt för stalking
Precis som de säger i FUP:en, så rann bägaren över till slut. Hon börjar isolera sig när han inte bara går på henne med allvarliga och grova hot, men även hennes kompisar och familj. Till slut ryter hon ifrån och skriver att de inte har en relation och att hon vill att han slutar trakassera henne. Så nej, det handlar inte om att hon varit ”trevlig” och gullenullat.
Man måste svara dem enligt polisen, eller rättare sagt: man måste skriva att man inte vill att de ska kontakta en. Annars kan de hävda att de inte visste att man inte ville ha kontakt. //Haft en egen stalker
Du som ville sluta andas. Hur är det nu? <3
Varför vill man sluta andas??
Hon mådde inte bra.
Om man slutar andas mår man ju ännu sämre…
Men på riktigt?!
Taskigt.
Då kan du ju tänka dig hur dåligt man mår när man mår bättre av att sluta andas. 🙂
Sluta med era dryga svar hela tiden när folk ber om hjälp eller kollar läget med någon som mår dåligt.
Vad liten föreställningsvärld du måste sitta inne på
Fin du är som frågar❤️ det är väl sådär, mycket upp och ner. Kommer nog aldrig ha ett liv som känns ljust mesta delen av tiden så så länge jag inte ligger på botten är det väl bra. Typ😅 får väl bara stå ut och leva med det just nu. Sen den dagen jag inte har min mamma, mormor eller husdjur så är det kanske inte värt det men det får jag se när den stunden kommer.
Lät lite sorgligt, mörkt och sjukt kanske. Men sånt är livet 🙂
Tack igen för att du frågar, det gjorde mig glad. Hoppas du mår bra och har haft en bra sommar❤️ Du är en fin person med hjärtat på rätt ställe❤️
Kram till dig🤗vet inte om det hjälper, men hoppas lite iallafall!
Allt vänligt hjälper alltid och fyller ut mörkret med lite värme, så tack ❤️ kram
Tips: andas.
Tack för svaret. Jag är glad att du lever. Du kanske ska ta hjälp om det blir för jobbigt? Hoppas att du har något du ser framemot som händer. Stort som smått. Var rädd om dig och ta hand om dig. Du är viktig. Såklart jag kollar av. Tack för fina ord och detsamma ♥️♥️
Köpt blå Kinasnacks idag du som tipsade om dessa 😍
Yey! Det var jag 🙌 Hoppas att du gillar dem! 🤩
Det gjorde jag men kunde vara mer salta 😍😍
God kväll! Jag undrar om någon mer här har kollat på SVT:s program ”Alla dej tar alla” och kanske vill diskutera det? Det främsta jag tänker är att det är synd om Lars eftersom de flesta verkar tycka att han är för ung för dem, och att det var märkligt att Nina blev så zwartsjuk andra dagen.
Alla dej tar alla?
Nej. Aldrig ens hört talas om.
Vad betyder det ens?
Alla dej tar alla? Mej?
”zwartsjuk”?
”Alla dejtar alla”. De som är med och dejtar är alla bisexuella. Jag stod ut tio minuter. Herre Gud vilken jävla smörja. Seriöst – värdelöst ju.
Tycker man får så fint hår när man har badat så jag fick väl sett nånstans att saltvattenspray skulle kunna få fram samma effekt. Jag är otroligt oinsatt så jag vet knappt vad det är egentligen, men jag köpte en sån spray. Nån blå flaska med svart kork på ica, var för otålig för att vänta tills måndag.
Hur som helst. Nu undrar jag hur man använder den? Har sett blandade v i d e o r, en del som sprayar i blött hår och en del som sprayar i torrt hår. Vilket brukar vara bäst, någon som vet hur man gör?
Om det spelar någon roll för resultatet så har jag lite halvt självfall i grunden, men får trots det mycket finare och mer symmetriska lockar/vågor av bad.
Jag hade sprayat i blött/fuktigt hår och kramat in, för att locka fram (höhö) självfallet.
Ska prova det🙂
Jag har alltid sprayat i blött hår och låtit självtorka.
Tror även att det ser finare ut när man badat för man inte torkar håret med en handduk utan låter självtorka. Eller jag torkar inte det, utan det får rinna av och självtorka när jag badar och då får jag finare självfall/vågor.
Så när du tvätta håret, avsluta med att skölja lite kallt och inte torka håret så mycket, bara krama ur det med handen lite kanske?
Ja precis, tror också det. Brukar låta håret självtorka hemma också dock, men får inte samma resultat ändå🤔 men ska prova det imorgon när jag ska tvätta håret nästa gång, och då menar du ändå att ta saltvattensprayen efter att jag sköljt håret med kallt vatten?🙂
Känns som att kallt vatten kan vara en nyckel också förresten? För jag kom på nu att förra veckan när det var så varmt tog jag en kall dusch utan att tvätta håret, var i princip bara in och ut (hade feber så jag brydde mig inte om att tvätta håret) och även då tycker jag att håret blev finare🙂
Precis, saltvattenspray efter jag kommit ut ur duschen.
Jag tänker att kallt vatten kan göra något men är väldigt osäker, tänker mest att det oftast är kallare när man badar än duschen.
Eller är det när håret blir blött utan att man tvättar det som gör det? Också upplevt någon gång att jag bara sköljde igenom håret men inte orkade tvätta det att det blev finare.
Man kanske får tvätta håret på kvällen och sen skölja av det på morgonen 😂
Är ensam hemma, ligger på soffan med katten på magen och är sugen på att se en riktigt rolig film i stil med Bridesmaids! Vilken är er favoritkomedi??
Grabben i graven bredvid. Livet är en schlager. Första delen av Bridget Jones. Fyra bröllop och en begravning. Mamma Mia.
Räknas Grease som komedi? Flaschdance. Är iallafall bra att se när man är lite trött,behöver inte koncentrera sej utan kan slötitta.
Zoolander!! Ja, gammal, men otroligt rolig. 🙂 Älskar även Mean Girls.
Nån som har tips på nån äldre men bra film? Mina tips är Broarna i Madison County Brokeback Mountain Såsom i himmelen.
kopps!!
Spy! Samma regissör som Bridesmaids.
Ska snart flytta och har två förskolebarn. Vi har bokat flytthjälp och flyttstädning. Vi har ingen familj eller släkt som bor nära och kan avlasta eller hjälpa. Nån som har tips när man flyttar? Och tips kring att flytta med barn?
Packa några väskor med det nödvändigaste ungefär som om ni skulle resa bort, så finns det nära tillhands och ni slipper leta i lådor.
Tusen tack!
Packa själva klarar ni. Börja i tid och packa några kartonger varje dag på kvällarna när barnen somnat. Märk alla kartonger ordentligt med innehåll och vilket rum i nya hemmet de ska till. Försök ställ kartonger som ska till samma rum tillsammans.
Planera för hur ni gör första natten i nya hemmet. Räkna med att ni kanske inte hunnit/orkat montera ihop sängarna så tänk på hur ni ska sova då (madrasser på golvet, alla tillsammans blir ett mysigt äventyr)
Bra tips, tack!
Börja i tid, typ 3 månader innan med att packa ner allt.
Vi har flyttar två gånger med barn i förskoleålder. Vi hade heller inte familj eller vänner som kunde avlasta. Vi packade två stora resväskor med kläder och leksaker, bokade flytt- och städhjälp och bodde på hotell i två dagar för att slippa stressen med att montera ner sängar och andra möbler samma dag.
Tips skriv vad flyttkartongerna innehåller och vilket rum de ska till. Lycka till! 🌸
*flyttat
Det var verkligen inspirerande, tack!!
Alltid flyttpizza! Barnen brukar uppskatta det 🙂 Om ni har någon lokal facebook grupp, kan man ju berätta lite, nyinflyttad och barnen vill lära känna nya kompisar. Bra sätt att lära känna kompisarnas föräldrar lite också.
godkväll
Tristan Hedman Graaf kom precis upp i mitt flöde då han söker boende i Göteborg (jag bor där). Borde han inte ha råd att köpa lägenhet? Tänker också på vilka hans föräldrar är så det borde väl finnas pengar? 🤔
Varför tror du att någon av dom skulle ha pengar? Magnus hade säkert pengar för några år sedan men inte längre och Maggan lever nog lite månad till månad så nej dom kan inte köpa en lägenhet till honom i Göteborg som skulle kosta miljoner. Och Tristan själv – jobbar han? Han söker en lägenhet upp till en hyra på
12 000 – lycka till!
Undra vad Maggan tjänar. Hon är ju ute och sjunger nu igen.
Jag tror inte dom får så mycket – några tusen per gig gissar jag. Dom är ju inte jätteheta tjugo år efter att dom hade en hit senast.
Anonym 20:47
En f d landslagsmålvakt och en f d modell/sångerska? Tänker att de ändå tjänat bra med pengar men kanske inte har varit så kloka med sin ekonomi. Blev bara så förvånad.
Hans Tristan föräldrar har väl inte pengar. Stämmer det att hans bror bor i en etta i Rynkeby? Hans pappa är väl en fd fotbollsspelare och tjänar inte mycket eller jobbar väl inte alls? Tristan och hans bror har väl inte heller några jobb alls.
Tänker att en f d landslagsmålvakt och en f d modell/sångerska ändå har tjänat pengar?
Lance bor på Linnégatan i Göteborg.
Jaha, det visste jag inte.
Man kan vilja bo i hyresrätt trots att man skulle kunna ha råd att köpa. Finns många fördelar med hyres 🙂
Han verkar ha svårt att stanna. Flyttat runt på olika orter för att spela fotboll men inget har blivit bra.
Han bodde på min lilla ort ett tag pga att han hade en pt här(Skåne).
Tror inte Maggan och Hedman är så rika. De har levt upp sina pengar. Tjänar nog inte så mkt längre heller på vitaminerna mm.
Både Maggan och sönerna låter rastlösa. Flyttar runt och Maggan byter ofta män. De får nog inte så mycket för sina uppträdanden. Flirtar dricker vin och kollar män,hon och syrran moget när man snart är femtio.
Så jävla ofta byter hon inte män. Överdriv inte.
Känner inte till något kring Tristans fotbollskarriär och vet inte huruvida han har flyttat runt mycket eller ej. Trodde kanske också att allsvenska klubbar, om han nu ska spela i en sådan, skulle kunna hjälpa till med boende?
Vad har Maggan modellat för? Måste vara minst tjugo år sen hon va aktuell senast.
Hon var väl s k glamour-modell med mycket lätt-/avklädda bilder. Men ändå.
Har ni någon gång fått riktig hjälp i det här kommentarsfältet? Jag har för ett par år sedan, tror inte jag hade klarat mig igenom den situationen utan att ventilera här. Hade liksom ingen annan.
Så fint att främlingar kan hjälpa någon så mycket, att det finns personer med så fina hjärtan och själ. Även att det kändes som en säker plats för dig❤️
Har också fått hjälp här, hade inte heller någon annan direkt.
Känt att jag inte är ensam iallafall. <3
Jag skrev en kommentar när mitt barn var några månader gammal förra året. Kände mig förtvivlad över hur dåligt jag mådde, hur dålig min relation med partnern blivit, hur låst och ledsen jag kände mig. Fick många superfina kommentarer av de som kände igen sig och som gav tips osv. Det kändes verkligen jätteskönt att få såna fina stöttande kommentarer. Ser tillbaks och kan förstå nu känna att fan, jag mådde verkligen skit! Önskar jag kunde ge mig själv en kram.
Fick förresten en svinrolig kommentar då där någon skrev ”att komma hem med en nyfödd är som att ha en katt som man vill gosa med men som dissar en och har för svag nacke” eller liknande. Skrattade länge åt det. 🙂
Nja. Inte på riktiga problem, då är det bara påhopp. Tycker det är så för alla tyvärr. Alltid TS som blir påhoppad oavsett situation. Men har fått hjälp om jag sökt någon produkt eller så, ytliga frågor.
Nej för folk svarar alltid på något annat än vad frågan var. Trivialt exempel, men vill man ha tips på en viss maträtt så säger folk: du ska inte äta det och det, istället för att svara på frågan. Blir vansinnigt på sådant.
Eller man vill ha tips på storkok och folk svarar ”inte storkok men tacos är SÅ gott!”
Ja. Och folk som inte kan läsa vad som står utan ska tolka in en massa mellan raderna SOM INTE FINNS! Det som efterfrågas står i frågan. När ska folk fatta?!
Är äggkokare en bra sak eller onödig? Funderar på att köpa till sommarstugan då jag tycker det tar så lång tid att koka ägg på morgonen. Trots att jag har vattenkokare
Det går inte snabbare med äggkokare egentligen, det är bara smidigare.
Smidigt är det, men går inte snabbt. Värt ändå tycker jag, stängs av automatiskt så man behöver inte passa och ta tiden.
Enda jag önskar är att den även skalade äggen😂
Ja, värt.
Värt. Perfekta ägg varje gång. Jag har inte kokat ägg på nästan 20 år tack vare äggkokare😍
Har du airfryer kan jag rekommendera att ”koka” äggen däri.
Ja det det funkar jättebra!
Jag förstår inte folk som säger att äggkokare är smidigare, det är det ju verkligen inte?? Haha stå och mäta hur många milliliter vatten som ska i och picka hål i äggen, eller bara koka upp vatten och lägga äggen i kastrullen…
Hur många extra sekunder tar det att mäta ens😂 + picka hål i äggen gör man väl oavsett? Det har vi alltid gjort, finns redskap för det.
Jobbigt att ha köksgrejer som bara gör en sak. Man kan laga tusentals olika saker i en kastrull.
Finns det några historier ni verkligen kommer ihåg från det här kommentarsfältet?
Vad som är white trash tänker jag på ganska ofta, och skrattar åt när jag tar fram ett Iittala glas.
Haha jag tänker ofta på att jag är WT när jag inte har vantar
😂
Hon som dödat sitt barn vid födseln.
Jag tänker fortfarande på tjejen som dödade sitt barn.
Va?!
Har dåligt minne men hon veganen som drack upp snapsen på midsommarfesten och gjorde alla i sällskapet arga på henne var rätt udda.
Tjejen som blev dumpad för sin granne. Så hennes pojkvän flyttade liksom in med grannen, så tjejen var tvungen att vara hjärtkrossad och samtidigt se dem hela tiden.
Tjejen som lackade ur på sambons vänner som inte köpt veganskt vin till midsommar haha
Någon mer än jag som faktiskt blev väldigt avundsjuk på Lovisa Barkmans bröllop? Tycker att hon och hennes man ser väldigt lyckliga ut, och det är ju ett otroligt påkostad bröllop i fina miljöer. Jag älskar franska rivieran och hade också kunnat tänka mig att bo i Monaco om jag nu hade haft möjlighet.
Tycker kanske inte att hennes klänningar var speciellt fina, och då älskar jag normalt hennes stil. Josefin Svanberg hade sjukt fina klänningar vad jag sett – finaste klänningarna av de influencers som var med!!
Blev förvånad över hennes bröllopsklänning den var inte alls fin. Hon brukar ha fina kläder annars.
Ja samma! Hon har också en väldigt fin kropp som jag tyckte att klänningarna dolde mer än framhävde. Blir kul att se mer content från de andra dagarna
Är inte avundsjuk på någon som gifter sig mest för uppmärksamheten.
Blir aldrig avundsjuk på influencers pga de är influencers. Verkar vara ett hemskt jobb ur flera perspektiv
Jag vill fria till min pojkvän, men blir så trött på att det typ bara finns helt släta ringar. Vill ha något lite extra, utan att det är alldeles för blingigt eller extravagant. Vad har ni för idéer? Gillar inte de där texturerade ringarna som ser alldeles buckliga ut. Tänker gul metall och inget som är för opraktiskt.
Rådfråga en guldsmed. Leta på pantbank eller auktionssite. Hoppas att du hittar ngt riktigt fint!
Tack, Pantbanken har jag också tänkt på! Och sagt att honom att köpa min ring där, om han skulle råka hinna fria först 😂
Gå till en guldsmed och designa en egen.
Men jag vet ju inte ens vad jag letar efter, hur ska jag då kunna designa en? 😅
Bara killgissar nu men tänker att går du till en guldsmed borde hen kunna ta fram nån idé genom att prata med dig och visa exempel? Det borde vara som att rådfråga vilken yrkesperson som helst?
Menar alltså att ni tillsammans kanske kan komma fram till en design, inte att du ska komma med en färdig dit. Känns som min text kanske lät dryg men menade inte alls så!
En nazgulring, o du har härskarringen.
Vi köpte våra ringar från märket Kochut (Ukrainskt företag). Beror ju på vilken stil man gillar, men de har en del annorlunda ringar!
Tack, ska kolla!
Jag ska på en stor fest och funderar på att boka hår och make-up inför det. Har aldrig gjort detta förut! Någon som bokat och var det värt det?
Jag gjorde det förra året till min 40-årsfest och det var så värt det! Jag gick till Dashl på Åhléns i Stockholm.
(Brukar inte sminka mig så mkt själv eller styla håret så speciellt så därför ville jag göra det professionellt).
Samma här! Otroligt dålig på att sminka mig och vill gärna ha en halvuppsättning med lite swung i luggen
Absolut värt pengarna. Gå till en bra frisör,fråga folk runt dej tex.på jobbet om någon har tips. En skicklig kosmetolog gör verkligen skillnad mot att sminka sej själv.
Är det nån som vet bra aktiviteter att göra när man har lätt hjärnskakning? Ja jag har pratat med vården och googlat. Men hittar bara exempel på vad man INTE ska göra (träna, använda skärmar, läsa). Är det bra att måla målarbok? Lyssna på podd/ljudbok? Andra exempel?
Fick en smäll i söndags, kände symptomen först i måndags. Har bara rätt milda symptom (lite huvudvärk, trötthet och yr).
Har tyvärr inget svar men hoppas du mår bättre snart❤️ fick du en smäll av någon och blev misshandlad hoppas jag att du har stöd och hjälp?
Vad gullig du är, men nej jag uttryckte mig kanske slarvigt, sorry! Det var en olycka där jag slog i ansiktet under en sportaktivitet. Var inget allvarligt eller med nån skada, förutom den förmodade hjärnskakningen då.
Vad skönt att höra att det bara var en olycka. Blev osäker på hur jag skulle tolka en smäll 😅
Vad sa vården? Hur länge ska du vila?
Hittade denna sidan där det bland annat står:
”Efter en hjärnskakning blir många patienter uppmanade att vila en längre period. Men att vila längre än 48 timmar, fördröjer återhämtningen och kan bidra till långvariga symtom. Istället rekommenderas individen att gradvis öka sin aktivitetsnivå.”
https://www.hjarnskakningsguiden.se/hjarnskakning/riktlinjer-vid-hjarnskakning
Jag kände av när jag behövde byta aktivitet. Tex kollade jag en del på tv, men låg ljudvolym och började jag känna huvudvärk stängde jag av direkt. Övriga aktivitet jag gjorde utöver att sova:
Måla
Figurer i lera
Korsord
Rita/skriva
Jag har blivit gravid med en person jag inte tycker om eller vill ha som pappa till mitt barn. Vill väldigt gärna ha barn och är rädd att inte få chansen igen. Pappan säger att han kommer vilja ha barnet på 50%. Borde jag ta bort det?
Döda det? Nej.
Abort heter det, döda är för födda människor.
Din åsikt, ok. Inte allas.
Nja, det är den officiella termen här.
Sluta med löjliga försök till att provocera ts.
Det är inget ”försök att provocera”.
Du försöker ju bara skamma henne. Gör vad du vill i ditt liv, men försök inte påverka andra.
Varför inte? Folk här inne ber ju om råd.
Vad hon om råd att bli skammad?
Hur är det att skamma? Vissa av oss tycker inte att man ska döda ett liv.
Fattar du inte det själv? Jag tror du vet vad du gör med dina ordval. Du vill att hon ska må dåligt över det val som hon kanske kommer göra. Nåt som möjligen är det bästa för henne. Det är inte vad hon frågar om.
Nej. Jag tycker inte att någon ska döda något, är det så svårt att förstå?
Du resonerar väldigt onyanserat och omoget.
Tror alla vuxna människor förstår komplexiteten i detta. Gå och var abortmotståndare nån annanstans. Som sagt, gör vad du vill med din egen kropp.
Jo. Annars skriver man inte så.
Tror du att han vore olämplig som pappa?
Tror du vet svaret själv? Det låter som att du tänker att det vettiga är att göra en abort, och det håller jag med om.
Det kan bara du själv svara på. <3
Jag kan säga såhär, jag är en "gammal mamma" och fick kämpa för att bli gravid. Men även när jag storgrät av längtan efter en bebis så kände jag personligen att jag var glad att jag inte blivit gravid tidigare med mina ex. För mig var önskan om ett familjeliv ett paket med mig, fin partner och barn. Allt möjligt kan så klart hända (separation, sjukdom, död m.m.) men vårdnadstvist, varannan vecka, konflikter med ex, halvsyskon till barnet osv hoppas jag intensivt att få slippa krångla med i detta livet. Tanken på att släppa iväg min fantastiska lilla 1,5-åring till en man jag inte gillar är så jäkla hemsk… (Beror så klart på varför du inte gillar honom men ja…)
Det här är en fråga bara du kam svara på. Vad säger din magkänsla?
Du vill inte ha personen som pappa och då finns det väl bara en sak tyvärr. Även trist att behöva ha en relation och samspela med någon i 18 år som man inte tycker om.
Ja det låter smartast. Annars är du fast med denna person i minst 18 år (troligen längre). Det lär komma fler chanser för dig!
Skaffa ALDRIG barn med någon du inte tycker om eller vill ha som pappa. Herregud att det ens är en fråga.
Det är ju en fråga eftersom inte alla tycker att abort är en struntsak.
Hur gammal är du? Om det är din sista chans att bli gravid så fundera ordentligt. Har du barn sedan tidigare någon som kan hjälpa dej om du behåller barnet?
Lita på din magkänsla. Tror inte man ångrar ett barn. Livet blir inte alltid som man planerar.
Klart man kan ångra ett barn. Och det gör man definitivt om man skaffar det med fel person. Tänk att ha varannan vecka med någon man inte tycker om eller kommer överens med. Mardröm. Det är inte värt det hur gärna man vill ha barn.
Hårt svar men ja. Du bör göra abort. Om man är vänner och killen är en ruskigt fin person så går det säkert jättefint att uppfostra ett barn ihop. Men att från början veta att man ska vara utan barnet 50% av tiden är inget jag hade valt för mig själv för den smärtan går inte att föreställa sig innan man är där. Jag väntade på killen med stort K och fick barn när jag fyllde 40. Såååå värt väntan på alla sätt!
Svårt, men det är någon som du måste samarbeta med i väldigt många år och som du inte ens gillar eller vill ha som pappa till barnet. Om det är något som är jobbigt för barn, är det föräldrar som knappt tål varandra. Ni måste ju i såfall förhandla fram något som gör att det fungerar och visa respekt för varandra. Och vara medveten om att halva tiden är barnet hos pappan.
I den situationen hade jag hellre skaffat barn själv.
Beror kanske på varför du inte gillar pappan. Om du är orolig för att han inte ska ta hand om barnet, han är våldsam, har problem med beroende eller liknande så gör abort och få barn på egen hand.
Låter som en kliche, men med barn har du hjärtat utanpå kroppen. Att släppa iväg ett litet barn till en plats där du inte vet om det har det bra kommer på riktigt att göra dig sjuk av oro och ångest.
Hur gammal är du? Hur ser jobbsituationen ut? Verkar pappan vara en rimlig person att dela föräldrarskapet med?
Och framför allt, kan du leva med beslutet att inte behålla?
Vill du vara bunden till honom i 18 år framåt?
Om du går bort kommer ert kommande barn bo på heltid hos honom – bli det bra för ert barn?
Kommer han att göra ert blivande barns liv bra trots att just du inte gillar honom?
Varför vill du inte honom som pappa till ditt barn? För du tycker han är knäpp eller att han är dåligt pappa-material?
Ja
Moa Mattsson var brudtärna på Lovisa Barkmans bröllopet men har inte postat några bilder från bröllopet eller något i samband med bröllopet, hur kommer det sig? Det har knappt framgått att hon varit en så nära vän till Lovisa innan detta och Lovisa har väl aldrig kunnat behålla några vänner. Alla de andra influenserna har lagt upp massor.
Det är intressant. Tycker också att det var väldigt konstigt att hon var tärna. Aldrig sett henne besöka Lovisa i Paris eller Monaco och brukar man inte besöka sina bästa vänner när de flyttar? Moa lever ju ett liv där hon har tid och råd att resa.
Hennes gästlista känns så konstig. Varför var ens Tully inbjuden? Känns som hon bjöd in massa ytliga influencers som hon säkert är bekant med men ingen djupare vänskap.
Jag fattar inte varför hon hade ett så stort bröllop, oftast har man ju det om man har en stor bekantskapskrets med många vänner men hon verkar ju inte ha några riktiga vänner? Bara influencerkollegor?
Men vad du vet och vad som är sant är två helt olika saker.
Jaaaa håller med… Hur kommer det sig att Hanna och Erik Saade var där? Inte heller några man sett tillsammans med Lovisa. Fick de hänga med för att de umgås med Lojsan och Tully numera?
Egoinas bilder med familjen. Så fina! Vad tycker ni om henne? Hon verkar så genuin.
Gullig och normal! Vissa säger tråkig, men jag avskyr drama queens så hon känns som en vän 🙂
Jag undrar vad som hände mellan henne och hennes mamma.
Varför undrar du det?
För att de sa upp kontakten helt och hållet så något måste ha hänt.
Och varför ska du veta anledningen?
Varför vill någon veta något alls? Då kan vi lägga ner denna bloggen och alla nyhetssidor.
Hört talas om privatliv och integritet?
Men snälla vad gör du här då? Just med Egoinas mamma så triggar hon ju folk att undra när hon skriver A men inte B.
Frågan dök upp med jämna mellanrum här innan, folk har även frågat henne i kommentarer på hennes some. Sen började hon lägga ut att barnen fått presenter från mormor, tro 17 folk undrar! Hade hon inte velat att folk skulle undra kunde hon låtit bli att nämna vem det kom från.
Men hon tjänar ju pengar på detta så hon har ju lyckats.
Gillar henne inte alls.
Varför inte?
Rolig innan barn.
Alla är Roligare innan barn
Finns ingen utan barn nu typ :/ Therese?
Ja eller hur, har nån några tips på bloggare utan barn? Hon Flora, har hon barn? Sist jag hörde var hon osäker.
Saknar dock hennes yt. Tycker nästan hennes content kring djuren är lika tråkigt som det föräldrar lägger ut om barn. Missförstå mig rätt, det är jättefint det hon gör och hon ska ha all credd för det. Men det lockar inte mig som följare att det är största delen av hennes content.
Tycker hon är mysig!
Hon är duktig på att blogga/skriva och jag är imponerad av att hon även har ett riktigt jobb. Hoppas hon kommer trivas i nya huset och som tvåbarnsmamma.
En av få jag följt sen bloggarnas begynnelse (typ, var ”med” redan när hon tog studenten iaf 🫣). Hon känns som en kompis jag väldigt ensidigt brevväxlar med och skulle sakna om jag slutade få brev ifrån (dvs hon slutade blogga). Känns liksom vanlig och relaterbar (då är jag också 80-talist från mindre stad med två barn och högskoleexamen så samma ”mall”)
Sminktips önskas!
Vad kan jag använda för produkt för att ge mina vita ögonbryn liiite färg? Vad är enkelt och fint? Vill inte att det ska bli för kraftigt och tycker det är lätt blir det om man som jag har väldigt ljusa färger (är rödlätt)
Bonusfråga: hur kan man snygga till ögonbrynen om man har jättelånga strån? Kanske borde klippa dem kortare?
Depends Slim & Thin Brow Pencil i Taupe eller Soft Brown (kalltonade). De har också en för rödaktiga toner, men minns inte vad den heter just nu.
Du kan borsta innersta halvan av brynet uppåt och klippa med en liten nagelsax. Yttre halvan borstar du snett uppåt, mot örat, och klipper av. Ta lite i taget, så att det inte blir alltför dramatiskt!
Tack så mycket!
Emiliasmatinspo. Hon verkar göra saker hela tiden. Alltid folk som de ska till eller bjuder hem. Och hon läser inte igenom det hon skriver då det är slarvigt skrivit.
Önskar jag kunde äta så mycket gott i onyttig väg som hon gör, ser så gott ut med allt hon bakar, glass och allt. Kan dock inte bara ta lite utan äter upp allt så kan inte äta med måtta.
Tycker hon (och hennes kille) verkar vettiga. Hon har nyligen fått barn, att hon hittar tiden att lägga upp recept och underhålla sin instagram är väl bara tacksamt för oss som följer? Lite ”slarv” får man väl räkna med då?
Tycker hon (och hennes kille) verkar vettiga. Hon har nyligen fått barn, att hon hittar tiden att lägga upp r e c e p t och underhålla sin instagram är väl bara tacksamt för oss som följer? Lite ”slarv” får man väl räkna med då?
Du klagar JÄMT på henne! Att de är iväg och gör saker och därmed inte verkar trivas hemma. Mycket märkligt av dig, vad har du för problem med henne?
Hur mycket lättare är det att bo i hus med barn? Vi har en ettåring och har börjat leta hus istället för lägenhet. Är det mycket lättare att umgås med andra familjer hemma med barn när man har trädgård? Drar barnen in mycket smuts från trädgården när de springer in och ut?
Har barn som gräver i sandlådan all vaken tid nu med hus, och vägrade gå ut när vi bodde i lägenhet. MEN jag tror ändå det är lite knepigt att flytta till hus för barnen skull… inte säkert att de är så förtjusta trädgården, särskilt om ni själva inte är mycket ute där? Och hur tar ju mycket tid som man annars kan lägga på annat.
Ang att umgås med familjer beror det nog lite på hur ens umgänge ser ut. Vi har mest långväga vänner och då har efter utrymme underlättat väldigt mycket, hade inte fungerat längre annars nu när både vi och vännerna har 2 + barn var. Men en del i lägenhet verkar folk ju grilla med grannarna på gården jämt och knata ner till lekplatsen varje morgon med en kaffekopp. Själv bodde vi helt utan andra barn i trapphusen.
Men jag hade nog utgått från vad du själv som vuxen har för önskemål om vad du vill spendera din tid med, svårt att veta hur olika barn kommer reagera och trist om man gör något stort för deras skull som de sedan kanske inte alls uppskattar, och småbarnsåren är ju heller inte för evigt.
Ang att dra in smuts så tycker jag det slutat vara ett problem sen jag skaffade en liten skaftdrammsugare och drar av framför entrén dagligen utan att det tar någon tid.
Både jag och min man är uppvuxna i hus och saknar själv att kunna gå ut med en kaffekopp/grilla en sommarkväll. Så vi gör det inte enbart för barnen, men mest för att kanske kunna få lite ”avslastning” om de kan leka utomhus istället för att behöva gå till lekplats två gånger om dagen.
Ser mig själv stå inne och laga mat samtidigt som jag tittar ut och barnen leker på gräsmattan, minns i alla fall att min egna uppväxt såg ut så. Mamma i köket och jag och mina syskon lekte ute i trädgården.
Lättare för barnen att umgås med andra barn i grannskapet. Barnen drar in en del gräs mm, men det är absolut inte vad som är arbetsamt med hus. Gräsklippning, snöskottning, hålla efter ogräs, putsa takrännor, fixa hit och dit osv är det som ger jobb med hus. Och finns ju ingen hyresvärd eller husbolagsansvarig man kan ringa till vid större grejer.
Tycker det är toppen att bo i hus med barn! Mitt område är bilfritt och uppdelat på olika gårdar med en lekplats i mitten. Massa lekplatser och barnfamiljer. Underlättar mycket att barnen underhåller varandra 😄 Också skönt att slippa oroa sig över att störa grannar och att bara kunna springa in och ut utan att det blir ett projekt!
Otroligt mycket lättare tyckte vi, som bodde i innerstaden innan. Garanterat glömt något, när man väl kommit till gården/parken eller var man skulle, vädret ändrade sig, någon tröttnade osv Jämfört med att bara öppna dörren, inte behöva vara med hela tiden, om man hade annat att greja med. Väldigt mycket mer kreativ lek med sandlådan, skogen, vatten leksaker som alltid var framme. Bara att ta av kläderna på altanen och borsta av innan duschen, om man hade en unge som var en sandman. Smartaste vi gjort var husköpet.
SÅ mycket lättare! Bodde i lägenhet fram tills min stora var fem, och mellan 2 år. Allt blev lättare i huset, min yngsta är född i huset och jag älskar det.
Men ja sanden och gräset är ett problem, skaffa robotdammsugare :))
Någon som vet vad som hände wickanahlin? Hon förlorade ett barn va?
Hjälper Ramlösa mot sötsug?
Testa.
Nivån på vissa frågor?
Haha nej
Smaksatt Ramlösa kan absolut hjälpa om man är sugen på något sött efter maten tex. Fläder och lime är bäst!
Den smakar ju fan gasbinda! 😬
Jag bor i radhus och mina grannar (50+) spelat hög dunkadunk-musik dygnets alla vakna timmar. När jag har pratat med dem om att det är rätt högljutt hos oss, både inne och ute, när de spelar musik har jag fått som svar att de ”vet att de spelar musik för hela kvarteret”. Jag är lite konflikträdd och våra barn härjar ibland i trädgården och nån boll flyger ibland in till grannarna, så jag vågar inte gå på mer.
Men hur kan man tycka att ens rätt att lyssna på hög musik alltid trumfar grannarnas rätt till tystnad. Det är samma som alla som kommer försent till en bestämd tid. Varför är din tid, din musik, ditt utrymme viktigare än min tid, tystnad och plats?
Fy fan vad jag hatar dem.
Vad säger resten av grannarna i området? Fler borde väl bli störda om det är ett radhusområde. Kan ni gå ihop och prata med dem? I vissa fall verkar det vara brottsligt att störa sina grannar trots tillsägelse: https://lawline.se/answers/spela-hog-musik-i-villaomrade
Jag förstår dig. Har en granne som håller på likadant. Han MÅSTE vara medveten om vad han håller på med.
Det finns väl lagar för störningar som gäller även när man inte bor i hyresrätt har jag för mig?🤔
Ofredande kan vara aktuellt
Ja det låter bekant
Jösses vilken sjuk grej att svara? Vuxna människor liksom?
Mitt tips är att fortsätta be dem sänka / vara tystare men samtidigt alltid vara väldigt vänlig och trevlig, då blir det svårt för dem att bli sura. Plus att det låter som folk som 100 % kommer ta fighten om du försöker höja tonläget, och det brukar inte bli särskilt kul när man är grannar, hur rätt man än har (du har givetvis rätt).
Vi hör dem bara på sommarhslvåret när de är ute eller i uterummet (som angränsar till vårt sovrum). Åh, jag kanske borde prata mer med dem. De är snälla och trevliga med allt förutom ljudet. Jag är rädd att barnen ska komma i skottlinjen och att de dka börja döga att barnen få inte får skrika och busa i studsmattan.
Ja så tänker jag med, ni kan inte riktigt klaga. Den som är fri från synd får kasta första stenen osv…
Skulle faktiskt föredra musik framför skrikande barn alla dagar i veckan. Förmodligen vet ni själva inte hur störande det är.
Barn som låter kan vara jättejobbiga. Men hellre ungar som skrattar, tjoar och leker än en granne som spelar Soppgirobyggets Viva la vida PÅ REPEAT till och från i sex timmar. Varvat med Kygo och nåt annat ibland.
Ja, min granne gör detta. Mellan 5-7 gånger i veckan.
Och dina grannar tycker förmodligen inte så. Du får nog acceptera att ni båda stör varandra, och inse att dina barn är minst lika störiga för andra som du tycker att musiken är för dig.
Eh va? Jag har inga barn.
Då kan du klaga tycker jag. Ta det med värden eller bostadsrättsföreningen.
Tänker som du, varför ska alltid vi som vill ha lagom tyst alltid behöva gilla läget med högljudda människor/hög musik? Önskade att alla skulle kunna samsas och vågade prata med varandra, men är oxå rädd för konflikter och halvgalna grannar…
Problemet är ju att man själv ses som problemet. Man är en Karen, man ska låta barn vara barn, man är avundsjuk på att andra har kul, man är en tråkig granne och så vidare. Klart man blir rädd för att säga till när det är så vanligt att bli påhoppad själv i dagens samhälle..
Folk vet inte vad hänsyn betyder längre… Och det är bara ”jag jag jag, mina barn” etc.
Tycker det är helt okej att säga till om det låter inne i huset när fönster och dörrar är stängda.
Jag bor i radhus med SMÅ tomter så det hörs skrattande barn, skrikande barn, skällande hundar, musik, sena fester m.m. nästan hela tiden på sommaren och sånt får man ta när man väljer att flytta till ett ställe med nära till grannar.
Att bollar flyger in till grannar och att barnen kör runt får grannar räkna med till en viss nivå så det tycker jag inte de kan klaga på om det inte är så att bollar far över till deras tomt flera gånger i veckan eller ungarna skriker konstant. Musik får man också som granne tåla om det inte är så att det stör nattsömn.
Har sagt till grannar en gång på de 7 år vi bott i radhus. Det var när deras barn stod och sparkade boll mot väggen i deras garage (vilket är vår vägg mot sovrummet) klockan 22.00 så det dunkade i hela huset. Då sa jag till barnet snällt att det lät in till oss och bad det sluta och efter det har det inte varit några problem.
Är de någorlunda normala kommer de sänka ljudnivån på musiken om ni säger att det stör er sömn.
Spela musik utomhus är ju en sak som är svår…. På låg volym möjligen kan det gå bra… otroligt störande om grannar gör det, är det ngn gång pga fest så kan man ju stå ut, men inte varje dag
Lika störande som hennes skrikande barn troligen.
Nästa gång du vet att dom är hemma så drar du igång musik, högt, så du vet att det hörs in till grannarna. Spela ett tag så det verkligen går in. Försök springa på dom efter det, visa dig ute mycket eller gå ut så fort du ser dom och be sedan om ursäkt för musiken du spelade ”för du vet hur mycket det låter”.
Nä, hon har redan en ljudkälla, varför ska hon bidra med fler?
Alltså djur‘vård’ i Sverige… Har ni sett det här? Det är skrämmande att läsa om hur stora kedjor som Evidensia och AniCura agerar i vissa fall.
https://www.facebook.com/share/v/1Z5EYUnhoe/
I ovan inlägg beskrivs hur en hund togs bort – utan samtycke från ägaren och med minst sagt tveksam motivering. I onödan! Man blir mörkrädd.
Hutlösa överpriser från de två stora. Läs mer om jämförelser här:
https://www.facebook.com/groups/1426991158226407/?ref=share
Alla har inte Facebook men de har pratat mycket om det på nyheterna.
Kinesisk medicin
Vad har ni för erfarenheter av kinesisk medicin? Dela gärna anledning, utfall och namn på klinik/läkare 🙏🏼
Tänker inte gå in på detaljer här men om du kor u Stockholm: dr haan på Surbrunnsgatan 🤩
Varför är Pride så mycket naket och avklätt? Jag tänker att man vill visa sina barn att det är något normalt. Så tar man dem till Pride och de blir ju helt chockade.
Ja förstår ingenting. Inte konstigt att folk har starka åsikter.
Det går väl att lära sina barn att det är något normalt utan att dra med dem på just Prideparaden?
Ja, det och väldigt tacky dessutom.
Har du sett influencers? De lägger ut bilder där de är halvnakna hela tiden. Revben, bröst och rövar stup i kvarten. O småtjejer följer dom.
Har väl inte med saken att göra.
Ja, tycker det är urlöjligt.
Varför är some så naket och avklätt? Varje dag, året om är det bröst bröst bröst och rumpa rumpa rumpa.
Och vad är det du ska visa dina barn ”att det är något normalt”?
Ta inte med små barn till paraden då – rätt enkelt.
Ni som donerat ägg, eller haft någon i er närhet som har. Vad gör ni i livet och vad var anledningen till donation? Jag kommer behöva få äggdonation vid graviditet så är nyfiken 🙂
Fördig med barn. 2 nära vänner som kämpat med barnlöshet. En med ivf o partner och en som aldrig träffar rätt partner. Så ja tönkte att även om mina ägg inte går till dem, så kanske de går till någon som slipper gråta sig igenom dagar, månader och år efter en liten en.
Min kollega har donerat, hon hade många i sin närhet som var ofrivilligt barnlösa och såg hur de kämpade. Ville inte ha egna barn, så hon kände att hon lika bra kan donera ägg till någon som behöver dem bättre.
En nära anhörig donerade ägg för att hjälpa en nära vän som var i behov av äggdonation för att få barn. Det gjordes genom korsdonation där hon donerade till någon annan och vännen fick från en anonym. Tycker det var väldigt fint gjort men jag skulle aldrig själv kunna donera, för mig är det genetiska bandet allt för starkt så jag skulle ha svårt att leva med tanken på att det finns ett barn därute som rent biologiskt är mitt men som jag inte tar hand om. Tycker dock att det är bra att det finns som alternativ och att det finns kvinnor som kan tänka sig att donera även om det inte är något för mig.
Jag har inte tänkt på det, men nu när du säger det så… För mig känns det tvärtom! Tänk om det finns fler av ”mina” barn därute, små mini-me, barn som är skapade av mina ägg men inte min mans spermier. Barn med mitt dna ute i världen. Mitt dna lever vidare. En gåva till mänskligheten
Utan att jag behöver bära fram dem. Wow! Känns nästan som en Gud!
Va olika det kan vara!
Så känner jag spontant.
Tycker ni namnet Dante är fint eller är det ett ”hundnamn” ?
Fint!
Att det är ett wt namn tyvärr.
Då har min son ett WT namn 🤩😊
Stackars honom.
Jag hoppas och tror han överlever 🤞
Han kan ju alltid byta namn sen
Hoppas det. Ett sådant namn kan ge sämre möjligheter i framtiden.
Men bara sluta. Har jobbat inom socialtjänsten i 15 år och aldrig haft en Dante som klient.
Kan lova att det inte är namnet som avgör om man exempelvis blir kriminell. Finna beforskade riskfaktorer och namn är mig veterligen inte en sådan riskfaktor.
Namn är aldrig neturala. Vissa namn kan skapa fördomar eller förväntningar hos andra, och det i sin tur kan visst leda till både bättre och sämre förutsättningar.
Den forskningen som finns utifrån namn tar inte hänsyn till andra faktorer. Att det är fler Y-barn som blivit dömda till fängelse exempelvis, beror ju sannolikt på att namnet har varit vanligare i belastade familjer. Jimmys som vuxit upp i välfungerande familjer med fina föräldrar och själv är intelligent och utan några svårigheter kommer det gå lika bra för som om han hetat Ola.
Det är så att säga inte att heta Jimmy som är riskfaktorn i sig.
Det finns inte heller någon forskning som tyder på att personer med uppfattat ”wt” namn skulle missgynnas på arbetsmarknaden eller bostadsmarknaden. Den forskning som finns där utifrån namn handlar om utländska namn versus svenska namn och hur arbetsgivare kan välja bort tillexempel Mahmoud till förmån för Kalle.
Hur vi uppfattar namn kommer sannolikt att förändras då hur vi döper våra barn har förändrats. Det är större spridningen på namnet och fler vill ja unika namn och internationellt gångbara namn.
Kanske är det lättare att heta Dante och va VD för ett företag med mkt utlandakontakter än att heta Björn.
Att namnet Dante varit populärt en kortare tid (5 år stämmer inte men kanske 10) är ovidkommande för huruvida de hade kommit till mig på socialtjänsten. Jag jobbar med barn och om det bara va belastade familjer och wt som döpte ungarna till Dante så hade jag hunnit träffa dem.
Det är Väl de senaste fem Åren Dante blivit populärt?
Finns också studier på att man är vad man heter. Och att någon med ett visst namn har svårare att exempelvis bli chef.
Tänk den dagen en VD heter Juvelia, Tindra eller Alfons 🤣
Haha när vår stadsminister heter Juvelia😭😭😭
Jag tror att det blir svårt att bli språkrör för Miljöpartiet om man heter Diezel. 😄
Det är väl mer att föräldrarna med halstatueringar i 19-årsåkdetn gillar vissa namn och 42-åringar i Vasastan gillar vissa namn.
Kan se ett mönster i t ex de som väljer asagudsnamn versus de som väljer klassiker.
Fint.
Problembarnsnamn eller att föräldrarna försöker va speciella…
Fint! Jobbar på en skola. Inte uttjatat och vanliga barn som heter det, inte ”värstingarna”.
De heter Liam, Leon, Lexus, Dexter, Melvin, Viggo, Matteo, asaguds-namn mm.
Är Matteo och Viggo ”värsting”-namn?? Resten håller jag däremot med om.
Jag tycker det är fint, aldrig tänkt det som ett hundnamn och aldrig mött en hund som heter det.
Jag har träffat flera hästar vid namn Dante men ingen hund. Dock är det ett fint hundnamn. Inte så fint på människor dock
Det är ett av de vanligaste hundnamnen i Sverige idag.
Det är det inte alls. Vanligt men långt ifrån det vanligaste.
Tycker inte ens det låter som ett namn. Kanske lite som ett smeknamn. Men det är inte särskilt fint och låter mer som ett operativsystem. Dante 2.0 proX.
Tänker bara på Inferno.
Jag är inne på min andra shoppingfria månad! Som bakgrund så räknade jag ihop mina inköp på Klarna och Zalando under de tre senaste åren. 🙃 År 2022 ca 120 000 kr, år 2023 ca 130 000 kr och år 2024 120 000 kr. Vet inte hur jag har missat att jag har kastat iväg pengar på detta sätt, men min garderob är välfylld iaf. Blir shoppingfritt tills slutet av året, om inte längre. Obs! Har som tur inga skulder.
Jag håller på med samma med start från denna månad. Der kliar redan i fingrarna men jag ska försöka stå emot. Rensade garderoben häromdagen och insåg att jag har tillräckligt med kläder.
Åh herregud. Har inga ord. Varför behöver man så mycket kläder?
Det kanske var få men dyra plagg?
Kanske en väska per år?
Haha troligtvis inte.
TS här! Det var väldigt blandade plagg, dyrare och billigare.
Är nog nån typ av missbruk det handlar om
100%. Det här är vad influencers gör med deras följare. Man ska köpa köpa köpa. Dyrt dyrt dyrt. Yta yta yta.
Har tagit ett shoppingfritt år och det är så befriande!
Oj, och jag trodde att jag shoppade för mycket 2024, totalt på året blev det 54 000 (kläder, skor och accessoarer) där Totemekappa var ett av köpen… Kanske inte var så farligt ändå och i år strävar jag att spendera ännu mindre.
Undviker fast fashion 5:e året i rad, vilket jag är ganska nöjd med.
Har handlat kläder för 500 de senaste åren, hade inte ens behövt det men jag vann ett presentkort.
Är det bra kvalite på Lager 157 Mjukisshorts?
Jag tycker det! Lite noppriga men tjocka och bra kvalitet i övrigt efter ett år på mina.
Det mesta har ruskigt dålig kvalité på lager 157. Och då handlar jag ändå en del där pga fattig.
Men tycker det är jättestor skillnad bara att köpa ngt på typ kappahl eller lindex jämfört med lager157.
Ja det var det jag tänkte. Behöver nya Mjukisshorts. De på Cubus är slut i min storlek h tyckte HMr för hårda i resåren
Tycker du? Har köpt ganska mycket där och allt utom stickade plagg har normal/bra kvalitet.
Håller med dig. Flera plagg därifrån som jag använt i flera år. Tror folk bara har det i bakhuvudet att det måste vara dålig kvalitet om det är billigt. Precis som folk som köper äckligt dyra produkter tror att det garanterar är bästa kvalitén.
Jag har varit fattig hela mitt liv, så även nu (student). Så har handlat myyycket på lager 157. Säkert ett 50-tal plagg genom åren. Men likförbannat så krymper det i tvätten, sömmar går sönder, nopprigt som fan och hål i grenen. Har inte köpt ngt där åå kanske 1 år förrän jag köpte en klänning i somras och på den gick det ett hål vid första tvätten.
Lidl eller Ica Maxi har mkt bättre kvalitet för att va budget.
Men är det mjukisbyxor man äe ute efter skulle jag ändå säga ta en titt på stadiumoutlet.se där kan man hitta både bra pris och kvalité.
Någon som följer SL och noterat att hon inte är hemma i huset eller i lägenheten? Kan hon ha träffat en ny?
VEM FAN ÄR SL? Hur jävla svårt ska det vara att skriva ut namnet?
En del flunsor är skyddade här och hamnar i modd, så många tycker det är lättare att skriva initialer så ens tråd inte kommer upp ett sekel senare. Sara Lagom är jag ganska säker på att det handlar om.
Vad har hänt med Dasha? Umgås hon inte med någon annan influencer längre? Ser henne aldrig.
Hade varit så underbart att få somna om igen. Katten väckte mig klockan sex, har ätit frukost och läst lite och nu känns ögonen tunga så sova en timme hade varit nice. Men lär väl bli seg hela dagen då så bäst att låta bli.
Katt!!! 🥰