Kan någon hjälpa mig klura ut vad dom sjunger i låten Semesterparadis med Mojje, i refrängen, efter ”delar på ett smultronstrå”, vad sjunger han efter det? Blanda ….. och is??? Jag blir galen, vad fasen sjunger dom hahah
Tvivlar på att de sjunger remoulad 😅 vet att det står så när man läser låttexten, men remoulad är ju dessutom felstavat, så har ju uppenbarligen blivit något knas där.
Jag tycker att man hör att de sjunger lemonad. Jag lyssnade på Spotify och kollade samtidigt låttexten och då stod det ”remolad” men kunde verkligen inte höra det, tycker man hör att de sjunger lemonad.
Ha! Korrekt, inte längre. Nu äter jag mest vegetariskt men ibland vilt och gör undantag för våfflor. Så våfflerian 😂 Har slutat dricka också, gjorde mig tydligen till ett as 😁
Jag använder produkter / serier som är gjorda för det, finns rätt mycket för just pigmenteringar, om en produkt innehåller hyaluronsyra och vitamin C så är det i sig lite ”bleknande” alltså att det kan hjälpa pigmentfläckarna, jag fick pigmentfläckar när jag var gravid som aldrig gick bort så nu kör jag på hudvård och det har minskat mycket faktiskt 😊
Beroende på budget och om du har en hy som tål det, så ger ju cosmelan/meline också ofta väldigt bra resultat, men det kräver ju lite engagemang och att man går till en bra hudvårdsterapeut som kan se om man är rätt kandidat för det eller inte också.
Har fått pigmentförändringar de tre senaste somrarna. Syns när jag är solbränd, trots spf 50 och keps och försiktigt solande. De två första somrarna använde jag ACOs pigmentserie, tyckte inte den gjorde nåt. Bytte till Eucerins anti-pigement nattkräm och ansiktstvätt detta år, och den har haft effekt. Betydligt mindre fläckig denna sommar. Helt borta är det ju inte, men avsevärt bättre!
Brejk var länge sedan!
Det fanns karameller som såg ut som halstabletter i olika färger och smaker. Kommer inte ihåg vad de heter.
Samt karamellen som smakade dom mjök och jotdgubbar.
Nu vill jag inte väcka falska förhoppningar men om vi tänker på samma så har jag sett dessa hos godiskedjan Kandyʼz, var förvisso kanske ett år sedan?
Men det kanske är värt att svänga förbi om du bor i närheten: https://kandyz.se/hitta-butik/
Åh ja, kanske! Dom som är typ 5cm, platta och själva struten smakar apelsin Jag googlade för nått år sen haha, men jag kanske ska göra en lite turne på välsorterade godisaffärer😋
Om vi snackar i-landsproblem är jag själv orolig för att Marabou digestive 100g ska försvinna helt, märker att det blir allt svårare att få tag på i alla fall där jag bor. Sörjer fortfarande att 200g är borta sedan länge.
Gillade Marabou Nonstop, har gjort snabbvisit vid jul någon gång efter förändrat sortiment.
Åh, tur att det inte försvunnit än då 🌼
Jag har för mig att jag tyckte 200 gram smakade godare då det var större digestivekulor i, mer knaster i det hela.
Saknar Marabous choklad med dadlar och pistagenötter,de kallade den ”Oriental”. Det är många år sedan, om jag inte minns fel var det 2011 och då var chokladen i grunden av en helt annan smak av vad den nu blivit. Kommer förmodligen dröja länge tills den någon gång smakar som den en gång gjorde.
Apskallar ( de stora lite hårdare i orange , gult ,grönt och rött )
Palle Kulling-tablettaskarna ! De små ( ganska lika tuttifrutti i storlek) gröna och röda.
Håller med om Brejk. Men tipsar om att Fazer crunchy smakar snarlikt.
Jag saknar mycket, men främst
Cloetta Nougtador
Crick
Jumboägg
Körsbär i likör, och hela Alladinasken anno typ 1998 innan de började ändra massa
Äh, saknar egentligen allt som fanns för 20 år sedan innan tillverkarna ändrade recept, blev uppköpta av större koncerner o.s.v.
Ingenting smakar likadant längre. Förr var t.ex. Cloettas Sportlunch och Lysmelk sjukt goda, men så mixtrade de med recepten och nu smakar det skit.
Hur kunde de ta bort brejk som verkar ha vart så poppis, tack för tips om fazer ska testa den! Är det den som heter caramel och crunchy?
Håller med om sportlunch, älska den förut också men den är inte alls god längre, upplever att typ alla choklad som var go förr har ändrat smak. Hade massa favoriter förut men har typ ingen längre.
Körsbär i likör och Aladdin-asken innan allt spårade ur, ja tack! Kan tänka mig vilken ask som helst från starten fram till ungefär då.
Brejk hade jag faktiskt glömt bort, det var ju mitt favoritchoklad. Och i övrigt håller jag med om allt.
Tror det var Alexandra Bring (kan ta fel på person men ganska säker) som la upp för kanske en vecka sen eller så, att hennes man hade köpt en hel påse med crick till henne för hon tyckt om dom så mycket typ. Så kanske finns på vissa ställen?
Oj hmm, måste varit längesen? Minns att jag tyckte att de som är nu var jättedåliga när de kom, men minns inte exakt hur de var innan. Kanske så som du beskriver, låter lite bekant.
Jag hade för första gången tänkt applådera HT för ett bra val det här med att sluta visa sitt barn. Men hon verkar inte alls göra det för att sluta använda sitt barn som content utan tänker enbart blurra ansiktet. Barnet kommer alltså, som jag fattar det, fortsätta vara med som content i både text och bild men ”utan ansikte”. Och barnet kommer fortfarande vara med i reklam efter reklam antar jag. Hon förstår inte alls vad integritet är, utan skriver att barnet fått det nu när hon går i förskolan. Vidare skriver hon även att om det bara fanns snälla människor så skulle hon gärna visa barnet. Seriöst? Så det handlar inte om att skydda barnets integritet, inte om att sluta exponera sitt barn eller använda sitt barn för att tjäna pengar. Det verkar enbart handla om att några dumma människor inte skriver att hennes barn är jättegulligt.
Nej, det blir fortfarande inga applåder till den människan. Inte ens en liten. Även när hon har så god chans att göra något rätt blir allt fel. Det blir bara en stor suck.
Tror förresten att det är hennes sambo som bett henne sluta visa barnet, och att hennes kompromiss är att bara blurra lite så hennes inkomst inte påverkas allt för mycket.
Ja absolut, han valde ju själv att inte synas lika mycket på hennes kanaler. Tror han skäms över hennes rykte och så, det är ju inget att vara stolt över att vara med henne. Men glad att han håller ut, för tror att det blir värre om hon hade barnet själv varannan vecka.
Hon är inte omtyckt alls av många. Och det vet du, du försöker ju så hårt att försvara henne men blir svårt när hon gång på gång visar hur lite hon anstränger sig som både mamma och influencer. Tror verkligen inte han är stolt över henne även om han är glad för pengarna.
Ingen vet och inte du heller. Jag menade mer att hon driver nov och försöker provocera om detta med att visa upp saft och skärm bara för att hon vet om hur det blir. Och Jon får mer engagemang. Godnatt
Ger hon sitt barn massa socker för att provocera? Du menar att hon bara håller det i pipmuggen för att sedan ta det själv? Det blir så löjligt när du al försvara henne nu, börjar ogilla dig mer än HT faktiskt. Hon står iallafall för att hon är udda.
Ibland tror jag inte du själv förstår vad du skriver, det blir så luddigt. Han var med mycket innan hon blev ”känd” för att vara kass. Sen ville han inte vara med längre.
Haha vad är luddigt i mina kommentarer? Tror bara du kör en tillbaka-kaka och tror det räcker så. Men förklara gärna vad jag kan bli tydligare med! Varsågod!
Finns det forskning på hur barnen mår när de blir äldre? Det kan inte vara nyttigt att hela tiden visas upp och att inte kunna ha hemligheter och att alltid agera som en skådespelare.
Hahaha varför skulle det vara en kille? Som är besatt av att skydda Hanna? Isåfall hennes sambo. Men han är inte såpass gammal att han skriver på det sättet.
Går att göra både Instagram och snap privat, men då kan man ju inte få visningar av alla som tycker cirkusen är intressant och sen fejka att man är omtyckt för samarbetspartners 🤭
Hon borde lära sig vad integritet innebär och hela hon och hennes sätt att influera är bara osmakligt. Varför ger hon barnet saft 24/7? Det är så onödigt och konstigt bara. Sedan att barnet själv får bestämma och .. på tal om integriteten att ”blurra”. Så obildad! Förstår inte hur hon och linsan kan vara influencers. Saknar ord 😶
Alltså jag tycker inte det är typiskt för henne? Tycker dom flesta som väljer att inte visa ansiktet på sina barn ändå berättar väldigt ingående om dom och visar allt utom ansiktet. Tycker nästan det i skrift är värre än att se hur ett barn ser ut men inte veta allt om dess liv och person.
Har gjort på nätet, inte en app utan hos en som jobbar med det. Jag tror dock man behöver ha någon form av intresse och läsa på före och efter, jag kollar mycket hur andra kändisar som följer sina färger klär sig. Jag är själv en light spring och känns helt korrekt, rensat ut alla svarta överdelar/klänningar och köper bara mina färger. Färgade håret och har aldrig fått så mycket komplimanger som då, ansiktet poppar på ett helt annat sätt med rätt färger.
K
Jag skulle vilja gå till någon som jobbar med det. Jag är ljus och mörk samtidigt så en del smink ser ut som clown smink eller så syns det inte alls.
Jag funderade på det men gjorde istället hos imageconsultantmaidenhead på instagram. Följde hennes jobb ett tag innan jag slog till. Tycker hennes stylingtips med färger är fantastiska. Man blir lite arbetsskadad för när man väl är inne i tänket så ser man många som klär sig i helt fel färger.
Jätteintressant! Har en kompis som passar sjukt bra i svart. Har alltid snygga svarta skjortklänningar på sommaren. Jag blev alltid lite avundsjuk för jag såg bara blek och trist ut. Men nu när jag har mer kunskap så är det självklart att hon passar i svart för hon har mycket mer kontraster än mig. Svart är en av färgerna jag inte ska ha. Det där att alla passar i svart och ska ha lilla svarta klänningen i garderoben är en lögn! 😆
Ja jag har också koll på ett par stycken som gör online, det är ändå ganska tydligt på de som verkligen inte är bra på det, sen vet jag att några med stora konton på IG inte är så bra om man googlar recensioner på dom.. De jag har koll på är ändå dyra så jag velar just på en online för jag tycker bilder på mig ser ”fel” ut jämfört med hur jag tycker jasmin hudton ser ut i spegeln.. haha.
Har dock inte hittat någon som verkar så duktig här i Sverige..
Men kul att du kände att det blev rätt!
Nu vet jag inte vilka du har kollat men jag Francesca som jag nämnde tidigare och då tog jag grundanalysen, inga tips om hårfärger och sånt. Tyckte det räckte att veta vilken säsong och sen kolla kändisar som har den säsongen också.
Njae. Chat gpt kan nog få fram säsongen men finns ju underkatergorier också som jag upplever att den inte klarar av. Fick att jag är en spring men inte vilken typ av spring. Min syster är en true spring och även om vi båda passar i rosa så är det väldigt olika nyanser av rosa. Hon har mer klara färger och jag lutar mot pastell.
Anonym
/
2025-09-10 19:16
Vad tyckte du om rapporten hon skickade till dig som svar? Har läst att flera varit besvikna på att det känns som de får så opersonliga svar, som att det är färdiga mallar och inte så personligt.. Men kanske beror på vilket ”paket” man köper.. Körde du på bara färganalys eller ett mer omfattande paket?
Jag körde på bara färganalysen. Fick till mig att jag är en light spring och tre olika färgkartor. En med mina bästa färger, bästa neutrala färger (den var toppen för mig för jag ska ha mycket pastell vilket jag tycker är svårt på höst/vinter) samt vilka färger jag ska undvika.
KAN förstå om man är ny på detta att man blir besviken, den är inte personlig. Det jag menar med att man behöver själv ha lite eget intresse. Jag fick min säsong och det räckte. Inspireras av andra light spring och hon lägger upp content ibland hur light spring ska använda sina färger. Hon vill ju såklart att man ska köpa dom andra paketen också men jag tycker man klarar sig långt på vilken säsong man är.
Jag har i många år varit blond och rört mig mot det kalla. Aldrig riktigt känt mig helt nöjd när jag har gått från frisören. Men efter min färganalys så gjorde jag det mycket varmare. Ungefär som Lindsey Lohans varma blonda färg när hon gjorde comeback med helt nytt utseende. Jag sminkar mig mycket mindre nu för jag upplever att jag ser inte lika trött ut.
Låter som det var värt det då! Att prova sig fram själv med hårfärg är ju lite mer omständligt jämfört med kläder, om man inte har tillgång till en peruk samling😜
Ja det tycker jag. Den säsongen man får också kan aldrig förändras, varken med ålder eller solbränna. Så ska man göra det så ska man göra hos en expert. Lättare att bygga en garderob om man vet vilka färger man ska ha.
Dottern har gjort. Blev bra resultat när man tar hänsyn till hår, hud och att det kan vara blandat kallt och varmt. Hon har en snurra med sina färger och nyanser. En röd i en viss nyans är rätt, i en annan riktning inte alls lika klädsam.
Brukade höra en tidigare granne kissa. Var ett jävla porlande och blev asirriterande i längden. Han blev vräkt sen. Dock av andra anledningar än kissande.
Att det är fred, att det finns välfärd, relativt jämställt/jämlikt (jämfört med många andra ställen) och man har frihet att leva som man vill (religionsfrihet, kunna bo tillsammans utan att va gift, kunna avstå från att skaffa barn etc).
Miljön och klimatet, vi har bra luftkvalité jämfört med många andra europeiska länder särskilt norröver. Vi slipper att ha KOL som topp-3 vanligaste dödsorsak.
Och jag tycker att mycket ändå fungerar trots exempelvis långa vårdköer. Men det gör ont att falla från toppen, det har varit betydligt bättre.
Men framtiden haha ja du, jag är ganska negativ av mig ändå.
Tycker befolkningen blir mer och mer apatiska, mer egoistiska, mer korkade, omvärldsfrånvända.
Jag är på riktigt orolig för bristande fysisk aktivitet och bristande kunskapstörst, mindre läsande, sämre förmågan att ta till sig simpel information . Allt är så uppkopplat (behöver ej vara negativt alltid men tror mig ha läst att Sverige är det mest uppkopplade landet i världen) och hjärnorna skrumpnar sakta till russin. Skärmhjärnor mums.
Men man biter väl ihop och försöker finna någon framtidstro och hjälpa till när man kan och i alla fall försöka framstå som en positiv och hoppfull människa (vilket då blir lite lustigt då depression är mitt andranamn)
Tack snälla! Nej, jag hoppas det ändras, att folk får lite positiva saker i sitt liv, som är lätt att kan ta del av och kanske lite mer varierande intressen. Efter en fallolycka och stroke har jag hemtjänst, även om jag inte är hundra år och jag vill inte bara se serier, utan lite hjärngympa är inte dumt. Jag läser språk, för att det är kul och som en morot, kanske en resa? Fick en kommentar från en personal, som verkligen förvånade mig. Hon hade aldrig träffat någon som lärde sig ett nytt språk frivilligt! Inte en skoltrött jätteung kvinna, för då kan jag förstå att man vill vara ledig från skolrelaterat, när man just är klar.
Jag saknar en tro på framtiden. Det är så mycket som är svårt. Ungdomarna har svårt att bo ett boende, jobb är inte helt lätt, i någon ålder nu. En tillbakagång med att man helst inte ska så mycket åsikter, inte ens som äldre med mycket erfarenhet. De som har barn, oroar sig för stora barngrupper, både i förskola och vidare. Väldigt många med diagnoser, många behöver hjälp.
Jag mår illa när grupper som Robin Hood verkligen behövs. När människor inte har råd att ta ut medicin eller köpa födelsedagspresent, blir jag skrämd. Det blir jag även när politiker tycker att 150 kr höjning i månaden i sjukersättning eller/pension, är mycket. Ja, då undrar jag hur man inte kan relatera till andra. Sjukvården som går på knä, det är mycket att oroa sig för. Vi borde ha så mycket bättre.
Umgås med mina barn och min man. Styrketränar. Spelar tv- eller datorspel. Läser. Bygger lego/pussel/annat pyssel. Men mycket av ”fritiden” går att städa, tvätta och laga mat.
Läser, ser film/serier, tränar(gym/simning/volleyboll/orientering), hjälper till inom Röda Korset (vilket är jobb men det är volontärt så sker liksom på min fritid), går på spelningar, lyssnar på musik, bakar, mobilspel, brädspelsträffar, bokträffar, konstutställningar, psykologträffar, loppisturer, städar/tvättar/rensar… Typ så?
Men givetvis händer det att man bara stirrar rätt ut och är en amöba onödigt länge, antar att själen behöver det ibland.
Ska väl tilläggas att jag bara har mig själv att se efter, inga barn eller husdjur så har rätt mycket tid att döda och omvandla.
Pluggar, men när jag inte gör det: löptränar, spelar tennis, spelar fotboll, går på konserter, umgås med familj och vänner, tar en fika, går på restaurang, senaste halvåret har vår nya grej blivit musikquiz! Vi går på quiz minst en gång i veckan.
Sen går jag gärna på opera och musikaler, åker på små weekends eller lite spa. Hittar nog på något nästan varje dag och har nog en hotellvistelse i månaden. Jag passar på medan jag kan styra över min tid och jag lägger ca 6h/dag på att plugga så det finns gott om tid över till annat.
Tips på bra hårvårdsprodukter/serie för lockigt hår?
Har jämt kört med vanligt balsam, blir det stor skillnad att använda ett leave in balsam istället?
Ja, det blir skillnad om man använder produkter för lockigt hår.
Jag använder nu schampoo och inpackning från Happy Crazy Mine, balsam från Milkshake och lockcreme från Eleven Australia samt en lockgel som jag köpt på Normal och minns inte namnet på
Verkligen helt sjukt att personer är besatta av influencers graviditeter och förlossningar. Undra hur de är kring deras närståendes förlossningar? Då begär de väl att få vara med.
Men snälla det har redan pratats om den. Mammor grinar till den för barn är mirakel och det är så vackert att se ett barn klämmas ut, andra tycker det är fel att exponera barn och söka uppmärksamhet från första insättning. Punkt slut.
Varför stör det dig så mycket att jag tyckte om att se hennes förlossning? Vad jag vet så finns det inte många andra förlossningar filmade som har samma förlopp som lisas
Jag tror att det för många yngre är bra att se en kvinna i det läget som tillåter sig att vara i det läget – osminkad, svullen, ledsen, arg, uppgiven. Jag upplever att det många gånger blir en glorifierad bild kring graviditet och framför allt förlossning – det har glömts bort att det är bajs, kiss, ibland spya, blod och andra kroppsvätskor som blandas. Tycker hennes man var en fjant dock.
Tyckte den var bra, jag tycker generellt väldigt mycket om att se dokumentärer som skildrar födande. Föredrar dock ”Barnmorskorna” ”En unge i minuten” och liknande program där man får följa några olika födande i samma avsnitt. Blev lite tråkigt emellanåt i det här programmet. Men väldigt modigt att visa sig själv i en så sårbar situation (ja, jag fattar att hon tjänar på det men jag tycker så ändå, det är himla naket och personligt).
Lisa i sig följer jag inte så jag har ingen åsikt om henne i sig. Men blev imponerad av hur kommunikativ hon var under hela förlossningen.
Jag tycker att den röda tråden genom hela förlossningsvideon är att man får se en person som är väldigt spänd och stressad och som verkligen inte har förberett sig på att hantera smärta och hitta verktyg för det snarare än vårdpersonal som tog för lång tid på sig med vissa beslut som jag läst många andra kommentera.
I övrigt känns Lisa som en varm, social och trevlig person tycker jag.
Fast de pratade ju om att det förberett sig mycket, men inte lyckades använda det när det var skarpt läge. Relaterar mycket till det, jag fick knappt fram ett ord under min förlossning och smärtorna gav mig bara grav ångest. Så jag förstår precis.
Trodde också att jag var så påläst om olika andningstekniker och förberedd på vad som väntade, men blev helt överrumplad av smärtan. Alla har helt enkelt olika smärtsamma och/eller långdragna förlossningar. Jag hade otroligt smärtsamma värkar som gick i ett, i nästan ett dygn, medan en vän till mig knappt kände värkarna och upplevde sin förlossning som en drömförlossning och hon hade inte läst på alls.
Jag har då genomfört två förlossningar och de var så olika. Fundamentalt olika. Man kan förbereda sig utav bara helvete men det blir ändå inte som man tänkt sig. Min ena hade jag stormvärkar som inte gick att andas sig igenom, när en värk tog slut började nästa direkt och epiduralen var det enda som gjorde att det gick att hantera. Min första förlossning gick finemang utan smärtlindring och det är ingen prestige i det. Kontentan; förlossningar är olika. Man kan vara hur förberedd som helst och ändå få en jobbig förlossning. Och ärligt – vem kan förbereda sig på smärtan? Det var inte likt nånting jag upplevt tidigare.
Fast i en hel del vloggar innan förlossningen så pratar hon ganska mycket om att ta det som det kommer och att hon inte har någon direkt plan. Sen kan det precis som vissa säger, gå alldeles utmärkt för en del och andra kan förbereda sig hur mycket som helst och det inte hjälper något väl på plats. Säger inte att det är någon prestige i varken det ena eller andra, bara ett konstaterande att hon verkar ha panik i sin kropp och svårt att hitta sätt att hantera smärtan och slappna av (vilket jag verkligen kan förstå med ett helt kamerateam runt sig). Jag tänker att det såklart medför att förlossningen blir väldigt lång och smärtsam trots att inte den aktiva fasen var längre än normalt snarare än att vårdpersonal skulle varit väldigt långsamma med beslutet om snitt som jag läst att många nämnt kring dokumentären.
Jag reagerade på att Lisa, ganska tidigt i programmet, säger att hon har hamnat i en situation hon ”inte har valt själv”. Öh, va? Blir man gravid behöver man nog räkna att man ska gå igenom en förlossning.
Jag har funderat på detta med kvinnliga influencers som har män som lämnar dom. Tex Underbara Clara. Och Lady Dahmer. Dom har båda haft män som varit ganska ovilliga till offentligheten. Jag tror att det är väääldigt svårt att leva med en person som gör content av sitt privatliv. Tänk er själva – släktbesöket på helgen blir content, söndagsfrukosten, krisen i förhållandet. Jag undrar hur livet kommer att utveckla sig för influencers, om deras män trött ar kommer deras barn tröttna också när dom är vuxna? Vad tror ni? Har det då varit värt pengarna?
Jag blir så förvånad att det ens finns män som väljer att bli tillsammans med influensers. De måste ju vara jättejobbiga/osköna att leva med. Allt ska vara content, ytliga mm.
Speciellt där partnern vill vara anonym tex Alexandra bring, och Lovisa Barkman
Ida
Jag tror att många influensers har svårt att skilja på jobb och fritid då deras ” jobb” är båda samtidigt. Sedan skulle jag tro att många har svårt att bara lägga ner mobilen och bara vara. Som influensers så måste man vara aktiv hela tiden för att ha kvar följare. Och ju längre tiden går så måste man bli mer och mer extrem och gå över gränser.
Jag var orimligt beroende av att filma saker till Snapchat där ett tag för ett par år sedan, allt för att fånga något värt att lägga upp på story. Men så en dag sa någon i min familj irriterat ”måste du filma allt hela tiden??” och då insåg jag hur mycket folk runtomkring lider av att ha kameror ständigt uppkörda i ansiktet, eller i det dolda.
Inget eftersom det är en livsstil att ta hand om ett djur och den livsstilen är inget för mig. Du måste ha ett genuint intresse för djuret och ge all av din tid och det är ett jävla pass och ansvar.
Jag fick äran att gosa med en gris nu i sommar, den var så jäkla gullig, la sig på sidan och skulle ha kli på magen. Jag masserade den och den låg och njöt och gjorde världens gulligaste små grymt-ljud. Jag vill ha en gris, eller två❤️
Varför har vi inte söta roliga vilda djur i sverige?
Så kul med tvättbjörnar och pungråttor som skrämmer ihjäl folk som slänger sopor, som plötsligt tagit sig in i huset, som chillar under verandan och sånt😂
Och pungråttornas ungar som hänger på mamman, dör så söta😍
Ah. Intressant! Nu blev jag lite sugen på att börja kolla igen men klarar inte riktigt av henne och att folk tjänar så mycket på snap är orimligt. Vill inte bidra 😅
Hmm.. Köttfärssås och spagetti slår aldrig fel. Eller tacos.
Just nu är jag väldigt sugen på potatismos, så potatismos och kalops. Det varierar tydligen för mig också haha
Hur dåligt är det att bo vid en trafikerad väg med mycket bussar, nära järnväg med tåg som står på tomgång och bilar som kör förbi ofta?
Gör det människan sjukare? Avgaser, partiklar från asfalten, däcken osv.
Är det jobbigt för psyket undermedvetet med buller, ljud och vibrationer från trafik?
Oj, har massor! Utsikplatserna i Graca/Sao Pedro de Alcantara tycker jag ger en en fin överblick över staden då man ser Jesus och bron från den första, och slotten och kyrkorna från den andra. Tornet i Belem kan ni skippa för det renoveras. Man behöver inte åka dit för en pastel de nata heller, finns lika god på manteigaria. Ramiro är något turistigt men ack så bra ändå för skaldjur. Annars Alfama 63, A Zapata, Ribadouro eller Faz frio för skaldjur/portugisiskt. Finns hur mycket som helst. Spårvagn 28 kan man skippa och ta en annan linje istället om man vill undvika 2h kö. Tycker man borde försöka sig på att gå på fado också, även det lite turistigt men vilken vacker musik det är.
Ett svenskt par la ut en handlings-video. I början av videon så kollar ett barn på tjejens rumpa. Detta skojar de om och killen säger ”Ska jag bråka med ett barn om dig?”. Vad tycker ni om detta? Jag tyckte att det var onödigt att ta med.
Sedan vet jag med mig själv att internet hjälpte mig mycket i tonåren när det kommer till kontakt med andra människor, men detta var för 20 år sedan när allt var mindre uppkopplat och mer direkt. Jag tror just den lilla biten kan ha stor betydelse individuellt och ”rädda” en tillfälligt.
Saknar typ när man var tvungen att sätta sig vid datorn för att ha internet. Självklart kan man sluta använda internet på mobilen men sån disciplin har jag tyvärr inte. Men att ha internet i bakfickan är inte toppen alltid. Sen finns det fördelar med det också.
”sätta sig vid datorn för att ha internet” – exakt det jag är ute efter! Det kändes som en perfekt balans, men man ser kanske allt med nostalgiögon.
Var fantastiskt att logga in på Bilddagboken, Lunarstorm, Hogwarts.nu, Blip (Aftonbladets spelsida tror jag? Puppy?), Helgon.net m.fl.
Icke att förglömma MSN.
Ja det är så mysigt! Kika på dem när de äter. Se alla olika arter. Fylla på. Bjuda på något lite extra gott någon dag. Se vad som föredras och vilka arter som gillar vad.
❤️ Jag har själv förlorat den som stod mig närmast. Och jag har alltid trott att sorg är något som blir lättare o lättare att leva med, men det är tyvärr inte sant. Sorgen biter sig fast och ligger och gnager i bakgrunden hela tiden. Kommer aldrig bli hel igen
Skit. Försöker beskriva på jobbet hur stressad jag är men blir bara nedtryckt hela tiden för ”alla är ju stressade”. Fick en panikattack igår pga allt. Obs kollegor är problemet inte chefen, hen försöker lösa problemen så det är ju bra iaf.
Sådär. Väntar på att få veta om jag är gravid eller inte. Haft 4 missfall senaste året och det här är sista försöket. Ska ta test imorgon och är livrädd.
Han är inte hemlig för fem öre. Valencia heter han och figurerar ofta på hennes sociala kanaler, syns mindre nu – osäker på hans läggning då han känns väldigt feminin i sin energi, så kan bero på det? 🙃 Verkade även tacka ja till en resa direkt när de träffades (som hon bjöd på) och dessutom direkt delägare i salongen som inte gick så bra och fick säljas.
Appropå Nina. Jag kollade när hon var i paradise hotell och kommer ihåg en scen när hon typ sitter på golvet och gråter i en handduk pga Marcelo och han står i duschen typ helt obrydd. Och till att se hennes inlägg på Instagram när hon gifter sig. Blev rörd och genuint lycklig för hennes skull
Hampus Nessvold håller ju sin flickvän hemlig, och höll hela graviditeten hemlig också. Hoppas (och tror) dom kommer hålla det så länge tills sonen på riktigt kan välja själv.
Tänker Magnus Uggla har ju hållt hela sin familj hemlig men i vuxen ålder har ena dottern valt själv att bli offentlig.
Men skoja 😍 tack! Enda jag saknar med skolan är köttfärssåsen, en soppa, strimlad kyckling med currysås och dagarna det var belgiska våfflor till efterrätt 🤤 makaronilådan var rätt god också, och fisken med den goda såsen.
Man får alltså efter månader av sökan äntligen en arbetsintervju. Nu ligger jag i värsta influensan. Jag vet inte om jag ska skratta eller gråta. Vad ska jag göra? Trycka i mig alvedon och ipren och gå ändå, även om jag vet att jag inte kommer kunna leverera 100 % eller skriva som det är och be att få skjuta upp till nästa vecka? Då är jag ju rädd att dom ska tänka att ”oj redan sjuk, hennes vill vi inte anställa” eller att dom hinner hitta nån annan. Hur skulle ni göra?
Klart dom förstår att du är sjuk. Jag fick vabba min första intervjutid. Dom sa att det visade på trygghet och att jag hade rätt prioritering när jag skämtade om det sen när jag fått jobbet.
Hur tycker ni det går för deltagarna i Elitstyrkans hemligheter VIP?
Jag är imponerad av hur bra Alice presterar men hoppas att William/Kulan kommer gå långt.
Är ändå förvånad över dem som lämnade i andra avsnittet. Håller med om att Alice imponerar men den stora behållningen tycker jag är Carl Hedin. Underbar kille!
Tyckte det var jääävligt bra!!! 👏🏻 älskar att han fick tiden att prata och inte blev avbruten. Avskyr Ulf och Ebba, hjärtlösa människor, sämsta styret vi någonsin haft.
Avskyr maggan & co. Helt obegripligt för mig hur man kan rösta på annat än m + resterande högern. Vilket är charmen, fast ändå inte, med folk, att man är olika.
Ja saknar man hjärta och empati så förstår jag att man röstar på m och högern, likasinnade människor. De tänker bara på sig själva och sin plånbok, står för folkmord och har inte utfört något. Skulle det bli krig i Sverige skulle Ulf dra fortare än någon annan, bara att kolla på hur han reagera och agera när hälsaministern svimmade, stod och flaxa med armarna som en simsgubbe och kunde inte bry sig mindre om att kolla till henne.
Vilken infantil kommentar. Det är inte ett folkmord som pågår, Israel gör världen en tjänst nu när de utrotar Hamas. Men du kanske gillar terrorgruppen i och med att du är vänster? Ni har ju minst sagt en förkärlek till det.
Vill du inte behålla dina pengar som du jobbar ihop? Om inte står det väl dig fritt att skänka bort dem.
Helt orimligt att gå in i en diskussion med någon som är hjärndöd. Utrota Hamas, är det som Israel håller på med tror du? Äre det som de gjort de senaste 50 åren, alla kvinnor och barn som dött är HAMAS? Är du på fkn allvar eller?
Om Ebba? Skämtar du? Handlade om så mycket annat? 🥲 Sjukt bra tal. Visar på att han har en grundläggande förståelse för en pågående konflikt, som många tyvärr saknar.
Upp klockan fem eller sex på morgonen. Jobba från sju till fyra. Trettio minuters lunch. Sen hem, vidare till gymmet, laga mat, äta, duscha, sova. Och så repeat. Varenda dag, måndag till fredag.
Så kommer lördagen och söndagen. Äntligen helg, äntligen lite frihet. Men vad händer? Jo men då är du så slutkörd att du ändå inte orkar göra något. Och har du dessutom barn så blir vardagen ännu mer inrutad och krävande.
Och så fortsätter det, vecka efter vecka, år efter år. Just ja, glömde, vi får 4 veckor ledighet på ett år. Det var ju generöst. Så håller det på tills du är gammal nog att äntligen ”bli fri”. Är det verkligen ingen som får panik av det här systemet?
Visst, jag förstår att man kan hitta jobb man tycker är roligt , men ska verkligen ett helt liv kretsa kring arbete? Och för att nå det där ”drömjobbet” måste du ofta plugga i vad som känns som ett halvt liv ändå ju.
Hur blev det så här? Varför är samhället uppbyggt så att vi ägnar mer tid åt arbete än åt vänner, familj och allt det som faktiskt ger mening? Det känns som att hela livet reducerats till en enda lång arbetsdag. Jobb. Jobb. Jobb.
Vi matas från tidig ålder med idén att arbete är själva meningen med livet. Att vi ska prestera, producera, bidra till staten. Att den som arbetar mest också ska ”belönas”, men först när livets bästa år redan är förbi, i form av en pension på ålderns höst.
Men helt ärligt är det inte ett skevt system? Är jag verkligen ensam om att känna att något är fundamentalt fel här?
Jag vet inte exakt hur det skulle kunna se annorlunda ut. Men jag vet att känslan av att livet går ut på att enbart jobba, tills orken tar slut, är något som kväver glädjen. Även om det är ett jobb man ”trivs” med, så är det fortfarande ett måste, ett krav.. kan inte vara den enda som börjar tappa lusten inför detta livet? Tycker bara det känns så skevt .. allt. Och alla bara ”finner” sig i det, accepterar och friserar livet såhär. Men å andra sidan, vad ska man göra då?
Usch fick panik nu när jag läste. Jo du har rätt, och det är så tråkigt att det är så. Man blir äldre och äldre, tröttare och tröttare. Alltid något man går och väntar på, njuter aldrig av nuet. Alltid något framför en som man längtar till, sen när man väl är pensionär är man väl så trött och ofrisk så vad ska man göra då liksom. Jobbat och gjort sysslor varje hela livet är verkligen… sjukt
Förstår vad du menar. Men försökte att inte leva så när jag va singel. Nu har jag småbarn och det är enligt mig mkt mer givande med barn och en sambo att dela vardagen med än att bara sitta själv framför tvn.
Både jag och sambon har gått ner lite i tid för att kunna va med barnen, hinner göra småsaker i vardagen. Träffa vänner på lekplatsen blir socialt umgänge. Luncha ute ngn gång i veckan med ngn vän. Att ha socialt umgänge inplanerat pp helgen med familj eller vänner.
När man har småbarn finns inget som heter för trött för att göra ngt pp helgen. Iaf inte med två barn med mkt spring. Det är bara att boka in och hitta på ngt.
Är ju absolut väldigt mkt mer ekorrhjul att ha barn, på ett sätt. Men känner ändå att jag gör mkt som känns meningsfullt i mitt liv. Dessutom fick jobbet ett uppsving också på ett sätt, känns liksom kul att jobba på ett annat sätt, va bland vuxna människor osv.
Håller med dig! Med barn inser man att vardagen är det viktiga. Storslagna planer är härliga absolut, men det är i vardagen man får sina små stunder av lycka tycker jag.
Fast ts handlar ju om just att bara jobba, träna, äta, sova. Om att inte göra så mycket som skänker glädje eller är socialt under vardagen.
Men är iofs inte förvånad att barnlösa passar på att hugga på den grejen ändå…
Håller med i stort och försöker därför ändra mitt liv till nåt bättre, jobba med nåt jag gillar och förhoppningsvis inte behöva jobba heltid. Men blir lite fundersam, du jobbar mer än 8 timmar per dag? Och man har ju minst 5 veckors semester.
Så glad och tacksam att det finns människor som dig därute som ifrågasätter hur samhället vill att vi ska leva. Äntligen vaknar folk till. Tack för ditt inlägg.♥️
Jag känner mig så tudelad just nu. Jag vet inte om det är för att jag har mens och är extra känslig eller om det är någonting annat. Men jag har inte varit en del av mitt nya team i mer än tre månader och jag har kämpat med en uppgift som är långt över min kunskapsnivå när jag knappt förstår hur systemet fungerar ännu. Jag lämnas mestadels ensam och när problem uppstår så ber jag om hjälp men får ingen så nu i slutändan har jag fått ordning på den själv. Ledaren i teamet har varit där under många år och har höga krav och när vissa saker har blivit fel så blir jag kallad slarvig och att jag inte har gjort vissa saker som borde ha gjorts. Hur ska jag kunna göra det om jag inte vet vad jag borde göra för att ingen lär mig? Jag har så höga krav på mig själv redan och jag orkar verkligen inte det här. Vill bara vända på klacken och gå.
Förstår att det känns väldigt jobbigt! Känner tyvärr igen din situation från tidigare arbetsplatser. Har du fått någon introduktion överhuvudtaget? Fått gå bredvid en kollega och/eller tillgång till lathundar och/eller systemmanualer? Har du någon kontakt med den som är din chef ”på pappret” (om det inte är din teamledare alltså)?
Svårt att ge något generellt råd. På en av mina tidigare arbetsplatser lyckades jag aldrig riktigt lära mig systemet som vi jobbade i, men då slutade jag ändå efter ett par månader. På ett annat ställe lyckades jag googla fram en helt okej systemlathund (fast den var till ett stort och välkänt affärssystem så jag hade väl mest tur).
Kanske är den viktigaste frågan istället: hur viktigt är just det här jobbet för dig? Vad kan du stå ut med? Är det värt att kämpa för i längden eller skulle du lika gärna kunna jobba med något annat som ger dig en okej inkomst?
Inget jobb är någonsin värt att må dåligt över, spelar ingen roll om det är arbetsuppgifterna eller kollegorna. Det har jag tyvärr fått lära mig den hårda vägen. Du förtjänar att ha en hållbar arbetssituation!
Jag trivs väldigt gott med vad jag gör och det är fina människor i teamet men själva ledaren i teamet kan ibland säga saker som jag blir ledsen över. Men jag vill inte säga ifrån och visa mig vek med tanke på att den andra tjejen i teamet är väldigt tuff och sådär. Jag har dåligt självförtroende och självkänsla så tar åt mig lätt när vissa saker sägs som jag inte håller med om och när det sägs på ett visst sätt för jag tror aldrig på mig själv. Företagen varslar som aldrig förr just nu och jag var utan uppdrag i 6 månader som var en mardröm. Jag vill inte sätta mig i den situationen igen utan jag fick ta första bästa ”lediga” uppdrag för att inte råka ut för att bli varslad som många andra på mitt företag.
Jag förstår att det är en dubbel känsla och din oro för att bli varslad. Skönt att du trivs med det som du gör och att det är fina kollegor annars i teamet. Men trist med teamledaren såklart.
Det är svårt att säga ifrån. Jag kan själv oroa mig för att personen ifråga ska bli arg, även om det jag säger inte är menat som kritik, och/eller att jag ska framstå som dum och svag. Samtidigt är det ibland nyttigt att öva sig på att ge feedback och berätta vilka behov man har på ett konstruktivt sätt.
Ja det känns som att mycket i teamet saknas liksom. Jag vill se förändringar men jag är ny och vågar liksom inte komma med förslag. Även om jag har jobbat på företaget i tio år.
På vissa arbetsplatser kan det vara svårt att komma med förslag om förändringar. Nu vet jag ju inte var du jobbar, men det kan vara själva arbetsplatskulturen som är skev.
Jag har varit på rent toxiska arbetsplatser där jag börjat fundera på om det var jag själv som var knäpp (kollegor som vägrade kommunicera med varandra, vuxna som mobbade, djupgående konflikter osv). Då får man försöka distansera sig själv mentalt så gott det går tills man förhoppningsvis kan ta sig därifrån.
Mitt jobb och många andras ger friskvårdstimme eller timmar. Mitt jobb erbjuder två timmar som AG vill att man tar helst i början eller slutet av dagen, de två timmarna kan fördelas hur man vill under veckan. Jag använder tiden för det mesta till träning, ibland till att cykla hem tidigare från jobbet, ibland att handla eller så, eller hämta barnet tidigare på förskolan. Känns dock som att en av pedagogerna ifrågasätter min arbetstid när jag kommer träningsklädd. De flesta verkar inte bry sig men särskilt en. Hur brukar personal på er förskola reagera med liknande situationer?
Fast om tanken är att personalen ska må bättre och därmed prestera bättre och vara mindre sjuka så bör man väl använda timmarna till just friskvård? Inte nödvändigtvis fysisk träning varje gång men att tex åka och handla blir ju helt bakvänt, man gör ju även sig själv en björntjänst, speciellt om man inte tar tiden till träning eller återhämtning senare på kvällen. Men förskolepersonalen ska såklart inte bry sig.
Vår förskola är extemt kinkiga.. Får mail/papper flera gånger per termin om att man inte får träna, handla eller annat liknande medans barnen är på förskolan, inte ens om det är friskvård. Även jobbar man hemifrån ska man antingen lämna senare eller hämta tidigare, som att de aldrig hört talas om flex? Blivit väldigt provocerad.
Fast nej? Om man jobbar hemifrån har man ju rätt till samma pauser som vanligt. Om jag handlar på min lunch, eller passar på att träna, angår ju inte förskolepersonalen. Hos oss har många föräldrar kontorsjobb, jobbat en del hemifrån och jag upplever inte alls några sådana signaler från förskolepersonalen.
Oh shit, så dom bestämmer att ni ska låta era friskvårdstimmar brinna inne och jobba istället.. eller menar dom att ni ska hämta barn och sen stämpla in en frisskvårdstimme? För det lär ju inte arbetsgivaren tycka är okej att betala för?!
Jag har träning på arbetstid (jobbar i Försvarsmakten) och det är en arbetsuppgift som alla andra att träna, det är KRAV på det. Nu är mitt barn förbi förskoleåldern men aldrig att jag hade brytt mig om vad de tyckte om det. Det hade de isåfall fått ta med min högsta chef, lycka till förskolan säger jag.
Har aldrig blivit ifrågasatt. Jag har förtroendetid och min man jobbar oregelbundet och kväll och just nu är vi även föräldralediga så vi har ofta ledigt mitt på dagen. Jag har ju hört om den här debatten och känner ofta skyldig när jag kommer träningsklädd eller tillsammans med min man för att vi ska åka och handla tillsammans, men barnens förskola har en väldigt bra arbetsmiljö så tror inte att personalen är så snåla och dessutom håller får jag ju inte lämna dem senare än kl 9 så vad ska vi göra istället, sitta gömda och låtsas att vi jobbar förmiddag som alla andra?
Men va, man får la gå klädd hur man vill utan att de ska tro att man tränar istället för att hämta barn. Måste man ens försvara sina träningskläder? Tänk om nån byter om till träningskläder på jobbet och hämtar barn efter det, skulle de ifrågasätta då också? Löjligt av dem som jobbar med ditt barn.
Fattar att en del personal bara är nitiska, men har ni som får gliringar eller onda ögat era barn långa dagar på föris? För jag tänker att personal blir mer uppmärksam på folk som har sina barn där 07-17, än om barnen går 08.30-16.
Klämde precis en påse. Inte för att dom var så goda, utan för att jag inte bara kan äta några stycken. Hade många gånger hellre tryckt i mig Smash faktiskt.
De funkade men tyckte inte de var jättegoda faktiskt, smash alla dagar i veckan, de från Mauri var en b version och saknade saltet och det var typ ingen god choklad.
Min artonårige grabb håller på att ta körkort och misslyckades nu med andra uppkörningen. Han fick samma kritik som förra gången, att han kör lite hetsigt i korsningar och liknande. Det är den enda kritik jag hört att han fått. Jag tycker att det är allvarlig kritik eftersom det med stor sannolikhet kommer ske en olycka i vinter med sådant beteende i trafiken. Min man tycker att det är allvarligt men att han borde fått körkortet och lära sig under tiden. När vi kör med honom har vi testat olika metoder för att få honom förstå, både pedagogiskt och att skrika, förklara konsekvenser av sådant beteende och allt mellan himmel och jord. Körskolan har framfört liknande vad jag vet i alla fall. Jag börjar tro att 18åringar är för unga för körkort. Vet inte vad mer vi ska göra för att få honom att förstå.
Betalar ni hans uppkörning och körkort? I så fall säg att han inte får köra upp mer innan han övar och förstår, han får gå fler lektioner och öva mer.
Betalar han själv så får han väl fortsätta kugga tills han lär sig.
Jag tog körkort vid 35. Kanske inget att rekommendera att vänta sååå länge om man behöver köra bil (jag klarade mig med cykel, buss och tåg) men jag märkte ju på uppkörningen att jag låg på plus redan från början iom att jag var mognare, lugnare och tryggare. Ligger ju inte bara i ålder såklart utan även personlighet, men jag hade nog inte varit en bra bilförare vid 18 och väldigt många behöver ju inte köra bil när man är 18.
Lite besviken på att Ellinor fick typ allt att handla om sin graviditet efter att hon gick ut med den. Annars gillar jag dem, särskilt Johanna! Älskar när de löjliggör sig över dumma gärningsmän.
Ja, kanske. Känner väl mest att det är lite lite jämfört med vissa som enkelt kommer upp i flera tusen mer en helt vanlig dag? Men jag har ett stillasittande jobb och bor så att jag måste åka bil överallt, önskar egentligen att jag fick mer rörelse automatiskt i vardagen. Ska försöka lägga ribban lite lägre för när jag kan känna mig nöjd!
Tror till och med hälsofördelarna började på 4k nånting och slutade på 7k, det var inga större hälsofördelar efter det. Så kul med alla som skryter om sina 10k steg 🤭
Är det många som skryter om det? Jag går minst 10 000 steg om dagen. Det är inte så mycket och för mig ger det också lite mindre tid åt att bara sitta still eller ligga i soffan och göra ingenting…
Men var och en gör ju som den vill och behöver inte hela tiden följa nya rön. Huvudsaken är att man rör på sig och lyssnar på sin kropp. Och tar reda på vad som är fel OM man börjar få ont nånstans. Överbelastning? Igångsättningssmärta? Dålig hållning? Etcetera.
11700, mitt genomsnitt är 12600. Men alltså jag går typ 15 minuter till/från jobbet, sen 15 min till förskolan. Och ofta en liten lunchpromenad och varannan dag en kortare löprunda. Men idag är jag förkyld, så blir Marabou i sängen hehe.
7900. Har ett generellt sett stillasittande jobb och försöker få in en liten promenad om dagen men har idag fått springa runt halva företaget några vändor haha
Att säga sig bo i Sverige, huset här är hemma, men spendera nästan all sin tid i annat land med sin dotter och butik – är inte det ett folkbokföringsbrott? Man ska väl vara skriven och folkbokförd på den adress man spenderar flest nätter under ett år?
Man får vistas utomlands under en period men ändå vara folkbokförd i Sverige, tror.ä det är ett år. Kolla på skatteverket om du är mer intresserad.
Du ska ju då va folkbokförd på din adress i Sverige för det är ju inte ngn annan svensk adress du spenderar mer tid på.
Det är så intellektuellt nedbrytande att gå till en kurator. Man får så många ”borstar du tänderna på morgonen?” frågor och de läser in en massa typ: ”och hur tungt har det känts för dig att gå vidare nu?” när jag berättar om en enskild flirt typ.
Vad är det för kurator?
Om du inte vill gå dit, så gå inte dit.
Antingen är det fel person för dig och du får försöka byta eller så är inte samtalsstöd ngt för dig om du känner dig ifrågasatt av att de ställer frågor.
Är så värdelöst att gå till kurator när man själv är väl insatt i sin psykiska hälsa och problematik. Varför kan man inte bara få gå i vettig terapi. Liksom Kerstin jag har genomlevt trauma jag behöver höra att det är bra att sova och gå promenader.
Instämmer. Gick en gång, kände mig idiotförklarad och vägrade komma tillbaka. Har betalat för att gå till en privat terapeut, och oj vilken skillnad. Dyrt, men kände att jag faktiskt fick ut nånting av det, jämfört med att trampa runt bland menlösa kuratorer.
Är det fler än jag som inte riiiktigt kan tro på dom som fött barn utan att dom visste att dom var gravida? Var ju en i Kanada nu som dessutom hade två barn innan som inte heller fattade att förlossningen börjat? Fattar om det är någon djupt nere i ett missbruk men liksom vanliga kvinnor? Fattar verkligen inte haha
Tror man vet att man är gravid men lurar sej själv,mensen krånglar typ,naturligt mensen inte kommetr pga stress eller annat. Man vill inte veta.
Har väldigt tro man kan vara gravid i nio månader utan att fatta det själv.
Finns en på tiktok som var gravid och det syntes absolut INGENTING fram till månad 7-8. Hon visste att hon var gravid men hon var smalare än normalt men inte benrangel, det syntes ingenting ändå. Så man måste inte vara ”fet”.
Självklart vet de, men jag tror att många gånger är det lättare att leva i förnekelse. Som en försvarsmekanism och ett desperat försök att slippa ta ansvar för verkligheten.
Dom kanske är vana vid oregelbunden/utebliven mens så det är inget konstigt, bebisen ligger på ett sätt att man inte känner av den i magen, man är tjock så det syns ej osv osv. Tror absolut att det är möjligt!
Jag känner en som fick barn utan att veta att hon var gravid. Alla var totalt chockade.
Några dagar innan hon födde så var vi ute och festade ganska rejält. Hon var helt plakat den kvällen och dagarna efter mådde hon konstigt. Var orolig i magen och var allmänt dålig bara men hon trodde det bara var bakfylla tills hon fick magsmärtor och åkte in till akuten. Och där fixk hon reda på att det var dags att föda.
Satt hemma hos hennes pojkväns bror när han fick samtalet om att hon hade fött en helt frisk pojke 😅 sjukaste någonsin
Men ja, hon var överviktig, gick på p-piller så hade inte mens och hade inte märkt av något mer än att hennes mage hade ”bubblat” mer än vanligt. Det var ju bebisens rörelser.
Så ironiskt hur synd min sambo tycker om sig själv nu när vi pottränar 2åringen och har tagit bort nattblöjan. I FEM nätter har han faktiskt sovit dåligt pga byta lakan. FEM NÄTTER. Själv har jag de senaste 3 åren varit gravid 2 gånger med kräkningar dygnet runt i 6 månader vardera och nattammade äldsta 1 år och yngsta är bara 4 månader så ammar ju endast. Var bara tyst gubben………
Haha har aldrig sagt det är synd om mig men att gnälla till någon som varit vaken i 3 år är ju lite som att typ Elon Musk beklagar sig till en hemlös över att matpriser ökat.
För övrigt var pappan väldigt med på att skaffa barnen också så då borde ju inte han heller få klaga?
Haha, mitt ex var lika dan. Alla vi mötte skulle få veta hur jobbigt det var med sömnlösa nätter när lillebror kom.
Men att jag tagit alla nätter i 2år innan dess med storebror (sov i separata sovrum pga att han ”jobbade faktiskt och behöver sova”) skulle jag inte klaga över.
Det hade varit 9 månaders sjukskrivning för ”du ger ju liv åt en ny människa”. En mödravård och förlossning med obegränsad budget. Köra 20 mil i Norrland för att BB har lagt ner? Hade aldrig hänt.
Äh jag håller med dig. Vilken jävla gnällpelle. Alla dessa ”det är inte synd om mammor!!!!” Snark alltså. Har ni inte egna barn eller är det så länge sen att ni glömt? Jävla pick me’s.
Jag tycker du är värst här. Han kan inte ens vara gravid. ”Buhu men jag då”. Eftersom du tycker synd om dig själv blir jag bara anti och tycker mer synd om honom än om dig.
Kände exakt samma sak! Som att det är en chock att man sover lite, inte har mycket egentid och stressar sönder som föräldrar. Herregud, ni visste detta. Njut bara.
Haha men var är läsförståelsen? Tycker inte synd om mig själv och älskar att vara förälder, även om man lite trött ibland. Älskade också att vara gravid och sörjer lite att jag kanske inte kommer vara det igen. Eller gå igenom en förlossning!
Tycker bara det är komiskt att han klagar på 5 dåliga nätter när jag inte sovit en enda hel natt på 3 år. Inte ett dugg synd om mig. Och faktiskt inte han heller.
Haha kommentarer som dessa. Säger du samma sak till dina gravida vänner eller vänner som är föräldrar? Eller kollegor som har barn?
”Har du foglossning? hyperemesis gravidarum? Herregud, ni visste detta. Njut bara”
”Har ditt barn inte sovit bra sen det föddes och är nu 5år? Herregud, ni visste detta. Njut bara”.
”Han kan inte ens vara gravid”. Jävligt tröttsam kommentar. Kan han känna empati? Kan du känna empati?
Nu är inte jag ts, men lyfte inte denne att det var konstigt med SKILLNADEN mellan denne och sin partner? Att det är synd om partnern efter några dagar men inte ts som gjort det i åratal?
Nån som gått ner i vikt med mindre justeringar av kosten? Jag behöver gå ner minst 20 kg, väger runt 100 idag och är 178 cm lång. Har minskat ner mängden på min frukost, lunch och middag med ca 30 %. Äter nåt litet på kvällen. Försöker undvika socker. Min stora last är mackor, chips och mat. Särskilt på kvällen blir jag sugen på att äta, så kvällarna är jobbigast. Har varit igång i 3 veckor och har gått ner nåt kilo så hoppas det fungerar.
Jag skulle snarare fokusera på att äta rejält med mat men fylla ut mycket av det du äter med grönsaker. Satsa på fem måltider om dagen, se till att få i dig mycket protein och fibrer samt nyttigt fett som mättar. Du kommer snart märka att suget efter mackor ger sig när du faktiskt får vara mätt och fylld av bra saker. Planera måltiderna dagen innan, skippa inga mål, ha inte för många förbud utan live a little men låt majoriteten av maten vara näringsrik. Rör på dig i vardagen mer och sov ordentligt!
Precis så här som Anonym 20:27 skrev gick jag ner väldigt mycket. Gör det enkelt men ät dig mätt på bra saker. Och förbered så att du alltid har lite mellanmål också.
Jag säger bara en sak- ozempic! Har förändrat mitt liv efter 20 års jojobantande. Går ner i lagom takt utan att vara speciellt hungrig och har helt tagit bort sötsug och matbrus 🙏🏼
Snälla tipsa inte om det, det är en sista utväg om man inte klarar av att gå ner i vikt själv. Det finns många biverkningar och man kan inte sluta hur som helst, inget man ska tipsa om till höger och vänster.
Jag vägde också runt 100kg och är 183cm lång, började använde Lifesum och vägde all mat jag lagade själv. Gick ner till 78kg (hade som mål 80kg men kroppen ville tydligen något annat) och har sedan dess stått still där, förutom under graviditeterna men efter de har jag lätt gått ner igen. Gick i snitt ner 0.6kg i veckan, enligt appen är det hållbart med 0.5kg så det var målet. Det här var ca 6år sedan.
Jag har! Det som funkar för mig är att äta mindre portioner, mindre hämtmat och dra ner på socker. Som du säger, kvällarna är jobbigast, men mitt knep är att vakna tidigt, trötta ut mig riktigt ordentligt under dagen så att jag somnar tidigt och inte har så mycket tid och energi över att känna suget på kvällen. Ge det tid så kommer det gå toppen.
Mitt tips är att ADDERA saker. Addera nyttigheter, addera träning. Då blir skiftet enklare. Men ja, mackor är ju gott men tyvärr onyttigt. Tipsar om grekisk yoghurt (mättande, rent livsmedel) och vaniljkeso (smakar risifrutti!). Att börja äta jättenyttigt och träna massor samtidigt går sällan bra. Därav mitt tips.
Dessa tips kommer garanterat funka, jag rasade i vikt.
1. Promenera – försök gå minst 7-10k steg dagligen. Promenera gärna direkt efter mat. Om du har möjlighet kan du lägga till några pass styrketräning, kolla på olika övningar Youtube.
2. Protein! Massor protein. Då håller du dig mätt mycket längre. Undvik snabba kolhydrater.
3. Mindre portioner. Vi hinner oftast bli mätta innan vi ätit upp maten. Försök minska portionerna, jag insåg snabbt att jag faktiskt blev mätt på mycket mindre. Inte sådär proppmätt utan ”skönt” mätt.
Japp, tog reda på hur många kalorier jag skulle ligga på, fortsatte att äta samma saker men inom rimliga gränser (1 macka istället för 2, böt ut kvällsmacka mot godis en gång per vecka och då häller jag upp en mängd som motsvarar samma och håller mig till den, osv.), efter ett halvår började jag ändra mer på innehållet för att få i mig mer protein, samma antal kalorier men äter keso och nötter till frukost och en macka till mellanmål istället. Ät det du tycker är gott men inom rimliga gränser till att börja med, ändra inte allt på en gång, då blir det jobbigare med förändring, t.ex. att börja äta massa sallad istället för det du tycker är gott. Mvh gått ned 14kg sedan februari.
I början vägde jag maten och räknade ut vad måltidernas kaloriinnehåll är, men nu har jag ett hum om hur stora portioner jag ska äta och tar aldrig en extra portion för att det är gott.
Är det inte en märklig trend härinne att de som ifrågasätter influencers kallas ”sorgliga nolifers”, medan de som blint följer, hyllar och shoppar allt de gör reklam för anses helt normala och inte sorgliga?
Jag följer ingen stor influencer men kikar in här för att det är kul när någon vågar ifrågasätta eller har gjort nån kul spaning. Ändå dyker det alltid upp någon bitter försvarare som tycker någon är tragisk för att man inte sväljer allt de försöker kränga på oss. Men är det inte betydligt mer tragiskt, och ja, korkat, att dyrka och konsumera varje ord och pryl från obildade människor på internet? Jag är snarare förvånad att vi inte bojkottar mer än vi redan gör och undrar genuint vilka det är som sitter härinne på en skvallerblogg och försvarar dessa människor och samtidigt tycker att dem själva är bättre än andra.
Jo jag håller med dig. Alltid en massa påhopp om man ifrågasätter någon eller skriver något negativt. Verkar som man måste dyrka influencers these days, men ändå hänger alla här.
Det roligaste är ju när någon skriver om en influenser i en kommentar här och sedan blir påhoppad av nån som ilsknat till med ”skaffa ett liv”, ”du är besatt av *influensern*” ”hur kan du bry dig så mycket om vad influensers gör” osv – så sitter den ilskna kommenteraren själv här inne. I ett kommentarsfält. På en skvallerblogg. Om influensers.
Obs gäller helt vanliga kommentarer, inte galningarna som härjat om HT och Friberg i 100 kommentarer var på senaste
Är det inte märkligt att de som ifrågasätter influencers kallas ”sorgliga nolifers”, medan de som blint följer, hyllar och shoppar allt de gör reklam för anses normala?
Jag följer ingen stor influencer men kikar in här för att det är kul när någon vågar ifrågasätta eller gör någon rolig spaning. Ändå dyker det alltid upp någon bitter försvarare som tycker man är tragisk för att man inte dyrkar dessa människor. Men är det inte betydligt mer tragiskt, och ja, korkat, att dyrka och konsumera varje ord och pryl från ett gäng obildade människor på nätet? Ibland undrar jag genuint vilka ni är som är helt besatta av att dyrka influencers och samtidigt tycker att ni är bättre än andra här inne.
Hemnet ät ju bara en annonsplatsform för bostäder! Det är inte mäklaren som bestämmer övet priset, de gör en värdering och sen kan priset sänkas i samråd med säljaren om det tex går trögt med försäljningen.
Varför stör jag mig så orimligt mycket på SaraLagom? Tyckte verkligen om henne förut men jag vet inte vad det är som känns så skavigt nu.. hennes eviga tjat om hennes nya kille – som hon för övrigt flyttade hem till efter några månader. Ventilera med mig!
Ps stör mig också orimligt mkt på hur mkt Bea avbryter Hanna i surrets podcast. Galetttt
Jag stör mig typ på att hon inte träffar barnen eller tar hand om dem så mycket pga hennes bröstop… vilken prioritering liksom. Tyckte om henne så mycket förut. Men har börjat fundera på om anledningen till att hon ej är så mycket med barnen är ifall hon varit våldsam mot sitt ex F, det var ju ngn som skrev de i samband med skilsmässan
Håller med till 100%. Tycker synd om
barnen (som är väldigt små) som fått max 1 natt per vecka med sin mamma senaste månaderna. Allt annat än att umågs med barnen verkar prioriteras. Innan separationen tycker jag hon verkade vara en vettig person men nu vet jag inte längre.. Att prioritera sin nya pojkvän och att måla hans lgh framför tid med barnen känns inte schysst. Har dessutom varit utlandsresor, bröstoperation och festande framför det familjeliv hon kämpat så för..
Förstår verkligen inte hur deras upplägg med barnen fungerar men funkar de för dem så Who am i to judge.
Men tycker ändå det är lite konstigt att hon flyttat in hos den nye pojkvännen men ska flytta ut sen när huset är sålt och hon kan köpa något eget, då ska ju hon och barnen bo ensamma och bygga upp sitt liv själva.
Håller med det alla ni skrivit. Så konstiga prioriteringar och allt annat än att vara med barnen verkar gå först. Blir så ledsen för deras skull. Har själv barn och kan verkligen inte se hur jag hade gjort samma prioriteringar, men men. Sen att hon flyttar in och gör om massa i lägenheten, köper möbler osv, för att flytta ut sen? Tror inte på det för en sekund. Hon är nog där för att stanna och tror helt ärligt att hon är en person som hade kunnat välja ny partner över sina barn. Det är bara ngt som är så off med henne och hur hon verkar hantera allt.
Samma här. Gillade SL och tyckte synd om henne iom skilsmässan. Nu…. Not so much. Bli tillsammans med en ny kille och presentera barnen för honom typ 1 månad senare, inte okej. Flyttat in hos nya killen, träffar knappt barnen, opererar brösten och skaffar linser och käkar bli-brun-piller och blonderar håret och festar och har sig.
Något står inte helt rätt till med tanke på hur lite tid hon verkar spendera med barnen. Hon har alltid en ursäkt när de väl ses för varför tiden med barnen med kortas ner.
Håller med. Och när hon väl har dem så verkar hon jämt jäkta på med annat? Typ fixa och dona istället för att bara _vara_ med dem. Vad håller hon på med? Verkar inte må bra.
Någon av de senaste gångerna hon hade dem reagerade jag på att det var typ en(?) dag sen lämnade hon hos farmor och farfar på kvällen. Tänkte att ”jaja hon kanske ska jobba” men så åkte hon till sin nya kille och typ hängde.. hur kan man göra så?
Undrar varför inga trådar får startas på Flashback om henne. Måste ju vara nån moderator som vill skydda henne. Sett att flera startat trådar som tagits bort. Ett argument var att hon inte hade tillräckligt många följare, men hon hade då 30.000. Låter inte troligt.
Okej Ne nu kan jag inte vara tyst längre för jag tycker ni ger SL oförskämt mycket skit och spekulerar oerhört mycket. Men barnens far F är snarlika stor som SL på socialamedier men han skrivs det inget ont om?
Jag följer dom båda och har gjort det i flera år. Jag har reagerat många gånger att SL nämner att det är pappa-helg, samtidigt som F postar på sina sociala medier att han är ute och super och gör betydligt fler dumma saker än vad SL gör. Vilket innebär att han då lämnat bort barnen, men det är ingen som skriver och reagerar på det.
Jag tycker det är bra av SL att hon prioriterar sig, förmodligen varit väldigt vilsen det här året, med full förståelse vad hon gått igenom. Eller överlag dom senaste åren. Minns hur sjuk hon var med A i magen och vad gör F? Jo han lämnar SL ensam med deras äldsta dotter för att sticka utomlands, inte bara en gång, utan flera gånger. Bara här om dagen la F ut att han ska till usa om 1 månad, kan satsa 1000kr på att han inte tar med sig barnen.
Jag har skrivit med SL flera gånger och hon är alltid så trevlig och svarar, så skriv till henne om ni nu undrar hur hon tänker?
En sak jag också märkt utan att hon själv nämnt det tror jag? Är att barnen inte alls syns lika ofta, men hon har tydligt gång på gång sagt att den som har barnen bor i huset. Jag ser att hon är i huset men inte så mycket bilder på barnen, oftast bakifrån eller från profil, hon kanske inte vill exploatera sina barn längre och har valt att inte göra någon grej av det som vissa andra influensers gör.
Ibland kan vi människor behöva tänka ett varv till.
Gjorde flera dumma misstag på jobbet idag. Alla kunde redas ut och jag korrigerade dem, men var så stressad hela dagen och nu känns det som att jag knappt vågar gå till jobbet imorgon, är rädd att chefen är besviken och arg på mej. Hur ska jag hantera ångesten så jag får sova något inatt?
Jag är säker på att chefen har helt andra problem att tänka på än dina misstag. Lovar dig att det verkligen inte är hela världen! Du kan skämta bort det imorgon och säga att det verkligen var en tokig dag för dig, men att du lever och lär.
Titta på en serie och njut av en fin höstkväll idag! ❤️ Kan som tidigare chef innerligt lova dig att din chef inte tänker på dig eller dina fel just nu.
Jag adopterade en katt för sisådär 2 år sedan nu. Världens mest tålmodiga och snälla katt. Rivs aldrig, bits inte, hon är supersocial och verkligen jättesnäll. Vi har märkt att hon känner sig ensam då vår seniorhund inte är så skoj att leka med. Igår tog vi hem en 5mån kattunge som också är omplacering/hittekatt. I min bästa fantasi tänkte jag att vår tjej skulle bli överlycklig över att ha fått en kompis men alltså NEJ. Hon fräser och morrar åt den stackars ungen. Så fort han rör sig ska hon fräsa, trots att hon befinner sig på avstånd. Idag har dom kört nos mot nos och hon har även nosat kattungen i baken, så nyfiken är hon men fräsandet avtar inte.
Snälla kom med tips på vad vi ska göra? Hon är inte aggressiv utan jag upplever henne som rädd och försiktig. Ska man bara rida ut stormen? Jag blir hypernervös av det här..
Ge det lite tid! Det har gått en dag. De behöver få landa och lära känna varandra. De kommer säkert vänja sig så småningom och börja tycka om varandra men som sagt, ge det tid!
Blir galen, så fort mitt hår blir minsta flötigt så börjar det klia och bli sårigt. Har kunnat gå upp till 5 dagar utan hårtvätt innan och det har inte varit några konstigheter. Men nu sen några månader tillbaka börjar det klia efter 2 dagar. Vad ska jag göra?!
För mig har det hjälpt med apotekets hårbottengel på flaska och the scalpologist hårbottenskrubb från normal. Inget kli längre. Jag blir alltid kliig och får torra flagor så fort luften blir torr. Trodde först det var mjäll, men mjällschampo har inte funkat och det återkommer varje år höst/vinter.
Min hårbotten blir också som du beskriver av schampon med stark parfym, kan det vara det? Klarar inte alls elvital eller schwarzkopf, brukar köra med garnier fructis eller barnängen. Just nu provar jag happysoaps schampokaka och är nöjd.
Plackers, kick, handtvätt, ögonskuggspalett, trevligt schampo på pump eller Aussie. Och om de har lakritskulor med choklad. Tonys choklad. Ibland joes dadlar. Men det bästa av allt glasögon med minusstyrka!
Varför skulle hon vilja ha det? Hon verkar må bra som det är, resa, vara fri, vara med sin kärlek, göra saker för hennes skull! Inte värt att förstöra.
Tamponger i storpack. Annars är de inte så mycket billigare på saker än typ ica. T.ex bomullspads köper jag på ica för 7.95. Och förra veckan var det 3 för 20 där. Och vad kostar de på normal nu? 15?
TS – Okej, är det någon som faktiskt har köpt handdukar någonstans och kan rekommendera något? Är inte intresserad av tips som man inte har testat själv.
Gant har bra, dock lite väl tunga och så tar lite längre tid att torka iom att de är så tjocka. Men väldigt mjuka och bra kvalitet så de är värda priset.
Rituals har haft bra men har inga nya därifrån så vet inte om de ändrat något på dom. Tunnare än Gants men de drar ihop sig sådär som många gör tyvärr och ska bara tvättas i 40 grader.
Har ett par gruppmedlemmar som börjat använda gråstensmetoden mot mig. Hörde av en tidigare gruppmedlem hon blev utfryst också. Vi i gruppen möts inte så ofta, men de anar inte vad de gör i onödan.
Alltså ibland är sånt här roligt men som nu undrar man hur det är med synen för tant? Hur fick du det till mördarsniglar? Men ja kul grej, du vinner nog några likes, grattis.
Kan du inte bara låta bli? Folk kommer inte sluta kommentera sånt bara för att du kommer och håller på sådär. Du kanske inte tycker det är roligt, men är det så svårt att hålla tyst? Det är liksom en jävla blogg, du överlever av att scrolla vidare. Du behöver inte ens förstå varför nån råkar läsa något.
Jag tycker givetvis inte att man ska mörda meningsmotståndare men det är lite ödets ironi att detta är mannen som tyckte att skjutvåldets offer var ett nödvändigt ont för rätten att bära vapen:
”I think it’s worth to have a cost of, unfortunately, some gun deaths every single year so that we can have the Second Amendment to protect our other God-given right”
Kul att behöva sjukanmäla sig på grund av enorm vaxpropp. Nedsatt hörsel, yrsel och väldigt ont. Kan inte ens sova. Tagit en ipren och hoppas det hjälper. Läkartid imorgon
Äppel, hallon, blåbärspaj eller morotskaka?
Morotskaka
Med mycket glasyr!
Och glasyr i mitten 🤤 gör dubbel sats och sätt hälften i mitten och andra på!
Morotskaka.
Blev dock sugen på blåbärspaj nu, med massa vaniljsås. Så blåbärspaj också antar jag
Allt är ju otroligt gott. Men tror det får bli äppelpaj.
Blåbärspaj eller morotskaka 😍
Jag tackar ja till allt men man gillar ju listor:
1. Morotskaka (massa glasyr tack)
2. Äppelpaj (dränkt i vaniljvisp)
3. Blåbärspaj
4. Hallonpaj
Åh vad kul att se dig igen Flundra! 😍
Morotskaka! Men gillar också den finska varianten av blåbärspaj som är typ som en mjuk kaka med blåbär. Med vaniljsås till 😍
Anne Anonym tog en paus.
Det lät gott!
🫐😍
Morotskaka!
Av dessa blir det äpplepaj. Annars hade jag helst velat ha rabarberpaj🤤
Morotskaka är godast, om man kör rätt recept. Dock väldigt tidskrävande.
Äppelpaj kan aldrig gå fel och är SJUKT gott (med massor vaniljsås) 🥰
Äppelpaj eller morotskaka 😍
Knäckig hallonpaj 💖
Kan någon hjälpa mig klura ut vad dom sjunger i låten Semesterparadis med Mojje, i refrängen, efter ”delar på ett smultronstrå”, vad sjunger han efter det? Blanda ….. och is??? Jag blir galen, vad fasen sjunger dom hahah
remolad. Enligt google.
Remoulad*
Tack för rättning! 🧡
Blanda remoulad och is, semesterparadis 😋
Otroligt dåligt artikulerat isåfall, om det är remoulad, låter som ” blandare o naråis” haha
Man kan inte riktigt lita på internetet:
https://www.musixmatch.com/lyrics/Mojje/Semesterparadis
Tvivlar på att de sjunger remoulad 😅 vet att det står så när man läser låttexten, men remoulad är ju dessutom felstavat, så har ju uppenbarligen blivit något knas där.
”Blanda lemonad och is”
Ja det måste det ju vara – remoulad liksom… Hahaha!
Så fel text på google och sporify?
Ja. Varför skulle de sjunga att man ska blanda remoulad och is? 😅
Absolut ingen aning. Barnlåtar är inte alltid logiska.
Det är ai-översättningar. Google är i sig ingen källa, det är en sökmotor.
Blanda lemonad och is låter mest rimligt, men lyssnar på när dom sjunger låter det inte som det till 100 procent ändå, så jag blir galen!!
Jag tycker att man hör att de sjunger lemonad. Jag lyssnade på Spotify och kollade samtidigt låttexten och då stod det ”remolad” men kunde verkligen inte höra det, tycker man hör att de sjunger lemonad.
Är han fortfarande sjuk?
Någon som vet om Per Andersson är singel?
Hurså är du sugen? Han har nånting 😊
Ja nånting har han!
🤮
Varför spy-emoji?
Jag vill ha honom men jag kanske är för ung, (under 30). Men män gillar unga tjejer?
Han gillar unga.
En snabel har han.
Ingen aning, men han är inte gift och verkar inte ha någon sambo iallafall.
Han är skild
Ingen aning men han verkar sjukt trevlig. Träffade honom när han var med på Diggiloo 😍
Han raggade på mig förra sommaren, verkade så mycket singel (och mycket sugen). Är 32 år så inte purung.
Har han stor?
Men eww
Han har stor *** också!
Petrina?
Hej vegantjejen! 😀
Inte längre, hänger du inte med? 😂
Ha! Korrekt, inte längre. Nu äter jag mest vegetariskt men ibland vilt och gör undantag för våfflor. Så våfflerian 😂 Har slutat dricka också, gjorde mig tydligen till ett as 😁
Våfflor!!
Hej! 👋
Ni som har pigmentfläckar i ansiktet, vad använder ni för hudvård? Hoppas på att någon sitter på ett supertips för att minska synligheten
Laser eller ipl. Funkar perfekt!
Eucerins anitpigment hudvårdsserie
Jag använder produkter / serier som är gjorda för det, finns rätt mycket för just pigmenteringar, om en produkt innehåller hyaluronsyra och vitamin C så är det i sig lite ”bleknande” alltså att det kan hjälpa pigmentfläckarna, jag fick pigmentfläckar när jag var gravid som aldrig gick bort så nu kör jag på hudvård och det har minskat mycket faktiskt 😊
Beroende på budget och om du har en hy som tål det, så ger ju cosmelan/meline också ofta väldigt bra resultat, men det kräver ju lite engagemang och att man går till en bra hudvårdsterapeut som kan se om man är rätt kandidat för det eller inte också.
Retinol och sen spf spf spf
Har fått pigmentförändringar de tre senaste somrarna. Syns när jag är solbränd, trots spf 50 och keps och försiktigt solande. De två första somrarna använde jag ACOs pigmentserie, tyckte inte den gjorde nåt. Bytte till Eucerins anti-pigement nattkräm och ansiktstvätt detta år, och den har haft effekt. Betydligt mindre fläckig denna sommar. Helt borta är det ju inte, men avsevärt bättre!
Favoriter jag saknar ur godis sortiment som försvunnit, någon som minns?
– Brejk
– Ferrari lakrits (utan salt på)
– Röda sura läppar, sååå goda 🙁
Brejk var länge sedan!
Det fanns karameller som såg ut som halstabletter i olika färger och smaker. Kommer inte ihåg vad de heter.
Samt karamellen som smakade dom mjök och jotdgubbar.
Dom karamellerna/klubbor med mjölk och jordgubbar säljs på normal nu iallafall 😃
Ööööj brudar ska ni ha lite campino eller
Som sallad, fast krispigt!
Ååååh Brejk!❤️ Godaste chokladen nånsin
Det fanns Disney chickladkakor.
Det var vit och mjölkchoklad. Den vita chokladen föreställde en Disney figur och man visste aldrig vem man fick.
Ååååh
Saknar dom stora skum-glasstrutarna som var gröna, rosa och vita. Har försökt hitta online, men inte funnit.
Nu vill jag inte väcka falska förhoppningar men om vi tänker på samma så har jag sett dessa hos godiskedjan Kandyʼz, var förvisso kanske ett år sedan?
Men det kanske är värt att svänga förbi om du bor i närheten:
https://kandyz.se/hitta-butik/
Åh ja, kanske! Dom som är typ 5cm, platta och själva struten smakar apelsin Jag googlade för nått år sen haha, men jag kanske ska göra en lite turne på välsorterade godisaffärer😋
Har du kollat på Matpressen på Rålambsvägen? Dom brukar ha ett rätt brett sortiment och gamla klassiker!
Omg!!!
Gamla marabousmaker, främst den med yoghurt och blåbär.
Åååh
Om vi snackar i-landsproblem är jag själv orolig för att Marabou digestive 100g ska försvinna helt, märker att det blir allt svårare att få tag på i alla fall där jag bor. Sörjer fortfarande att 200g är borta sedan länge.
Gillade Marabou Nonstop, har gjort snabbvisit vid jul någon gång efter förändrat sortiment.
JAAA marabou nonstop var så himla god!! Tänker ofta på den…💔
Av någon anledning tycker jag marabou-choklad är godare i 100 g form, vet inte varför
Åh, tur att det inte försvunnit än då 🌼
Jag har för mig att jag tyckte 200 gram smakade godare då det var större digestivekulor i, mer knaster i det hela.
Anonym 19:18
Magnus hade en glass med vanilj och jordgubbsyoughurt liknande fyllning ett tag. Den var jätte god.
Vem
Är Magnus och kan han bjuda en på glass?😆
Magnum blir automatiskt Magnus!😅
😂😂
Magnum och inte Magnus!
😅
Omg känner igen detta och har varit på jakt efter en speciell Magnus. Var den typ ljusrosa i färgen eller något sånt?
H
Jag blev osäker nu.
Saknar Marabous choklad med dadlar och pistagenötter,de kallade den ”Oriental”. Det är många år sedan, om jag inte minns fel var det 2011 och då var chokladen i grunden av en helt annan smak av vad den nu blivit. Kommer förmodligen dröja länge tills den någon gång smakar som den en gång gjorde.
Apskallar ( de stora lite hårdare i orange , gult ,grönt och rött )
Palle Kulling-tablettaskarna ! De små ( ganska lika tuttifrutti i storlek) gröna och röda.
Håller med om Brejk. Men tipsar om att Fazer crunchy smakar snarlikt.
Jag saknar mycket, men främst
Cloetta Nougtador
Crick
Jumboägg
Körsbär i likör, och hela Alladinasken anno typ 1998 innan de började ändra massa
Äh, saknar egentligen allt som fanns för 20 år sedan innan tillverkarna ändrade recept, blev uppköpta av större koncerner o.s.v.
Ingenting smakar likadant längre. Förr var t.ex. Cloettas Sportlunch och Lysmelk sjukt goda, men så mixtrade de med recepten och nu smakar det skit.
Karin
Kikat bytte recept för många år sedan och den är inte lika god.
Hur kunde de ta bort brejk som verkar ha vart så poppis, tack för tips om fazer ska testa den! Är det den som heter caramel och crunchy?
Håller med om sportlunch, älska den förut också men den är inte alls god längre, upplever att typ alla choklad som var go förr har ändrat smak. Hade massa favoriter förut men har typ ingen längre.
Ja. Äntligen en Nougador fan som också sörjer denna delikata bit! Skandal!
Körsbär i likör och Aladdin-asken innan allt spårade ur, ja tack! Kan tänka mig vilken ask som helst från starten fram till ungefär då.
Brejk hade jag faktiskt glömt bort, det var ju mitt favoritchoklad. Och i övrigt håller jag med om allt.
Tror det var Alexandra Bring (kan ta fel på person men ganska säker) som la upp för kanske en vecka sen eller så, att hennes man hade köpt en hel påse med crick till henne för hon tyckt om dom så mycket typ. Så kanske finns på vissa ställen?
Allt lakrits som har försvunnit 😩😢😢😭
Dom där halstabletterna eller godisarna i kartor med smak av viollakrits och tuttifrutti.
Bästa 😍
Ååååhh ❤️ min barndom
Fantomenklubba som man doppade i salt pulver
Blåa tuttifrutti-ringar innan receptet förstördes och veganiserades…
Usch ja dom är verkligen inte goda nu när dom ska va veganska
Åh, saknar 💔
Saknar SÅ en typ av lakrits jag brukade köpa på lösvikt förr, ovala bitar med ett K på… nån som minns? Var säkert åtta-tio år sen sist…
Jag minns!! Som smakade lite sötlakrits men hade liksom salt på sig
Haha ja, minns. Lakrits är det bästa som finns men så finns det vissa sorter som bara är jätteäckliga. Den här var en sån😅😅
Ja!!!!!
Knasen tablettask
JA!
Minns nån Ferrari lakrits som ej var saltade utan helt släta??? Godaste lakritsen som fanns!
Jag saknar Marabou Premium chokladkaka med citron & ingefära, den var helt underbar och ganska ”vintrig” i smaken.
Inte försvunnit men finns inte att köpa i Sverige i att fall? M&Ms med jordnötssmör i.
Jag saknar dom gamla förpackningarna på marabou. Ni vet den där man drar i en flärp så det öppnas hela vägen runt andra raden.
Haha själv tänkte jag ”tillbaka” till 200g när du skrev gamla förpackningarna. Den du beskriver känner jag dock inte igen.
Oj hmm, måste varit längesen? Minns att jag tyckte att de som är nu var jättedåliga när de kom, men minns inte exakt hur de var innan. Kanske så som du beskriver, låter lite bekant.
Själva godisen finns kvar men när jag var liten fanns den i en haribopåse. Det kanske den gör fortfarande, men har inte sett den på länge: harskitar!
Fast de heter något annat, men små lakritskulor med typ nåt lager av socker på. Eventuellt hint av salt.
Röda sura läppar finns på Hemmakväll här i Malmö i alla fall!
Lääägg av!!! De munnarna som är lite större o platta, finns även i gul o grön? Hittar de ingenstans i Sthlm:((
K-märken!!! Typ lakrits, ovala avlånga med ett K. Så goda
Typ lakrits?
När försvann Brejk?
Raider och tuggummi som kostade 50 öre styck och hette schock tror jag. Röd och svart förpackning, smakade saltlakrits och var mitt favorittuggummi!
Fraktlådan ❤️
Jag hade för första gången tänkt applådera HT för ett bra val det här med att sluta visa sitt barn. Men hon verkar inte alls göra det för att sluta använda sitt barn som content utan tänker enbart blurra ansiktet. Barnet kommer alltså, som jag fattar det, fortsätta vara med som content i både text och bild men ”utan ansikte”. Och barnet kommer fortfarande vara med i reklam efter reklam antar jag. Hon förstår inte alls vad integritet är, utan skriver att barnet fått det nu när hon går i förskolan. Vidare skriver hon även att om det bara fanns snälla människor så skulle hon gärna visa barnet. Seriöst? Så det handlar inte om att skydda barnets integritet, inte om att sluta exponera sitt barn eller använda sitt barn för att tjäna pengar. Det verkar enbart handla om att några dumma människor inte skriver att hennes barn är jättegulligt.
Nej, det blir fortfarande inga applåder till den människan. Inte ens en liten. Även när hon har så god chans att göra något rätt blir allt fel. Det blir bara en stor suck.
Tror förresten att det är hennes sambo som bett henne sluta visa barnet, och att hennes kompromiss är att bara blurra lite så hennes inkomst inte påverkas allt för mycket.
Har också tänkt den tanken, vill så gärna tro att han har mer förstånd än vad HT har
Ja absolut, han valde ju själv att inte synas lika mycket på hennes kanaler. Tror han skäms över hennes rykte och så, det är ju inget att vara stolt över att vara med henne. Men glad att han håller ut, för tror att det blir värre om hon hade barnet själv varannan vecka.
Eller så vill han vara anonym? De flesta av influencers partners vill ju hålla sig i bakgrunden.
Vilket rykte? Han ger kanske också barnet sötsaker
Hon är inte omtyckt alls av många. Och det vet du, du försöker ju så hårt att försvara henne men blir svårt när hon gång på gång visar hur lite hon anstränger sig som både mamma och influencer. Tror verkligen inte han är stolt över henne även om han är glad för pengarna.
Nej, hon provocerar och driver med er följare. Det snackas det om i tråden.
Nej det gör hon inte, lägg ner. Man driver inte om så allvarliga saker som sitt barns integritet herregud.
Ingen vet och inte du heller. Jag menade mer att hon driver nov och försöker provocera om detta med att visa upp saft och skärm bara för att hon vet om hur det blir. Och Jon får mer engagemang. Godnatt
Skulle stå han.
Nog och hon skulle det stå.
Ger hon sitt barn massa socker för att provocera? Du menar att hon bara håller det i pipmuggen för att sedan ta det själv? Det blir så löjligt när du al försvara henne nu, börjar ogilla dig mer än HT faktiskt. Hon står iallafall för att hon är udda.
Folk följer ju inte han.
Ibland tror jag inte du själv förstår vad du skriver, det blir så luddigt. Han var med mycket innan hon blev ”känd” för att vara kass. Sen ville han inte vara med längre.
Samma med dina kommentarer. Otroligt luddigt men jag kan ändå förstå dig. Okej, han kände väl inte för det.
Haha vad är luddigt i mina kommentarer? Tror bara du kör en tillbaka-kaka och tror det räcker så. Men förklara gärna vad jag kan bli tydligare med! Varsågod!
Luddiga och överdrivna svar. Sov nu. Du Godnatt
Okej du kunde inte svara på frågan, det förstod jag väl. Godnatt Abra.
Finns det forskning på hur barnen mår när de blir äldre? Det kan inte vara nyttigt att hela tiden visas upp och att inte kunna ha hemligheter och att alltid agera som en skådespelare.
Det kommer att komma får vi hoppas och jag gissar att det blir många terapitimmar för de här barnen
Eller så blir de själva influencers.
Tråkigt att hon inte kan prata med följarna som hon vill på Snapchat för att det finns folk som är knäppa.
Men ska du hit och trolla runt idag igen Abrakadabra Simsalabim!!
Hur vet du att det är den personen?
Hennes sätt att skriva avslöjar henne genast!
Vadå henne? Det är en kille
Hahaha varför skulle det vara en kille? Som är besatt av att skydda Hanna? Isåfall hennes sambo. Men han är inte såpass gammal att han skriver på det sättet.
Det är en ung person. Och ingen följare
Hur vet du det?
Har du inte hängt med eller? Personen har berättat
När berättade du det?
Någon dag sedan
Det finns många anonyma här. Undrande
Går att göra både Instagram och snap privat, men då kan man ju inte få visningar av alla som tycker cirkusen är intressant och sen fejka att man är omtyckt för samarbetspartners 🤭
Hon borde lära sig vad integritet innebär och hela hon och hennes sätt att influera är bara osmakligt. Varför ger hon barnet saft 24/7? Det är så onödigt och konstigt bara. Sedan att barnet själv får bestämma och .. på tal om integriteten att ”blurra”. Så obildad! Förstår inte hur hon och linsan kan vara influencers. Saknar ord 😶
Det är nog som hon vill driva och provocera.
Nej.
Jo, det är det. Hon har ju även skrivit andra saker för att driva och provocera men tro va du vill.
Är hon korkad i bollen? Varför provocera om sådant?
Det är Abra i tråden som håller på. Orkar inte med den personen längre. En äldre dam som bara skriver luddiga saker och försvarar cirkusdirektören.
Inte skulle det stå. Och det är en ung godnatt
Hur ska jag veta? Den som heter så följer int ens
Alltså jag tycker inte det är typiskt för henne? Tycker dom flesta som väljer att inte visa ansiktet på sina barn ändå berättar väldigt ingående om dom och visar allt utom ansiktet. Tycker nästan det i skrift är värre än att se hur ett barn ser ut men inte veta allt om dess liv och person.
Precis lika illa det, om det ändå kom ett förbud!
Någon här som gjort färganalys? Om ja, kände ni att ni hamnade i ”rätt”/att det ”made sense” att ni hamnade i den säsong ni gjorde?
Är inte färganalys hittepå?
Pröva CHAT GPT färganalys. Den var bra och stämde väl.
Glömde lägga till det – Inte i någon app eller AI utan hos en person irl eller online☺️
Har gjort på nätet, inte en app utan hos en som jobbar med det. Jag tror dock man behöver ha någon form av intresse och läsa på före och efter, jag kollar mycket hur andra kändisar som följer sina färger klär sig. Jag är själv en light spring och känns helt korrekt, rensat ut alla svarta överdelar/klänningar och köper bara mina färger. Färgade håret och har aldrig fått så mycket komplimanger som då, ansiktet poppar på ett helt annat sätt med rätt färger.
K
Jag skulle vilja gå till någon som jobbar med det. Jag är ljus och mörk samtidigt så en del smink ser ut som clown smink eller så syns det inte alls.
Jag funderade på det men gjorde istället hos imageconsultantmaidenhead på instagram. Följde hennes jobb ett tag innan jag slog till. Tycker hennes stylingtips med färger är fantastiska. Man blir lite arbetsskadad för när man väl är inne i tänket så ser man många som klär sig i helt fel färger.
K
Det är väldigt intressant att en del färger inte passar på en del individer men funkar på andra individer.
Jätteintressant! Har en kompis som passar sjukt bra i svart. Har alltid snygga svarta skjortklänningar på sommaren. Jag blev alltid lite avundsjuk för jag såg bara blek och trist ut. Men nu när jag har mer kunskap så är det självklart att hon passar i svart för hon har mycket mer kontraster än mig. Svart är en av färgerna jag inte ska ha. Det där att alla passar i svart och ska ha lilla svarta klänningen i garderoben är en lögn! 😆
Ja jag har också koll på ett par stycken som gör online, det är ändå ganska tydligt på de som verkligen inte är bra på det, sen vet jag att några med stora konton på IG inte är så bra om man googlar recensioner på dom.. De jag har koll på är ändå dyra så jag velar just på en online för jag tycker bilder på mig ser ”fel” ut jämfört med hur jag tycker jasmin hudton ser ut i spegeln.. haha.
Har dock inte hittat någon som verkar så duktig här i Sverige..
Men kul att du kände att det blev rätt!
Nu vet jag inte vilka du har kollat men jag Francesca som jag nämnde tidigare och då tog jag grundanalysen, inga tips om hårfärger och sånt. Tyckte det räckte att veta vilken säsong och sen kolla kändisar som har den säsongen också.
Förlåt jag svarade dig fel så det blev här över, men det var jag som frågade dig vilken du körde på:) (och som är lite skeptisk till henne🙈)
Nej här under var det visst och inte över, hehe
De kan vara så dyra! Mitt tips är som personen ovan skrev- chat gdp! Det stämmer för mig😍
Njae. Chat gpt kan nog få fram säsongen men finns ju underkatergorier också som jag upplever att den inte klarar av. Fick att jag är en spring men inte vilken typ av spring. Min syster är en true spring och även om vi båda passar i rosa så är det väldigt olika nyanser av rosa. Hon har mer klara färger och jag lutar mot pastell.
Vad tyckte du om rapporten hon skickade till dig som svar? Har läst att flera varit besvikna på att det känns som de får så opersonliga svar, som att det är färdiga mallar och inte så personligt.. Men kanske beror på vilket ”paket” man köper.. Körde du på bara färganalys eller ett mer omfattande paket?
Jag körde på bara färganalysen. Fick till mig att jag är en light spring och tre olika färgkartor. En med mina bästa färger, bästa neutrala färger (den var toppen för mig för jag ska ha mycket pastell vilket jag tycker är svårt på höst/vinter) samt vilka färger jag ska undvika.
KAN förstå om man är ny på detta att man blir besviken, den är inte personlig. Det jag menar med att man behöver själv ha lite eget intresse. Jag fick min säsong och det räckte. Inspireras av andra light spring och hon lägger upp content ibland hur light spring ska använda sina färger. Hon vill ju såklart att man ska köpa dom andra paketen också men jag tycker man klarar sig långt på vilken säsong man är.
Vad hade du för hårfärg innan, och hur blev du rådd att ändra det? Varmt/kallt?
Jag har i många år varit blond och rört mig mot det kalla. Aldrig riktigt känt mig helt nöjd när jag har gått från frisören. Men efter min färganalys så gjorde jag det mycket varmare. Ungefär som Lindsey Lohans varma blonda färg när hon gjorde comeback med helt nytt utseende. Jag sminkar mig mycket mindre nu för jag upplever att jag ser inte lika trött ut.
Låter som det var värt det då! Att prova sig fram själv med hårfärg är ju lite mer omständligt jämfört med kläder, om man inte har tillgång till en peruk samling😜
Ja det tycker jag. Den säsongen man får också kan aldrig förändras, varken med ålder eller solbränna. Så ska man göra det så ska man göra hos en expert. Lättare att bygga en garderob om man vet vilka färger man ska ha.
Dottern har gjort. Blev bra resultat när man tar hänsyn till hår, hud och att det kan vara blandat kallt och varmt. Hon har en snurra med sina färger och nyanser. En röd i en viss nyans är rätt, i en annan riktning inte alls lika klädsam.
Vet du var/vem hon gjorde sin analys hos?
Men i en köttaffär, mal de ju, om du ber om det.
Här hamnar allt huller om buller.
En salong i Göteborg. Hojta om du vill att jag kollar namn. Hon har gjort ansiktsbehandling där också, väldigt nöjd.
Tre killar skrev i måndags. Man är ett andrahandsval 😂 Haha bara att sluta i de
Va?
Skita*
Man är ett andrahandsval. Vi har skrivit förut och nu sket det väl sig med andra så nu började de igen.
Min granne kissar just nu.
Hur vet du det? Syns det eller hörs det?
Hörs. Inte borrat ett hål så jag kan kika in, lovar.
Jag brukade se min förra granne stå och pissa i sin trädgård ibland, var inte jättemysigt
Brukade höra en tidigare granne kissa. Var ett jävla porlande och blev asirriterande i längden. Han blev vräkt sen. Dock av andra anledningar än kissande.
Hahha
Förstår inte hur kiss kan låta så mycket.
Du har väl haft tur.
Vad tycker ni är bäst med att bo i Sverige? Och hur tror ni helt ärligt, att framtiden ser ut i landet?
mitt hemland, finns en trygghet här jag aldrig kommer känna i ett annat land.
I princip gratis sjukvård – det gillar jag. Tyvärr lite mycket skjutningar och sprängningar – det är mindre skoj.
Fast du betalar ju skatt, så knappast gratis..
Försökte låta som en sån töntgubbe som tycker vi har för hög skatt och borde bli mer som amerikat.
Tycker Sverige är ett vackert land, gillar klimatet, vädret, naturen
Att det är fred, att det finns välfärd, relativt jämställt/jämlikt (jämfört med många andra ställen) och man har frihet att leva som man vill (religionsfrihet, kunna bo tillsammans utan att va gift, kunna avstå från att skaffa barn etc).
Typ gratis sjukvård, skola, saker fungerar generellt sett väldigt bra, bra luft, tryggt, demokratiskt
Att utbildningen är gratis, tänker främst på universitetsstudier. Ger alla en möjlighet oavsett bakgrund att klättra uppåt
Miljön och klimatet, vi har bra luftkvalité jämfört med många andra europeiska länder särskilt norröver. Vi slipper att ha KOL som topp-3 vanligaste dödsorsak.
Och jag tycker att mycket ändå fungerar trots exempelvis långa vårdköer. Men det gör ont att falla från toppen, det har varit betydligt bättre.
Men framtiden haha ja du, jag är ganska negativ av mig ändå.
Tycker befolkningen blir mer och mer apatiska, mer egoistiska, mer korkade, omvärldsfrånvända.
Jag är på riktigt orolig för bristande fysisk aktivitet och bristande kunskapstörst, mindre läsande, sämre förmågan att ta till sig simpel information . Allt är så uppkopplat (behöver ej vara negativt alltid men tror mig ha läst att Sverige är det mest uppkopplade landet i världen) och hjärnorna skrumpnar sakta till russin. Skärmhjärnor mums.
Men man biter väl ihop och försöker finna någon framtidstro och hjälpa till när man kan och i alla fall försöka framstå som en positiv och hoppfull människa (vilket då blir lite lustigt då depression är mitt andranamn)
Förlåt stör mig: ”världsfrånvänd”, inget annat.
Hoppsan, nu råkade jag lägga mitt i ditt i inlägg, blev lite tokigt.
Lätt hänt här!
Det var ett bra inlägg, känner igen mig i ”jag saknar en tro på framtiden”-grejen. Men man vill inte ge upp om att det blir bättre.
Tack snälla! Nej, jag hoppas det ändras, att folk får lite positiva saker i sitt liv, som är lätt att kan ta del av och kanske lite mer varierande intressen. Efter en fallolycka och stroke har jag hemtjänst, även om jag inte är hundra år och jag vill inte bara se serier, utan lite hjärngympa är inte dumt. Jag läser språk, för att det är kul och som en morot, kanske en resa? Fick en kommentar från en personal, som verkligen förvånade mig. Hon hade aldrig träffat någon som lärde sig ett nytt språk frivilligt! Inte en skoltrött jätteung kvinna, för då kan jag förstå att man vill vara ledig från skolrelaterat, när man just är klar.
Jag saknar en tro på framtiden. Det är så mycket som är svårt. Ungdomarna har svårt att bo ett boende, jobb är inte helt lätt, i någon ålder nu. En tillbakagång med att man helst inte ska så mycket åsikter, inte ens som äldre med mycket erfarenhet. De som har barn, oroar sig för stora barngrupper, både i förskola och vidare. Väldigt många med diagnoser, många behöver hjälp.
Jag mår illa när grupper som Robin Hood verkligen behövs. När människor inte har råd att ta ut medicin eller köpa födelsedagspresent, blir jag skrämd. Det blir jag även när politiker tycker att 150 kr höjning i månaden i sjukersättning eller/pension, är mycket. Ja, då undrar jag hur man inte kan relatera till andra. Sjukvården som går på knä, det är mycket att oroa sig för. Vi borde ha så mycket bättre.
Allemansrätten 👍
Utöver det som skrivits så semesterrätten
Vad gör ni när ni inte jobbar? Alltså vad gör ni? Hur fyller ni eran ”lediga och fria tid”? Vad exakt gör ni?
Ligger i soffan så mycket jag kan!
Jag med!
Sjunger i kör, spelar mobilspel, går på konserter, umgås med min man och vänner, går på restauranger, barer, museum, tittar på Netflix.
Tvättar, städar, umgås med familjen, reser, sjunger, skriver, läser, tränar och studerar Bibeln ❤️
Umgås med mina barn och min man. Styrketränar. Spelar tv- eller datorspel. Läser. Bygger lego/pussel/annat pyssel. Men mycket av ”fritiden” går att städa, tvätta och laga mat.
Läser, ser film/serier, tränar(gym/simning/volleyboll/orientering), hjälper till inom Röda Korset (vilket är jobb men det är volontärt så sker liksom på min fritid), går på spelningar, lyssnar på musik, bakar, mobilspel, brädspelsträffar, bokträffar, konstutställningar, psykologträffar, loppisturer, städar/tvättar/rensar… Typ så?
Men givetvis händer det att man bara stirrar rätt ut och är en amöba onödigt länge, antar att själen behöver det ibland.
Ska väl tilläggas att jag bara har mig själv att se efter, inga barn eller husdjur så har rätt mycket tid att döda och omvandla.
Alltså ditt liv låter så mysigt🥰
Jovqrs, det är ett mysigt helvete vill jag lova 🤗
Håller med. Älskar att läsa kommentarerna 🤩
Pluggar, men när jag inte gör det: löptränar, spelar tennis, spelar fotboll, går på konserter, umgås med familj och vänner, tar en fika, går på restaurang, senaste halvåret har vår nya grej blivit musikquiz! Vi går på quiz minst en gång i veckan.
Sen går jag gärna på opera och musikaler, åker på små weekends eller lite spa. Hittar nog på något nästan varje dag och har nog en hotellvistelse i månaden. Jag passar på medan jag kan styra över min tid och jag lägger ca 6h/dag på att plugga så det finns gott om tid över till annat.
Tips på bra hårvårdsprodukter/serie för lockigt hår?
Har jämt kört med vanligt balsam, blir det stor skillnad att använda ett leave in balsam istället?
Ja, det blir skillnad om man använder produkter för lockigt hår.
Jag använder nu schampoo och inpackning från Happy Crazy Mine, balsam från Milkshake och lockcreme från Eleven Australia samt en lockgel som jag köpt på Normal och minns inte namnet på
Nu föder Egoina! Heja!!!
Woho
Woho!! Hennes sambo jag såg.
Tror ni det är på gång nu? Barnet har kanske redan kommit?
Jag trodde de kanske ville ha en till men sista gången tydligen.
Wow…
Zzzzzz..
Verkligen snark.
Verkligen helt sjukt att personer är besatta av influencers graviditeter och förlossningar. Undra hur de är kring deras närståendes förlossningar? Då begär de väl att få vara med.
Vad följer du för influencers och varför? Bara viktigt innehåll förstås!
Följer inga influencers.
Vad bra. 👏🏻
😂
Vilket jä-la namn. Måste vara det fulaste namnet jag hört. Eugenia är tillomed bättre.
Det är ju bara hennes bloggnamn, hon heter Regina egentligen 🙂
Inte så mycket bättre. rimmar ju på v*gina
Schysst.
Vad tycker ni om förlossningsfilmen med Lisa på svt? Och vad tycker ni om Lisa överlag?
Hehe kollar på den exakt nu. Jäklar vad långsamt det går. De hade kunnat klippa ihop lite mer…
Tycker hon är asjobbig.
Men snälla det har redan pratats om den. Mammor grinar till den för barn är mirakel och det är så vackert att se ett barn klämmas ut, andra tycker det är fel att exponera barn och söka uppmärksamhet från första insättning. Punkt slut.
Tycker den va jättebra! Är gravid själv så kändes nyttigt att se en ”riktig” förlossning
Ja för alla tusentals förlossningar som filmats och ligger ute visar bara falska förlossningar?
Varför stör det dig så mycket att jag tyckte om att se hennes förlossning? Vad jag vet så finns det inte många andra förlossningar filmade som har samma förlopp som lisas
Jag tror att det för många yngre är bra att se en kvinna i det läget som tillåter sig att vara i det läget – osminkad, svullen, ledsen, arg, uppgiven. Jag upplever att det många gånger blir en glorifierad bild kring graviditet och framför allt förlossning – det har glömts bort att det är bajs, kiss, ibland spya, blod och andra kroppsvätskor som blandas. Tycker hennes man var en fjant dock.
Men ni pratar som hennes förlossningsvideo är unik?! Finns mängder av olika förlossningar som visar just det du skriver.
Var hittar jag detta? När folk själva bestämmer över klippningen är det mycket som försvinner
Tyckte den var bra, jag tycker generellt väldigt mycket om att se dokumentärer som skildrar födande. Föredrar dock ”Barnmorskorna” ”En unge i minuten” och liknande program där man får följa några olika födande i samma avsnitt. Blev lite tråkigt emellanåt i det här programmet. Men väldigt modigt att visa sig själv i en så sårbar situation (ja, jag fattar att hon tjänar på det men jag tycker så ändå, det är himla naket och personligt).
Lisa i sig följer jag inte så jag har ingen åsikt om henne i sig. Men blev imponerad av hur kommunikativ hon var under hela förlossningen.
Jag tycker att den röda tråden genom hela förlossningsvideon är att man får se en person som är väldigt spänd och stressad och som verkligen inte har förberett sig på att hantera smärta och hitta verktyg för det snarare än vårdpersonal som tog för lång tid på sig med vissa beslut som jag läst många andra kommentera.
I övrigt känns Lisa som en varm, social och trevlig person tycker jag.
Fast de pratade ju om att det förberett sig mycket, men inte lyckades använda det när det var skarpt läge. Relaterar mycket till det, jag fick knappt fram ett ord under min förlossning och smärtorna gav mig bara grav ångest. Så jag förstår precis.
Trodde också att jag var så påläst om olika andningstekniker och förberedd på vad som väntade, men blev helt överrumplad av smärtan. Alla har helt enkelt olika smärtsamma och/eller långdragna förlossningar. Jag hade otroligt smärtsamma värkar som gick i ett, i nästan ett dygn, medan en vän till mig knappt kände värkarna och upplevde sin förlossning som en drömförlossning och hon hade inte läst på alls.
Jag har då genomfört två förlossningar och de var så olika. Fundamentalt olika. Man kan förbereda sig utav bara helvete men det blir ändå inte som man tänkt sig. Min ena hade jag stormvärkar som inte gick att andas sig igenom, när en värk tog slut började nästa direkt och epiduralen var det enda som gjorde att det gick att hantera. Min första förlossning gick finemang utan smärtlindring och det är ingen prestige i det. Kontentan; förlossningar är olika. Man kan vara hur förberedd som helst och ändå få en jobbig förlossning. Och ärligt – vem kan förbereda sig på smärtan? Det var inte likt nånting jag upplevt tidigare.
Fast i en hel del vloggar innan förlossningen så pratar hon ganska mycket om att ta det som det kommer och att hon inte har någon direkt plan. Sen kan det precis som vissa säger, gå alldeles utmärkt för en del och andra kan förbereda sig hur mycket som helst och det inte hjälper något väl på plats. Säger inte att det är någon prestige i varken det ena eller andra, bara ett konstaterande att hon verkar ha panik i sin kropp och svårt att hitta sätt att hantera smärtan och slappna av (vilket jag verkligen kan förstå med ett helt kamerateam runt sig). Jag tänker att det såklart medför att förlossningen blir väldigt lång och smärtsam trots att inte den aktiva fasen var längre än normalt snarare än att vårdpersonal skulle varit väldigt långsamma med beslutet om snitt som jag läst att många nämnt kring dokumentären.
Jag reagerade på att Lisa, ganska tidigt i programmet, säger att hon har hamnat i en situation hon ”inte har valt själv”. Öh, va? Blir man gravid behöver man nog räkna att man ska gå igenom en förlossning.
Hon menade kanske att hon valde en smärtfri och enkel förlossning?
Jag har funderat på detta med kvinnliga influencers som har män som lämnar dom. Tex Underbara Clara. Och Lady Dahmer. Dom har båda haft män som varit ganska ovilliga till offentligheten. Jag tror att det är väääldigt svårt att leva med en person som gör content av sitt privatliv. Tänk er själva – släktbesöket på helgen blir content, söndagsfrukosten, krisen i förhållandet. Jag undrar hur livet kommer att utveckla sig för influencers, om deras män trött ar kommer deras barn tröttna också när dom är vuxna? Vad tror ni? Har det då varit värt pengarna?
Jag blir så förvånad att det ens finns män som väljer att bli tillsammans med influensers. De måste ju vara jättejobbiga/osköna att leva med. Allt ska vara content, ytliga mm.
Speciellt där partnern vill vara anonym tex Alexandra bring, och Lovisa Barkman
Ida
Jag tror att många influensers har svårt att skilja på jobb och fritid då deras ” jobb” är båda samtidigt. Sedan skulle jag tro att många har svårt att bara lägga ner mobilen och bara vara. Som influensers så måste man vara aktiv hela tiden för att ha kvar följare. Och ju längre tiden går så måste man bli mer och mer extrem och gå över gränser.
Nu gissar jag bara!
Detta tror jag också. Jag tycker att Underbara Claras blogg är ett sånt exempel.
Jag var orimligt beroende av att filma saker till Snapchat där ett tag för ett par år sedan, allt för att fånga något värt att lägga upp på story. Men så en dag sa någon i min familj irriterat ”måste du filma allt hela tiden??” och då insåg jag hur mycket folk runtomkring lider av att ha kameror ständigt uppkörda i ansiktet, eller i det dolda.
Ojdå.
Om man fick och kunde ha vilket djur som helst som husdjur – vilket hade du velat ha?
Inget eftersom det är en livsstil att ta hand om ett djur och den livsstilen är inget för mig. Du måste ha ett genuint intresse för djuret och ge all av din tid och det är ett jävla pass och ansvar.
Endast hundar.
Räv
Miniflodhäst!
Åh!!
Alltså om den inte var farlig, tiger!
Eller en liten Herr Nilsson-apa ❤️
Sengångare, så jäkla söta. Eller en Koala 🐨
Koalor har klamydia
Sluta med STD shaming!
Hen skrev väl inte att hen tänkt ligga med koalan?
Nej det hoppas jag verkligen inte
En Kapybara.
De är så himla fina!
Som mega-stora marsvin haha
Minigris.
Ååh, grisar är underbara djur❤️
Jag fick äran att gosa med en gris nu i sommar, den var så jäkla gullig, la sig på sidan och skulle ha kli på magen. Jag masserade den och den låg och njöt och gjorde världens gulligaste små grymt-ljud. Jag vill ha en gris, eller två❤️
Lyckos♥️♥️
En balrog eller Fluffy (den trehövdade hunden i Harry Potter)
Falkor!
Tvättbjörn, orkar inte hur gulliga!
Varför har vi inte söta roliga vilda djur i sverige?
Så kul med tvättbjörnar och pungråttor som skrämmer ihjäl folk som slänger sopor, som plötsligt tagit sig in i huset, som chillar under verandan och sånt😂
Och pungråttornas ungar som hänger på mamman, dör så söta😍
😍😍
Röd panda. Och en vanlig jättepanda.
Jaaa åh herregud, tänk att gosa med en panda! 😍
Så söta
En korp.
Coolt!
Har Nara sagt vad hon tjänar på snap nu? Slutat kolla pga all reklam, 100 bilder med ett enda ord och bara massa bajs.
Tror hon ljuger mycket. Hon skriver så mycket rykten men hon läser på Flashback och skriver det.
Förstår inte varför folk skriver att hon är så äkta och genuin.
Samma här. Tror även hon läser och skriver här.
Varför tror du det?
För att hon brukar skriva saker härifrån ibland.
Ah. Intressant! Nu blev jag lite sugen på att börja kolla igen men klarar inte riktigt av henne och att folk tjänar så mycket på snap är orimligt. Vill inte bidra 😅
Vilken är din favorit maträtt?
Tacos eller hamburgare.
Kassler i ugn med ananas och kokt potatis
Blev sugen på det nu! Haha
Kassler i ugn med ananas? Aldrig hört talas om. Lät intressant.
Det är en klassiker.
Antar att jag bott under en sten då.
Anonym 19:27
Det finns en rätt som kallas Hawaii kassler och den såsen är så himla god!
Får kanske ta och testa om det är kassler på extrapris någon gång. Gillar inte varm ananas men kanske kan hacka så det inte är så stora bitar haha
Vi fick i skolan tillomed
Det är ett ord.
Såklart, skrev lite snabbt. Synd att man inte kan redigera.
Ja, det borde Camilla införa.
Kokt torsk med äggsås och kokt potatis.
Äggsås var länge sen jag åt! Fy så gott
Gott så in i helsicke! 😋
Pizza.
Vilken?
Vegetarisk, gärna med aubergine.
Varierar mycket beroende på humör men just äggröra och kaffe. Längtar till frukost med andra ord 🤭. Din då?
Just nu *
Hmm.. Köttfärssås och spagetti slår aldrig fel. Eller tacos.
Just nu är jag väldigt sugen på potatismos, så potatismos och kalops. Det varierar tydligen för mig också haha
Potatismos <3
Spaghetti och köttfärssås.
Älgköttbullar med potatis och sås. Mmmmmm. Och älgstek😍🤤
Skjuter du älgen själv?
Åååh 😍😍
Gräddstuvad pytt i panna och kinamat med räkchips. Just nu.
Haha jag läste ”klimakterie och räkchips”! Sjukt udda kombo!
Mums. Vilken kinamat?
Flygande Jakob!
Jag dör så gott!! Måste laga det snart
Bästa namnet också, man blir ju glad bara man hör ”flygande jakob” 😀
Åååh
Du får bara se en film resten av livet, vilken hade du valt?
Lisas förlossningsfilm på repeat
Hahaha! 😂😂
😂😂
Titanic
Sagan om ringen: Härskarringen. Om jag måste välja en i den serien. Jag skulle dock vilja ta alla tre…
Django
Napoleon Dynamite 🦙
Ocean’s Eleven
Logistics
Interstellar
Love actually
Mysigt!
Vad har ni för husdjur? Nöjd eller skulle vilja skaffa något mer? 😀
Inga husdjur just nu, förutom en stor spindel som bor i mitt kök som jag döpt till Håkan, han får leva där tills vidare
❤
Katter. Har varit sugen på iller och kanin, kanske blir det sistnämnda nån gång . Eller hund, när livssituationen (jobb) tillåter.
Jag har en hund och vill gärna ha en häst framöver. Men än så länge räcker det med min väldigt krävande schäfer. ☺️
De är så fina.
Har en vovve och skulle gärna ha en till. Men behöver en större lägenhet då och skulle gärna dela med någon hehe. Så det får vänta lite 🙃
Vad har du för ras? 🙂
Jag såg en bloggares sambo idag.
Noterat
Ändå lite coolt. Men väntat haha! Jag kan hinta om vems. 😂
Några ledtrådar?
Hinta? Är väl bara att skriva rätt ut om du vill berätta.
Jag nämnde det däruppe haha
Hittade inget uppåt?
En som föder barn 👌🏻
Lisa Borgs Henrik? 😉
Är du också och föder just nu?
Egoinas sambo såg hon, för er som undrar…
Hur dåligt är det att bo vid en trafikerad väg med mycket bussar, nära järnväg med tåg som står på tomgång och bilar som kör förbi ofta?
Gör det människan sjukare? Avgaser, partiklar från asfalten, däcken osv.
Är det jobbigt för psyket undermedvetet med buller, ljud och vibrationer från trafik?
Det tror jag absolut. Känns inte sunt om man tänker logiskt.
Kommer jag dö?
Någon gång kommer du dö, ja
Tåg står inte på tomgång och kan självklart inte släppa ut avgaser.
Jo, om de har diesellok.
Godståg gör.
Jag bor i Portugal. Någon mer som bor här?
Hade gärna. Får jag flytta till dig?
Ja kom kom du är välkommen! 😊
Det hade varit kul 😍
Berätta mer. Var i Portugal bor du? Vad jobbar du med? 🥰
Jag bor i Portugal! I Lissabon för att vara exakt
Åh jag ska till Lissabon snart! Har du tips på vad man inte får missa att se i staden? Och restaurangtips? Vill gärna äta portugisiskt och skaldjur 😍
Oj, har massor! Utsikplatserna i Graca/Sao Pedro de Alcantara tycker jag ger en en fin överblick över staden då man ser Jesus och bron från den första, och slotten och kyrkorna från den andra. Tornet i Belem kan ni skippa för det renoveras. Man behöver inte åka dit för en pastel de nata heller, finns lika god på manteigaria. Ramiro är något turistigt men ack så bra ändå för skaldjur. Annars Alfama 63, A Zapata, Ribadouro eller Faz frio för skaldjur/portugisiskt. Finns hur mycket som helst. Spårvagn 28 kan man skippa och ta en annan linje istället om man vill undvika 2h kö. Tycker man borde försöka sig på att gå på fado också, även det lite turistigt men vilken vacker musik det är.
Ett svenskt par la ut en handlings-video. I början av videon så kollar ett barn på tjejens rumpa. Detta skojar de om och killen säger ”Ska jag bråka med ett barn om dig?”. Vad tycker ni om detta? Jag tyckte att det var onödigt att ta med.
Hade vi varit lyckligare utan internet och mindre skärmtid?
Många hade nog mått bättre psykiskt.
Och fysiskt.
Jag tror det! Iaf mindre skärmtid.. nyttjat det mer som hjälpmedel, typ hitta en busshållplats, men sen lägga bort det och inte slöscrolla så mycket..
Embla
Jag förstår inte hur folk kan ta med mobilen när de går på toaletten och skrollar i 20 min.
Varför? Vad ska man göra då, sitta och glo? 😄
Man ska inte sitta på toaletten så länge. Behöver du kämpa så länge för att få ut något så är det något fel och du måste se över din kost.
Inte jag iaf.
Det tror jag. Allt har blivit så lätt-tillgängligt pga internet
Ja. Tror väldigt mycket psykisk ohälsa beror på internet och skärmar, och brist på fysisk aktivitet
Generellt sett: JA
Sedan vet jag med mig själv att internet hjälpte mig mycket i tonåren när det kommer till kontakt med andra människor, men detta var för 20 år sedan när allt var mindre uppkopplat och mer direkt. Jag tror just den lilla biten kan ha stor betydelse individuellt och ”rädda” en tillfälligt.
Saknar typ när man var tvungen att sätta sig vid datorn för att ha internet. Självklart kan man sluta använda internet på mobilen men sån disciplin har jag tyvärr inte. Men att ha internet i bakfickan är inte toppen alltid. Sen finns det fördelar med det också.
”sätta sig vid datorn för att ha internet” – exakt det jag är ute efter! Det kändes som en perfekt balans, men man ser kanske allt med nostalgiögon.
Var fantastiskt att logga in på Bilddagboken, Lunarstorm, Hogwarts.nu, Blip (Aftonbladets spelsida tror jag? Puppy?), Helgon.net m.fl.
Icke att förglömma MSN.
Om du menar mindre internet också, inte helt utan, så ja.
Ni som bor i hus – matar ni fåglarna på vintern?
Ja såklart!
En av anledningarna till att jag vill bo i hus är för att kunna mata fåglarna med talgbollar, jordnötter, solrosfrön, äpple och sånt. Så avis!
Ja det är så mysigt! Kika på dem när de äter. Se alla olika arter. Fylla på. Bjuda på något lite extra gott någon dag. Se vad som föredras och vilka arter som gillar vad.
Japp!
Vad matar ni med?
Jag köper skalade solrosfrön och skalade jordnötter. Hänger även ut talgbollar. Matar året runt.
Vilken lyx för fåglarna <3
Ibland, om det är en svår och kall vinter. Bor i stockholm och i fjol hade vi knappt kallt överhuvudtaget.
Hade velat men det kommer så mycket råttor då 😫
Råttor kommer mest pga allt avfall/matrester som vi bara dumpar.
Nej fy, hatar fåglar! Om jag skulle mata skulle jag förgifta dom i misstag så de skulle flyga till fågelhimmelen istället.
Men Olivia då!!
Varför? Fobi? Kanske borde söka hjälp för det. Fåglar finns det gott om.
Samma som Vendela.
Jag förstår inte varför folk slänger igen dörrar. Ni som gör det. Varför gör ni det? Varför inte trycka ner handtaget och stänga?
Det är ett hemskt beteende. Min mamma gör så, låter som ett bombnedslag varje gång hon kommer hem. hörs att hon kommer iallafall
Beror helt på vilket humör jag är på.
Så du slänger i dörrar när du är förbannad tex? Då borde du lära dig lite känsloreglering
Så farligt är det inte.
Slänger aldrig igen dörren. Både min mamma och pappa ”lärde” mig det så det sitter i från barnsben 😄
Önskar dina föräldrar hade uppfostrat hela sverige så man slapp grannar som gör så. Eller att folk bara hade sunt förnuft.
Vissa människor tänker liksom inte på hur deras beteende påverkar andra helt enkelt, de är omedvetna om det.
Imorgon ska det förmodligen regna hela dagen och jag ser verkligen fram emot det!
Hur är vädret hos dig? 🙂
Det har regnat här hos mig idag. Satt på balkongen tidigare idag och njöt av regn-ljuden!
Började regna nyss och jag älskar ljudet av det
Reeeeegn <3
Hur mår du idag? ❤️
Sådär. Lite gråtig. Saknar min sambo som fan idag. Tyvärr är han död. Sorg går fan aldrig över.
Beklagar verkligen 😭♥️
Tack snälla! ❤️❤️
Vill du skriva av dig? ♥️
❤️ Jag har själv förlorat den som stod mig närmast. Och jag har alltid trott att sorg är något som blir lättare o lättare att leva med, men det är tyvärr inte sant. Sorgen biter sig fast och ligger och gnager i bakgrunden hela tiden. Kommer aldrig bli hel igen
Det blir lättare men tar låååång tid
Beklagar ❤️
Jättebra. Fick meddelande om att min provanställning kommer övergå i tillsvidare 😄
Grattis!
Grattis!
Grattis!!
Skit. Försöker beskriva på jobbet hur stressad jag är men blir bara nedtryckt hela tiden för ”alla är ju stressade”. Fick en panikattack igår pga allt. Obs kollegor är problemet inte chefen, hen försöker lösa problemen så det är ju bra iaf.
Skit. Hoppas du mår bra ❤️
Sådär. Väntar på att få veta om jag är gravid eller inte. Haft 4 missfall senaste året och det här är sista försöket. Ska ta test imorgon och är livrädd.
Vad stark du är! Jag håller tummen!!!
Glöm inte kampanjen på Power om du är gravid!
Bor utomlands och saknar Svensk mat så jävla mycket
Vad för mat? Kan du inte laga den?
Ja okej? Laga det då?
Finns inte många svenska produkter här så tyvärr går det inte.
Typ potatis?
”Ja okej?. Laga det då?” Vad är det för socialt inkompetenta personer utan uppfostran som hittar hit… Herregud alltså.
Lite ohyfsat attt inte svara vad för mat utan bara säga att det inte går.
Nej det är inte ohyfsat. Svensk mat. Läs. Förstå.
Vad är svensk mat då? Ge. Exempel. Då. Tack.
Trist att bo i ett land där det inte finns köttfärs så man kan göra kättfärslimpa eller köttbullar. Potstislöstland.
Men i en köttaffär, mal de ju, om du ber om det.
Men då kan hon inte skryta om att hon bor utomlands
I vilket land finns det inte potatis och köttfärs?
Vem mer än Nina G kunde hålla sin pojkvän hemlig?
Antonijas är väl också hemlig?
Har hon ny kille igen? Efter Oliver blev hon tillsammans med någon, han hade kontor på hennes spa. Eller dom öppnade det tillsammans eller något.
Valencia heter han. Har dom gjort slut?
Hon bor med sin pappa nu tydligen…
Har hon sagt det eller enligt mrkoll eller liknande?
Den familjen brukar inte alltid vara folkbokförda där dom bor.
Åh får snoka haha
Han är inte hemlig för fem öre. Valencia heter han och figurerar ofta på hennes sociala kanaler, syns mindre nu – osäker på hans läggning då han känns väldigt feminin i sin energi, så kan bero på det? 🙃 Verkade även tacka ja till en resa direkt när de träffades (som hon bjöd på) och dessutom direkt delägare i salongen som inte gick så bra och fick säljas.
Appropå Nina. Jag kollade när hon var i paradise hotell och kommer ihåg en scen när hon typ sitter på golvet och gråter i en handduk pga Marcelo och han står i duschen typ helt obrydd. Och till att se hennes inlägg på Instagram när hon gifter sig. Blev rörd och genuint lycklig för hennes skull
Ja, skönt att hon kom över honom.
Han va inte hemlig. Snygg är Han inte men sökert snäll
Vem? Ninas eller Antonijas? Ninas kille känns SÅ godhjärtat och fin. Tycker inte han ser dålig ut heller.
Hampus Nessvold håller ju sin flickvän hemlig, och höll hela graviditeten hemlig också. Hoppas (och tror) dom kommer hålla det så länge tills sonen på riktigt kan välja själv.
Tänker Magnus Uggla har ju hållt hela sin familj hemlig men i vuxen ålder har ena dottern valt själv att bli offentlig.
Håkan Hellström är också privat av sig. I alla fall numera.
Var helt säker på att Nessvold var gay
Han ser lite speciell ut.
Vänta va!!?? Är han INTE gay? sjukaste jag hört. jag var stensäker
Haha kanske en täckmantel.
Iofs står det ju överallt vem Magnus är gift med.
Det är mer än ett barn…
Vilken är din FAVORITMATRÄTT?
Bra att du samskrev – ingen hade fattat annars…
Jag vet. Folk är så tröga.
Verkligen!
KÖTTFÄRSÅS OCH SPAGHETTI!!!
Bästa 😭
DET ÄR GOTT! SAKNAR DEN SOM VAR I SKOLAN, DEN VAR MAGISK😍 och massa rivna morötter.
Finns om du googlar 😍
Men skoja 😍 tack! Enda jag saknar med skolan är köttfärssåsen, en soppa, strimlad kyckling med currysås och dagarna det var belgiska våfflor till efterrätt 🤤 makaronilådan var rätt god också, och fisken med den goda såsen.
Jag tror att cowboysoppan finns om du minns den. Kyckling med currysås också. 😍
Fisken och såsen finns 😍
Min med! Med myyycket riven parmesanost på!
Man får alltså efter månader av sökan äntligen en arbetsintervju. Nu ligger jag i värsta influensan. Jag vet inte om jag ska skratta eller gråta. Vad ska jag göra? Trycka i mig alvedon och ipren och gå ändå, även om jag vet att jag inte kommer kunna leverera 100 % eller skriva som det är och be att få skjuta upp till nästa vecka? Då är jag ju rädd att dom ska tänka att ”oj redan sjuk, hennes vill vi inte anställa” eller att dom hinner hitta nån annan. Hur skulle ni göra?
fått en* sorry
Skjuta upp det, dålig karaktär att dyka upp sjuk
Klart dom förstår att du är sjuk. Jag fick vabba min första intervjutid. Dom sa att det visade på trygghet och att jag hade rätt prioritering när jag skämtade om det sen när jag fått jobbet.
Jag var med om exakt samma case. Tryckte i mig massor medicin och åkte dit ändå.
…Fick jobbet 😅
Jag hade liknande nyss, de vägra skjuta upp men gick med på Teams, men där är jag inte mitt rätta jag så intervjun gick dåligt och fick inte jobbet…
Hur tycker ni det går för deltagarna i Elitstyrkans hemligheter VIP?
Jag är imponerad av hur bra Alice presterar men hoppas att William/Kulan kommer gå långt.
Hoppas också på Kulan. Han är vältränad och hoppas han har ett starkt psyke också.
Jag tänker bara på Wild Kids haha.
”Släpp då”😎
Jag har så svårt för den där panetoz-killen. Tappar hjärnceller av att höra honom prata, ska slänga in så mycket engelska ord
Är ändå förvånad över dem som lämnade i andra avsnittet. Håller med om att Alice imponerar men den stora behållningen tycker jag är Carl Hedin. Underbar kille!
Carl <33
Vad tycker ni om Tareqs tal i Efter fem om Ebba Busch?
Och Ulf Kristersson.
Bra! Kristersson däremot.. 🤦♀️🤦
Napoleon levde minst sagt upp till smeknamnet.
Utveckla?
Tyckte det var jääävligt bra!!! 👏🏻 älskar att han fick tiden att prata och inte blev avbruten. Avskyr Ulf och Ebba, hjärtlösa människor, sämsta styret vi någonsin haft.
Avskyr maggan & co. Helt obegripligt för mig hur man kan rösta på annat än m + resterande högern. Vilket är charmen, fast ändå inte, med folk, att man är olika.
Ja saknar man hjärta och empati så förstår jag att man röstar på m och högern, likasinnade människor. De tänker bara på sig själva och sin plånbok, står för folkmord och har inte utfört något. Skulle det bli krig i Sverige skulle Ulf dra fortare än någon annan, bara att kolla på hur han reagera och agera när hälsaministern svimmade, stod och flaxa med armarna som en simsgubbe och kunde inte bry sig mindre om att kolla till henne.
Vilken infantil kommentar. Det är inte ett folkmord som pågår, Israel gör världen en tjänst nu när de utrotar Hamas. Men du kanske gillar terrorgruppen i och med att du är vänster? Ni har ju minst sagt en förkärlek till det.
Vill du inte behålla dina pengar som du jobbar ihop? Om inte står det väl dig fritt att skänka bort dem.
Helt orimligt att gå in i en diskussion med någon som är hjärndöd. Utrota Hamas, är det som Israel håller på med tror du? Äre det som de gjort de senaste 50 åren, alla kvinnor och barn som dött är HAMAS? Är du på fkn allvar eller?
Haha du bevisade precis H’s poäng
Hälso*
Håller med.
Det var till anonym.
Håller med. Sverige går under pga sossarnas invandringspolitik.
Det enda jag tänker när jag ser maggan är bag in box vin.
Bästa. Jag klarar inte av henne.
Om Ebba? Skämtar du? Handlade om så mycket annat? 🥲 Sjukt bra tal. Visar på att han har en grundläggande förståelse för en pågående konflikt, som många tyvärr saknar.
Ebba och Ulf. Även konflikten.
Nej, så trött på tareq.
Bästa
Han blev anmäld av tittare.
Upp klockan fem eller sex på morgonen. Jobba från sju till fyra. Trettio minuters lunch. Sen hem, vidare till gymmet, laga mat, äta, duscha, sova. Och så repeat. Varenda dag, måndag till fredag.
Så kommer lördagen och söndagen. Äntligen helg, äntligen lite frihet. Men vad händer? Jo men då är du så slutkörd att du ändå inte orkar göra något. Och har du dessutom barn så blir vardagen ännu mer inrutad och krävande.
Och så fortsätter det, vecka efter vecka, år efter år. Just ja, glömde, vi får 4 veckor ledighet på ett år. Det var ju generöst. Så håller det på tills du är gammal nog att äntligen ”bli fri”. Är det verkligen ingen som får panik av det här systemet?
Visst, jag förstår att man kan hitta jobb man tycker är roligt , men ska verkligen ett helt liv kretsa kring arbete? Och för att nå det där ”drömjobbet” måste du ofta plugga i vad som känns som ett halvt liv ändå ju.
Hur blev det så här? Varför är samhället uppbyggt så att vi ägnar mer tid åt arbete än åt vänner, familj och allt det som faktiskt ger mening? Det känns som att hela livet reducerats till en enda lång arbetsdag. Jobb. Jobb. Jobb.
Vi matas från tidig ålder med idén att arbete är själva meningen med livet. Att vi ska prestera, producera, bidra till staten. Att den som arbetar mest också ska ”belönas”, men först när livets bästa år redan är förbi, i form av en pension på ålderns höst.
Men helt ärligt är det inte ett skevt system? Är jag verkligen ensam om att känna att något är fundamentalt fel här?
Jag vet inte exakt hur det skulle kunna se annorlunda ut. Men jag vet att känslan av att livet går ut på att enbart jobba, tills orken tar slut, är något som kväver glädjen. Även om det är ett jobb man ”trivs” med, så är det fortfarande ett måste, ett krav.. kan inte vara den enda som börjar tappa lusten inför detta livet? Tycker bara det känns så skevt .. allt. Och alla bara ”finner” sig i det, accepterar och friserar livet såhär. Men å andra sidan, vad ska man göra då?
”men man vänjer sig”.. kom att tänka på den låten av det du skrev🩷
Usch fick panik nu när jag läste. Jo du har rätt, och det är så tråkigt att det är så. Man blir äldre och äldre, tröttare och tröttare. Alltid något man går och väntar på, njuter aldrig av nuet. Alltid något framför en som man längtar till, sen när man väl är pensionär är man väl så trött och ofrisk så vad ska man göra då liksom. Jobbat och gjort sysslor varje hela livet är verkligen… sjukt
Förstår vad du menar. Men försökte att inte leva så när jag va singel. Nu har jag småbarn och det är enligt mig mkt mer givande med barn och en sambo att dela vardagen med än att bara sitta själv framför tvn.
Både jag och sambon har gått ner lite i tid för att kunna va med barnen, hinner göra småsaker i vardagen. Träffa vänner på lekplatsen blir socialt umgänge. Luncha ute ngn gång i veckan med ngn vän. Att ha socialt umgänge inplanerat pp helgen med familj eller vänner.
När man har småbarn finns inget som heter för trött för att göra ngt pp helgen. Iaf inte med två barn med mkt spring. Det är bara att boka in och hitta på ngt.
Är ju absolut väldigt mkt mer ekorrhjul att ha barn, på ett sätt. Men känner ändå att jag gör mkt som känns meningsfullt i mitt liv. Dessutom fick jobbet ett uppsving också på ett sätt, känns liksom kul att jobba på ett annat sätt, va bland vuxna människor osv.
Håller med dig! Med barn inser man att vardagen är det viktiga. Storslagna planer är härliga absolut, men det är i vardagen man får sina små stunder av lycka tycker jag.
Det tror jag de flesta utan barn inser också 😄 Älskar min vardag.
Vardagen är otroligt skön utan barn!
Ja gud ja! Skönt och roligt, bästa lifehacket! 😄
Hahaha alltså ni mammor är för roliga
DU insåg att det var så för DIG.
Men de flesta utan barn sitter nog inte bara framför tv:n varje kväll 😄 Man har mkt tid och energi till roliga saker.
Fast ts handlar ju om just att bara jobba, träna, äta, sova. Om att inte göra så mycket som skänker glädje eller är socialt under vardagen.
Men är iofs inte förvånad att barnlösa passar på att hugga på den grejen ändå…
Barnfria *
Inte förvånad att mammor ska försöka få till det att ni är så nöjda med ert val om barn fast ni klagar på allt möjligt.
Tycker du det där var ”hugga”? Oj. Och det heter barnfria.
Det var ju en som skrev det ja, då svarade jag på det.
Min pappa som är ensam sitter aldrig vid tvn.
Tror det är småbarnsföräldrar som ser mest på tv, plattan till ungen tills den däckar och så kan de se på tv i lugn och ro ett tag.
Man ska rösta för kortare arbetsdagar och helst av allt engagera sig politiskt för att få igenom en samhällsförändring.
Hur kan du tro att du är ensam om denna tanke? Det är en jättestor politisk fråga som debatterats hur länge som helst?
Håller med i stort och försöker därför ändra mitt liv till nåt bättre, jobba med nåt jag gillar och förhoppningsvis inte behöva jobba heltid. Men blir lite fundersam, du jobbar mer än 8 timmar per dag? Och man har ju minst 5 veckors semester.
Gå ner i tid, spara in på annat. Tid är viktigare än pengar.
Många som inte får det tyvärr.
Så glad och tacksam att det finns människor som dig därute som ifrågasätter hur samhället vill att vi ska leva. Äntligen vaknar folk till. Tack för ditt inlägg.♥️
Jag känner mig så tudelad just nu. Jag vet inte om det är för att jag har mens och är extra känslig eller om det är någonting annat. Men jag har inte varit en del av mitt nya team i mer än tre månader och jag har kämpat med en uppgift som är långt över min kunskapsnivå när jag knappt förstår hur systemet fungerar ännu. Jag lämnas mestadels ensam och när problem uppstår så ber jag om hjälp men får ingen så nu i slutändan har jag fått ordning på den själv. Ledaren i teamet har varit där under många år och har höga krav och när vissa saker har blivit fel så blir jag kallad slarvig och att jag inte har gjort vissa saker som borde ha gjorts. Hur ska jag kunna göra det om jag inte vet vad jag borde göra för att ingen lär mig? Jag har så höga krav på mig själv redan och jag orkar verkligen inte det här. Vill bara vända på klacken och gå.
Förstår att det känns väldigt jobbigt! Känner tyvärr igen din situation från tidigare arbetsplatser. Har du fått någon introduktion överhuvudtaget? Fått gå bredvid en kollega och/eller tillgång till lathundar och/eller systemmanualer? Har du någon kontakt med den som är din chef ”på pappret” (om det inte är din teamledare alltså)?
Svårt att ge något generellt råd. På en av mina tidigare arbetsplatser lyckades jag aldrig riktigt lära mig systemet som vi jobbade i, men då slutade jag ändå efter ett par månader. På ett annat ställe lyckades jag googla fram en helt okej systemlathund (fast den var till ett stort och välkänt affärssystem så jag hade väl mest tur).
Kanske är den viktigaste frågan istället: hur viktigt är just det här jobbet för dig? Vad kan du stå ut med? Är det värt att kämpa för i längden eller skulle du lika gärna kunna jobba med något annat som ger dig en okej inkomst?
Inget jobb är någonsin värt att må dåligt över, spelar ingen roll om det är arbetsuppgifterna eller kollegorna. Det har jag tyvärr fått lära mig den hårda vägen. Du förtjänar att ha en hållbar arbetssituation!
Jag trivs väldigt gott med vad jag gör och det är fina människor i teamet men själva ledaren i teamet kan ibland säga saker som jag blir ledsen över. Men jag vill inte säga ifrån och visa mig vek med tanke på att den andra tjejen i teamet är väldigt tuff och sådär. Jag har dåligt självförtroende och självkänsla så tar åt mig lätt när vissa saker sägs som jag inte håller med om och när det sägs på ett visst sätt för jag tror aldrig på mig själv. Företagen varslar som aldrig förr just nu och jag var utan uppdrag i 6 månader som var en mardröm. Jag vill inte sätta mig i den situationen igen utan jag fick ta första bästa ”lediga” uppdrag för att inte råka ut för att bli varslad som många andra på mitt företag.
Verkligen långskott men är detta ett mindre företag som relativt nyligen blev uppköpt av ett större konsultföretag?
Nej haha. Du kanske tänker på Twoday som blev uppköpta men jag bor i Stockholm.
Jag förstår att det är en dubbel känsla och din oro för att bli varslad. Skönt att du trivs med det som du gör och att det är fina kollegor annars i teamet. Men trist med teamledaren såklart.
Det är svårt att säga ifrån. Jag kan själv oroa mig för att personen ifråga ska bli arg, även om det jag säger inte är menat som kritik, och/eller att jag ska framstå som dum och svag. Samtidigt är det ibland nyttigt att öva sig på att ge feedback och berätta vilka behov man har på ett konstruktivt sätt.
Jag hittade faktiskt en sida häromdagen som jag tyckte var vettig och som jag ska använda när jag pratar med en kollega: https://www.framfot.se/tips/utbildning-konflikthantering-giraffspraket/
Kanske något för dig också? Du kan ju testa på någon som inte är din teamledare först 🙂
Ja det känns som att mycket i teamet saknas liksom. Jag vill se förändringar men jag är ny och vågar liksom inte komma med förslag. Även om jag har jobbat på företaget i tio år.
På vissa arbetsplatser kan det vara svårt att komma med förslag om förändringar. Nu vet jag ju inte var du jobbar, men det kan vara själva arbetsplatskulturen som är skev.
Jag har varit på rent toxiska arbetsplatser där jag börjat fundera på om det var jag själv som var knäpp (kollegor som vägrade kommunicera med varandra, vuxna som mobbade, djupgående konflikter osv). Då får man försöka distansera sig själv mentalt så gott det går tills man förhoppningsvis kan ta sig därifrån.
Om du ändå känner att det skulle kunna bli bättre på din arbetsplats så är annars ett tips att höra med din chef om ni kan prata om arbetsmiljöfrågor på något APT (om ni har det) eller något annat gemensamt möte. Finns både info och spel till exempel https://www.prevent.se/jobba-med-arbetsmiljo/osa/ och https://www.prevent.se/jobba-med-arbetsmiljo/osa/krankande-sarbehandling-och-mobbning/inkludo/
Angående din knepiga kollega/teamledare så kanske du kan få hjälp av den här: https://www.adlibris.com/sv/bok/bemotandekoden-konsten-att-forsta-sig-pa-manniskor-och-fa-ett-battre-liv-9789150949070
Var ett tag sen jag läste den nu, men minns att jag fick en hel del bra tips. Hoppas att du snart får det bättre på jobbet!
Mitt jobb och många andras ger friskvårdstimme eller timmar. Mitt jobb erbjuder två timmar som AG vill att man tar helst i början eller slutet av dagen, de två timmarna kan fördelas hur man vill under veckan. Jag använder tiden för det mesta till träning, ibland till att cykla hem tidigare från jobbet, ibland att handla eller så, eller hämta barnet tidigare på förskolan. Känns dock som att en av pedagogerna ifrågasätter min arbetstid när jag kommer träningsklädd. De flesta verkar inte bry sig men särskilt en. Hur brukar personal på er förskola reagera med liknande situationer?
Men herregud ska väl de skita i, det är väl bara att säga att du har friskvårdstimme och att det är på arbetstid
Två timmar varje vecka!?!
Staten har sina fördelar 😄 men ja, två timmar varje vecka och 3500 i bidrag.
Friskvårdstimme innebär väl just att träna/motionera? Inte handla eller hämta barn?
Äh, slappna av. Man gör vad man vill tänker jag. Om inte fysisk, så psykisk friskvård att lämna jobbet lite tidigare en dag i veckan.
Fast om tanken är att personalen ska må bättre och därmed prestera bättre och vara mindre sjuka så bör man väl använda timmarna till just friskvård? Inte nödvändigtvis fysisk träning varje gång men att tex åka och handla blir ju helt bakvänt, man gör ju även sig själv en björntjänst, speciellt om man inte tar tiden till träning eller återhämtning senare på kvällen. Men förskolepersonalen ska såklart inte bry sig.
Vår förskola är extemt kinkiga.. Får mail/papper flera gånger per termin om att man inte får träna, handla eller annat liknande medans barnen är på förskolan, inte ens om det är friskvård. Även jobbar man hemifrån ska man antingen lämna senare eller hämta tidigare, som att de aldrig hört talas om flex? Blivit väldigt provocerad.
”kinkiga”? Men det är väl så det ska vara?! Är väl bra att dom informerar.
Fast nej? Om man jobbar hemifrån har man ju rätt till samma pauser som vanligt. Om jag handlar på min lunch, eller passar på att träna, angår ju inte förskolepersonalen. Hos oss har många föräldrar kontorsjobb, jobbat en del hemifrån och jag upplever inte alls några sådana signaler från förskolepersonalen.
Oh shit, så dom bestämmer att ni ska låta era friskvårdstimmar brinna inne och jobba istället.. eller menar dom att ni ska hämta barn och sen stämpla in en frisskvårdstimme? För det lär ju inte arbetsgivaren tycka är okej att betala för?!
Jag har träning på arbetstid (jobbar i Försvarsmakten) och det är en arbetsuppgift som alla andra att träna, det är KRAV på det. Nu är mitt barn förbi förskoleåldern men aldrig att jag hade brytt mig om vad de tyckte om det. Det hade de isåfall fått ta med min högsta chef, lycka till förskolan säger jag.
Har aldrig blivit ifrågasatt. Jag har förtroendetid och min man jobbar oregelbundet och kväll och just nu är vi även föräldralediga så vi har ofta ledigt mitt på dagen. Jag har ju hört om den här debatten och känner ofta skyldig när jag kommer träningsklädd eller tillsammans med min man för att vi ska åka och handla tillsammans, men barnens förskola har en väldigt bra arbetsmiljö så tror inte att personalen är så snåla och dessutom håller får jag ju inte lämna dem senare än kl 9 så vad ska vi göra istället, sitta gömda och låtsas att vi jobbar förmiddag som alla andra?
Wow, vad lyxigt!
Men va, man får la gå klädd hur man vill utan att de ska tro att man tränar istället för att hämta barn. Måste man ens försvara sina träningskläder? Tänk om nån byter om till träningskläder på jobbet och hämtar barn efter det, skulle de ifrågasätta då också? Löjligt av dem som jobbar med ditt barn.
Fattar att en del personal bara är nitiska, men har ni som får gliringar eller onda ögat era barn långa dagar på föris? För jag tänker att personal blir mer uppmärksam på folk som har sina barn där 07-17, än om barnen går 08.30-16.
Ni som hade katt som kissade inne. Hur gick det hos veterinären? Har du hittat problemet? Hjälpte något av tipsen? Hur mår katten nu?
Jag vill också veta 😻
Har ni provat chokladdoppade skruvarna? Något annat gott som ni kan rekommendera? Nyheter osv.
Klämde precis en påse. Inte för att dom var så goda, utan för att jag inte bara kan äta några stycken. Hade många gånger hellre tryckt i mig Smash faktiskt.
Jag förstår det. Jag hade nog också ätit hela påsen! Åh Smash <3
De funkade men tyckte inte de var jättegoda faktiskt, smash alla dagar i veckan, de från Mauri var en b version och saknade saltet och det var typ ingen god choklad.
Fan 🙁
Min artonårige grabb håller på att ta körkort och misslyckades nu med andra uppkörningen. Han fick samma kritik som förra gången, att han kör lite hetsigt i korsningar och liknande. Det är den enda kritik jag hört att han fått. Jag tycker att det är allvarlig kritik eftersom det med stor sannolikhet kommer ske en olycka i vinter med sådant beteende i trafiken. Min man tycker att det är allvarligt men att han borde fått körkortet och lära sig under tiden. När vi kör med honom har vi testat olika metoder för att få honom förstå, både pedagogiskt och att skrika, förklara konsekvenser av sådant beteende och allt mellan himmel och jord. Körskolan har framfört liknande vad jag vet i alla fall. Jag börjar tro att 18åringar är för unga för körkort. Vet inte vad mer vi ska göra för att få honom att förstå.
Han kanske helt enkelt inte är redo än.
Tycker gränsen borde höjas. Och ta bort att 15 åringar får köra i bilar bara bilen är strypt och har en skylt.
Ja att 15åringar får köra epa MÅSTE tas bort. Jag avskyr dessa fanskap på vägarna. Och överallt annars.
Så sjukt att det är tillåtet.
Betalar ni hans uppkörning och körkort? I så fall säg att han inte får köra upp mer innan han övar och förstår, han får gå fler lektioner och öva mer.
Betalar han själv så får han väl fortsätta kugga tills han lär sig.
Vi betalar uppkörning, lektioner får han stå för själv. Om han kuggar en tredje gång är det ett rimligt alternativ tycker jag. Tack!
Jag tog körkort vid 35. Kanske inget att rekommendera att vänta sååå länge om man behöver köra bil (jag klarade mig med cykel, buss och tåg) men jag märkte ju på uppkörningen att jag låg på plus redan från början iom att jag var mognare, lugnare och tryggare. Ligger ju inte bara i ålder såklart utan även personlighet, men jag hade nog inte varit en bra bilförare vid 18 och väldigt många behöver ju inte köra bil när man är 18.
Du har rätt, din man fel. Man ska visa att man kan köra på ett säkert sätt.
Jag är benägen att hålla dig med, särskilt för killar.. (sorry).
När min mamma tog körkort så sa hennes pappa argt ”Du kan ju inte köra bil”. Det är ju därför man försöker lära sig.
Någon som lyssnar på podden vad blir det för mord? Vad tycker ni om Johanna och Elinor?
Jag har lyssnat i flera år nu! Jag gillar dom, kanske inte mina favoritpoddare men underhållande damer
Älskar!
Lite besviken på att Ellinor fick typ allt att handla om sin graviditet efter att hon gick ut med den. Annars gillar jag dem, särskilt Johanna! Älskar när de löjliggör sig över dumma gärningsmän.
Ellinor pratar väldigt mycket om sig själv
Redan innan graviditeten, tycker jag hon skulle prata om sitt mående och sina diagnoser i varje avsnitt
Hur många steg har ni gått idag? Jag har 5700 🙃 och då har jag ändå försökt och tagit en liten promenad på dagen……
Varför tycker du det är lite? Är du en sån som gått på hela ”10k steg”-grejen? 5700 är bra.
Ja, kanske. Känner väl mest att det är lite lite jämfört med vissa som enkelt kommer upp i flera tusen mer en helt vanlig dag? Men jag har ett stillasittande jobb och bor så att jag måste åka bil överallt, önskar egentligen att jag fick mer rörelse automatiskt i vardagen. Ska försöka lägga ribban lite lägre för när jag kan känna mig nöjd!
14 000. Har gått från bussen till högskolan t/r, några kortare promenader där när vi tagit paus. Klippte gräset nyss i en timme.
Det är riktigt bra.
Var det så ljust hos ikväll?
Dig*
gick/jogga ca 80 minuter efter frukost
13000. En lunchpromenad och 6 km jogging efter jobbet.
5235 steg idag. Läste nånstans att det räcker med 6000 steg per dag och då slutade jag känna mig dålig.
Tror till och med hälsofördelarna började på 4k nånting och slutade på 7k, det var inga större hälsofördelar efter det. Så kul med alla som skryter om sina 10k steg 🤭
Men vem går under 4k steg? Om man inte är sjuk eller unnat sig en riktig slöar dag.
Eh? Väldigt många. T.ex. de som arbetar på kontor.
När jag jobbar hemifrån går jag ca 2000 steg. Max.
När jag arbetar på kontoret kör jag bil dit och är stillasittande framför dator större delar av dagen. Ca 2-3000 steg beroende på vart jag lunchar.
Vilken dryg kommentar.
Är det många som skryter om det? Jag går minst 10 000 steg om dagen. Det är inte så mycket och för mig ger det också lite mindre tid åt att bara sitta still eller ligga i soffan och göra ingenting…
Men var och en gör ju som den vill och behöver inte hela tiden följa nya rön. Huvudsaken är att man rör på sig och lyssnar på sin kropp. Och tar reda på vad som är fel OM man börjar få ont nånstans. Överbelastning? Igångsättningssmärta? Dålig hållning? Etcetera.
Ja herregud, det är jättemånga som skryter om det. Tär väl mer än det ger nytta egentligen så det är synd att så många tror det är ett rimligt mål.
12000. Bara en kort promenad, annars bara varit med barnen och fixat i hemmet.
17352
200 steg kanske. Eller hur många kommer man upp i när man inte varit utanför dörren?
Jag kan komma upp i närmare 10k utan att vara utanför dörren, men bor i ett stort hus.
4300 🥲
Ca 10 000 steg, men brukar gå ca 6000-7000 steg per dag (fler när jag jobbar och färre när jag är ledig)
11700, mitt genomsnitt är 12600. Men alltså jag går typ 15 minuter till/från jobbet, sen 15 min till förskolan. Och ofta en liten lunchpromenad och varannan dag en kortare löprunda. Men idag är jag förkyld, så blir Marabou i sängen hehe.
Kanske 200. Max.
7900. Har ett generellt sett stillasittande jobb och försöker få in en liten promenad om dagen men har idag fått springa runt halva företaget några vändor haha
Att säga sig bo i Sverige, huset här är hemma, men spendera nästan all sin tid i annat land med sin dotter och butik – är inte det ett folkbokföringsbrott? Man ska väl vara skriven och folkbokförd på den adress man spenderar flest nätter under ett år?
Man får vistas utomlands under en period men ändå vara folkbokförd i Sverige, tror.ä det är ett år. Kolla på skatteverket om du är mer intresserad.
Du ska ju då va folkbokförd på din adress i Sverige för det är ju inte ngn annan svensk adress du spenderar mer tid på.
Är*
Det är så intellektuellt nedbrytande att gå till en kurator. Man får så många ”borstar du tänderna på morgonen?” frågor och de läser in en massa typ: ”och hur tungt har det känts för dig att gå vidare nu?” när jag berättar om en enskild flirt typ.
Vad är det för kurator?
Om du inte vill gå dit, så gå inte dit.
Antingen är det fel person för dig och du får försöka byta eller så är inte samtalsstöd ngt för dig om du känner dig ifrågasatt av att de ställer frågor.
Är så värdelöst att gå till kurator när man själv är väl insatt i sin psykiska hälsa och problematik. Varför kan man inte bara få gå i vettig terapi. Liksom Kerstin jag har genomlevt trauma jag behöver höra att det är bra att sova och gå promenader.
Instämmer. Gick en gång, kände mig idiotförklarad och vägrade komma tillbaka. Har betalat för att gå till en privat terapeut, och oj vilken skillnad. Dyrt, men kände att jag faktiskt fick ut nånting av det, jämfört med att trampa runt bland menlösa kuratorer.
Är det fler än jag som inte riiiktigt kan tro på dom som fött barn utan att dom visste att dom var gravida? Var ju en i Kanada nu som dessutom hade två barn innan som inte heller fattade att förlossningen börjat? Fattar om det är någon djupt nere i ett missbruk men liksom vanliga kvinnor? Fattar verkligen inte haha
Nej alltså jag köper det inte alls.
Tror man vet att man är gravid men lurar sej själv,mensen krånglar typ,naturligt mensen inte kommetr pga stress eller annat. Man vill inte veta.
Har väldigt tro man kan vara gravid i nio månader utan att fatta det själv.
Om de är feta kan jag tro det. Men inte annars, låter mer som förnekelse.
Finns en på tiktok som var gravid och det syntes absolut INGENTING fram till månad 7-8. Hon visste att hon var gravid men hon var smalare än normalt men inte benrangel, det syntes ingenting ändå. Så man måste inte vara ”fet”.
Självklart vet de, men jag tror att många gånger är det lättare att leva i förnekelse. Som en försvarsmekanism och ett desperat försök att slippa ta ansvar för verkligheten.
Tror absolut på förnekelse. Man vet men inbillar sej att man inte är gravid och bara förnekar hela situationen.
Dom kanske är vana vid oregelbunden/utebliven mens så det är inget konstigt, bebisen ligger på ett sätt att man inte känner av den i magen, man är tjock så det syns ej osv osv. Tror absolut att det är möjligt!
Jag känner en som fick barn utan att veta att hon var gravid. Alla var totalt chockade.
Några dagar innan hon födde så var vi ute och festade ganska rejält. Hon var helt plakat den kvällen och dagarna efter mådde hon konstigt. Var orolig i magen och var allmänt dålig bara men hon trodde det bara var bakfylla tills hon fick magsmärtor och åkte in till akuten. Och där fixk hon reda på att det var dags att föda.
Satt hemma hos hennes pojkväns bror när han fick samtalet om att hon hade fött en helt frisk pojke 😅 sjukaste någonsin
Men ja, hon var överviktig, gick på p-piller så hade inte mens och hade inte märkt av något mer än att hennes mage hade ”bubblat” mer än vanligt. Det var ju bebisens rörelser.
Så hemskt, min mardröm!
Ja. Det, eller att inse att man är gravid och det är för sent att göra abort ! Som Toremo
Ja precis, lite samma grej. Men då hinner man förbereda sig mer. Iofs också ha ångest längre. Fy.
Hoppas man får adoptera bort det då iaf.
Oj :/
Så ironiskt hur synd min sambo tycker om sig själv nu när vi pottränar 2åringen och har tagit bort nattblöjan. I FEM nätter har han faktiskt sovit dåligt pga byta lakan. FEM NÄTTER. Själv har jag de senaste 3 åren varit gravid 2 gånger med kräkningar dygnet runt i 6 månader vardera och nattammade äldsta 1 år och yngsta är bara 4 månader så ammar ju endast. Var bara tyst gubben………
Det är väl ingen tävling i vem som har det mest jävligt? Låt han tycka synd om sig själv utan kommentarer.
Precis. Inte mer synd om mammor som själv valt att bli gravida och vet om vad som hör till.
Men det är ju jävligt provocerande? Inte bara mamman som valt att skaffa barn kanske?
Ibland är det så.
Haha har aldrig sagt det är synd om mig men att gnälla till någon som varit vaken i 3 år är ju lite som att typ Elon Musk beklagar sig till en hemlös över att matpriser ökat.
För övrigt var pappan väldigt med på att skaffa barnen också så då borde ju inte han heller få klaga?
Nej jag tycker ingen som skaffar barn frivilligt ska klaga. Det är jobbigt med barn, alla vet det. Ert val.
Du verkar vara en snäll och empatisk person.
Haha, mitt ex var lika dan. Alla vi mötte skulle få veta hur jobbigt det var med sömnlösa nätter när lillebror kom.
Men att jag tagit alla nätter i 2år innan dess med storebror (sov i separata sovrum pga att han ”jobbade faktiskt och behöver sova”) skulle jag inte klaga över.
Tänk vad mycket män hade klagat om det var dom som var gravida!
Det hade varit 9 månaders sjukskrivning för ”du ger ju liv åt en ny människa”. En mödravård och förlossning med obegränsad budget. Köra 20 mil i Norrland för att BB har lagt ner? Hade aldrig hänt.
Likadan*
Jag förstår att han är ditt ex.
Äh jag håller med dig. Vilken jävla gnällpelle. Alla dessa ”det är inte synd om mammor!!!!” Snark alltså. Har ni inte egna barn eller är det så länge sen att ni glömt? Jävla pick me’s.
Men det är ju inte hans fel och han kan inte rå för det. Han kan ju inte va gravid liksom..
Nej men han kan hålla tyst.
Varför? Hon gjorde säkert inte det då…
Nej precis. Hoppas hon inte gnällde det minsta.
Jag tycker du är värst här. Han kan inte ens vara gravid. ”Buhu men jag då”. Eftersom du tycker synd om dig själv blir jag bara anti och tycker mer synd om honom än om dig.
Kände exakt samma sak! Som att det är en chock att man sover lite, inte har mycket egentid och stressar sönder som föräldrar. Herregud, ni visste detta. Njut bara.
Njut av vad? 😄
Haha men var är läsförståelsen? Tycker inte synd om mig själv och älskar att vara förälder, även om man lite trött ibland. Älskade också att vara gravid och sörjer lite att jag kanske inte kommer vara det igen. Eller gå igenom en förlossning!
Tycker bara det är komiskt att han klagar på 5 dåliga nätter när jag inte sovit en enda hel natt på 3 år. Inte ett dugg synd om mig. Och faktiskt inte han heller.
Haha kommentarer som dessa. Säger du samma sak till dina gravida vänner eller vänner som är föräldrar? Eller kollegor som har barn?
”Har du foglossning? hyperemesis gravidarum? Herregud, ni visste detta. Njut bara”
”Har ditt barn inte sovit bra sen det föddes och är nu 5år? Herregud, ni visste detta. Njut bara”.
”Han kan inte ens vara gravid”. Jävligt tröttsam kommentar. Kan han känna empati? Kan du känna empati?
Nu är inte jag ts, men lyfte inte denne att det var konstigt med SKILLNADEN mellan denne och sin partner? Att det är synd om partnern efter några dagar men inte ts som gjort det i åratal?
Ja det kan jag. Där det är värt att känna empati. Jag känner inte empati för de som tigger om det.
Nån som gått ner i vikt med mindre justeringar av kosten? Jag behöver gå ner minst 20 kg, väger runt 100 idag och är 178 cm lång. Har minskat ner mängden på min frukost, lunch och middag med ca 30 %. Äter nåt litet på kvällen. Försöker undvika socker. Min stora last är mackor, chips och mat. Särskilt på kvällen blir jag sugen på att äta, så kvällarna är jobbigast. Har varit igång i 3 veckor och har gått ner nåt kilo så hoppas det fungerar.
Jag skulle snarare fokusera på att äta rejält med mat men fylla ut mycket av det du äter med grönsaker. Satsa på fem måltider om dagen, se till att få i dig mycket protein och fibrer samt nyttigt fett som mättar. Du kommer snart märka att suget efter mackor ger sig när du faktiskt får vara mätt och fylld av bra saker. Planera måltiderna dagen innan, skippa inga mål, ha inte för många förbud utan live a little men låt majoriteten av maten vara näringsrik. Rör på dig i vardagen mer och sov ordentligt!
Precis så här som Anonym 20:27 skrev gick jag ner väldigt mycket. Gör det enkelt men ät dig mätt på bra saker. Och förbered så att du alltid har lite mellanmål också.
Jag säger bara en sak- ozempic! Har förändrat mitt liv efter 20 års jojobantande. Går ner i lagom takt utan att vara speciellt hungrig och har helt tagit bort sötsug och matbrus 🙏🏼
Och hur blir det sen när du slutar med Ozempic? Kan du hålla vikten då?
Eller ska du ta det resten av livet?
Snälla tipsa inte om det, det är en sista utväg om man inte klarar av att gå ner i vikt själv. Det finns många biverkningar och man kan inte sluta hur som helst, inget man ska tipsa om till höger och vänster.
Om suget kommer på kvällen kan det vara så att du ätit för litet under dagen.
Jag vägde också runt 100kg och är 183cm lång, började använde Lifesum och vägde all mat jag lagade själv. Gick ner till 78kg (hade som mål 80kg men kroppen ville tydligen något annat) och har sedan dess stått still där, förutom under graviditeterna men efter de har jag lätt gått ner igen. Gick i snitt ner 0.6kg i veckan, enligt appen är det hållbart med 0.5kg så det var målet. Det här var ca 6år sedan.
Använder du fortfarande lifesum nu eller har du lärt dig hur en ”normal” portion är så du inte behöver väga och hålla på?
Jag har! Det som funkar för mig är att äta mindre portioner, mindre hämtmat och dra ner på socker. Som du säger, kvällarna är jobbigast, men mitt knep är att vakna tidigt, trötta ut mig riktigt ordentligt under dagen så att jag somnar tidigt och inte har så mycket tid och energi över att känna suget på kvällen. Ge det tid så kommer det gå toppen.
Mitt tips är att ADDERA saker. Addera nyttigheter, addera träning. Då blir skiftet enklare. Men ja, mackor är ju gott men tyvärr onyttigt. Tipsar om grekisk yoghurt (mättande, rent livsmedel) och vaniljkeso (smakar risifrutti!). Att börja äta jättenyttigt och träna massor samtidigt går sällan bra. Därav mitt tips.
Dessa tips kommer garanterat funka, jag rasade i vikt.
1. Promenera – försök gå minst 7-10k steg dagligen. Promenera gärna direkt efter mat. Om du har möjlighet kan du lägga till några pass styrketräning, kolla på olika övningar Youtube.
2. Protein! Massor protein. Då håller du dig mätt mycket längre. Undvik snabba kolhydrater.
3. Mindre portioner. Vi hinner oftast bli mätta innan vi ätit upp maten. Försök minska portionerna, jag insåg snabbt att jag faktiskt blev mätt på mycket mindre. Inte sådär proppmätt utan ”skönt” mätt.
På tvåan hade jag lagt till: massor grönsaker till dina måltider också. 😊
Japp, tog reda på hur många kalorier jag skulle ligga på, fortsatte att äta samma saker men inom rimliga gränser (1 macka istället för 2, böt ut kvällsmacka mot godis en gång per vecka och då häller jag upp en mängd som motsvarar samma och håller mig till den, osv.), efter ett halvår började jag ändra mer på innehållet för att få i mig mer protein, samma antal kalorier men äter keso och nötter till frukost och en macka till mellanmål istället. Ät det du tycker är gott men inom rimliga gränser till att börja med, ändra inte allt på en gång, då blir det jobbigare med förändring, t.ex. att börja äta massa sallad istället för det du tycker är gott. Mvh gått ned 14kg sedan februari.
I början vägde jag maten och räknade ut vad måltidernas kaloriinnehåll är, men nu har jag ett hum om hur stora portioner jag ska äta och tar aldrig en extra portion för att det är gott.
Är det inte en märklig trend härinne att de som ifrågasätter influencers kallas ”sorgliga nolifers”, medan de som blint följer, hyllar och shoppar allt de gör reklam för anses helt normala och inte sorgliga?
Jag följer ingen stor influencer men kikar in här för att det är kul när någon vågar ifrågasätta eller har gjort nån kul spaning. Ändå dyker det alltid upp någon bitter försvarare som tycker någon är tragisk för att man inte sväljer allt de försöker kränga på oss. Men är det inte betydligt mer tragiskt, och ja, korkat, att dyrka och konsumera varje ord och pryl från obildade människor på internet? Jag är snarare förvånad att vi inte bojkottar mer än vi redan gör och undrar genuint vilka det är som sitter härinne på en skvallerblogg och försvarar dessa människor och samtidigt tycker att dem själva är bättre än andra.
Det heter DE,inte DEM..
Du förstod nog ändå texten.
Får man hoppas åtminstone.
Jo jag håller med dig. Alltid en massa påhopp om man ifrågasätter någon eller skriver något negativt. Verkar som man måste dyrka influencers these days, men ändå hänger alla här.
Som Mikael yngwe 😂
Mikaela*
Det roligaste är ju när någon skriver om en influenser i en kommentar här och sedan blir påhoppad av nån som ilsknat till med ”skaffa ett liv”, ”du är besatt av *influensern*” ”hur kan du bry dig så mycket om vad influensers gör” osv – så sitter den ilskna kommenteraren själv här inne. I ett kommentarsfält. På en skvallerblogg. Om influensers.
Obs gäller helt vanliga kommentarer, inte galningarna som härjat om HT och Friberg i 100 kommentarer var på senaste
Nu säger du ju emot dig själv i en och samma kommentar. Hycklare.
Instämmer i varje ord du skriver
Är det inte märkligt att de som ifrågasätter influencers kallas ”sorgliga nolifers”, medan de som blint följer, hyllar och shoppar allt de gör reklam för anses normala?
Jag följer ingen stor influencer men kikar in här för att det är kul när någon vågar ifrågasätta eller gör någon rolig spaning. Ändå dyker det alltid upp någon bitter försvarare som tycker man är tragisk för att man inte dyrkar dessa människor. Men är det inte betydligt mer tragiskt, och ja, korkat, att dyrka och konsumera varje ord och pryl från ett gäng obildade människor på nätet? Ibland undrar jag genuint vilka ni är som är helt besatta av att dyrka influencers och samtidigt tycker att ni är bättre än andra här inne.
Sidan laggade så ser nu att min kommentar publicerades två gånger, ser ju lite löjligt ut 😂
Skinboosters typ profhilo eller jalupro, ger det någon synlig effekt?
Någon som vet hur Hemnet funkar?
Kan mäklarna sänka priset hur mycket eller lite dom vill eller måste dom sänka med minst 50 tusen tex?
Den som säljer objektet bestämmer hur mycket priset ska sänkas.
Hemnet ät ju bara en annonsplatsform för bostäder! Det är inte mäklaren som bestämmer övet priset, de gör en värdering och sen kan priset sänkas i samråd med säljaren om det tex går trögt med försäljningen.
Är*
Varför stör jag mig så orimligt mycket på SaraLagom? Tyckte verkligen om henne förut men jag vet inte vad det är som känns så skavigt nu.. hennes eviga tjat om hennes nya kille – som hon för övrigt flyttade hem till efter några månader. Ventilera med mig!
Ps stör mig också orimligt mkt på hur mkt Bea avbryter Hanna i surrets podcast. Galetttt
Jag stör mig typ på att hon inte träffar barnen eller tar hand om dem så mycket pga hennes bröstop… vilken prioritering liksom. Tyckte om henne så mycket förut. Men har börjat fundera på om anledningen till att hon ej är så mycket med barnen är ifall hon varit våldsam mot sitt ex F, det var ju ngn som skrev de i samband med skilsmässan
Håller med till 100%. Tycker synd om
barnen (som är väldigt små) som fått max 1 natt per vecka med sin mamma senaste månaderna. Allt annat än att umågs med barnen verkar prioriteras. Innan separationen tycker jag hon verkade vara en vettig person men nu vet jag inte längre.. Att prioritera sin nya pojkvän och att måla hans lgh framför tid med barnen känns inte schysst. Har dessutom varit utlandsresor, bröstoperation och festande framför det familjeliv hon kämpat så för..
Förstår verkligen inte hur deras upplägg med barnen fungerar men funkar de för dem så Who am i to judge.
Men tycker ändå det är lite konstigt att hon flyttat in hos den nye pojkvännen men ska flytta ut sen när huset är sålt och hon kan köpa något eget, då ska ju hon och barnen bo ensamma och bygga upp sitt liv själva.
Håller med det alla ni skrivit. Så konstiga prioriteringar och allt annat än att vara med barnen verkar gå först. Blir så ledsen för deras skull. Har själv barn och kan verkligen inte se hur jag hade gjort samma prioriteringar, men men. Sen att hon flyttar in och gör om massa i lägenheten, köper möbler osv, för att flytta ut sen? Tror inte på det för en sekund. Hon är nog där för att stanna och tror helt ärligt att hon är en person som hade kunnat välja ny partner över sina barn. Det är bara ngt som är så off med henne och hur hon verkar hantera allt.
Skrivet
Du har fel.
Samma här. Gillade SL och tyckte synd om henne iom skilsmässan. Nu…. Not so much. Bli tillsammans med en ny kille och presentera barnen för honom typ 1 månad senare, inte okej. Flyttat in hos nya killen, träffar knappt barnen, opererar brösten och skaffar linser och käkar bli-brun-piller och blonderar håret och festar och har sig.
Något står inte helt rätt till med tanke på hur lite tid hon verkar spendera med barnen. Hon har alltid en ursäkt när de väl ses för varför tiden med barnen med kortas ner.
Håller med. Och när hon väl har dem så verkar hon jämt jäkta på med annat? Typ fixa och dona istället för att bara _vara_ med dem. Vad håller hon på med? Verkar inte må bra.
Någon av de senaste gångerna hon hade dem reagerade jag på att det var typ en(?) dag sen lämnade hon hos farmor och farfar på kvällen. Tänkte att ”jaja hon kanske ska jobba” men så åkte hon till sin nya kille och typ hängde.. hur kan man göra så?
Undrar varför inga trådar får startas på Flashback om henne. Måste ju vara nån moderator som vill skydda henne. Sett att flera startat trådar som tagits bort. Ett argument var att hon inte hade tillräckligt många följare, men hon hade då 30.000. Låter inte troligt.
Jätteskumt, måste ju finnas trådar om folk med mindre än så?
Hon har alltid jäktat och haft 72 bollar i luften både innan och efter skillsmässan. Så det är inget nytt
Okej Ne nu kan jag inte vara tyst längre för jag tycker ni ger SL oförskämt mycket skit och spekulerar oerhört mycket. Men barnens far F är snarlika stor som SL på socialamedier men han skrivs det inget ont om?
Jag följer dom båda och har gjort det i flera år. Jag har reagerat många gånger att SL nämner att det är pappa-helg, samtidigt som F postar på sina sociala medier att han är ute och super och gör betydligt fler dumma saker än vad SL gör. Vilket innebär att han då lämnat bort barnen, men det är ingen som skriver och reagerar på det.
Jag tycker det är bra av SL att hon prioriterar sig, förmodligen varit väldigt vilsen det här året, med full förståelse vad hon gått igenom. Eller överlag dom senaste åren. Minns hur sjuk hon var med A i magen och vad gör F? Jo han lämnar SL ensam med deras äldsta dotter för att sticka utomlands, inte bara en gång, utan flera gånger. Bara här om dagen la F ut att han ska till usa om 1 månad, kan satsa 1000kr på att han inte tar med sig barnen.
Jag har skrivit med SL flera gånger och hon är alltid så trevlig och svarar, så skriv till henne om ni nu undrar hur hon tänker?
En sak jag också märkt utan att hon själv nämnt det tror jag? Är att barnen inte alls syns lika ofta, men hon har tydligt gång på gång sagt att den som har barnen bor i huset. Jag ser att hon är i huset men inte så mycket bilder på barnen, oftast bakifrån eller från profil, hon kanske inte vill exploatera sina barn längre och har valt att inte göra någon grej av det som vissa andra influensers gör.
Ibland kan vi människor behöva tänka ett varv till.
Hej Sara!
Mitt namn börjar på Ev*****
Men hej
Hur länge vågar man vänta och chansa på bättre priser i sas lågpriskalender? Ska till Stockholm om en månad och börjar ha lite panik med bokning..
Var bor du om du måste flyga till Sthlm? Kiruna?
Många som flyger även från t.ex Göteborg.🤦♀️
Gjorde flera dumma misstag på jobbet idag. Alla kunde redas ut och jag korrigerade dem, men var så stressad hela dagen och nu känns det som att jag knappt vågar gå till jobbet imorgon, är rädd att chefen är besviken och arg på mej. Hur ska jag hantera ångesten så jag får sova något inatt?
Det löste ju sig så slappna av!
Misstag händer och så länge du inte jobbar med något livsavgörande så andas och lär dig dina Misstag!
Jag är säker på att chefen har helt andra problem att tänka på än dina misstag. Lovar dig att det verkligen inte är hela världen! Du kan skämta bort det imorgon och säga att det verkligen var en tokig dag för dig, men att du lever och lär.
Titta på en serie och njut av en fin höstkväll idag! ❤️ Kan som tidigare chef innerligt lova dig att din chef inte tänker på dig eller dina fel just nu.
Fin kommentar.
Nån som har erfarenhet av katter och kattungar?
Jag adopterade en katt för sisådär 2 år sedan nu. Världens mest tålmodiga och snälla katt. Rivs aldrig, bits inte, hon är supersocial och verkligen jättesnäll. Vi har märkt att hon känner sig ensam då vår seniorhund inte är så skoj att leka med. Igår tog vi hem en 5mån kattunge som också är omplacering/hittekatt. I min bästa fantasi tänkte jag att vår tjej skulle bli överlycklig över att ha fått en kompis men alltså NEJ. Hon fräser och morrar åt den stackars ungen. Så fort han rör sig ska hon fräsa, trots att hon befinner sig på avstånd. Idag har dom kört nos mot nos och hon har även nosat kattungen i baken, så nyfiken är hon men fräsandet avtar inte.
Snälla kom med tips på vad vi ska göra? Hon är inte aggressiv utan jag upplever henne som rädd och försiktig. Ska man bara rida ut stormen? Jag blir hypernervös av det här..
Ge det lite tid! Det har gått en dag. De behöver få landa och lära känna varandra. De kommer säkert vänja sig så småningom och börja tycka om varandra men som sagt, ge det tid!
Ge de två veckor sen är de kompisar 😊
Klåda i hårbotten bakom öronen och bakhuvudet?!
Blir galen, så fort mitt hår blir minsta flötigt så börjar det klia och bli sårigt. Har kunnat gå upp till 5 dagar utan hårtvätt innan och det har inte varit några konstigheter. Men nu sen några månader tillbaka börjar det klia efter 2 dagar. Vad ska jag göra?!
Hårsäckskvalster, psoriasis i hårbotten m.m.
Daxxin psoriasis-schampo kan hjälpa.
Säger du flötigt?
Det kliar i hela mig av det ordet så antagligen därför hårbotten kliar på ts!
(Och om jag ska vara allvarlig hade jag också tipsat om daxxin)
Ja?
Vad betyder det? Är det samma som flottigt eller?
Ja.
För mig har det hjälpt med apotekets hårbottengel på flaska och the scalpologist hårbottenskrubb från normal. Inget kli längre. Jag blir alltid kliig och får torra flagor så fort luften blir torr. Trodde först det var mjäll, men mjällschampo har inte funkat och det återkommer varje år höst/vinter.
Min hårbotten blir också som du beskriver av schampon med stark parfym, kan det vara det? Klarar inte alls elvital eller schwarzkopf, brukar köra med garnier fructis eller barnängen. Just nu provar jag happysoaps schampokaka och är nöjd.
En helt seriös fråga: Kan ett syskonpar heta Lena och Magda utan att det blir fööör knäppt? Gillar inte namnet Magdalena men älskar namnen separat
Javisst.
Njae
Vad brukar ni köpa på Normal?
Plackers, kick, handtvätt, ögonskuggspalett, trevligt schampo på pump eller Aussie. Och om de har lakritskulor med choklad. Tonys choklad. Ibland joes dadlar. Men det bästa av allt glasögon med minusstyrka!
Jag menar tvålen på pump. Copenhagen, Stockholm och liknande
Tack !! 😍
Någon som vet om Felicia A inte vill ha barn? Inget hat bara undrar.
Har för mig att hon har sagt att hon inte är så sugen, men att det kanske kommer längre fram. Men kan ha fel.
Exakt så har hon sagt
Varför skulle hon vilja ha det? Hon verkar må bra som det är, resa, vara fri, vara med sin kärlek, göra saker för hennes skull! Inte värt att förstöra.
Ja och roligt med folk utan barn. (Jag gillar inte det contentet)
Tamponger i storpack. Annars är de inte så mycket billigare på saker än typ ica. T.ex bomullspads köper jag på ica för 7.95. Och förra veckan var det 3 för 20 där. Och vad kostar de på normal nu? 15?
Haha vad fint att den hamnade för sig själv.🙃
Hahaha tack 😂
Tack? Det är min kommentar😂
Var kan man köpa fina handdukar och badlakan av bra kvalitet? Gärna handdukar som inte luddar eller ”tappar formen” ut efter två tvättar.
Mio kanske. Använd checken.
Lexington. Inte för att jag har köpt där. Har urtvättade ikea i vitt som jag manglar så att de blir som papper. Underbart
Manglade lakan 😍
TS – Okej, är det någon som faktiskt har köpt handdukar någonstans och kan rekommendera något? Är inte intresserad av tips som man inte har testat själv.
Jag har varit nöjd med Ikeas.
Gant har bra, dock lite väl tunga och så tar lite längre tid att torka iom att de är så tjocka. Men väldigt mjuka och bra kvalitet så de är värda priset.
Rituals har haft bra men har inga nya därifrån så vet inte om de ändrat något på dom. Tunnare än Gants men de drar ihop sig sådär som många gör tyvärr och ska bara tvättas i 40 grader.
Himla
Gant. Mina är fortfarande fluffiga, köptes 2018.
Har ett par gruppmedlemmar som börjat använda gråstensmetoden mot mig. Hörde av en tidigare gruppmedlem hon blev utfryst också. Vi i gruppen möts inte så ofta, men de anar inte vad de gör i onödan.
Längesen ÖS hade såhär många kommentarer. Över 600
Ojoj
Hallå. Vad har ida warg gjort? Fillers och nåt med ögonbrynen? Ska de vara sådär svarta? Känner inte igen henne..
Hon har väl färgat brynen
Ja men det ser galet ut
Alla som har jobbiga svärmördar. Kan ni dela något de sagt/gjort? Behöver känna mig mindre ensam!
Läste mördarsniglar. Kanske bara att klippa av på mitten?
Alltså ibland är sånt här roligt men som nu undrar man hur det är med synen för tant? Hur fick du det till mördarsniglar? Men ja kul grej, du vinner nog några likes, grattis.
Kan du inte bara låta bli? Folk kommer inte sluta kommentera sånt bara för att du kommer och håller på sådär. Du kanske inte tycker det är roligt, men är det så svårt att hålla tyst? Det är liksom en jävla blogg, du överlever av att scrolla vidare. Du behöver inte ens förstå varför nån råkar läsa något.
Någon som har haft flugor i badrum från avloppet?
Nej. Men häll lite kokande vatten i avloppet, bananflugor lägger väl sina ägg där?
Vem är du som alltid ska kommentera att mammor och förlossningar är tråkiga osv?
Många som tycker det 😅
Fruktansvärt med mordet på Charlie Kirk, att man mördar politiska meningsmotståndare är så hemskt och ovärdigt.
Jag tycker givetvis inte att man ska mörda meningsmotståndare men det är lite ödets ironi att detta är mannen som tyckte att skjutvåldets offer var ett nödvändigt ont för rätten att bära vapen:
”I think it’s worth to have a cost of, unfortunately, some gun deaths every single year so that we can have the Second Amendment to protect our other God-given right”
https://www.newsweek.com/charlie-kirk-says-gun-deaths-worth-it-2nd-amendment-1793113
Kul att behöva sjukanmäla sig på grund av enorm vaxpropp. Nedsatt hörsel, yrsel och väldigt ont. Kan inte ens sova. Tagit en ipren och hoppas det hjälper. Läkartid imorgon
Hoppas du mår bättre snart!