Jag har gjort grovjobbet åt er!

Skärmavbild 2017-03-13 kl. 21.02.28

Eller…det var snarare Yoga Girl som gjorde grovjobbet genom att klämma ut en bebis 41+4 in i graviditeten men vi är många som undrat över vad man gör med allt vatten och guck and stuff som är kvar i poolen efter att man fött barnet hemma.
Nu blev det ju tyvärr ingen hemmaförlossning utan bebisen kom till världen på sjukhuset men OM hon fött hemma hade man gjort så här. (Tack för uppdatering i kommentarerna! ?)

Jag har letat runt på nätet och har nu svaren åt oss!
Jag har hittat en intervju med en mamma som fött fyra av sina fem barn hemma så nu kommer all vår nyfikenhet att stillas.

Vad händer med förlossningspoolen efter en hemförlossning?
Poolen är uppblåsbar och antingen någonting som barnmorskan tar med sig eller som i Yoga Girls fall – en som hon köpte själv.
De är utrustade med en speciell pump som man kopplar till en golvbrunn eller handfat. Bara att tömma och veckla ihop när man är klar.

Um, vad händer med alla ”bitar” som kan flyta omkring i vattnet?
Barnmorskan eller deras hjälp/doula tar hand om städningen och använder sig av en liten håv för att fiska upp alla bitar som flyter omkring i poolen.

Vad händer med moderkakan?
Innan din hemförlossning så får du en lista av barnmorskan över saker som kan tänkas behövas – bland annat en långpanna. Ja, en sån där vanlig långpanna du kan köpa på ICA. I den fångas moderkakan upp och paketeras upp av barnmorskan som tar med sig den. (Om man nu inte vill behålla den och bjuda på storkok eller nått…)

Så där har vi det! 
En liten håv, en långpanna och en slang och du är kittad till tänderna och redo för en hemmaförlossning!

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *