Danska H.C. Andersens Den lilla sjöjungfrun har förvandlats till en sjungande Disneyprinsessa med en krabba som sidekick, men en tecknad Pippi Långstrump eller Bröderna Lejonhjärta har inte tagits an av det amerikanska företaget.
Det beror inte på att man från Disneys håll inte har försökt.
Anledningen stavas Astrid Lindgren.
Astrid Lindgren skeptisk till Disney – inte intresserad av idyll
Hon var mån om att inte sälja in sina karaktärer till vilket företag som helst, och hade minst sagt en misstänksam inställning till det amerikanska företagets sätt att göra barnfilmer, något som den danska tidningen Filmz har rapporterat om.
Disneys fallenhet för idylliska skildringar var inget för Lindgren, som i stället menade att barn skulle klara av att möta verkligheten.
Mörker, ensamhet och sorgkanter var en för henne kär del av hennes berättelser, och hon fruktade att Disney skulle ge hennes sagobarn talande djur som vänner.

Hayao Miyazaki fick också nej – först
Disney var inte de enda som försökte filmatisera Astrid Lindgrens berättelser.
På 70-talet ville även den japanska regissören Hayao Miyazaki, som bland annat har gjort Spirited Away och Min granne Totoro, göra film av böckerna.
Men Astrid Lindgren var envis.
Miyazaki lyckades dock få tillgång till rättigheterna till Ronja Rövardotter långt efter Astrid Lindgrens död. År 2014 släppte Studio Ghibli filmen Sanzoku no Musume Ronia in Japan, baserad på berättelsen om Ronja Rövardotter, regisserad av hans son Gorō Miyazaki.




