Expressen har uppmärksammat mitt inlägg där jag kritiserar den trestegsraket av dåligt omdöme som innefattade strippor på Jon Olssons svensexa och Jon har nödtorftigt bemött den med de vekaste av argument.
Det här är alltså Jons ursäkt:
Jag håller helt med honom. Det var inte han som arrangerade svensexan och tydligen så har ingen generell önskan om att inte vilja inkludera strippor i en eventuell sådan yttrats av honom på ett sätt som fick resterande gäng att hoppa över denna minst sagt förlegade och förnedrande punkt.
Så nej, han arrangerade inte svensexan men han valde att inkludera klippet med stripporna i sin video, trots att det hade varit en enkel sak att helt sonika utelämna det.
DET hade han kunnat göra om det nu handlade om att han var ett oskyldigt offer för sina vänners dåliga fantasi och inte kunnat förhindra att få en röv upptryckt i ansiktet av en inhyrd och naken kvinna.
Men det gjorde han inte.
Budskapet han vill förmedla till sina följare är att göra det man tycker är rätt och att stå för det.
Det är väldigt lite utrymme för tolkningar här så Jon Olsson tycker alltså att det är rätt att förnedra kvinnor genom att betala dem för att ta av sig kläderna och bli filmad samtidigt och det står han för.
Det är visserligen problematiskt i sig men en värdering som helt hamnar i knät på hans blivande fru att hantera, något som kanske inte ens blir ett problem för henne med tanke på att det var hennes pappa som verkar ha hyrt in stripporna från första början och att hon minsann inte blir svartsjuk på strippor, enligt kommentarer på hennes blogg.
Att tro att svartsjuka är det största problemet i den här historien missar målet för den här frågan med ungefär en mil.
Det stora problemet är alla de omkring 600 000 unga följare som sett Jons klipp – och de resterande 400 000 som eventuellt kan komma att se det i egenskap av prenumeranter – och som eventuellt även sett hans förklaring här ovan där man helt enkelt ska göra det man tycker är kul även om det är på bekostnad av andra människor.
Vilken typ av punktinsats kommer krävas på dessa – framför allt unga män – för att tala om för dem att; NEJ, det är inte coolt att hyra in strippor på en svensexa! Det är förlegat, förnedrande, kränkande och en skadlig kvinnosyn som inte hör hemma i 2018.
Förstår Jon vilken skada hans klipp skulle kunna orsaka hos unga pojkar som ser upp till honom som sin gud?
Jon verkar inte ser någonting fel i att betala en kvinna för att klä av sig kläderna och dansa saken framför män som kastar pengar på henne och han försöker få det till att han sannerligen inte ser ner på strippor eller sättet de försörjer sig på.
Bra!
Då antar jag att han inte heller skulle ha någonting emot att Janni jobbade som strippa?
För om han inte är det så har han precis framställt sig själv som världens största hycklare!
Om han inte är okej med att Janni får betalt för att – komplett naken – strippa inför främmande män mot betalning så borde han inte vara okej med att någon kvinna gör det.
Tack för tips om artikeln!
