Anna Book lanserar en ny hemsida.

Jag vet inte om det är marknadschef Felicia som ansvarat över mamma Anna Books nya krypin på nätet eller om det är huvudpersonen själv som suttit vid spakarna och formulerat den text jag med nöd och näppe tog mig igenom.
Om jag inte vetat bättre så hade jag antagit att hemsidan var ett projekt som tilldelats en trött mellanstadieklass som precis upptäckt google translate.

Under de närmsta minuterna kommer jag göra mitt bästa för att guida er igenom denna magiska värld som är Anna Books ”hemsida”.
Jag hoppas ni sitter lugnt tillbakalutade i soffan med kanske ett glas vin i handen som ni smuttar på till de ljuva tonerna av Samba Sambero på panflöjt för nu börjar det..

Här inne i Anna Books värld så bjuds man på inte mindre än två(!) bloggar.
Bloggen om Anna Book och bloggen där man som läsare kan välja mellan två inlägg – En hel ny Anna och Anna Book tog ett sista farväl av Noppe – ett inlägg där hon talar om sig själv i tredje person.
Jag undrar vilken tidning beskrivningen av Noppes begravning är plockad ifrån? Det känns inte riktigt som ett blogginlägg, eller är det kanske Bokens arbetsprov för att börja jobba på valfri skvallertidning?
Se själva:

Anna verkar inte heller haft så bra koll vad som gällde på begravningen men Anna är inte den som blir nedslagen av sådant utan hon pyntade istället den Arga Snickiskt utskällda köksön med dem istället.

Förlåt! Jag hade helt missat den här!!! 

Den hel nya Anna då? Vad handlade det inlägget om kanske ni undrar?
Jo, det ska ni få höra men först måste jag bara berätta för er att jag slutligen hittat alla mina saknade kommatecken som borde sprinklats över mina texter för en ökad läsupplevelse.
Jag har hittat dem och de återfinns alla i inlägget om den hel nya Anna – ytterligare ett inlägg skrivit i tredje person.
Se bara:

Om ni behöver ta en paus nu efter att ha jobbat er igenom denna lingvistiska hinderbana full av kommateckniska snubbeltrådar så är det helt okej.
Ta några djupa andetag, fyll på vinglaset och micra på ytterligare en påse popcorn för det här kan komma att ta ett tag.

Nästa punkt på agendan är att ta oss en titt på ”Anna Book karriär”. Inte Anna BookS karriär utan Anna Book Karriär. Två gånger.

Det mest intressanta här är det här musikalbumet som inte har någonting alls med en musikal att göra eftersom jag läste fel… =) utan det är en samlingsskiva på 12 låtar Anna spelat in.

Slutsats:
Jag har nog aldrig sett en sämre framtagen hemsida – alla kategorier.
Den påminner mig om hemsidorna man kunde skapa på mitten av 90-talet genom sidan Passagen.
Innehåller framstår som plockat från en utländsk wikipedia-sida som körts genom Google Translate utan att korras, men det är inte bara hanteringen av texten som får mina ögon att blöda utan även valet av innehåll.
Om Fångarna på Fortet får ett helt eget avsnitt på en hemsida så måste det betyda att man inte har så mycket annat att hänga i julgranen.

Jag hoppas bara att Anna inte betalat någon för att skapa henne en hemsida för det skulle i så fall vara årets blåsning, och det vågar jag säga redan nu trots att vi inte ens tagit oss igen mars månad.

Helt plötsligt slår det mig att någon annan än Anna Book kan ha skapat upp den här sidan på skämt och att jag gått rakt i fällan.
Vad tror ni?
Skämt eller på riktigt?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *