Nyheter24
Annons

Artiklar om Sverige

Sverige är ett nordiskt land i Nordeuropa med 10 182 291 invånare 2018. Den totala landytan är 447 435 km², det gör landet till de femte största i Europa till ytan, trots det har Sverige den andra lägsta befolkningsmängden per kvadratmeter. Två tredjedelar av landet är täckta av skog med en yta på 280 650 km² 

Huvudstaden heter Stockholm och har 1,4 miljoner invånare. Därefter finns det ytterliga tre storstäder med fler än 200 000 invånare, Uppsala, Göteborg och Malmö. 

Sveriges grannländer är Norge, Danmark och Finland. Landet har flera olika kuster, Ålands hav, Östersjön, Bottenviken, Skagerrak, Kattegatt, Bottenhavet och Öresund.

Landet är en representativ demokrati och styrs utifrån en demokratisk struktur på olika nivåer i samhället. Sverige är en monarki, det betyder att vi har en kung och en drottning som är statschef i landet, nuvarande statschef är konung Carl XVI Gustaf, tronarvinge är kronprinsessan Victoria. Statschefen har ingen politisk makt utan enbart för ceremoniella uppgifter, det är politikerna som styr landet.

Majoriteten av invånarna säger sig vara icke-troende i Sverige och idag räknas Sverige som ett av världens mest icke religösa länder. 

Sverige har levt i fred i över 200 år, det senaste kriget tog slut 1814. I två världskrig har landet klarat sig utan inblandning. 

Sverige har en exportorienterad, högteknologisk och väl diversifierad ekonomi som räknas som en av världens mest konkurrenskraftiga. Järnmalm, trä, och vattenkraft gjorde grunden för en bra ekonomi som sedermera har utvecklats till att omfatta till exempel informationsteknik. 

Landet har sedan järnåldern haft en omfattande utrikeshandel som ofta har begränsat sig till en fåtal viktiga import och exportvaror, dessa har i många fall kommit från råvarutillgång i landet, framför allt trä och järn.

Sedan 1983 finns det lokal och regional kollektivtrafik i Sverige, i varje län ska det finnas en kollektivtrafikmyndighet. De regionala myndigheterna ansvarar för tåg, spårväg, stadsbussar, tunnelbana och regionala bussar.

De internationella flygplatserna är Arlanda, Göteborg Landvetter, Stockholm-Bromma flygplats, Skavsta, Malmö och Luleå Airport. 

Källa: Wikipedia

Stockholm
Sveriges huvudstad, bildkälla: Leif R Jansson TT/TT

Nyheter
/ Inrikes

"Turkiet anser att Finland uppfyller kraven"

18 feb. 2023, kl. 11:04
Sport

Dahl visar Vasaloppsform – vann Orsa Grönklitt

18 feb. 2023, kl. 10:42
Nöje
/ Kultur

Marcus & Martinus – nästan mer svenska än norska

18 feb. 2023, kl. 08:54
Nyheter
/ Inrikes

Chang Frick: Har inte lierat mig med Paludan

18 feb. 2023, kl. 08:20
Nyheter
/ Inrikes

Tusentals utan el efter stormen – väntas dröja till söndagen

18 feb. 2023, kl. 07:48
Nyheter
/ Ekonomi

Tusentals pensionärer luras varje år

18 feb. 2023, kl. 07:40
Nyheter
/ Inrikes

Omfattande strömavbrott under stormen Otto

18 feb. 2023, kl. 02:06
VM-loppet kan avgöras i Sverige – efter vädervarningarna
Sport

Efter vädervarningarna: VM-loppet kan avgöras i Sverige

17 feb. 2023, kl. 21:26
Nyheter
/ Inrikes

Havsfåglar hotade av värmeböljor

17 feb. 2023, kl. 20:08
Nyheter
/ Inrikes

Stoltenberg: Nato reagerar om Sverige hotas

17 feb. 2023, kl. 18:28
Nyheter
/ Utrikes

Vinlagret fullt: Husets röda blir industrisprit

17 feb. 2023, kl. 16:46
Nyheter
/ Inrikes

Ytterligare vapenpaket till Ukraina på gång

17 feb. 2023, kl. 16:38
Stormen Otto slår till: Här är tågsträckorna som stängs av
Nyheter

Stormen Otto slår till: Här är tågsträckorna som stängs av

17 feb. 2023, kl. 16:20
Sport

Guide: Skidskytte-VM, söndag 19 februari

17 feb. 2023, kl. 15:10
Nyheter
/ Inrikes

Tre häktade i omfattande narkotikahärva

17 feb. 2023, kl. 14:50
Nyheter
/ Inrikes

Niinistö: Vi går ensamt vidare vid turkiskt ja

17 feb. 2023, kl. 14:50
Nyheter
/ Inrikes

Strömmer: Blir värre innan det blir bättre

17 feb. 2023, kl. 14:46
Sport

Guide: Skidskytte-VM, lördag 18 februari

17 feb. 2023, kl. 14:08
Nyheter
/ Utrikes

29-årig kvinna räddad efter elva dygn – släkten hade grävt grav

17 feb. 2023, kl. 11:30
Nyheter
/ Inrikes

Dödligheten vid hjärtoperationer pressas ner

17 feb. 2023, kl. 11:16
Annons

Nyheter24 – Nyheter som engagerar 

Alltid aktuella och engagerande nyheter. Dygnet runt, året runt.